mms uit m wktrek. Verkoopingen, Boel huizen, enz. Lezenswaardig voor zieken. Kerknieuws. BUITENLAND Sociaie Berichten. Het mes. Zondagavond heeft te Alme- Het is daar op 't oorlogsterrein, Haar 't' lo een ernstige snijpartij plaats gehad, waar bij A. Bokhave een diepe messteek in den hals kreeg. Hij heeft veel bloed verloren en is in het ziekenhuis opgenomen meldt i de N. K. Ct., zijn toestand is ernstig. De I dader, J. van Z., is door de marechaussee in voorloopige hechtenis gesteld. Zaterdagavond zijn de 18-jarige J. J. v. d. S., uit de Noorderstraat, op de Cool- vest te Rotterdam door K. L., uit de Tiend- straat, met een mes eenige verwondingen aan hoofd en handen toegebracht, schrijft #de N. R Ct.. Het meisje is ter verpleging in- het Ziekenhuis opgenomen. Verduistering aan 's Rijks Munt. Reeds eenigen tijd werden aan 's Rijks Munt geld- j stukken vermist, die door onvolkomenhe den bij de munting, niet geschikt waren in circulatie te worden gebracht. Het mocht echter niet gelukken den dader te ontdek- I ken, schrijft het U. D. Nu wilde evenwel het toeval, dat bij een sigarenhandelaar te Utrecht den laatsten tijd meermalen een persoon kwam, om si garen en sigaretten te koopen, waarbij geld in betaling werd gegeven, dat eenigszins schijnt, niet zulk mooi weer als hier; zoodat er van belangrijke krijgsverrichtingen niet veel kan komen. En de binnenlandsche toestand? Volgens een correspondent van de Köln. Zeitung is de binnenlandsche toestand een weinig verbeterd, doordat de regeering geld machtig is kunnen worden, voldoende om in de dringendste behoeften te voorzien. Maar het schijnt toch niet zoo heel roos kleurig te zijn. De oneenigheid tusschen de Jong-Turken en de aanhangers van Nazim- Pasja duren voort en zoo nu en dan komt het tot een treffen, waarbij" dan dooden en gewon den vallen. Daarom verklaren dan sommige krijgsover ten, dat met zulk een leger niets valt uit te richten en 't is begrijpelijk, dat zij de Bulgaren niet durven aanvallen. Het zou voor alle Balkanstaten verreweg de beste oplossing zijn, wanneer de vrede spoedig tot stand kwam. Er zijn nu geld en menschenlevens genoeg verspeeld, dunkt ons. Uit MEXICO komen berichten van over- afweek Van onze gewone munten, maar winningen door de nieuwe regeering behaald: toch niet den indruk kon wekken van Bijna alle gouverneurs van de Confede- va'.sch geld te zijn. Toen deze persoon bleef ra tie, waaronder enkele gewezen Maderis- voortgaan met kleine inkoopen te doen, ten, hebben de bondsregeering erkend en wekte dit bij den winkelier toch eenige haar gehoorzaamheid beloofd, achterdocht en deed hij hiervan mededee- j Er bestaat gegronde hoop, dat de rust ling aan de Munt. Men nooaigde deze win- weldra hersteld zal zijn. keiier uit als gewoon bezoeker het bedrijf eens te komen bezichtigen, en op zijn om wandeling dan den man te willen aanwij zen, die het verdachte geld in betaling had gegeven, alles zoo ongemerkt mogelijk, op dat de dader in stilte zou kunnen worden aangeduid. Zoo kwam de sigarenhandelaar aan de Munt, waar hij al spoedig tusschen het werkvolk den persoon aanwees, die met het bewuste geld in zijn winkel was ge komen. De politie werd in de zaak ge moeid; deze nam den man een nog jeug dig persoon in hechtenis en bracht hem naar het hoofdbureau, waar de verdachte bekende zich de afgekeurde geldstukken te hebben toegeëigend. Hij is ter beschik king der justitie gesteld. De kerkdief ontsnapt. Zaterdag, werd Victor de Laat, de.dader van den kerkdief stal