NIEUWS UIT DEN OMTREK. BUi TE NL AND BINNENLAND. HISS verplicht hier alleen 't voornaamste te zeg gen. Dat is, dat de groote, universeele kunst, de kunst van bovenmenschelijke lief de, en vreugdevolle vroomheid in Bach's werk is geuit. In Keger's werk hooren krachtvolle poëzie, in Rheinberger natuur lijke, serieuze muziek, in Karg Elert's werk sen indrukwekkende gevoelsuiting, waar over niet mét enkele woorden voldoende naar recht is te spreken. We brengen on zen warmsten dank aan den heer Louis Ro bert voor de voortreffelijke wijze waarbij hij de vier Passacaglia's heeft uitgevoerd. Het was een daad van hoogst artistieke öeteekenis! H. P. A. ALGEMEEN NEDERL. VERBOND. De afdeeling Haarlem en omstreken van het Alg. Ned. Verbond houdt hare jaarlijk- zche ledenvergadering op Maandag 17 Maart a.s. 'savonds te 8 uur in de Turnzaal van Café Brinkmann. Ter behandeling is o.m.: Jaarverslagen van: secretaris, penning meester en Boeken-eommissie; bestuursver kiezing wegens beurtaftreding van de h.h.: J. D. Rutgers van der Loeft', Mr. H. Pb. 't Hooft en Mr. F. G. .Schalkwijk; bespreking van alle voorstellen, ingediend voor de Alg. Verg. van Groep Nederland (zie Neerlandia, Maart, blz. 60)benoeming afgevaardigde naar de Groepsvergadering op 29 Maart a.s.j voorstel der Commissie voor de in dit jaar te houden feestuitvoeringen; inleiding van den beer A. G. Hoes, inspecteur van bet In- landsch Onderwijs in Ned.-Indië, over: Het onderwijs in de Nederlandscbe taai in Ned. Oost lndië, met gelegenheid tot gedachten- wisseling. SÜR1 NAME'S NATUURLEVEN EN BEVOLKING. Stampvol was gisteravond de bovenzaal der Sociëteit Vereèuiging; zeer velen moesten "zich den gebeelen avond met een staanplaats tevreden stellen. Do interessante voordracht van den heer J. M. F. Dubois, oud-planter uit Suriname, over „SurinamVs natuurleven en bevolking" verdiende deze overgroote belangstelling ten volle. De heer Dubois gaf eerst een beschrijving van het land zelf, Nederlandsch Guyana'ge noemd ter onderscheiding van het Engelsehe en Fransehe. De verschillende afleidingen van den naam „Suriname" en de verdeeling van het land volgens de verschillende grondsoorten, gaf spr. ons op duidelijke wijze. Van het natuurleven van deze Nederland- éche kolonie is niet veel bekend, toch is het zoo mooi. Een schilderachtige beschrijving gaf spr. van een morgen en avond in de tropen. Vervolgens behandelde de heer Dubois de groote verscheidenheid boomsoorten en plan ten, waaraan dit land zoo rijk is en de ver schillende dieren, waaronder zeer bijzondere en mooie, die Suriname bevolken. Na de pauze werden de menscben, die Su riname bewonen, besproken. Door fraaie lichtbeelden vertoond door den heer Zwartser werd deze voordracht, die op onderhoudende wijze werd voorgedra gen, verduidelijkt. De beer Dubois heeft door deze voordracht, gegeven door de vereeniging „Koloniaal Instituut", voorzeker de talrijke aanwezigen een aangenamen avond bezorgd, tevens zeer leerzaam voor de kennis van onze kolonie in West-Indië. Mr. P. TIDEMAN ALS POLITIEK REDENAAR EN DEBATER. In „Het Volk" vinden wij een vermakelijk verhaal van een debat te Uitgeest, waar Mr. •Eïdeman een politieke rede hield, en een so eialist in debat treed. De debater, die een trein miste, kon slechts taanteekenihgen maken over de tweede helft dier redevoering. En hij vertelt: „Toen de spreker klaar was, stapte hij naar me toe en overhandigde me 4 papiertjes met 't verzoek, of ik de