Uu*Juxi*é en Clum xenuuten Gttitxcet IC U dntnJit. Sncia!e Berichten. slanten. F. W, TWEEHUIJSEN, Barteljorisstraat 27. Tel. 1770. Restanten. NIEUWS BIT DEN OMTRES. Kerknieuws. Ingezonden mededeeling. Letteren en Kunst. Wat anderen zeggen. Voor* de Justïverkiezingen. JL J. TEH HOPE, Rotterdam. süarictugeis*»# sJ tL VIII. ONZE PROPAGANDACLUB. In 1905 en 1909 hebben onze propaganda- iclubs mooi werk geleverd. Wie herinnert zich de gloeiende geestdrift «iet, die allerwege doorwerkte, van de 0g- «nonden tot Haarlemmerliede, van Schoten tot Uitgeest, van Heemskerk over Bever wijk naar Velsen, IJmuiden, Velseroord en Driehuis, met de daaraangrenzende Jan G ij zen vaart en Santpoort? 't Was alles leven en beweeg, 1 was toe- Wijding en volharding, 't was opoffering en zelfverloochening, vurige liefde voor de chris telijke beginselen, krachtige actie voor een ons heilig doel en spontane uiting van een zelfde willen Het gebouw van den R. K. Volksbond Ie Beverwijk was in 1909 de bakermat van «Hes wat voor de propaganda werd gereed gemaakt, en uren, dagen en weken is er gewerkt met een voorbeeldeloozen ijver, tot dat op 11 Juni de klok van den Wijker- toren vijf geslagen had, aankondigende dat het werk was afgeloopen, de strijd volstre- den en een glansrijke victorie behaald. Er galmde toen één hoera voor Passtoors, dat eerst eindigde, toen Passtoors zelf, in hetzelfde Bondsgebouw, de propagandisten uit het geheele district de hand drukte, als blijk van goedkeuring en dankbaarheid, voor het door hen verrichtte werk. In 1913 kunnen wij onze clubs evenmin missen. Dat wordt begrepen. Overal be ginnen de jongelui weer warm te loopen cn ontvangen zij een goedkeurende knik van de ouderen, die mee de helpende hand uit steken om de rechtsche propaganda te steu nen. De propagandisten in het district Bever wijk, hebben nog nooit concurrentie gehad van de vrijzinnige jeugd, die schijnbaar nog nooit warm is kunnen worden en altijd de linksche actie zich langs de koude kleeren liet afzakken. De jong-liberalen waren steeds gelijk aan gebalsemde mummies die geen vin verroerden en die teerden en grootspraak; voerden, op wat hun pa's presteerden. Waarschijnlijk zullen de jong-liberalen dit jaar meer van zioh laten hooren en zullen zij voor het eerst van hun leven aan de actie deelnemen. Iaat het u gezegd zijn, rechtsche propa gandisten, zorgt er voor dat het kweek der liberalen u de kaas niet van het bord eet. Verdubbel uw krachts-ontwikkeling. Sluit u nauw aaneen in vertiendubbelde gelederen. Vormt een legioen van kracht-menschen die rusteloos weren, en strijden, en bidden, in de bewustheid dat Gods .zegen uw arbeid zal bekronen I Men is overal bezig alles voor elkander te zetten. In Beverwijk is de club der Roomsch Ka tholieken met Staal aan het hoofd, weer geconstrueerd. 42 leden zijn daar ingedeeld, hebben zich onderworpen aan een vrijwillige discipline en weten nu reeds precies hun werk. Op hun duimpje kennen zij al tal van bi;zonderheden, hun wijk of buurt be treffende, iedereen weten zij op een prik te v nou en tot Juni nemen zij de wacht waar en zullen zij optreden, overal waar zij ge stuurd worden en waar hun arbeid nuttig zijn kan. In de samensmelting onzer clubs ligt een. kracht die niet moet geringschat. Flinke jon gens hebben wij noodig, met heldere kop- pen, met wilskracht, met vrijmoedigheid, met tl oorzei lingsvermogen en volharding. Een vrjendci jk woord en voorkomend optreden moet hun