DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 301 rr.-r 150 r-_- 101) r:.r Oil 3T 15 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Hjnderhuisvest 29-31-33, Haarlem EEB3TE BLAD. „Pensioen voor 'n dooie" KAMEROVERZICHT. DONDERDAG 6 MAART 1913 37ste Jaargang No 8077 abonnementspbijs» Per s maanden voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent !s gevestigd (kom der gem.} - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1-80 Afzonderlijke nummers Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIêN» Van 1—8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Bnitenl 20 et Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor &0 et contant). Alle betalende ahonné's op dit blad, die In b'd bezit eener verzekeringspolis rön, zöa volgens ie bepalingen op de polissen vermeld, «egen ongelukken verzekerd voor» GULDEN bij STfl GUUDEN b0 GULDEN ba Terlies van een 5 ffI verlies van I 11Ba verlies van GULDEN bü u; GULDEN bij 1 Uil GULDEN b3 9 GULDEN bil Af| SULDEN bjj GUT,DEN bb verlies van één anderen vinger. De uHkeerïng dezer bedragen wordt gegarandeerd door 8o Maatschappij „Hollandseüe Algemeens Verzekeringshank" le Schiedam. Dit nummer twee bladen. bestaat uit In dank ontvangen: Voor de Bijbeluitgave in de Kio- Afrikaansche taal f 10. Voor de Kath. Nederl. Missiën 15. Van P. voor de Missie (oorspron kelijk bestemd als Nieuwjaarsge schenk der Kath. Pers voor Z. H. den Paus) 7 2.50. AGENDA 7 Maart. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Hoofdbestuur. Propagandaclub. Concertzaal „1) e Kroon" 8 uur Het Veerman-Kwartet. Concert. Paleis van Justitie IK uur Bureau van consultatie, Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Association Franchise. Conférence sur Theo- phile Gautier par Monsieur Gustavo Cohen Teylers Museum 14 uur toe gang kosteloos. maar niet vergete de zeer groote getallen van invalidliteitsrente, onder hen die tusschen de 60 en 70 jaar zijn, in rekening te bren gen. Het sprookje van „een dooie z'n pensioen" is daarmee vrijwel in den hoek gezet. En onze Reohtsche bladen zullen dunkt ons goed doen met nadruk hierop te wij zen, evenals in de arbeidersvereenigingen voornamelijk, de zegeningen welke de huidige Regeering door de Invaliditeitswet-zelve, door de overgangsbepalingen en door de nu te behandelen Ziektewet aan de volksklasse brengt, niet genoeg kunnen worden vóörge- bracht. Tegenover het stelsel van afbreken, dood zwijgen of kleineeren van al de zeer ge wichtige sociale verbeteringen, die door deze regeering worden of werden tot stand gebracht of voorbereid, kan er nooit genoeg ware voorlichting onzerzijds worden gegeven I Haarlemsche Alledagjes No. 812. EEN GOED lWOORD VINDT EEN GOEDE PLAATS! Dit „Alledagje" heeft een tweeledig doel. Vooreerst om nog eens de waarheid te BtsTcho"ppelijk Museum (Jansstraat 'bewijzen van het opschrift dat hierboven 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen' betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Toen de liberale partij voorheen, in den tijd dat zij nog een felle tegenstandster was van Staatspensioen, dus nog pas enkele ja ren geleden, over een ouderdomsrente aan het praten viel en den 70-jarigen leeftijd voorstelde hls dien waarop een ouderdoms rente of -pensioen zou ingaan, kwam de grappige Roodhuijzen met z'n bekende mop: „Wat heeft nu 'n dooie aan pensioen!" Waarmee hij zeggen wou: op 70-jarigen leeftijd zijn er haast geen mensehen meer, die van dat pensioen kunnen profiteeren Het is wel te denken, nu de Christelijke regeering zoo royaal en loyaal, bij wijze van overgangsmaatregel, reeds op 1 Januari van het volgende jaar aan alle 70-jarigen die ervoor in de termen vallen, de ouderdoms rente heeft