Van Houfen's OMA Cacao Boelhuizen, Verkoo- pingen enz* BUITENLAND NIEUWS UIT DEI BITBUI. De Loonacfie der llsemisfarbelders. HOFBERICHTEN, Uit betrouwbare bron deelt men aan de Msb, mede, dat H. M. de Koningin met H. K. Hoogheid Prinses Juliana, het voor nemen heeft, half Mei. het Vorstelijk Paleis op het IiOo, de zomerresidentie te betrek ken, (CENTRAAL COMITÉ VAN A. R. KIES- VEREENIG.INGEN. Dinsdag werd te 's Gravenhage de aange kondigde vergadering van het Centraal Co mité van A. R. Kiesvereenigingen gehou den. Aan het verslag in „De Standaard" ontleenen we het volgende: Ingekomen was de mededeeling dor ge delegeerden, dat tot dusver geen accoord met de beide andere partijen van Rechts was lot stand gekomen, zoodat men zich ge- hoodzaakt zag, bij het nemen van zijn maat regelen reeds nu op zelfstandig optreden in Juni bedacht te zijn. Al achtte men toch. dat, vooral met het oog op 't behoud van het Kabinet, hernieuwing van de coa litie gewenscht was ,en al verklaarde men zich bereid op grond van de laatstelijk van A.-R. zijde ingediende voorstellen accoord aan te gaan, toch was men bij.nu eenparig van oordeel, dat de gedelegeerden door de zeven concessiën, waartoe zij zich hadden laten overhalen, feitelijk reeds meer hadden ingewilligd dan zij mochten. Wel werd clan ook het moderamen gemachtigd, alsnog op de voorgestelde bedingen overeenkomst te sluiten, maar niet dan onder het uitdruk kelijk voorbehoud, dat, met name ook in zake Ommen en Ede, in geen enkele ver dere. concessie door hen zou worden toe gestemd; en dit temeer, daar van Christ.- Hist. zijde van geen enkele -zakelijke te- gen-concessie bleek. Het Centraal Comité heeft dit Concept- program van Actie vastgesteld: Het Program van Actie, dat liet Centraal Comité op de Deputatenvergadering van 24 April e.k. in behandeling wensclit te bren gen, en hiermede aan het oordeel der Kies vereenigingen onderwerpt, bestaat uit de vijf navolgende artikelen. 1. Aan het zittend Kabinet de voort zetting van de Bewind voering mogelijk te maken, door het verleenen van parlemen tairen steun aan de ingediende Wetsontwer pen, inzoi lerhei l voor wat aangaat de voor stellen tot wijziging van de Grondwet, met name in zooverre deze bedoelen: lo. het Grondwettelijk vastleggen van de formu le: „Bij de gratie Gods" aan het hoofcl van Wetten en Koninklijke Besluiten; 2o. het herstel van het eenheidsbegrip in het hoogste gezag; 3o. de invoering van Ge- zinshoofdenkiesreeht en het kiesrecht van hiermee gelijkgestelden; en 4o. de vrijma king van het Onderwijs (Art. 72, 55, 80 en 192). 2. Stuiting van de geldelijke bevoorrech ting van het openbaar boven liet bijzonder onderwijs uit de kassen der Overheid en zulks onder stipte eerbiediging van beider onderscheiden paedagogisch beginsel. 3. Veiligstelling van land en koloniën te gen inval van buiten. 4. Afwerking van de sociale wetgeving, onder eerbiediging, zooveel dit kan, van het particulier initiatief. 5. Betere regeling van de openbare vie ring van den Zondag. Al hetgeen uit het Program van Actie van 1897 nog onafgewerkt bleef, wordt on dersteld aangehouden te zijn. DE SUBSIDIE VOOR HET BIJZONDER ONDERWIJS OP CURACAO. Het bijzonder onderwijs op Curasao zal de verhoogde subsidie, welke de Koloniale Raad het onthield, toch krijgen.'In de M. M. v. A. op het V. V. der Eerste Kamer schrijft de minister van Koloniën: Aangezien de minister zich niet heeft kiin- tien vereenigen met de motieven, welke ge leid hebben tot de verwerping door den Ko lonialen Raad van de ontwérp-verordening tot herziening van de subsidie-regeling voor het bijzonder onderwijs, is het zijn voorne men een beroep te doen op de Kroon, ten einde overeenkomstig het 1ste Lid van art. .48 van het Curagaosche Regeringsregle ment in de gewenschte regeling bij konink lijk besluit te voorzien. Een dienstweigeraar. Te Geeriruiden- berg doet zich bij het aldaar in garnizoen liggend 3e regt. vest.