N DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. S2L" 31811 EÜII III El Kill Kinderhuisvesi 23-31-33, Haarlem DE COALITIE. STADSNIEUWS. Letteren en Kunst. Boelhuizen, Verkoo- pingen enz* Aanbestedingen. Scciale Berichten EÊR3TE ÜLÜÉ1. KERKNIEUWS. EHSDAG IS MAART 1913 37ste Jaargang Ho 8082 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. GULDEN bij 8 ff*fi GULDEN bQ fl .ÜÉl GULDEN fed list nummer bestaat uit twee biacien. ar Haariemsche Allsdagjes No. 817. NEDERL. R. K. TIMMERLIEDEN BOND. ABONNEMENTSPBIJS» JPer mnanflen voor Haarlem 71.85 Voor de plaatsen, waar een a er ent ïs grevestliïd (kom (Ter gom.) - 1.35 Voor de overipre plaatsen in Nederland franco per poet 180 Afzonderlijke nummer»0-03 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1—8 repels 60 cent (contant 50 cent). Iedere repel meer 10 ei, Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Buiteul 20 ot Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 et eontaut). GULDEN hij levenslange OTig6« «chlktheid tot werken. fAllq betalende ahonné'a op dit blad. die In bet bezit eener verzekeringspolis rfln. *8» volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor 400 300 150 SULDEN bij 100 011 hand of voet. ft WF SS één oog. b) één daim. tf 88 vij» vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MaatseEappB „Holïandnehe Algemeens Verzekeringsbank" ie Schiedam. 15 GULDEN b« verlies van één anderen vinger. gezegd, dat zij het voorbeeld, te Ommen ge- geven, ten nadeele der Coalitie, navolgen l AGENDA. 13 Maart. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond 854 uur Vergadering Mariavereeniging. 854 uur R. K. Kiesvereeniging. Kathedrale Kerk 8 uur Cursus in de Kathol ie:: Geloois- en Zedeleer. (Zie Stadsnieuws). Groote Kerk 23 uur Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Ziepro gramma onder Stadsnieuws). Sociëteit „V e r e e n i g i n g" 8 uur Koloniaal Museum. De heer J. M. Dubois spreekt over: Suriname's natuurleven en be volking. Concertzaal Vereeniging 8—10 uur Concert ten voordeele der Vereen. Weldadig heid naar Vermogen", door het orkest onder leiding van den heer Joh. Steenman. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat (9). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Mr. Aalberse heeft te Amsterdam een poos geleden medegedeeld, dat bij er zeker van vas dat de Coalitie tusschen de drie Chris telijke partijen voor de eerstvolgende vier- periode van wetgeving wederom ZOU worden gesloten. Die mededeeling werd met groote instem ming door de overtalrijke katholieke verga dering ontvangen: een bewijs dat onder ons de noodzakelijkheid en nuttigheid van het samengaan met antirevolutionairen en chris- telijk-historischen algemeen wordt ingezien. Uit de verschillende couranten-berichten en mededeelingen van leidende persoonlijk heden der Rechterzijde schijnt wel te blijken, dat Mr. Aaiberse's voorspelling op goede gronden berustte. En de mededeeling van „Het Centrum", dat de vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen op denzelfden dag zal worden gehouden ale die van het Antirevolutionaire Hoofdcomité en van de Christelijk-Historische Unie, wijst er ten slotte duidelijk op, dat de overeenstemming tot stand zal komen, en naar wij hopen op dien 24en April defintief zal bezegeld worden. Wij verheugen ons natuurlijk van harte zoo deze oplossing tot stand komt van een zaak, die velen onzer nogal verontrustte. Het zal gelukkig zijn, als op kleinere, plaat selijke of zakelijke motieven, om weliswaar in de practijk reeds dringende doch vergeleken