NIEUWS Ulï OEN OMTREK. BUITENLAND Ingezonden Wededeelingen. Weleer en heden. bic gewoon over Let Lekje door bleef ver- koopen, werd geverbaliseerd. Het was Let 33e proces-verbaal, dat te dier zake tegen dezen anti-winkelsluiter was opgemaakt. In de Amstelstraat bleef nog geruim en tijd eenig politietoezicht. Antiquiteiten. Bij bet graafwerk voor 't nieuwe postkantoor te Heerenveen zijn, naar men aan de Leeuw. Crt. meldt, onder de veenlaag, ter diepte van ruim 2 meter kruik jes van lichtbruine aarde gevonden, waarop en relief verschillende figuren. Een buitenkansje. Men meldt aan „De Geld" dat de beer K. uit Silvolde voor eeni- gen tijd te Arnhem een oude gesloten brand kast kocht, waarvan de sleutel niet aanwe zig was en welke kast schijnbaar ledig was. Deze brandkast is door ecu smid geopend en bij nauwkeurig onderzoek moet toen geble ken zijn dat er zich een pakje met onde gou den, zilveren en bronzen munten uit de 13e tot 16e eeuw in bevond, vermoedelijk munten dio zeer veel waarde hebben. De diefstal te Schipluiden. Omtent den inbraak ten nadeele van de R. K. Kerk te Schipluiden, meldt men nader aan dc NJR.Ct.: Een poging om de buitendeur te openen is mislukt. Waarschijnlijk is men door het raam naar binnen gekomen, dat gemakkelijk was jpen te schuiven. De plaat van de brand gast, die in de annenkainer staat, is slechts 2 millimeter dik. Ka openseheuring daarvan waren de sloten gemakkelijk te openen. De couponbladen van sommige effecten zijn niet meegenomen. Tegen de politie. Zondagavond laat werd ten adjunct-inspeeteur van politie te 'sGra- venhage in de Raamstraat aldaar door een man opzettelijk tegen bet lijf geloopen. Toen de inspecteur daarover een opmerking maak te, gaf de man hem een slag in bet gelaat, meldt de N. R. Ct. De inspecteur wilde hem daarop aangrijpen, maar werd toen aange vallen door anderen. De politie-ambenaar dreigde zijn aanvallers met de revolver, dit had echter tot gevolg, dat zich weldra een vijandige menigte vormde, die hem zijn vuur wapen en zijn wandelstok ontrukte. Ook zijn pet raakte in de worsteling zoek en zijn klee- ren werden vernield, terwijl hii verschillende bloedende verwondingen aan het hoofd op liep. Politic-agenten hebben omstreeks mid dernacht uit een herberg aan de Jan-Hen drikstraat twee personen naar het commissa riaat aan de Riviervisehmarkt overgebracht. Een hunner zou de man zijn, clie den politie ambtenaar bet eerst een klap beeft gegeven; de andere zou hem hebben geholpen. De adjunct-inspeeteur is tijdelijk buiten dienst gesteld moeten worden. Een aute-ougeluk. Zondagmiddag reed op den hoek van den Nieuwen Binnenweg en den Heemraadssingel te Rotterdam de auto 4159 van Van Bussel, bestuurd door den leerling-chauffeur, zekeren A. K., on der toezicht van Van Bussel, in volle vaart terzijde op tegen motorwagen 96 van lijn 8 der R. T. M., komende van Schiedam. In de auto zaten nog twee kinderen van Van Bussel van 5 en 7 jaar, de Noor O. E. en de Duitscher F. F. De auto werd ia elkaar gedrukt en zwaar beschadigd, terwijl van de tram een groote ruit brak. Van Bussel werd bewusteloos en meteerii- 'ge onbeduidende verwondingen in een café binnengedragen, alwaar hij door eenige dok toren werd behandeld en bijgebracht. Het vijf-jarig zoontje van Van Bussel be kwam een wonde aan het achterhoofd, de Noor werd aan de rechterhand en het ge laat verwond. De Noor was zoodanig door de glasscherven getroffen, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar het glas uit