vragen, daarop ver meld, wilde beantwoorden. Ik keek de blaad jes eens in en vond als eerste vraag: „Is de debater niet met mij van oordeel, dat de so- ciaaldemokratie vaak ontaktisch optreedt, zooals b.v. gebleken is bij dc opheffing der Sardinefabrieken in Bretagne?" Daar zat ik. Ik kon nu wel zeggen, dat de spreker de rollen had omgekeerd en vragen stelde aan de lui uit 't publiek, inplaats dat ze hem .werden gedaan; maar ik voelde wel, dat ik er 'daar niet mee af kwam. Do bezoekers, die Wisten wat er op 't papiertje stond, ver wachtten van 'n kandidaat voor de Tweede 'Kamer een afdoend antwoord. Ik kreeg 't woord voor debat. Gedurende 40 minuten. Behandelde algemeen kiesrecht, staatspensioen, onderwijs, militarisme, belas tingen. Ik werkte met sterksprekende feiten, die ielders altijd met belangstelling werden aan- gehaard. 'tGaf niets. Er was volstrekt geen aandacht." De monden, oogen, koele tronies, de ziel van de aanwezigen, alles riep om de Sar jdientjesl De debater slaakte een zucht van verlichting, toen zijn 40 minuten om waren. Hij bleef nog wat luisteren naar 't antwoord van den spreker. Deze had het over de Volksziel. Uit de bandacht der vergadering trok hij twee kon klusies: lo. dat er te Uitgeest vele kenners en vereerders van Bolland zitten: 2o. dat eer Bto voorwaarde is voor een spreker, wil hij Bucces hebben, dat hij de volksziel kenne De debater vraagt nu om hulp voor een goed antwoord voor de gestelde vraag. Hij moet over enkele dagen te Uitgeest zelf een spreek beurt vervullen en vreest uitgejouwd eu het jdorp uitgejaagd te worden, wanneer hij geen voldoende verklaring kan geven van de sar- jdientjee. OVERZICHT. Do kiesrechtkwestie in BELGIë is nu iu een nieuw 6tadium getreden. De heeren socialisten hadden zeker ver iwacht, dat de regeering op staanden voet tegemoetkoming betoond zou hebben aan bunne eiechen omtrent grondwetsherziening, toen zij hunne bedreiging met algemeene Werkstaking hadden ingetrokken. Doch daarvan gebeurde niets. De regeering hield zich kalm en bleef op baar standpunt staan. De heeren zijn nu zoo nijdig als een spin. dit blad lezen kan besloten obstructie te gaan voeren en de stemming over de in be handeling zijnde legerwet zoo lang mogelijk tegen te houden. Kleinzielig!.... De minister-president, de Brocquevillo, heeft duidelijk genoeg het standpunt der re geering en van de rechtsche meerderheid verklaard: „Twee factoren hebben ons belet, zeide de premier, om den weg der grondwetsherzie ning in te slaan: de bedreiging met algemee ne werkstaking en de uitslag der verkiezing van 2 Juni. Het eerste beletsel is verdwenen, maar het tweede bestaat ten volle. Slechts op één wijze kan daarin verandering komen: het kiezerskorps moet spreken. Indien het zich het volgend jaar uitspreekt voor een revisie, dan hebben wij tot plicht ons daar naar te richten. Daarop zeide de minister president: De regeering heeft besloten om, zoodra de kalmte in de gemoederen zal zijn teruggekeerd, een commissie te benoemen ter bestudeering van het vraagstuk van het provinciale en gemeentelijke kiesrecht (dus niet van het kiesrecht voor de Volksverte genwoordiging)". De leider van de rechterzijde, de heer Woeste verklaarde, dut de minister-presi dent geantwoord had volgens de meening van de overgroote meerderheid van de rech terzijde, die zich niet door de socialisten zal laten ringelooren. De houding van regeering en rechtsche meerderheid daar in België getuigt zeker