niet vreemd zijn. Staan zij er nair, om ieder beleefd en bescheiden te be jegenen en overal voorlichting te geven en te helpen, dan wordt hun allerwege een ge opende deur bereid. Als al onze propagandis ten jongens zijn van zessen klaar en met uit- eoiJjopenuen aanleg, dan zullen zij elkander aanvullen en vormen zij een gehéél, waarme de wat te beginnen is. Een geheel dat de overwinning te schitterender zal doen zijn. i 'o n kan nu reeds worden vastgesteld, dati de ailoop zal bevredigen I t;p dau, sluit de gelederen! Met dubbele rot en voorwaarts 1 Voorwaarts I met do overwinning in het ge.' ;cht! Zoo brengen wij den man onzer keuze, den man voor alien rang en stand, onzen PAS- STOOE.S, op de plaats der eere, die hij wel dra 12 V'-jaar lang met eere vervuld heeft, om de eer van het district Beverwijk hoog te houden. KEES POLITIEK. (Het bovenstaande, dat wij ten volle kunnen bevestigen met kennis van zaken, zij ter warme navolging aanbevolen aan de distric ten Haarlem, Haarlemmermeer en Katwijk Leiderdorp, waar onze lezers van de Be verwij kscho propaganda, 't zij met beschei denheid gezegd, nog wel iets kunnen leerenl REDACTIE.) BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Ondertrouwd: W. A. J. Hoonhout en W. H. Brouwer. G. J. Jansen en F. Kramer. Geboren: z. van G. AcketBlijdenstijn. z. van M. Beljonvan Stralen. BLOEMENDAAL. d. van H. Roosenvan den Aardweg. d. van M. J. H. Pijl Troost. Getrouwd: A. J. de Graaff en N. H. G. Dijkstra. H. Th. R. Loomeijer en L. C. J. Aghina. Overleden: J. van Linden, 67 j. J. D. Besier, 38 jaar. H, J. van der Ven, 71 jaar. J. Kooij, 56 jaar. C. O. Mulder, 70 jaar. HEEMSKERK. Geboren: z. van B. J. Pie persv. Egmond. z. van J. van Roon Brakenhoff. d. van J. RijsLimmen. d. van G. van TunenKok. d. van H. LammersBeentjes. Overleden: M. Bleeker, 67 j., echtgen. v. A. Blankendaal. z. van J. A. Tuin Doli, 15 mnd. ALKMAAR. Ondertrouwd: 20 Febr. J. Phaff en Chr. Veenis. Geboren: 20 Febr. z. van P. Vos en G. de Vries. Overleden: 20 Febr. E. J. H. M. Fraij- man, 8 jaar. J. Zwerver, 35 jaar. LISSE. Getrouwd: A, van Dijk en J. Cordol. Geboren: z. van A. Jelierse en M. van Steijn. z. van O. van der Aart en H. G. Lammerse. d. van M. v. d. Lans en A. M. Weijers. Overle den: Th. J. van Steijn, 15 dagen. G. H. Klomp Lupgens, echtg. van M. J. S. Overmans, 70 j. NOORDWIJKERHOUT. Ondertrouwd: J. de Roos en M. van der Holst. Geboren: d. van L. Meeuwissen en O. Brama. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van B. SchellingerhoutMagchielse. z. van E. J. GijzenbergBurghout. Overleden: H. A. Verveer. 2 m. A. O. Hobo, 1 dag. BEVERWIJK. Geb.: z. van H. H. Böhm— Duiker. Overleden: A. Commandeur, 22 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd. G. de Rooy en M .Stimmen. K. Hoekman en D. van der Assem. Z. Hofstede en E. D. Ba- rens. Geborend. van S. HoboDe Vries. d. van G. de TelloKok. Z. van M. A. Pieters Hamelink. Overleden: M. de Jong-KIerk, 69 j. J. van Tol, 56 j. EÉN BEDEVAARTSKERK TE HEILOO. Op den 28en December van het jaar 1911 was het 5 jaar geleden, dat het Z. D. H. den Bisschop van Haarlem behaagd had, eene Bisschoppelijke Commissie te benoe- men met het doel „de Kapel welke eer tijds bestond op de Bedevaartsplek van O. L. Vrouw ter Nood of ter Runxputte te Heilo weder op te bouwen en de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood te herstellen en te verspreiden." Was het wonder, dat wij gezien de bij zondere Zegen