DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. BINNENLAND. ONZE LIEVE VROUW VAN LOUROES. Kinderhuis vest 29-31-33, Haarlem EERSTE blad. blRKSDAG 25 FEBRUARI 1913 37sfe Jaargang No 807Q f ARONNEMENTSPKIJSi per 8 maarteen voor Haarlem 1.S5 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom der gemj - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers «0.03 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIëNt Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 e.t Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel Buitenl 20 et» Dienstaanbiedingen 25 cL (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). GULDEN bij levenslange onge- schikt,beid tot Werken, 'Alle betalende abonné's op dit blad, die in hef bezit eener verzekeringspolis rijn, zfin volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voori GULDEN bij ÜTfl GULDEN bij g fflfÉ GULDEN Lij Pp 3ULDEN bjj verlies van een i 1 i ver^le8 va» I f i 1S verlies van lil 11 VC>éé^ Vaa band of voet. 9 fUI U één oog. 1 §yf één daim. «9 lJ wijsvinger. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verÜKs van één anderen vinger. De nltkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Jffollandsdïe Algemeeue Verzekeringsbank* te Schiedam. Sit nummer ivs&e bSaden. bestaat uit AGENDA. Februari. Gehuilw St. Bavo R. K. Volksbond Eerbied in Gods Huis. Cursus Metaalbewer kers. Café De Kroon 8 uur Association Franchise. Causerie par monsieur J. H. Sau- veur. Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Everbard Beverwijk. Piano-avond. Statenzaal (Prinsenhof) uur Gemeenteraadsvergadering. leylers Museuiu Tentoonstelling, van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen eir R. K. Feestdagen. len we uit de zakken van het kapitaal, dat nu zich vetmest van de lage loonen der arbeiders"Daverend applaus natuurlijk: ,,'tkapitaal", en dan „lage loonen":als Troelstra zóó iets, molenwiekend met z'n ar men, en met z'n meest fanatieke krijsch- stem uitgalmt, dan klapt de roode menigte als waanzinnigEn de demagoog knipt 'n oogje, en zal achter z'n hand wel eens glim lachen omde domheid van z'n gehoor 1 Intusschen: 't is toch wel durven, om in Rotterdam, de groote handelsstad, waar het liberale kapitaal zoo machtig nog is, dat te durven zeggen. Of: is het 't besef van de volkomen machte loosheid van „het liberale kapitaal"? Zijn,1 de heeren van links al zóóver gekomen? Ja, ja, zoo'n socialistische „protestmeeting" tegen alles en nog wat kan héél wel leer zaam wezen voor wie eens nadenkt. Oók zelfs voor de liberalen van allerlei slag, die nu steeds duidelijker moeten inzien, voor wien ze de kastanjes bezig zijn uit het vuur te halen, en tot wiens voordeel ze zich „con- oentreeren" 1 Leerzaam! De socialisten „manifesteeren", „betoogen", en „protesteeren" maar lustigjes door. Dan hier-, dan daartegen. Want 't is na tuurlijk altijd ergens tegen, dat ligt zoo in den aard. De laatste „manifestatie" of „betoeging" was er eene, Zondag j.l. (natuurlijk weer op Zondag!) te Rotterdam gehouden: in Am sterdam en elders maken die „protestmee tings" etc. niet zooveel indruk meer, voor de reclame moest nu Rotterdam eens „be werkt". 'tWas ditmaal tegen de Invaliditeits wet, tegen de Tariefwetvoorstellen, t e- gen de regeering. Natuurlijk. En in zooverre was 't niets nieuws. Maar wèl is er wat leerzaams geweest in hetgeen vooral de groote demagoog, Mr. Troelstra, er heel luidruchtig heeft uitge bazuind. De socialistische volksmenner vertelde n.l. dat alle krachten moesten worden ingespan nen om het ministerie-Heemskerk te doen vallen, niet zoozeer omdat dan de Inva liditeitswet etc. van de baan zou wezen, maaromdat dan de liberale concentratie de verantwoordelijkheid zou hebben voor de intrekking van Talma's wetsontwer