de wonden verwijderd werd. De drie overigen kwamen met den schrik ^rij. Een auto in brand. Zaterdagavond is de auto van den automobiel handelaar W. ten Dam te Hilversum op den weg naar [Utrecht in brand geraakt, waarschijnlijk zegt do N. R. Ct. tengevolge van het lek ken van benzine uit een reservebus. Bij den sterken wind verbrandde het rijtuig- werk geheel en werd ook het chassis door de hitte zwaar beschadigd. Gelukkig goed afgeloopcn. Vrijdagavond had, naar de L. Crt. meldt, te Sneek een voorval plaats, dat verschrikkelijke gevol gen had kunnen hebben. Terwijl de tram, die te 6.10 nam. aldaar aankomt, de Noorder- poortsbrug naderde, liep een meisje van pl.m. 8 jaar naast de rails, doch op bet laatste oogenblik liep ze vlak voor de tram. De ma chinist kon, daar bet kind aan de andere zijde van de tram liep, dit niet bemerken. De tramchef, de heer D. Z., toevallig daar ter plaatse, het doodsgevaar ziende waarin het kind verkeerde, bedacht zich geen oogenblik, sprong voor de tram en slaagde er zoo in, het kind, dat hoegenaamd geen letsel be kwam, van een wissen dood te redden. Verdronken. Te Hembroek is Zaterdag een 14-jarige knaap, die aan toevallen leed, verdronken. Zaterdagmiddag is, naar de Res.bode meldt, te Zegwaart, een 3-jarig zoontje van L. Maaskant verdronken. De vader haalde zelf het kind op; de levensgeesten waren reeds geweken. Zaterdag is bij Hardinxveld de 15-jarige koon van A. van Gendringen, uit Rozendaal, van een sleepkaan te water gevallen en ver- 'dronken. OVERZICHT. Terwijl de vredesgeruchten nog maar steeds geruchten blijven, komen er weer berichten van den OORLOG OP DEN BALKAN en wel Oorlogsberichten. Voordat de vrede er is, schijnt men nog fcenige belangrijke krijgsbedrijven te willen (volbrengen. De val van Janina hoeft de bonds- jgenooten van Griekenland zeker ijverzuchtig gemaakt en aanstonds na de berichten over ideze capitulatie hoorden we van plannen om de beschieting van Adrianopel te horvatten. Dit schijnt nu inderdaad gebeurd te zijn ook. Een telegram tenminste uit Philippopel aan Éte Matin deelt mede, dat een hevig bombar dement tegen Adrianopel begonnen is, waar bij de stad met projectielen werd overdekt len de Bulgaren het fort Sjeitantara verover den. 400 Turken werden hierbij gevangen ge- bomen. Er wordt nu al gemompeld van verwachtin gen, dat de stad zich zal overgeven. Ook berichten van andere krijgsplannen duiken op. Zoo verneemt de Oostenrijksche „Zeit" uit militaire bron, dat Servië en Griekenland, zich gereed maken om Durazzo te bezetten, om daardoor Europa voor een fait accompli to plaatsen. Welke waarde aan al deze verwachtingen gehecht moet worden, is moeilijk te bepalen. Het beste is, waarschijnlijk wel een wei nig terughoudendheid in een afwachtende hou ding. De Turksche regeering zelf schijnt nog niet bijzonder tot vrede geneigd te zijn. Wat de reden hiervan wezen mag, is niet gemakkelijk te gissen, want de oorlog heeft al heel wat ellende over het land gebracht. Het voornaamste bezwaar, dat Turkije heeft en dat den doorslag schijnt te geven is de mogelijk te betalen oorlogsschatting. 