Sociale Berichten. ft.K. üsddenstandsvereeniging „Üe Hanzo." Scftegpvaartbericfrten. ingezonden Msdedeelingen. Zwakke Zenuwen Rechtsaeaiten. Spurt m Wedstrijden. gering. Als wij nagaan hetgeen daaromtrent! De voorzitter de twee laatste sprekers be-[diend. Spr. zal dus ook bij elk artikel, waarJte omschrijven, lntusschen vindt spr. bet de gilden 'contribueeren. Het belemmert dé geldt in andere landen, waarmee wij ons antwoordende zegt dat dit een kwestie voor hem dat gewenscht voorkomt, een amende- kunnen en behooren to vergelijken, vinden later is. Het is geregeld bij de statuten en ment-den Haag indienen, wij dat bijv., om terug te keeren tot eeii land wijziging daarvan kan voorgesteld worden.j De heer Rijkenberg (Rotterdam) had Hat reeds dikwijls in al deze discussies is Den heer Perquin antwoordt spr. dat er zoo- verwacht dat het voorstel-Rotterdam aldus genoom seriand, met. een bevolking van'vele geruchten loopen over het hoofdbestuur,zou zijn ontvangen en voldoet daarom aan on,. i a,200.000' dus iets meer dan de de instellingen en personen van den Bond zijn opdracht in dit geval de volgende motie helft van onze bevolking Wij toch heb- dat hij er zich geen sikkepit van ben een bevolking van ongeveer 6 millioen aantrekt. Dit zegt spr. echter dat de exploi- aan g plus landweer kan beschikkentatie van het orgaan geheel gescheiden is over een oorlogsweermacht van 231.000 man, van de bondskas. terwijl wij met. niet. ver van de dubbele be-j De heer Wij de man, penningmeester, volking de beschikking hebben over slechts geeft inlichtingen over de begrooting en 208.000 man. Het versèhil is dus zeer sterk meent dat hq de contributie niet op de be in ons nadeel. Hemen wij een ander land, b.v. Rumenië, dat een bevolking heeft, die niet ver van grooting mocht zetten, alvorens deze was goedgekeurd. De heer Perquin antwoordt nog dat hij de onze afwijkt, dan vinden wij dat het le- niet geheel tevreden is met de inlichtingen en ger .op voet van oorlog aldaar bedraagt 300.000 man. Over Servië en Bulgarije, ofschoon die lan- met het gesprokene door den voorzitter, maar wensclit er niet verder op in te gaan. De voorzitter meent dat alle afgevaar- den veel kleiner zijn dan het onze en de digden wisten dat bij de aanneming bevolking veel geringer is dan die van Ne- j van deze begrooting, de huidige contributie derland zal ik niet sproken. Wat die landen voor den Bond niet meer voldoende zou zijn in den laatsten tijd hebben gepresteerd grenst en deze zou worden verhoogd van 25 op bijna aan het ongelooflijke, en daarom zal ik 50 cent. ze niet als voorbeelden, waarmede wij ons De heer Spendel vraagt of de vergads- kunnen gergelijken, aam Maar wel Zwit- ring zich met de aanneming bindt tot con- eerland, Rumenië en ook Klgië, dat een be- tributie-verhooging. volking heeft van Tmillioen en dat volgens] De voorzitter vindt dit natuurlijk; maar de legerontwerpen die daar aan de orde zijn wil het nog wel eens desgewensclit voorstel en horribilo dictu daar grooten steun len. hebben van de liberalen, van de linksche) De lieer Spendel zegt dat hij daartoe partijen in het algen) een en thans ook van'geen mandaat heeft, en meent meerdere af degenen die aan de zijde van de Regeeringgevaardigden met hem. staan die, kan men dus wel zeggen, in-1 De heer v. d. V e n (Zierikzee) zal, hoewel stemming vinden bij een groot deel der volks- hij geen mandaat heeft, vóór het voorstel vertegenwoordiging een oorlogsleger vanstemmen, maar dringt er op aan dat liet 310.000 man zal hebben. j Hoofdbestuur Zeeland niet meer zoo stief- Als wij een en ander