met de hoogere belangen die op het spel staan toch niet dóórslaanden redenen, de Coalitie niet zal afspringen. Alleen immers wanneer alle Christelijke partijen samenwerken voor het voeren van eene politiek in Christelijken geest, kan de liberale staatsgeest geweerd worden en het ongeloof gehouden worden uit 's lands wet ten. En dat hoogste belang van al voor ons volk, omdat daarmee de eere gemoeid is van den Christus onzen God, omdat daarvan ook voor velen onzer afhangt de eeuwige za ligheid en het eeuwig-geluk'dat zonder ge loof en zedelijk leven en christelijke opvoe ding niet is te bereiken, mag toch niet worden opgeofferd aan geschillen van plaat selijken of persoonlijken aard, aan gevoelig heden en partyschappen! Natuurlijk komt nu dadelijk de vraag aan de orde, hoe de houding zal moeten zijn der Kiesvereenigingen, wanneer het accoord tusschen de partijen der Coalitie zal zijn ge troffen. Wij mogen dat aan de wijsheid der be stuurders overlaten, en de leiders der alge- meene Katholieke organisatie zullen in dit opzicht liun adviezen hebben te geven. Maar aan de districts-besturen is het nu, groote voorzichtigheid te betrachten. Wan neer er aan de bestaande vertegenwoordiging en de bestaande verdeeling der partijen ge tornd wordt, zooals ook in onzen omtrek de wensch is van velen, wanneer men open lijk op avontuur wil uitgaan om een zittend Christelijk-Historisch of Antirevolutionair lid te vervangen door een Katholiek (of om gekeerd) dan zou men op bet laatste oogen- blik nog kunnen bewerken dat wat na lange en moeielijke besprekingen nu schijnt tot stand te komen, nog kan mislukken. Het is daarom dat wij ook al met het °og op allerlei actie die in de distrieten in onzen omtrek gevoerd wordt groote voor zichtigheid aanbevelen. Wat in Ommen is gebeurd, werkt nog na. Het moet niet van de katholieken worden IS DAAR NIETS TEGEN TE DOENi Onlangs werd door ons in een „Alledagje" gewezen op bet ergerlijk gedrag van meiden en jongens in den trein des avonds van Haarlem naar Amsterdam. De directie der H. IJ. S. M. heeft zich door de bemoeiingen der K. S. A. alhier met de zaken op de hoogte gesteld en maatregelen toegezegd om aan dien toestand een einde te maken. Een onzer lezers schrijft ons thans, dat zich 's Zondags in de laatste tram van Haarlem naar Hillegom ook dergelijke tooneelen afspe len. In die tram bevinden zioh dan gewoonlijk een gezelschap jonge menschen, die zich op de meest ergerlijke manier aanstellen en een taal uitbra ken, die voor ieder wei-opgevoed mensch niet om aan te kooren is. Zij maken een leven, als een oordeel en zijn bepaald hinderlijk voor hunne medereizigers. Het is goed ook hierop eens te wijzen, want dit is een toestand, die niet mag voortduren en waartegen de directie van genoemde Tramweg maatschappij hoog noodig maatregelen zal moe ten treffen, op het voorbeeld van de directie der H. IJ. S. H., opdat aldus aan die baldadig heden van brooddronken ongelui een einde zal gemaakt worden. Gisterenavond vergaderde de afd. Haar lem van bovengenoemden bond. Bij het openen der vergadering herinner de de voorzitter, de heer Smulders, aan. het overleden lid Jac. Overtoom, hem als voorbeeld stellend, als een man van trou we plichtsbetrachting, zoowel in godsdien stig als maatschappelijk opzicht. De Zeereerw. adviseur rector van den Berg welke als spreker zou optreden was verhinderd. De heer G. P. Hetem bracht verslag uit van de vergadering van de Ned. R.K. Tim- moiiiedenbond, gehouden op 15 en 16 Fe- I bruari. Naar aanleiding van het genomen besluit op die