„ONZE COURANT W. ENGELGEER, Groote Markt 31 f BROKKENHUIS Zoetestraat 13-15. Bepareeren - Schoonmaken Rechtszaken. Leger en Vloot. Gemengde Berichten. lieden in lossing: Kerknieuws. Sociale Berichten. Boelhuizen, Verkoo- pingen enz- Sport en Wedstrijden. Aanbesfedingen. Scheep vaartberichten Letteren en Kunst. J. SVïUT, NaluurgeReeskiiRtlige. Te Beverwijk worden Adverien- iiën voor de „NIEUWE HAARLEMSCHE COU- RANT'aangenomen door den Boekhandel J. VINA Haarlem. Yeiefoen 783- Schoorsteengarni-liureii in Marmer, Koper en Hout. Ge doet daarmee een goed werk en helpt den arme. Telefoonnummers a 1127, 1267, 2170. INttEZIilfiDEK. Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. -o-» Haarlem, 10—3—'13. Mijnheer de Redacteur. In het Alledagje No. 817, van 1.1. Zaterdag wordt weer eens ach-en-wee gejammerd over bet „boomen-vellen". Afgezien nog van het ergerlijk gedoe van ondeskundige lieden die met hun geblèr over „hakwoede" het na tuurlijk weer beter meenen te weten dan de mannen-van-het-vak, wilde ik er toch wel even op wijzen, dat de „oase" van het Staten- Bolwerk, en do „mooie, schaduwrijke" laan achter liet station, vroeger bij stormweer be slist onbegaanbaar waren door de menigte takken, die er neervielen. En dan: de boomen waren overdag akelig om to zien, smerig en oud. Dit zal ieder die een weinig oog heeft voor een gezonde, goed-gevormdo boom, met mij eena zijn. Ook het feit van de boomen aan den Zijl- weg, die, volgens het Alledagje „de spot van .een ieder opwekten" toen zij gesnoeid wa- .en, toont weer eens hoe misselijk die betei*- weters zich aanstellen. Voor dat die boomen, die veel te dicht op elkaar staan (een fout, waarin de vroegere Stads-tuinbouw telkens weer verviel), ge snoeid waren, beletten zij elkander den groei, onderschepten het zonlicht, en veroorzaak ten daardoor vochtigheid in de langs den weg staande huizen en, bij een weinig voch tig weer, direct een modderige straat, laar- gelaten nog de zwermen vliegen en muggen in den zomer, die altijd bij die oude boomen zijn. De boomen moesten óf weg, óf eens flink onder handen genomen worden het laat ste geburde en men ziet, dat nü de bewuste boomen er werkelijk, op een enkele sta-in- den-weg na, mooi en goed van vorm uitzien. In een omstreeks Nieuwjaar versckeneu nummer van Onze Tuinen stond nog een zeer waardeerend artikel over onzen Stads-tuiu- architect en zijn wijze van werken, cn hierin werd juist het op den Zijlweg gebeurde als een voorbeeld van zeldzame waarde bespro ken. Het is dan ook zeer te hopen, dat de heer Stads-tuin-architect door zal gaan met het ons verschaffen van mooie, doorzicht la tende, moderne plantsoenen en lanen en zich niet zal storen aan de bekrompen denkbeel den van behoudenszieke burgers. Er staan nog heel wat oude, leelijke boomen in Haar lem, die noodig opgeruimd moeten worden al was het enkel maar om de vliegen- en muggenplaag te weren en het zonlicht wat meer door te laten. De menschen die hang voor een zonnetje zijn, moeten dan maarniet gaan wandelen of een zonnescherm meesjou wen. U dankend voor de plaatsruimte, M. SPRONK. Bij d'S brigade^ infanterie zal dus het 'bïigadenuramer hetzelfde zijn als dat van het bestaande en laagstgenummerde regi- 1 ment der brigade, terwijl het nummer van liet tweede regiment der brigades infante rie 11 liooger is dan dat van het andere regiment dier brigades. MILITAIRE