DERDE BLAD Pro-T ariefwetpraatjes. BUITENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. Voor de Roomsche vrouw. m. VRIJDAG 21 MAART 1913 Ach, ach, wat ziju onze moderne concen- ratie-mamien toch leuke lui! De driebond geholpen door het vierde /viel aan den wagen (want in de moderne Samenleving is een driewielige kar weinig in aanzien) hebben bij de behandeling van ie wet op de invaliditeits- en oudersdoms- rerzekeiing, met de obstructieve hulp der .ocialisteu hun opzet weten door te voeren en door hun schitterende obstructie de oeliandeling der Tariefwet weten verdaagd ;e krijgen. Die behandeling der Tariefwet was hun nachtmerrie. Zij heb/ten honderd uit gekletst, enkel en alleen om te voorkomen dat de voosheid van hun vrijhandels-stelsel bij het Kamer debat over het ontwerp-tarief Kolkman, zou worden aan de kaak gesteld. ue iioerale grootwaaraigheidsbekleeders, die om po.iheke munt te slaan, hun mond vol hebben over de overtuigende argumen ten van de voorstanders der Tariefwet, heb ben hun politiek fatsoen te grabbelen ge gooid, door hun voroordeelenswaardige ob structie. Zij hebben zich daardoor leelijk in do kaart laten zien, want het is nu duidelijk geworden, dat zij met hun bestrijding der Tariefwet zoo zwak staan, dat zij een open bare behandeling vóór do aanstaande ver kiezingen niet aandurfden. Wat zouden de geconcentreerde vrijzin nige obstructionisten er op gehad hebben 1 Maar neen, zij durfden de bui niet af wachten en hebben iedere samenspreking in de Tweede Kamer met huns gelijken van de overzijde afgesneden. Zij laten de be spreking liever over aan betaalde huurlin gen, als de heer Klaas Reijne c.s., die er een middel van bestaan in hebben gevon den om do boeren, burgers en buitenlui wat op de mouw te spelden. Op die manier blijven hun vrijhandels theorieën, die erkend worden in alle landen van Europa, strijdig te zijn met de waar achtige volksbelangen onaangetast, al staat het vast dat vroeg of laat dat stokpaardje den voorstanders uit de hand zal vallen. Iedereen begrijpt dat het makkelijk schet teren is in volksvergaderingen en dat men daar wel zoo met cijfers goochelen kan dat de „zelfbewuste" kiezers er geloof aan gaan hechten. Let alleen maar eens op, wat de socialis ten ten opzichte van de tariefsverhooging aandurven. Zij durven beweren dat de ar beiders het gelag moeten betalen. Er blijkt uit hun beweringen echter klaar en duide lijk voor de zooveelste maal dat zij van de eerste leugen niet gebarsten zijn. Zij ma ken zich op in het oog loopende wijze schuldig aan misleiding en wie nauwkeurig de door hen genoemde cijfers controleert, ziet voor de zooveelste maal dat de socia listen zich met opzet van leugens bedienen en dikke woorden gebruiken om de domme menigte op de hand te krijgen. Wie daar meer van weten wil, schaffe zich bij onze propagandisten de beltendo brochure aan van Alb. van der Kallen „Het omwerp-Tariefwet". Dit nuttige boekje wen- echen wij in aller handen, omdat het dui delijk maakt het zwakke standpunt der meest geavanceerde tegenstanders van de tariefsverhooging. Naar het zich laat aanzien zullen zij ech ter wel een toontje lager gaan aanslaan en heel de linksche bende schijnt zich in do komende maanden meer te zullen gaan be zig houden met een actie tegen de verzeke ringswetten van Minister Tal ma, dan dat zij bijzonder veel zullen uitpakken over het tarief. De gang van zaken in Duitschland spreekt boekdeelen. Vroeger 50 h 60 jaar geleden, werd ons land overstroomd van Duitschers, zoogen. „poepen" of „hanneke- maaiers" die naar hier kwamen om wat voor den winter te verdienen. Toen had men in Duitschland vrijhandel en dreef de honger de mensclien over de grenzen. En wat zien wij thans, nu in Duitsch land liet vrijhandelsstelsel de bons kreeg en do protectie, de handel, de industrie, de