r TWEEDE BLAD Het ondoorgron delijke geheim. De arbeiders en het nieuwe Tarief, BUITENLAND. BINNENLAND. Hu Bon Rflarché. üaaHeift-lip&isse!. gelegenheden. DIMSDAG 25 1913 tM w II. Mr. Van Best, lid der Tweede Kamer voor Eindhoven, heeft aan de hand van een door den heer Helsdingen gepubliceerd arbeiders budget van 16.— per week voorgerekend, dat het nieuwe tarief voor een arbeidersge zin, bestaande uit een man, vrouw en drie kinderen, hoogstens neer zou kunnen komen op een meerdere uitgave van 2.66 per jaar! De heer Van Best nam hierbij aan, dat de prijs van vele artikelen met het volle recht zal verhoogd worden. Natuurlijk zal dit in werkelijkheid niet het geval zijn. 1) Het gevolg van nijverheidsbe scherming is niet zelden, dat de prijs van een artikel na korten tijd daalt. Do heer Jannink heeft dit in het jaar 1904 in zijn prae-advics voor de Vereenigiug voor Staathuishoudkun de en de Statistiek met een beroep op zijn practische ervaring, op duidelijke wijze aan getoond. Hij schreef: „De grondslag der waarheid, dat, bescher ming niet duur maakt, is gelegen in het feit, dat het een regel is dat hoe verder produ cent en consument van elkander verwijderd ziiu, de winst des te grooter, hoe dichter bij elkander, de winst des te kleiner wordt, die van de consumenten van afgewerkte artike len gevorderd kan worden. „Het buitenlandsche goed moet niet alleen dikwijls door drie of vier tusschenhanden gaan, voor dit de consumenten bereikt, maar het is mede een hoofdfactor dat dientenge volge de fabrieksprijs een diep geheim blijft, waardoor de winst dikwijls ongelimiteerd is. „Wordt tengevolge van beschermende rech ten daarentegen een artikel in het binnen land vervaardigd (en gebruikt) zoo duurt het niet lang, of de fabrikanten zien elkander de kunst af, het artikel wordt spoedig aan alle winkeliers, groot en klein, aangeboden, en kan per slot, door de onderlinge concurren tie der fabrikanten, met een kleine winst ver kocht. „De grossisten worden dientengevolge nog niet overbodig, dat zien wij aan de kolossale grossrstenzaken, die zich b.v. te Berlijn en Elberfeld, dus in het beschermende Duitsch- land, met succes handhaven. „Doch, hoe het zij, de consument komt in liet bezit van het gewenschte met een niet te groote opslag op den fabrieksprijs; dit laatste is hoofdzaak, immers het hoofdpunt in liet geschil en, zonderling vooral, tevens de hartewensch der theoretische vrijhande laars. „Omdat de winst die op buitenlandsche goederen genomen kan worden, nu eenmaal zooveel hooger is dan op gelijke artikelen in het binnenland vervaardigd, geeft dit èn grossisten èn winkeliers aanleiding, om zoo lang mogelijk de vervanging van het buiten- laiulsch door het binnenlandseh fabrikaat te gen te gaan. „Om ben als liet ware tot binnenlandschen aankoop te dwingen, is het noodig den in voer te belasten, ten einde die voorliefde voor den binnenlandschen, ten koste van den nationalen arbeid, onmogelijk of ten min ste, bezwarend te maken. Door dat middel to- 1) Het invoerrecht heeft op den winkel prijs der verschillende artikelen dikwijls wei nig of geen invloed. Volgens den vrij.han- dclaar Dr. Heringa kost het tarwebrood per pond te Enschedé 9 en te Gronau 10 cent. Een verschil van 1 cent per pond 2 cent per K.G. Het invoerrecht op meel bedraagt ech ter in Duitschland 11 ets. per K.G. Indien de stelling van de vrijhandelaars opging, dat nl. het invoerrecht den prijs der waren met het zelfde bedrag zou verhoogen, dan zou de broodprijs te Gronau niet zijn 10, maar 9 H- 515—14Yi ets. per pond. De heer Mans-holt Wijst er bovendien in „Cultura" nog op, dat de kwaliteit van brood in Gronau beter kan zijn. Nog een voorbeeld. Zwitserselie kaas (Em- menthaler) kost in acht Nederlandsehe ste den gemiddeld 1.60 per K.G. De invoer is thans v r ij. In Duitschland wordt een recht geheven vun 0.18 per K.G. en de gemiddel de winkelprijs is daar in acht steden 1.49. ^og goedkooper dus dan hier! In liet algemeen wordt de duurte in Duitsch land zeer overdreven. Het is in Nederland niet zoo enorm veel „goedkooper" leven. Het „vrijhandelerd" Nederland behoort tot de duurste landen van Europa. Dat is ook van vrijhandelszijde volmondig erkend. (Zie de „Nieuwe Rott. Crt." van 27 Januari 1900 tweede blad A). vens