't Is té verklaren, dat men daarvoor bang is en niet te veel voelt. De oorlog heeft reeds zooveel gekost en de financieele toestand is zoo erbarmelijk clat het vólkomen te begrijpen is, dat de Turksche regeering dezè voorwaarde stelt om de onderhandelingen over den vrede te kunnen beginnen. Nooit zullen zij ook willen' toestaan, dat Bulgarije een haven aan de zee van Mar mara zal krijgen. Die Turken doen nu procies of zij alles tc vertellen hebben, terwijl zij misschien heel blij mogen wezen, wanneer zij nog iets zullen kunnen redden 1 Nu is het iu DUIT3CHLAND weer feest. Het jubelfeest van den bevrijdingsoorlog is gisteren begonnen. Do voornaamste straten van Berlijn wa ren met slingers groen versierd. De Keizer heeft bij» de standbeelden van koning Frederïk Willem III en koningin Louise en van de helden uit den bevrij dingsoorlog kransen neergelegd. De gemeentelijke overheidspersonen be gaven zich in pleehtigen optocht van het Raadhuis naar do St. Nieolaaskerk, alwaar een godsdienstoefening werd gehouden. Door den keizer is aan het leger een dagorder gerielit, waarin hij in het kort herinnert aan hetgeen in de honderd jaar sinds Pruisen zijn onafhankelijkheid herdenkt door het leger is gedaan. Hij eingigt dan: „Daarvoor moet echter ieder op zijn plaats zorgen, dat het leger zijn leus naar buiten en naar binnen hooghoudt; als het leger daarmede in den §trijd gaat, moet liet on overwinnelijk zijn. Maar de zege komt van God." Korte Berichten. Van het oorlogsterrein. In een hevig gevecht tusschen Montenegrij- nen en Turken, bij een uitval dezer laatsten te Berditza, wei-den de Turken op de vlucht geslagen met achterlating van 50 gewonden en 25 dooden. Do Montencgrij nen namen 25 Turken gevangen. De beschieting van Adrianopel duurt voort. Uit Boelair wordt gemeld, dat den 6den de zer het artillerievuur gericht werd tegen een bataljon, dat van Koeroct Sjiftik kwam. Het bataljon leed groote verliezen. Den 7den richt te de vijand het vuur tegen den kruiser Toer- goet Reis, die den vijand tot zwijgen bracht. Bij Tsjataldzja viel niets bijzonders voor. Na een moorddadig gevecht hebben de Bulgaren het fort Heitan Tarla vermeesterd en er 800 Turksche soldaten en vijf officieren gevangen genomen. De Turken poogden te vergeefs het fort te hernemen. Z. H. do Paus. De telegrammen uit Rome zijn geruststel lend wat den toestand van Z. H. den Paus betreft. Z. H. bracht den nacht van Zondag op Maandag rustig door; op het Vaticaan is men geheel gerustgesteld. Het laatste bericht meldt: De toestand van den Paus is verbeterd; de audiënties zullen echter waarschijnlijk niet worden hervat voor Paschen. De geneesheeren hebben den Paus een rustkuur voorgeschreven, opdat liij zijn ver moeienis te boven zal bomen. Het verlies, dat bij onlangs heeft geleden, heeft hem n.l. hevig aangegrepen. Prins Herman za Hohonlohe. f Op het slot Langenburg in Württemberg is gisterenmiddag overleden vorst Herman zu HohenloheLangenburg, oom van den Duitschen keizer en vroeger stadhouder van het rijksland Elzas-Lotharingen. Toen in 1894 prins Chlodwig zu Hohenlohe .Schel- lingsfürst rijkskanselier werd was prins Herman diens opvolger als stadhouder van Elzan-Lotliariugen, wat hij bleef tot 1907. De prins was gehuwd met prinses Leopol- dine van Baden. Als stadhouder heeft hij veel gedaan om eeu verzoening tusschen Elzas-Lotharingen en het Duitsche rijk te bewerken, echter met niet veel succes. Een kathedraal verbrand. De kathedraal van het Prince Edward eiland, de St. Dunstan te Charlottetown, is Zaterdag totaal door brand verwoest. De de schade wordt geschat op 1.000.000 gulden terwijl de verzekering slechts f 250.000 be draagt. De kerk werd tien jaar geloden gebouwd en de schuld was sedert dien bij na geheel gedelgd door de giften der geloo- vigen. De afgelaste werkstaking. Zaterdagmiddag heeft een ministerraad plaats geli waarin