DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Haagsche Brieven. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Dinsdag ii maart i9is Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem GULDEN ba GDLDEN ba GULDEN ba fltfi SULDEN ba E£H3T£ SLAii). De canditlaafste'linf] voorde Tweede toer in het distriet Haai-leimnennesr. 8081 ABONNEMENTSPRIJS» JE*er 8 maanden voor Haarlem /I.35 Voor de plaatsen, waar een agent ïs gevestigd (torn der gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1-80 Afzonderlijke nummer» 0.03 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1—8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel Buiten! 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ot contant). GULDEN bö levenslange onge- •ebikthenl tot werken. Alle betalende ahonné'a op dit blad. die In bet bedt eener verzekeringspoli» zfln. volgens ie bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort verlies van II SI j verlies van j|p| vaa GULDEN ba overlijden. verlies van een band of voet. één oog. één duim. wü» vinger. GULDEN ba verlies van één anderen vinger. De nttkeerlng 'dezer bedragen wordt gegarandeerd door do Maatschappij JSollandsefie Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. Dit nummer twee bladen. bestaat uit AGENDA. 12 Maart. Gebouw StBavo R. K. Volksbond Bestuur Handels- en Kantoorbedienden. Bestuur Metselaars en Stucadoors. Statenzaal (Prinsenhof) IK uur Gemeenteraadsvergadering. Concertzaal DeKroon 7K uur Voor drachtoefening te geven door de viool-leer lingen van den heer J. C. Tuin. Consultati e-b p r e a u Ged. Oude Gracht 8 uur Vereeniging ter bestrij ding der Tuberculose. Algemeene ledenver gadering. De Kroon 8 uur Haarlemsche Han- delsvereeniging. Feestcommissie 1913. Ver gadering. ley Iers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. xm. aanmerking op hun beleid te maken is, wat wil men dan toch meer? Wil men dan per se Nederland's welzijn opnieuw 'op avontuur uitsturen? Of noemt men het niet waanzinnig avon tuurlijk het Schip van Staat over te leveren aan de mannen van de lichtzinnige Concen tratie-Politiek met als eigenlijke stuurman de revolutionaire Mr. Troelstra? Ik moet het zien, om het te gelooven, dat het nuchtere verstand der Nederlandsche burgerij haar niet zal weerhouden, om op nieuw een dollen sprong in het duister te doen! Wéar in ons land kan men een knapper, bezadigder, beleidvoller en tegelijk geestiger en innemender man aanwijzen dan onzen. Prennier, den Minister Heemskerk? Is er één zuiniger op het belastinggeld geweest dan de heer Kolkman? Zouden niet alle partijen het een voorrecht noemen, mannen als de heide Regouts te bezitten? Dwingt Talma niet de bewondering af door zijn veelomvattende kennis, zijn ontembare werkkracht, zijn ge vatheid en slagvaardigheid zelfs van zoo scherpe critici als de Kameroverziehtschrij- vers der groote liberale bladen? En tracht men de Ministers Colijn en De Marees van Swinderen niet nu al vast te lijmen, om ook in een eventuëel „Cabinet d'affaires" hunne portefeuilles te behouden? Geen wonder waarachtig! De kleine Excellentie van Buitenlandsehe Zaken heeft aan Nederland weer iets terug bezorgd van de eer en het aanzien, welke het vroeger eeuwen zoo ruimschoots inocht in- oogsten van de zijde der Europeesche hoven en buitenlandsehe diplomaten. En Minister Colijn heeft in de betrekkelijk weinige jaren van zijn bewind aan Nederland teruggeschon- 'tWas een aardig moment, toen hij de be raadslagingen over het Tien-opcentenwetje tien het beste, wat het bezitten kan: het ver in de afgeloopen week minister Kolkman in trouwen in zijn eigen weermacht, de volle Tweede Kamer uitriep: „Niemand