te Nispen, voor den onderzoeksrech- uitgesproken" ter te Antwerpen ondervraagd. Toen het verhoor was afgeloopen, zeide de rechter tot den bewakenden gendarme: „De man kan gaan", hiermede bedoelende, dat zijn tegenwoordigheid niet langer noodig was, en de gevangene naar zijn cel kon worden De diplomatieke vertegenwoordigers geven blijk van vriendschappelijke gezindheid je gens de regeering. De openbare meening betoont zich opti mistisch en kalm. Geruststellende berichten 1 'tls te hopen, dat zij den juisten toestand in dat woelige land weergeven. Maar 'tZal ons benieuwen of de nieuwe regee ring kracht en invloed genoeg zal hebben om de rust te bewaren. Het proces der auto-bandieten. Men is nog steeds bezig aan de pleidooien voor de verschillende beschuldigden. Men blijft de hoop koesteren dat morgenavond of -nacht het vonnis zal kunnen worden teruggevoerd. De gendarme begreep het j echter verkeerd, bracht de Laat naar bui ten en zeide hem, dat hij vrij was. De dief maakte hier een dankbaar gebruik van om zijn eigen weg te kiezen. Zakkenrollerij. Gistermiddag is in het - café „De Pool" op het Damrak aan een buitenman een portefeuille ontrold, inhou dende een bedrag van f 300. De dief heeft gebruik gemaakt van de drukte, die ge woonlijk des Maandags in dit cal'é heerscht De diefstal is op wel heel brutale wijze gepleegd, zegt het Hbld. De buitenman had zijn portefeuille in den binnenzak van zijn vest gestoken; het bleek, dat de voering van het vest was opengesneden en dat men zich op die wijze de poriefeui le ha.l toe- eigend. Het auto-ongeluk te Amsterdam. Inzake het automobielongeluk op de Weteringschans te Amsterdam zijn getuigen opgeroepen. Roemenië en Bulgarije. De regeering te Sofia heeft gisteren haar antwoord op het voorstel der groote mo gendheden aan de vertegenwoordigers daar van overhandigd. Zij verklaart daarin dat zij vertrouwen stelt in de volstrekte recht vaardigheid der groote mogendheden en daarom het voorstel om zich inzake het geschil met Roemenië aan de beslissing der mogendheden te onderwerpen, aanvaardt, indien Roemenië desgelijks doet. Zou 't nu dan eindelijk tot een oplossing komen? Steun aan de betrekkingen van Soott. De Engelsche regeering heeft aan den Lord Mayor van Londen meegedeeld, dat de betrekkingen van kapitein Soott en zijn vier metgezellen uit de schatkist een on dersteuning zullen ontvangen, waardoor zij in gelijke financieele omstandigheden zul len zijn als indien die mannen in het le ven waren gebleven. De opbrengst van de inzameling zal dus geheel kunnen dienen voor het tekort in de kosten en voor het wetenschappelijk werk van de expeditie (Lord Curzon schat, Naar het Hbld. verneemt houdt deze oproe- ,jat daarvoor een 30.000 pd. st. noodig is) ping verband met het feit, dat tegen den heer Corvey, de bestuurder van de auto, welke het ongeluk veroorzaakte, een instructie is geopend op grond van art. 308 Wetboek van Strafrecht (het toebrengen van zwaar licha melijk letsel door schuld). Een ongeval met doodelijken afloop. Bij het afstappen van een in beweging zijn- den wagen, had een 41-jarige man, in dienst der gemeente-reiniging te Vlaardingen, het ongeluk uit te glippen en te vallen, waar bij hij door zijn eigen wagen werd aan gereden, met gevolg dat hij in den nacht van Zaterdag op Zondag in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden, schrijft het Hbld. Verdronken. In een onbewaakt oogen- blik, aldus lezen wij in de Alkm. Crt. Zondag het 3-jarige dochtertje van schipper C. Heinis, die met zijn schip aan de Noor derkade te Alkmaar lag, in het water ge vallen en verdronken. Verdronken. Zondag is in den Hout- Polder (N.