BUITENLAND BINNENLAND. KAMEROVERZICHT. NIEUWS UIT DEN OMTREK. GECOMBINEERDE VAKBESTUREN OVERZICHT. tatfe van onroefende goederen „Tijdgeest I" alhier en van de bouw-exploitatie-maatschap* pij „Industrie", alhier. .andere van 'denzelfden schrijver idealist als hij is een onbereikbare, omdat helaas tal van couranten het juist van die „prik kellectuur" hebben moeten. Waar beginselen ontbreken moet vaak wat anders in de plaats komen, en een speculatie op „het publiek" tvordt heel dikwijls een speculatie op de minst-edele gevoelens van dat publiek. Dat dus ooit een internationale over eenkomst van perscollega's in genoemden geest tot stand komt, gelooven we niet: de Fransche pers b.v. zou totaal onderste boven en binnenste buiten moeten worden gekeerd, als zo daaraan wou mêedoen. En óók in ons land zou er héél wat moe ten veranderen Intusschen: we zouden zeggen dat als de „Oprechte", die natuurlijk met Sylvius' be schouwingen sympathiseert (anders had ze hier wel van laten blijken) eens begon, dat soort „prikkellectuur" uit hare kolommen te verwijderen, dan waren we in Haarlem al een héél eind. Men laat toch niet iets wat men goed acht, omdateen ander 't kwaad óók doet? En wellicht dat we dan in Haarlem ten slotte wel een toestand kregen ais Sylvius dien wenscht voor de geheelo pers: een stel selmatig negeeren van die "prikkelende, op windende, bandieten-s-lorifiëerende rechtbank verslagen, met al de heugelijke gevolgen er van die de „Opr. Haarl. Crt." zoo juist eraan verbindt 1 VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND. Gisteravond vergaderden in het Bondsge- bouw de gecombineerde vakbesturen van den Ned. R. K. Volksbond. De beer Klein, voor-, zit ter, opende de vergadering met gebed en een woord van welkom, speciaal nog aan den Bondsvoorzitter, den heer W. B. Guskens. Wegens afwezigheid der overige bestuurs leden werd op verzoek van den voorzitter het secretariaat waargenomen door den se cretaris van 't Spoor- en Tramwégpersoneel, welke de notulen der vorige vergadering las, dio zonder aanmerkingen werden goedge keurd. Hierna besprak de voorzitter de agen da. Punt 1: Voorstel van de Typografen, cm de retributie door het bondsbestuur te doen verhoogen, was al zeer spoedig afgehandeld, daar de vertegenwoordiger van de typogra fen het vaderschap van dit voorstel ontken de, hetgeen tot eenige gedachtemvisscling aanleiding gaf. Daar niemand dit voorstel verder ondersteunde, werd het van de agen da afgevoerd. Punt 2: Bespreking retraite fonds, liep ook zeer ving van stapel, daar uitsluitend uiteengezet werd hoe dit fonds werkte en welke de verplichtingen waren. Punt 3: Bestuursverkiezing (periodiek). Aftredend waren de heeren Klein en van Tongeren, welke beiden niet herkiesbaar wa ren. Na herstemming werden bij acclamatie verkozen verklaard de heeren Roelofs en Vaat Punt 4 en laatste punt: Bespreking der actie in 't Sigarenmakersbedrijf. De voor zitter zette de geschiedenis uiteen, waarin hij vooral naar voren bracht de onhoudbaar heid van neutraal vereenigd te zijn ook voor patroons. Volgt algemeene bespreking om trent dit punt, waarvan als het belangrijkst deel valt te memoreeren dat zij die uitslui tend de R. K. uitgesloten en wenschen te steunen, zulks alleen doen, wanneer zij hun Btennpenningen afdragen aan hen, die met lijsten circuleeren van het Steuncomité Leo XIII uitgaande, welke steun ook geheel plaatselijk is, dus alleen voor leden aange sloten bij den R. K. Volksbond afd. Haar