NIEUWE HAflRLEmSCHE COURANT Het ondoorgrondelijke geheim. BUITENLAND. BINNENLAND. êu Boi? ülssrcfoé. Haarieiti-ÜSsmssel. Handscfaoenen voor alle geSesgenheden. volgende: Mgr. Adplphc Nouel, de aartsbisschop van San-Domingo, werd cenige maanden geleden tot het voorloopig presidentschap der Domi- nioaanscho republiek beroepen, na den val van president Victoria. ONVOLDOENDE VOEDING, VAN GEVAN GENEN. FEUILLETON SSïkMiJMUBI ra.»*' "cwïTEJjauaaKi DE SCHOLEN ZONDER GOD IN FRANKRIJK. Als een droevig bekroning op het helsche ■Werk van de revolutionnaire regeering in Frankrijk zijn de wetten, die thans in de Kamer behandeld worden en die niets meer of minder bedoelen dan de ouders te dwin gen hunne kinderen naar de openbare scho len te zenden. Ieder kent den geest van deze scholen „zonder God", waar niet als bij ons een zoogenaamde gevaarlijke neutraliteit be tracht wordt, doch waarop het ongeloof hoogtij viert. Tegen dit satanisch drijven der maconnie- kc regeering hebben, zooals begrijpelijk is, de katholieke staatslieden hun stem ver heven. Aan de redevoeringen der heeren Grous- seau en Piou ontleent „Le Patriote" het volgende: De afgevaardigdo van Lille, de heer Grousseau, meent, dat de wezenlijke grond van het échec der leekenschool gelegen is in het conflict, dat zich openbaart tusschen den gedaehlengang der onderwijzers en die van de ouders der leerlingen. Spr. .brengt in herinnering, dat volgens de heer J. Ferry, den ontwerper der wet van 1912 de school het geloof in God moet onderwijzen en dat daartegenover in 1911 de heer Steeg, minister van onderwijs, de lagere school heeft genoemd „de school zon der God." Een school zonder God moet, noodzake lijk worden een school tegen God. De heer Grousseau rechtvaardigt de in menging van dc geestelijkheid in de school kwestie. De eerste plicht van de geestelijk heid is, te waken voor het zielenheil der kinderen en de ouders voor te lichten. Hij betreurt het, dat de ouders niets vermogen tegen het mondeling onderricht der onder wijzers. De vader heeft hot recht te wa ken over het onderwijs, dat zijn kind ont vangt en spr. zegt, dat de strafbepalingen hem niet zullen kunnen verhinderen dit recht uit to oefenen. De tegenstanders van de vrije school, die geen monopolie durven eische'n, zoeken al lerlei middenwegen, die niemand bevredi gen. Onder de onderwijzers zelf is geen overeenstemming wat betreft do kwestie van het monopolie. De heer Grousseau zegt verwonderd te zijn over de belangrijke som men, die men voorstelt voor de leeken school, teneinde tégen dc vrije school te kunnen strijden. Frankrijk zal weldra de eenigc natie zijn, waar het vrije onderwijs niet gesubsidieerd wordt en waar men tracht hot te doen verdwijnen. Spr. wijst dan op Holland, waar het vrije onderwijs door een wet geregeld is. Hierop antwoordde Ferd. Buisson, dat dit Ms anders is. Men kan aan de verschil lende confgssioneele scholen gelijke subsi- rFTo willen toekennen. Maar de Republiek denkt er anders over: zij wil geen confes- sioneele, of anii-corifessioneele school, doch een nationale school, die open staat voor alle kinderen waarin niets gezegd of gedaan wordt, dat tegen iemands geloof of zelfs ongeloof zou kunnen ingaan. Do heer Grousseau zegt, dat dit een ide aal is, geheel in strijd mot do feiten. Hij beklaagt zich erover, dat de Staat dwaug wil uitoefenen op de ouders door hen te willen verplichten hunne kinderen naar de leekenschool te zenden. Volgens een onvervreemdbaar recht voor God en de menschen vragen de ouders van uwe onderwijzers de eerbiediging van hun ne overtuiging en hun geloof, vragen zij ongeschonden te laten dit hoogste erfdeel van het gezin, dat is de waarborg van hun zedelijke kracht en hunne verwachtingen. Na deze door rechterzijde en centrum le vendig toegejuichte re le, verkreeg dc pre