-H.) een 9-jarig zoontje van den landbouwer P. Hoogvorst door het ijs der Molenvaart gezakt en verdronken. Branden. Gisterenmorgen ontstond een hevige uitslaande brand in het café van den heer A. Bakker aan de Gedempte Turf en voor een gedenkteeken. Zaterdag was er nagenoeg 30.000 pd. st. bijeen. N. R. Ct, De secretaris van Madero vermoord. Een telegram uit Vera Cruz deelt mede, dat Juan Ascona, de particuliere secretaris van den vermoorden president van Mexico, Madero, te Bela is doodgeschoten. dien er op eenige aangesloten drukkerij sta king zon uitbreken. Naar wordt medegedeeld is door de pa troons beslist, dat, indien tengevolge van een eventueele uitsluiting een der plaatselijke dagbladen niet moeht verschijnen, de andere ook niet zullen uitkomen. De keuze van een voorzitter werd aange-f 35. De schuld der Kiesvereeniging, diq houden, penningmeester werd de heer C. verleden jaar f 126 was, daalde ditjaar, Eoestenberg te Kaatsheuvel, redacteur van tot op ongeveer f 40. Een verheugend re- het orgaan de Heer Haazevoet te Amster- sultaatl Den penningmeester werd dank ge- dam, bezoldigd bestuurslid na herstemming bracht voor het gehouden beheer. Een de heer A. Cools te Tilburg. commissie werd benoemd om de bescheiden Inzake een voorstel van de Ned. R. K. Dia- van den penningmeester na te zien en in mantbewerkersvereeniging, strekkend om de volgende vergadering verslag uit te bren- aan het Bureau op te dragen de stichting gen. van een fond6 tot bestrijding der tuberen- j Aangenomen werd een motie van den vol- lose ten behoeve van de bij het Bureau aan- genden inhoud gesloten leden stelde de voorzitter voor een, ,,De bond van R.K. Kiesvereenigingen in gehouden, waar tevens tegenwoordig waren commissie tc benoemen, wat werd aangeno- Nederland, in vergadering te Utrecht bijeen, de hoofdbesturen der Ned. R. K. Vakbonden j i spreekt de noodzakelijkheid uit dat, na af in Nederland. Een talrijke opkomst bewees' Zoo werd ook een commissie ingesteld om handeling der reeds ingediende sociale wets- de belangstelling: er waren afgevaardigden bestudeeren de „leeken-reclitspraak m so- ontwerpen, zoo spoedig mogelijk de sociale van de volgende Ned. R. K. Bonden: Spoor-1 eia'® kwesties. Deze commissie bestaat uit nooden van den middenstand en van den en Tramwegpersoneel St. Raphael, Tabaks- een^estuurslicl^en de heeren Kamp (Hengelo) ian<j^ouws^an(j wettig geregeld worden." HET BUREAU DER R. K. VAKORGANI SATIE. Zaterdag en Zondag heeft te *6 Hertogen bosch dit Bureau zijn derde jaarvergadering bewerkersbond, Textielbond St. Lambertus, Grafische hond, Gemeente-werlriiedenbond, Slagersgezellenbond, Bond v. Litho-, Foto- en Chemigrafen, Bakkers-, Cacao-, Chocolade* en Suikerbewerkers, Diamantbewerkers ver en Vollaerts (Haarlem) Over een eigen drukkerij zal nog nader ge rapporteerd worden. eeniging, Bond van Glas- en Aardewerkers l1; Duit een woord van opwekking. Hij drong Ingezonden Mededeehngen. Voor ieder soort van ziekte zijn er een of meer middelen; maar er is nog iets anders. Er zijn de leefregels die gevolgd en de voor zorgsmaatregelen die genomen moeten worden door hem die door deze of gene ziekte is aangetast. Men weet hoe goed de Pink Pil len zijn om de ziekten te bestrijden die voort komen uit verslapping van het bloed en uit zwakte van het zenuwstelsel. Door de be handeling met de Pink