Juist in de afgeloopen week heeft hij onder onzer denkt er over, om heen te gaanl" Men, instemming van bijna de gansche Volksver- had toen die lange gezichten aan de linker- tegenwoordiging zijn Landweer- en Land zijde eens moeten zien. Zij schijnen daar nlJ stormwetten weten binnen te halen. Met zijn te meenen, dat zij op het punt staan als wij len David je Goliath te verslaan. Maar de David van het Oude Testament streed met heel wat andere bedoelingen en op gansch andere wijze dan de David van de moderne Vrijzinnige Concentratie. En daar om zouden (le heeren heel wat verstandiger doen eerst den beer te schieten, vóór aleer over te gaan tot publiekelijken verkoop van zijn huid. Welnu, minister Kolkman, die een groot Militiewet van 1911 vormen deze een „trilo gie", die eindelijk de rust in de militaire gelederen heeft hersteld en het vertrouwen wekken, dat de financiëele en personeele lasten, opgebracht voor onze defensie niet tevergeefs gedragen worc(en. Wat nog al iets zeggen wil in onze tijden van angstige beroeringt En wie knaagde er als een hongerige rat aan de voorstellen van den Minister? De heer Ter Laan, lid van diezelfde sociaal jager is, zoowel op de heiden en koolvelden democratische Kamerfractie, wie de aan- van den Geldersehen Oosterhoek, als op het i 6taande liberale regeering angstig naar de politiek terrein, scheen nog niet het minst vertrouwen te hebben in het schutterstalent der heeren Borgesius, Patijn c£. Daarente gen te meer op het nuchter verstand en het goede hart van den doorsnee-kiezer in ons goede vaderland. Ten eerste: op het nuchter verstand. Wat ter wereld winnen, als oogen zal hebben te zien! Terwijl men op het oogonblik in Frankrijk een wetsontwerp behandelt om den driejari gen diensttijd weer in te voeren, terwijl in Duitschland militaire wetsontwerpen in voorbereiding zijn, die honderden millioeneu zullen kosten, terwijl men zelfs in het kleine, kan Nederland er eigenlijk hij 1 naburige België bezig is met de behandeling het weer van regeering moet j van een Militiewet, waarbij een diensttijd van veranderen? Vrede en voorspoed heersehen ih ons land; tuin- en landbouw bloeien; veeteelt en aan verwante vakken beleven voordeelige tijden; de ontginning der woeste gronden gaat steeds door; een plan tot gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee zal honderden hectaren 15 maanden als eerste oefening wordt inge- voerd, terwijl op den Balkan kleinere natiën dan Nederland de bewondering afdwingen van de heele wereld door de opofferingen, welke zij weten te brengen, voor wat zij de goede zaak noemen, zou Nederland het over wicht in wetgeving en bestuur gaan leggen vruchtbaar land aan onzen vasten bodem i ia handen van een onverantwoordelijke roode toevoegen; Amsterdam on Rotterdam zagen nimmer hun handel zoozeer vooruitgaan als in de laatste jaren en voor beide steden over weegt de Regeering voorstellen, om hun nieuwe banen ter vooruitgang aan te bieden, groep? Nog eens en nog eens, het nuchter verstand, de vaderlandsliefde van ons Nederlandsche Volk kunnen dat niet beoogen. En, zooals ik in den aanvang van mijn Voor Amsterdam nieuwe en betere verbin- brief er bij voegde, ook het goede hart van dingen te land en te water; voor Rotterdam den doorsnee-kiezer komt daartegen op. de annexatie van het grondgebied van den) Ondankbaar is ons volk nooit geweest en Hoek van Holland. De industrie gaat zooda- j daarom zal het weigeren den ezelsschop te nig vooruit, dat vele industriëelen bewerengeven aan de zeer verdienstelijke mannen, geen hooger tarief noodig te hebben, om tot j die nu meer dan vijf jaren al hun talenten, al nog hooger bloei te komen. j hun gaven