jaarvergadering betreffende de con- j tributiebetaling ontspon zich een levendige discussie, welke eindigde met het op drie na algemeene stemmen aangenomen voorstel tot handhaving der aansluiting bij den Ne- derl. R.K. Timmerliedenbond. Als lid voor het bestuur voor het bureau voor arbeids recht, werd de heer P. Dijt aangewezen. WELDADIGHEIDSCONCERT. Ten voordeele der vereeniging Weldadig heid naar Vermogen geeft het kleine orkest onder leiding vau Joh. Steenman morgen avond een concert, waarop zullen meewer ken mejuffrouw J. de Clercq van Weel, zang, en G. v. Eden, begeleiding. Uitge voerd worden o.a. de Jenaer Symphonie in C. van Beethoven, de Holbergsuite v. Grieg en de „Unvollendete" van Schubert. CURSUS IN DE KATHEDRAAL. Op den morgenavond in de Kathedrale Kerk St. Bavo te houden cursus in de Ka tholieke geloofs- en zedeleer zal behan deld worden het onderwerp: „Over de trouw i plechtigheden en de Mis voor, bruidegom I en bruid." .VOOR-ONTWERP LANDBOU W ARBEIDSWET. Het Hoofdbestuur van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur deelt in het orgaan der Vereeniging mede, dat naar aanleiding van bovenstaand onderwerp heüf volgende antwoord is gericht tot: Zijne Excel lentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Onder aanbieding van zijn dank voor de gelegenheid, om kennis te nemen van het voor-ontwerp Landbouwarbeidswet ons toege- zonden bij Uwe missive van 20 December j 1912, heeft het Hoofdbestuur de eer Uwe Ex cellentie mede te deelen, dat dezerzijds te gen de algemeene strekking van het voor ontwerp geene bedenking is gerezen, j Veel zal uitteraard bij de toepassing af hangen van de uitvoeringsbesluiten, waar aan zeer veel is overgelaten. Eenerzijds is 1 het zeer zeker een voordeel, indien een wet eene zekere mate van plooibaarheid en aan passingsvermogen bezit, maar anderzijds komt het in deze gevolgde stelsel niet zonder be denking voor, omdat allicht do uitvoeringsbe sluiten onder den invloed zouden kunnen tot stand komen van eene övenlueele strooming van op de spits gedreven sociale wetgeving in 't algemeen. Te meer klemt dit bezwaar, aangezien de uitvoering der wet in het ont werp is opgedragen aan de bestaande arbeids inspectie, en men toch immers algemeen overtuigd is. dat nijverheid en landbouw, ten aanzien van sociale wetgeving, niet op ge lijke wijze behandeld kunnen worden. Het Hoofdbestuur zoude daarom in welwil lende overweging willen geven de uitvoerings besluiten niet te ontwerpen dan na gepleegd overleg met de vereenigingen op het gebied der bloembollenteelt, terwijl het naar de mee ning van het Hoofdbestuur aanbeveling zou de verdienen de uitvoering der wet- toe te ver trouwen aan personen, van nabij bekend met land- of tuinbouw, maar niet aan hen, die zich tot nu toe uitsluitend hebben beziggehouden met het toezicht op de sociale wetgeving voor nijverheidsinrichtingen. PROVINCIALE STATEN VERKIEZING. De afdeeling Haarlem der S. D. A. P. heeft candidaat gesteld voor de Prov. Staten de heeren A. Nagtzaam en D. Peereboom. R. K. POLITIEKE PROPAGANDACLUB. De R. K. Politieke Propagandaclub alhier houdt op Maandag 17 Maart a.s. in St. Bavo een zeer belangrijke vergadering. Behalve de verkiezing van eenige perio diek-aftredende bestuursleden zullen ver schillende voorstellen in behandeling komen als: tot reorganisatie der Propagandaclub; tot het houden van politieke cursussen en tot aansluiting bij de federatie van Propa- gandaclubs. Er staat voor de club in den komenden tijd zeer veel arbeid te doen: een aansporing om deze vergadering bij