MARSCIIEN. Da Minister van Oorlog heeft den korps commandanten doen kennen, dat het zijn wensch is, dat voortaan, gemiddeld éénmaal 1 per week, alle compagnieën ter standplaats I van den regimentscommandant aanwezig, met de brigade-muziek gezamenlijk zullen uitruk ken onder bevel van den commandeerenden officier en wel tot het maken van een marsch van ongeveer 1 uur, gedeeltelijk door de stad, i 'zulks zoodra behoorlijk wordt gemarcheerd. Daartoe kan, meldt het Hbld., worden ge- j marcheerd naar een bepaald punt, van waar de troep voor do oefeningen uiteen gaat, of wel er kan na de oefening op een bepaald punt worden verzameld en alsdan gezamenlijk naar ,de kazerne teruggemarcheerd. tick-óndCrwijzers opleiding krijgen om zelf zulke metingen te verrichten hij scholieren, opdat in samenwerking met de toekomstige schoolartsen zuiver materiaal verkregen kan worden voor een dieper wetenschappelijk grondvesten van gymnastiek, spel en sport. WEER EEN NEDERLANDSCH VLIEGER. De heer Leo G. van Steyn, mil.-luit. bij het 31 landweer-district te Den Haag, heeft Za terdag j.I. te Etampes met een Farman-toe- sbel. op bevredigende wijze de proeven afge legd, gesteld door de Fédération Aeronau'cique Internationale, vereisoht tot het verkrijgen van den titel van „bestuurder en vlieger." De nieuwe laviatour hoopt nu ook bin nenkort zijn vergunning tot het besturen van vliegtuigen van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart te ontvangen zegt de N. O. j stelt o.a. op rake wijzè de obstructie en tegen- werking van socialist en liberaal bij de In validiteitswet ondervonden, aan de kaak. Een zeer mooie plaat is ook die van de I „moderne Staalmeesters", waarin het beken- de meesterstuk van Rembrandt wordt voor gesteld met de koppen van Drucker, Troel stra, Borgesius, van Doorn, Tydeman en v. d. Feltz. Als tekst staat er bij: „Borgesius (het ontwerp-Grondwetsherzie ning van minister Heemskerk vóór zich): „Christelijk prulwerk! Wij stemmen natuur lijk tegen!" De anderen in koor: ,,'tls niets, vergele ken bij onze nota's. Wij hebben, toch maar het intellect!" Wij hebben bovenstaand ingezonden stuk maar letterlijk opgenomen. Men moet zijn gal eens kunnen luchten, dat is gezond. Intnsschen is het ook uit dit stuk duidelijk, dat de boomomhakkei's nog méér zullen hakken: we moeten hier „moder ne plantsoenen" hebben, en oude, flinke, scha duwrijke boomen schijnen daar niet in te be- hooron. Wij „ondeskundige»wij „betwe ters", moeten ons bij die mode maar neer leggen, en als we bet wagen te zeggen dat wij toch ook de natuur in haar schilderach tige wanorde en een oude boom met mooie beschaduwing mooi vinden, dan krijgen we van „de menschen van het vak" den pen op de neus. In 's hemelsnaam, dan maar hakken! Er staat nog een mooie kastanje bij de brug aan den Zijlweg, en hier of daar elders is ook nog wel een oude, flinke boom overge bleven.... Willen de heeren er om denken? Red. VAPf ELDERS. MELKVEE VALSCHING. De landbouwer A. P. O., te Noord wijk, had ^6n overeenkomst aangegaan om aan iemand melk te leveren. Hij stond gisteren te 's Gravenhage terecht ter zake van het vervalschen van melk met water. Bekl. ver klaarde nooit water in de melk te hebben gedaan. De ambtenaren onderzochten den 19den December de melk, waarbij de eer ste monsters met water aangelengd bleken te zijn. De melk werd geleverd aan don landbou wer Van Eden te Noordwijk, die herhaal delijk meende te proeven, dat er mee ge knoeid was. Hij heeft daarop de melk la ten onderzoeken. Ze bleek vervalscht, maar niet erg, schrijft de N, R. Ct. Dr. van Eek, directeur van den keurings dienst te Leiden, heeft de monsters onder zocht. Het pompwater bevatte veel salpe terzuur; ook kwam dit sterk voor in de vervalschte melk. Dit wijst er op, dat de melk met het water uit bekl.'s pomp was vermengd. Zij was met 6 a 7 pet. water vervalscht. De subst.