verzekerd, dat nu die oude mop weer zal worden opgehaald. En zoodra de liberale pérs wat bekomen zal zijn van den leelijken klap dien de re geering en de Christelijke meerderheid aan hare stembuspractijken door de toekenning van dit pensioen heeft toegebracht, zal men het. liedje hooren zingen: nu ja, 70 jaar, 't is wat!.... Eilieve, daar moeten we toch eens even over praten. Vooreerst behoeft men maar eens in eigen kring rond te zien, hoeveel mannen en vrou wen er niet zijn, die boven de 70 jaar een pensioentje van f 2.per week een uit komst zouden vinden, een uitkomst waar toe ze vroeger graag zouden hebben bijge dragen doch waarvan ze nu, omdat een wet- telijke overgangsmaatregel de inwerkingtre ding der web vervroegde, natuurlijk zonder dat kunnen profiteeren! Maar er zijn bovendien cijfers. En die cijfers geeft „De Standaard" al, die het volgende statistiekje opmaakt. Volgens de jaarcijfers leefden er ten on zent op 31 December 1909: van 70-74 jaar 50.064 mannen en 56.982 vr. van 75-79 jaar 28.315 mannen en 33.789 vr. van 80 jaar en ouder 18.654 mannen en 24.702 vr. Alzoo saam 97.033 mannen en 115.473 vr. Samen derhalve 212.506 personen. De vraag rijst nu, hoeveel van die ruim 200.000 onder de ouderdomsrente zullen val len. Een vergelijking met Duitschland kan dit leeren: het antirevolutionaire hoofdorgaan geeft op, dat in Duitsohland (dat een be volking heeft, ruim 10 maal zoo groot als de onze) op 1 Januari 1911 een aantal van 98.336 personen ouderdomsrente trokken, be halve de 918.760 gevallen van invaliditeit. Men kan dua zegt het blad vast- stellen, dat het aantal van degenen die ouder- domspremie zouden trekken, ten onzent 'n kleine 10.000 personen zou uitmaken, en dat 'daarnaast ongeveer een 90.000 invalieden zou den komen, waaronder vanzelf een zeer groot staat. En ten tweede om nog eens opnieuw te laten zien, hoeveel de Kath. Sociale Actie doen kan enook doet, al wordt van veel dingen geen ophef gemaakt en al zijn het vaak op zichzelf kleinigheden. Ziehier: Er werd eenigen tijd geleden in ops blad over geklaagd, dat het voor fatsoenlijke mannen en vrouwen, die des avonds met de treinen van zes, zeven uur van hier naar Amsterdam reizen, eenvoudig piet om uit te houden is in sommige derde klas- coupé's, waarin de Amsterdamsche fabrieks meiden, vooral die op Haarlemmerolie-fa- brieken hier ter stede werken, tegelijk met jongens en mannen naar Amsterdam terug gaan. De tooneelen van ongebondenheid, de er gerlijke taal daar uitgebraakt, dat alles is eenvoudig niet te beschrijven. En wee dengene die zich erin mengen zou en dezen meiden en jongens (vaak ook groote kerels) den mond wilde stoppen!... Op herhaalde klachten hierover heeft het Plaatselijke Comité der Kath. Sociale Actie zich hiermede bemoeid, en na briefwiss-e ling heeft de voorzitter van het comité een onderhoud gehad met de Directie der H. IJ. S. M. Het gevolg hiervan is geweest dat de Di rectie strenge voorschriften zal uitvaardi gen, opdat althans deze Amsterdamsche fa brieksmeiden afzonderlijk in vrouwen-cou- pé's moeten plaats nemen, en niet meer in de gemengde coupé's voor mannen en vrouwen mogen zitten 1 Daarmee is de grootste aanleiding tot de stuitende tooneelen, die zooveel mensehen herhaaldelijk hebben geërgerd, weggeno men. Men ziet uit het bovenstaande, dat de K. S. A. voortdurend en op alle gebied werkzaam is en blijft, en tevens, dat wanneer gegronde grieven op behoorlijke wijze worden toegelicht en vóórgebracht, een „'goed woord ook1 een goede plaats" vindt I VAGANTIE-KOLONIES. In het Consultatie-bureau aan de Ged. Oude Gracht werd gisterenavond de alge- meene vergadering gehouden van de afdee- ling Haarlem en Omstreken van het Cen traal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantie-kolonies. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer Dr. L. C. Kersbergen, De secretaresse deed voorlezing van de notulen der vorige vergadering. Deze wer den goedgekeurd. Mevr. Dr. J. C. Op 't EindeStolp bracht het jaarverslag uit. Het aantal leden bedraagt 391. Dit jaar werden 69 kinderen uitgezonden. Door den verkoop van zilverpapier werd de kas gestijfd met f 250. De heer v. d. Boom heeft zich be reid verklaard dit jaar wederom een gym- nastiek-uitvoering te geven ten bate van de vereeniging. Het financieel jaarverslag, uitgebracht door mevrouw Robbers—ten Oever, wees aan inkomsten een bedrag aan van f 2306.241/2; a-an. uitgaven een bedrag van f 2619.25, zoodat een nadeelig saldo te boe- aantal personen begrepen zijn, die bij een'ken valt van f 312.95Va- Het tekort zal ech- ouderdomsrente welke op 60-jarigen leeftijd!tér door toegezegde bijdragen grootendeels loging, niet bij de invaliditeit, maar bij het gedekt worden. Ouderdomspensioen zouden komen. Immers van 60—70 jaar staan in de Be volking opgegeven als mannen 150.100 en als vrouwen 163.241. Alzoo samen 313.341 per sonen. Het is alzoo geheel onjuist, een op 70-jari gen leeftijd ingaande rente als niet van zéér De rekening werd, nadat de commissie haar in orde bevonden had, goedgekeurd. De penningmeesteresse en de secretaresse werd dank gebracht voor haar vele en ac curate werk. In het bestuur werden herkozen Dr.' G. A. Ootma-r, Mr. H. J. D. D. Enschedé, mevr hooge bcteekenis te beschouwen, mits men Op 't Einrle—Stolp en mevr. Robbersten Oever, die aan de beurt van aftreding wa ren. Tenslotte werd eene commissie be noemd voor hot nazien der rekening en verantwoording voor. het toekomend jaar. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten., „SCENIC AMERICA." „Amerika in beeld" is inderdaad de korte inhoud van de lezing gisteravond in de Schouwburgzaal van de Kroon voor een groote schare van belangstellenden gehouden door Reverend A. A. Pfanstiehl uit Chicago U. S. A. Niet zoozeer de lezing scheen hoofdzaak, dan wel de zeer fraaie gekleurde lichtbeel den, meerdere malen prachtopnamen, die wel in staat bleken de toeschouwers in ver rukking te brengen. De lezing was meer een explicatie van, we zouden bijna zeggen een bijschrift bij het geen op het doek vertoond werd. Het een, zoowel als het ander was echter de moeite van het aanschouwen en het aan- hooren ten volle waard. Wanneer men die prachtige landstreken ziet en het landbouwbedrijf in volle werking met. zijn mooie doelmatige machinerieën en men hoort daarbij de uitlegging door een in teressant spreker als de heer Pfanstiehl, dan kan het niet anders of men moet bewonde ring, doch tevens ook verbazing krijgen over een land als de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die spr. voornamelijk be handelde. Rev. Pfanstiehl is een aangenaam spreker, die zijn gehoor weet te boeien en te verma ken ook, zooals wanneer hij b.v. nu en dan een of ander Hollandsch woord natuurlijk op zijn manier uitgesproken er tusschen door wierp. Hij leidde ons we zeiden het reeds rond door geheel Amerika en besprak in verband met en naar aanleiding van betgeen in beeld gebracht werd, verschillende econo mische en geografische bijzonderheden der Nieuwe Wereld, door woord en beeld de aan dacht den geheelen avond gespannen hou dende. De English Lecture Association heeft goed gedaan een prettig spreker als Rev. A. A. Pfanstiehl voor hare leden te doen optreden. 