pen en duswat anders zou moeten ge ven, wat anders, dat dan alleen zóó zou wezen als de S. D. A. P. het eischtl Duidelijker zelfs nog dan in het debat met Roodhuyzen liet Troelstra uitkomen, dat de liberale concentratie, als ze eventueel eens de rechterzijde in de minderheid kon brengen, geheel en al, en ten volle, aan zijn genade of ongenade zou zijn overgele verd Wij kunnen al die schetterende tiraden te gen de regeering, tegen de tariefwet, tegen minister Talma's verzekeringswetten, graag cadeau geven voor deze, door Troelstra met nadruk geconstateerde waarheid: als da Rechterzijde in Juni eens de meerderheid mocht verliezen, dan regeert Troelstra het land! Een machtig mooi vooruitzicht 1 Dan komt er staatspensioen, vertelde de groote demagoog in Rotterdam, en: „dat ha- Haarlemsche Alledagjes No. 804. ONZE WONINGTOESTANDEN. Wij hebben gisteren medegedeeld, dat er van B. en W. een voorstel is aan den Raad om een „woningtelling" te houden, ter ver krijging van een voldoende kennis Van den „woningvoorraad" te dezer stede. Daarbij zullen tevens gegevens worden ver zameld, o.a. omtrent den h u u r p r ij s. Voor de statistiek kunnen en zullen an dere gegevens waarschijnlijk groote waarde hebben, voor de practische woningpoli- tiek van den Raad zal de woningtelling met opgave van huurprijzen ongetwijfeld het meest van voordeel zijn. Want deze kan dan worden in verband ge bracht met een telling naar beroep en be drijf der inwoners van Haarlem, een een voudige berekening kan dan loeren, hoe veel wij nog tekort komen aan woningen van ze keren huurprijs. Wij hopen daarom dat de Raad dit voorstel zal aannemen. Het onderzoek dat vanwege het Haarl. Ar- beiderssecr. is gedaan, en waarover wij in derdaad uitvoerig en herhaaldelijk hebben gesproken, was natuurlijk in vele opzich ten onvolledig, en tevens niet-officieel. Op de cijfers echter van dit voorstel zal men zich kunnen beroepen, terwijl nu de gehééle stad onder handen wordt genomen. Een en ander maakt, dat wij dit voorstel met veel instemming hebben ontvangen. NATIONALE VEREENIGING TOT STEUN AAN MILICIENS. De afdeeling Haarlem van de Nationale ver eeniging tot steun aan Miliciens hield gis terenmiddag in de bestuurskamer van de So ciëteit „Vereeniging" hare jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer Ed. H. Hijmans. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het batig saldo over het vorig jaar bedraagt f 89.95. De heer T. L. van Wagtendonk, secretaris der afdeeling, deed voorlezing van de notulen der vorige vergadering en van het jaarver slag. Beide werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat zich dit jaar 15 mili ciens aanmeldden om steun. Drie hiervan werden aan werk geholpen, terwijl geen en kele behoefde afgewezen te worden wegens slechte militaire rapporten. Het aantal leden der vereeniging bedroeg op 1 Januari 1913, 57. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat bij acclamatie herkozen werden de heeren G. B. Orommelin en A. v. Rossum. De eerste, die aanwezig was, nam zijne herbenoeming aan, terwijl aan den heer v. Rossum, van zijne herbenoeming zal kennis worden ge geven. Na de rondvraag sloot do voorzitter de vergadering, MUZIEK. KATHLEEN PARLOW. Het zijn niet alleen de Allerfijnste poëe- ten onder de muzikale artisten, die zeld zaam zijn; ook zij die de techniek tot het hoogste toppunt van verfijning hebben op gevoerd, komen slechts enkele malen voor en verdienen daarom ook onze zeer serieu ze aandacht. En het is aldus dat we gister avond met warme belangstelling hebben ge luisterd naar de fijne Kathleen Par low, do jonge Engelsche violiste, die reeds zeer vroeg als wonderkind beroemd was om haar vaar digheid. Zij heeft ons gisteravond al dadelijk herinnerd aan Micha