nagaan valt het niet moederlijk zal bedeelen en de propaganda te ontkennen, dat ons leger zeer klein is, daar ter hand zal nemen. Er is daar veel cn dat het belachelijk is te spreken van en goed werk te doen. drukkende militaire lasten die aan ons voik worden opgelegd." De voorzitter verdedigt warm contri- tributie-verhooging, noodzakelijk opdat den Bond nog harder kan werken, dan tot nu toe, ook op dat vruchtbare veld in Zeeland. Nog eenige afgevaardigden voerden het woord. Enkelen Waren tegen contributie-ver- hooging. De heer Spendel zegt toe dat hij en zijne afgevaardigden vóór de begroeting zul len stemmen. (Applaus). De bcgrooting en daarmede de contributie- verhooging van 25 op 50 .cent per lid wordt onder luid applaus met algemeene stemmen aangenomen. D'o vergadering werd thans geschorst en de lunch gebruikt. Na de lunch werden de lazen in de Groote kerk van (Van onzen eigen Redacteur). In de zaal Concordia van de R.K. Lees- vereeniging te Gouda waren gistermorgen 21 afdeelingen van „De Hanze", waarbij zich later nog meer afgevaardigden voeg den, vertegenwoordigd, ter bijwoning van j beroemde G do zeventiende vergadering van den Cen-j Gouda bezichtigd, waartoe de afdeeling-gast tralen Raad. Deze zeventiende was eene bijzonder belangrijke, aangezien het hoofd punt der agenda behelsde behandeling der gewijzigde Bondsstatu'en. In het typische, oude Gouda was bij deze gelegenheid hier en daar de Nederlandsche driekleur uitgestoken en van het vergader gebouw wapperde de Hanzevlag. Ter ver gadering waren vele Eerw. H.H. Geestel. Adviseurs tegenwoordig en daaronder de Algemeene Geestel. Adv., Rector Stroomer, uit Amsterdam, De heer Verbeek opende de vergadering fnet den christelijken groet en gaf het woord; lingen en aanwijzingen om een zakelijke aan den voorzitter van de afdeeling Gouda,behandeling der statuten te bevorderen. Hij den lieer J. Donker. spoort aan tot beknoptheid, in de discus- Obms heette alien welkom en sprak zijn sies. vrouwe, de gelegenheid had geboden. Om 2 uur werd de vergadering hervat en was de behandeling der gewijzigde Bonds- statuten aan de orde. Na de herra 1 ig der vergadering dankte de heer Verbeek nogmaals de afdeeling Gou da voor het vele schoone, dat zij den afge vaardigden te genieten liad gegeven in het bezichtigen der prachtige gebrandschilder de glazen der St. Janskerk. Deze bezich tiging was bij allen zeer in den smaak ge vallen. Nog deed de voorzitter eenige mededee- uifge- gelukkig dat zijn meening hier is sproken en gedeeld. De afdeelingen kun nen er hun voordeel mee doen. Het hoofdbestuur stelt dan voor om aan de bepaling toe te voegen „gehoord de Zoo deelde de voorzitter tot onderscheid meenino dat er in te dienen: De vergadering van den Centralen Raad van den Bond van R. K. Handeldrijvende en Industriëele Middenstandsvereenigin- gen in het Bisdom Haarlem, vergaderd op den 11 Maart 1913 te Gouda; gezien het door het bestuur gedane voor stel tot wijziging der statuten van gemel- den Bond; van oordeel, dat als beginsel aan den Bond behoort ten grondslag te liggen, dat in het algemeen de plaatselijke Mirlden- standsvereenigingen slechts zooveel van hun zelfstandigheid hebben prijs te geven, als noodig is om de algemeene katholieke beginselen tot behartiging van de belangen van den Middenstand gelijkelijk tot uit drukking te brengen; van oordeel dat dienovereenkomstig de Bond zijn werkzaamheid slechts tot dit ter rein en tot dat van zoodanige instellingen, welke plaatselijk geen voldoende levensvat baarheid bezitten, behoort uit te strekken; van oordeel, dat