van vertrouwen op eigeu kracht. Vau de vredesbeweging op den BALKAN is niet veel nieuws te melden. De houding der partijen blijft nagenoeg nemen over de arrestatie van den bandietm vergadering der Rechterzijde in Lacombe, die bij uitzondering eens zonderOmtrent de Woensdag gehouden vergade- bloed vergieten heeft plaats gehad. ring van de rechterzijde van Katmer en Se- Een bekend apache, Becrct, viel nl. met- naat, meldt het „Hbld. van Antw." nog het drie makkers Woensdagmiddag omstreeks volgende: twee uur op een der drukste punten van deMinister de Broqueville sprak in het begin rue Lafayette de voorbijgangers op schaam- der zitting over de militaire hervorming en telooze wijze lastig, blijkbaar niiet de bedoe- hij kondigde aan, dat wat betreft het ver- ling de politie aan te lokken. Er waren dan deelen van het leger in Vlaamsche en 0°k/ spoedig twee politie-agenten in uniform Waalsche regimenten, hij de kwestie van en één in burgerkleederen ter plaatse. Laatst-vertrouwen zou stellen, genoemde greep Becret in den kraag, maar! Sprekende over den huidigen politieken intussen en hadden diens makkers hunne re- toestand, heeft minister de Brocqueviile zijn volveis afgeschoten op de andere agenten, twee besprekingen met de burgemeesters zoodat deze zwaar gewond ineenzakten. Ten medegedeeld, en hij heeft gemeld dat het slotte gelukte het door de hulp van eenige gouvernement, in overeenstemming met de burgers de vier apaches te arresteeren. verklaring van 23 Januari, zich voorstelt, De woedende menigte echter, die getuige was geweest van het voorval, wierp zich nu op do hoosdoeners en sloeg zoo op hen los met stokken on parapluies, dat zij bijna half dood waren, toen zij eindelijk op het bureau van politie werden gebracht. De kiesrecht wij vein De suffragettes ondervinden thans dag aan dag de juistheid van het spreekwoord.: „Wie wind zaait zal storm oogsten.", schrijft het Hbld. Telkenmale worden hare vergaderin gen door een woeste menigte in dc war gestuurd en de kiesrechtdames mogen reeds blij zijn, wanneer het piet tot vechtpar tijen komt. Op een suffragettes-vergadering te Not tingham is het al heel bar toegegaan. Een buiten het gebouw staande vijandige menigte begon met de bestorming van de hoofddeur van het gebouw, maar werd door de politie eenigszins in bedwang gehouden. En in de zaal werden de spreeksters tel- rklaring daar de bedreiging der algemeene werksta king opgeheven was, de mogelijkheid te onderzoeken tot het vormen van een com missie voor de studie van gemeente- en provinciale kieswet, onderzoek aan hetwelk zij zich voorgesteld had, gevolg te geven voor de bedreiging. Geheel de vergadering was het eens met dit besluit. Baron van der Bruggen, graaf Wernez de Merode, Woeste, Van Oleemputtc en Hoyois onder anderen, hebben hunne volle instemming met de rede van den mi nister doen blijken. ongewijzigd, dat wil dus zeggen, dat zij nogkens in de rede gevallen en met rotte si- een flink eind van elkander af staan en dat I naasappelen geworpen en werden allerlei er nog ecu groote kloof gedempt moet wor den. In Turkije zelf schijnt men nog niet veel te gevoelen voor vrede, waarschijnlijk omdat men wel inziet, dat hij vernederend voor de Porte zal 'moeten zijn. Doch hoe langer het duurt, hoe meer do verbondenen zullen eischen. De Turksehe groot-vizier tracht een mani fest saam te stellen, waarin het volk wordt voorbereid op het sluiten van den vrede. Als het zoover konrt, verwacht men weer een omwenteling onder leiding van Enver bei. Van buiten af bedreigd aan alle kanten, in het land zelf voortdurend ruzie en om wenteling. 