Elman, van wiens ro- buste techniek we indertijd hebben verbaasd gestaan; die Elman is een man, een sterke man, wiens physieke kracht merkwaardig is en zoo voelden we een evenwicht tusschen het spel en den-man-zelf; maar wie zou de zelfde krachtschittering verwachten van het tengere wezentje, dat Kathleen Parlow is? En toch heeft zij hei, bruuske virtuosen- concert van Tschaikowsky met al zijn bru tale techniek-eischen volmaakt tot zijn recht gebracht.Tschaikowsky heeft heel wat méér belangrijks het licht gegeven, dan dit Con cert, dat zéér veel bewonderenswaardigs heeft, maar toch zoo vol is van Griegsche se- quenten en méér artistieke onvolkomenheden. Maar de origineele geest van Tschaikowsky heeft er zich niet in verloochend en spreekt uit verschillende bijzonderheden, die tref fend zijn. Het geeft een energieke virtuose als Kathleen Parlow alleszins gelegenheid haar violistische ontwikkeling te doen schitteren. Haar techniek is een bij zonder-verfijnde vaar digheid, de zenuwen leven in haar spel, het is niet dood, het is niet koel, zooals Marteau's techniek, er is een aantrekkelijke beslist heid, en veel jeugdige schoonheid in. Het was misschien juist heel goed, dat Kathleen Parlow alleen virtuosen muziek heeft ge speeld; behalve Tschaikowsky's Concert, het bekende La Folia van Corelli en o.a. een Hon- gaarsche dans van Brahm3 door Joachim verwerkt. Ook het werk van Corelli heeft haar van haar karakteristieke zijde doen kennen en ook de öitvoering van dit stuk heeft ons weer sterker verbaasd doen staan over haar zeldzaam fijne ontwikkeling. We kunnen volkomen begrijpen, hoe het publiek van harte zijn innige bewondering schenkt aan deze merkwaardige violiste. Charlton Keith begeleidde muzikaal zui ver, en met ongedwongen „technische zui verheid. Na de pauze heeft hij drie kleine stukjes solo gespeeld: Gigne van Graun. 'Melodie van Gluck-Sgambati en Gavotte met variaties van Rameau. Eén sonate van Beet hoven zou waarschijnlijk belangrijker ge weest zijn dan dit drietal, maar nochtans er kennen we gaarne, dat de heer Charlton Keith zich een uitstekend pianist toonde, zijn aan slag vooral is heel goed en zijn voordracht getuigt van goed begrip. Ook zijn techniek is evenwel het voornaamste element, maar die is dan ook tot in bijzonderheden verzorgd. H. F. A. DE HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK. In de gisteren gehouden Algemeene Ver gadering van aandeelhouders in de Naamlooze Vennootschap „De Haarl. Hypotheekbank" gevestigd te Haarlem is de Balans en Winst en Verliesrekening goedgekeurd en het divi dend vastgesteld op 17 Pet. De aan de beurt van aftreding zijnde Commissarissen de hee ren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en Mr. A. A. van der Mersch zijn in die vergadering als zoodanig herkozen. AANBESTEDING. Gistermorgen werd door den architect B. Lasschuit aanbesteed: het bouwen van een winkelbuis aan den Kleine Houtweg hoek Kampersingel. Ingeschreven werd als volgt: G. L. Zandvoort, Haarlem, 9,500; P. Cree- mers, idem, 9200; C. W. ten Broeke, idem, 11,115; S. Winnubst, idem, 10,625; Gebrs. Winnubst, id., 10,694; Coöp. Bouwersbond, idem, 10,660; Joh. v. Sehagen, idem, 10,891; Joh. de Vos, idem, 10,100; G. P. Hetem, id., 9965; G. Metselaar en J. de Paus, idem, 11,400; Turkenburg, Schoten, 10,990; fir ma W. A. van Zanten, Haarlem, 10,350; H. G. Seholten, idem, 9580; A. N. Cornelissen, idem, 10,020; Kaub en Bierboom, id., ƒ11.200; W. Hoek, idem, 9660. .WAARSCHUWING. Hier ter stede is weer in omloop een „oud Engelsch gebed", waarvan ieder die het ontvangt gedurende negen dagen el- ken dag een niet-onderteekend afschrift moet afzenden. Wie het niet doet, zoo staat er bij zaL geen geluk hebben, doch wie het wel doet zal den negenden dag een groote