lem. Bij de rondvraag werd nog omtrent eenige hij de agenda gevoerde besprekingen gedis cussieerd. Ook werd overgegaan tot het ver kiezen van een voorzitter uit het thans we derom voltallig bestuur. Gekozen werd met meerderheid van stemmen, het thans als se cretaris fungeerend bestuurslid, de heer Dammers. Hierna dankt de heer Gnskens de afgetreden bestuursleden voor hetgeen zij in bun werkkring hebben tot stand gebracht, waarop de voorzitter dankt voor de waar- deerende woorden en de vergadering sluit met gebed. Verschillende verheugende gebeurtenissen ejjn er voor heden te bespreken. Op de eerste en voornaamste plaate komt voorzeker het heuglijk nieuws betreffende de ALGEMEENE WERKSTAKING IN BELGIë. De regeering heeft een mooie overwinning behaald en het fiasco der roode heeren is vol komen. Ook zij hebben waarschijnlijk wel inge zien, dat de algemeene werkstaking niet sym pathiek was bij de arbeiders en dat er dus zeer veel kans was, dat zij een volkomen nederlaag zouden moeten ondergaan. Heel wijselijk hebben zij dus eieren voor hun geld gekozen en heeft het comité voor algemeen kiesrecht na een onderhoud met de burgemees ters der groote steden de volgende motie aan genomen „Het comité, overwegende de stappen der burgemeesters van de groote steden en hun ver klaring, dat zij niets zullen nalaten om van de cegeering te verkrijgen dat grondwetsherzie ning in studie wordt genomen, verklaart zich bereid, mede te werken tot een vreedzame oplossing, schorst de beraadslaging en trekt het besluit tot afkondiging der - algemeene staking op 14 ('April, in. j Een prachtige overwinning voor de christe- Gljjke regeering 1 Zij heeft geen enkele concessie of tegemoet- /Icoming gedaan: hat fiasco der socialisten is zoo 'groot mogelijk. Een ander feit van beteekenis is de OVER WINNING DER GRIEKEN op den Turkschen generaal Essad-pasja. I Janina is gevallen, eindelijk bezweken voor 'de herhaalde aanvallen van het dappere Griek- •che leger. Het bericht van den kroonprins, de overwinning meldende, verwekte een groote geestdrift en grenzenlooze vreugde onder de 'bevolking van Athene. Alle kerkklokken luiden, vreugdeschoten werden gelost en allerwegen {weerklonk het volkslied. Dinsdag begon de algemeene aanval, waarbij, zooals de kroonprins, die het beleg leidde, vol- gene verschillende telegrammen, mededeelde, bet rechter-oentrum den vijand moest bezig hou den, terwijl de linkervleugel een plotselingen aanval moest doen. De concentratie van alle co lonnes naar den linkervleugel .werd met bewon derenswaardige juistheid uitgevoerd. De vijand gaf geen acht op deze bewegingen, zoodat de Grieken hem geheel verrassen konden. Om zeven uur in den morgen bezette de lin kervleugel Ssoeka waar 50 gevangenen gemaakt werden en vier kanonnen genomen. Een andere afdeel ing bezette om 10 uur de heuvels van Manoliassa waar zes kanonnen genomen wer den. Een geheel bataljon met mitrailleusses moest zich overgeven. Het centrum dat met den linkervleugel samenwerkte nam 5 mitrailleusses en 10 kanonnen. Vanaf 10 uur 's morgens be gonnen talrijke vijandelijke afdeelingen in de grootste wanorde de hellingen van Manoliassa en San Nicolas af te dalen. Om 1.30 bemerkte men dat de vluchtelingen zich bij Apsista ver zamelden, maar het berggeschut verhinderde den voortgang van deze beweging. Omstreeks twee uur begon de vijand naar Janina te vluch ten, achtervolgd dioor het vuur der artil lerie. De terugtocht der Turken duurde tot den avond. Het