't Ziet er wel teruig uit daar in Turkije! Zou na den vrede ook de binnenlaudsche rust terugkeeren? Hier mag zeker een groot vraagteeken staan! Korte Berichten. Van bet Oorlogsterrcin. De Turksehe kruiser Hamidié heeft Du- razzo en San Giovanni di Medua gebombar deerd en daarbij twee Servische transport schepen in brand geschoten; 60 man wer den gedood. De Grieksche vloot is van Korfoe ver trokken om op den Turksclien kruiser „Ha midié" jacht te maken. Adrianopel weer te beginnen. Belastingbaat in Spanje. De bevolking van Santomera heeft belas tingambtenaren aangevallen, die moesten vluchten in een hotel. De burgerwacht voer de charges uit tegen de bevolking, die met steenworpen antwoordde, meldt de N. R. Ct. Drie vrouwen zijn gewond. De burgemeester is ernstig aan de borst gekwetst. De kiesrechtkwestie in België. Ook de socialistische Kamergroep heeft Woensdag vergaderd en volgens het Handels- ilad van Antwerpen besloten onmiddellijk een onverbiddellijk obstructionisme in de Kamer in te voeren en om te beginnen, zoo lang mogelijk de stemming over de legerwet te verhinderen. Het blad voegt hieraan toe: „Als dit werkelijk het plan is van de socia listische linkerzij, dan heeft het weinig kans van slagen. De rechterzij is vast beslóten de noodige maatregelen te nemen om het te ver ijdelen, en het is zeker dat een deel der libe rale linkerzij de legerwet niet zal offeren aan bet kwaad humeur onzer teleurgestelde so cialen". De nieuwe hoofdstad van Australië. Woensdag is met groote plechtigheid de eerste steen gelegd van de „commencement column" van de aanstaande hoofdstad van Australië. Hoe die stad zou heeten was tot dusverre geheim gehouden; schrijft het Hhld. Eerst bij de plechtigheid van de steenlegging werd het geheim opgeheven. Lady Denman, de eehtge noote van den gouverneur-generaal, ver klaarde toen, dat de nieuwe hoofdstad Dan berra zou heeten. Dit is nl. de inlandsche naam voor het district, waarin de metropol zal verrijzen. De ruimte, voor de stad bestemd, is 2 H K.M. lang en VA K.M. breed. Er staat thans nog geen ander gebouw dan een militaire school. De woelige Hougaarsche Kamer. In de Kamerzitting van gisteren kwamen opnieuw zeer stormachtige tooneelen voor. Bij de opening der zitting begon de af ge vaardigde Lovazi een redevoering zonder dat hij het woord had gevraagd. Hij richtte felle beschuldigingen tegen den voorzitter en tegen de regeering. Een geweldig la waai volgde; toen het rumoer tien minuten had geduurd schorste de voorzitter de zit ting en hij deed een sterke afdeeling po litie binnenkomen, die last kreeg tien leden der oppositie, die de orde verstoorden, te verwijderen. Voor dat de politieagenten het bevel konden uitrichten richtte Julius Justh een toespraak tot hen, waarin hij protes teerde tegen het gebruik van geweld en verklaarde dat de oppositie elk besluit van dit parlement, waarin zulke gewelddaden voorkomen, onwettig acht Alle leden dei: oppositie verlièten daarop de zaal De Kamer zette vervolgens hét onder zoek van het ontwerp tot reglemeritsher ziening voort. De Parösclie apaches. De Parijsehe apaches hebben, naar het levenmakende instrumenten in werking ge steld. Op eens weerklonk de kreet: Spoor wegstations in brand steken, dat kunnen jullie, waarop een der spreeksters ant woordde, dat de voorouders