vreugde ondervinden. Wij willen er hier slechts even op wij zen en ieder, die zoo'n gebedje ontvangt, waarschuwen het niet verder rond te zen den, doch het maar aanstonds naar de pa piermand te verwijzen. Het is onbegrijpelijk, dat er nog steeds menschen gevonden worden, bijgeloovig ge noeg om de verspreiding van zulke dingen in de hand te werken en te bevorderen. Men zij er voor gewaarschuwd I KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de op den 19den Februari j.l. executoir verklaarde ko hieren No. 11 en 13, op de Bedrijfsbelasting dezer Gemeente, dienst 1912-1913, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. (Z>2 Stadsnieuws verder op in dit Blad.) HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin heeft het voornemen zich Woensdagavond te half acht met H. K. H. Prinses Juliana en gevolg in den Koninklijken trein te begeven aan het sta tion der Staatsspoorwegen te 's Gravenliage. De trein zal hierna op een dood spoor wor den gebracht, ten einde H. K. H. de Prin ses in de gelegenheid te stellen zicli ter ruste te begeven, terwijl ook H. M. in den trein blijft. Eerst te 9 uur 43 min. zal de trein naar Duitschland vertrekken. DE AANSTAANDE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. EMMEN. De liberale kiesvereeniging te Westerbork heeft, naar .het Hbld. mededeelt, mr. H. Goeman Borgesius candidaat gesteld in het district Emmen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 22 dezer is, met in gang van 1 Maart, aan Z. Middelkoop, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be- 1 trekking van ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Haarlem. HET PALEIS OP DEN DAM. De Staatscourant bevat de namen eener commissie tot onderzoek en voorlichting be treffende den staat van het uitwendige van het Koninklijk Paleis te Amsterdam. In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter professor jhr. dr. J. Six, voorzit ter der commissie van toezicht op bet Rijks museum te Amsterdam; tot leden: jhr. mr. V. E. L. de Stuers, lid der Tweede Kamer te Den Haag; de professoren Henri Evers, J. A. van der Kloes en A. W. M. Odé, van de Technische Hoogeschool te Delft. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Onder presidium van den heer Mr. dr. L A. van Roijen, burgemeester van Zwol le, liield de vereeniging van Nederland- sche gemeenten Zaterdag te 's Gravenhage een algemeene vergadering. Een twintigtal gemeenten, waaronder ook Haarlem, was 'vertegenwoordigd. De voorzitter betreurde het dat de voor zitter Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden wegens zijn benoeming tot lid van Ged. Staten van Noord-Holland had opge' houden lid der vereeniging te zijn. De statuten der Vereeniging zijn Konink lijk goedgekeurd, zooals uit de ingekomen stukken bleek. Medegedeeld werd, dat Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, burgemees ter van 's Gravenhage het eere-voorzitter- schap aanvaardt. In de bestuursvacature, ontstaan door het uittreden van den heer jhr. mr. Boreel van Hogelanden, werd voorzien door benoeming van den heer E. J. Bergsma, burgemees ter van Enschedé, die zijn benoeming aan< vaardde Na afdoening van verschillende huishou delijke aangelegenheden deed het bestuur mededeeling, dat het heeft benoemd tot di recteur 1 der Vereeniging den heer M. C. Braat. Jz., directeur der Goudsche Water leiding-Maatschappij, en tot adjunct-direc trice, mej. mr. C. M. W. Roem, van Leiden. De heer J. G. Kruis, chef van het ge meentelijk pensioenbureau te 's-Gravenhage, hield een voordracht over de wetsontwer pen betreffende de pensioneering van ge meente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. V. Wanneer gij in Lourdes komt, dan kunt ge vaak zien, aan of in de piscines of op de Esplanade, op den weg