telegram van den kroonprins besluit: „Daar het Grieksche leger het geheele linker front van de vesting Janina had bezet en de stellingen van Bizani en Castritza had omsin geld, kwam Essad-pasja my verklaren, dat zijn leger zich overgaf." Deze val van Janina is een feit van groote boteekenis in den Balkanoorlog en een gevoe lige nederlaag voor do Turken. Na Janina nu Skoetari 1 Of de vrede?. In RUSLAND zijn de feesten ter gelegenheid van het 300-jarig jubileum van het regeerende vorstenhuis Romanof gisteren begonnen. Duizenden en duizenden waren te St. Peters- burg reeds vroeg op de been, wachtende den keizerlijken stoet, die van het winterpaleis zich begaf naar de kathedraal van Kazan, waar het jubileum kerkelijk gevierd werd. Des middags werd in het winterpaleis ëen zeer druk bezochte receptie gehouden. Van ver schillende regeerende vorsten kwamen geluk - wenschen in. Evenals te St. Petersburg werd in alle steden van het land des avonds het jubileum op fees telijke wijze herdacht. Des avonds werd amnestie afgekondigd ook van straffen wegens lichte politieke misdrijven en persdelicten. In de FRANSCHE KAMER hebben gisteren de legervoorstellen, waarbij de invoering van den driejarigen dienettijd wordt voorgesteld, heel wat stof opgejaagd. Toen de minister van Oorlog, Etienne, de motieven, die tot het voorstellen van den drie jarigen diensttijd geleid hebben, had uiteenge zet, werd door centrum en rechterzijde leven dig geapplaudisseerd. De socialisten echter pro testeerden heftig. De tribunes moesten ont ruimd worden, waarna Etienne op zeer ener gieke wijze lezing van het wetsontwerp gaf, waaruit bleek, dat de vermeerdering ven effec tief 160,000 man zal bedragen. Het ontwerp eiseht drie jaren actieven dienst, twee jaar reserve en 1 jaar landweer. Wat zal de Kamer hierover beslissen? De voorstellen zullen zeer waarschijnlijk wel aangenomen we-den't is opbieden tegenover Duitschland! wegend ProtestantscE, Klingenberg Katho liek. De Katholieke gemeente Klingenberg heeft nu aan den Protestantschen predikant van Kleinheubach een toelage van 1500 mk. bewilligd ten behoeve van de zielverzor ging van de Protestantsche minderheid te Klingenberg. Studenten-werklieden. Naar aanleiding van een staking in de gasfabriek in het Noorden van Sydney, waardoor vele wijken van verlichting ver stoken zijn, hebben ongeveer 2000 inwoners, onder voorzitting van den Lord Mayor, een vergadering ten raadhuize gehouden. Op die vergadering kwam het tot wanordelijk heden, schrijft de N. R. Ct. De politie trok den stok en jaagde de rustverstoorders de zaal uit. Daarop werd een voorstel aange nomen, om vrijwilligers op te roepen, voor het aan den gang houden van het gasbedrijf. Er hebben zich 800 man, onder wie een aantal studenten, aangemeld. Dientengevol ge was de stad .Woensdag alweer van gas voorzien. Diefstallen bij de Posterijen. Iii Juni van het vorige jaar werd de aan dacht gevestigd van het hoofdbestuur der Posterijen in Frankrijk op het herhaalde lijk spoorloos verdwijnen van buitenland- sche aangeteekende brieven. Een scherp toezicht werd ingesteld, met het gevolg, dat een gestolen brief met chèque van 500.000 fres. kon worden opgespoord. Niet temin slaagde de Parijsche recherche er niet in de daders te vangen. Maar in alle stilte werd het onderzoek voortgezet. Dezer dagen heeft men schrijft liet Hbld., twee postbeambten en een derde individu, een oude bekende der justitie, gearresteerd. Bij een hunner vond de politie