'tWas een mooie avond en het succes ten volle verdiend. GRATIS BROOD- EN KOFFIE-UIT- DEELING. Giften ingekomen in de maand Februari 1913: Pers. Haarl. Katoen Mij. f 8.20y2, Me vrouw A. f 1.50, Jongenheer A f 1, Mej. J. J. H. O. f 1, P. L. f 5, M. W. S. f 2.50, Mevr. E. ,W. F. f 1, W. O. J. V. f 1, ,W. K. Jr. f 2.50, Mevr. H- f 1.50, Pers. Haarl. Kat. Mij. f 9.71, J. A. f l, A. P. f 1.25, voor een gevonden mand f 0.50, mevr. B f 1, mevr. P. f 1, E. W. S. f 2.50, mevr. L. v. D. f 2, H. ,Th. f 1, Mevr. A. D. d. W., f 5, mevr. M. B. d. H. f l, J. k. Kzn., f 10, T. f 1, mevr. K- f 2.50, J. M. v. M. f 2.50, H. F. Sr f 2, mevr. wed. S. f 2.50, mevr. S. f 2.50, LW. J. v. T. f 1, C. v. R. f 10, mej. J. C. f 2.50, mevr. wed. A. R. f 2, Dames L. f 1, J. C. W. f 10, J. R. f 2, Dr. H. D. F. W. f 10, mevr. d. F. f 10, D. J. v. S. M, O. M. f 3, Mej. S. f 2.50, Mevr. S. f 10, Collecte II, w. C. G. f 2.50, Pers. Haarl. Katoen Mij. f 8.63, M. d. L. f 5, V. f 1, G. P. J. B. f 2.50, W. P. Z. f 1, P. H. f 2.50, F. C. B. f 10, P. v. O. f 1.50, A. F. f 10, Jhr. E. H. E. T. v. B. f 10, N. N. f 5, E. S. O. d. C. f 3, N. N. f 1, Dames B. K. en L. f 4, C. D. Pzn. f 25, Mevr. Z. v. R. f2, A. D. f 2, Huis gezin J. ,W. L. f 4, N. O. f 1, J. II. W. H. f 2.50, Dames F. en B. B. f 2, J. W. N. f 2.50, N. N. f 2, N. B. f 2.50, P. K. D. f 10, B. E. K. IJ. f 2.50, E. C. J. M. f 2, C. d. H. f 1.61i/2, Juffr. P. f l, Juffr. v. S. f 2.50, J. K. f 1, N. N. f 1, Greta f 0.45, C. E. f 3, N. N. f 1, Mevr. W. K. f 2, Mevr. C. B. d. H. f 10, Dieme en Stientje V. f 1, Mevr. M. f 5, N. N. f 0.50, Familie v. d. C., f 2.05, N. N. f 2, uit de spaarpot van 2 kleine meisjes f 5.16y2; van hunne ou ders f 10, J. M. f 2.50, N. N. f 1; van de kaartclub f 5.22y2, Mej. S. f 2.50, Dr. A. W. v. G. f 2.50, R. G. R. f 5, F. ,W. S. f 2.50, G. K. M. f 2.50, Mevr. wed. B. L. IC. f 2.50, Mevr. E. V. f 10, N. N. f 3, Mej. Z. f 2.50, N. N. f 2, V. f 1, J. v. B. f 2.50, N. N. f 1, Jhr. A. W. G. v. R. f 2, J. A. W. en Zn., f 25, Mevr. B. W. v. d. V. f 10, N. N. f 10, N. N. f 1.25; G. B. C. f 10, P. V. f 2.50, Kaartclubje f 5, M. G. C. f 2.50, N. N. 400 kinderen vragen brood f 2.50, H. C. f 10, I. A. P. f 10, Mej. S! v. L. f 10, W. S. f 2.50, N. N. f 2, D. f 5, Mevr. A. v. K. H. f 10, S. f 3, B. f 1, C. f 50, P. K. f 1, R. B. f 2.50, Mej. v. B. f 2.50, X. f 2, N. N. f 0.25, N. N. fO.50, Mevr. Ph. f 10, Mej. V. f 2.50, Mevr. IC. f 6, IC. f 1, Ph. J. O. R. f 1, H. O. D. f 4.10, Mevr. G. f 2, M. v. G. f 10, J. d. V. f 2, B. d. II. f 1, H. A. f 1, Pers. Haarl. Katoen Mij. f 8.73i/2, E. d. B. f 1, J. J. IC. f 1, J. d. IC. f 1, E. Th. v. V. f 2.50, B. B. B. f 25, C. W. O. f 10, N. N. f 10, een kleine gave f 2.50; N. N. f 2.50, Mevr. IC. f 2.50, N. N. f 2.50, Mevr. N. V. f 1, J. D. K. f 2.50, A. H. W. f 5, N. N. f 2.50, L. F. f 1, Mevr. v. S. f 2.50, Mej. P. f 1, N. N. f 2.50, Atelier f 1.50, A. H. f 2, J. G. T. f 3, de P. f 5, D. f 2.50, N. N. f 0.50, B. K. f 2.50, N. N. f 1, N. N. f 10, G. J. v. V. f 2.50, Kaartclub Andréa f 1.50, N. N. f 2.50, A. H. f 1, J. W. v. 'L. f 2, Mevr. D. f 1, P. K. f 0.50, Pers. Haarl. Katoen Mij. f 8.27i/2, R. f 2.50, collecte f 2, Let ter J. f 2.17. Totaal f 730.08. MUZIEK. SPOEL'S VOCAAL ENSEMBLE. Het Haagsch a Capellakoor onder leiding van Arnold Spoel, heeft hier gisteravond een Brahms-avond gegeven, en heeft daarmee een belangrijke daad verricht. Het mag niet ontkend worden, dat op bet gebied van den koorzang over 't algemeen zeer middel matige muziek wordt uitgevoerd, eu dat die uitvoeringen dan eenerzijds te weinig, ander zijds weer te coquet verzorgd zijn. Onder de gunstige uitzonderingen nu, neemt het Vo caal Ensemble van Spoel eeneerste plaats in. Het koor is blijkbaar uit uitstekend materiaal samengesteld; de 6temmen staan onderling in heel goede verhouding, en de klank der mannenstemmen sluit zich even eens uitnemend aan de vrouwenstemmen aan. Aldus een