landbouw, de scheepvaart enz. enz. doet bloeien, nu gaan de Nederlanders, bij dui zenden naar de oosterburen om werk te krijgen en een hooger loon te verdienen. Is dit nu niet het zekerst bewijs, hoe tariefheffing brood geeft en bij vrijhandel de kleine man met ellende te worstelen heeft. In 1912 waren niet minder dan 144.000 Nederlandsche arbeiders en arbeidsters in Duitschland werkzaam, die in Holland geen behoorlijk loon konden verdienen, wat in Duitschland wel het geval is. Sterker nog. Bij gemis aan genoegzamen arbeid verloor Duitschland in 1892 niet min der dan 90.188 inwoners, en in 1905 was, dank de tariefheffing, dit getal gedaald tot 21.968 en in 1911 tot 18.706. In laatst genoemd jaar stonden op de vreemdelingen- lijst niet minder dan 1.260.000 personen die uit de omliggende landen in Duitschland werk kwamen zoeken en vonden. Als de concentratie-mannen ooit een dom me streek hebben uitgehaald, om de vrij handel tot een inzet van politieken aard te maken, dan is het in 1913. Tariefheffing en protectie is geen poli tieke kwestie maar kan alleen dienen om het volk in al zijn geledingen tot welvaart te brengen en de schatkist middelen te ver schaffen om voor de arbeiders en daarmede gelijk gestelden sociale verbeteringen tot stand te brengen, die door de liberale machthebbers, in do dagen van goeden doen, zijn veronachtzaamd en verwaarloosd. Zij hebben de volksklasse steenen voor brood gegeven; jammer en ellende berokkende zij in plaats dat zij zegen om zich verspreid den; ongeloof on revolutie hebben zij ge predikt en bevorderd in stee van eerbied voor den godsdienst en ontzag voor de vau God gestelde machten. Aan onze Rechtsche regeering zij het go- geven door een wijze fiuantieele politiek, zooals deze door Minister Kolkman wordt voorgesteld, het volk zijn sociale wetten te geven en het equivalent te bewaren in de staatshuishouding. Het valt niet te betwijfelen of de meer derheid van de Nederlandsche natie zal onze Regeering daartoe in de gelegenheid stellen. KEES POLITIEK. dat men te doen heeft met werk van suffra- geiten. Behalve de villa van mevrouw White, heb ben de Engelsche kiesreehtvrouwen Woens dag nog een golfpaviljoen te Worlesbury bij Weston super Mare in brand gestoken. Het werd geheel vernield. De schade, door beide branden aangericht, wordt op 42,000 geschat. Fabrieksbrand. Te ten BrielenKoomen zijn door een he- vigen brand een vlasfabriek, met een schuur, waarin 100.000 kilo's vlas opgestapeld lagen en twee aangrenzende huizen in vlammen opgegaan. Een oogenblik dreigde de brand nog grooter afmetingen aan te nemen, en ook het tegenover gelegen zusterklooster en de school aan te tasten. Men wist echter den brand bijtijds nog te beperken. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Een rekenkunstenaar. In een dezer dagen in de Sorbonne te Parijs gehouden vergadering van de Société fran- caise de philosophie, die door verscheiden wiskundigen van naam werd bijgewoond, i verklaarde, naar de N. R. Ct. meedeelt, plot- seling do heer Quinton, dat hij een methode I had uitgedacht om uit het hoofd en op staan- den voet uit groote getallen de tweede, derde, of vijfdemaehtswortel te trekken. De aanwe- jzige wiskundigen stelden Quinton op de proef, en hij bleef op geen enkele vraag het antwoord schuldig. Van een getaL van 9 cij fers werd hem de vijfdemaehtswortel ge vraagd en direct op de vraag volgde het juiste antwoord. Quinton zei, dat het kunstje allereenvou digst was, maar hij wilde toch niet vertellen lioe hij het deed: „Iedereen kon 't vinden." Duitschland, het land der hoeken. Duitschland is wel het land der boeken bij uitnemendheid, daar worden meer hoeken ge drukt dan in Engeland en Frankrijk samen. In 1911 zagen er niet minder dan 32998 hoe ken het licht en dit aantal is in 1912 nog ge stegen tot 34801. Het record