sident der „Action liberale" do heer Piou het woord, die eveneens de noodzakelijk heid betoogde aan den vader des huizes het recht te laten om contrölo uit te oefe nen over het onderricht, dat aan zijn kind gegeven wordt. Hij valt de wet heftig aan, die, zooals hij zegt, aan don burger geen andere toe vlucht laat, dan de welwillendheid, de fan tasie, de gril van een minister. Als men aldus de leekenschool moet ver dedigen door voorrechten en schrik, dan is dit, omdat de onmogelijke neutraliteit die aanvankelijk een eenvoudige list was een bedr.'cgelijk etiket is geworden, waarachter is verborgen de scheiding van school en God. Uitvoerig gaat do heer Piou na de ont wikkeling der leekenschool, die de geschie denis heeft veranderd en de rol der H. Kerk heeft omgekeerd. Gij hebt, zeide spr. God aanvde deur der school willen plaatsen, maar Frankrijk is niet rijp voor een maatschappij zonder God. Een beweging van geestelijke herleving komt voort uit de puinhodpen die gij zelf hebt doen ontstaan. Er. komt een tijd, dat nieuwe geslach ten zich zullen oprichten, het juk van al die ondrageiijkheden zullen afschudden en rekenschap zullen vragen van alle aansla gen t.egeu het mcnschelijk geweten ge pleegd. Wij zijn nu gekomen tot dien tijdt Ex-koning Manuel's huwelijk. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft d.d. 4 Maart: Er gaat hier een gerucht, dat binnenkort 't huwelijk van ex-koning Manuël met eene Eugelscho prinses zal worden aangekondigd. De jonge verdreven monarch van Portugal verkeert tegenwoordig veel aan het Engel- sche hof. De koningin-moeder, Alexandra, heeft- veel met hem op. Met zijn moeder, ko ningin Arnelie, is hij menigmaal bij haar to gast. Naar verluidt, zou zij zeer gesteld zijn op een dergelijk huwelijk. En als zijn a.s. bruid noemt men een der nichten van ko ning George. Waarschijnlijk werpt het volgende daarop eenig licht. Onlangs dejeuneerden hier ten hovo met den koning en de koningin, de ko- ningin-weduwe, Manuël en zijne moeder. En des namiddags kreeg het koningspaar bezoek van de xirincess royal, de zuster van koning George en weduwe van den verleden jaar ge storven hertog van Fife, met haar beide doc-h- te,rs. Een dezer heet voor Manuël te zijn be stemd. De oudste, prinses Alexandra en thans ook hertogin van Fife getiteld, is 21 jaar; haar zuster, prinses Mand, is twee jaar jon ger. Zooals men weet, is Manuël 23 jaar. Zijn huwelijk met een Engelsche prinses, zóó nauw met den koning van dit land ver want, zou hem, voor het herstel van zijn troon, goed te pas kunnen komen. In verhand daarmede verdient het ook wel de aandacht, dat aanzienlijke Engelsche bladen af en toe onverholen den gang van zaken van de Por- fugcesche republiek afkeuren. Vooral de be handeling der gevangen royalisten aldaar vindt hier nu en dan scherpe afkeuring. Ma nuel slaagde er bovendien in, vrij zeker (lqor de tact zijner moedor, zich hier tamelijk po pulair te maken. Hij interesseert zich Ijverig voor Engelsche sport. Hij woont allerlei wed strijden en vertooningen geregeld bij en ver keert druk in de hooge kringen van dit land. Zijn vroegere gezant te Londen, markies do Sovcral, bevordert hier in stilte zijn zaak ook onverpoosd. Do Missionarissen in den Congo. Mgr. Roelens, apostolisch, vicaris van den Opper-Congo, heeft een nieuw schrijven gericht tot minister Itenkin. IIij laat nogmaals het licht vallen op de.cam pagne dio tegen do missionarissen gevoeïd wordt. Hij herinnert aan de beruchte rede van Vandervelde en aan het rondschrijven dat on middellijk daarop door den viee-gouverneur-ge- neraal Chisluin tot de ambtenaren gericht werd en waarbij verboden werd dienststukken aan vreemden te verstrekken. Een dier „vreem den" is zeker de logem an Vander velde geweest en de gedienstige ambtenaren staan als loge- broeders