-artillerie een geval van dienstweigering voor. De onlangs daar ingedeelde milicien V., herkomstig uit Bre da, weigert n.l. zijn uniform aan te trek ken of andere militaire diensten te verrich ten. Hij wordt nu, schrijft de Tel., ter be schikking gesteld van den auditeur-militair bij den krijgsraad te 's Bosch. Liefhebbende ouders! Gisternamiddag kwam bij een bloemist in de Eerste van den Boschstraat in Den Haag een vrouw met een zuigeling op den arm, om haar man te spreken, die bij den bloemist als knecht aan 't werk was en bij hem in- woonde, sedert man «en vrouw van elkander •gescheiden leefden. Zij maakte een stand je, legde het kindje op den grond en maak te zich uit de voeten. De patroon, die van dergelijke relletjes, welke reeds vroeger door de vrouw waren veroorzaakt, niets meer wilde weten, ontsloeg daarp den knecht op -staanden voet. Deze wilde ook yan het kind niets weten, hij verwij derde zich en zei, dat hij naar Amerika zou gaan. Een politie-agent, die geroepen was om jaan het opstootje een einde te maken, vond het kind, voorzien van een papiertje, waar op voorschriften omtrent de voeding van den kleine, op straat liggen, schrijft de N. R. Ct. De politie, die tracht den vader en ide moeder op te sporen, heeft het kind aan het burgerlijk armbestuur toevertrouwd jdat tijdelijk voor het knaapje zal zorgen. Een baron! Bij de directie van een jautomobielenhandel te 's Gravenhage ver voegde zich eenigea tijd geleden een deftig gekleed Duitscher, zich noemende Baron EinsetteL Hij vertelde, dat hij meermalen au tomobielen had verkocht voor het te Ham burg gevestigde filiaal der fabriek, waar van de hierbedoelde automobielenhandel de Vertegenwoordiging heeft voor Den Haag. Pij had een huwelijksreis gemaakt naar 'Amerika en wilde zich nu in Den Haag bezighouden met het verkoopen van auto- mobielen, waarom hij met deze Haagsche «aak in relatie wilde treden. De directie won daarop inlichtingen in te Pamburg, zegt het Hbld.. en daaruit bleek, dat de man geen baron was, ook" niet Ein- settel heette, maar iemand was, wiens ge-, vangenhouding in Duitschland was bevolen wegens oplichting en bedrog. Deze week is hij door de Haagsche re cherche aangehouden, waarbij bleek, dat de. „baron" reeds enkele maanden geleden als vreemdeling zonder middelen van bestaan was over de grenzen gezet. Den volgenden dag is hij toen weder over de grenzen gezet. Brand in een vliegschool. Gistermid dag is door het springen van een benzine lerlei kunstvoorwerpen werden gestolen. De dief werd op heeterdaad betrapt, toen hij in de kerk van Ponzane bezig was de ju- weelc.n en andere ornamenten van het Ma riabeeld los te halen. De man, die voorgaf Granchi te boeten, bewoonde een luxueus ingericht huis. Men vond er een groote verzameling van kunst voorwerpen, schilderijen, miniaturen enz., meest alle gestolen. De algemeene werkstaking in België. Volgens de Chronique bestaat gegronde spaard gebleven. OVERZICHT. lamp brana ontstaan in de hangar van de b - seh5kking) waardoor de algemee- vliegschool De Kampioen te Eden, aldus ne £taking kan worden vool.koinen. meldt het Hbld., Eenige toestellen zijn totaal j vernield. Door het flinke optreden van de j aanvaring bü Helgoland, eigenaars van de toestellen is de hangar Omtrent het ongeluk, dat gisteren de Duit en een groot gedeelte der reservedeelen ge- sehe marine bij Helgoland trof, worden aan j Berlijnsche bladen nog de volgende bijzon- derheden geseind: De elfde torpedoboot-flo- tilje wilde 's avonds even voor 12 uur, nadat de oefeningen geëindigd waren, met nog ge doofde lichten achter de duinen van Helgo land voor anker gaan. Op hetzelfde oogen- blik keerde ook de groote kruiser „York", Het schijnt met de ALGEMEENE WERK- die sedert verschillende dagen oefeningen STAKINGEN niet erg te willen vlotten. hield, van een tocht terug en wilde eveneens Zoowel uit Hongarije als uit België komen achter de duinen voor anker gaan. Tengevol- berichten, die erop wijzen, dat de socialis- ge van de hooge zee liep de kruiser op de ten nu juist niet van overwinningen kunnen torpedoboot „S. 178", die achter den laatsten spreken. 