Gods die op dat werk rustte, bij den aanvang van het jaar 1912, een „terugblik" wierpen op het afgeloopen tijd vak, het eerste Lustrum, en in herinne ring brachten, wat daar in zoo korten tijd i was geschied. j Terwijl in 1904 de heilige plek zooge- j zegd nog onbekend was en slechts een kreu- pelboschje „Kapel" genaamd, bij de omwo nenden een zwakke herinnering bewaarde van eèn glorievol verleden, was het nu in 1912 de door het geheele Vader'and gekende Bedevaartplaats gewor en, waar in cuiize d- tallen het geloovig volk door- zijne pries ters geleid, heentrekt, om er in nood en zorgen den zegenrijken invloed af te smee- i ken der Zoete Moeder Maagd, j Van groote gebeurtenissen gewagend, mochten wij nieuwe plannen ontvouwen, i welke zouden strekken tot grooter luister voor „Gods Heil'ge Moeder, weert", die daar geëerd wordt, en daarvoor den steun en do belangstelling der vereerders van de H. Maagd vragen. En nu bij den aanvang van het pas aan gebroken jaar, mogen wij met groote dank baarheid verhalen van het welslagen dier plannen, mogen wij er op wijzen, dat de devotie bleef toenemen, en die tot nieu we daden aanspoort. De grootsche plannen aan het einde van het jaar 1911 ontworpen, kwamen aden tot uitvoering. Het groote terrein, dat de Bisschoppe lijke Commissie in de eerste vijf jaren had kunnen aankoopeu, werd beboscht en een Kruisweg opgericht. Aan het einde van de groote laan, ver heft zich in een rustig eikenbesch de mooie Kruisberg, met de ievensgroote figuren van den Zaligmaker aan het Kruis, der H. Maagd, van Sint Joannes en van de H. Maria Magdalena. Op den len Juli, den vooravond van den feestdag van Maria Bezoek werd de Kruis weg door den Z.Eerw. Heer Deken Ebbink- huyzen van Alkmaar, ingewijd. Mgr. Callier, wien de devotie tot O. L. V. ter Nood zoo ter harte gaat, gaf goed gunstig verlof, om op het nieuw aange legde terrein processies te houden met het Allerheiligste Sacrament; en het was aan de Bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood uit het Dekenaat Schagen beschoren, om op den 22en Mei de eerste te zijn, die ge bruik maakte van dat groote voorrecht. In grooter getale dan In vorige jaren Awamen de pelgrims naar Maria's Heilig dom. Ruim 12.000 pelgrims kwamen onder leiding hunner geestelijken naar Heiloo, waaronder de eerste Bedevaart uit het Aartsbisdom Utrecht met 95 pelgrims. Met de Amsterdamscbe Bedevaart, onder leiding van de EE. Paters Augustijnen, kwamen niet minder dan 1400 pelgrims mede. De Maria-vereenigingen, onder leiding van den Eerw. pater Borromeus de Greeve kwa men met niet minder dan 2000 pelgrims, hare groote Schutsvrouwe vereeren, terwijl op den lOen en 17en Juli de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw uit Alkmaar met 257 kinderen ter Bedevaart kwamen, en daar mede, naar wij vertrouwen, blijvend de Ka- derbedevaarten naar O. L. Vrouw ter Nood openden. Zoo getuigt het eerste jaar van het twee de tijdperk weer op schitterende wijze van den bloei der Devotie tot O. L. Vr. ter Nood Zooals wij in ons overzicht van verle den jaar meldden, besloot de Biss. Comm. om bij gebreke van een Bedevaartkerk, den talrijken pelgrims gelegenheid te ge ven, om de geestelijke oefeningen te hou den, in éen Kerktent, ruimte biedend voor ongeveer 1000 pelgrims. Ofschoon dit een tegemoetkoming was aan het verlangen der vele pelgrims, om op de II. plaats zelve het H. Misoffer te kunnen bijwonen en wij het besluit niet betreurden, toch