-officier van justitie, mr. Van I-üeffens wees er op, dat bekl. geen knecht heeft, dat hij zelf de melk behandelde, en dat dus niemand anders de vervalsching kan hebben gepleegd. De eiscli luidde: ver oordeeling tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Bekl. vroeg een geldboete. De uitspraak is over acht dagen'. DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. Gisteren werd voor den Hoogen Raad de' zaak behandeld tegen den burgemeester van Zaandam, Jhr. Mr. O. A. Elias, door het ge rechtskof te Amsterdam tot 1 dag gevangenis straf veroordeeld wegens het valschelijk doen 'opmaken van een reispas. Jhr. mr. Do Brauw, advocaat te 'sGraven- hage, ontwikkelde drie cassatiemiddelen. Lr< het eerste middel wordt drieërlei klacht ge daan: le. hier was geen „doen plegen" in den zin van art. 47 Wetb. v. strafr.2e door de speciale bepaling van artikel 231 strafwetboek voor het doen afgeven van een pas is in casu veroordeeling uitgeslotenten 3e. het feit is niet strafbaar, omdat de reispas niet valschelijk is opgemaakt. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot pastoor te Waspik: don Zeer- eerw. Hooggel. heer dr. G. E. P. v. Heek; tot professor in de PhiLosophie aan liet Seminarie te Haaren: den Weleerw. heer J. Joosten; en tot kapelaan te Oisterwijk: den Weleerw. heer Th. F. M. Lamers, die assistent was te Waspik. DE SIGARENMAKERSACTIE. Te Amsterdam heeft volgens het Hbld. het conflict in de sigarenindustrie zich de Laatste dagen nog eenigszins uitgebreid, doordat ook ongeorganiseerde sorteerders, plakkers en ,»ringmeisjes" dat zijn meis jes die de bandjes om de sigaren doen het werk hebben neergeLegd of reeds de arbeidscontracten opzegden. In het geheel is het aantal der in het conflict betrokkenen daardoor te Amster dam tot ruim 1100 gestegen. TE VERKOOPEN: Woensdag, 12 Maart. HAARLEM. Verkooplokaal Nassaulaan 1 10 uur Not. J. A. Wilkens. Mak. J, J. C. Sarlet. Openbare Verkooping. „De Gouden Leeuw". Not. J. Ratel band. Mak. Hendrik Muller. 12 uur. Openbare Verkooping luxe Motor-sleepboot. BLOEMENDAAL. Bloemendaalsch Ver kooplokaal Bloemend, weg 17 8 uur Not. J. II. Wildervanck de Blécourt. Publieke veiling. HAARLEMMERMEER op de hofstede van den heer J. Rombout aan den IJweg 10 uur Not. C. F. J. Heinsius. Boelhuis. DE REORGANISATIE DER INFANTERIE. In de ontworpen reorganisatie der infan terie is eene practische wijziging aange bracht voor wat betreft de nummers der brigades en regimenten, zegt de N. R. Ct. De „Brigade grenadiers en jagers" zal be staan uit het regiment grenadiers en het regiment jagers; de le Brigade infanterie uit het le en 12e reg. inf.; de 2e Brigade uit het 2e en 13e reg. inf.; de 3e Brigade uit het 3e en 14e reg. inf.; de 4e Brigade uit het 4e en het 15e reg. inf. enz. Wetenschappelijke grondvesten van gym nastiek, spel en sport. De Koninklijke Rijksturninrichting te