van verstand en hart voor Neder- In hun egoïsme vergeten zij echter, dat nog land hebben veil gehad, waarvan enkelen tal van nieuwe takken van nijverheid op den j zelfs gezondheid, ja het leven hebben op het Nederlandschen stand kunnen worden geënt I sPel gezet, om het Algemeen Welzijn te kun- en dat aan andere, nu min of meer noodlij dend onder den zwaren buitenlandschen druk een betere Tariefwet nieuwe levenssappen kunnen worden toegevoerd. Is het wonder, dat onder de gunstige eco nomische gesteldheid van ons land de vreem deling met bewondering en met naijver op het kleine „Holland" staart? Ik was in de afgeloopen week in de gele- genheid kennis te maken met verschillende leden der in ons land rondreizende „Vereini- für Staatswissenschaftliche Fortbil- oung" en met deze jonge en intelligente Uuitschers te spreken over wat hun rondreis hun alzoo te zien en te leeren gaf. Allen toonden zioh „ganz entzückt" over de Neder landsche toestanden. Maar dan wil ik toch aan ernstige mannen en vrouwen gevraagd zien, of het huidig ka binet m iets, ook maar in het minste de le vensvoorwaarden voor ons land en volk heeft tegengewerkt? Integendeel! Onze knappe en energieke Ministers hebben ieder op zijn eigen terrein tiag en nacht gewerkt, om, naar het woord van onze geëerbiedigde Koninginne, Ncder- and „groot te maken in alles, waarin een ®)em land groot kan zijn." j Ulnar als er dan geen enkele gegronde nen dienen. En daarom mocht Minister Kolkman, dit alles met de snelheid der gedachten over ziende, uitroepen: „Niemand onzer denkt er over, om heen te gaan." Christelijk Nederland althans zal zijn ver trouwen niet beschamen! 's-Gravenhage 9 Maart 1913. De opvallende stilte onder de U.K. po litieke leiders in het district Haarlemmer meer wordt plotseling verklaard door een bericht dat wij vinden in het Ochtendblad van heden der N. Rott. Ct. ,Uit het district Haarlemmermeer wordt n.l aan dat blad het volgende geschreven: In dit district zal door een zeor sterke katholieke partij, die met den afgevaar digde van het district, den heer Van Wi eken, absoluut niet tevreden is, de heer J. H. M. Balvers, raadslid van Hillegom, candidaat worden gesteld. Men acht de candidatuur-Balvers in katholieke krin gen zeer aannemelijk, en gelooft, dat de heer Balvers den talrijken democratischen katholieken van Lis se, Hillegom, Heem stede en de Meer een vertegenwoordiger naar. hun hart zal zijn. Wie de artikeltjes en berichten, die in ons bLad zijn geschreven over 't district Haarlemmermeer, aandachtig heeft gevolgd, zal zich over, deze mededeeling niet ver bazen. Een grond van waarheid is daarin niet te loochenen. Toch is het bericht naar wij uit zeer goede bron kunnen mededeelen zooals het daar ligt, onjuist. Dat de heer J. H. M. Balvers candidaat zal worden gesteld, is absoluut nog niet be sloten en degenen die in dezen de grootste voorstanders zijn van een candidatuur-Bal vers, hebben ons verzekerd dat de R.K. Centrale van Haarlemmermeer uitspraak zal hebben te doen, en dat de candidaat der Centrale naar de bepalingen van het regle ment door de meerderheid der leden van de aangesloten kiesvereenigingen gesteld, hun candidaat zal wezen, om het even of die meerderheid zich voor den heer. van ,Wi- chers of voor den heer Balvers zal uit spreken. Dat de voorstanders van laatstgenoemde talrijk zijn in dit district, is o.a. wel ge bleken op de jongste vergadering der R.K. kiesvereeniging in Lisse, waar de tegen woordige afgevaardigde van het district een politieke rede hield. Doch dit neemt niet weg dat als goede, de organisatie hooghoudende Katholieken, door de z.g. democratische elementen in Haarlemmermeer ontwijfelbaar