de overblijf selen van verbrande brieven in de kachel en schoorsteen. Blijkbaar werd de begelei dende correspondentie op deze .wijze ver nietigd. .Waarschijnlijk' is de bende reeds gedu rende tien jaar aan het werk. Weer een ontsnapping. Onze lezers zullen zich wellicht herinne ren hoe half Februari een persoon, die in de Parijsche Santé-gevangenis zat opgeslo ten, wist te ontsnappen, door zich uit te geven voor zijn celgenoot, een vagebond, die in vrijheid werd gesteld. Maandagmiddag heeft zich de geschiede nis herhaald, zoo deelt het Hbld. mede. In een cel zaten drie arrestanten: Alexan dre, Lansart en Rousset. Lansart moest wor den vrijgelaten. Toen de cipier hem kwam halen en hem bij zij n naam riep, antwoord de Lansart: present. Ook Rousset meldde zich, toen zijn naam genoemd werd. Alexandre-Lansart ging met den bewaar der mede, teekende de verschillende stuk ken op de griffie met den naam Lansart en wandelde kort daarop met een vrooljjk gezicht de straat op. Dinsdag bemerkte men 'de persoonsver wisseling. Lansart bekende, dat hij met Alexandre in het complot was geweest, Rousset wist van niets. D© recherche zoekt Alexandre. Ongeval mot ©en koninklijken trein. De trein, waarmede koning Victor Emma nuel van Napels naar Rome reisde, is in de buurt van Cassino haast gederailleerd. Er gebeurde iets op de machine en de trein stopte zoo plotseling, dat hij haast uit de rails schoot. Er had geen persoonlijk on geval plaats en na een kwartier kon de reis worden voortgezet. Reden om aan een aanslag te denken is er absoluut niet. Een mooie daad! De katholieke Köln. Volksztg. vermeiat het volgende voorbeeld van verdraagzaam heid tusschen de gezindten. In Beieren lig gen twee dorpen, Klingenberg en Kleinheu bach, dicht bij elkaar. Kleinbeubach is over- TWEEDE KAMER. Kleingoed. ■Wegens onvoltalligheid werd te 11 uur de vergadering geschorst tot hall twaalf. Aan de orde was toen de conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlich tingen op het adres van den brief der ge wezen onderofficieren P. v. d. Linden te 's Gravenhage, A. Tuinman te Leeuwarden en A. N. M. Heijnen te Breda, thans con- cierge-boden bij de raden van beroep al daar, houdende verzoek om toekenning van een gratificatie tot een bedrag, overeen komstig het hun volgens de pensioenwet voor de Landmacht 1902 onthouden pen sioen. De conclusie luidde oorspronkelijk om de regeering dank te zeggen voor de ver strekte inlichtingen. Do heer Arts ging den loop der geschie denis van deze adressen na. Deze conclusie dateert reeds van 1908; echter heeft de regeering door hare nadere inlichtingen- de commissie ertoe gebracht haar conclusie te wijzigen in dien zin, dat de Minister van Oorlog wordt verzocht adressanten schade loos te stellen voor het geleden verlies. De heer Ter Laan was verheugd, dat deze conclusie in gunstigen zin is gewijzigd. Jammer was het, dat het zoolang geduurd heeft, eer zulk3 geschiedde. Er is tevens bij gebleken, dat art. 7 van de Pensioen wet voor de landmacht .1902 dringend wij ziging behoeft. Spreker herinnerde in verhand hiermede aan de motie-Thompson over deze zaak, die nog steeds ter behandeling gereed ligt. Na nog eenige discussie, waarbij de Mi nister duidelijk deed uitkomen, dat de bedoelde menschen niet het minste recht op pensioen hebben; en dat hij zal over wegen hoe hier een mouw aan te passen, werd gestemd en.., de stemmen staakten! De wijziging der Landweerwet kwam daarna aan de orde: in hoofdzaak