behoudens gemelde uit zonderingen, autonomie der plaatsel. ver- eenigingen behoort te worden gehandhaafd en de Bond behoort georganiseerd te zijn in den geest eener federatie van autonome plaatsel. vereenigingen, niet als centrale vereeniging met onderlioorige afdeelingen; van oordeel dat de voorgestelde concept statuten behoudens art. 1 in strijd zijn met deze beg-inselen; besluit de behandeling der voorgestelde concept-statuten te schorsen onder opdracht aan het Hoofdbestuur om met inachtne ming van bovenstaande beginselen een nieuw concept aan de vergadering ter goed keuring voor te leggen. De heer Verbeek brengt de motie in stemming. De heer Perquin (Amsterdam) aehtaan neming van het beginsel van Rotterdam een ramp voor den Bond. De motie wordt verworpen met alleen Rotterdam er voor. Alsnu wordt overgegaan (het is inmiddels bij half vier geworden) tot artikëlsgewijze behandeling der statuten. Artikelen 1 en 2, omschrijvende naam, zetel en doel der vereeniging werden on gewijzigd, zonder discussie en zonder stem ming aangenomen. Er waren geen amen dementen op voorgesteld. Artikel 3 omschrijft de middelen, welke de vereeniging aanwendt om het doel te bereiken. Bij dit artikel kwam het bovenvermelde voorstel van het hoofdbestuur, betreffen de samenwerking, ter sprake. De afgevaardigde van Rotterdam stelde een concreet geval voor en vroeg of sa menwerking daarvoor is toegestaan. In Rotterdam wenschen de melkhandelaars een melkcentrale op te richten, 800 handelaars zijn daarbij betrokken. De afgevaardigde vroeg of het na aanneming van dit. voor stel nog mogelijk zal zijn om tot de tot standkoming der Centrale mede te werken. De voorzitter gaf over deze zaak het woord aan Rector A.roomer. Deze was van 'genoegen er over uit dat Gouda is aangewe-1 zen als de plaats, waar de Grondwetsher-der begrippen mede, dat in de aan d*e orde ?ee|ns:'.ins onmogelijk a ziening" der vereeniging haar beslag zal krij- nde statuten wordt gesproken van dendat de Centrale, gen. Spr. hoopt dat de discussies een aange- )5p>ond", van plaatselijke afdeelingen, waar-i e' s. paam verloop mogen hebben; dat er in de mede bedoeld worden de pl. Middenstands- wegmg om in vergadering geen Troelstra, geen Du ijs aan- vereen igingen, van „vakverenigingen", be-plaatwerken G. staande uit vakgenooten uit de plaatselijke°P het moet geselleden. i.r.» uotffilflon" wnHPmoflft DC g6CSCCiijk af.G lSeUT wezig zijn, die obstructie wenschen te voc ren, maar dat de leiding in de goede handen zal blijven, opdat het een vruchtbare ver- bszwaren tegen zijn, acht de G. A.. het op initiatief van de "j Hanze, tot stand komt, en geeft in over- overleg te treden met den A. over de manier, waar- gadering worde. Spr. besloot nogmaals met gen bedoeld worden. afdeelingen en van „vakgilden", waarmede de diocesane organisaties der vakvereenigin- een woord van welkom en stelde Gouda voor als gast vrouwe der Hanze. De heer Verbeek dankte voor de harte lijke woorden en wenschen en voor de harte lijke ontvangst. Do notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. De heer R u h r o p verduidelijkte, naar aan leiding van de notulen, zijn gezegde in de jongste vergadering, daar het z. i. onjuist was weergegeven. De heer Ruhrop heeft ge zegd: Had ik geweten dat mijn motie door het Hoofdbestuur in beieedigenden zin zou zijn opgevat, dan had ik haar niet voorgesteld. Hiervan werd aanteekening gehouden. De Voorzitter installeerde den heer C. Struijcken uit den Haag 'met eenige har telijke woorden tot lid van het hoofdbe stuur. Medegedeeld werd, dat mr. Aalberse be ticht