bleek het slechts een hulpmiddel te zijn en derhalve besloot de Bisschoppelijke Commissie, behoudens goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop, in hare najaarsvergade ring te Roermond gehouden, om zoo mo gelijk nog dit jaar een Bedevaartskerk te stichten, waarin ongeveer 1500 pelgrims plaats zullen kunnen vinden. Dit plan echter vraagt een groo't finan cieel offer. Toch vertrouwen wij te zullen slagen. Nog immer als wij herinnerden aan Ma ria's Heiligdom, werden wij met ruime giften verblijd en zoo vertrouwen wij, dat de mededeeling, dat de devotie tot O. L. V. ter Nood zóó toeneemt, dat zij eene Bede vaartskerk vraagt, velen zal bewegen een steentje voor den bouw daarvan bij te dra gen. Dat deze. bouwplannen samenvallen met de heugenis van Neerland's onafhankelijk heid, moge mede een reden, voor velen zijn om een bijdrage te schenken. Immers, als wij met dankbaarheid her denken de groote zegeningen welke deze onafhankelijkheid, niet het minst onsRoom- schen schonk, dan is er reden om aan die dankbaarheid uiting te geven, niet alleen door deel te nemen aan de groote fees ten, die overal worden voorbereid, wat ze ker passend is, maar ook door den Gever aller gaven een bewijs te geven van er kentelijkheid voor den zegen dien Hij Eoomsch Nederland heeft geschonken. 'Zoo mogefdan een beroep op veler mede werking tot heerlijk resultaat hebben,' dat in het jubeljaar 1913, de Beevaartskerk te Heiloo getuigen zal van het levendig geloof van Nederlands katholieken en van hunne liefde voor de H. Maagd. Giften zullen met erkentelijkheid worden ontvangen door Mgr. J. J- Graaf. Huize Duinrust" Overvpen fBlopmendaail. den ZeerEerw. heer Pastoor J- O. J Beuter. Ilei'oo, den ZeerEerw. Pater J. A. F. Kro nenburg, C.s.s.R., Kapel, 't Zand-Roermond, den Heer J. O. J. Gonnet, Archivaris, te Haarlem, den heer Jan Stuyt, architect, Prinsengracht 786 Amsterdam en den heer G. Th. M. van den Bosch, Heldersche weg 1, Alkmaar. „De Gong". Men zendt ons toe het eerste nummer van een nieuw maandblad; „De Gong, Roepstem van de Tucht-Unie". Het Dagelijksch Bestuur der Unie redigeert het blad, en zegt in een voorwoord o. a. het volgende: „Met deze roepstem stelt het bestuur der Unie zich voor: het verkrijgen van een nauweren band tusschen de leden (vereenigingen en per sonen) en het Algemeen Bestuur, door de leden in de allereerste plaats op de hoogte te stellen van zijn arbeid, maar ook van hetgeen in hem omgaat en van zijn begrippen omtrent het doel der Unie. Het hoopt door gedachtenwisseling die begrippen te kristalliseeren, zoodat heldor en klaar de te bewandelen weg naar voren komt. „Die stem roept de leden op tot een krachtige medewerking bij dit streven, zoowel in en ge ren als in ruimeren kring, onder eerbiediging van elkanders denkbeelden. Met elkander!" Democratie. In het Kath. Volk lezen wij het volgende stuk je over de democratie der sociaal-democraten De sociaal-demoeraten zijn voor zichzelven overtuigd, dat zij alleen de ware democratie in toepassing brengen. Men weet, hoe juist het tegendeel te con sta toeren valt in de socialisti sche vakbeweging, die geheel naar Du it,sell systeem wordt opgebouwd, ongeacht volksge woonten en volksaard. In die vakbeweging komt langzamerhand de grootste macht aan de bestuurders. Het socia listisch Vakverbond houdt b.v. slechts om de twee jaar eene algemeene vergadering en de „model-moderne vakbond" van de Diamantbe werkers wordt feitelijk