1 schoorsteen geraakt werd, dadelijk opzij viel Het bericht van de Chronique betreffende en na zeer korten tijd zonk. Door den krui de totstandkoming van een entente, waardoor ser „York" zijn vier mannen gered en door de algemeene werkstaking zou worden voor- de bemanning van drie torpedobooten elf komen, nemen wij natuurlijk slechts onder man. Het aantal der om het leven gekomen zeker voorbehoud aan. We zullen eerst wadi- personen bedraagt volgens de laatste berich ten op bevestiging van deze mededeeling of ten 67 man. meer positieve berichten, zooals uit Honga- Volgens een andere lezing zouden zoowel rije reeds ontvangen zijn. de „York" als de „S. 178" de lichten hebben Ec regeering aldaar heeft een schitteren- opgehad, toen de aanvarig plaats had. In «Hjn de vleeschvormende bestanddeelen in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dii een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder da; het algemeen als de volksdrank bij uit nemendheid wordt aanbevolen. twee bijeenkomsten gehouden, helaas, zon der het gewenschte resultaat. Een onzer Ka tholieke voormannen begon met zich er 1.53. Slechts één enkele gift in natura was ingekomen. In liet geheel werden 126 stuks goederen gemaakt. Dank zij een saldo aan de overwinning behaald en het fiasco der roode heeren is groot. De leiders der sociaal-democratie hebben De algemeene staking- in Hongarije. Het bestuur van de socialistische partij heeft besloten de algemeene staking nog niet n.l. besloten de algemeene werkstaking uit l0, proclameeren, maar het gunstige oogen- te stellen totdat zich daarvoor een gunstiger blik daarvoor af te wachten, gelegenheid voordoet. I Voorschriften tegen buitenlandsclie lucht- Dat laatste is natuurlijk maar een doekje j vaarders in Engeland, voor het bloeden. De werkelijkheid is, da t De Engelsche minister van Binnenland sehe er van die „algemeene" werkstaking nu toch Zaken heeft, zooals de bladen mededeelden, niets meer zal komen. j strenge voorschriften uitgevaardigd nopens Van uitstel zal in dit geval ook werkelijk buitenlandsehe luehtvaarders, die Engeland afstel komen. bezoeken. En dat is maar goed ook. Alle buitenlandsehe luehtvaarders, die Want het zou een werkstaking geweest zijn, naar Engeland willen vliegen, moeten voort- waarschijnlijk met bloedige gevolgen. aan vooraf de Engelsche overheid tot in bij- Evenals in België ging het ift Hongarije om zonderheden met hun plan in kennis stellen, de, kiesrechtvoorstellen. j Gezagvoerders van luchtschepen moeten zich De Hongaarsche regeering stond pal en het daartoe een paar etmalen van te voren wen- resultaat was: Zij overwon; de oppositie zag den tot den Engelsehen consul in de plaats, in, dat zij den strijd tegen de voorstellen die het dichtst gelegen is bij de plaats van der regeering niet kon volhouden en tevens hun vertrek. Vliegers moeten den minister dat zij"hare partijgenooten niet mocht bloot- van binnenlandsche zaken rechtstreeks per stellen aan de kogels der troepen, door de brief of per telegram verwittigen, achttien regeering reeds gerequireerd. uur voor hun vertrek. Bij hun aankomst moe- 'tls te hopen, dat men in België dit ook ten de ballonvaarders 3 pond betalen voör zal gaan inzien en voor het nog te laat bet recht om te landen, de vliegers 1 pond. is zullen toegeven Aan de voorschriften is een lange lijst toe- Of hier kans op'is, zullen wij voorloopig gevoegd van plaatsen