DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhuisvesi 29-31-33, Haarlem EER3TE BLAD. STADSNIEUWS. Voor de Roomsche vrouw. Vrijdag w maart i9>a I7ste Jaargang No 80B4 Bureaux wan Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1416. GULDEN ba "0 GULDEN bg GULDEN kg Dit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsche Alledagjes No. 819. DE BOOMEN OP DE OUDE GRACHT. MUZIEK. HEME HUitLEMSCHE COORAIIT ABONNEMENTSPRIJS» Per a maanflen voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een a pent gevestigd (ïom der gem.) 135 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 1-80 Afzonderlijke nummers0.03 PRIJS DER ADVERTENTI8N» Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel Bui tan L 20 et Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 60 ot contant) 1000 GULDEN bg levenslange onge. ■chiktheid tot werken. Alle betalende abonné'e op dit blad. die in Be! bezit eener venekerlngspolis ifln, «Qn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verrekerd voori 400 GULDEN bg overlijden. 309 verlies van een hand of voet. 150 GULDEN bg verlies van één oog. nu verlies van één duim. 69 3ULDEN bg verlies van één 'wijsvinger. 15 GULDEN bü verlies van één anderen vinger. De nltkeerfng der er bedragen wordt gegarandeerd door de Maatsehappg «HollandaeBe Algemeens V enekerlngsbanV te Sebledam, HET ..GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD" van deze week bevat de volgende PLATEN: De Kruisdood. Het laatste Avondmaal. Lidmaatschapsbewijs v. d. R. K. j Vrouwenbond. Het schippersongeluk te Am- j sterdam. Het monument te Leipzig. Het comité van „Eenheid en Vooruitgang". Een ijverig dames-comité. R. Süter. De gezonken Duitsche torpedoboot. De voetbalwedstrijd te Antwerpen (4). Het huwelijk van den hertog van Cumberland (2). Een zeldzaam paard. Een nest jonge pointers. De doornenkroning. TEKST: Haar roeping (vervolg). Een laatste genade. Zijn tweede moeder (vervolg). Voor onze Jongens en Meisjes. AGENDA. 15 Maart. Gebouw S t- Bavo R. K. Volksbond 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwar tier. Half 9 Spaarkas St. Nicolaas (winter provisie). Half 9 spaarbank. Inschrijving Ccöp. Bakkerij. Bibliotheek. Het Blauwe Kruis Oude Groen markt 8—9 uur Consultatiebureau voor Bureau van consultatie. Teylers Museum Tentoonstelling- van moderne aquarellen. Ze zijn niet tegen den godsdienst! Dgn socialisten hier ter stede haxlden dezer UpSn eon feestavondjezo maakten pret en propaganda: 't was, naar we hooren, een „vrouwenavond". Daarbij werden ook „tableaux" vertoond, zooals dat in den tegenwoordigen tijd op een feestavond mode is. En ziellier wat een paar van die tableaux verbeeldden: Eerste tableau: op het tooneel zit een vrouw, een vrouw uit het volk. Ze leest „Het Volk", het socialistisch orgaan. Maar 'naast haar staat een priester in priesterlijk gewaad, die het Kruisbeeld hooghoudt ter waarschuwingDe deur gaat open en de man ziet die priesterlijke waarschuwing Tweede tableau: het scherm rijst weerde man is binnengekomen en heeft den priester met zijn Kruis teruggesmetenmet een gebaar vol haat en afschuw wijst hij den priester die in ©en hoek ligt, af Er is geklapt uit den treure, dat de grond darorde in de „Vereeniging", na die prach tige tableaux. Eén ding hebben ze voor gehad: ze waren vol waarheid. De waarheid, die de socialisten juist altijd zoo heftig pogen te verloochenen: dat ze den godsdienst en zijn bedienaren haten met een duivelschen haat, en dat waar het socialisme de intrede doet in huis, de godsdienst de deur .wordt uitgeworpen. Onbewust gaven die tableaux ook waarheid dn dit opzicht, dat ze het krui3 van Christus zélf aanwezen als den grooten tegenstander van het socialisme. Intusschen vragen wij in gemoede wat fat soenlijke menschen hebben te denken van een partij, die zulke schandelijke vertoonin gen organiseert op „feestavonden", en dan nog leugenachtig durft