Het ondoorgrondelijke geheim. WIELRIIDERSPRIMA BBiTERBASOEI f 2.89 EN BINNENBANDEN f 1.69 EEN JAAR GARANTIE. H. J. VAN DER MEER, Schagchelstraat 9, Telef. 2422 BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UII BEN MEK. üu Bon üfëarché. Becliiszalsen. Leger en Vloot. „lofons," Haaplüffl'-'libftw«a)Maa I Mant^scnoenen voor alle gelegenheden 4< Twee doktoren, (Ingezonden.) Te midden van do polemieken over dr. Poels mag wel eens op liet volgende wor den gewezen. Zooals men weet, heeft dr. Hoffman aan dr. Poels durven wij moeten wezenlijk dit woord gebruiken durven vragen om opheldering over bepaalde dubbelzinnig te duiden gedeelten zijner redevoeringen te Antwerpen en 's Bosch. Deze polemiek is in „Tijd" en „Centrum maar in hoofdzaak in de „Limburger Koe rier" gevoerd. Terwijl nu dr. Hoffman onpersoonlijk po lemiseert en dr. Poels nog met lof over laadt, krijgt hij zelf den wind van voren en wordt hem zelfs... geheel in Poelsstijl zijdelings den langen duur zijner laat ste studiejaren verweten. Hoe zou het ook? Is Dr. Poels dan geen theoloog-consultator der Bijbelcommissie? Maar nu doet zich dit eigenaardige geval voor dat van ons bevriende zijde ons wordt bericht: Ook dr. Hoffman is in de latere^ jaren bij herhaling geconsulteerd.... in ver band met kwesties, die liggen op 't grens gebied van mystiek, spiritisme, hypnotisme, e>nz. Dit is geschied, sedert de Fransche Ka tholieke hoogleeraar der geneeskunde aan de Academie van Geneeskunde te Clermont- Ferrand, prof. dr. Gourbeyre, schrijver van groote Katholieke mystische werken, open lijk op onzen Hollandschen arts gewezen heeft. Zoo wordt dr. Hoffman o.m. op tal van plaatsen als bron genoemd in de disserta tie voor de Pauselijke Bijbelcommissie van er. J. Smit, thans hoogleeraar in de H. Schriftuur aan 't Groot Seminarie te Rij- eenburg. Soms zelfs uitvoerig. Tochpoeiert dr. Poels hem af als... nu, ja, men weet wel, hoe de Z.Eerw. Heer Poels polemiseertOndertusschen heeft hij daarbij maar weer verzuimd dr. Hoffman z a k e 1 ij k te antwoorden; en te argumen teeren 1 X. Do strijd tegen het opium-misbruik in China. Do Chineesche regeering blijft met ener gie optreden tegen het opium-misbruik. Be nige dagen geleden werden te Dhenigtu 2 personen geëxecuteerd wegens het in 't ge heim verkoopen van opium. Zooals te be grijpen is, wordt het den beambten, die met het opsporen van geheime opiumhan- del belast zijn, niet gemakkelijk gemaakt en ondervinden zij dikwijls heftigen tegen stand. Zoo werden onlangs 4 ambtenaren gedood toen zij 4 landbouwers wilden nood zaken het ten velde staand gewas, waar uit opium bereid wordt, te vernietigen. De Constantijnsche feesten. Gelijk wij reeds meldden, publiceert de „Osservatore Romano" een Apostolisch schrijven over de herdenking van de heu gelijke gebeurtenis, dat door keizer Con stants n de vrede aan de Kerk voor goed gegeven is. Het Apostolisch schrijven .spreekt dan ook op de eerste plaats van deze groote en gelukkige gebeurtenis (het edict van Millan), waardoor 16 eeuwen ge leden aan de Kerk do vrede werd geschon ken, en roept de Paus alle katholieken op tot milddadige werken, vermaant hen, hun gebedent ot God, tot de H. Maagd en alle Heiligen, bijzonder tot de Apostelen nog te verdubbelen en kondigt een jubilé-aflaat aan Alle in Romé wonende en naar Rome ko mende geloovigen, die van af Beloken Pa- sclien (30 Maart) tot aan het feest van Ma ria Onbevlekte Ontvangenis (8 December) tweemaal de kerken van St. Joannes van Lateranen, St. Pieter en