dankbaar geheel voor den diri gent, om beteekenisvoUe werken te studeeren en uit te voeren. Van dit kunstmiddel maakt de heer Spoel een uiterst bewonderenswaardig gebruik, en over den avond van gisteren, welke wij voor het grootste gedeelte hebben bijgewoond, kunnen we dan ook met bewonderende waar deering spreken. Van de koren die wij vóór de pauze hoorden, is naast de Zigeunerlieder wellicht „Nanie" het belangrijkste, het mooi ste. Hoe goed was de opvatting van dit mu zikale werk, dat na een mooie inleiding voor piano met een zoo stemmingsvol fugato be gint, en waarin zooveel poëzie is uitgedrukt. Van uitnemende voordracht waren ook de beide eerste koren: Süsser Mai en Der buck- lichte Fiedler. In de omvangrijke Zigeuner lieder hadden wij het meest gelegenheid op te merken en te bewonderen, boe uitstekend de zang van dit koor wordt geleid. De tech nische bijzonderheden, die verre van gemak kelijk zijn, zijn blijkbaar duchtig bestudeerd en werden dan ook met ongedwongen zeker heid uitgevoerd. Een uitstekende praestatie deze voordracht der Zigeunerlieder. De pianist Carl Oberstadt speelde vóór de pauze Ballade opus 10 no. 2, en Rhapsodie opus 79 no. 2. In de voordracht dezer mu zikaal en technisch zéér veel eischende wer ken leerden we den heer Oberstadt kennen als een fijnbegaafd, vooral zeer intelli gent pianist, die een natuurlijk begrip had van bet eigenaardige karakter dezer klavierwerken. De pianobegeleiding bij sommige der koren werd door den heer J. R. Gravelotte op zeer artistieke wijze uit gevoerd. Volledigheidshalve valt nog te vermelden, dat de heeren Spoel, Oberstadt en Gravelotte met bloemstukken werden gehul digd. H. F. A. VRIENDENKRING VAN HET ALLERH. SACRAMENT. Men meldt ons: Gisterenavond werd in St. Bavo de al- gemeene jaarvergadering van de Vrienden kring gehouden, waarbij het bestuur wegens nieuw reglement en statuten collectief af trad. Vele leden waren aanwezig. Herkozen werden de heeren Willem Robbers als le secretaris, J. G. T. Vollaerts als vice-voor- zitter en O. J. v. Dam als penningmeester. Terwijl als nieuw-benoemd bestuurslid werd gekozen de heer H. Th. Sontrop als 2e secretaris. De nieuw gekozen voorzitter was niet aanwezig en kan dus nog niet worden ver meld. BOND VAN TECHNICI. In de vergadering van de afd. Haarlem van dezen bond, welke gisteravond in café Brinkman werd gehouden, werd in de vaca ture van 2en secretaris en bondsraadslid voor zien, door verkiezing van den heer Kersloot als zoodanig. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: W. Posthuma, voorzitter; J. de Jong Czn., le secret.; J. Kersloot, 2e secret, en bonds raadslid; Iz. v. Campen, penningm., en L. M. van Buren, bestuurslid. De voorstellen voor de op 1 Mei a.s. in Utrecht te houden Bondsvergadering werden besproken en zullen vanwege deze afdeeling eenige tegenvoorstellen worden ingediend. PRETTIG. De heer P. B. uit Zandvoort passeerde gisteren het Houtplein, toen uit de boven verdieping van een woning aldaar een ei naar beneden viel. De heer B. kreeg het gele igoedjo over zijn kleeren, waardoor deze geheel bedorven werden. Hij deed cr aan gifte van bij de politie en deze onder zoekt nu wie den heer B. dien poets ge bakken heeft! DIEFSTAL'. Ten nadeele van den winkelier J. H. S. in de Warmoesstraat, is uit diens winkel een driepits-petroleumstel ontvreemd. DAT KOMT ERVAN! De landweerplichtige M. Broer, alhier, die zich van desertie vrijwillig aanmeldde, is door den krijgsraad in dit militair arrondis sement veroordeeld tot drie dagen militaire detentie. VAN ONZE GROENTENMARKT. Gisteren is alhier door Tinus van Leeu wen en Gebrs. Witkamp de eerste bezending spinazie en kroppen sla, uit bet Westland, aan de groentenmarkt gebracht. De eerste partijen zijn door Gebr. Witkamp en K. Hoo- geuboom verkocht aan G. W. Cramer, wonen de Parkstraat, en P. Lodder, Maerten vag Heemskerkstraat, alhier. FAILLISSEMENT. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank is W. Bakker, koopman en kleermaker, wonende te Haarlem, Geldelooze pad 33, verklaard in staat van faillissement. Rechter-commis- saris Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. Curator Mr. A. Bruch. 'AANRIJDING. Op het Wilsonsplein had gisteravond kwart vóór acht een aanrijding plaats tus schen een tramwagen der E. N. E. T. en een wagen, geladen met anthracietkolen. Van den wagen braken drie wielspaken en werd de achteras ontzet. BALDADIG. Een zesjarig jongetje gooide gisteren met een steen een groote spiegelruit in van den banketbakkerswinkel van H- aan den Kruis weg. Dit beteekent een belangrijke schade post. GARNIZOENSBERICHTEN. De bij het 10e reg. inf. benoemde majoor M. D. A. Forbes Wels blijft nog eenigen tijd gedetacheerd ten bureele van den comman dant van het veldleger. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Velden, Raam- vest 31, een jongenshandschoen; K. Band, Boogstraat 28, Heemstede, een hondenhals band; H. Hofsté, de Witstraat, een paar kou sen en een paar handschoenen; mej. J. van j Tienen, Frankestraat 9, een handmof; J. Grij- mans, M ees ter j oosten laan 6, een langharige j hond; P. Koster, Korte Poellaan 27, een fox- terrier; mej. C. Mooy, Koninginneweg 108, j een ceintuur; J. Odentkal, KI. Houtstr. 121 rd. een portefeuille, waarin 2 visitekaartjes; N. Lieshout, Burgwal 43, een paar dameshand schoenen; Bureau van Politie, een huissleu tel. (Zia Stadsnieuws verder op in dit Blad.) De Ziektewet na Paschen! Personcele belasting. Na de pauze werd gisteren in de Kamer de zooveel-besprokeu „regeling van werk zaamheden" aan de orde gesteld. Wat zou het zijn: de Ziektewet of de Ta- riefwetï Het is gegaan zooals we verwacht en ge- wenscht hebben: de Ziektewet zal dadelijk na Paschen in behandeling komen. Op 1 April komt de Kamer weer bijeen, en cp 2 April begint men met de Ziektewet. Geen enkele stem verhief zich ertegen, dan alleen de nijdasserige heer Patijn, dien men zich uit de fraaie karakterschets, welke de liberale „Oprechte Haarl. Crt." van hem gaf, nog wel zal herinneren, en deze kanker de nog wat over de Tariefwet, maarhij zou toch maar niet tegenstemmen! De heer Ter Laan kwam, bij wijze van verkiezings aardigheid, nog eens aan met zijn befaamde motie in zake de derde herhalingsoefening, maar de voorzitter zei kortaf dat hü daar j niet in komen kon, en de heer Ter Laan hield z'n mond. Zijn voorstel werd verworpen. Dus: de Ziektewet. Prachtig! Na de beslissing van het pensioen voor iedereen op 70-jarigen leeftijd hoopt het land nu, dat de linkerzijde géén obstructie voeren zal, en dat ook een uitkeering van rijkswege bij ziekte den arbeiders verzekerd zal worden! Voorts was, na eenige kleine ontwerpen, het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de personeele belasting aan de orde. Hierbij werd een amendement-Treub c.s. behandeld, dat bedoelde, niet alleen voor logementhou ders zooals het voorstel wil maar ook voor koffiehuishouders of restaurateurs slechts een derde der huurwaarde van per- ceelen, uitsluitend dienende tot uitoefening van bet bedrijf, te berekenen. De Minister ontried dit amendement ech ter op financieele gronden ten ernstigste, ett het viel dan ook met 38 tegen 28 stemmen. Het ontwerp werd daarna zonder stem ming aangenomen, evenals een onteigenings- ontwerp ten behoeve van de huisvesting voor i het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie 0.03 in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1