bekend. Bovendien is bet in de jongste verdachtmakingen een staande trek dat het steeds gaat over de moraliteit der missionaris sen die verdacht moet worden gemaakt. De pre laat verhaalt dan hoe huichelachtig do ambte naren optreden. Een.igen tijd geleden vervoegde zich een ambtenaar bij een der missieposten en werd gastvrij ontvangen. Naar het scheen was het een zeer vroom heer, later bleek dat hij tot de lasteraars behoorde. Ten slotte verklaart Mgr. Roelens dat liet ontkennen van de vrijmetselaarseoalitie in den Congo, en de medeplichtigheid van zekere amb tenaren, het loochenen der klaarblijkelijkheid is. Een regeoringsmaatregol. Uit verschillende Pruisische districten, het laatst nog uit 't district Kassei, wordt vermeld, dat de regeeringspresid enten verordeningen hebben uitgevaardigd, waarbij de algemeen ge bruikelijke bekendmakingen van ondertrouw en huwelijk door de couranten verboden worden. Als reden voor dit verbod wordt in de eerste plaats aangegeven, het lastig vallen van de bruidslieden door leveranciers enz. van huwe lijksuitzetten, meubelen, luiermand enz. Maar in hoofdzaak is het verbod een maat regel tegen de propaganda voor het Neo-Mal- thusiapismo. Het is toch bekend, zegt de G. K„ dat de Burgerlijke Stand in de dag- en week bladen den leveranciers een welkome adressen lijst levert voor de aanprijzing hunner waren, waarbij vaak brochures over Neo-Mialthusianis- me gevoegd worden. Om dit zooveel mogelijk te voorkomen, is het verbod uitgevaardigd, dat zich langzamerhand wel over heel Pruisen en daarna over geheel Duitsohland zal uitstrekken. Do nederlaag der socialisten. De geweldige nederlaag der socialisten, die een groot fiasco gemaakt hebben met de intrekking der stakingsbedreiging, het einde van die opgeschroefde herrie, nog voordat die zou begonnen zijn, heeft in do Belgische politieke wereld een grooten in druk gemaakt. Het voornaamste is dc vraag, Wat de re geering thans zal doen, nu men niet langer dreigt maar vraagt. De Brusselsche co»r. van het II. v. A. echrij ft Men weet, dat in do eerste redevoering over de in overweging neming van het so cialistische herzieniugyvoorstel, het achtbaar kabinetslioofd verklaard heeft, dat, zoo de bedreiging van algemeene werkstaking niet ware ontstaan, hij er lang aan gedacht zou hebben het provinciaal en gemeentelijk kies- vraagpunt te onderwerpen aan eene com missie, van dewelke hij zelfs namen voor- uitzette. De meerderheid nam akte van die ver klaring en sprak ze niet tegen; zij blijft dus bestaan. Maar het gouvernement heeft er ook bijgevoegd, dat het er eventueel aan hield, dat eerst de Kamer eene reeks ontwerpen van zedelijk, maatschappelijk en staathuishoudkundig belang zou stemmen, waartusschen men rangschikt dc werk manshuizen, do schoolwet, het orediet dor kleine burgerij, do sociale verzekering enz. De introkking der werkstaking brengt dus geen verandering in den toestand. Doch het valt te bezien of de bedreiging met werkstaking, door de leiders in getrokken, niet zal blijven behouden wor den door hen, die zij in dit onzinnig avon tuur hebben meegesleept. In 1891 hadden de roodo kopstukken ook eene dagorde gestemd, luidend dat er geen reden bestond om hot werk te staken. Toen nu de mijnwerkers van Charleroi desniet tegenstaande toch den arbeid neerlegden, besloot dezelfde landelijke raad do staking te steunen en trachtte zelfs haar algemeen te maken. En onlusten en dynamietaansla- gen hadden allerwege plaats. Zullen do leiders ditmaal beter aanhoord en beter gevolgd worden? De regeering heeft, het recht er zich eerst over te ver zekeren. Inderdaad, zegt liet Centrum, die „lei ders" der roeden zijn meer slaven van hun volgelingen clan meesters en men kan een lirand dien men hoeft gesticht niet met één gebaar weer blusscheu. I)e bladen uit liet Waalsche