van verhindering had gezonden om de vergadering bij te wonen. De heer Verbeek constateerde daarna, Om tegemoet te komen aan den wensch van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, wenschte het hoofdbestuur nog liet volgen de voorstel te doen met betrekking tot het samenwerken met andere vereenigingen om dit vast te leggen in de statuten. „Samenwerken met R. K. vereenigingen, welke de middenstandsbelangen behartigen. Tijdelijk samenwerken met vereenigingen van andersdenkenden voor bepaalde wen- schelijk geachte doeleinden. In beide ge vallen met behoud van de eigen zelfstan digheid." De voorzitter stelde voor om dit te be handelen bij art. 3 sub 4. Als met de behandeling der artikelen zal worden aangevangen wenscht de afdeeling Rotterdam het woord en stelt aan den voor zitter de vraag wat bij aanneming dezer statuten het karakter van den Bond is. De voorzitter verwijst daarvoor naar art. 2, dat zegt welk liet do-el is van den Bond. De heer Rijkenburg (Rotterdam) zeide dit geestelijk adviseur van Purmerend, 'Kapelaan v. d. Marck, stelt voor om in bovengenoemde bepaling het woord „tijde lijk" (2de alinea) te schrappen. Of het woord er staat of niet doet niets af aan ons Katholiek princiep. Voldoende is, vol gens den spr., dat toegestaan wordt in be paalde omstandigheden cn in bepaald om schreven gevallen samen te werken en dat dit in de statuten wordt vastgelegd als voor- ges! c!d, doch zonder het woord „tijdelijk". Rector M 11 e r (den Haag) is daar te gen. Hij wil het princiep nog scherper om lijnd in de statuten zien vastgelegd endaar- in uitgedrukt, dat ook vergaderen met an dersdenkenden niet toegestaan kan worden. Het woord „tijdelijk" wil spr. behouden, omdat zoo licht gaat sloffen wat de bedoe ling is van het artikel. De heer Verbeek meent dat Rector Rector Möller verbaast zich over dit Het geldt hier de statuten van den Bond, niet het reglement eener afdeeling. In werkliedenorganisaties waakt men er zorgvuldig voor, dat de leden niet onder den invloed komen der socialisten. Spr. acht het met genoegen dat de bond steeds in bloei antwoord te hebben verwacht en vroeir nu dus gewenscht, dat de Middenstanders even- toeneemt. Wederom zijn 9 nieuwe afdeelin-verlTom de meening varRotterdam in de gen opgericht-, n.l. 't Zand, Medemblik, Texel, zen nader te mogen toelichten Custricum, Beverwijk, Beemster, Wijk aanj Zee, Uitgeest en IJmuiden. Verder is de oprichting eener afdeeling in voorbereiding te Lutjebroek, Enkhuizen, De voorzitter heeft hiertegen bezwaar en meent dat Rotterdam hare bezwaren tijdig had kunnen bekend maken. Nu heeft zij nog gelegenheid om van hare meening te doeu Diemerbrug, Overschie en Ouddorp, terwijl blijken bij de behandeling der artikelen, n aanvragen om steun voor de oprichting zijn waarop amendementen zijn ingediend. Wan- 'iei1 ™'ddenstander meer op den voorgrond ingekomen van Zoetermeer en Hillegom. neer de vergadering echter zulks wenscht, ';reedt. zeer behoed worden voor liberaliseering. Kap. v. d. Mark is van meening, dat, wat voor werklieden-organisaties geldt, nog niet zoo direct kan overgebracht worden op Middenstandsvereenigingen. De eerw. spr. tracht dit aan te toonen en zegt dat in het laatste geval het persoonlijk karakter van De lieer Verbeek wees er op dat er wil de voorz, aan Rotterdam wel gelegen sinds de laatste vergadering vele vakafdee- heid geven haar standpunt nader toe te lich- lingen zijn opgericht en wees op de nood- ten. zakelijkheid daarvan, daar zij de innerlijkej £>e jjeer perqUiü (Amsterdam) is er sterk kracht van den Bond versterken. In