beoogende don. diensttijd Pij do 1/andweer terug te brengen van 7 op 5 jaar en het aantal Land weeroefeningen van 2 op 1. Tot een beslis sing kwam het nog niet: een amendement van Karnebeëk, om den diensttijd op 7, jaar te handhaven, werd teruggenomen, i -Branden. Te Wolfaartsdijk bij Goes is gisterennacht brand uitgebroken in de bakkerij van A. van der Linde. De bewo ners, die allen ter ruste waren, konden ge red worden. De geheele bakkerij met win kel en woonhuis werd in de asch gelegd. Verzekering dekt de schade. Aanvaring. Op de rivier de Maas, ter hoogte van het voormalig Delfshaven, heeft gisterennacht omstreeks twee uur, tusschen het binnenkomende Engelsche stoomschip „Antigoon", en het Engelsche stoomschip „Capenor", een aanvaring plaats gehad. De „Capenó'r" werd van de boeien gesla gen en een der boeien zonk. Het stoom schip „Antigoon" bekwam groote schade aan den voorsteven en maakte water in het voorschip. Het rijnschip „St. Joseph", dat langszij lag van het stoomschip „Capenor" om ijzer erts te laden, werd door de aanvaring zoo danig beschadigd, dat het schip zonk. Ge lukkig hadden daarbij geen persoonlijke on gelukken plaats. De schipper, zijn gezin, en de knechts, werden door de bemanning van een sleepboot gered. Een ernstig ongeluk. Bij het rangee ren op het stationsemplacement te Roer mond geraakte gisteren de rangeerder Kleu- kers uit Maasniel tusschen de buffers van twee goederenwagens. Hem werd de borst kast ingedrukt. De ongelukkige werd naar de kliniek der paters Camillianen overge bracht, waar hem de laatste H.H. Sacra menten zijn toegediend: SCHOTEN. 'GEMEENTERAAD, Gisteravond vergaderde de gemeenteraad, onder voorzitterschap van den heer Führop, burgemeester. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. De heer de Braai vraagt om het lezen der notulen achterwege te laten, om den velen tijd, dien zij in beslag nemen. De voorzitter acht zulks niet ge- wenscht. Er kunnen n.l. leden zijn, die de gelegenheid hebben gemist om de notulen in te zien. Tegen bet denkbeeld is de voor zitter echter niet. Spr. gaf den heer de Braai in overweging een voorstel te doen in dien geest tegen de volgende vergadering. Aldus werd besloten, nadat de heer Lou werse zich nog vóór het lezen der notulen had verklaard. De heer L. wilde onmiddellijk over het voorstel stemmen. Naar aanleiding van ingekomen requesten en een desbetreffend voorstel van het Ge meentelijk Werkloozenfonds wordt door B. en W. voorgesteld, regelende den door de ge meente Schoten te verleenen steun ter be vordering .van de verzekering tegen de gel- .üelijke gevolgen van werkloosheid, aldus te wijzigen dat ook landelijke bonden tot het gemeente-werkloosheidfonds kunnen worden toegelaten. In de vorige raadsvergadering was door den 'heer Hooij verzocht om een rapport inzake 'den onderhandschen bouw der hulpsehool. Dit is nu door B. en W. ter inzage neergelegd De gemeente-architect, de heer J. O, C. Voor velt, brengt dit verslag uit. Het verslag concludeert dat de bouwkosten bedroegen f 10.527.40, dat is f 2250.60 min der dan begroot was. Voor meerder werken buiten bestek en voorwaarden werd f 592.05 .uitgegeven, zoodat de geheele bouw, met in begrip van meubelen, heeft gekost f 13258.32. j Do bouw werd uitgevoerd in eigen beheer. De architect verklaart dat deze partieele 'aanbesteding is geweest niet alleen ten voor- deele van den bouw wat betreft uitvoering en qualiteit, maar ook ten voordeele van den onder-aannemer, nu