kolenbekken melden dat de arbeiders de tijding van het opgeven der staking met kalmte vernomen hebben. Gezien de omstandigheden waarin zij genomen werd, boschouwen zij de be slissing van het Landscomiteit voor A. S. en A. W. als wijs en bezadigd; zij oordeelen derhalvo dat zij moet nageleefd worden. Geen werkman zal tegen de beslissing mopperen, zoo hij weet dat hij 'iets beko men zal inzake het kiesrochtvraagstuk. Moclit de Regeering echter weigeren het herzieningsvraagstuk in studie to nemen, dan bestaat er, volgens de VI. Gaz., groot gevaar voor eene scheuring in de socialis tische partij. De kosten van het autobandieten proces. te Parijs, bedragen ongeveer 23.009 francs, do instructie verslond er 13.000 francs, de zittingskosten, geluigengelden enz., 10.000 francs. Voegt men bij dit bedrag dc kosten door de politie gemaakt, den prijs van de patronen en do bommen te Nogent en te Chiosy-le-Roi verbruikt en alle mogelijke bijkomstige dingen, dan blijkt, aldus de Tijd het krijgen en berechten van de auto-ban dieten een kostbare geschiedenis te zijn ge weest, waarbij dan nog komen de 100.000 frs., died e Soeiété Génerale uitge'oofd heeft, welke prijs de eigenlijke aanleiding tot het pakken der bandieten geworden is. Hoe langer hoe gekker 1 De Suffragettes steken nu al de spoor wegstations in brandt Ze hebben n.l. te Londen het Saudertonstation toebehoorend aan de Great Western en Great Central spoorwegmaatschappijen, in brand gestoken, liet gebouw brandde tot den grond toe af. De suffragettes lieten ter plaatse gedrukte manifesten achter. Het station te Creanbey van do London and North Western spoor wegmaatschappij, brandde eveneens af. De suffragétten worden verdacht, ook dit on heil aangericht te hebben. Arrestaties had den nog niet plaats. Futuristenrelletjes te Rome. In het Constanzi-theater te Rome aldus seint do correspondent aldaar van hot „Ber liner Tageblatt", 'naar wij in de Tel. lezen heel't een, eerst door de politie verboden en later toegestane propaganda-avond der futuristen plaats gehadof liever niet plaats gehad. Het grooto theater was door een zeer elegant publiek tot de nok gevuld. Nauwelijks had de kapelmeester zijn maat stok opgeheven, om een futuristen-sympho- nie te dirigeereu, of reeds vlogen van alle kanten wortelen, artisjokken, tomaten, appe len en sinaasappelen naar de muzikanten, welke met zooveel vaart aankwamen, dat verschillende instrumenten vernield werden en de leden van liet orkest als hazen op de vlucht sloegen. De futuristen-leider Marti- netti en de overige futuristen, die op het too- neel verschenen waren en het publiek belce- digende woorden naar het hoofd slingerden, werden eveneens met een hagel van projec tielen en een vloed van obseeno verwen- schingen begroet; vooral de Romeinschö boo- gc adel liet zich daarin niet onbetuigd. Ein delijk kwam het lot eeu formeele vechtpartij tusschen het publiek en de futuristefff^v.iar- Tbïj tal van personen gewond werden. Prins Altieri en andere vorsten kregen van de fu turisten een flink pak slaag. Martinetti ver loor in den strijd zijn hoed en zijn schoenen; bont en blauw geslagen, nam hij ten slotte de vlucht. Een andere futurist, de bekende schilder Boccioni, die prins Altieri een blauw oog had geslagen, werd door de politie gevan gen genomen. Toen zij hem naar den uitgang geleidde, werd hij door't publiek ernstig mis handeld. Onder een algemeenen helcsensab- bath, waartegen de politie geheel machteloos stond, eindigde deze eerste en waarschijnlijk laatste futuristen-avond te Rome. De president van San Domingo. De correspondent van de New-York Herald fc San Domingo seint, dat president Nouel, die thans in Spanje vertoeft, mcdedecling heeft gedaan van zijn voornemen, om af te treden, aldus meldt een Reuter-telegram uit New-York. Do Amerikaansche kanonneerboot „Petrel" is to San-Domingo City aangekomen, ter be scherming van de belangen der vreemdelin gen. Over deze revolutie schrijft de Tel. het Mgr. Nouel had in Januari 1.1. een verzoe- nhigs.