Munchen zal, volgens het Med. Wkbl. bij wijze van proef een laboratorium krijgen voor onderzoekingen en metingen over de1 werking van de verschillende turnsoorten,1 turnspelen en sportsoorten. De genêeskundi- j ge leiding krijgt de privaat-docent der chi rurgie aan de universiteit, dr. Hans v. Bayer. Op wetenschappelijke basis zal met behulp van physiologische methoden: 1. de invloed van de lichaamsoefeningen op het mensche- lijk organisme, ademhaling, hartwerkzaam- heid, enz. vastgesteld worden, om hun voor bijgaand of blijvend nut te bewijzen, ander zijds ook de mogelijke voorbijgaande of blij vende nadeelen vast te stellen; 2. zullen de can did aten van den nu opgerichten tweeja rigen cursus voor de vorming van gymnas- AAN TE BESTEDEN. Woensdag, 12 Maart. HAARLEM. „Het Blauwe Kruis'- door Coöperatieve Bouwvereeniging „De Eendracht" 8 uur. Het buiten schil derwerk van pl.m. 155 Wobnhuizen, 8 Win kelhuizen en een Kantoorgebouwtje. - ZAND VOORT. ten Raadhuize door B. en W. 12 uur Het rioleeren van de straten, ten Zuiden van den I-Ioogeweg, in aansluiting met de rioleering in de Groote Krocht en den Hoogeweg, alsmede van een gedeelte van den Kostverlorenstraatweg. SASSENHEIM. „Hotel het Bruine Paard" 11 uur. Arch. A. L. Verkooij. Het verbouwen van een Heerenhuis; het verbouwen van een Kantoor en Bloembol- len3chuur en het bouwen van een Bloem- bollenschuur met Pakplaats en bijbehooren- de werken aan do Hoofdstraat no. 451 te Sassenheim. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem HI, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Maart van Tanger. Grotius, van Amsterdam naar Batavia, pass. 8 Maart Perim. Billiton, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 10 Maart te Port Said. Florcs, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 9 Maart Kaap Finisterre. Timor, van Batavia naar Amsterdam, ar riv. 9 Maart te Genua. Calcutta, van Pondicherry naar Neder land, pass. 10 Maart Point de Gallc". Arakan, van Batavia naar Rotterdam, ver trok 8 Maart van l'adang. Goentoer, van Rotterdam naar Batavia, vertrok 9 Maart van Colombo. Malang, van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 9 Maart Gibraltar. Soerakarta, van Rotterdam naar Batavia, arriv. 10 Maart te Padang. Medan, van Batavia naar Rolterdam, pass. 9 Maart Gibraltar. Ophir, van Rotterdam naar Batavia, pas seerde 8 Maart Kaap del Armi. Tambora, van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 9 Maart te Southampton. Kediri, van Hamburg naar Batavia, arriv. 10 Maart te Port Said. Mercurius vertrok 8 Maart van Valencia naar Amsterdam. Niobe, van Bordeaux naar Amsterdam, pass. 9 Maart Ouess-ant. Flora, van Amsterdam naar Dantzig, pass. 10 Mrt. Brunsbuttel. Atlas arriveerde 9 Maart to Lissabon van Amsterdam. Castor, arriveerde 9 Maart te Piraeus v. Patras. Luna vertrok 9 Maart v. Iviza naar Va lencia. Calypso arriv. 