te wonen zal, dunkt ons, dus wel overbodig zijn. WEDEROM DE SPOORBRUG DER E.S.M. De spoorbrug der E.S.M. te Halfweg had, zoo schrijft onze correspondent, bijna weder een slachtoffer gemaakt (men denke aan Jontina Flietstra, die eenige jaren geleden aldaar verdronk). Maandagnacht ongeveer 2 uur is een jongeman door de duisternis mis leid, inplaats vau de voetbrug do spoorbrug opgeloopen met het natuurlijk gevolg dat hij eenige passen gedaan te hebben te water stort te. Daar zich op dien tijd bijna ieder ter rus te bevindt, werd zijn hulpgeroep niet eerder gehoord dan na verloop van een half uur. Ge durende al dien tijd had de jongeman zich aan het uitsteeksel van een pijler bo ven water weten te houden. De café houder de Graaff en de bakkersknecht de Leeuw, inmiddels toegesneld, en ziende in welk gevaar de jonge manverkeerde, haalden fluks een ladder en een touw en mochten na eenige moeite het genoegen smaken den on gelukkige, die reeds geheel verstijfd was, op het droge te brengen, zeker had de man het geen vijf minuten langer kunnen uithouden. Na hem van droge kleeren voorzien te heb ben werd hij bij den bakker Berkemeier bin nengebracht, voor welks gloeiende oven hij eenigszins op verhaal kwam. Het blijkt maar weder al te duidelijk hoe gevaarlijk voor wandelaars die brug des avonds is. Waarom kan niet door het plaat sen van een hek aan dergelijk gevaar een gin- de worden gemaakt? Als het kalf verdronken is dempt men de put. IN HET DUISTER. Om half acht gisteravond weigerden de electrische booglampen in de Groote Hout straat, vanaf de Cornelissteeg tot aan de Tempelierstraat te branden. Dit duurde een groot deel van den avond. ONGESTELD. Do heer Wernecke, de muziekdirecteur, der vereeniging „Harmonie", is zoo deelt men ons mede, in het gasthuis alhier op genomen tot het ondergaan van een opera tie. GEHEELONTHOUPERS- ZANGVEREENTGING. De Staatscourant bevat, de statuten van de Geheelonthouders-Zangvereeniging „De Koren- bloera", alhier. WELHAAST EEN ZWEMBASSIN. Hedennacht half vier hoorde een agent van politie gedruisch in het Badhuis aan het Leid- sche Plein. Hij wekte den badmeester en bij onderzoek bleek dat een buis van het warm waterreservoir was gesprongen, waardoor het water in het badhuis stroomde. Het stond reeds 5 centimeter hoog. FIETS GEDIEFD. Ten nadeele van den notaris-klerk J. H. is uit de gang van perceel 23 aan de Damstraat gisteren een fiets gestolen. SPIEGELRUIT GEBROKEN. Gisterenmiddag 4 uur kwam een wagen den Gasthuissingel oprijden tegen de Houtbrug, juist toen van af het Plein ook een verhuis wagen naderde. De eerste wagen stopte, doch gleed van de helling af en kwam terecht door de spiegelruit van het sigarenmagazijn des hee ren Hazes. SCHAKEN. Gisterenavond speelde do heer C. Nijs- sen, alhier voor het Maarlemseh Schaak gezelschap een partij simultaan. Er werd door 17 spelers aan de seance deelgenomen, waar van door den heer O. Nijssen zes partijen werden gewonnen, zes verloren en 4 remise gemaakt. Gewonnen hebben: Torek, J. Nieuwjaar, H. van Boekhoven, A. Voorting, van Dart Jr. en de Boer. Remise hebben gemaakt: J. v. d. Steeg, Gor ter, Bakker en A. Schenk. DE K. E. M. In de jongste vergadering van aandeelhou ders iu de Kennemer-Electriciteits Mij. werd het verslag met de balans en winst- eu ver liesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 6.25 (6.20) pet. Tot commissaris is herkozen de heer J. van Hasselt en tot gedelegeerd commissaris F. baron van Tuyl van Serooskerken. Uit het verslag stippen wij aan, dat van de 317,600 gewone aandeelen