de binnenlandsche productie aanmoe digende om zoodoende de consumenten in de gelegenheid te stellen van de goedkoope de tailprijzen, die de verkoop van binnenland sche artikelen tot gevolg heeft, té laten pro- fitceren". Dit betoog schijnt ons zeer juist. Men meent nog maar al te dikwijls, dat de binnenland sche industrie slechts dan profijt zal hebben van de „bescherming", indien het haar ge lukt de prijzen per eenheid te verhoogen. Dit is echter een dwaling. De industrie is ook reeds aanzienlijk gebaat, indien haar omzet grooter wordt. Per stuk of per meter of per kilogram behoeft dan niet meer bere kend te worden en toch hoogere winst. Men vergete niet; dat de meeste fabrikanten ook zonder evenredige verbooging van hun on kosten nog wel meer kunnen produoeeren. Hot is een niet te loochenen feit, dat de enkele nijverheidstakken, die onder de thans geldende Tariefwet reeds tamelijk beschermd worden, wezenlijk geen dure producten leve ren. Wij wijzen op bier, verduurzaamde le vensmiddelen, koek, banket, suiker- en pas- teibakkerswerk, sigaren. De „bescherming" beeft al deze artikelen waarlijk niet „duur" gemaakt. De concurrentie tusschen de „be schermende" fabrikanten verhindert het op drijven der prijzen. Worden do rechten op buitenlandsche fa brikaten straks van 5 op 6 of 10 en 12 pet. ge bracht, wat zal er dan gebeuren1? Zal de bin nenlandsche fabrikant in het laatste geval zijn prijs met 7 pet. verhoogen? Geldt het ar tikelen, die nu reeds hier in concurrentie met het buitenland worden vervaardigd, dan zal hij zeker zoo dwaas niet zijn. Nu de kans schoon wordt, zal do Hollandsche fabrikant natuurlijk den buiteiilaiidschen concurrent er uit trachten te werken. Maar om dit met eenig succes te kunnen doen, moet hij zijn oude prijzen handhaven of er althans zeer weinig opleggen. Hij kan aldus handelen, omdat door meer dere productie de aigemeene onkosten van zijn bedrijf over een grooteren omzet worden omgeslagen. Daarin zit voor hem roods ecu niet onbelangrijke bate. Hïi moet zoo ban delen, omdat anders het Damocles-zwaard: het overstelpen van de binnenlandsche markt door do buitenlandsche overproductie, voor al bij het naderen van een laa.g-conjunctuur- tijdperk, boven zijn hoofd blijft hangen. Wort de buitenlandsche invoer moeilijker, de voortbrenging in het eigen land loonen- der, dan zullen nieuwe fabrieken ver rijzen, en bestaande ondernemingen zich uit breiden. Vermeerdering van werkgelegen heid dus! Maar tevens meer concurrentie tus schen de binnenlandsche fabrikanten. Een middel tegen prijsstijging! Voeg daarbij, dat het voor de tusschenhand minder noodig is, om hooge winsten per eenheid te be rekenen, en go gevoelt, dat de uitbreiding van onze nationale nijverheid te verkrijgen is, zonder een belangrijk en duurzaam offer te vragen van den verbruiker. De winkelier ziet zich dan immers voor oen mogelijk la gere winst per eenheid op bepaalde artike len ruimschoots schadeloos gesteld door de vermeerderde koopkracht der breede arbei dersbevolking, die in de nijverheid meer loo- nenden arbeid vinden kan. Hij kan moer om zetten. Hooge detailprijzen zijn dan minder noodzakelijk. Bovendien is bet voor hem een onvermengd voordeel, dat er meer arbeids gelegenheid komt en velen niet in den loca- leu winkelhandel een toevluchtsoord behoe ven to zoeken. Ook na de Tariefsherziening zullen echter verschillende artikelen nog al wordt dit langzamerhand minder uit liet buitenland betrokken moeten worden. De industrie zal zich slechts geleidelijk bij den nieuwen toe stand kunnen passen. Tijdelijke prijsverhoo- ging van enkele artikelen is mogelijk. Maar zelfs al ware de berekening van Mr. Van Best te laag, al moest 2 maal 2.66 per jaar of 10 cents per week betaald worden is do uitbreiding van de industrie, het ontstaan van nieuwe arbeidsgelegenbeden, met als ge volg betere toestanden voor onze arbeidende bevolking niet een,"toch altoos betrekkelijk zeer klein, offer dubbel waard? Moet onze welvaartspolitiek niet allereerst hierop ge richt zijn, dat onze groeiende bevolking in eigen vaderland werk en brood kan vinden? Door minder loonverlies het droeve ge volg van werkloosheid door een kleine loonsverhooging, is immers reeds bet nadeel der prijsstijging meer dan vergoed? Treft