ïcdeic voor om velq0f te verkenen. Ieder moet afdeeling behooren vakafdeelingen, zij liet dan vrjj.uit kunnen spreken. Het debat behoort ook kleine. Ten slotte deelde de voorzitter nje^. worden gesmoord, mede dat van 22 25 Maart in het Retraiten- Thans werd aan de afdeeling Rotterdam liuis een retraite wordt gehouden voor jon- de ge]egenheid gegeven om van hare mee- gelingen uit- den Middenstand. ning te doen blijken. De heer Rijkenberg zet De voorzitter stelde aan de orde de goed- jn )1£q kort uiteen welke de bezwaren zijn keuring van de suppletone begrooting en togen de inrichting van den Bond en welke verzocht om zoa zakelijk mogelijk te zijn in -wenschen de afdeeling heeft voor de inrich tte besprekingen. j ting van den Bond. De heer Perquin (Amsterdam) meent datj j)e voorzitter meent dat deze bezwa- op de begrooting de verhooging van contri- ren en wenschen vóór den gestelden datum butie vergeten is. Wordt die niet aangenomen ter kennis hadden moeten gebracht zijn van )dan heeft het •Hoofdbestuur hiermee een te- q hoofdbestuur. (De vergadering applau'dis- kort van f 700. Spr. meent dat dit punt (con- seerd). Spr. is er dan ook tegen om toe te tributie-verhooging van 25 op 50 cent) op de staan dat Rotterdam haar voorstellen doet iagenda hoorde ofwel er nog op geplaatst behandelen, tenzij de vergadering anders moet worden. beslist. Er loopen verder geruchten in meerderej J)e heer Dungelman (den Haag) meen- plaatsen over slechten toestand van de ex- do eveneens dat het niet aanging om de nu ploitatie van het orgaan. Spr. vraagt wat in te dienen amendementen van Rotterdam hiervan waar is. i te behandelen, daar zelfs ook de andere af- De heer K eis er (Rijswijk) vraagt dat deelingen geen kennis hadden kunnen nemen 'de grootere afdeelingen meer zullen betalen daarvan. Echter acht spr. het ook niet billijk 'dan de kleine om het tekort der bondskas te dat amendementen van afdeelingen niet in dekken. behandeling zouden komen, omdat zij door De heer v. d. Ven (Zierikzee) sluit zich een misverstand, zooals dat met den Haag hierbij het geval is. eenige dagen te laat ziin inge- Kap. v. d. Ma rek zet zijn meening nog maals uiteen. Rector Muller verbaast zich over dit 'gezegde. MeU raakt hier de kern aan. Over het beginsel zijn wij liet allen eens. Het is 'alleen do vraag of wij het in de statuten zullen vastleggen of niet. Spr. heeft zien knikken aan de hoofdbestuurstafel en ver zocht daarom beleefd aan rector Stroomer, als al -uneen geestelijk adviseur', daarover zijn meening te zeggen. Spr. meent dat het zelfs geen vrije kwestie is. Rector Stroomer het woord verkrij gende vindt het niet noodig om het prin ciep, waar wij het allen over eens zijn, zoo omlijnd in de statuten vast te leggen, als Rector Muller dat wil. Spr. kan zich niet voorstellen dat de Bond in zijn geheel ooit in de gelegenheid zou zijn om met een anderen te vergaderen. Spr. dringt er dus absoluut niet op aan om het in de sta tuten te brengen, doch ook het woord „tij delijk" wil spr. niet schrappen. Rector Möller is eénigszins voldaan met hetgeen de G. A. zeide, maar niet geheel. Spr. is voldaan, omdat Rector Stroomer het eens bleek te zijn met zijn opvatting. Dat de Bond niet kan vergaderen met andere, beaamt spr. niet direct. Spr. kan zich in- beek verzekert dat, zoo er al contributie cent Geestelijke Adviseur' Hiermede vereenigt zich Rector Möller en. wordt het voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen. Op art. 3 waren nog verschillende amen dementen ingediend. Het voorstel Purme rend om art. 3 2a. te lezen: bet oprichten van