-kabinet geformeerd, waarin alle partij- fracties Waren vertegenwoordigd en aan welks hoofd do broeder van don president, José Maria Nonol stond. De generaals Hora- eiq Vasquez en Arias, en andere revolution naire leiders, schenen ontwapend te zijn. Een decreet van het Congres had algemeene am nestie aan alle verbannenen toegekend, ter wijl een ander decreet persvrijheid had toe gestaan. Er was een liquidatie-leening van 1,500,000 dollar in voorbereiding, en ten slotte werd er beraadslaagd over de grondwetsher ziening, met liet oog op de aanstaande presi dentsverkiezing, die in Mei moest plaats heb ben. Do naijverige eerzucht der voormalige presidenten Jimenez en Horaeio Vasquez, van den ex-minister van Financiën Velas quez c.a., die begeerig waren naar het presi dentschap, heeft, naar het schijnt, dit vredes werk, dat door den aartsbisschop van San- Domingo was begonnen, onmogelijk gemaakt, en men vreest, dat de kleine republiek wel weder in haar clironischen staat van anar chie zal vervallen. Naar het „Vad." verneemt, hèoft het col lege van regenten over de gevangenissen te Groningen ten vorige jare den genees heer dier gestichten. S. van Mesdag, uitge- noodigd te willen nagaan of de voeding der, gevangenen voldoende mag worden gelice- ten. Genoemde arts heeft thans zijn over wegingen neergelegd in een uitvoerig rap port, en is daarbij tot een ontkennende be antwoording van de gestelde vraag geko men. Het college van regenten heeft ver volgens dit rapport, vergezeld van zijn prae- adviës, ter'kennis van den minister van Jus* titie gebracht. Men zal zich herinneren, (lat, toen on langs in de Eerste Kamer de begrooting van justitie voor 1913 behandóld werd, door het lid van Voorst tot. Voorst die tegelijk lid is van het college van regenten over do gevangenissen te Arnhem op het on voldoende der gevangenisvoeding is gewe zen, en dat toen do minister ad interim van een tegenovergestelde meening bleek te zijn. HET NEDERLAND^CHE ROODE KRUIS IN TURKIJE. Dr. Lengbcek schrijft uit Constant.inopeli o.in. het volgende: Reeds dagen lang staan de krijgsverrichtin gen stil en het ziekentransport heeft gehoed opgehouden. Ook in Stamboel komen goeno gewonden, zeide men ons aan de Engelsche ambulance. Uit Gallipoli ontvingen wij nog niets, alleen een kleine bezending licht-ge wonden van Tschataldja, die voor een deel reeds wear genezen zijn ontslagen, zoodat wij heden maar een groote tachtig van onze hon derd bedden liezet hebben. De kolonel, dr. Ibrahim Hakki, kreeg order in deze school 1509 liedden voor zieken en gewonden gereed te maken, maar de patiënten laten nog op zich wachten. Men schijnt ze naar den Klein- Aziatisehen kant voorloopig te verspreiden en- de bedden in Oonstantinopel open te houden voor reserve. Wat goed is ook met het oog op de duurte. Vleesch en brandstoffen en eigenlijk allo levensbehoeften zijn zeer in prijs gestegen. Wij krijgen trouwens sedert eenige dagen ons vleeseh voor de aau do mi litairen lie re kende prijzen, wat heel wat scheelt, als men een honderdtal menschen mGet voeden. Wij mogen wel niet klagen, dat de gewonden veeleisohend zijn ze zijn met alles tevreden maar zij moeten vaak geheel nieuw worden opgebouwd na de uitputting, hetzij in 't veld, hetzij door do geïnfecteerde wonden, en ze moeten dus meerendeels extra goed worden gevoed. Men kan zich geen voor stolling maken van wat do arme kerels, aan beirto zijden, in het veld thans hebben té lij den. Er ligt een dikke laag smeltende modde rige sneeuw op allo wegen en het is onmoge lijk, iets uit te richten. De kanonnen blijven steken en de soldaten kunnen niet