St. Paulus bezoe ken en daar bidden voor den bloei en de verheffing der Kerk en van den H. Stoel, de uitroeiing der ketterijen, de bekeering der zondaars, de eendracht onder de Chris ten-vorsten, den vrede en de eenheid onder alle Christen-volken, één maal biechten en communiceeren en naar vermogen aalmoe zen geven, zullen daardoor een vollen aflaat verdienen. Ook zij, dio niet naar Rome kun nen komen, zullen dezen vollen aflaat kunr netx verdienen, wanneer zij 6 maal de kerk of de kerken van hun land bezoeken, die door den Bisschop zullen aangewezen wor- TtUILLH I O N (Naar het Amerikaansch). Stuur m(j maar een kop koffie. De schemering is in een stikdonkeren nacht veranderd. De lucht is grauw en hier en daar breekt de maan door de zwarte wolken. Nadat Augusla gegeten heeft, gaat ze weer naar hare kamer, doch ze steekt geen licht op. Met ongeduld telt aij de langzaam voor bijgaande uren. Aclit uur.... Negen uur.... Ada's deur gaat open, en ze gaat naar bui ten met den mantel op den arm. Augusta kan bij bet Jicht der lamp in den corridor even zien, hoe bleek de jonge vrouw >s. Ada vermoedt niet, dat haar een vijand op de hielen volgt. Het is nog eventjes klaar genoeg om den weg te vinden. Op het terras staat Ada een Pogenblik stil en gaat daarna naar 'tprieel. Ze klopt even en dadelijk gaat de deur open.' den en wanneer zij de andere opgenoem de werken van godsvrucht geheel en al volbrengen. Deze volle aflaat kan ook toe gevoegd worden aan de zielen in het va gevuur. Het schrijven bevat verder oenige wen ken en bijzondere aanmerkingen, volgens welke ook de zich op zee bevindende kloos terlingen, gevangenen en zieken denzelfden aflaat kunnen verdienen. President Woodrow Wilson en de pers. Zaterdagmiddag ontving president Wilson op het Witte Huis de te Washington geves tigde dagbladcorrespondenten, de vertrouw de vertegenwoordigers van 90 millioen men- schen, om president Wilson's eigen woorden te gebruiken. Ongeveer 30 werden verwacht, maar er kwamen er niet minder dan 125, en daar het onbegonnen werk was voor den president, om zich met ieder apart te onderhouden, hield hij een korte redevoering, waarin hij verklaarde, dat de journalisten goed moes ten begrijpen, dat er in zijn kantoor geen deu ren waren, en dat hij steeds bereid zou zijn, een ieder te woord te staan. „Ik beschouw" aldus de president „het vertrouwen tusschen den president en de nieuwsbladvertegenwoordigers van ons land als zeer heilzaam voor het volk, dat wij beiden vertegenwoordigen. Laat ons samen werken voor het heil van het land". Het is zeer te begrijpen, voegt de Tel. hieraan toe, dat de woorden van den presi dent zeer gewaardeerd werden, niet 't minst door de journalisten zelf, die gewoonlijk zeer voorkomend behandeld worden, zelfs. door tweede klas ambtenaren en diplomaten. Een internationale hotelcUef. De politie te Berlijn heeft een internatio nalen hoteldief gevat. Bij hem werden papie ren gevonden, die aantoonden dat hij ook te Parijs, Charleroi, Antwerpen, Amsterdam en den Haag hoteldiefstallen had gepleegd. Men weet nog niet, hoe de man heet, zegt de N. R. Ct. Een mynbrand. In een schacht van de mijn Priisident bij Bochum is gisterennacht om drio uur brand uitgebroken, waardoor een ploegbaas en acht werklieden in gevaar kwamen. Twee ploeg bazen doden dadelijk pogingen tot redding, maar werden bedwelmd weggedragen. Men zet, zooals de N. R. Ct. meedeelt, de pogin gen tot redding voort, maar vreest toch, dat vijf slachtoffers niet meer te boreiken zullen zijn. Een