volhouden: wij zijn niet. tegen den godsdienst! Wéér een boomenpraatje? En dat nog wel, nadat de Raad deze week ©en heele ris boomen maar weer aan uit roeiing heeft prijs gegeven? Ja, want we willen eens laten uitkomen, n'en déplaise den heer Krelage, die zoo treurt over de „verkeerde voorlichting" van de pers in deze kwestie, hoe die boomen- vellerij in zijn werk gaat. Het gaat hier over de rij boomen op de Ged. Oude Gracht, ten gunste waarvan de heer Thijssen een warm woord van behoud sprak in den Raad van Woensdag j.l. Het heette toen, in antwoord hierop, en of schoon de Directeur van Openbare Werken het rooien van deze boomen niet gewenscht, en zelfs de heer Springer het „niet dadelijk noodig" achtte (en dat laatste wil wat zeg gen) dat de bewoners der straat-zelf er zoo hard om gevraagd hadden ILucht en licht wordt hun benomen, zoo klaagde men. 't Is ijselijk. Doch.... wat hooren we nu van een der be woners, die óók meegeteekend heeft op- dat adres: ,,'tSpijt me, dat onze mooie boomen weggaan 1" Maar hoe is dat nu: u heeft er toch zélf om gevraagd? Och, dat zit zóó: ik voor mij hield ze liever, maar een van de bewoners der gracht interesseerde er zich nogal voor, en toen heb ik mijn naam óók maar op dat adres gezet, en zoo zijn er hier in de buurt een heele boel, ofschoon we liever hadden ge wild, dat de Raad de boomen had laten staan JSLj zoor g-aat het. En als er dan geen boomen „ziek" zijn, of als men met den besten wil ter wereld niet kan zeggen dat za „gevaarlijk" zijn dat is de groot© dooddoener, die maakt dat eigen lijk niemand van de raadsleden waarvan er tóch zeer velen tegen dat schrikkelijk hak ken zijn, de verantwoordelijkheid op zich durft nemen tegen zulk een advies in te stemmen! dan krijgt men adressen, die op de manier als hierboven is geteekend, zijn samengesteld. En dan worden de boomen omgehakt: van wege „lucht en licht" 1 Omhakken zal men ze, hoe dan óók CRITIEK OP DE VERKEERDE PLAATS! Men schrijft ons van bevoegde zijde: „Eenigszins vreemd deed het gisteravond op de vergadering van de Mariavereeniging aan, dat bij de rondvraag door een der da mes een critiek werd geleverd op de statu ten van.... den R. K. Vrouwenbond! De spreekster vond die statuten allesbehalve deugdelijk en stelde bet voor alsof het heel vreemd was dat de vrouwen die van den R. K. Vrouwenbond lid willen worden, zich moeten opgeven bij een bestuur dat ze aan nemen of weigeren kan. Wij willen hier niet ingaan op deze kwes tie-zelve, al is bet zoo natuurlijk mogelijk, dat iedere vereeniging toch waarlijk de vrij heid moet hebben om menschen, die om de een of andere reden niet in de vereeniging thuis behooren, te refuseeren. Zoo gaat het in de Mariavereeniging, in den R. K. Volks bond en overal: er zijn nu eenmaal overal interne eiscben van verschillenden aard in verschillende vereenigingen, die ter beoor deeling van het bestuur gesteld moeten wor den bij aanneming van leden. Waar wij evenwel op willen wijzen is op het vreemde, om over een zaak buiten de vereeniging om, critiek te oefenen in een ver- j gadering, die niet competent is, noch in staat om daarover te spreken noch te oordeel en. Zulke critiek op de verkeerde plaats heeft j veel van afbreken; en nu in dezen tijd dei Katholieke Vrouwenbeweging juist aller medewerking vraagt, is afbreken en ontijdig critiseeren een der dingen, die voor de goede zaak allesbehalve voordeelig kunnen worden genoemd. Dit protest moest ons van het hart, waar wij in de kringen die voor bet lidmaatschap van den R. K. Vrouwenbond het meest in aanmerking komen, zulke ongewenschte te genwerking zagen toegepast". R. K. KIESVEREENIGING. De vergadering der R. K. Kiesvereeniging, gisterenavond in Sint Bavo gehouden, was in den beginne vrijwel, doch langzamerhand zeer goed bezocht. Het presidium werd waar genomen door den pasbenoemden voorzitter, den heer Mr. Heerkens Thijssen, die de ver gadering