van enkelen der aanwezigen Nottingham Castle in brand had den moeten steken, voor hun het kiesrecht werd verleend. Ten slotte slaagde de menigte van buiten erin door een zijdeur binnen te dringen. De vlaggen en. draperieën werden stuk ge trokken, de ruiten ingeslagen en de suffra gettes de zaal uitgedreven, waarna de me nigte onder het zingen van allerlei liedjes bezit nam van de zaal. Asquith heeft in antwoord op een vraag; in het Lagerhuis medegedeeld, dat de re geering de kwestie overwoog, of er tegen dë baldaden van de strijdende kiesrecht vrouwen bijzondere wetgevende maatregelen moesten voorgesteld worden. Verduistering in het greet. Te Kiel zijn bij de Zuidwest-spoorwegen grooto verduisteringen aan den dag geko men. Bij dertig commissionnairs zijn huis zoekingen gedaan, meldt het Hbld. De hee ren ontvreemdden stelselmatig alle goede ren van waarde die per spoor werden ver zonden en vervingen die door waardelooze vodden, terwijl zij de gestolen goederen verkochten. Reeds zijn verduisteringen van goederen bel ontdekt; de gelïeelcscliade zal'echter veel grooter zijn. Het onderzoek der, zaak duurt nog voort. De Eugelsclie voorschriften tegen luchtsche pen. De voorschriften door den minister Mc. Kenna uitgevaardigd betreffende de lucht vaart hebben, schrijft het Alg. Hbld. aanlei ding gegeven tot eenigen spot. De Minister schrijft voor dat vreemde luchtschepen en vliegtuigen moeten dalen, indien daartoe last wordt gegeven, opdat de aviateurs zich zul len kunnen legitimeeren; maar nu is de opmerking gemaakt, dat de minister zoo iets wel kan bepalen, maar dat het toch zeker moeilijk zal zijn, het voorschrift toe te passen, indien de aviateurs weigeren aan het bevel tot nederdalen te voldoen. Sir J. D. Rees heeft in het Lagerhuis ook getracht het ministerieele voorschrift Ongeluk. Gisternamiddag is een met grint beladen wagen van de gemeentereini- wat belachelijk te "maken. Hij vroeg den ging bij het afrijden van den hol van de minister of luchtschepen vliegmachines Weste Wagenstraat te Rotterdam door een op een hoogte van 3600 voet zich bevin-1 spiegelruit van een manufacturenwinkel ge- dend, zouden kunnen worden herkend en reden. Het dier werdI door de gebroken rmt benaderd en welke stappen de regeering in de uitstalkast geduwd en zwaair aaii de zou doen, om hare voorschriften uit te voe- j W gewond. Het is per veewagen naar den ren. Minister Mc. Kenna antwoordde dat stal van de gemeente Rotterdam vervoerd het eerste geval afhankelijk was van den Branden Te Opende (Gr.) is g'steroch- staat van het weer; in normale gevallen tend de groote boerderij vau de wed Vroom zouden vorm en type van het luchtschip door onbekende oorzaak afgebrand. Verzeke- wel voldoende kunnen worden herkend. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn bij het Dep. van Bin- nenl. Zaken bevorderd: tot adm., mr. L. Lie- taart-Peerbolte en jhr. mr. C. Feitli, beiden thans referendaris. OPPASSEN! Ieder oogenblik kan men in de liberale pers berichten lezen, dat de christelijk- historischen weinig ingenomen zijn met do coalitie. We lezen dienaangaande in het Huisgezin: „Nu eens verneemt men dat de christe- lijk-histörischen te Eist, dan dat de cliris- telijk-historischen te Eoosduihen, een an dermaal dat de christelijk-historischén te Beverwijk een eigen candidaat stellen. Staat er ergens een mijnheer op, die nooit tot de christelijk-historisehe partij heeft be hoord, of een mijnheer die dr. Bronsveld