natuurlijk beraad slaagd were over den toestand, door het besluit van de socialistische leiders om de staking af te zeggen, in het leven geroe pen .De hesluiten door den ministerraad genomen werden geheim gehouden. Heden zal echter een bijeenkomst van de rechter zijde plaats hebben. Met veel belangstelling ziet men tege moet, welke houding de rechterzijde nu aan zal nemen en of men er in toe zal stem men, dat de kwestie van de herziening der grondwet nu een onderwerp van studie uit zal maken. Over den indruk, die het besluit tot het afzeggen van de algemeene staking in het land gemaakt heeft, meldt het Brusselsche „N. v. d. D." het volgende: „Te Brussel en to Antwerpen heeft het nieuws der af zegging van de algemeene werkstaking een groote voldoening, 'doch geen verwondering verwekt: men verwachtte het reeds, zegt „Het Volk", hetgeen bewijst hoe weinig ge loof er aan al den rooden bluf gehecht wordt. „Te Gent is men zeer verheugd, omdat men vreesde, dat de stadswerklieden, onder hooge bescherming van citoyen Anseele, schepen van financiën, den arbeid zouden gestaakt hebben, en ook omdat men er on gerust was voor de wereldtentoonstelling. In de streek van Charleroi zijn de socialis tische werklieden zelf zeer tevreden over het mislukken van het roode plan, Want niemand hechtte aan de werkstaking. In de Borinage is men eenigszins verwonderd geweest en men wacht er de uitleggingen der roode kopstukken af, die er nu mis- schein een moeilijk uurtje zullen beleven. Monsterachtige kindennoord. In Lodz heeft de politie ontdekt, dat een aldaar wonende vroedvrouw, tal van kin deren moet Vermoord hebben. Den laatsten tijd was het menigeen opgevallen, dat meer dere pasgeboren kinderen, die aan hare hoe de waren toevertrouwd, in haar woning ge storven warén. Bij eene huiszoeking vond men vijf half vérgane kinderlijkjes. De vroedvrouw was intusschen hit Lodz ge vlucht. Het monster moet veertig kinderen vermoord hebben. D© Engelsche kiesreclitvrouweu. Vijf kiesréchtdames die, toen de konink lijke stoet zich naar het parlementsgebouw begaf, poogden den koning een verzoek schrift ter hand te stellen, zijn gearres teerd. Dc kwakzalver Macaura. Volgens de Temps is te Parijs tegen den kwakzalver Macaura, dio ook in ons land zijn toestellen tegen rkeumatiek aan den man trachtte te brengen, een instructie ge opend wegens oplichterij en het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, terwijl ook zijn medewerker Hacks wordt vervolgd. Deze laatste is achter slot en grendel gezet, terwijl Macaura met de Noorderzon ver trokken is. Ecu dynamietoutploffing. Een dynamietontploffing in de Nobels dy- namietfabriek te Ardée in Ayrshire (in het Oosten van Ierland) heeft groote schade aangericht, ook in de naburige stad Irvine, waar de huizen op lnin fundamenten wan kelden. Tal van vensterruiten zijn gebroken, verscheidene gebouwen gedeeltelijk ver nield. Ook aan scholen en kerken is aan zienlijke schade aangericht meldt de N. R. Ct. De mensclien en paarden op straat wer- Cden op den grond geslingerd. De ontploffing veroorzaakte onder de be woners een paniek. Zes mensclien zijn ge dood, zeven zwaar gewond. De schade wordt op verscheidene duizenden ponden sterling geschat. Een zonderlinge beschuldigde. Het hof van assisen te Milaan, heeft de zer dagen, een zonderlingen beschuldigde te vonnissen gehad, den anarchist namelijk, welke den vorigen zomer op de Victor Em manuel-avenue te Milaan een priester ver- moordde en verscheidene andere