aan de Engelsche kust, nog maar afwachten. waar buitenlandsehe luehtvaarders met mo- gen komen. Ook moeten zij van hun landing Wat betreft den aanstaanden VREDE OP uitvoerig verslag doen, alvorens weer te ver- DEN BALKAN is er niet veel nieuws. trekken. De Turksche grootvizier iieeft zich nu zelf Overtredingen worden gestraft met boeten in het debat geS.ehgd door te verklaren dat El Turkije Adrianopel nog niet heeft afgestaan en niet zal tcestemmen in het betalen eener oorlogsschatting. Deze twee eischen zullen wel behooren tot do voorwaarden voor den vrede. En dus zul len er zekér nog wel .moeilijkeden komen, voor het zoover is. Of het moet waar zijn, wat de correspon dent der Daily Mail zegt. Volgens hem zou den de onderhandelingen, de bemiddeling der mogendheden en wat dies meer zij, eigenlijk slechts franje zijn, daar de vredesvoorwaar den tusschen Turkije en de Balkan-staten in het geheim al zijn vastgesteld. Reeds heden verwachtte hij de bfficieele afkondiging van den vrede. Zou de waarheid in het midden liggen? De Paus en de Katholieke Padvinders. De Msb. schrijft: Sinds eenigen tijd zijn in verschillende plaatsen van België vereenigingen van Ka tholieke padvinders opgericht. Menigeen waarschuwde daartegen, als zijnde een ver- koerde beweging. Thans heeft .echter de leider der Katholieke padvinders prof. Car- bisier, van het college St. Michel, te Brus sel een zeer vriendelijk en aanmoedigend schrijven van den staatssecretaris Merry del Val ontvangen. Daarin heet het o.m.: De in zoo korten tijd verkregen resultaten vor men een gelukkig onderpand van de troost rijke vruchten, welke deze schoone bewe ging voor het welzijn der studeerende jeugd van het wakkere België zal kunnen afwer pen. De H. Vader, die zelf met bevrediging verschillende bijzonderheden vernomen heeft, zendt u van ganscher harte Zijn bij- zonderen Apostolischen Zegen. Een dreigende spoorwegstaking. Nog altijd is het geschil tusschen de di rectie van de „Midland Railway Company" in Engeland en de spoorwegbeambten niet opgelost en thans dreigender dan ooit. De beambten eischen de weder-indienststelling van den collega Richardson, die wegens ar- beidsweigering ontslagen werd. De maat schappij kan niet in den eiscli toestemmen. Sommige afdeelingen van den bond van spoorwegmannen hebben ondertusschen ook reeds andere eischen gesteld; zoo b.v. de af deeling Doucaster, welke vraagt: de in voering van een 8-urigen werkdag, en ver hooging van 6 d. per dag een minimum weekloon van 30 shilling en de weder-in- dienststelling van allen, die sinds Augus tus 1911 ontslagen zijn. In deze hoogst ernstige omstandigheid is een beroep gedaan op den minister-president ten einde een tusschenkomst der regeering te verkrijgen. Het schijnt echter, dat de spoorwegmannen, daarop alleen zullen in-, gaan wanneer Richardson van te voren weer. aangenomen wordt. Een huwelijkscadeau. De Brunswijksche Landdag heeft volgens de N. R. Ct. 50.000 mark toegestaan voor het koopen van een huwelijksgeschenk voor prins Ernst August, hertog van Brunswijk en Liineburg, én prinses Victoria Louise. Kerkdiefstallen. vangenïsstraf. Ook kunnen officieren last ge ven om op hen te vuren, indien zij weigeren neer te dalen. Aangaande luchtschepen en vliegtuigen, die het eigendom van vreemde staten zijn, bepaalt het reglement dat de Engelsche re geering hun landing alleen bij wijze van uit zondering zal toestaan, na verleening van een bijzondere vergunning. De driejarige diensttijd in Frankrijk. De Franscke ministerraad heeft het wets ontwerp goedgekeurd, dat strekt om den diensttijd van drie jaar hij het leger in te voeren met gelijk recht voor allen, zonder eenige vrijstelling. Heden is het in de Kamer ingediend. De politie te Rome is er in de hand te leggen op Üen dader van de herhaalde kerkdiefstallen, die in den laat sten tijd bedreven werden en waarbij al- TE VERKOOPEN: Vrijdag 7 Maart. HAARLEM in de Korenbeurs 10 uur deurw. M. J. Waning Plantenveiling. BEVERWIJK aan de Haven 9K uur Mak. J. L. van Apeldoorn Afbraak ver- kooping. HILLEGOM Hotel Sisternians 7 uur Not. Langeveld Verknoping van twee woonhuizen. tegen te verklaren „omdat het niet zou kun- goederen van het vorig jaar, kon de vereeiu- nen". 