met gebed opende en daarna een kort woord sprak ter aanvaarding van het ambt, dat hij vroeger een tiental jaren lang met zooveel succes had bekleed. Op die hem welbekende plaats en in die hem welbekende omgeving, waar spr. zoo veel ervaring beeft opgedaan, hoopte de heer Thijssen ook daarom gedurende zijn voorzit terschap het vertrouwen te hebben van alle leden der R. K. Kiesvereeniging. En spr. wees daarbij op den gewichtigen tijd dien we tegemoet gaan: het gewichtige jaar van zooveel verkiezingen. Buitengewoon gropte belangen zijn nu iu bet spel, en het kan aan een enkel district, aan een enkele stem hangen, boe de toekomst van ons vader land zal zijn. Spr. spoorde daarom in enthou siaste bewoordingen aan t-ot ijveriger arbei den, tot steeds beter inzicht in onzen plicht. Ieder moet propagandist zijn in eigen kring, en spr. richtte hier het woord niet alleen tot de aanwezigen, maar ook over Win hoofd heen tot. degenen, die onverschillig zijn en ook mi ter vergadering afwezig zijn. Er staat in deze tijden buitengewoon veel op bet spel, er zal moeten gewerkt worden harder dan ooit, want het behoud van een regeering is altijd moeilijker dan terug winnen wat verloren was, dat is regel bij ons. Welnu, zoo herhaal de spreker, laten wij dan van nu af aan zélf en in onze omgeving werken voor de groote en heilige belangen waar de strijd om gaan zal, en die spr. verwees hierbij kortelings nog ten voorbeeld naar ons bizonder onder wijs bij een onverhoopte zegepraal der anticlericalen zoo ontzaglijke schade zouden lijden! Met groote geestdrift werd dit opwekkend woord aangeboord en toegejuicht. De secretaris, de heer J. H. Visser, las daarop de statuten der vorige vergadering, die evenals de rekening en verantwoording des penningmeesters werden goedgekeurd onder dankzegging. De reglementsberziening werd tot de vol gende vergadering uitgesteld en daarna bad een zeer opgewekte en drukke discussie plaats over de vraag of bij de a.s. raadsver kiezing in District II een candidaat der R. K, zou worden gesteld, en wie. Op voortreffe lijke wijze werd door den voorzitter betoogd, dat de Katholieken, en met ben de andere Christelijke partijen, alles hebben in 't werk te stellen, om dezen raadszetel te pogen te veroveren, en dat dit kan met sueees. Door een aantal leden was een candidaat voorge steld, die zelf ook had medegedeeld, een even- tueele candidatuur te zullen aanvaarden. Vol- geus. reglementaire bepaling zal in de vol- gende vergadering, die a.s. Woensdag wordt I gehouden, over dezen candidaat zoo noodig gestemd worden en de eigenlijke candidaat- stelling plaats hebben. Het was natuurlijk in deze omstandighe den, en ook omdat deze candidatuur nog eeni- ge bezwaren medebrengt, die ondervangen moeten worden, nog niet de zaak, den naam des voorgestelden in de pers te publiceeren. Nu echter door een onbescheidenheid van leden der Kiesvereeniging, die wij betreuren, de naam van den voorgestelden candidaat reeds in sommige ochtendbladen is vermeld, hebben wij natuurlijk geen reden meer tot verzwijgen. Het was de heer M. L. A. Klein, die door verschillende leden werd voorge steld, op bet oogenblik voorzitter der R. K. Meubelmakersvereeniging, lid van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet, lid van het bestuur van bet Plaatselijk Comité der K. S. A. enz. De voorzitter, die met groote ingenomenheid dezen candidaat begroette, sprak een hartelijk-aanbevelend woord, dat door anderen werd ondersteund. Er rezen echter eenige moeilijkheden, die nader zullen worden besproken en zoo mogelijk uit den weg geruimd. Door Mr. Heerkens Thijssen werden nog eenige zeer belangrijke en we tenswaardige beschouwingen ten beste gege ven over de taak der gemeenteraadsleden, die voor het belang van allen te zorgen heb ben, die immers volgens hun eed geen k 1 a s s e-vertegenwoordigers zijn en derhalve ook breed inzicht, ruimen blik en