Pillen te volgen zult gij genezen, maar door tegelijkertijd zekere voorschriften van hygiëne en leefregel in acht te nemen, zult gij spoediger genezen. God en ons Recht, Kalk- en Steen bewerkers bond, Kleermakersbond, Lederbewerkers- bond en Metaalbewerkersbond. Ook was aan wezig als gast de afgevaardigde van den Ned. R. K. Timmerliedenbond, de heer Smulders uit Haarlem. Met een inleidend woord verwelkomde de voorzitter, de heer J. van Rijzewijk uit Til burg, de aanwezigen, en maakte enkele op merkingen ter inleiding. Het Vakbureau verkeert in steeds groeien- den toestand. Van 19642 leden van verleden jaar is thans het getal op 21,000 geklommen. Dit cijfer van uitbreiding getuigt, dat het Vakbureau een stichting is van onzen tijd. Uit het jaarverslag citeert spreker een en ander. Vakkennis, jeugd-organisaties, cur- sen, persinforraatiehureau, de mogelijkheid van stichting eener eigen drukkerij, het stich ten van één blad voor de verschillende dio cesane bonden enz. werden onderzocht. Bij stakingen werd uitgekeerd een bedrag van 2658.06. In zake speciaal het afschaffen van bakkersnachtarbeid werd zeer geijverd door het Bureau. Voorts meende spr. dat degenen die bui ten de vakbeweging staan, zich niet moeten mengen in de actie: de hoofdbestuurders zijn zoo voorzichtig mogelijk. Na een reeks van opmerkingen werd het verslag van den se cretaris hierna goedgekeurd. Wij ontleenen eraan het volgende: Op 1 October 1912 waren 15 vakorganisa ties met 19642 leden, zoodat er een aanwinst is van 3628 leden. In voorbereiding is aansluiting bij het Bu reau van de volgende vakhonden: Ned. R. K. Timmerliedenbond, Ned. R. K. Houtbewer- kersbond, Ned. R. K. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeidsbond, Ned. R. K. Meubelma kers-, Behangers- en Stoffeerdersbond, en Ned. R. K. Bond van Bloemist-, Land- en Tuinlieden. In 1912 stegen de Ned. R, K. Vakbonden van 23,000 op pl.m. 31,000 leden. Van 1 Jan. 1912 tot 1 Jan. 1913 valt een aanwinst te hoe ken van 5000 leden. Het financieel verslag wees een ontvangst en uitgaaf aan van 8497.57J4, met een batig saldo van 373.4514. De penningmeester deelde mede, dat de bond tlians door zijn schulden geheel heen is. Het verslag der controle-commissie luidde, dat alles In orde was bevonden, zooals de heer Cools namens die commissie meedeelde. Hierna werden de verschillende voorstel len behandeld tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement. Aangenomen werden o.m. de volgende voor stellen: Aan hoofdstuk I werd op voorstel van den beer van Lingen, na lange discussie, toege voegd: „De hoofdbesturen der Vakbonden zijn ver plicht hij elke beweging de leiding in han den te nemen. Ze bezitten echter de bevoegd heid om in gevallen van ondergeschikten aard de afwikkeling eener zaak op te dra gen aan de afdeelingsbesturen." Voorts op een bestuursvoorstel een amen dement der Metaalbewerkers luidend: „De aansluiting bij het Bureau houdt voor de hoofdbesturen der Vakbonden de verplich ting in zich, het bestuur van het Bureau tij dig in kennis te stellen met te houden ver gaderingen met besturen van andere vak organisaties, ten doel hebbende de beslissing Deze motie zal ter sprake gebracht worden op de vergadering der Centrale te Nad., ,a. vaa huish„»de,«ke &SJS& gingen te Utrecht. Aan de motie is een memorie van toelich- waren afgedaan, sprak de ZeerEerw. Heer hierbij vooral aan, meer voeling te honden en met de adviseurs en den hoofdadviseur, daf voTiT^' TT? ,0Ve7°",enf w°rdt. vooral bij