volgt of de Evangelische Maatschappij aan hangt, en krijgt zoo'n mijnheer het in het hoofd, met twee of drie andere menschen een „campagne" tegen het zittend lid op touw te zetten, fluks heet het in de liberale pers, dat de christelijk-historisehen van het zittend katholieke of anti-revolutio naire lid niets willen wetên. Dit is louter tactiek. Men hoopt daarmee zekere stemming van wrevel en wantrouwen te wekken, het co alitie-water troebel te maken en straks in dat troebel water te visschen. Late men zich van rechts door dergelijke trucs niet bij den neus nemen, en bedenke men dat de overzij niets liever zou zien dan dat we elkaar flink in de haren vlo gen. De coalitie komt terecht. Men kan daar gerust op zijn. De wijsheid der voorman- weten glad te strijken." En dat handjevol vrijbuiters hier of daar, dat zich als ehristelijk-historischen aan dient of laat aandienen, kan de eendracht tusschen de drie groote groepen van rechts niet storen. DE PEST OP JAVA. Maandag j.l. ontving het Hbld. van zijn Batavischen correspondent een bericht om trent verdachte gevallen in genoemde streek welke tot het vermoeden aanleiding gaven, dat men met pest zou te doen hebben. Denzelfden dag, d.i. op 10 dezer, seinde deze correspondent achter reeds, dat het ver moeden hoogstwaarschijnlijk ongegrond was Dezer dagen heeft de socialistische Kamer- groep vergaderd en zooals men elders in Hbld. schriift. waarsehiinliik wraak willen vaartverkeer. Als de bepalingen werden overtreden zou de politie optreden als het schip landde. Landde het niet op een gegeven sein, dan zouden de militaire autoriteiten de noodige maatregelen nemen. (Gelach). Hoe zal dat gebeuren, vroeg de heer Hunt toen. Wat er gebeuren zal als de schepen niet landen, zeide de minister, is een vraag, die aan den minister van oorlog moet wor den gesteld. Acht de minister de voorschriften wel ernstig? vroeg sir J. D. Rees. Zeer ernstig, sir, zeide minister Mc. Konn onder het gelach van de toehoorders. Gevaarlijke manoeuvres. Een der schepen van de lijn Ostende Dover die Dinsdagavond om elf uur Ostende verlaten had, werd, nabij het Fransehe vuurschip „Sandettie" opeens omringd door een zwerm torpedobooten en Fransehe en Engelsehe onderzeeërs, die blijkbaar geza menlijk belangrijke nachtelijke oefeningen maakten. De f lottiljes voeren naar het Noor den met volle kracht en gedoofde lichten. Van tijd tot tijd flikkerde slechts licht op de twee begeleidende seinschepen. Als dooi' een wonder werd het Belgische schip door geen der oorlogsschepen overva ren óf onder de waterlinie geraakt. De pas sagiers stonden intussclien enkele oogen- blikken doodsangst uit. Maandag hadden in de haven van Dovres minstens 25 hoogzee-torpedobooten, jagers en onderzeeërs en vijf groote slagschepen gelegen. Tegen zonsondergang moeten sedert eeni gen tijd alle Engelsehe torpedoflottiljes de havens langs het kanaal verlaten en het ruime sop kiezen, om manoeuvres met draad looze telegrafie en signalen uit te voeren. Dat kan heel belangrijk zijn, maar alleen is het een beetje gevaarlijk voor het sclieep- ring dekt de schade. Door onbekende oorzaak is Woensdag zoo meldt de N. R. Ct., te Nieuw-Dordreoht de woning, in huur bij J. Roelofs en eigen dom van J. Pomp, totaal afgebrand. Verze kering dekt de schade. Ontsporing. Op de stapelplaats van de H. S. M. te Craailoo, tusschen Bussum en Hilversum, derailleerde gistermiddag de ma chine en een paar wagens van een goederen