1) Ook door anderen werden bezwa-! ging aan 13 behoeftige gezinnen der parochie ren geopperd, waarvan het volgende wel als! 143 stuks goederen en 7 paar kousen uiulee- hefc voornaamste mag geleden. Alhier zal perjlen. Na dit verslag werd mededeeling ge- Men schrijft ons (niet van de zijde der werklieden) uit Noordwijk het volgende, in verband met de loonaetie der Bloemist-werk lieden De actie der bloemist-werklieden Vereeni gingen zit hier sedert geruimen tijd in de atmosfeer. Dank zij de „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn de patroons hier volledig be kend met de plannen en de hiermede ver band houdende besprekingen, die op de ver- vergaideringen van „St. Deus DediT*' hebben plaats gehad. We leven hier echter in een district waar niet alleen een betrekkelijk lage loonstan- daard bestaat, doch waar ook uit den aard der zaak de cultuur met groote onkosten gepaard gaat. De patroons hebben echter ingezien, dat, in verband met de krachtdadige werkzaam heid van „St. Deus Dedit", een loonsverhoo- ging noodzakelijk is en onvermijdelijk. Door „St. Hyacinthus" te Noordwijk is op de ver vergadering van „St. Deus Dedit" te Limmen erop gewezen dat een vasthouden aan den eisch van „in drie jaar f 14 als minimum" alhier grooten tegenstand zoude ondervinden en daarom geene aanbeveling zoude verdie nen. Wij kunnen niet nalaten, deze gedach- tengang te apprecieeren omdat de toename van loon geforceerd zoude zijn in verband met bestaande toestanden. Vooral deze gedachtongang is den patroons alhier een spoorslag geweest, om te over wegen, in hoeverre aan den eisch der ar beiders onder de huidige omstandigheden kon worden voldaan. Het allereerst trad op den voorgrond de idee, om te trachten een R. K. Patroons- vereeniging- te .stichten, Met dit doel zijn jaar ongeveer 150160.000 gld. arbeidsloon worden uitbetaald, waarvan door de Katho lieke patroons ongeveer f 90.000.De ove rige f 70000.— worden echter uitbetaald in hoofdzaak door drie Protestantsche patroons, zoodat naar men meende hier geen federatieve samenwerking was te verwachten.2) Hiervoren hebben wij gezegd dat „helaas" het gewenschte doel niet werd bereikt, want, o.i. had de oprichting van eene R. K. Pa- troonsvereeniging wel kunnen plaats heb ben omdat dan had kunnen worden getracht a 1 s R. K. Vereenigingiets tot stand te brengen. Hoe dan de uit slag later zoude zijn, doet hier aan de zaak niets af. Het ware in ieder geval te beproe ven geweest. Maar dat heeft men zelfs niet gewild. Al deze besprekingen hebben er echter toe- geleid dat verleden week ee'ne „neutrale" vergadering van patroons heeft plaats gehad en met genoegen hebben we, tegen onze verwachting in, mogen eonstateeren dat „eenstemmigheid" is verkregen, niet in den zin, dat er een vereeniging is opgericht, doch dat de patroons nu in zeker verband tot elkaar staan. De. loonstandaard was hier over het alge meen f 9.per week. Op die vergadering is echter uniform (zonder verband!) beslo ten om, ingaande 8 Maart, het loon te be palen op f 11.voor 5 maanden en f 9.50 voor 7 maanden. Tevens, dat een werkman die ontslag heeft genomen, gedurende' 14 da gen niet door een der verbondenen( 1) mag worden in dienst genomen. Een prachtig resultaat doch waar ligt het verband? Alleen de mo ree le toezeg ging, zich aan deze overeenkomst te houden, kan dwang uitoefenen 1 Door een enkele firma werd mededeeling gedaan dat. door haar