slaan de paedago- I gische hoeken (3316), vervolgens komt de bel- j letrie met 5211 nieuwe deolen, op het ge bied van rechtsgeleerdheid en staathuishoud- j kunde verschenen 3422 boeken, vervolgens komen theologie (2772), letterkunde, handel en verkeer, medische wetenschap (ieder met 2000 nieuwe uitgaven), op natuur- en wiskun dig gebied werden 1852 werken gepluhlieeerd, terwijl het aantal geschiedenisboeken 1542, bedroeg. Vervolgens komen de werken over aardrijkskunde (1418), bouwkunde en derg. (1248), kunst (1159), landbouwkunde (1103), Onder de' 1000 blijven de boeken over biblio grafie, pbilososphie, strategie en de adres- hoeken en kalenders. Een ongeluk bil schietproeven. Op het schietterrein Kummersdorf hij Ber lijn had hij schietproeven door een nog niet opgehelderde oorzaak de ontlading van een der kanonnen aan den achterkant plaats. Twee artilleristen werden gedood, drie licht gewond. De kiesrechtwyven. Het groote landhuis te Englefieklgreen in Surrey, behoorende aan lady White, weduwe van den bekenden generaal sir George White, is geheel door brand vernield. Uit verschil lende aanwijzingen werd heden vastgesteld, SCHOTEN. Personalia. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer S. van West, alhier, als tijdelijk ingenieur voor het vak van scheeps bouw bij het marine-etablissement te Soera- ba ja. ijmutden. Het Padvinderskamp. De voorbereidingen voor het padvinderskamp alhier, brengen lieel wat werk mede. Want behalve dat er een uitgebreide correspondentie aan is ver honden, dient ook gezorgd voor de inrich ting van het kamp zelf en wat daar voor komt kijken blijkt wel hieruit, dat den minis ter van Oorlog is verzocht te mogen beschik ken over tenten van allerlei grootte, ook een generaalstent voor generaal Baden Powell, dan over 4000 dekens, kookmateriaal enz. Volgens sommige bladen is reeds toezeg ging voor deelname gedaan o.a. door: Deutsche Pfadfindersbund, Charlottenburg; Les Eelaireurs de France, Parijs; Los Ex- ploradores de Espana, Madrid; The Boy Scouts Association, Londen; Sverigos Scout- förbund, Stockholm; Norshe gutters Speider- korps, Christiania; Inwiazkorve Naezelniet- wo Skantowe, Lwowie, Polen. De correspondentie met de spoor- en stoom- bootdirectios heeft reeds gunstige resultaten opgeleverd. Er zal van Rozen daal naar IJmuiden ge reisd kunnen worden voor nog geen gulden, de Engelsche padvinders zullen ook op de booten van de Vlissingscho lijn zeer groote reductie erlangen, alleen met de directies van de lijnen op Amerika heeft men nog niet al les in orde. Uit alle deelen der wereld komen aanvragen tot deelneming, zelfs uit Polen, dat vergeten was, kwam een schrijven in om alsnog inlichtingen te erlangen. BLOEMENDAAL. Het Witte Kruis. Onder leiding van Dr. Bakker, vergaderde Woensdagavond de Bloemendaalsche afdeeling van de Noord- Hollandscho vereenigiiig „Het Witte Kruis". Het jaar-verslag werd uitgebracht door den heer Dr. Bornwater, secretaris der afdee ling. De wijkverpleging, merkt do secretaris op, maakt hot voornaamste deel uit, van den arbeid der verceniging. Daarbij komt de be strijding van de tuberculose. De diphtherie- barak en de ontsmettingsoven deden beide dit jaar dienst. De rekening wees in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van f7577,19. Over 1912 was ontvangen f 1803.60 en uitgegeven f 1640,32. Door den Voorzitter werd meedeeling ge daan van den aankoop van een perceel voor de wijkverpleging. Aangekocht is door be middeling van don heer Van Twisk, een per ceel aan den Zijlwog vóór Duinrust voor woning van de wijkzuster. In den tuin zal een magazijn voor hot verplegingsmateriaal gebouwd worden. Het bestuur heeft in overweging genomen, om ook de kraamvrouwverpleging onder het werk van de vereeniging op te nemen. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergaderde gistermiddag onder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. A. Bas Backer. Afwezig met kennisgeving de hèeren van der Vliet, Bijvoet, Bispinck en Roozen. Onder de ingekomen stukken waren de jaar verslagen van verschillende commissies over het jaar 1912. De heer J. Schimmel penui nek verzoekt, hem eervol ontslag te willen verleenen als ambte naar van den Burgerlijken Stand, met ingang van den dag waarop hem dit ontslag eervol verleend zal worden. Het raadsbesluit d.d. 30 Januari jl., waarbij aan adressant als zoodanig eervol ontslag was verleend, is nog steeds niet goedgekeurd door Q-ed. Staten van N.-H. Wordt ing'ewilligd met ingang van heden. B. en W. stellen voor om in art. 1 van de Verordening tot heffing van den Hoofdelijken Omslag in plaats van 50,000 te leizen 70,000. Goedgekeurd. Als punt 2 der agenda was aan de orde: Verkoop van grond te Vogelenzang. B. en W. stellen voor om voor de som van 1.per vierk. M. te verkoopen aan den heer L. van der Hulst te Vogelenzang 61.5 vierk. M. grond en aan den heer J. H. E. Schroer, aldaar, 73.5 vierk. M. grond. De heer de Boo van Alderwerelt wil den grond a 1.50 per vierk. M. verkoopende heer Laan wil den grond niet verkoopen, maar wel verhuren desnoods. De gemeente kan volgens hem den grond Dog wel eens noodig hebben. Na verdediging door den heer de Waal Malefijt- en den voorzitter, wordt het voorstel aangenomen met 2 stemmen tegen (de heeren Laan en de Roo v. Alderwerelt.) Voor den tijd van één jaar wordt verhuurd aan H. J. de Jong te Vogelenzang 740 vierk. M. grond tegen een huurprijs van 13.en aan de wed. L. de Winter, aldaar, 94.5 viek. M. voor een som van 2.van het schoolterrein te Vogelenzang. Beide gaan in 1 Mei a. s. Aan den heer F. J. Eldering wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs, onder dankbetuiging voor de door hem verleende praestat-ies. Tot leden der Commissie tot Wering v«n Schoolverzuim worden benoemd de heeren: W. J. de Vries, A. IJzerman, A. L. de Stürler, J. Visser, J. van Snippenberg en O. A. Houwen. Goedgekeurd werd eene wijziging in do ver ordening, regelende den rang, liet getal en de bezoldigiug der ambtenaren ter gemeente-se cretarie. Goedgekeurd werd een uitbreidingsplan voor de bebouwde kommen te Bloemendaal en te Overveen, overeenkomstig een ter tafel ge brachte kaart. Bij de rondvraag vestigt de heer Jhr. M r. Teding v. Berkhout de aandacht op de inbraak in Aerdenhout, waarbij een onverdiende blaam is geworpen op een ijverig en bekwaam politiebeambte, den veldwachter Smit. Spreker vraagt den voorzitter of er geen middel is om dien man volkomen in zijn eer te horstellen. De V oorzitter antwoordt dat hem de vraag van den heer Teding van Berkhout ge noegen doet omdat hij hierdoor in de gelegen heid gesteld wordt, iets ten voordeele van Smits te zeggen. Er is in die zaak veel duisters. De inbraak geschiedde onder Zandvoort en de Heenvsteedsche politie heeft zich er niet weinig mede bemoeid. Ijverige onderzoekingen worden nog steeds gehouden om licht te brengen in deze duistere kwestie. Doch gelukkig doet zich één helder punt voor: de onkreukbaarheid en betrouwbaarheid van Smits boven allen twijfel verheven. Voorts verzocht, na eenige andere minder beduidende vragen, de heer Koolhoven eenige inlichtingen betreffende de Iramkwestie. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. met de tramdirectie zijn overeengekomen, den weg 16 Meter breed te maken, wat mogelijk blijkt, mits de eigenaren medewerken en enkele stukken (b.v. bij Belvédère) vooral zullen kun nen blijven. Ged. Staten hadden o. m. als eisch gesteld het maken van een parallelweg achter de kom van Overveen om, over het weiland van „Belvé dère". B. en W. hebben verzocht om dezen laat- sten eisch te laten vervallen, dooh nog geen antwoord ontvangen. De vergadering werd hierop gesloten. HILLEGOM. Volkshuisvesting. Op initiatief der Timmerlieden-veroeniging „Door Eendracht Sterk" alhier is besloten, over te gaan tot het stichten van eene Afdeeling der Veree niging tot verbetering der Volkshuisvesting". Plannen zijn reeds gemaakt en sommige in vloedrijke personen hebben reeds hunne me dewerking toegezegd. Een en ander staat in verband mot moge lijke verhooging van woninghuur. SOCIËTEIT „VEREENIGING." Tot vice-voorzitter van de biljartclub der Sociëteit Vereeniging is in de vacature van wijlen Dr. Oudschans gekozen de heer Wagenaar Reisige, en tot lid van het be stuur de heer S. H. Brakke. De voorzitter de heer H. A. M. Veen, herdacht in de verga dering van Woensdagavond wijlen den heer Oudschans. Professor Smith uit Amsterdam zal aan 15 leden op 10 clubavonden lessen geven. In de maand April worden eenige wedstrij den georganiseerd. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van de Haarl. Huishoud- en Industrie school, gehouden onder leiding van mejuf frouw de Clercq van Weel, bracht mej. S. M. Hoevenaar het financieel verslag uit. De heer Lugt, adviseerde namens de finaneieele commissie, tot goedkeuring, waartoe onder dankbetuiging werd besloten. De ontvang sten bedroegen 29.469.23; de uitgaven 29. 468. 13%, zoodat een batig slot aanwezig was van slechts 1.09%. Bij de ontvangsten is een bedrag van 14.650 aan subsidies. Als bestuursleden werden herkozen de dames Teding van Berkhout en van Rossum. De be groeting van 1914 werd goedgekeurd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te hekomen bij: A. v. d. Heuvel, Jan Steenstraat 29, een vingerring; Bureau van politie, een huissleutel; J. Mok, Korte Dijk 9, eeu laantaarntje; E. v. Dalen, Gen. de Wet straat 74, een olievat; Bureau van politie, een niet afgewerkt borduurkleedje; J. Bongaars, Kampersingel 32, een taxhondje; K. v. Mel- sen, Spaarnwouderstraat 88, een schrijfgarni- tuur in étui; F. J. Koosen, Gasihuislaan 157, twee cahiers; H. Lodewijks, Oranjeboom- straat 183, een spatlap van rijwiel; H. Nauw- land, Oranjeboomstrat 56, een wit hondje. HINDERWET. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van C. We- gerif om vergunning tot oprichting van eene smederij en eene inrichting voor machinale houtbewerking en speciebereiding waartoe te plaatsen eene locomobiel van 20 P.K. tot het drijven van eene zaagmachine, eenen slijp steen, eene boormachine, eenen mortelmolen en eene eentrifugaalpomp in eene tijdelijke werkloods staande op het terrein aan den Oudeweg, benevens het op dat terrein ge bruiken van eene verrijdbare torenkraan met electromotor van 8 P.K. ten dienste van het bouwen van eene locomotieven werkplaats voor de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij, Van onze Rechtoanic. (Vervolg der zitting van gisteren). ZAAKBESCHADIGING. Bekl. J. J. K. te Zaandijk moest terecht staan wegens het vernielen van een venster luik van een pakhuis te Zaandijk ten na- deele van iemand, die de Koog aan de Zaan echter op heeterdaad. Bekl. had verstek la- woont. Do veldwachter snapte het jongmensch ten gaan, maar do veldwachter en een ge tuig o waren er om de wettige bewijzen van het misdrijf over te leggen. De eisch was 14 dagen gev. straf. In deze zaak werd een getuige gehoord, de vriend vau bekl. De president stelde hem do vraag: Je bent Willem Dekker, niet? Bekl. Neen; J. K. De president kijkt verbaasd, omdat die naam niet klopt met denzelfden dien hij in het dossier moest vinden. De ambtenaar van het O. M. legt de zaak uit J. K. was door den veldwachter gesom meerd om als getuige tegen zijn vriend op te treden. K. had daar goen zin in en gaf op Willem Dekker te heeten. Deze man was echter niet te vinden, maar ten slotte werd K. teruggevonden. K., een stoere fa brieksarbeider lachte schalies tegen de hee ren Rechters, maar