zeker die candidaat zal worden gestemd die volgens een reglementair-verkregen eindbeslissing der Centrale de wettige candidaat zal we- Intusschen hopen wij, ook om wille van den lieven vrede, die door dergelijke be richten als de „N. Rott. Ct." brengt, ge vaar zou kunnen loopen, dat het Bestuur der Haarlemmermeersche Centrale nu niet lang meer zal wachten met zijn vergadering, volgens art. 10 der Statuten voorgeschre ven. Op'die vergadering worden de in aanmer king komende candidaturen besproken (wel ke zich in dit geval tot de twee genoemde zullen bepalen) en daarna eerst kunnen de aangesloten kiesvereenigingen, gehoord het verslag van die bespreking door de be stuursleden der Centrale, hun stemmen uit brengen. Welnu, bet is wenschelijk voor de Kath. eenheid, zoo niet plichtmatig, dat de stem men der verschillende fracties niet door lang uitstel worden versmoord, maar dat men zich houde aan het advies van „De Tijd" (inzake de actie te Delft dezer dagen ge geven): „in onze katholieke kiesvereeni gingen moeten het woord en de 'invloed van elke groep, van elk individueel lid zelfs, zich doen gelden." .Wij achten het dan ook' met het Amster- damsche orgaan volkomen geoorloofd en rechtmatig dat in den voorbereidingstijd voor de verkiezing elke groep in onze katholieke kiesvereenigingen (mits zich plaatsende op den algemeenen grondslag der katholieke beginselen openlijk zich uit- spreke en aan den door haar gewenschten candidaat de meerderheid tracht te verze keren. Het bestuur der Centrale, dat in dezen slechts leiding heeft te geven en niet be slissend optreedt, moet nu door spoedig de zaak aan de ordo te stellen, dezen gang van zaken mogelijk maken. Wanneer Se campagne dan van alle zij den stiptelijk wordt gevoerd naar de rege len die statuten of reglementen der kies vereeniging aangeven, wordt gevoerd otok zonder persoonlijke aanvallen, zonder bit terheid en objectief, dan kan het niet anders of do uitslag moet opbouwend zijn voor onze beginselen en onze partij, hoe die uitslag ook zij. Het gaat daar volgens getuigenis der be woners van die straat buitengewoon ru moerig toede bewoners klagen dan ook druk en hebben enkele keeren al de hulp der politie ingeroepen, doch deze trekt er zich niet veel van aan en liet rumoer en kabaal op de straat duurt voort. Dat ei* in die buurt handel wordt gedreven is niet erg, maar nu de rustige bewoners van die straat er zoodanig last van hebben dat men zelfs uit die straat erom verhuizen wil, nu wordt het toch wat al te bar, en wij, meenen dat ingrijpen van overheidswe gen hier hard noodig is! HaarJemsche AHedagjes Ha. 818. EEN MARKT OP EIGEN HOUTJE. Er is gelooven wo een verordening op het marktwezen in onze stad, waarin o.m. bepaald wordt, dat er géén markt mag wor den gehouden dan alleen daar, waar het uit drukkelijk is toegestaan, en op de aangegeven urén. Welnu, sinds eenigen tijd wordt hier ter! stede een markt op eigen houtje gehouden, die in geen enkele verordening is aangegeven,1 doch die drukker is en rumoeriger vooral, en inóer omzet heeft, dam do eigenlijke, of- fide le markt. Wij bedoelden de „kalvermarkt", die voor j al 's Maandags in cn vóór het groote gebouw 'waar vroeger de Manége was gevestigd, inj het Klein Heiligland, wordt gehouden. R.K. METAALBEWERKERS. Op den beschrijvingsbrief voor de Alge meene Vergadering van den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond, te Nijmegen op 17 en 18 Mei te houden, komen de volgende voorstellen voor der afdeeling Haarlem: De afdeeling stelt voor, een derden be zoldigden bestuurder, aan te stellen en de contributie daarvoor te verhoogen. De afdeeling Haarlem stelt voor het sa laris der