eenige maanden geleden het loon was verhoogd tot f 10.per week, winter' en zomer, zoodat deze geen verande ring behoeft aan te brengen. Algemeen heerscht hier het gevoelen on der de patroons dat de arbeiders zich met deze nieuwe regeling zullen kunnen veree nigen. Of het arbeids-contract hier ingang zal vinden .wordt door. hen betwijfeld. Yan andere zijde ontvangen wij nog het volgende omtrent de loonaetie: De firma P. v. d. Meer Cz., heeft aan haar werklieden een contract ter teekening voorgelegd, dat niet overeenkomst met dat van de ,;'Federatie van bloemistwerkliedeii- vereenigingen in het bloembollendistrict". Het contract der federatie bepaalt voor Noordwijk het loon op f 11 per week, het geheele jaar door. Het contract der firma P. v. d. Meer Cz., noemt geen loon; alleen wordt bepaald, dat voor overwerk 20 cent per uur wordt betaald. Het contract der federatie spreekt van een werkdag van 6 uur 's mor gens tot 7 uur 's avonds, terwijl dat der firma v. d. Meer bepaalt, om 5 uur te be ginnen. De werklieden der firma hebben zoo vernemen wij geweigerd, het contract te teekenen. Gisteren werd hier onder de arbeiders een circulaire verspreid vanwege de Federatie, waarin op krachtige wijze ontraden wordt, andere contracten dan zooals de Federatie ontwierp, te onderteekenen. Ook werd er in medegedeeld, dat door de Federatie een con ferentie was aangevraagd met de patroons, en dat men den verbondon arbeiders zoo spoedig mogelijk mededeeling zal doen van hetgeen daar verhandeld werd. Aanstaanden Vrijdagavond belegt naar we vernemen St. Hyacinthus, onderafdee- ling bloemistarbeiders van den Ned. R. K. Volksbond alhier een vergadering, waarin de heer Loerakker van Castricum als spreker zal optreden, 't Een en ander in verband brengende, lijkt het ons nog zoo zeker niet, dat de arbeiders genoegen zullen nemen met hetgeen door de patroons onderling is vastgesteld 1 1). Helaas is ditzelfde praatje ook elders verkocht. En daarmee moet dan de katholieke vakorganisatie van patroons maar de doos in! Redactie. 2). Het zou te probeeren zijn. "Waarom geen protestantsche patroonsvereeniging naast d<3 katholieke, en dan samenwerking op dit ge bied? Redactie. BENNEBROEK. De R. K. Naaivereeniging „Tabitlia". Gis terenmiddag had in het R .K. Vereenigmgs- gebouw de algemeene jaarvergadering plaats der K. K. Naaivereeniging „Tabitha". Na veoorlezing der notulen van de vorige vergadering en van de statuten en het regle ment der vereeniging', werd door de direc trice, mevr. Roozenvan Wjjck, verslag m gebracht over het afgeloopen jaar. Volgens dit verslag bestaat de vereeniging uit 10 dames-werkende leden, 57_ leden van verdienste, die jaarlijks 1.bijdragen, en 14 eontribueerende leden, die maandelijks 5 T „tft inschrijver ia ets. eontribueeren. De inkomsten bedroegen f 76.08N, de uitgaven 75.15B. bet saldo f 7363. daan dat alle bestuursleden wederom in hare zelfde functiën waren benoemd en allen hare herbenoeming- hadden aangenomen. De Zeereerw. heer Pastoor, die aanwezig was, dankte de dames-werkende ledeu, bet bestuur en vooral de directrice, voor al het goede, dat de jonge vereeniging reeds had gedaan voor de behoeftigen zijner parochie. De stapel goederen beschouwend, die in het afgeloopen jaar gemaakt waren, kon Zijn- Eerw. eonstateeren, dat in de wekeiijksebe naaibijeenkomst de tijd niet verbeuzeld, maar hard was gewerkt, en dat er gewoekerd was met de geringe inkomsten. ZijnEerw. hoopte, dat de vereeniging in b'oei mocht toenemen, dat er veel meer leden van verdienste en eon tribueerende leden, maar vooral ook dames- werkende leden mochten toetreder. Dan zou den nog veel meer behoeftige gezinnen van het noodige kunnen worden voorzien, die evenals eenmaal bij de godvruchtige Tabitha geschiedde, de ontvangen kleedingsiukken zullen toonen aan den H. Petrus, den wach ter des hemels, om door diens voorspraak voor alle leden de opwekking tot het eeuwig leven te verwerven. Na dit opwekkend woord van den Zeereerw. heer Pastoor werden nog eenige. besprekin gen gehouden van huishoudelijke:-., aard en de vergadering met gebed gesloten. Het Witte Kruis. Dinsdagavond hield de afd. Ber.nebroek en O. der N.