kind vermoord. ^Te Reuilly bij Parijs woonde een werkman, Roumeau genaamd, die hertrouwd was met Stephanie Allard, een drankzuchtige. Hij zelf had een dochtertjo Marie. De vrouw had uit haar eerste huwelijk een volwassen dochter, Marthe. In het gezin was voortdurend twist en oneenigheid. De vrouw bezat twaalf dui zend franc aan spaarduiten. Enkele dagen geleden besloot vrouw Rou meau met haar dochter Marthe uit hot huis to trekken. Zij wilde haar geld, dat in een linnenkast geborgen was, meenemen. Toen de kleine Marie dit bemerkte, trachtte zij haar stiefmoeder te beletten het geld uit de kast te krijgen, waarop vrouw Roumeau het meisje neerschoot en met haar dochter en het geld gevlucht is. In hoever de dochter aan deze misdaad medeplichtig is geweest, is nog niet uitgemaakt. De moeder is den dag na den moord in hopeloozen toestand met een kogel in het hoofd gevonden in hetbosch van Yincennes. STEMBU S-LECTUUR. Naarmate de verkiezingen naderen, raakt ook de kroniekschrijver der „Stemmen voor Waarheid en Vrede" meer „op dreef!" r;» ^Vn, v'r*uos'tei!" *n ^et bestrijden van de Katholieken bereikt ongekende hoogten. Men zou ook kunnen zeggen, dat die be strijding daalt tot ongekende laagten, merkt het „Centrum" terecht op. De N. R. Ct. drukt in twee kolommen klei nen druk (vooral niet minder s.v.p.) af, wat de jongste Kroniek over de coalitie te lezen bazelt. Het is kras, het is buitengewoon kras, zelfs voor een man als deze Utreohtsche Chroniqueur. Hij verklaart den Katholieken nu als volgt den oorlog: Do tijden zijn voorbij, waarin 't mogelijk was, in onze roomsche landgenooten men- schen te zien, die over geloofszaken ge heel anders dachten dan wij, maar met wie men overigens in 't maatschappelijk leven in vrede en vriendschap kon ver- keereu. Die tijden zijn voorbij. Sinds de bisschoppen hun intree deden in ons land, is er veel veranderd. Er is een geslacht van geestelijken opgestaan, dat geheel en al doortrokken is van den geest der Je zuïeten. Al zijn niet al de professoren aan de roomsche seminaries leden der orde van Jezus, zo moeten het S. J. ontzien, en rich ten hun onderwijs in naar de methoden en beginselen van Loyola's volgelingen. Hier uit vloeit meer dan een zaak voort. Wij noemen: onverdraagzaamheid. Wanneer thans een roomsch priester optreedt als pleitbezorger van godsdienst- en gewetens vrijheid, is hij onoprecht". En verder: „Nooit is de beschuldiging weerlegd kun nen worden, dat de moraal der Jezuïeten op de gewetens een verslappenden invloed heeft. De naties, die van geslacht tot ge slacht onder hun invloed hebben verkeerd, toonen daar de gevolgen van. En hun godsdienst een priester-godsdienst, na dert hoe langer hoe meer tot een grofzin- nelijk heidendom". Na. dezen aanloop zal het niemand ver wonderen, dat ten slotte de verklaring volgt: „Een goed calvinist kan zeggen: de paus begint hoe langer hoe meer te gelijken op den antichrist". Wij voelen neiging onzen lezers verschoo- uing te vragen, dat wij lnin zulke taal onder de oogeu brengen. Maar het is noodig, op zulke aanvallen te wijzen om goed te doen beseffen, hoe scherp en wild de strijd is. die ons Dij de stembus van dit jaar wacht. Wij kunnen ons letterlijk op alles voor bereiden. Want de anti-papisten hebben hun laatste woord nog niet gesproken. En de liberale pers draagt het woord haas tig in den kring barer lezers over, zonder ook maar het flauwste protest te .doen hoo- ren. Ze heeft het daarvoor te druk met het bestrijden van vermeende minderwaardige