bezoldigde bestuurders te verhoo gen. (Er is een nadere salarisregeling voorge steld door het Hoofdbestuur). Verder stelt zij voor, de wekelijksche contributie voor alle klassen met 2 cent te verhoogen. De afdeeling Haarlem stelt de bondsver gadering nog voor: de contributie zoo te regelen, dat rekening wordt gehouden met het aantal kinderen onder de 14 jaar, ter wijl de rechten op uitkeeringen voor hen, die door hun kindertal lager contribueeren, gelijk blijven aan die van hen, die kin derloos zijn en gelijk loon verdienen. Ook stelt de afdeeling Haarlem de Bonds vergadering voor, te besluiten het orgaan van onzen bond „De Metaalbewerker St. Eloy", wekelijks te doen verschijnen. MARIA-VEREENIGING. Do Maria-vereeniging vergadert Donderdag 13 Maart in St. Bavo. Behandeld zal worden een ingekomen schrijven van het Federatief Bestuur van Sobriëtas, daarna zal het Reclas- seeringswerk besproken worden. Trouw, op komen der leden wordt verzocht. PROF. E. H. VAN LEEUWEN, f In den leeftijd van bijna 80 jaar is alhier in het Diaconessenhuis. waar hij 14 'dagen geleden werd geopereerd, overleden de oud- hoogleeraar te Utrceht dr. Everardus Hen- drikus van Leeuwen. In 188G werd de overledene benoemd tot hoogleeraar in theologie vanwege de Synode der Ned. Herv. Kerk. De overledene woonde nog slechts kort te Bloemendaal. OPROEPING VELOFGANGER IN WERKE LIJK EN DIENST. De Burgemeester van Haarlem roept op den milicien-verlofganger Meindert Jacobus Zitman uit de gemeente Haarlem, van de lich ting 1911, behoorende tot het 10e regfïnent Infanterie, om zioh op 31 Maart 1913, des namiddags vóór vier ure, te bevinden te Haarlem bij zijn korps. HET NEDERLANDSCHE STRIJK7 RTET Dit kwartet, bestaande uit de heeren Sam Swaap, le viool; H. Beek, 2e viool; Joh. Kerkhoff, Alt en Joh. Lingeman, violoncel, gunstig bekende leden van het Concertgebouw Orkest te Amsterdam, zal zich alhier doen hooren op Dinsdag 25 Maart in de bovenzaal der Soc. .Vereeniging. DE WORSTELAAR-INBREKER. Door de politie is te Amsterdam opgespoord een rijwiel, dat den 7en Januari alhier, ont vreemd was ten nadeele van A. J. v. d. Berg, Bilderdijkstraat, alhier. Het rijwiel was te Amsterdam verkocht, en zeer waarschijnlijk gestolen door den wor stelaar-inbreker C. Romeijn, dezer dagen door de politie achter slot gezet. VERGUNNING, Ingekomen is een verzoekschrift van de weduwe J. J. P. C. Schrederhof geboren van Hulst, om vergunning, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop en elders dan ter plaatse van verkoop in de benedenzaal van het perceel aan de Kruisstraat No. 32, KENNISGEVING. B. en W. van Haarlem doen tel weten, dat het le Suppletoire kohier voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer ge meente, dienst 1912, ter invordering van de daarop voorkomende aanslagen op heden aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op de door hen volgens art. 23 der verordening op de heffing van deze belasting gestelde ter mijnen te voldoen, alsmede dat afschrift van het kohier gedurende vijf maanden, ingaande heden, voor een ieder op de plaatselijke secretarie (4e Afdeeling) ter lezing is neder-, gelogd. GARNIZOEN OERICHTEN. De kapitein M. J. Kanaar, van het 10e regiment Infanterie te Hoorn, wordt naar hier overgeplaatst. De le luit. W. F. Hennink, van het 10e reg. inf., alhier, wordt 1 April a.s. voor den tijd van 4 maanden gedetacheerd bij de le compagne wielrijders te Nieuwersluis. (Zi2 Stadsnieuws verder op in dit Blad.) DE AANSTAANDE TWEEDE KAMER. VERKIEZINGEN. OOSTBURG. In het district Oostburg is de heer C. F. Lindeyer, propagandist der S. D. A. P. te Vlissingen, definitief candi daat dier partij gesteld, behoudens