9 Maart te Caslellon van Valencia. Tellus arriveerde 8 Maart te Genua van Cadix. (Zeepost). HAARLEM, 10 Maart. Croentenmarkt. Aardappelen aang. 17 verk. 10 H.L. f 2.40; Appelen aang. 65 verk. 40 H.L. f8—15; Peren aang. en vork. 37 H.L. f 8.23; Bloem kool aang. en verk. 500 stuks f 0.12—0.16; Roodekool aang. en verk. 7000 st. f 0.020.10; Wittekool aang. en verk. 200 st. f 0.02—0.06; Wortelen aang. 170 bos, verk. 100 bos f 0.20. Botermarkt. Aangev. en verk. 42 K.G. boter f 1.70—1.80 per K.G. SCHIEDAM, 10 Maart. Moutwijn f 13.50, Jenever f 17.50, Commissio f 12.50. Stem ming kalm. Spoeling f 1.50. Graanspiritus f 22.25—22.50, Melasse f 20. Ruwe Spiritus f 10.121/2—10.25. De vrouw in de kies vereen! ging. Door aanneming van een reglementswijziging, waarbij alle meerderjarige ingezetenen in de gemeente lid kunnen worden, heeft vol gens het Hbld. de vrijzinnige kiesvereeni- ging te Snoek ook voor vrouwen haar deur geopend.. Overreden. Hot 5-jarig dochtertje van den landbouwer B., aan den Haagweg na bij Delft, is Zondagmiddag door de stoom tram van den Haag overreden en gedood. ,DE ROSKAM Brand in een kerk. Zondagmiddag brak „De Roskam" blijft maar mooi, pakkend tijdens de godsdienstoefening in de gere- en geestig. Het laatst versohenen nummer formeerde kerk te Echten (Fr.) brand uit in liet dak, tengevolge van het stoken der!" kachel. De predikant wist een paniek te; voorkomen, zoodat de geloovigen het kerk-' gebouw ordelijk' verlieten. De brand beperkte zich tot een gedeelte" van het dak en was spoedig gebluscht. - Insluiping. Te Amsterdam is aangifte gedaan, dat uit een perceel aan 'de Spui-; straat aldaar, een bedrag van circa f 79 is ontvreemd, waarschijnlijk door insluiping. HET COMPLOT. „Leo" schrijft jn de „Langs de Straat"-jea van do Tel. do volgende leuke mop: Het sjofel straatje druilt minnetjes in het bleekrossig lantaarnlicht. Vage glanzingen rill len over de plassen, als de wind het modder water rimpelig doet opkrinkelen. Do vale huisjes ieunen armoedigjes, kleumig tegen el-! kander aan, als hongerige stakkers wel sa&rrh hokken voor 'n gaarkeuken. Hier en daar geeuwt een deurholte, spert een keldergat, vol groezelig duister. De ven-, sbers kijken als zieke, oude oogen, bang voor, licht. Bij een van de 6malle deurgaten staat, dic.htopeen, een halfdozijn vrouwen, schichtig omschaduwd door 't flakkerlicht van 'n lan taarn. Ze smoezelen. Ze fluisteren. Ze be disselen. Gnuivend pruttelen ze pret-woord jes. Soms vaart er een lac,h-gil door 't smaj straatje, dadelijk gesmoord door 'n bestraf* fend „ssss nou!" Viji' luister-bukkende lijven omdringen 'n klein-peuterig, schriel wijfje, dat met fluis- terheesch stemmetje mysterieuse verklaring gen gee-ft: „Mot uwee goéd begrijpe, wattuk nou gei daan hep 'k sèg soo as nou die zuipke- rel van me wéér deris straal thuis komp mit al z'n daggeld verzopen en verdaan sèg ik dan sel 'k um traktéére .hi hi mot u goed hoore Do vijf begeerige luister-koppen nijgen in gespannen aandacht. „Daar medeen komp Toosie van de wage- maker mves weet wel met die seere oogies komp me vertellen asdat me man op 't hoe kje sit in de Gouwe Bal, mit Gijs en Karei mit de Neus. Soo, kind, seg ik soo sonder vat te geven, begrijp-u, want ik had soo me eigo draai soo kind, seg ik, da's goéd hoor dank-ie veur do booschap! Maar ik wis me weetje. As meheer mit Gijs en Karei mit de Neus zit dan weet ik hoe laat dattet i3. Afijn ik hou me sjaakies, en ik gaan soq deris stiekum die kant van de Gouwe Bal uit ik loer soo deris over 't horretje en 't was wol soo 't varreko had 'm al staan as 'n doosbidder. Maar nou mot u hoore mot-u goéd hoore Strak van weet-begeerto buig-wiegelen dei schaduw-omhuifde koppen. „Ik gaan terug en ik loop effe bij de grutter in geef mijn is een pond groene zeep, Ten- nisse, seg ik van je vetste, seg ik komp hij, soo'n kummickeling: mot je je blonde