aanvallen van rechts. o Door een Wethouder gered! Do Amsterd. meldt: Maandagavond heeft onze stadgenoot de heer Mr. S. de Vries Czn., op de Keizers gracht ecu man, die in staat van dronken schap verkeerde en in 't water was gevallen, met behulp van zijn wandelstok daaruit ge red. Merkwaardig dat de man, ondanks het bad, nog niet geheel was ontnuchterd 1 Een auto-ongeval. Dinsdagmiddag viel te Oudewater een auto waarin een Duitsche en oen Hollandsche heer gezeten waren van een hoogen dijk. Een hunner bekwam daar bij een kneuzing aan een der beeneu, do an dere zoomede de chauffeur kwamen met den schrik vrij. De auto had eenige schade beko men meldt de Msb. De hecren keerden naar Utrecht terug. In elkaar gezakt. Gisterenmiddag zakte de 49-jarige besteller,iwegwijzer H„ vermoe delijk wonende in den Openrijstuin te Rotter dam, toen hij zich op het Beursplein bevond, plotseling in elkaar en kwam met zijn hoofd terecht tegen een trottoirband. Do man werd tiaar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Een noodlottig schot. Te Naaldwijk (Z.-H.) werd Dinsdagavond, zooals do Tel. schrijft, een schietwedstrijd gehouden met flobertgewereif in een zaal. Een jongeman, die juist binnen kwam, wilde zijn fiets tegen den muur zetten maar passeerde daarbij de vuurlijn. Juist werd geschoten en het kogel tje drong den jongeman in den schedel. Hoe wel de kogel, die van potlood en papier ver vaardigd wordt, is verwijderd, vreest men voor complicaties. Eerst vele uren na het on geval kwam de jongeling weer bij kennis. heemstede. Egbert Korsten. Wij lezen in het Week blad voor „BI. O.": Het is met diepgevoeld leedwezen, dat wij in de kolommen van ons Weekblad mel ding moeten maken van het overlijden van den heer Egbert Kersten, op den 17den Maart, na een kortstondig doch hevig lij den, te Haarlem ontslapen in den leeftijd van slechts 48 jaren. In dezen over'.edeno verliest onze Ver- eeniging een harer warme voorstanders, en al trad hij in ons midden betrekkelijk zel den op den voorgrond, wanneer do Voreeni- ging een beroep deed op zijn steun, dan gebeurde zulks nimmer te vergeefs, Als be wijs daarvoor herinneren wij aan hot werk zaam aandeel, dat liij nam aan verschillen de onzer vroeger periodiek terugkeerende 5-jaarlijksclie tentoonstellingen, waaraan hij of als inzender of als Commissielid van de eene of andere sectic verhonden was, zoo herinneren wij ons hem als lid van de Com missie voor het verslag der tentoonstelling in 1905 en als Jurylid in 1910. Van de Com missie voor de Nomenclatuur, sub-Commis sie voor Hyacinthen, was hij Secretaris en het bijna gereed gekomen register der Hya cinthen legt van zijne werkzaamheid eene mooie getuigenis af. Ook aan de algemeene vergaderingen onzer Vereeniging nam hij enkele malen als afgevaardigde deel, en zeer zeker zijn mede door zijn toedoen de prijsuitlovingen te Lonclen namens onze Vereeniging tot stand gekomen. Hij is dan ook het eerste Jurylid geweest namens onze Vereeniging op de in het voorjaar van 1908 te Londen gehouden voorjaarstentoonstel ling, waarop do eerste inzendingen in ver band met de prijsuitlovingen moesten wor den beoordeeld. HAARLEMMERMEER. De a.s. candidaatstelling. Wij lezen met veel belangstelling iu „Het Huisgezin" het volgende stukje, uit hot dis trict Haarlemmermeer aan dit blad geschre ven: „De centrale R.K. kies vereeniging zal bin nen enkele dagen vergaderen, en hoewel nog geen definitieve beslissing te wachten is met betrekking tot do candidaatstelling voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zullen alsdan toch de besprekingen offici eel worden ingeleid. „De candidatuur-Baivers zal wederom naar voren gebracht worden en schijnt ook bij de vroegere tegenstanders een gunstiger onthaal te zullen vinden dan tot nog toe het geval was. In tegenstelling met vier jaren geleden, geeft het tot nu too gebeurde goeden moed, dat de zaak onder hoct wat zuiverder hemel zal worden afgehandeld, Verder was do heer Kersten cenigon tijd lid van het Bestuur van de Bloemisten- vereeniging, doch sedert de opheffing der eertijds in binnen- en buitenland goed be kende firma J. H. Kersten en Co., was hij als zoodanig afgetreden, dan toen het geval was. „De grootste voorstanders van 'de candi datuur- Balvers zijn in het bijzonder te zoe ken in het bloeinbolLentoleud gedeelte van het district en in het algemeen onder de meer vooruitstrovenden van het geheele dis trict. „Men slaat ook van aangrenzende distric ten met belangstelling den loop dezer zaak gade, daar men hoe langer hoo meer opeji- lijk opkomt voor ecu practicus uit liet bloembollendistrict in de Kamer. „Het kan intussclion niet anders dan .een verblijdend verschijnsel zijn, dat, hoewel met kracht gewerkt wordt, do voorstanders van dc candidatuur-Baivers in een bijeen komst op den voorgrond stelden, niet hun kracht te zoeken in afbreken van het zit tend lid, zoodat indien men bij do andere richting denzelfden stelregel in praktijk brengt, het onverkwikkelijk gedoe van voor vier jaren zich niet meer herhalen zal. „Ook zal de heer Balvers geen andere candidatuur aanvaarden, dan van do R.K. kiesvereeniging, zoodat, wat de einduitslag moge zijn, geen dubbeltal katholieken can did aat gesteld zal worden. „De gewestelijke pers geeft in deze zaak al een goed voorbeeld door do besprekingen op wat milder toon en in zachter vorm to geven dan wel eens het geval was,, waardoor men dankbaar gestemden gemaakt heeft onder hen. die naar een goede en vredelievende oplossing uitzien, en dat zijn er velen." De Centrale R.K. Kiesvereeniging. In aansluiting met liet hierboven opgeno- mene geven wij gaarne plaats aan het na volgende schrijven, ons uit Roelofarends- veen dezen morgen geworden: „Het zal u belang inbezoemen waarschijn lijk, te vernemen dat het bestuur der Cen traio R.K. Kiesvereeniging in het district Haarlemmermeer heden te Hoofddorp cone vergadering heeft gehouden, waarin de a.s. kamercandidatuur op ernstige wijze werd besproken. Onder de stukken die ingeko men waren, werden voorgebracht niet min der dan zes verzoekschriften van stemge rechtigde kiezers uit Heemstede, Benno- broek, Lisse en Hillegom, waarin een twee honderdtal kiezers van allen stand en rang het bestuur vroegen om ook een evcntueele candidatuur van den heer Balvers uit Hil- legom te willen bespreken. Het centraal be stuur heeft hieraan voldaan, en deze candi datuur werd nadat de heer B. zich had verwijderd uitvoerig besproken, waarbij door een der leden werd voorgesteld vóór de definitieve candidaatstelling beide „can- didaten voor de candidatuur" in de verschil lende lokale kiesvereenigingen te doen op treden. Algemeen werd dit echter geacht meer een zaak te zijn, die de lokale kies vereenigingen zélf aangaat. Ten slotte meen de echter de groote meerderheid van het bestuur, dat liet toch wel een candidaat aan de lokale kiesvereenigingen mocht aan bevelen, hoewel het reglement hiervan niet spreekt. Als zoodanig zal nu de heer van Wiehen worden aanbevolen, wat echter de vrijheid der lokale kiesvereenigingen