zelfstan digheid moeten hebben om zich boven klasse- belangen te verheffen en het algemeen be lang in het oog te houden, welke hoedanig heden spr. juist had meenen op te merken in den nu voorgestelden candidaat, met wel ken spr. in verschillende ambtelijke samen werking connecties heeft. Ten slotte werd door een der leden de Kies vereeniging gelukgewensoht met het weder- optreden van den heer Mr. Heerkens Thijs sen als voorzitter en de hoop nitg:esproken dat het georganiseerde leger der Katholieke kiezers onder dezen eiflinenten aanvoerder, die weet te leiden en de teugels te houden, tot vele overwinningen zal komen, wat door applaus der vergadering werd onderstreept. Met het gebruikelijk gebed werd hierna de opgewekte vergadering gesloten. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. In de Woensdagavond gehouden vergadering van bovengenoemde vereeniging werd het ne gende jaarverslag uitgebracht, waaraan wij: het volgende ontleenen: Het verslag begint met de mededeeling, dat de afgetreden Burgemeester der gemeen te Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden bedankt heeft als eerevoorzitter. Nieuw gekozen werden tot bestuursleden de heeren C. van Hasselt en P. H. G. van Gilse, arts. De werkkring der Vereeniging breidde zich in het afgeloopen jaar steeds meer uit; het aantal der gezinnen, dat voor huisbezoek, in aanmerking komt, is steeds stijgende. De verkoop der Tuberculose-bloem, thans Emma-bloem geheeten op 22 April gaf minder baten dan de vorige jaren. Het Consultatie-bureau werd in 1912 be zocht door '387 nieuwe patiënten. Voor 19 patiënten, die wegens hun ziekte toestand zich niet naar het Consultatie-bu reau konden begeven werd de hulp der Ver een. ingeroepen, zij werden ingeschreven en bezocht door de huisbezoekster. Van hen zjjn 5 overleden. In de Lighal te Schoten zijn in 1912 ver pleegd 44 patiënten. Op I Jan. bedroeg het aantal patiënten 10, op 31 Dec. 15. In den loop van het jaar werden 35 patiën ten uit de Lighal ontslagen. De verpleegkosten ad. f 3708.50 werden uit het Lighalfonds betaald. De uitvoering van den heer A. J. Meijerink bracht f 1015.78 op. 294 nieuwe patiënten werden ingeschreven, die in aanmerking kwamen voor huisbezoek; 7747 bezoeken werden afgelegd in 620 ge zinnen. In het afgeloopen jaar heeft de vereeniging een verlies van f 1250 te boeken. De contributiën en giften zijn met f 400. toegenomen, de subsidiën met f 850, vermeer derd. De rekening en verantwoording der vereeni ging wijst op f 20099.741/2 aan inkomsten en uitgaven, die van het lighalfonds op: f 7665.56i/2. WELDADIGHEIDSCONCERT. Gisteravond ia door het orkest onder lei ding van den heer Joh. Steenman in de Vereeniging het jaarlijksche concert gege- vent en bate der vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. Als altijd was er veel be langstelling. Het was een aardig, boeiend programma dat voor gisteravond was samengesteld en bijzonderlijk het eerste nummer, de zoo genaamde Jenaer Symphonie in O dur van Beethoven, moest wel al onze belangstelling opwekken. Om op 't. eerste gehoor te oor- deelen, lijkt het ons niet gewaagd er aan te twijfelen of deze Symphonie inderdaad door Beethoven is gecomponeerd. Wij we ten wel dat het een jeugdwerk moet zijn, maar vinden daarin geen algeheele veront schuldiging voor de lange, uitgerekte vor men, de vele imitaties en sequenzen en vooral de zwakke psychologie. Er zij n noch tans hier en daar stukjes echte muziek, die bekoorlijk zijn door eenvoudige logische melodiek. Het werk werd door het orkest onder de slagvaardige leiding van den heer Steenman op heel goede wijze uitgevoerd. Een belangrijker praestatie was de vertol king der beroemde Unvollendete Sympho nie in B min. van Schubert, waarmee het eerste deel van den avond gesloten werd. De Holiberg-suite van Edvard Grieg gaf wel alle gelegenheid de uitstekende kwali- liteiten van het strijkorkest van