in 1912 was geplaatst 200,000. De overige worden in 1913 uitgegeven. De centrales en de waterleiding te Zandvoort stonden ultimo 1911 te boek voor 626,945. Door uitbreidingen steeg dit in 1912 tot 854,443. Voorgesteld wordt hier- j op af te schrijven 32,093 en tevens het ver- nieuwingsfonds te verhoogen tot 62,000. De exploitatie-uitgaven bedroegen ƒ106,543 i (v. j. ƒ95,559.50) de inkomsten 191,194 (v. j. 164,936). - In 1912 waren aangesloten 39,309 lampen en 485 motoren, eu werden afgeleverd 1,014,000 K. W. U. tegen 786,000 in 1911 met 33,323 lam pen en 322 motoren. Besloten is om het zo- mertarief voor Zandvoort in 1913 to verlagen van 0.60 tot 0.25 per K. W. U. In Mei zul len de verbouwingen en uitbreidingen van de centrale Kennemerland te IJmuiden ge reed komen, waarna de maatschappij zal be schikken over een centrale met een capaci teit van 2500 K. V. A., geschikt en in staat om te voloen aan de plannen, welke zij heeft ten opzichte van de uitbreiding van het net ten noorden van het Noordzeekanaal. Met Alkmaar is een contract voor stroomleve- ring en ook met Assendelft kwam een con tract tot stand. OPGESNORD. I Door de Haarlemsche recherche zijn in Amssterdam drie gestolen fietsen opgesnord: één was op 18 November gestolen ten na deele van J. W. E.; de tweede op 26 No- I vember ten nadeele van J. K., en de derde ten nadeele van J. P. de L., op 17 Februari. Al deze karretjes zijn door de aangehouden inbrekers Schoppenhorst en Romeyn gesto len. Er kan nog meer bij! WEER EEN INBRAAK. Vannacht hoe laat weet men niet is ingebroken in bet kantoor van de mineraal- j waterfabriek der firma Tubergen en Co. aan i de Rozenstraat 11. Door een ruitje te verbre ken en op die manier het raam te openen, kon men in het kantoor komen. Een lade van een lessenaar werd opengebroken; de andere laden stonden open. Er wordt niets vermist, ofschoon het geheele kantoor doorzocht is. Trouwens de dieven sloegen de handen op een ledige plaats, daar de firma gezorgd had dat er voor hen niets te halen viel. SCHOUW RIOLEN IN DEN HOUT. B. en W. der gemeente Haarlem en B. en W. der gemeente Heemstede brengen ter kennis, dat op Vrijdag, den 28en Maart 1913, te beginnen des morgens ten 10 uur, Schouw zal worden gehouden: lo. Over de riolen in den Hout, begin nende achter het perceel, bij het kadas- daster bekend gemeente Heemstede onder Sectie A, no. 1485 en van daar eerst noord waarts cn daarop westwaarts loopende, voor. de perceelen A. nos. 1435, 1878, 1552, 1610 en 1609 eu de buitenverblijven „Voorhout", „Lommerrijk", „Groen en Hout", „Houtrust" en van daar noordwaarts op, tusschen laatstgenoemd buitenverblijf en het voor malig buitenverblijf „Westerhout" naar de Meesterlottelaan, in het aldaar door de ge meente Haarlem gemaakt riool, door dat riooL naar dat in den Wagenweg en vervol gens door de Schouwtjeslaan naar de Leid- sclie Vaart; 2o. Over het riool beginnende in het bui tenverblijf „Spruitenbosch", en loopende langs den Heeren- of Wagenweg door het voormalig buitenverblijf „Westerbout" tot aan het onder lo. genoemd riool. centrifuge en het verplaatsen van eenen stijfselmolen. Tevens het door B. en W. ingediende verzoekschrift met de bijlagen om vergun- liuis op het terrein aan de Slaclithuisstraat ning tot uitbreiding van het Openb. Siaclit- door het daarin plaatsen van eene tweede koelinstallatie, aangedreven door eenen elec tromotor van 150 P.K. met bijbehoorend drijfwerk. (Zh Stadsnieuws verder op in dit Blad.) EUCHARISTISCHE KRING. Te Utrecht is in een vergadering van R. K. Studenten