personen verwondde. De moordenaar werd aanstonds aangehouden, doch niettegenstaande alle po gingen om zijn identiteit vast {e stellen, is men er tot dusver nog niet in geslaagd, zijn naam te vinden; de beschuldigde wei gerde pertinent zijn naam te noemen. Gedurende het verhoor, zeidc hij tot den voorzitter: Ik heet „Passom". Hij verklaar de verder, dat hij zijn slachtoffers niet uit wraak aanviel. „Ik moet mensehen dooden, en het spijt mij alleen, dat ik er maar één heb kunnen dooden. Als ik werk gevonden had, zou ik! dit voornemen nooit gemaakt hebben." Gedurende het proces sprak men hem met „N.-N." aan. Een nader bericht meldt intusschen, 'dat de man tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. De Presidents verkiezing in Mexico. De Matin verneemt uit Mexico dat de datum voor het houden van de presidents verkiezing nog niet is vastgesteld. De voor- loopige president, generaal Huerta is van oordeel, dat van geen verkiezing sprake kan zijn, vóór de rust en orde in het land zullen zijn hersteld. Men begint in Mexico wat ongerust te worden, dat het over deze kwestie tot ern stige oneenigkeden zal komen tusschen Hu erta en Diaz, die wil, dat de verkiezingen binnen drie maanden zullen gehouden wor den. De toestand in Turkije. In de Sultanié-moskee te Konstantinopel is Zondag een treurdienst gehouden over den moord op Nazim pasja. Er werd heftige taal gehoord, schrijft de N. R. Crt., een geestelijke moet o.a. gezegd hebben: „Hij die den sultan bedrogen en ons in dezen toestand heeft ge bracht, zij voor altijd vervloekt". De verwensohing kan tegen niemand an ders dan tegen Enver bei gericht zijn. Juweelen-diefstal in Antwerpen. In Antwerpen schijnt op het oogenblik een dievenbende te bestaan, die het speciaal op juweliers-winkels gemunt heeft. Niet alleen 's nachts, maar ook 's avonds slaan zij in de drukste straten van Antwerpen bun slag. Zaterdagavond omstreeks 7 uur hebben zij bijv. op de Katbelijne-vest een winkelruit ingeslagen bij een der grootste juweliers van Antwerpen. Op bet geweldig gerinkel van glasscher ven, kwam de zoon van den juwelier toege sneld. Hij zag drie personen 'wegvluchten, en zette ze, ond,r geroep: „houdt de dieven" ach terna. Maar de booswichten hadden te groo- ten voorsprong en wisten te ontsnappen. Ondertusscheu had de juwelier vastgesteld, dat uit de étalage-kast eeu halssnoer van 38,000 frs. gestolen was. Bij de pui werd eeu steen gevonden ,die in een groenen doek gebonden was. Waar schijnlijk hebben de dieven de ruit eerst met een glassnijder bewerkt en daarna met een steen ingeslagen en dat gebeurde 's avonds om 7 uur in een der drukste straten van Antwerpen. Ontploffing in een bioscoop. Tijdens een bioscoop-voorstelling in een café te Montreau-Leneuf, is Zondagavond een licktgashouder ontploft. Do toeschouwers werden door een panisch en schrik bevangen; een gedeelte slaagde erin zich te redden langs de trapen, teö twintigtal sprong uit de ra men. Ofschoon dc brand spoedig was ge- bluscht, waren 46 personen min of meer ge kwetst, 10 verkeeren in hopeloozen toestand. Een cycloon. Een cycloon heeft op 3 en 4 Maart bet ge- heele eiland Réunion, dat ten oosten van Ma dagascar ligt, verwoest. De schade, door storm en overstrooming veroorzaakt, is zeer groot. Ex-keizerin Eugenie. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de gezondheidstoestand van ex-keizerin Euge nie bij haar omgeving groote bezorgdheid verwekt. Gednrendo de maanden Januari en Februari was zij lijdende aan bronchitis, doch in het begin van Maart in zooverre her steld, dat zij Chrislehurst verlaten en de reis naar het Zuiden aanvaarden kon. Gedurende drie dagen vertoefde zij te Parijs en vertrok dan naar Kaap Martin, waar zij met baar gevolg in haar villa Cysmos haar intrek nam. Op een wandeling beeft zij thans opnieuw koude gevat. Een ontploffing. Gisteren had in een fabriek tot kunstma tige vervaardiging van zijde te Tubize in de Belgische provincie Brabant, een ontploffing plaats, meldt de Tel. Een groot gedeelte van bet gebouw werd verwoest. Een jongeman en een meisje van 20 jaar werden op slag ge dood. Een tiental personen zijn gewond, van wie verscheidenen tamelijk ernstig. Alle rui ten der huizen, die in den omtrek van de fa briek staan, werden door het geweld der ont ploffing verbrijzeld. Het is niet zeldzaam, personen tegen tc komen die, ten gevolge van het gebruik der Pink Pillen hun gewonen gezondheidstoe stand volkomen gewijzigd hebben gezien, en die, om zoo te zeggen, een geheel nieuw leven genieten, dat volkomen bevrijd is van do kwalen die een voorgaand tijdperk hebben vergiftigd. De gravin Bazinnf. Zoodanig is het géval met de gravin Ea- vizinni Erminia Boffi, die te Milaan woont, via Madonnina 27, ed van wie men dezer dagen de volgende verklaring in de „Secoio" van Milaan kon lezen: „Mijne gezondheid was nooit bloeiend ge weest. Ik was inderdaad sedert langen tijd onderhevig aan een soort van zenuwzwak te. Ik werd gemakkelijk ter neer geslagen en was overmatig vatbaar voor indrukken en gevoelig voor hartkloppingen. Bij die ze nuwzwakte kwam later nog bovendien de bloedarmoede en toen werd mijn gezondheid allertreurigst. Ik had de eetlust verloren en ik voelde mijne krachten iederen dag ver minderen. Naarmate dat mijne zwakte ver meerderde, werden mijne kwalen erger en talrijker. Zoo heb ik mij langen tijd te be klagen gehad, om zoo te zeggen iederen dag, over hevige pijnen in de lenden, aanhoudende hoofdpijnen, verblindingen en dagelijksche duizelingen. Ik spreek niet over mijne spijs vertering die zeer moeielijk en zeer pijnlijk was geworden, hoewel ik toch maar zeer wenig at. Ten gevolge van dat alles ging mijn leven in lijden voorbij en vreesde ik dat dit lang zoo zou blijven, daar alle ver sterkende zaken, alle voorgeschréven midde len, die ik toch met nauwkeurigheid had in genomen, niets tegen mijne ziekte hadden kunnen doen. Eindelijk heb ik de werkdadig- heid der Pink Pillen, waarover men zoo veel spreekt, willen beproeven. Dat is mij goed bekomen. Ik kan zeggen dat ik, sedert ik do behandeling met de Pink Pillen gevolgd heb, een nieuw leven leef, dat ik al mijne krachten heb herwonnen, dat ik met eetlust eet en uitmuntend mijne spijzen verteer. Het is al langen tijd dat ik met die behandeling heb opgehouden en ik heb alle reden te ge- looven dat ik nooit meer de vervlogen slechte dagen van ziekte zal weerzien." Zieken, vermoeiden, uitgeputten, gij' hebt geen denkbeeld van het gevoel van welzijn dat de geneeswijze der Pink Pillen u kan doen ondervinden. Dat gevoel van terugkeer tot het leven en tot de kracht, ondervindt men van af net begin de|r behandeling en allen die begonnen zijn de Pink Pillen te gebruiken, verlangen slechts ééne zaak, voort te gaan met het gebruik, want men gevoelt in werke lijkheid dat zij genezen. EANDVOORT. Gemeenteraad. ])e vergadering van gisteravond werd ge presideerd door den heer burgemeester Beeckman. Afwezig waren de heeren M. C, Snijer en van