dreigende groote zaken. Dan moet f Z~ artlkel deV bo"dsstatuten den boofdadviseur gelegenheid worden gege- ,lrnr ,ipri t>p7 vernieuwing der Kamer ven om zich een tijdje van te voren in de vrori ^an, Kiesvereenigingen zaak in te werken, opdat ook hij hier en daar c. een 7 Pr0oraJn wordt op een nuttigen wenk kan geven. i f vier Jaar gleden de be- De voorzitter zeide tot slot dat hij hoopte, an£nJ vS ,e, P aa s op dit program werd m- ook voor de Pers, dat volgende vergaderin gen in de week zullen kunnen gehouden wor den. Met den christelijken groet werd de ver gadering daarna gesloten. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan den Wel- Eerw. Pater W. L. A. van Noord O. P. kapelaan te Leeuwarden (H. Dominicus) en genomen door de sociale wetgeving tot op lossing van het zoo dringende arbeiders vraagstuk, dat nu deze belangrijke vraag stukken reeds als wetsontwerpen bij de Tweede Kamer zijn ingediend en dus ter gelegener tijd hun weg' naar het Staats blad wel zullen vinden. De vereeniging acht daarom nu den tijd gekomen de sociale noo den der middenstanders en landbouwers on der de oogen te zien, en het is daarom dat zij gaarne zag dat in het kort program der R.K. Staatspartij werd opgenomen: doorvoe- in diens plaats benoemd *en WelEerw/pa- ter G. van den Burg O. P, TE VERKOOPEN- Woensdag, 26 Febr. HAARLEM. Alg. Verkooplokaal Nieu we Gracht 74. 10 uur Not. J. Ra telband, Mak. P. Hoogeveen Lz. Verkoo- ping Meubilaire goederen. Verkooplokaal Nassauiaan 1. 10 uur. Not. P. F. de Bordes, Mak. J. J. C. Sarlet. Verkooping meubilaire goedgeren. OVERVEEN. Café „Van Ouds het Raadhuis". 8 uur. Not, Wildervanck de Blécourt. Veiling van heerenhuizen. LISSE. Hotel „de Witte Zwaan". 2 uur. Not. J. A. O vermeer. Openbare verkooping. BEVERWIJK. Hotel „De Zon". 12 uur Not. G. D. Boerlage. Verkooping VIJFHUIZEN. Op de hofstede van den heer W. Biesheuvel aan den Uweg. 10 uur. Boelhuis. Gij zult deze aanwijzigingen voor hygiëne haven te Hoorn. Het huis brandde geheel ©n leefregel op volmaakte wijze en voor uit, meldt het Hbld. De belendende per- iedere ziekte uitgelegd vinden in het pro- ceelen van den heer Ligthart, kleermaker, en Karssen, boekhandelaar, bekwamen groo te brand- en waterschade. Alles was ver zekerd, behalve de inventaris van den heer Bdkker. Te Wezep (Veluwe) is in den nacht van Zaterdag op Zondag de boerenbehui- zing van de wed. Pol, mede bewoond door den landbouwer Cornelis Koole, in brand geraakt. Het gezin bestaande uit 9 perso nen, redde ternauwernood het leven. Van den inboedel werd zooals het Hbld. mede deelt, niets gered. Mede kwamen in de vlammen om verschillende stuks vee. Een en ander was laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. spectus dat met ieder doosje Pink Pillen wordt uitgereikt. Dat zijn zaken die men ken nen moet. Ziehier een onzer zieken, natuurlijk door onze pillen genezen, die niet alleen met lof spreekt over ons geneesmiddel, maar ook over de aanwijzingen voor hygiëne en leef regel die hij in onzen prospectus las en die hem tot groot nut zijn geweest. De heer P. A. L. Heek, wonende Jacob van Lennepstraat 11, te Amsterdam, schrijft: „Het verheugt mij u mee te deelen dat ik dank zij uwe uitmuntende Pink Pil'.en ge nezen ben. Door bloedarmoede en zwakte aangetast, zonder eenigen eetlust en voort durend lijdende aan allerlei ongemakken, heb ben uwe pillen mij de gezondheid weerge geven. Ook heb ik mij zeer wel bevonden bij de voorschriften van hygiëne en leef regel die in uw prospectus Zijn vervat en ik heb er mij rekenschap van kunnen geven dat zij, saamgaande met de goede uitwerking Er gebeurt niet veel, dat de bespreking van uw middel, veel hebben bijgebracht tot SCHOTEN. DE E. K. KIESVEREENIGING. De R. K. Kiesvereeniging (Stadskwartier,) hield gisterenavond in de Catechismuska mer aan de Gen. de la Reijstraat haar jaar vergadering. De heer Hooij opende haar met gebed en richtte daarna een woord van welkom tot de vrij talrijk opgekomen aanwezigen. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en onder dankzegging van den secretaris goedgekeurd. Hierna gaf de voorzitter een overzicht van den toestand der vereeniging en dien der gemeente, alsmede van den aigemeenen toestand. Hij constateert dat het afgeloo pen jaar een uiterst kalm jaar was. Hij memoreert de oprichting van het patronaat op initiatief der kiesvereeniging. Verder roemt hij de werkzaamheid der propagan- da-club, die niet minder dan 120 nieuwe leden aan de vereeniging leverde. De kie- in eenige actie, welke tot omvangrijke werk-1 zerskweek bracht 84 nieuwe kiezers op de staking of uitsluiting kan leiden, opdat des-lijst, en zulks alleen voor wat het stadsge- gewenscht het Bureau-bestuur zich daarbij deelte betreft. De voorzitter herinnerde er kan doen vertegenwoordigen; en omtrent alleverder aan dat dit jaar de R. K. Kiesver- kwesties, welke een dreigend karakter dra gen met het bestuur van het Bureau over leg te plegen". Dit amendement was door het bestuur over genomen op een artikel 3 B, toe te voegen aan hoofdstuk I. Aan art. 21 werd besloten toe te voegen vereeniging 10 jaar bestaat en meende dat zij in die jaren steeds is toegenomen in bloei. Deze bloei,, hoopt de voorzitter, zal nu zijn bekroning'vinden in de vereeniging der Kiesvereenigingen te Oud- en te Nieuw- Schoten. Nimmer, zoo constateerde de voor zitter, heeft de R.K. Kiesvereeniging fias- „A.lle voorstellen door de Vakbonden ge- ©o geleden in wat zij ondernam. Ook alle daan, moeten met een praeadyies zoo moge-©andidaten, die zij stelde, werden steeds OVERZICHT. Waard is. Van den BALKAN-oorlog kan tenminste niets anders vermeld worden, dan dat er hier en daar, nu en dan zwakjes gevochten wordt en dat men blijkbaar den vrede meer en meer nader komt. Uit Sofia kwam namelijk een telegram, dat ln goedingelichte kringen het gerucht gaat dat de Engelsche regeering aan de Bulgaar- Bche heeft verzocht haar de voorwaarden te doen kennen, waarop de vredesonderhande lingen hervat zouden kunnen worden. 'tZijn alle nog wel vage berichten, maar er blijkt uit dat het verlangen naar vrede niet alleen aan Turksche zijde bestaat, 'tls volkomen begrijpelijk ook. mijn genezing." Hik van het bestuur, op den beschrijvings brief vermeld worden. „Zijn de vooretellen van dien aard, dat er geldelijke offers mee gemoeid zijn, dan zal het bestuur in zijn praeadvies een raming, der kosten geven". Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur oin aan hoofdstuk VII een nieuw artikel toe te voegen, luidend: „Onder werkstakers of uitgeslotenen wor den in dit hoofdstuk verstaan alle leden der gecontracteerde vakbonden, die vanaf het proclameeren der werkstaking of uitsluiting tot en met den dag der opheffing daarvan, bun dienstbetrekking hebben onderbroken, ofwel moesten onderbreken omdat het aan den arbeid blijven tengevolge eener werk staking of uitsluiting redelijkerwijze niet mo gelijk was. Als slachtoffers worden aange merkt alle leden der gecontracteerde Vak honden, die den arbeid niet