goedkeu» ring van het partijbestuur. HET MINISTERIE VAN DEFENSIE. De Nederlander weet uit de beste bron mede te deelen, dat bet bericht, gisteren dooi ons vermeld, dat voorloopig geen maatrege len zullen genomen worden om de departed menten van Oorlog en Marine saam te voe gen tot een departement van defensie, on juist is. De oorzaken, die tengevolge zonden heb ben, dat de uitvoering van het Koninklijk besluit stagneerde, zijn schrijft het blad gansch andere. De vereeniging van bride de partementen toch vergt de wettelijke sanctie van eenige, daarbii betrokken voorstellen, die langs den gewonen parlementairen weg moeten worden behandeld. Nu zijn die voor stellen (waartoe b.v. ook behoort de titula tuur van den minister) bii den Raad van State ingediend, doch verder is de behande ling nog niet gevorderd. Dit alleen kan oorzaak worden, dat de ver eeniging der departementen nog eenigen tijd op zich laat wachten. TEGEN DE INVALIDITEITSWET. Ook voor de sociaal-democraten wordt dit bij de a.s. verkiezingen de leus. Wij lezen n.l. in het „Volk": „Thans is onze strijd gericht op de in trekking van de wet, voor zij is ingevoerd. Wij mogen dien strijd voeren met hoop op succes, indien wij slechts de mogelijk heid scheppen, om het stukje staatspen sioen, dat in art. 357 ligt besloten, te ver wezenlijken los van de wet." Gelijk bekend is, heeft men van liberale zijde het eerst de leus: weg met de Invali diteitswet, aangeheven. Vrij- en Unie-liberalen met de vrijzinnige democraten als „Dritten im Bunde" zijn op dit punt eensgezind. En de kiezers de arbeiders in de eer ste plaats weten dus, zegt het „Centrum" waaraan zij zich straks te houden hebben. Stemmen zij vóór de liberalen, vrijzinni gen of socialisten, dan stemmen zij tegen de Invaliditeitswet, dan komt er dus voor loopig van de verzekering der talrijke in- valieden niets, terwijl ook het lot der ouden van dagen zeer onzeker wordt. Zal men deze verantwoordelijkheid dur ven op zich nemen? ALG. BOND VAN R. K. KIESVEREENI GINGEN. Naar het Centrum verneemt, bestaat het voornemen de jaarlijksche vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesveree nigingen, die volgens de statuten in Mei wordt gehouden, dit jaar te vervroegen en tegen 24 April uit te schrijven, DE VERKOOP „OVER HET HEKJE" TE AMSTERDAM. Onder „Rechtszaken" melden we heden dat de Hooge Raad gisteren definitief den ver koop „over het hekje" als tegen de winkel sluiting-overtreding te Amsterdam ingaande heeft verklaard. Voor vele winkeliers is dat een geduchte klap. Vooral in de Amstelstraat, waar velen het juist van den avondverkoop moesten heb ben, werd tot dusver bijna huis aan hui# over het hekje verkocht. Men had, zoo meldt de Telegraaf, alle hekjes-verkoopers gisteren^ nadat het arrest bekend werd, aangezegd, dat zij niet voort moesten gaan met deze ontdui king van de verordening. En velen hadden' aan die waarschuwing dan ook gevolg gege ven en te 9 uur gewoon hun winkel gesloten. Anderen hadden zich echter niet zoo grif in hun lot geschikt. Het publiek verwachtte echter, dat er ieta bijzonders zou gebeuren. Vandaar, dat een# groote menschenmassa zich tegen het slui tingsuur in de Amstelstraat bevond. Een sigarenwinkelier aldaar was zoo han dig geweestverlof voor alcoholvrije dran ken aan te vragen. Men kon dus vrijelijk den winkel binnentreden, en er een kop thee bestellen, waarbij men dan eenige sigaren op den koop toe kreeg! Weer een ander had alle lichten uitge draaid, doch stond vóór zijn winkel, om be stellingen aan te nemen. Een broodbakker in de Regulierhreestraaf, Dffi HWEHSCHE C 400 300 150 15 flHI z ©eb!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1