kuif opdofte, groomoe? hi hi maar goed ik neem me pondje zeep mee, en wat doen ik? Ik besmeer allo treedjes van me trappie lek ker dik mit seep ooh minse: geen vlóói had 'r op so beene kanne blijve staan sóó emmos glad wazze die treedjes as nou soo- medeen dat zwijn thuis komp kanne we 'n lolletje beleven "Weer giert eon lach-gil luidruchtig door 't kil-donkor slopje. Dan in eens valt er een loo- den stilte. Aan het begin van 't duister straat je verschijnt de wankele figuur van een dron ken man. Moeizaam strompcl-struikelt hij na der. De vrouwen verbergen zich muisstil in de zwarte deurgaten. De dronkaard beschouwt aandachtig een lantaarnpaal, draait er piet luttig om heen, zwaait stil voor z'n huisdeur, bekrabbelt pijnlijk-gewichtig het stoepje em zet zich aan het bestijgen van 't smalle houten trapje, dofglimmend van vette zeep. Maar zijn onvaste voeten hebben geen hou vast aan do glibberige, uitgesleten treedjes, tóch al bezwaarlijk te bestappen, zijn handen begraaien verbijsterd de vette leuning, de vet te treden. Telkens suit het drankgeladen lijf meewarig terug op de flardige mat. Steunende proost-blazen ploffen uit zijn borst. Een kwar tier worstelt de man als een karrepaard met de vette trap, terwijl in de deurhollingen de vrouwen heur vuisten en boezelaars in den mond proppen, uit angst voor spelbedervend lach-gebrul. Dan geeft hij het op, huilend haast, kleintjes-woedend, en zakt frommelig neer op het klef-natte stoepje, als een zak zand met een scheur erin, en dommelt on- noozel in iac. v. Campsnstraat 110, Amsterdam. Beh. van alle siektegevallen, Syst. Dr. Lahnoan, Past. Kneipp L. Kühne e.a. m?t stoonr- en zitbaden, massage gymnastiek en eleotriciteit, etc. Dag. v. v.m, 9— 11 en 79 n.m., beh. Zondags. ie voor Hoorn, do Strook on Weotfrloo* land het aangevazen bind voor odvorton- tiia. Vraagt preefaamnnrt. Horlogesvanaf f 0,75 Pendules met slagwerk f 2,25 Wekkersf 0,60 Veeren in Horloges maken,, t 0,80 J. A. THOOLEH. Verhuisd van de Sehoutensteeg naar Nieuwe Ëroenmarkt 29. bij de Zijlstraat. 3 roestraat Beverwijk Puike Zeeuwsche Aardappelen 10 cent p. 5 kop, mooi gesorteerd 12 cent per 5 kop. Eigenheimers i4 cent per 5 kop. Beste blauwe 14 cent p. 5 kop. (zeer kruimig). Zeeuwsche Bravo's 16 cent p. 5 kop. Alles beslist zonder blauw en zonder zieke. Ook alle soorten piantaardappelen uit de zware klei voorhanden. Aanbevelend, J. M. v. BEURSEN, Gen. Cronjéstraat 43. - Telefoon latere. 1845. 's verkrijgbaar te Bennebioek bij N. Haarlem bij G. J. TEN BROEKE, Nassaulaan 2B. fa. REIJER DlJKE, Kruisweg 41. K. GRAAFF, Leidschevaart 225. fa.G.HARMSEv.d. GEER, Gierstraat 35. P. J. R. v. HUIZEN, Zijlstraat 6. W. j. JANSEN, Kleverparkweg 11. A Th. M. KORTINO, Raamsingel. A. H. KUIJKEN, Gr. Houtstraat 52. fa. Wed. LEUPitN Zn. A.v.d.MAAREN JAN SEN, Kruisstraat 35. fa. W. H. v. d. MAAS, Jansweg 59. J. HULSBOSCH. Haarlem bij F. H. RCHTERS, Pieter Kiefstun 38. fa.Wed.J.A SWEtRTS Co., Zijlstraat 65. J. L. J. VERHAGEN, van Marumstraat 20. Gebrs. WACHTER, Jansweg. C. K. F. W. WAKKER Wagenweg 120. J. WiT, Schouwtjeslaan 61. Heemstede J. PEEPcRKORN. D. TESSELA R, Kerklaan. J. P. VERSCHUUR. J. v. d. WEIDEN jzn., b. d. Koedieflaan. Hiliegom W. ESSELMAN. B. DE WREEDE. —o— Laat Uw afgedankte GOEDEREN afhalen door hef Savooiekool aang. en verk. 1000 f 0.020.13; r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8