afdeelingen cn het centialisee- ren van vakgildcn, was door het hoofd bestuur gewijzigd overgenomen en vond geen bestrijding. Purmerend keurde het voorstel van liet H. B. om te lezen inplaats van „vakgilden": „Diocesane Vakgilden", goed. Amsterdam legde zich bij het afwijzend praeadvies op haar amendement neder en de afdeeling Hoorn eveneens. Hierna wordt art. 3, zooals gewijzigd en aangevuld, goedgekeurd. Artikel 4, handelende over de samenstel ling en liet lidmaatschap, vond gedeeltelijke bestrijding in de afdeeling Gouda, die do hospitantleden en personeelc leden wilde schrappen. Het kleermakersvakgildc in het diocees wilde hospitant-leden laten verval len. Het hoofdbestuur adviseerde tot handha ving dezer leden, doch Gouda blijft het een bczwaa" achten om hospitant-leden cn persoueele leden toe te laten. Nu bijna over al afdeelingen besta;: za! het vroegere be zwaar vervallen en kan iedereen lid eener afdeeling zijn. Laat nu-n tic mensclien vrij dan trekt men ze van de afdeeling af. De heer Verbeek verdedigt de toela ting van persoueele- en hospitant-leden op verschillende gronden. Bovendien verrichten zij dikwijls goede diensten en zijn s chts zeer gering in aantal. Het bezwaar van Gouda is dus wel wat denkbeeldig. Na veel discussie (er werd in deze vergadering héél véél ge discussieerd werd op voorstel van den Haag besloten dat gedeelte van het. artikel tc lezen als volgt: de vereeniging beslaat uit c. personccle-leden, die zich naar het oordeel van het hoofdbestuur niet kunnen aansluiten bij een bestaande afdeeling; d. hospitantleden, met. dezelfde bepaling ais on der c. (waarbij wordt toegevoegd) zonder dat het hoofdbestuur ze aan die afdeeling mag opdringen. Het voorstel van het. kleermakersgilde om het instituut „hospitant-leden" te doen ver vallen, wordt, na een vervelend betoog van den afgevaardigde van dat gilde, verworpen. Het amendement Amsterdam om sub b, in plaats van afdeelingen te lezen „vakafdeelin- gen" was door het hoofdbestuur overgenomen en werd goedgekeurd. Haarlem had voorgesteld om aan art, 4 c, (lid van den Bond zijn personeele-leden) toe te voegen „van zedelijk gedrag en geen ge mengde verkeering hebben." Het hoofdbestuur, en de vergadering ging hiermede accoord, adviseerde tot opneming van deze bepaling in het huishoudelijk reglement. Haarlem leg de zich hierbij neder. Art. 4. werd aange nomen. Op het volgende artikel waren eenige amen dementen ingediend door de afdeelingen Gou da, Purmerend en Amsterdam. I>e behandeling daarvan, meest alle van re- dactioneelen aard, bracht geen verandering in het artikel, Toen het in stemming zou worden gebracht opposeerde den Haag. Deze afdeeling heeft haar amendementen niet tijdig genoeg ingele verd en maakte van de gelegenheid bij elk artikel gebruik om de haar wenschelijk voor komende voorstellen te doen. Zij stelde voor om te lezen dat bij weige ring tot aanneming (van loden door liet hoofdbestuur) evenals bij schorsing en ont slag men beroep heeft op den Centralen Raad, die alsdan, na deugdelijk onderzoek, met meerderheid der uitgebrachte geldige stom men beslist. (Voorgesteld was 2/3, der uitge brachte geldige stemmen). Volgens den Haag was ook de redactie v. h. art. onduidelijk. De heer Verbeek meende dat al die voorstellen niet in behandeling kunnen ge nomen worden waarop Rector Muller op het belang van de zaak wees, dat ieder recht van spreken heeft over een kwestie. De bezwa ren van den Haag werden onder de oogen gezien. Een uiterst uitvoerige 'discussie ontstond hierover, waarvan het slot was dat door het hoofdbestuur, een