trein, bestemd voor die stapelplaats. Het verkeer in de richting Hilversum on dervond eenige vertraging, meldt het Hbld. De trein, die om 1.30 uit Bussum vertrekken moet, was bijna een half uur te laat in Amersfoort, doordat het niet gederailleerde gedeelte eerst naar Bussum teruggebracht moest worden. De reizigers voor het Noor den misten in Amersfoort de aansluiting evenwel niet, doordat de sneltrein wachtte. De ontsporing moet geweten worden aan het niet aansluiten van den wissel. HALFWEG. Paardenmonstering. Hedenmor gen werden alhier 5 der 10 aangeboden paar den na monstering ter uitvoer naar Duitsch- land aangekeurd, prijzen 6 a f 600. SCHOTEN. Ned. R.K. Volksbond. Voor de afdeeling Schoten van den Ned. R.K. Volksbond werd Woensdagavond de laatste cursusles gege ven. De Zeereerw. inleider besprak de wa re Kerk van Christus. Hier is een Heilige Kerk, omdat haar stichter Christus heilig is en tot doel Reeft de menschen tot heiliging te voeren. Op duidelijke en bevattelijke wijze zette de Eerw. spreker de heiligheid der Kerk uiteen en wel op een wijze, die alle aanwezigen begrepen en waardeerden. De Voorzitter was dan ook voorzeker de tolk van allen, toen hij den Zeereerw. spreker een hartelijk woord van dank bracht voor. do schcone lessen op de cursusavonden ge geven en den spr. een tot wederzien toe riep tegen het volgende winterseizoen. BEVERWIJK. De actie der bloemistvverklieden. Gisterenavond had in Hotel ter Burg de conferentie plaats tusschen bloemist-pa troons en bloemistarbeiders. Deze conferen tie, die een zeer meegaand karakter droeg zoowel van de zijde der patroons als van die der arbeiders, werd door een bevredi gend aantal patroons bijgewoond, die zich vrijwel met het standpunt der federatie kon den vereenigen. De voornaamste in de ver gadering aangenomen voorwaarden bevat ten: een weekloon van f 13 gedurende 8 zomermaanden en van f 10 gedurende 4 wintermaanden. De werktijd in den zomer wordt vastgesteld van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds met een rusttijd van 2Va uur; in den winter van licht tot donker met 2 uur rusttijd. Bij ziekte zal gedurende 13 weken het halve loon worden uitgekeerd, terwijl op Zaterdag de werkdag om 4 uur eindigt. Voorts zal voor de aangenomen bepalingen door de aanwezige patroons bij hun afwe zige collega's propaganda worden gemaakt om zoodoende ook hen te bewegen tot het bijwonen der volgende conferentie, die 27 Maart as., zal gehouden worden en waarop getracht zal worden alle patroons tegen woordig te doen zijn. De besprekingen, die van weerszijden zeer vredelievend werden gevoerd, liepen tot. groote tevredenheid van alle aanwezigen af. De R.K. Propagandaclnb. Gisterenavond vergaderde de Propagandaclub Mgr. Dr. Schaepman. Ingekomen was een dankbetui ging van de Afd, Beverwijk van R.K. Bijz. Onderwijzers voor de verspreiding van het eerste Oudersnummer van het Kath. School blad met een verzoek, om ook het tweede Oudersnummer te bezorgen. Een drietal bro chures van het Voor-Tariefwet-comité was ter, kennismaking ingekomen. Getracht zal worden deze brochure in de gemeente te verspreiden. Voor do Kath. Pers zal op andere manier propaganda worden gemaakt, indien althans de- noodige medewerking daartoe verkregen wordt. Uit het verslag der leesbibliotheek „Sfc. Agatha" bleek, dat sinds „Dr. Schaepman" haar in beheer nam, het aantal boeken met 200 werd uitgebreid, en dat dank zij de milde bijdragen der pa rochianen er niettegenstaande