aannemer en tot verhef fing van het ambacht. De architect meent dan ook te moeten ad- viseeren, dergelijke werken steeds op die wij ze te doen uitbesteden. Daarna werd voortgegaan met de behande ling van de concept-Bouw- en Woningverorde ning. Bij art. 11 diende de heer Hooy een amen dement in, dat ten doel heeft om het gemak kelijk te maken dat eigenaars van huizen aan deze een uitbouw toevoegen, bestemd voor badgelegenheid. De heer Hooy wilde n.l. be paald zien dat van de beschikbare ruimte achter het woonhuis wel een gedeelte mag worden afgenomen om een uitbouw te maken van 4 M2 voor bovengenoemd doel. De voorsteller vroeg aan B. en W. om over dit voorstel advies uit te brengen tegen de volgende vergadering. Mocht het dan noodig blijken spr. hoopte het niet dan wilde de heer Hooy zijn voorstel gaarne verdedigen. De burgemeester zeide dat het voor stel van den heer Hooy hem zeer sympathiek is. Spr. zag zelfs de noodzakelijkheid niet in, zeide hij, om met de behandeling er van te wachten tot de volgende -vergadering. Ten slotte Werd toch besloten, ook in ver band met andere wijzigingen, dat B. en W. over art. 11 en daarmede in verband gebrach te' wijzigingen tegen de volgende vergadering ■advies zullen uitbrengen. Het voorstel van .den heer Hooy. was allen raadsleden sympa- thick. j Art. 15 werd gewijzigd en luidt nu als 'volgt: Het oppervlak eener woning binnen de omtrekmuren en in een vlak gemeten, moet ten minste bedragen: voor eene woning zon der verdieping en gelegen op den beganen grond, 30 M2„ voor eene woning met een verdieping en gelegen als voren, 45 M2., voor eene woning, gelegen op eene verdieping, 521/2 M2. De breedte van eene woning, geme ten tusschen de scheidingsmuren, moet ten minste bedragen voor eene woning zonder verdieping 5 meter; voor eene woning met meer verdiepingen 6 meter en voor een per ceel met twee woningen boven elkander 6.75; voor een perceel met meer dan twee wonin gen boven elkander 8.50 meter. In gebouwen, voor bewoning van meer dan een gezin be stemd, moet iedere woning deze oppervlak te bezitten. Op een beschouwing, zooals de heer ,Ver- kooy er houden kan. voor de tribune, meen- (Jo <5e heer Olie <ïe opmerking te moeten maken dat hij het type woningen, dat in het Schoterkwartier wordt gebouwd, uitstekend vindt. Dit .zeide de heer Olie opdat het naar buiten niet den indruk wekte, als of een revolutiebouw: in het Schoterkwar tier gebruikelijk is. Het kohier straatbelasting over 1913 werd vastgesteld op f 25003.17. Om 11 uur was de raad genaderd tot de be handeling van art. 22. De geheele verordening bevat 111 artikelen. De behandeling werd geschorst tot een volgende vergadesing. Het heeft wel iets van de behandeling der In validiteitswet in de Tweede Kamer, wat de lengte der besprekingen en den vloed van amendementen betreft. Bij de rondvraag vroeg 'de heer Cobelens hoe het staat met zijn advi©3 aan de gemeente Haarlem inzake de drinkwaterleiding. Reeds twee vergaderingen zijn in Haarlem gehou den sinds het ingezonden is en nog heeft de heer Cobelens het niet aangetroffen onder de ingekomen stukken en mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat het stuk is ingezonden. Voor het overige weet hij niets van do zaak af, -j t j. V. J. H. LOUWERSE. t; Een hoogst treffend sterfgeval heeft hier gisteravond plaats gehad. Het raadslid, de heer P. J. H. Louwerse, is plotseling over leden toen hij, na afloop der. raadszitting, op weg was naar huis. Op een andere