Toombergen. Na het lezen en goedkeuren der notulen vraagt de heer v. d. Plas of het geen aan beveling verdient om bet lezen der notulen achterwege te laten en deze voortaan alleen ter visie te leggen voor de leden. De voorzitter zal in de volgende vergade ring daarover adviseeren. Aan den onderwijzer, de heer Vliegen, werd eervol ontslag verleend uit zijne betrekking. De wijziging van de verordening op het beheer der waterleiding wordt goedgekeurd, volgens den wensch van Ged. Staten. B. en W. stelden den Raad daarna .voor aan den beer A. Brouckman vergunning te verleenen tot bet plaatsen eener photografie- tent op het strand ep een door B. en W. aan te wijzen plaats, gedurende de jaren 1913 en 1914 tegen 100 per seizoen. Deze toestemming wordt verleend. Overeenkomstig het advies der Wateidei- dingscommissie stelden B. en W. nog voor aan C. de Mayer het bonwen van een pomp station met machinisten woning voor ƒ7600 te gunnen. De heer Mayer was de laagste in schrijver. De raming is met 600 overtroffen. Het voorstel wordt aangenomen met al leen de stem van den heer Slagveld tegen. Tot lid van de commissie voor de reiniging werd, op advies van B. en \V„ benoemd de heer Slagveld. Door den heer J. Enschedé is een bouw plan ingediend tot aanleg van het Wester- duinpark, nabij den Bentveldweg. De Wester duinweg zou volgens het plan een breedte verkrijgen van 12 meter, waarvan 5 meter verharde rijweg en bezijden verharde wandelpaden van VA meter breedte. De weg wordt 870 meter lang. Een strook grond wordt beschikbaar gesteld voor den aanvang van een eventueelen weg westwaarts naar Zand- voort. Het park zal in .villastijl worden aan gelegd. Do grond wordt uitgegeven in per- eeelen van minstens 1800 vierk. meter. Het plan van den heer Enschedé wordt in handen gesteld van B. en W. De commissie tot wering van schoolver zuim adviseert tot intrekking van het verbod van B. en W. om aan leerlingen, welke uit eertijds van diphteriebaeillen verdachte ge zinnen afkomstig waren, de school te ont zeggen. Het stuk zal aan de leden worden rond gezonden. Wat betreft het laatste gedeelte van dit rapport antwoordde de voorzitter op een des betreffende vraag van den heer Slagveld, dat B. en W. het oordeel daarover hebben ge vraagd van de schoolartsen, daar bet college in dezen niet deskundig genoeg is. De heer v. d. P1 a s vraagt hoelang die kiu- deren van school verstooten zijn geweest. Do heer Slagveld antwoordt dat er zijn, die meer dan een jaar van school af geweest zijn. Er is er één clie elf jaar was toen hij van school moest en nu is bij 13 jaar. De burgemeester voegt hieraan toe clat bet kinderen zijn, waarvan de ouders geweigerd hebben om hun kindereu te laten onderzoe ken. Spr. meent dat andere kinderen niet mogen blootgesteld worden aan het gevaar van besmetting, en zoolang niet vaststaat clat zij geen bacillendragers zijn, durft het col lege van B. en W., dat ten slotte toch ver antwoordelijk is, de kinderen niet toelaten, daar de gemeente gevaar zou loopen haar naam, die zij met moeite heroverd heeft, we der te verliezen. De heer v. d. Plas geeft in overweging om aan de band.der verordening de kinderen toe te laten en hen te noodzaken zieh binnen 14 dagen te laten onderzoeken. Ook deze ver antwoordelijkheid durven B. en W. niet op zieh nemen. Het is, zegt de voorzitter ten slotte, de schuld der ouders zelf. De heer Slagveld vindt de houding van B. en W. zeer mooi, maar de kinderen krij gen ten slotte hun onderwijs niet en znllen