ontving van den Pre sident een uitbrander. VERZET TEGEN DE POLITIE. Tegen tweo bewoners van Ilpendam, D. en H„ werd wegens verzet tegen den veldwach ter de Boer, 3 dagen gev. straf geëischt te gen D. en 14 dagen tegen II. Het verschil in eisch zat 'm hierin dat D. tegenwoordig beterschap betoont en nu lid is van een afschaffers-vereeniging, zoodat. luj zich niet meer aan den drank te buiten gaat.. XIX. De moderne verhoudingen hebben de dienstbode een andere plaats in de huis houding en in het gezin gegeven dan zij vroeger innam. Wat vroeger geschiedde on der medewerking van heel het gezin, wordt door de iabrieken zooveel gemakkelijker en goedkooper geleverd. Zoo is bijv. 'het in maken van groenten vervangen door de veel goedkoopere geconserveerde producten; het linnengoed wordt kant en klaar veel fijner en voordeeliger in den winkel gekocht en het is uit den tijd om alles zelf te maken. We zouden zoo kunnen voortgaan om oor zaken op te sommen, welke de dienstboden geheel hebben teruggedrongen in de keuken of liever haar uit de huiskamer hebben verwijderd. Bij dit laatste komt nog een veranderde weelde-opvatting, waarbij het niet meer „staat", dat een dienstbode aan tafel komt, met 't gezinsleven op- en afgaat. Dit is alles zeer begrijpelijk, maar heeft ten gevolge, we spreken hier in 't algemeen, al gedenken we gaarne de vele uitzonde- vingen, dat te weinig aan de dienstboden oen togenmiddel is geschonken, 't welk moe-t verhoeden, dat zij van harte blij is j er eindelijk eens uit to kunnen, vrij te zijn en niet liet huiselijke werk, dat haar naar haar zin zoo weinig afwisseling ïfeeft, behoeft te worden gedaan. Het is alleszins begrijpelijk, dat een dienstmeisje, wanneer het den gelieelen dag, ■J'wi 's moreens vrcog. binnenshuis alleen mot werken is bezig geweest, des avonds geen maat meer weet, geen band meer voe len wil en ook, al is zij aanvankelijk on bedorven, spoedig gerekend moet worden onder de plaag der mevrouwen. Zij worden onhandelbaar, onbeleefd of huichelachtig, gaan den verkeerden weg op, ook in haar huiselijke bezigheden, waarin op do eerlijk heid van een dienstbode moet kunnen wor den vertrouwd: zij helpen het groote leger van slechte dienstboden vermeerderen, wor den veeleischend, vliegen uit ver bovenhaar stand, maken het dienstboden Vraagstuk steeds lastiger en zullen ten slotte, als zij eenmaal getrouwd zijn, ook al om maar getrouwd te wezen, geen voordeel brengen aan de maatschappij, welke zij dan moeten helpen vormen. Het zijn de meesteressen zelf, die hierin helpend moeten optreden. Het kan als regel worden aangenomen, dat de toekomstige dienstmeisjes voortko men uit de arbeidersgezinnen, uit kringen en families dus, waar zeer dikwijls niet die orde en regelmaat heerscht, welko noodig zijn om goede dienstboden te vormen, ten minste om een goeden grond te leggen, waarbij in de toekomst mag worden ver wacht, dat de meisjes, wanneer zij niet goed geleid worden, berekend zijn voor de taak, welke zij in een of andere dienstbetrek king moeien vervullen. Nogmaals, de uit zonderingen laten wc thans buiten beschou wing, omdat niet deze het zijn, die liet dionstbodenvraagstuk zwaarder helpen ma ken, al behoeft 't geen betoog, dat deze uitzonderingen altijd groot gevaar blijven loopen om het, leger ontevreden dienstbo den vroeg of laat te yergrooten. Zeer vele meisjes, die uit do arbeidersge zinnen voortkomen moeten reeds vroeg in 'betrekking, omdat zij de zorg dier gezin nen moeten verlichten. In die eerste be trekkingen zullen zij moeten leeren, wat, uit den aard door de omstandigheden der kringen, waaruit zij voortkomen, geheel daarvan is tegenovergesteld. Die verande ring zal meestal groot zijn en de tegenstel ling zal des to sterker wezen, wanneer het jonge dienstmeisje, dat een dienst heeft voor den dag, 's avonds in haar