voort in hun natte plunje. Vanochtend kwamen er een stuk of acht zieken binnen, die nog niet eens in het veld waren geweest, maar die tegen dit leven met dit hondenweer niet bestand bleken; hoeveel erger moet het er buiten uit zien, waar letterlijk aan alles gebrek moet zijn? In de stad zelve kunnen rijtuigen en motor wagens bijna niet vooruit en alleen degenen, die zaken hebben, wagen zich er door. Ouzo patiënten kruipen hij hoopjes voor de ramen om zich te verlustigen in het sneeuw ballen gooien van do soldaten, die op bet grooto plein tusschen de school en do cava- lerie-kazerne in groepjes tegen elkaar zijn opgesteld. Do voor kort in Stamboel ge kochte krukken doen opgeld. „Pirogoff's" en „Lisfranc's", zooals zij worden genoemd, dia de als zoodanig bekende operaties ondergin- gen, hompelen als de blinde; die den lamme geleidt, naar 't licht, en alleen Hassaw, die al zoo aardig Hollandsch praat en zijn consorten, die als hij, Geide beencn moesten missen, of die to ziek en te zwak zijn om op te staan, moeten blijven liggen. Ik wilde vandaag wel een goed woordje bij liet Nederlandscho publiek doen voor do arme kerels, die, hetzij door verwonding, het zij door versterf na bevriezing, er con of beide boenen bij hebben ingeschoten. We hebben zoo successievelijk een aantal „blijvers" gekregen, die hier al zijn van af de eerste weken van onzen arbeid en die dat beele langdurige en pijnlijke proces door maakten na do bevriezing: democratie onder koorts, d.w.z. telkens bij do verbandverwisse- ling versnijden van afgestorven deolen, met open behandeling en uiterst langzame gene zing door de geringe „heelkraeht" in de nog juist in het loven gebleven weefsels. Bij onze gewonden is natuurlijk het verloop veel een voudiger. Baarbij hebben we nog niet behoe ven te amputeeren, dan als zo elders hopeloos waren geïnfecteerd jen "bedorven. Maar door (Naar het Amerikaanscli), 8.) Lang zitten ze in 't schemerlicht. Mr. Ro han is de spraakzaamste in den kleinen kring. Het is, als ware hem een zwaren steen van het hart gewenteld; doch wat hij ge wonnen heeft, schijnt Ada verloren te heb ben. - Arthur js zeer bekommerd over de ver andering, die met baar heeft plaats gehad. Vroeger een bloeiende roos, schijnt zij nu een kwijnende bloem. Zulke verandering kan zelfs niet door de zwaarste ziel:te verklaard worden. Wat was het dus! Was het weer dat akelige geheim! Drukte het nu op 'tjonge meisje! Deze gedachten kwellen Arthur aanhou dend. Hij bemint Ada met al de kracht zijner liefde en zal haar toch tot vrouw nemen trots «et geheim, dat zich als een spook tusschen «en plaatst. Toch waagt hij het niet, zijn hart herder to openen en er verloopt eerie week, gelijk aan de gelukzalige dagen te Maple- wood. Ada is ernstig en stil geworden en niet meer zoo vol levenslust als weleer. Op zekeren dag spreek't Arllius den groot vader over de reden zijner komst. U weet, wat inij hierheen dreef, Mr. Ro han; mag ik Ada's hand vragen! Zeker, toen wij de laatste maal erover spraken, beloofde ik u, dat ik geen invloed op mijne kleindochter wilde uitoefenen. Dankbaar drukte Arthur des grijzen liand. Mag ik haar dus vragen en aan die pijn lijke onzekerheid een einde maken! Ja, en ik neem genoegen met Ada's be sluit. Haar gelukkig te zien, is mijn innige wenseli. Arthur gaat dadelijk naar Ada, hij vindt haar in de ontbijtkamer. Ik heb lang gewacht Ada, wijl uw groot vader het verlangde, en nu heb ik ook recht om gehoord te worden en u te vragen, wan neer ge uwe belofte wilt houden en mij uwe hand wilt schenken! O, Arthur, roept ze en laat haar boek uit de handen vallen, vraag me dat nooit weer, ik kan en mag uwe vrouw nooit wor den 1 Verbaasd ziet Arthur liaar aan. Vergeef mij. Het hart breekt mij, doch ik kan niet anders. Toen ik je dat beloofde, wist ik niet, wat ik