geregeerd door een Raad, die maar zelden van leden verwisselt. I 't Is de bekende kwestie van macht tusschen j „leiders en massa", zooals de Duitschers ze noe- I men en waarmede de sociaal-democratie lèelijik in het gedrang komt. Want die „democratie" vreest niet zonder re den de massa, door haar opgevoed in haat en klassenstrijd. Hierover zullen wij nog wel eens een woordje zeggen; want de gelegenheid daartoe is straks maar voor het grijpen Thans wenschen wij er slechts de aandacht op te vestigen, dat het orgaan van den sociaal- democratischen Glas- en Aardewerkersbond schrijft: „Heit kan niet anders dan dat met de uit breiding van de beweging, met het groeien van de organisaties ook een stuk democratie verlo ren ging." Jongen, jongen, wat zal het er „burgerlijk" toegaan, als de sociaal-democraten eens heele- maal baas worden! DE DREIGENDE BAKKERSSTAKING TE 'S-GRAVENHAGE. Naar do Nieijwo Gt. uit zeer betrouwbare bron verneemt, bestond oorspronkelijk hel plan de staking Vrijdagnacht te doen in gaan. Aangezien de ge eren in dit geval dan echter hun loon over de afgeloopen week zou- jden moeten prijsgeven, werd hiervan afge zien. I Mocht het tot staking komen, dan kan er toch nog op vrijwillige hulp worden gerekend. Talrijke zoons van bakkerspatroons en andere beschikbare krachten uit andere plaatsen van ons land hebben zich disponibel gesteld om op het eerste sein naar Den Haag te kornen teneinde zooveel mogelijk in de bakkerijen, waar wordt gestaakt, het werk over te uemen. De ploeg uit Leiden was Zaterdag reed» aanwezig oifi zoo noodig dadelijk aan den ar beid te gaan, doch daar dit niet noodig bleek, is zij des avonds teruggekeerd. Van arbeiderszijde wordt vernomen, dat het nog volstrekt niet zeker is, dat er een bakkersstaking van eenigszins algemcenon omvang zal uitbreken, deze wordt in d eer ste dagen, wellicht zelfs dn eerste weken, niet verwacht. Wel is er kans op partieele stakingen. Er zijn tot nog toe in 't geheel ongeveer 120 marechaussees aangekomen. De directie van een der grootste Haagsche bakkerijen verzekert, volgens hot „ÏFdd.", dat de hoofdzaak, om welke hef bij een even- tueele bakkersstaking zou gaan, nog altijd, blijft de kwestie van aanvang der werkzaam heden op Zondagavond op een veel later uur dan thans. DE SIGARENMAKERSACTIE. Het scheidsgerecht in het geschil tusschen do werklieden en patroons in het Zuiden is samengesteld als volgt: De werkliédeft'-orra- nisatie koos den heer W. Hovy, lid d r Eerste Kamer; de R. K. Zuidelijke Patroons bond en de Vereeniging van Sigarenfabrikan ten te Eindhoven den heer jhr. A. F. O. 'van Sasse van Ysselt, lid der Tweede Kamer. Deze beiden benoemden tot derden scheids rechter den heer H. A. van IJsselsteijn, di recteur-generaal van den Arbeid. „Hbld." LEIDEN, 22 Febr. Graanmarkt. De verkoop ging heden sleepeed. Bak- en voer-tarwe vin den wel plaatsing, doch de tussahensoorten moeilijk. Ook erwten moeilijk verkoopbaar. Naar deugd werden verkocht Tarwe van f 6.25—9.20 per 80 K.G. Rogge van f 5.756.25 per 75 K.G. Gerst van f 6.507.per 65 K.G. Haver van f 7.9 per 100 K G. Erwten van f 8.5010.75 per H.L. Botermarkt. Prima fabrieksboter (con tröle) van f 6668. Goede fabrieksboter (co>' tröle) van f 6265. Prima boerenboter van f 62—64. Goede boerenboter van f 5860. Aangevoerd 240/8, 24/16 vaten, wegende 5040 K.G. Handel matig. Lange Zwarte Turf, 360,000 stuks f 4.50 4.75 per duizend. Eieren veiling. De eieren zijn gestem