hebben hervat of dien niet konden hervatten na den dag van de opheffing eener werkstaking of uitslui ting. Slachtoffers komen niet voor den in dit hoofdstuk bedoelden steun in aanmer king". K Eveneens werd aangenomen een bestuurs- het middenstands- en landbouwvraagstuk. Aan de orde was nu de bespreking over de samensmelting der R.K. Kiesvereenigin- gen te Oud-Schoten en te Nieuw-Schoten. De heer Veenings, het'onderwerp inleidend, wees op den mallen toestand, dat er in één gemeente, als Schoten, tweo R.K. Kies-, vereenigingen bestaan. Buitenstaanders zou den in de meening kunnen verkeeren dat er Katholieken bestaan in de gemeente met verschillende ideeën. Spr. somde de voor- deelen op van samensmelting, en trok de conclusie dat het beste was om daartoe te komen. Het voornaamste is dat de leiding bij verkiezingen in enkele han den is. A.s. Donderdag zal samensmelting besproken worden op de vergadering der Kiesvereeniging te Oud-Schoten. Na eenige discussie verklaarde 'de verga ring zich vóór samensmelting. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. OVERVEEN, Hooiberg in brand. Zondagmiddag om half vijf geraakte een hooiberg aan de Dompvloedslaan in brand. Het vuur werd met eenige emmers water gebluscht. bloemeNdaal Brand. In de machinekamer van de b'ee kerij der firma van Hooff ontstond Zon dagmiddag' een begin van brand. Met een brandblusch-apparaat en eenige emmers wa ter was men het vuur spoedig meester. Gevonden en verloren voorwer pen. Gevdnden en terug te bekomen: een portemonnaie met inhoud, bij Wolzak, Sant poorterstraat 4a, te Haarlem; een sehoftuig voor hond, aan den politiepost te Bloemen-' daal; een hondenzweep, bij J. .Heseman, Bloe- mendaalsche weg 77 tc Bloemendaal; een kin- derportemonnaie, bij J. Louisse, Kinheimweg 3, te Bloemendaal; een zwart lederen porte-, monnaie, bij Heuverkamp, Kennemerstraat 14a, te Haarlem; een polsmof, een notitie boekje en een portemonnaie met inhoud, alles aan het bureau van politie te Overveen en een beenen haarspeld, bij café Rozendaal van C. van Schoten te Overveen. Verloren: een notitieboekje e» eên nik kelen heerenhorloge. HEEMSTEDE. Sociale Cursus. Men schrijft ons: Dr. Droog hervatte gisterenavond den Socia len Cursus en onze voorspelling is uitgeko men. De lessen blijken den bekwamen dok ter volkomen toevertrouwd te zijn. Op zeer onderhoudende en bevattelijke wijze lichtte» spreker de aanwezigen nader in, omtrent het voor velen nog zoo duistere sociale vraagstuk. Wel jammer, dat maar zoo wei nigen hierin belang schijnen te stellen. Wat meerdere ontwikkeling zou, om eens eene categorie te noemen, voor onze propagandis ten bij de a.s. verkiezingen goed te pas ko men. Kapelaan Speet sprak nog een kort woord over de op te richten propaganda-club. Op de eerste plaats kunnen oud-retraitanten zich hierbij aansluiten. Een prachtig idee dat verwezelijkt, zeker veel goeds in onze afdeeling kan stichten! Deze personen, die gekozen. Dit feit, meende spr., mag wel eens vastgelegd worden. Het is juist daar om zoo mooi, omdat wij leven in het hart je van Noord-Holland. Daarna gaf de voorzitter een overzicht n©g over een vrij uurtje beschikken en zich van den toestand der gemeente, en het j aan het bestuur kunnen opgeven, zullen ze- werkzaam aandeel dat vooral de R.K. raads- ker inet open armen ontvangen worden. leden in den bloei der gemeente hebben j gehad. Uitvoerig ging spr. de verschillende t voorstellen na, die in den raad behandeld zijn en hieruit bleek inderdaad dat