daarvan de gevolgen blijven ondervinden. Spr. vraagt of B. en W actief zullen zijn om de kwestie.zoo spoedig mogelijk op te lossen en spoed zullen zetten achter hun onderzoek door de schoolartsen. Nadat de voorzitter te kennen had gegeven dat dit van zelf spreekt, wordt de discussie gesloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Collot d'Es- cury aan B. en W. hun aandacht te laten val len op cle bestrating van de Zeestraat, die zeer slecht is en uiterst lastig voor automo bilisten, uit wier naam de heer Collot zegt te spreken. De Voorzitter deelde mede dat de geheele bestrating van het dorp onder handen wordt genomen. Men zal zoodoende ook aan de Zee straat komen. De heer Bakkenhoven vroeg hoe het staat met het verdwijnen van de varkenshok ken nit de gemeente. De Voorzitter antwoordt dat dit spoe dig gebeuren zal. Het terrein om ze te ont vangen is zoo goed als in orde. De heer B c k m a n stelt de vraag hoe het er uitziet met de nummering der woningen in deze gemeente. Er zijn huizen, die twee nummers hebben; een aan den voorkant en één aan den achterkant. De Voorzitter geeft ter beantwoording van deze vraag het woord aan den gemeente secretaris, die belast is met de nummering der pereeelen. De secretaris zet uiteen dat die buizen twee nummers moeten hebben, omdat de voorkant aan een straat is gelegen en de achterkant aan een andere straat. Ongemak is daaraan niet verbonden. De beer Biickman blijft bet ongemakke lijk en verwarrend vinden. De huizen moe ten tenminste hetzelfde nummer dragen. De secretaris zegt dat dit onmogelijk is. Het is idioot om zoo iets te willen. De heer B c k m a n zegt niet te verlangen om voor idioot gescholden te worden door den secretaris. Die heeft het woord niet te voeren in de raadszaal. Hij heeft te schrijven en te zwijgen. Spr. komt in zijn hoedanigheid als raadslid en de secretaris als zoodanig. De Voorzitter zegt dat hii zelf bet woord aan den secretaris heeft gegeven, om dat hij niet voldoende op de hoogte was van de zaak. De uitdrukking van den secretaris is echter niet parlementair. De heer Slagveld gelooft dat voor de nummering- geen verandering noodig is. Wat de uitdrukking van den secretaris betreft, meent de heer Slagveld, dat het tusschen den heer Biickman en den secretaris vrij schappe lijk is afgeloopen. „Als de secretaris mij zoo iets gezegd had, dan had ik hem anders ge lapt," besluit de heer Slagveld. Na nog eenige onbelangrijke vragen wordt de vergadering gesloten. HAARLEMMERMEER. De geitenfokkerij. Gisterenavond trad in een openbare vergadering in Hotel de Landbouw te Hoofddorp, belegd door de vereeniging tot bevordering der geitenfokke- rij, aldaar, op de heer Folmer Jr., Rijksvee arts te Hoofddorp, ter bespreking der Neder- landsche geitenfokkerij. In een zeer gemakkelijk te volgen en voor een ieder te begrijpen rede, besprak spr. beti nut der geitenfokkerij, de voordeelen die een geit bij een flinke verzorging wel kan af werpen ön gaf aan die aanwezigen menigen goeden raad betreffende de stalling, verzor ging en de voedering van de geit. Het is een welgeslaagde en voor velen een leerzame avond geweest. ZIJ zün verkrijgbaar 1.75 per doo» en f9 per zes doozen bij het Qeneraal-Depót der Pink Pillen, v»n Keghenlaan 22, huis te Amsterdam: voor Haarlem en Om streken bij d« tlrma's J. J. Qöpplngcr Qroote Houtstraat 147a, W. A. Schouten, drogist te Lisse. En verder bij ver schillende Apothekers en Drogisten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2