peld L. E. V. Aanvoer 6463 stuks. Prijzen wa ren Kipeieren van i' 3.85—5.30. Eenden eieren f 4.905.45. Per 100 stuks. Handel stug. gesproken, thans heel natuurlijk van hare lippen vloeiden. Het kwam dan ook niet in Li via op, de laatste vraag Wolfram te ont wijken. Zij antwoordde met natuurlijke openhar tigheid: Zeker, hij heeft mij vergeten. Waar om zou hij anders al deze maanden gezwe gen hebben, hij zag misschien een schoener gelaat dan het mijne. De mannen zijn immers allen aan elkander gelijk! Met deze philosophische bewering sloot zij hare bekentenis. In het volgend oogenblik liet haar geleider de teugels los en sloot haar in zijne armen. Sidderend en bevend lag zij in deze omhel- z.ng hulpeloos als een vogel in het net eens vogelaars; als in plotselinge onthulling vist zij nu, dat eenzelfde voorval ook reeds had plaats gevonden, en dat het geen verbeelding oog ei opgewonden fantasie was geweest, toen zij zich in de sterke gespierde armen van ridder Heribert waande. Alle mannen zijn niet dezelfden, fluis terde hij met ontroerde stem. Aan uwe zijde is een man, die u nooit zal vergeten, die nooit zal ophouden u lief te hebben! Elkij stiijd zal hij strijden, eiken hinderpaal uit deu weg ruimen, der geheele wereld zal hij hot hoofd bieden, om u te winnen. Zeg, dat gij mij liefhebt, dat gij de mijne wilt zijn! Hij boog zich een weinig ter zijde, om be ter in haar gelaat te kunnen lezen; het paard was vanzelf in een langzaam dral'je verval len, als wist het dat 't niet mocht gestoord worden. Livia was zeer bleek, toen zij zich aan zijne omarming onttrok, een zennwaemig boven deed haar gestalte schudden: Waarvan spreekt u graaf Sturm? Dat kan u geen ernst zijnEbba! Neen, neen, het kan niet waar zijn Barones Ebba! herhaalde hij met een verachtelijk lachje. Dus ook gij liet u even als de andere misleiden door deze Lauwe komedie? O, Livia, waar waren uwe regen al dien tijd, dat gij niet bemerktet, dat van de eerste stonde af, dat ik uw gelaat aanschouw de, geen andere gedachte, geen andere wer.sch in mijn hart gekoesterd werd dan door u be mind te worden! Ik beklaag u, maar u weet dat het kan zijn. Ik kan niet meer liefhebben, ik heb geen hart meer, dat ik u kan schonken. Maar u zeidet zooeven, dat hij u verge ten had. Ik echter kan niet vergeten! Steeds zal ik mij herinneren, dat hij mij liefhad, en dat-ook ik hem beminde. En om der wille van een man, d:e u nooit zult weerzien, die u als dood beschou wen moet ja, als een doode zeg ik u! wilt ge uw jeugd eenzaam doorbrengen en uw geheele leven vernietigen? Livia schudde het hoofd. Ik kan niet anders handelen. Al word ik nog zoo oud, nooit zal ik vergeten hoe gelukkig en hoe ongelukkig hij me maakte. Dat kan uw laatste woord niet ziju, Li via! Ik wil en kan het niet als zoodanig be schouwen. Groote God, was alles wat ik deed.... alles, wat ik leed, dan vergeefs? Kan geen woord, geen bede uw hart vertee- deren? Ik heb geen hart meer, sprak Livia met een treurig lachje. Zeide ik u niet, dat mijn hart gestorven isgestorven, als de anje lieren, die voor mijn venster bevroren? Ik kan u geen liefde meer geven, evenmin als ik ten bloem van den dórren stam meer pluk ken kan. Maar dat is waanzin! riep Wolfram. U gelooft dit slechts omdat uwe teleurstelling, uw smart nog zoo jong is. De tijd zal de vonden, die uw hart ontving, genezen, en dan zult ge ook mijne liefde voor u leeren kennen en vaardeereneene liefde zoo trouw en zoo sterk, als