de R.K. raadsleden hun taak voorzeker naar behoo- ren vervulden. j Ten slotte besprak de heer Hooij den ai gemeenen politieken toestand. De heer Veenings bracht nu het jaar- j verslag uit. Het was een voordeelig jaar i voor de vereeniging. De vereeniging nam in aantal toe met 273 leden. Een woord van dank werd gebracht aan - het harde werken van de propagandaclub. Dank werd gebracht aan den ZeerEerw. heer Pastoor NOORDWIJK. Patrimonium. Er bestaat tegenwoor dig alhier ook eeii afdeeling van het Ned. werkliedenverbond „Patrimonium". We wil len hopen, dat deze nieuwe, Christelijke, werkliedenorganisatie even spoedig tot bloei komt als de afd. van den Ned. R. K. Volks bond. Dan zullen er te minder arbeiders zijn, die wenschen te /genieten van de „zegenin gen"? van het socialisme. Gisterenavond hield de afd. van Patrimonium haar derde ver gadering onder leiding van den voorzitter, den heer J. Passchier Kz„ We vernamen, dat het ledental reeds naar de veertig loopt, Typografenactie. Men meldt uit Utrecht aan de Msb.: Sinds eenigen tijd is te Utrecht actie on der de typografen. De plaatselijke patroons organisatie heeft thans den gezellen aange zegd, dat zii tot uitsluiting zal overgaan, in- voorstel om art. 37 te wijzigen als volgt: r. t „Elke in art. 36 bedoelde Vakbond draagt tie had voortdurend de aandacht van het in geval een dezer vakbonden in een staking bestuur en de vereeniging. 0° na e of uitsluiting betrokken is, aan 't Bureau ten wijdt het bestuur zyn aandacht aan dit be- behoeve van dien Vakbond voor eiken sta- langrijke vraagsi.uk. ker of uitgeslotene eene bijdrage pr.r weekverslag eindigde met een war p- af, naar eeu door het bureau vast te stellen wekking tot strijd in het komend jaar. e maatstaf van hun ledental, doeh zoo, dat de goed gestyleerde en enthousiaste verslag bijslag ongeveer 2.50 per persoon bedraagt." werd met luide toejuichingen begroet. Door Tot hiertoe kwam men Zaterdagavond. j den voorzitter werd den secretaris namens Des Zondags werd na een II. Mis en een allen dank gebracht, besloten vergadering de vergadering voort-Het finantieel verslag toonde aan dat over gezet 1913 een batig saldo te boeken viel van voor de welwillendheid, waarmede Z. E het terwijl reeds vijf patroons zich opgaven voor denkbeeld ontving tot oprichting van een buitengewoon lid. Er werd gisterenavond na patronaat, dat inderdaad ook werd opge- een korte inleiding van den heer C. E st- riclit. Verschillende cursusavonden werden geest, in beginsel besloten tot een ondcraf- gehouden en met succes. De forensenkwes- deeling „Ziekenfonds Ook besloot men, een openbare vergade ring te beleggen, waarop een spreker zal optreden. Doel van deze vergadering is na tuurlijk, het werven van nieuwe leden. Het valt op, dat de Patrimonium-mannen er niet voor te vinden zijn, vergaderingen te beleggen in lokalen, waar „vergunning is. Wij vinden zooiets prijzenswaardig. Waar da drankbestrijding oen zeer voornaam onder deel is van den socialen strijd, daar kan men niet anders dan verheugd zijn over zulk een stemming in een arbeidersvereeniging. iixv tfnvhnnrl mnr h«r imv int tnmnii li nn b nn »1 1 w i Zij zijn verkrughaar '.75 per dooi en i f9 per zei doozen bij het Qeneraal-Denót d-r Pink Pi len, van Keghenlaen 22, huis >e Amster am voor Haarlem en Om streken bij d« firma's I. Göppinger G oote Houtstraat 147a, W. A. Sciouten, drogist te Lisse. tn verder bij ver schillende Apothekers en Drogisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2