eigen huis moet terugkeeren. Zijn nu, in de meeste gevallen, de mees teressen in staat om het jeugdige dienst meisje te leeren: lo. datgene wat zij thuis niet heeft kunnen leeren; 2o. zal zij ver keerde gewoonten kunnen afnemen; 3o. zal zij in staat zijn het dienstmeisje zoodanig te behandelen, dat dit haar taak als een plicht leert begrijpen; 4o. zal de mevrouw zooveol tact bezitten om hot meisje zooda nig op le voeden, dat dit haar plaats leert kennen zonder óntevredenheid en 5o. zal zij door dit alles in staat zijn het» dienst meisje, dat door de tegenstellingen van'haar eigen kring en omgeving, waarin zij ver keert, misschien tot lichtzinnigheid geneigd is, voor groote gevaren kunnen behoeden? In één woordzal de meesteres er e r n- stig aan kunnen meewerken om het dienst meisje ook eenmaal in de maatschappij een nuttige huisvrouw en huismoeder te doen zijn? Wij mcenen van niet in de meeste gevallen. Wel zal de mevrouw de groot ste steun hierin moeten zijn. Maar van den anderen kant zal zij zelf te veel door huishoudelijke beslommeringen in beslag zijn genomen, misschien ook te weinig van den aard dezer dingen op de hoogte zijn al verwachten we ook hierin vandenRoom- schen Vrouwenbond veel goeds! om met goed succes te kunnen bewerken. Zij alleen kan dit alles niet: èn om haar zelf, èn om de dienstbode. En toch is het voor het dienstbodenvraagstuk en voor de maat schappij van het grootste belang. Wat daar om do meesteres en ook de dienstbode al leen niet kunnen, moet worden gesteund, tot grondslag hebben, het werken van den Roomsehcn Vrouwenbond. Reeds vroeger hebben we erop gewezen, dat in den Ned. R.K. Vrouwenbond e r n- s t i g moest worden betracht het streven van den Bond, want dit i3 van den be ginne af in het doel van den Bond neer gelegd, om te zijn van en voor alle standen. Niet dus een kring vau hoogere standen en van hoogere middenstanden, die zich tot dien lioogen stand willen gerekend- zien en toch weer door dien hoogen stand niet voor vol aangerekend worden. Maar eon Bond, waarin plaats is voor allen: voor den echten middenstand, den hoogen stand cn alle lagen van de burger- en volksklassen. Niet een kring van hoogen stand enz., die dc zaak voor de lagere klas sen zullen opknappen. Dat lukt hun niet en zou tot oen fiasco voeren; alleen al, omdat men op die wijze de lagere standen zeer moeilijk winnen zou, en ook omdat het werken uit die lagere standen zelf mede moet uitgaan en worden gesteund, daar de echte practische werkkrachten uit die geledingen moeten worden gerecruteerd. Dit werken in en door alle geledingen wordt aangetroffen in het dienstbodenvraag stuk, in het vraagstuk zelf zoowel als in de oorzaak en in liet gevolg. Wanneer deze drie, elkander nauwraken- de, punten goed onder de oogen worden gezien en de practijk er van in beoefening wordt gebracht, dan ligt voor ons een ruim arbeidsveld ter bebouwing. De vruchten er van zullen in breede lagen der maatschap pij voordeel kunnen brengen: aan de dui zenden meisjes, die dienstboden worden, aan de gezinnen, ook aan de opvoeding der kin deren, en aan do lagen der Maatschappij, waarin do huisvrouwen en moeders gewe zen dienstboden zullen zijn. In een vol gend artikel zullen we bovengenoemde drie punten behandelen. KINDER-AVONDGEBEDJE. Ik ga slapen blij en moe, Sluit ik zacht mijn oogen toe, Vader laat uw oogen rein [Wakend op mijn sponde zijn. Heb ik heden kwaad gedaan, Zie het lieve God niet aan, O, vergeef, vergeef mij 't kwaad, Ik maak op uw goedheid staat. Open uwe milde hand, Voor allen, die mij zijn verwant, En mogen U bevolen zijn, Allo menschen groot en klein'. Geef de kranken troost on»rusC, Aan allen ook een goede lust, Laat uw Eng'len heel den nacht, Houden bij mijn bed de wacht. NIEUWE HAflRLEMSCHE 1üH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 9