naar liet hos pitaal, of in de „abri", met de medaille der Bioederscbap van O. L. Vrouw van Zeven Smarten op de borst, een slank man met voornaam gezicht, met bruinen puntbaard en kort-geknipt baar Hij is eeu van de overlieden van het edel moedig gilde der „brancardiers", eu komt telken jare wekenlang naar Lourdes, om zich te wijden aan den dienst der ziekenver pleginguit dankbaarheid! Want hij is eeu, die van den dood is ver rezen; bij is een van de vele sprekende, leven de getuigen van het mirakel van Lourdes. En een van de meest bekende, omdat, zijn ge nezing eeu der wonderbaarlijkste is geweest. Ik ga ze u vertellen.. Op den 17en December 1893 bad bij Angoü- léme, om even half een des nachts, een groot, bekend spoorwegongeluk plaats. De nacht expres van Bordeaux naar Parijs liep achter op deu sneltrein, die 10 minuten eerder van Bordeaux was vertrokken, maar die door de koude en een defect aan de machine bij Li- vernant, op eenige kilometers van Angou- lême, was blijven stilstaan. Bij dat spoorwegongeluk, waarbij vele doo- den bleven, werd de laatste wagen van den sneltrein in splinters gebotst door de ma- co ine van deu expres: de postwagen, die de doorlaatste wagen was, vloog eveneens aan stukken en de vier daarin zijnde postbeamb-Het gerechtshof te Angoulême verklaarde, i ten werden tusschen en naast de ruïnen van dat het aanbod van 3000 francs levenslange het spoorwegongeluk geworpen. Onder die lijfrente, dat de spoorwegmaatschappij Parijs j vier was Gabriël Gargam, uit Ruelle bij An- —Orleans aan Gargam had aangeboden, veel goülême geboortig, en nog geen dertig jaar te weinig was. En het Hof veroordeelde de oud; het ongeluk gebeurde 's nachts half één, maatschappij tot een levenslange jaarrente en des morgens om 7 uur, toen het licht werd, van 6000 francs, en een schadeloosstelling in- vond men Gabriël Gargam op 18 meters van eens van 60,000 francs. De maatschappij zond de plaats des onheils, zwaar gewond en he- daarop een vertegenwoordiger naar het hos- wusteloos, in de sneeuw liggenI pitaal, om den verwonde te onderzoeken. Gargam werd, zoo goed als stervende, naar Deze stelde voor, dat zijn maatschappij een het hospitaal gebracht. Daar is hij twintig jaarrente zou betalen van 12,000 francs, zon- j maanden lang, als een doode, lam en bewe- der schadeloosstellingdat zou een voor- gingloos, uitgeput en mager als een geraam- deeltje zijn, want Gabriël Gargam zou toch te ten slotte, vol wonden en met ten laatste niet lang meer leven! afstervende ledematen, blijven liggenIn appèl veroordeelde evenwel het Hof te In het gerechtelijk rapport, net een jaar Bordeaux de maatschappij tot 60,000 francs later, 19 December 1900, dat de directeur van schadeloosstelling en 6C00 francs jaargeld, het hospitaal moest opmaken voor het pro- en den 12en Augustus 1901 legde de spoor- ees van schadevergoeding, dat door Gargam's wegadministratie zich hierbij neer. familie werd gevoerd, constateerde deze, Dr. j Decressae, dat de patiënt door het ongeluk) Gargam was Katholiek gedoopt, maar nu een ruggemergziekte had gekregen, die de Katholiek op z'n Fransch. Hij „deed" geneehecren „amyotrophische lateraalskle- niet meer aan den godsdienst, zijn geloof was I rose" noemen. Als bizondere symptomen gedood door de onverschilligheid. En zelfs noemde hij: „verlamming, anastenie van de in't hospitaal, met den dood voor oogen, bleef „beenen, versterkte patellareflexen, zeer vèr- hij onverschillig, keerde hij zich af van de „gevorderde atropine der spieren van de on- geestelijken, die hem spraken over God en „derste ledematen"enzoovoort. de eeuwigheid. En do geleerde arts voegde hierbij, dat dit Maar zijn familie bad: z'n moeder, en z'n alles beteekent: „een voortdurende ziekte, die zuster die non was, en