juistere redactie van het artikel werd aangenomen, waaruit de bedoe ling duidelijk blijkt. Het stemmenaantal bleef bepaald op 2/3. Het voorstel den Haag werd verworpen met 5 stemmen vóór. Art. 5 werd aangenomen. Ook bij art. 6 ontstond wederom een lang durige discussie over de vraag wat verstaan moet worden onder bezittingen van den Bond. Het werd ten slotte ongewijzigd aangeno men. Bij art. 7 zag Gouda een gedeelte van haar amendement aangenomen n.l. de tweede alinea: Zoodra plaatselijke vakgilden zich gevormd hebben tot diocesane vakgilden, zullen deze zich moeten aansluiten bij den bond. Het hoofdbestuur had voorgesteld: „komen deze rechtstreeks te staan onder het bonds- bestuur". Het nam echter het amendement over. De afdeelingen Hoorn en Grootebroek waren niet meer aanwezig, zoodat hun amen dementen van de agenda werden afgevoerd. Het amendement Amsterdam om in plaats van „plaatselijke vakgilden" te lezen „plaat selijke vakafdeelingen" werd door het Hoofd bestuur overgenomen. Art. 7, was hiermede afgehandeld. Artikel 8, ondervond op voorstel van den Haag deze verandering dat de aangesloten vereenigingen en diocesane vakgilden een bij de jaarlijksche begrooting te bepalen bedrag, per lid aan de bondskas afdragen. Dit teneinde te verzekeren dat de inning dezer gelden zal geschieden zooals tot nu toe gebeurde, Gouda meende dat diocesane vakgilden eer der financieelen steun noodig hebben, dan dat zij aan de Bondskas nog moeten bijdragen. Het hoofdbestuur zette de wenschelijkheid, van deze contributie, bij monde van den heer Verbeek, uiteen. Bovendien worden de uit gaven van den Bond steeds hooger, en moeten er dus ook ontvangsten zijn. De heer Ver- propaganda van de vakafdeelingen. Mocfceö' er meer fondsen zijn, welnu dan moet, onj; met den heer Perquin, -te spreken do coinV tributie verhoogd worden. De weleerw. heer Schiphorst (Leiq- schendam) wijst er op dat de ar iders zoo:' véél voor hun organisatie over hebben en vraagt of een middenstander dan niet 1 cent per week zal over hebben voor zijn vakafdee - üng. Schiedam antwoordt dat 'm daar de kwestie niet zit. De middenstanders zullen' v. el be Jen, maar spr. acht het niet wensche lijk om als voor vaarde tot toetreding bij emi vakbond contributie-verhooging op te leggen/ Het hoofdbestuur vreest dat niet. Art 8. werd1 aangenomen. Het wa? nu half zes geworden, en het uur, van 'iet diner was daar. foch bleven er nog 24 artikelen tc behan delen over. De heer Verbeek legde aan dc verga dering de vraag voor of zij de vergadering wilde verdagen, of wel wilde schorsen tqt Ba het diner. Persoonlijk voelde spr. het meest voor ver daging, want de ondervinding heeft geloord, zeide hij, dat avondvergaderingen op niets goeds uitloopen en dit is in het belang dei- zaak niet gewenscht. Een enkele stem ver hief zich voor een avondvergadering, doch het meerendeel was voor verdaging. Het hoofdbestuur zal binnen één maand na- Faschen te gelegener tijd en plaats wederom den Centralen Raad bijeen roepen tot voort-' zetting der statuten-behandeling. Voor de plaats, waar de -ergadering zat' worden gehouden, werd Rotterdam in OYcr- weging gegeven. De voorzitter dankte voor de betoonde be langstelling door alle leden; het bestuur der afdeeling Gouda voor dc hartelijke ontvangst; ook in het bijzonder de talrijke geestelijke adviseurs, die tegenwoordig waren; en den hoogeerw. heer Deken van Gouda, die de mid dagvergadering bijwoonde. Spr. meende to moe ten wijzen op de vruchtbare besprekingen, die in deze vergadering zijn gehouden. Wei heeft men het niet verder dan tot en met art. 