vandaag weet. Je hebt dus met mijn hart gespeeld; heb je mij nooit bemind? O, Arthur, juist omdat ik je bemin, mag ik uwe vrouw niet worden. Je spreekt in raadsels, Ada. Wat ver hindert je uwe belofte te houden! j Zij wendt zieh oih en houdt de handen j voor de oogen. Een geheim, een vreeselijk geheim, dat ik ie niet onthullen kan- Je moet gelooven, dat een band tusschen ons onmogelijk is En indien ik 'tdan niet geloof? j Arthur! Ze laat do handen in den schoot zinken en ziet hem verwonderd aan. i Ik ken dat geheim niet, en wil het niet kennen; ik weet alleen, dat je onschuldig en rein zijt. De schuld, een misdaad vau ande reu mogen ons geluk niet in den weg staan. Ik geef u uw woord niet terug, Ada, en vraag je opnieuw, wanneer ge mij naar het altaar zult volgen. Denk goed na, Arthur, spreekt ze na eene lange pauze, zul je niet later berouw gevoelen over deze hartstochtelijkheid? Nooit of nimmer. Wat ik zes maanden geleden gezegd heb, herhaal ik vandaag en zal 't nog na zes maanden herhalen, indien ja mij nog zoo lang laat wachten. t En zal uw vertrouwen in mij door 't ge- lieim, dat ik je niet onthullen kan, nooit wor den geschokt? Tienduizend geheimen zullen mijn ver trouwen niet schokken. Nooit zou ik de hand van een meisje vragen, aau wier eer of <>n- I schuld ik ooit 't minst zou twijfelen. Gij zijt rein en vlekkeloos en de geheimen van an deren, die op u een schaduw werpen, zullen ons geluk niet verstoren. - En indien later daaruit voor ons erge gevolgen ontstaan, spreekt Ada bleek en ademloos, zult ge u dan herinneren, dat ik u gewaarschuwd heb en dat gij toch bij uw besluit volhard hebt? Ik zal 't nooit vergeten, wat ook de toe komst brengen moge. Met u vereenigd, zie ik do toekomst stout tegemoet, zonder u is liet leven mij een last. De zwarte oogen vullen zieh met tranen en bedeesd legt, zij de handen in de zijne. Ge zijt tdel en hooghartig, Arthur, het is mijn levensplicht je dankbaar te zijn voor je onbegrensd vertrouwen en je gelukkig te maken. Weet grootpapa ervan? Ik kwam met zijne toestemming. Wat je ook zoudt besluiten, hij was ermee eens. Nu «Ut ge voor eeuwig de mijne, roept hij en drukt de kleine hand vurig aan zijne lippen. IX. WINDSTILTE VOOR DEN STORM. Verre vau de citroenen- en oranjeboschjes van het zonnige eiland Cuba met zijn blau wen hemel dwarrelen de donzige sneeuw vlokken door do lucht. Het is in de maand Februari, als een groot lijkkleed dekt de sneeuw Maplewood's weiden en velden. Eenzaam en verlaten is de omgeving. De vensters zijn gesloten en zware gordijnen koeren liet grauwe daglicht. Doch binnen in het huis is het gezellig en overal brandt een lustig vuur. i Er is veel bezoek uit de stad bij mevrouw Sutherland, overal lieerscht vroolükheid in den Vastenavondtijd. Eén jonge dame neemt, echter weinig deel aan dat woelige leven, het is Augusta Su- therland. j Op een somberen avond staat ze peinzend laan 'tvenster der bibliotheek. Wat heeft zij ook met die helder lachende stemmen te ma- ken, met dans en muziek, met gelukkige men schen uit te staan? Niemand mist haar of be kommert zich om haar. Nog lang zit ze daar, tot een. bediende licht brengt, Zo wil heengaan, doch ontmoet mevrouw Sutherland mot een geopendeu brief iu do hand. i Ben jij het, Carola? roept ze mot een van blijdschap stralend gelaat. O neen, jij bent 't, Gusta; weet je niet, waar Carola is? Ik geloof in de oranjerie, wil ik haar zoeken? O ja, ik heb goede tijding uit Cuba, Arthur is getrouwd. Zondoy een spier te vertrekken hoort Au gusta deze verpletterende tijding. Uiterlijk is ze bedaard, en hare stem klinkt even vast. Veroorloof mij u geluk te wenschcn; miss Rohan is zeker de gelukkige bruid. Ja, miss Rohan. Arthur schildert ons zijn overgroot geluk en zegt ons vaarwel.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5