-B. Ver. „liet Witte Kruis" hare algemeene vergadering. De opkomst was zeer slecht. Na een wel komstwoord van den voorzitter Dr. A. Kou- wenaar, en na lezing der notulen, bracht de secretaris een keurig jaarverslag uit, dat wel klaagde over het slechte bezoek der ver-, gaderingen, doch overigens alle reden tot te vredenheid gaf. Het ledental is geslegen tot, 237 en dat van het Zusterfonds tot 117. Aan Zuster Blok werd welverdiende hulde ge bracht voor haar moeilijken, doch vruchtdra- genden arbeid. Zij bracht in 1912 aan de zie ken 1395 bezoeken, benevens nog 47 visites te, Heemstede tijdens de ziekte der Zuster al daar. Niet minder dan 162 maal werden ver- pleg'ingsartikelen verschaft. EeTi waarschu wing hieromtrent was niet overbodig, vooral, wat de gummiartikelen betreft. Deze mogen vooral met geen scherpe voorwerpen aange raakt worden en nimmer hij de warme ka chel te drogen gelegd worden. Door Jae. Stet, ijsbewaarder, werden niet minder dan 138 porties ijs verschaft. Vervol gens werd door den heer F. Braam het finan cieel verslag uitgebracht. Ontvangen werd 1123.79 en uitgegeven 827.52, zoodat er een batig saldo is van 296.27. Het Zusterfond3 bad ontvangen 654.62 en uitgegeven 338.52 en sloot met een batis saldo van 268.80. Het Bouwfonds is nu 'gestegen tot 1000. De boeken werden nagezien door de heeren H. J. Calkoen Jzn. en S. D. Kohier, en in den hesten staat bevonden, hetgeen hij mon de door den heer S. D. Kohier aan de verga dering werd medegedeeld. De voorz. dankte den penningmeester voor zijn gehouden be heer. De heer H. A. van Waveren, die perio diek moest aftreden, werd herkozen; hij aan vaardde deze belangrijke functie wederom. Tot afgevaardigden naar de algem. verga dering te Amsterdam werden gekozen de hee ren H. J. Calkoen Jr. en S. D. Kohier. Het bestuur deelde mede, dat weder 1000 Emmabloempjes waren aangekocht, welke den 21 April a.s. weder ten verkoop zullen worden aangeboden. Bij de rondvraag vroeg de Weleerw. heer kapelaan of er niet meer gedaan kon worden ter voorkoming van ziekte door bet versprei den van nuttige kleine geschriften, enz. De voorzitter wees op proeven, die in die richting door de afdeeling waren gedaan, doch niet aanmoedigend waren uitgevallen. De Eerw. heer kapelaan wees vooral op het nuttige van het voorkomen van besmet ting bij schoolkinderen. De heer Kohier wees op den zegenrijke» arbeid van schoolartsen, maar voegde^ er bij, dat, al is de goede werking in sommige ge meenten te eonstateeren, de Raad met uit zondering van de heeren Reijdon en Braam, het verzoek van de Nederlandsehe vereenb ging van Schoolartsen, om ook hier een schoolarts aan te stellen, van de hand beeft gewezen. Hij wenschte dat de afdeeling zich per request tot den Raad zou richten om t* verzoeken, dat de gemeente-geneesheer be- noemd worde tot schoolarts. Dit voorstel werd met algemeene stemmes aangenomen. Daarna vroeg de Weleerw. heer kapelaan E. Helmer nog het woord omtrent huis verzorging hij alleenwonende zieken. Hierop deelde de voorzitter mede, dat de afdeelin# hier ook wel Vat deed door een gedeelte bij te dragen in de verplegingskosten. Verder niets meer te behandelen zijnde, sloot de voor zitter met een woord van dank aan de aans wezigen voor de opkomst, de vergadering. HEEMSTEDE. A a n b e s t e d i n g. - Door den Van Zetten is aanbesteed het bouwen vaneen winkel met bovenhuis en werkplaats, alhie. M. Joustra, voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2