de hooge uit gaven toch nog een batig saldo van on geveer 37 gulden viel te boeken. In over leg met de Kiesvereeniging zal er te gele gener tijd een spreker optreden voor het Christelijke kiezerscorps. Bij de rondvraag werd nog even ter spra ke gebracht het stellen van een Chr. Hist, candidaat te Beverwijk, terwijl de uitslag, van den kiezerkweek door den heer Bis schop werd medegedeeld, die niet onbevre digend mag genoemd worden. WORMERVEER. Vereenigde Commissiehandel. De Staats-courant bevat de statuten van de Vereenigde Commissiehandel, alhier. Petroleum Import Maatschappij'. De Staats-courant bevat de statuten van de Olex, petroleum import maatschappij, alhier- BENNEBROEK. Personalia. De commissie tot We ring van Schoolverzuim heeft tot voorzitter gekozen de heer Dr. A. Kouwenaar en tot secretaris de heer S. D. Kohier. NOORli WIJK. Pension „Zeelust". De Staats-Oou- rant bevat de statuten van de Maatschappij, tot exploitatie van het pension „Zeelust", te Ncordwijk aan Zee. NOORDWIJKERHOUT. Electriciteit. Het installeeren van electriseh licht in het Raadhuis, de dorpsschool en on derwijzerswoning is door het Gemeentebe- bestuur bij inschrijving gegund aan do laag ste inschrijf ster, de firma de Vries en Ste vens te Leiden; het maken der straat verlich ting aan de firma Vorking te Leiden. Verkooping. Gistermorgen werd door nota ris Binnendijk in cafe Het Wapen vanNoord- wijkerhout, verkocht de bouwmanswoning „Boekhorst". De perceelen 1, 11 en 12 werden opgehou den. Perceel 2 werd verkocht aan H. Hooge- woning voor 3250, perceel 3 aan C. Wester-, beek voor 4850, perceelen 4, 5 en 6 aan P, M. Warmerdam voor 3751, 4301 en 6801; perceel 7 aan P. J. Brama voor 3500; perc. 8 en 9 aan H. Hoogewoning voor 4900 en 3250 en perceel 10 aan G. Bouwmeester voor ƒ5000. Vervolgens werden verkocht 2 woon huizen aan Schippersloot, het eene aan R, van Dijk voor 2200, het andere aan J. Heemskerk Wzn, voor 1350. Hulp in Nood. Het ziekenfonds „Hulp in Nood" vergaderde in café „Van Dam" onder voorzitterschap van den heer E. Broekhof. Deze opent met de geringe opkomst te be treuren, waarna de penningmeester rekfcning en verantwoording doet. De inkomsten be droegen het laatste halfjaar 229.76, de uit gaven 78.76, saldo 151. In kas is totaal 526.69)4, waarvan 493.91 op de Raiffeisen- bank is geplaatst. De heeren L. Meeuwissen en H. W. Looue- stijn zien de rekening en bescheiden na en bevonden ze in orde. Besloten wordt den pen ningmeester een kleine belooning toe te ken nen. Tot commissaris wordt gekozen de heer H. W. Looyestijn, die deze benoeming aan neemt. Na langdurige discussie wordt de zoo genaamde dubbele verzekering opgeheven eu daarvoor in de plaats gesteld een verzeke ring, waarvoor men 10 cent of 15 cent per week betaalt. Bij ziekte ontvangst men dan 6 of 9 gulden per week. Na de rondvraag wordt de vergadering met den Christelijkcn groet gesloten. HAARLEMMERMEER. Vreemd. Bij de weduwe W. P. zag men op een mooien morgen dezer dagen acht jonge konijnen uit den grond in de schuur, te voorschijn komen, naar schatting 20 dagen cud. Het vreemde van het geval is dat de moeder een dag of acht geleden van de jon gen is weggenomen, zonder dat men wist dat er kleintjes waren. De jongen zijn nog allen in leven, maar zeer min. Het plan bestaat de bestorming van ter waarde van meer dan één millioen Hoe- nen zal de kleine moeilijkheden die» or aijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2