8 kunnen brengen, doe; de besprekingen waren aangenaam en vruchtdragend. Met den Christelijken groet beëindigde de. heer Verbeek deze 17de Alg. Vergadering. Hierna gingen dc leden aan het gemeen schappelijk diner. Aan den disch heerst;hte een opgewekte toon. zijn tegenwoordig de oorzaak van veel en nameloos lijden. Zenuwhoofdpijn; maagkram- j>en; nerveuse spierpijnen; pijnen in den rag of de lenden; dat alles komt van verzwakte zenuwen. De zenuwen die deze organen voed sel toevoeren moeten, zijn onvermoeid en kunnen hun taak niet goed meer verrichten. Van daar dan die prikkelbaarheid, lusteloos heid, opzien tegen eiken arbeid, spoedige ver moeidheid, slapeloosheid, angst zonder te we ten waarvóór. Dat is een zwaar lijden; en dat kan alléén overwonnen worden, wanneer men er in slaagt do zenuwen te versterken en de vroegere veerkracht weer op te wel:ken. Sanguinose is het eenvoudig natuurmiddel dat aan de uitgeputte zenuwen hare natuur lijke veerkracht weder geeft De beei Dr. Pol Deniade zegt in zijn bekende studie over de Sanguinose: „aan dien uitgebreiden kring van zwakken en lijdenden biedt de Sangui nose aan als een plantaardig tonicum (veee- ki aehtopwekkend middel) van den eerste* rang". De zwakste gestellen verdragen dé Sanguinose. Indien gij lijdt door verzwakte zenuwen en als gij geen baat vindt bij tiw tegenwoordige behandeling, probeer bet dan eens met de Sanguinose. Wat zij voor hon derd anderen gedaan heeft, doet zij gaarne ook voor U. Prijs per flacon 1.50; 6 fl. 8.—; 12 15— Bij alle Apothekers en goede Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Oo., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. Te Haarlem verkrijgbaar bij de h.h. J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. VAN ELDERS. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De Rechtbank te Alkmaar veroordeelde gisteren den bekenden Eilers te Oegstgeeat die in verzet was gekomen tegen een von nis van den kantonrechter te Schagen, we gens het onbevoegd uitoefenen der genees kunst, tot dezelfde straf hem door dien kantonrechter opgelegd, n.l. drie geldboe ten ieder van f 300, subsidiair (50 dage» hechtenis voor iedere boete. denken dat dit wél geschiedt b.v. op een winkelierscongres en blijft het dus wensche lijk achten een en ander wel in de statuten geheven worden, deze niet meer dan 1 per week, en per lid zal bedragen. Schiedam acht het niet gewenscht dat EEN MOOIE VLUCHT. De vlieger Gilbert heeft Zondag van Parijs naar Lyon gevlogen. Deze vluclil is van be lang, zegt de „N. JR. Ct." dooi de groote snel heid waarmede Gilbert gevlogen heeft De afstand is 40(1 K. M. 's Middags om 12 uur ver trok hij van Parijs. In Nevers is hü om 1 uur gelaml om te oliën en om zijn reservoirs te vullen. Na een half uur rust steeg hij 2000 M. hoog. Hij had op zijn tocht verder wel last van wind, maar landde toch behouden in Lj - on om 4 uur. Gilbert beklaagde zich over tic koude. Hij heeft met een snelheid van 100 K. M. per uur gevlogen. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem 111, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Maart van Algiers. Atlas vertrok 10 Maart van Lissabon naar Genua. Ceres vertrok 10 Maart van Catania naar Palermo. Fauna vertrok 10 Maart van Alexandrië naar Calamata. Hector, vn de Middell. Zee naar Amster dam, passeerde 10 Maart Ouessant. Pomona arr. 10 Maart te Kopenhagen vn Amsterdm. Flores, vn Batavia naar Amsterdam, pass. 11 Maart Ouessant. Gooiland, van Buenes Ayres naar Amster dam, vertrok 10 Maart van Tueriiffe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7