om met een anderen candidaat op de wijze die de Statuten aangeven te komen, volstrekt niet uitsluit. Men verzekerde mij dat de vergadering een heusch en vriendschappe lijk karakter droeg, wat niet anders dan toegejuicht mag worden. Melde ik ten slot te nog, dat de hoeren Riggel en Overmeer werden herkozen en dat besloten werd op 9 April een algemeene vergadering te hou den, waar echter de kamercandidatuur niet zal worden gesteld. Dit laatste zal later ge schieden." VAN ELDERS. Bedreiging van een burgemeester. Door het O. M. bij de rechtbank te Alk maar werd Dinsdag tegen drie grondwer kers te Sebagen drie maanden gevangenis straf geëischt omdat zü in den nacht van 22 op 23 December geweigerd hadden te vol doen aan de op den openbaren weg door den burgemeester van Schagen gegeven hevelen. Verder had het drietal den burgemeester be dreigd door op hem in te dringen, terwijl één dreigde met een mes te steken en een ander den burgemeester, die met een revol ver dreigde, toeriep: Brand maar los! FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 14 Maart. A. F. Petil- lon, vroeger journalist, thans zonder beroep te Rotterdam, Ged. Glashaven no. 9b. Z. Bouwman, verfhandelaar, te Streefkerk. 15 Maart. Handelsvennootschap onder de firma E. S. Stibbe Zonen, handel drijven de in zakken, te Zwolle, en hare individueelo leden B. Stibbe én E. S. Stibbe, kooplieden, aldaar. Goede Vrjjdag op de vloot. Door Z.Exc. den Minister van Oorlog ad, int. Marine is hij schrijven van den llen de zer aan de directeuren en commandanten der Marine voorgeschreven aan al het in Nederland aanwezige Marinepersoneel op Goeden Vrijdag a.s. hij wijze van proef een stokvischmaal te verstrekken, zooals dit sinds jaren hij de landmacht gebruikelijk is. SERÖEANTS le KLASSE. Do minister van oorlog heeft, in verband met zijn voornemen tot. geleidelijke ophef-' fing van den rang van sergeant le klasso,' bepaald, dat van 'l April a.s. af geen aan-' stelling meer tot dien rang mag plaats heb- Scheepvaartbenchten. IJMUIDEN, 19 Maart. Z. W„ storm. Vertrokken 19 Maart: iVeghtstroom, s. Bristol. NEDERL. STOOMVA VRTLIJNEN. Kaugean, van Amsterdam naar Batavia,- vertrok 18 Maart van Suez. Birma arriv. 18 Maart to Calcutta v. Java. Merauke, van Batavia n. Rotterdam, vor- trok 17 Maart van Padang. Malang, van Batavia n. Rottordam, ver trok 18 Maart van Hamburg. Jacatra, v. Hamburg n. Batavia arriv. 18 Maart to Antwerpen. Prins Willem III arriv. 18 Mrt te Para maribo v. Amsterdam. Aurora vertrok 19 Maart van Holtcnau n. Koningsbergen. Jason vertrok 18 Maart van Madras naar Cuddalore. Themis arriv. 18 Maart te Kopenhagen v. Amsterdam. Tellus vertrok 18 Maart van Livorno naar Valencia. Apollo arriv. 18 Maart te Neufahrwasser van Amsterdam. (Zeepost). Ada treedt binnen en Augusta is alleen buiten. Indien zo slechts het gesprek kon hooren, dat daarbinnen gevoerd wordt. Zachtjes sluipt ze door het vochtige gras tot aan een raam. Ze tast met hare hand rond om den weg te vinden. Eensklaps voelt hare hand iets warms, een menschelijlc ge laat. Op het volgende oogenblik wordt ze bij haar arm vastgegrepen en eer ze nog een kreet kan uiten, wordt door een gebiedende stem haar stilte opgelegd. Stilt klinkt het. Wie zijt get Een kleine pauze en Augusta ontdekt dat het eene vrouwengedaante is, die op den grond ligt. Weldra herkent Augusta het kamermeisje Lea. Sprakeloos kijken beiden elkander aan en nog altijd houdt Lea miss Sutherland vast. Laat mü Jos, Lea, zegt Augusta einde lijk. Je doet mij