opgericht een „Eucharis tische Kring". Mgr. de Aartsbisschop be noemde tot directeur den Zeereerw. Pater Augustijn J. K. G. Wouters. Deze zette voor de studenten de beteekenis der nieu we vereeniging uiteen. Verder werd het re glement, reeds door Mgr. den Aartsbisschop goedgekeurd, in behandeling genomen. De bijeenkomsten zullen om de veertier. dagen worden gehouden in de kapel vau St. Joannes de Deo. Reeds traden 32 studenten als lid toe. Het Muiderslot. De Commissie voor de Inwendige Restauratie van het Muiderslot, waarin o. m. zitting hebben de heeren Dr. P. J. H. Cuypers, J. H. Róssing en J. F. M. Sterck, zendt een circulaire rond, waarin wordt gezegd, d®t een gedeelte van het slot van echte meubelen enz. uit de eerste helfil der 17e eeuw en vroeger zal voorzien worden en dit alles van Mei tot September a.s. als een tentoonstelling voor het publiek toegankelijk zal zijn. Daarom verzocht de commissie degenen, die dergelijke voorwerpen bezitten deze in bruikleen voor dit doel te willen afstaan. De kosten van vervoer en verzekering tegen alle gevaren van verlies of beschadiging neemt de commissie op zich. Uit de commissie heeft zich een Uitvoerend Comité gevormd met Jhr. B. W. F. van Riems dijk als voorzitter en Dr. P. Leendertz Jr., Von delstraat 4, te Amsterdam, als secretaris. Bij de circulaire gaat een lijst van verschil lende v-oorwerpen, die verlangd worden en ten slotte wordt de opmerking gemaakt, dat aange zien de tentoonstelling een beeld moet geven van een bewoond kasteel in den tijd van P. O. Hooft, die" van 16091647 Baljuw was, jongere voorwerpen geen dienst kunnen doen, oudere echter wel. TE VERKOOPEN: Donderdag 13 Maart. NOORDWIJKERHOUT Café „Het Wa pen van Noordwijkerhout" 11 uur Not. Binnendijk Openbare verkooping. ZANDVOORT op het Schelpenplein 12 uur deurw. L. Glaser Verkooping van strandvonderij-goederen. AAN TE BESTEDEN. Donderdag 13 Maart. NOORD WIJK ten Raadhuize door B. en W. 11 uur het uitbreiden der steen kolen-gasfabriek. ONZE INDUSTRIE. Aan N. J. Kwantes is vergunning ver- leend tot oprichting van een rookerij met I kokerij in het perceel aan de Gasthuis- straat no. 3C. Aan W. K. Kruijor is vergunning ver- leend tot oprichting van eene kalkblus- soherij in eene werk- en bergplaats staan de aan eene poort, toegankelijk van de j Zuid-Brouwersstraat af, achter het perceel aan de Zuid-Brouwersstraat no.1. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van II. Va- seii Jr., om vergunning tot uitbreiding van de stoomkleerenwasscherij en drogerij in het perceel aan liet Zuider Buiten Spaar- ne no. 24. door hot bijplaatsen van eene PROPAGANDAVERGADERING DER K. S. A. TE AMSTERDAM. Gisteren werd te Amsterdam een groote propagandavergadering gehouden, belegd dooi! het plaatselijk comité voor de Katholieke So ciale Actie, en waarop drie bekende spre kers als Mr. Aalberse, Pater Borromeus de Greeve en Rector Stroomer spraken. De groote feestzaal van Bellevue was tot in de uiterste hoeken bezet. Er waren zeer veel geestelijken aanwezig. Mr. Aug. Povel opende de vergadering met den Christelijken groet en gaf allereerst het woord aan Mr. Aalberse. Zoowel deze als als de beide andere sprekers werden luide toe- gejuicht voor hun enthousiaste redevoeringen, Mr. Povel dankte de sprekers in hartelijke woorden en besloot met 'n opwekking tot aan- 'sluiting bij de K. S. A. om eindelijk eens 1 te komen tot een openbaar Katholiek leven in Amsterdam. j Het succes was groot: bijna 400 nieuwe donateurs werden aangeworven!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1