plaats in dit blad kan men het verslag lezen van de raadszitting, wel ke ook do heer Louwerse van het begin tot het einde in naar het scheen opgewekte stemming, bijwoonde. De note gaie, die den heer Louwerse, zoo menigmaal in den Raad bracht, had ook gisteravond niet ontbro ken, en zelfs eenmaal werd uitbundig ge lachen, om een vroolijken uitval van den heer Louwerse. Na afloop van de raadszit ting, het was over elven, maakte de heer Louwerse, boven aan de trap nabij de raads zaal nog een praatje met onzen verslag gever en werd er hartelijk gelachen. De heer Louwerse verliet met de heeren Ver ton en de Braai het eerst het Raadhuis; onze verslaggever volgde met een collega op eenigen afstand. Bij het R.K. Kerkhof passeerden wij den heer Louwerse en de andere heeren, en kregen nog een g'n avond van hen. Toen heel even later, moet het gebeurd zijn. Een der raadsleden, die bij het geval te genwoordig was, vertelde ons: u kunt mis schien een twintig meter weg geweest zijn, toen de heer Louwerse plotseling zeide niet wel te worden en om hulp riep. De heer Louwerse viel half op deu grond. De heeren Verton en de Braai grepen den heer L. onmiddellijk vast en ondersteunden hem. Do heer L. klaagde voortdurend over be nauwdheid. Intusschen naderden nog andere raadsleden, die onmiddellijk den brancard lieten komen van het raadhuis en een ge neesheer ontboden. Gedragen door de raads leden werd de heer Louwerse zijn woning die daar vlakbij gelegen is, binnengedragen, Waar zijne vrouw, inmiddels van het droe vig ongeval verwittigd, hem opwachtte. De heer Louwerse was reeds dood en dr. Bos houwers kon slechts den dood constateeren. .Waarschijnlijk heeft een hartverlamming een einde gemaakt aan het leven van detf heer Louwerse. Inderdaad een diep treffend sterfgeval, dat op de raadsleden en ons een zeer die pen indruk maakte. Hoe onverwacht komt toch de dood, gelijk een dief in deu nacht! Laat ons toch ten allen tijde bereid zijn om voor God onzen Heer, te verschijnen 1 De heer Louwerse was geboren 28 Au gustus 1846, en is dus 67 jaar oud, ge worden. De overledene was een bekend fi guur op Schoten en Santpoort en voorzit ter der afdeeling Schoten—Velsen der al gemeene. vereeniging voor Bloembollencul tuur. Sinds 1911 maakte wijlen de heer Louwerse deel uit van den gemeenteraad, waarvan hij lid was met hart en ziel. Dit jaar was hij aan de beurt van aftreding. Ook' vroeger was de heer Louwerse reeds ge meenteraadslid n.l. van 27 Augustus 1S89 tot September 1905. Biljarten. Woensdagavond l.ï. had do eindwedstrijd plaats in het café van den heer van Vessern te Schoten, gehouden door do Billardclub „Ons Genoegen" to Schoten eu een zestal van Jan Gijzenvaurt. Uitslag was: Jan Gijzen vaart, Schoten. J. Stals 200 punten. Giegcngak 195 p. Klauwers 200 punten Grensbergen 133 p.' v. d. Schoot 200 p. Soepnel 95 p. Dillewijn 179 punten 'Admiraal 200 p. Gras 130 punten de Klerk 200 p. Kobus 183 punten de Gier 200 p. De vorige week werd de wedstrijd begonnen in het cafó van den heer C. van Schooien te Jan Gijzenvaart. De uitslag was toen afs volgt: Schoten, Jan Gijzenvaart. De Clerk 97 p. tegen Klauwers 200 p. Grensbergen, 171 p. tegen Gras 200 p. Admiraal, 143 p. tegen v. d. Schoot 200 p. Soepnel, 143 p. tegen Dillewijn 200 p. De Gier, 96 p. tegen Stals 200 p. Giegengak 199 p. tegen Kobus, 200 p. De stand was toen Schoten 843 p.; Jan Gijzenvaart 1200 p. Woensdagavond werd dé- zo 1866 p, voor Schoten en 2292 p. voor Jan