een nicht, die in het „niet meer te genezen is en steeds verder zal Klarissenklooster in Orthez den sluier had „schrijden". Dat bleek juist. aangenomen Zes maanden later, 19 Juni 1901, kon Dr.En God verhoorde deze gebeden: na lang Decressae immers voor het Hof van Appèl praten, toen men ten slotte in het hospitaal te Bordeaux in zijn tweede gerechtelijk rap- nog eens een operatie aau het ruggemerg port constateeren, dat de zielde veel erger wilde doen, liet Gargam zich overhalen om was geworden, en dat genezing uitgesloten liever met de groote processie van Aug. naar was. Lourdes te gaan. en hij biechtte en commu- nieeerde met een heel klein partikeltje der H. Hostie: slikken kon hij immers niet Op de reis dacht men .algemeen dat hij sterven zou. Een radicaal gemeenteraadslid van eene groote stad in Frankrijk, zekere heer V., die óók eens naar Lourdes meeging om te kijken hoe die zieken er wel uitzagen, waarvan men immers zeide dat ze er genezen werden, kon het bij dezen stervende niet uithou denzóó iets had hij nog nooit gezien, en hfj vluchtte naar een andere ooupé. Op den 20sten Augustus 1901 kwam de pel- grimstrein te Lourdes, en dien eigen mor gen ging ook Gabriël Gargam, op een bran card zorgvuldig uitgestrekt, telkens bezwij mend door de pijn, met afgestorven voeten eu bewegingloos liggend, ongeloovig ook en apathisch, onverschillig en moedeloos, naar de gezegende Grot der verschijningen. Zoo koud als zijn doode voeten waren, die zwart en etterend onder een apart-gemaakt houten toestelletje lagen, opdat de dekens ze niet zouden aanraken, zoo koud was ook zijn ziel Maar even na het oommunioeeren, wêer met een uiterst klein stukje der H. Hostie voelde Gargam in zich den drang om te biddenGod sprak tot zijn hart. Een licht straaltje bliksemde in de duisternis van de zen geestEn des middags om twee uur, toen men hem met de uiterste voorzorgen in het wonderdadige water der piscines dompelde, horst het met bevende stem uit z'n hart: „Onze Lieve Vrouw van Lourdes, behoudenis der kranken, bid voor mij" Maar daar kwam geen verandering in zijn toestand. Even ellendig, ja, nog zwakker en onmachtiger dan te voren, droeg men Gar gam uit de piscines en legde hem op de Esplanade voor de Rozenkranskerk, waar om vier uur, als gewoonlijk, de zegening der zie- keu met bet H. Sacrament plaats liad. Dan liggen daar, vlak bij de trappen naar de kerk, aan weerszijden de brancards, en in een groot vierkant, door de brancar diers als orde-commissarissen reclit-gehou- den, scharen zich de pelgrims rond het open plein: de zieken vóór, op de brancards, in de wagentjes, en daarachter de andere pelgrims. Dan klinken daar met luider stemme die treffende aanroepingen tot Jesus en zijn Hei lige Moeder, dan gaat het H. Sacrament er rond, en iedere zieke ontvangt afzonderlijk deD zegen met het Hoogwaardig, terwijl tot in de diepste vezelen van ieders gemoed de bede klinkt: o God, bekeer de zondaren, ge nees onze zieken!.... Op dien middag, onder Gods heerlijke zon- ne, lag de zoo goed als stervende Gargam vóóraan: hij was een der eersten die geze gend werdmaar hij merkte het niet in zijn bezwijming, want plotseling had hij liet bewustzijn verloren op dat oogenblik. Zijn gezicht werd lei-blauw, en vol schrik waren de omstanders.... „hij sterft, laten we hem wegdragen!" En reeds grepen de brancar diers, die kwamen toesnellen, de baar op. „Neen, laat hem maar liggen: ik zal zu'n. gezicht toedekken als hij sterft, dan komt er geen verstoring in de processie, en dan mer ken de andere zieken het niet!" zoo zegt er een, en het wordt gedaan. Het Heilig Sacrament gaat voort, van zie ke tot zieke, en Gargam liet nu op het uiter ste (Wordt vervolgd.) 1000 400 300 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1