zeer. Zwijgend gehoorzaamt Lea. Je komt hierheen omMiss Suther land zwijgt. Te luisteren, zegt Lea bedaard, net zoo als u, juffrouw. Hoelang ben je reeds hier? Bijna een half uur. Weet je wie in het prieel is! Gaston Benoir en mevrouw Sutherland. Binnen hoort men duidelijk spreken. Indien u iets wilt hooren, juffrouw, zegt Lqa haastig, moet u niet wachten. Ze zet zich weer neer en legt het oor aan den wand. Augusta volgt, haar voorbeeld. Ze kunnen de woorden slecht verstaan, alleen wanneer Mr. Benoir nader aan den muur treedt, verstaau zo het gesprokene. Je kunt dus do som voor het einde der week niet bezorgen! Ada fluistert een antwoord. Goed, we zullen het daarbij laten. Van daag over acht dagen breng je mij het geld, j want ik heb het noodig, daar ik binnenkort j denk te trouwen. Lca schrikt hij het hooren dezer woorden. A propos, gaat Gaston verder, uw man j was zeer verwonderd over mijnen ring. Zeg me eens, wat hij daarover vertelde. Wederom hooren ze de klagende stem van Ada. Gaston Benoir lacht luide en opent de deur. Dus vandaag over acht dagen, Ada, rast i zacht. i De twee meisjes hooren Ada's kleed door het vochtige gras strijken en Benoir zich in eeno andere richting verwijderen. We zullen gaan, zegt miss Sutherland, ik wil dezen avond met je spreken. Zachtjes loopen beiden verder. Lea is blij, de dame betrapt te hebben. Eensklaps blijft Augusta staan, ze hoort lioefgetrapped op den weg. Mr. Sutherland komt daar, hij mag ons niet zien. We zullen door de ziideur binnen gaan, dan ga je mee naar mijne kamer, zegt miss Sutherland. Ga zitten, Lea, zegt Augusla, nadat ze in hare kamer gekomen zijn en ze do deur gesloten heeft. Eene nachtpit brandt op de tafel. j Is 't je te donker hier, Lca! Neen, juffrouw. I Goed, dan zal ik de lamp niet opsteken. Waarom ging je dezen avond naar het prieel, Lea? vraagt miss Sutherland. Ik heb het u reeds gezegd, ik wilde hoo ren wat Gaston Benoir met mevrouw Su-1 therland te bespreken had. j En hoe was u deze samenkomst bekend! 1 Lea glimlacht. U weet zeer goed, juffrouw, dat het niet do eerste keer was. Augusta ziet het kamermeisje verbaasd aan. Weet je dat ook? Hoe vernam je dat! Door zien en wachten. Wat heb je gezien? Ik zag mevrouw Sutherland in 't prieel gaan, waar Gaston Benoir haar wachtte, en 'tna vijftien minuten weer verlaten. Iloe kwam je dien avond daar! Ik volgde Gaston Benoir van af de stad. Van mevrouw Sutherland wist ik niets, ik wilde slechts zien, waarheen hij ging! Je kent Mr. Benoir dus! e? Ja. juffrouw. Die man interesseert mij zeer. Lea, zeg mij, wie hij is en wat hij is. Daarop kan ik u geen antwoord geven, Gaston Benoir is Gaston Benoir. Is dat alles, ik vraag het ter wille van Mr. Sutherland! Ik weet het; Mr. Sulherland heeft geen reden om hem te verdenken! Loa! Neen juffrouw, Gaston Benoir en me vrouw Sutherland beminnen elkaar in het geheel niet. Waarvan weet je dat? Vooreerst vau Gaston Benoir, en ik heb hot zelf gezien! Wat? Dat mevrouw Sutherland met hart en ziel aau haren echtgenoot gehecht is en nog liever zou sterven dan hem te vorlooehenen. En verloochent ze hom dan niet door deze bijeenkomst? Zij kan niet anders, ze is bang voor Gas ton en durft hem dat niet weigeren. Zei hij u dat? Ja. Lea, hoelang ken je hem. Sedert twee jaar. Waar leerde je hem kennenf In New-Orleans. Waar was hy toen? Hij was pas uit Zuid-Amerika gekomen Is hij in Zuid-Amerkia geboren 1 =a Neen. in Louisiana» NIEUWE HAARLEmSCHE COURANT ™"2E„

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5