zulk melkgeziclit nooit in staat was te koesteren. De laatste verachtelijke woorden riepen in Livia's gevoelen een ommekeer te voorschijn. Gu'do was lichtzinnig en trouweloos kon zij het tegendeel gelooven? Doch zij kon niet hooren, dat iemand anders over hem sprak. Hij was geen melkgezicht! riep zij op heftigen toon. U kent liem niet, u zaagt hem immers nooit. Neenik zag hem nooit. Dan hebt u ook nog nimmer een waar lijk schoonen man gezien. Hij was wel niet zoo hoog van gestalte als u, en ook niet zoo sterk, ging zij voort met onderzoekenden blik de rijzige gestalte naast haar metend, hij was slank en flink gebouwd en zijn gelaat, o, wat was dat schoon! Wolfram boog het hoofd, vernietigd door de vergelijking, die het jonge meisje tus schen hem en haar verloren geliefde maakte. Hij sprak op den toon eens smeekenden: Het is niet mijne schuld, dat ik zoo groot ben en sterk. God weet het, dat deze kracht mij menigmaal parten speelde! Ik weet ook, dat ik diet schoon ben. Guido zal echter nooit terugkeeren, en, na verloop van tijd, zult u misschien aan mij gewoon raken. Een klein beetje uwer liefde zal mij gelukkig maken. Livia werd getroffen door de ernstige tee- derheid in zijn stem, doch zij volhardde: U verdient gelukkig te worden, zeker. Maar het ligt met in mijne macht, dit te bewerken. Ik herhaal het, 'tis onmogelijk. Nu schijnt u dit eene onmogelijkheid toe, hield Wolfram vol. Later zult u evenwel anders denken. Ik was te voorbarig, ik han delde in overijling. Door de uiting mijner gevoelens heb ik u verschrikt. Ik wil ech ter geduldig zijno, zoo geduldig! Zes maandeneen jaar wil ik wachten, als u mij belooft na te denken over mijne woor den, over mijn voorstel. U deedt beter, wanneer u mij de belofte gaaft, niet meer daaraan te denken, ant woordde Livia met een ietwat mislukte po ging om de zaak lichter op te nemen. U zult, hoop ik, leeren vergeten, en op andere wijze gelukkig worden. Uw moeder wenscht, da( ii Ebba Ottenfels zult huwen, en het zelfde was uw voornemen, voordat ik uw weg k.ruistc. Nu echter zijt u in mijn weg getreden en niets kan de zaak veranderen. Uw beeld kan ik niet uit mijn hart scheuren, evenmin als ik den geliefde, wiens schaduw staat tus schen u en mij, in uwe armen vermag terug te voeren. En Ebba Ottenfelsu kunt u de moeite, mij te overreden, sparen, ging hij voort, terwijl de deemoedige toou plotseling in scherpheid overging. Het is wel goed van u, mij zulk geluk te willen verschaffen; maar geen macht ter wereld zal mij bewegen, haar tot vrouw te nemen. Herinnert gij u den dag waarop n mij korenbloemen aanboodt, in stede eener anjelier? Ik zeide het toen, en ik herhaal het, wanneer ik mijn zin op iets heb gesteld, dan neem ik niets anders daarvoor in de plaats. Na deze woorden deed hij heftig de zweep op Ion hals van het paard neerkomen, zoo dat het wild steigerde en clan in razenden galop voortholde, en ieder verder gesprek een onmogelijkheid werd. Ook toen zij tien minuten later voor het slot stilhielden, sprak geen van beiden een w oord, en Wolfram wierp nauwelijks een blik op Livia, toen hij haar behulpzaam was met uit de slede te stappen. XVI. VLUCHT. Denzelfden avond, zoodra Livia alleen In hare kamer was, haalde zij den ouden ver sleten koffer, die zoovele jaren liaars vaders have gemeenschappelijk met de hare geher bergd had, uit zijne schuilplaats te voor schijn. (Wordt vevolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6