den heer Steenman naar voren te brengen. Het is een uitnemend ensemble, en de uitvoering van dit frisch-muzikale werk van Grieg is ook hoogst prijzenswaardig. Behalve deze werken speelde het orkest ten slotte de Ouverture Das Streichholzmadel van Enna. Als soliste werkte op dezen avond mee mej. J. de Clercq van Weel, die vóór de pauze een Aria van Gluck ten gehoore bracht, begeleid door het orkest, en na de pauze op zeer verdienstelijke wijze liederen zong van Brahms en Hugo Wolf. Een zeer aan gename af-yissellng tusschen de orkestnum mers. We mogen ten slotte den heer Steen man weer van harte huldigen voor dit con cert, waarmee hij voor zeer vélen in alle opzichten een werk van weldadigheid heeft verricht. Een artistiek bijzonder belangrijke praes tatie was ook de Orgelbespeling, zooals gewoonlijk door den heer Louis Ro bert gistermiddag om twee uur in de Groo te Kerk gegeven. Onze begaafde stadge noot had zijn programma samengesteld uit sluitend uit Passacaglia's en wel van vier verschillende componisten: Bach, Rheinber- ger, Max Reger en Sigfrid Karg Elert. Het is heel merkwaardig vier zoo uiteenloopen- de en alle belangrijke composities vlak na elkaar te hooren, wat vanzelf stof geeft tot uitvoerige en diepgaande vergelijking, waartoe evenwel voor 't oogenblik dit be.- stek geen plaats verleent. We zijn dan ooi? XVHI. Er is ons gevraagd ook eens eenige be schouwingen te geven over het Dienstboden- Vraagstuk. Wij doen dit gaarne, al moeten we er aanstonds aan toevoegen, dat het moei lijk is een radicale oplossing voor deze plaag van zoo goed als alle huisgezinnen te geven. vWel worden tal van middelen aan de hand .gedaan om de dienstboden te vervangen door coöperatieve keukens, van waar werkkrach- ■ten, on nog wel mannen, kunnen worden uit gezonden om verschillende bezigheden in de 'huishouding te verrichten; of door een alge- hi eon georganiseerde dienstverrichting, waar bij op gezette uren van don dag eenige man den langs de huizen gaan en „kamera kee- ren" „kleeden kloppen" en „bedden opmaken" zelfs, al naar gelang de voorwaarden, .Waarop zij zijn aangenomen. De dienstboden zouden dan voor die bezigheden misschien overbodig zijn geworden, maar toch blij ven en, vooral in eene huishouding met kin deren, honderde verrichtingen over, waar bij een dienstbode moeilijk zal kunnen wor-i den ontbeerd, hoe gaarne men dit ook zou Wenschen. Dat de gezelligheid in het gezin door het geregeld gaan eten in restaurant «f coöperatieve keuken, niet verhoogd wordt du ie»], ik. Dit komt ons bovendien minder! verkieslijk voor, omdat de band, die de leden dienstbode met liet huiselijk leven op en van een gezin bij elkander moet houden door afgaat, dan mag toeh de vraag gesteld of een regeling zonder dienstbode er niet op'we niet in een ander uiterste zijn vervallen,, vooruit zal gaan. Niet, dat dit onmiddellijk; waardoor de dienstbode te weinig beschouwd van de dienstbode afhangt; daarvoor zijn er'wordt als eene persoon, die, al behoort ze genoeg goede gezinnen, die het zonder dienst-1 dan ook niet rechtstreeks tot het gezin-zelf, bode stellen, maar omdat de verschillende toch een deel daarvan is, en, dat een wissel- dienstverrichtingen, welke op andere wijze werking noodzakelijk maakt tusschen hare moeten geschieden niet bevordelijk zijn aan i bezigheden, het leven in het gezin zelf en een warme huiselijkheid, welke aan het ge-de verhouding en den omgang met hare mees- zinsleven moet ten grondslag liggen. 