Gijzenvaart. Alzoo heeft Jan Gijzenvaart den' wedstrijd gewonnen met 426 p. ZANDVOORT. Raadsvergadering. De agenda voor de op- Maandag 10 Maart 1913 n.m. half 8 te hou den Raadsvergadering luidt: Eervol ontslag onderwijzer. Wijziging verordening beheer Waterleiding. Plaatsen Photographietent op het strand. Gunning bouw pompstation wa terleiding. Benoeming van een lid commis sie van de Reiniging. HAARLEMMERLIEDE C.A. Tot bestuurslid van den Waarden-- polder onder deze gemeente is gekozen de' heer A. Zonneveld, alhier. Stemgerechtigds ingelanden namen voor de bemaling een be- langrijk besluit; op voorstel van het be stuur werd n.l. besloten deze te doen ge schieden door een Centrifugaalpomp, gedre-J ven door een electromotor, die zijn krachf ontvangt .van de Gemeentelijke Centrale Jte; Haarlem, ÏJMUIDEN. „Tijdgeest I". De Staats-Courant bet vat de statuten der maatschappij tot exploi HEEMSTEDE. Bloemoord. De Staats-Courant be vat de statuten der bloemkweekerij „Bloemt oord", alhier. HILLEGOM. Opgedragen. Aan de Firma G. V. Poll en A. Lelieveld, aannemers alhier ia opgedragen de bouw van een winkelhuis en bijkomende werken te Nieuw-Vennep voor rekening van Gebrs. Mathot, gros siers, alhier. Met dit gebouw zal deze Firl ma reeds haar zesden winkel openen. NOORDWIJK. EeH ernstig ongeluk. Gistere* was J. I. met nog iemand bezig ijzeren buizcif te lossen aan den Offemweg, toen daar een ongeveer 4-jarig kind van J. V. O. kwart aanloopen. Een buis, die juist werd neerge' worpen, kwam het kindje op het hoofd, waart door dit zeer ernstig werd verwond. Ook he| lichaampje en de beentjes werden gewond, Dr. A. Kervel verleende de eerste genqes^j kundige hulp. De toestand van het kind L% ernstig. Onze correspondent seint ons nader: Het kind is hedenmorgen tengevolge van de inwendige kneuzingen overleden. LOONACTIF DER BLOEMIST. k, ARBEIDERS. De „Federatie van Bloemistwerklieden-vert eenigingen in het Bloembollendistrict" hap gisterenavond in cafó „Het Fortuin" de bloei mistpatroons uitgenoodigd ter conferentie mei het Federatie-bestuur. De heer Loerakker vai Hillegom, lid van het Federatiebestuur, leid] de de vergadering. Aanwezig waren voort^ eenige bestuursleden van „St. Hyacinthus"j bloemistarbeidors-onderafdeeling van den Ri K. Volksbond, het Bestuur van de neutraW bloemistwerkliedenvereeniging D. E. V., d| Eerw. Adviseur van den Volksbond enJ één patroon. De heer Loerakker zetrt het streven van de Federatie uiteen, en sprak er tenslotte zijn spijt over uit, dat de patroon| aan de uitnoodiging geen gehoor hadden ge) geven. Waren de patroons opgekomen, eï hadden zij hun bezwaren geopperd, dan had de Federatie indien deze de bezwaren nie^ had kunnen weerleggen van standpunt kun nen veranderen. Nu echter zal de Federate doorzetten. D. E. V. stemde er staande d] vergadering In toe, in deze loonactie federal tief samen to werken met „St. Hyacinthus'1 Heden (7 Maart) zal een circulaire worde| verspreid, waarin den arbeiders mededeelini wordt gedaan van het resultaat der aanga vraagde conferentie. Hedenavond (7 Maart komt .de heer Loerakker spreken voor „SJ Hyacinthus" in het lokaal van de R. K. jon gelingsvereeniging &aQ de Voorstraat, IJPOLDER. i Schadepost). Op de Bancahoevé Van' Hei heer Cornelissen is de hengst Mars plotsaj ling doodgevallen, zooals nader bleek dool hartverlamming; het beest waa f 2Q0J waard, HAARLEMMERMEER, Vereen, tot bevordering van den Paai

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2