1 teres. Want de verhouding der meesteres, en Het dienstbodenvraagstuk zal dus moeten!;de andere leden van het gezin, tot de dienst-j worden opgelost, niet, door de dienstboden bode is van grooten invloed op de wijze,' eenvoudig uit de wereld te helpen; ook kun-:waarop deze haar taak opvat. In hoevelo nen we ons levendig voorstellen, dat menig©gezinnen toch wordt de dienstbode niet au-j huismoeder de mogelijkheid zou wcnschen uit ders beschouwd dan als een persoon, die den grond van haar hart. haar werk heeft te verrichten zonder meer, Het zal moeten worden opgelost door ver-]die haar werk moet doen zonder dat daar-] betering der dienstboden zelf, wat een zware bij van haar kant, eenige zelfstandigheid 1 taak moet worden genoemd, maar ook door verbetering van de verhouding tusschen me vrouw en dienstbode onderling. wordt toegelaten. En dit is toch de factor, welke een dienstbode haar werk met lust moet doen verrichten. Zeker! met tal van De tijd, dat de dienstbode deel uitmaakte dienstboden zou 't er aardig uitzien als al-i van het gezin is lang voorbij. Niemand zou les maar aan haar werd overgelaten. Hier dit in onze dagen ook terug verlangen, ook al ligt echter een groote middenweg tusschen wordt met een zucht gedacht aan de eigen eeii loopje met zich laten nemen en het werk alweer-nieuwe dienstbode, wanneer in de bla- automatisch laten doen, dag aan dag, week don gelezen wordt, dat een dienstbode voor aan week. Wij bedoelen, dat het een mooie 25 jaren trouwen dienst een ridderorde ontvan- taak is van de meesteres, als vrouw, die gen heeft. Dat zijn zeldzaamheden, die vroe- haar plicht weet, hare dienstoede zoodanig ger heel gewoon waren en toen ook niet met te leiden, dat deze zich voelt een schakel een ridderorde werden beloond, Doch al j in do huishouding; dat zij een deel uitmaakt wenscht niemand den tjjd terug, dat een van het geheel en daarin zooveel mogelijk zelfstandig staat. Gelooft ge ook niet, dat een dienstbode met veel meer lust en toe wijding haar werk doet, als de meesteres met haar overlegt, haar als 't ware vrijheid laat in het werk, maar toch een waakzaam oog houdt? Dit zal het dienstmeisje geheel anders in hare betrekking doen staan, wat het geheel© gezin ten goede zal komen. Nog maals, wij weten wel, dat velen de schouders zullen ophalen en cynisch zullen lachen als zij misschien aan haar eigen tegenwoordige dienstbode denken. Maar dan wijzen we er op, dat men goed vergelijking moet maken met personen, die in verband met hare dienst betrekking, reeds lang bedorven zijn. Van een slechte dienstbode, die hare slechte vriendin nen heeft, die door de wol is geverfd en in een verkeerde richting is geleid, van het eerste oogenblik af, dat zij in „dienst" ging, is ongetwijfeld moeilijk meer iets goeds te maken. Die kunnen we dus niet als maat staf nemen. Dit moet geschieden met de meisjes, die beginnen te dienen, en daarom zal de oplossing van het dienstbodenvraag- stuk jaren duren, omdat het ten lo moeilijk zal zijn om de meesteressen te doordringen van haren plicht in deze, en ten 2o. omdat het uiterst lastig zal wezen om liet kaf van het koren gescheiden te houden. Van eene be weging op zich, in elke huishouding alleen, moet dan ook niets worden verwacht. Het is de vereeniging, het sociale middel van onzen tijd, die hier goed moet werken, en zoo zal ook het dienstbodenvraagstuk niet tot op lossing komen zonder de medewerking vaal den Roomschen Vrouwenbond.Het lijkt mis schien vreemd, maar toch is hier een zeei nauw verband, dat vooral de dienstboden stand zelf ten goede moet komen, want het dienstbodenvraagstuk moet niet alleen wor den gezocht in het huisgezin op zich. Het ligt veel verder, in de toekomst der maatschap pij zelf. Hoe de oplossing ten dienste is van' 't gezin, beide partijen, meesteres en dienst bode, en het geheele maatschappelijk leven, zullen we in een volgend artikel trachten uit een te zetten. KINDER-MORGENGEBEDJÏ), Goeden morgen Jezuskindje Hartelijk dank zij U gebracht, Gij hebt mij door Uw lieve Engten Dezen nacht weer goed bewaakt, Jezuskindje, bemint Gij mij, Hartelijk ook bemin ik UI dat ik de zonde vluohï Braaf, gehoorzaam, zedig zij; Dat ik leef U tot vreugd© Jezuskindje sta mij bij? Maria, beste Moedermijn, Uw liefste kindje wil ik zjjn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1