bovendien de prijsverhooging vooral weelde artikelen of artikelen, die niet dagelijks wor den gebruikt, dan zal het tijdelijke offer niet eens gevoeld worden. Of men voor oen stuk speelgoed voor z'n kinderen, voor een nieuw meubel, een nieuw pak, e.d. tijdelijk al iets meer moet betalen, maakt zooveel niet uit. Hier is immers eenigo aanpassing mogelijk voor den man met bescheiden middelen. En voor den rijkere levert die tijdelijke prijsver- booging zeker geen bezwaren op. j Alles komt hierop neer: wordt een mogelijk tijdelijk nadeel niet ruimschoots opgewogen door het groote voordeel, dat onze binnen landsche nijverheid haar vleugelen breeder kan uitslaan, dat onze arbeiders minder lij den onder chronische werkloosheid, dat de leonstandaard stijgt? Het antwoord schijnt ons niet twijfelach tig. j Maar, zal men misschien zeggen, er is in protectionistische lauden in Duitschland bijv. toch oolc werkloosheid? Zeker; hier geldt echter: wie wel onderscheidt, leert wèl. In een hoog-ontwikkeld industrieland kan in crisisperioden de werkloosheid tijdelijk groot zijn. Ten onzent echter is, door gebrek aan arbeidsgelegenheid, een chronische werkloos heid. Daarom moeten jaar in, jaar uit, zoo veel duizenden arbeiders in het buitenland werk zoeken. Vandaar ook het verschijnsel, dat onze locale ambachtsnijverheid overvuld is, dat onze winkelhandel zich zoo abnor maal uitbreidt. En eveneens valt hieruit mede te verklaren, dat zich soms voor de minste betrekking zooveel honderden sollici- 1 anten aanbieden. Al is men nog zoo be kwaam, al ontbreekt het niet aan technische kennis, een geschikt emplooi is in Nederland moeilijk te vinden. De vrijhandelaars trachten den indruk, door het cijfer van de in Duitschland geves tigde Nederlanders teweeggebracht, weg te nemen door de aandacht te vestigen op het feit, dat ook vele arbeiders uit protectionis tische landen als Oostenrijk-Hongarije, Italië enz. in Duitschland gaan werken. Wat zeg gen de cijfers voor het aantal „Auslander" op zich zelf? Heel weinig natuurlijk! Men i moet immers ook rekenen met de grootte der verschillende bevolkingen? I Welnu, in 1910 waren, blijkens de officioele cijfers, in Duitschland gevestigd: 144.176 Nederlanders. 667.159 Oostenrijkers on Hongaren. 137.097 Russen. 104.204 Italianen. 13.455 Belgen. 26.233 Denen. Bedenke evenwel, dat Nederland heeft: 5.858.075 inwoners Oostenrijk-Honerarije 51.304.249 Rusland 125.640.021 Italië 34.686.653 België 7.423.784 Denemarken 2,757.076 Per duizend inwoners gerekend zijn dus in Duitschland: Uit Rusland 1.1 personen. Oostenrijk-Hongariio 13 Italië 3 België 2 Denemarken 8.5 Nederland 24.6 Zijn deze officieele cijfers niet welsprekend? Wijzen zij er niet op, dat in het „vrijhande- lond" Nederland de werkgelegenheid nog al tijd zeer beperkt is? I Ook do loonen zijn hier te lande, zooals ieder weet, beduidend lager dan in Duitsch land. Blijkens „Die Arbeitersversicherung in Auslande" van Dr. Zacber zijn in de laatste dertig jaron de loonen in Duitschland gemid deld 50 pet., in enkele nijverheidstakken zelfs 100 pch gostegen. Een 7.00 belangrijke loons verhooging werd volgens Prof. Ashbey geen enkel land bereikt. Ook volgens bet oor deel van leiders der vakorganisaties en van vele redacties van vakbladen, is door de in middels ingetreden prijsverhooging van som mige levensmiddelen het hoogere loon niet gecompenseerd. Er blijft een overschot. De welvaart van het arbeidersgezin is vermeer derd. Het verbruik van levensmiddelen per hoofd der bevolking is bovendien voortdu rend gestegen, het vleeschverbruik niet uit gezonderd. 1) Maar, zegt men wellicht, in het vrijhan- delsgezindo Engeland is de toestand dor ar beiders toch beter dan in het protectionisti sche Duitschland. Met een beroep op de door den Engelsehen „Board of Trade" verzamel de gegevens wordt ook in een deel der pers ten onzent meermalen betoogd, dat de „stan dard of comfore" het levenspeil in broe deren zin voor de arbeidersklasse in En geland over bet algemeen hooger is dan in Duitschland. Men ziet hierin een argument tegen de Tariefwet-Kolkman. Ten onrechte! 1 Geen arbeider late zich daarom spannen Men vergete toch niet, dat de industrieele voor de zegekar van den „vrijhandel"! ontwikkeling van Engeland reeds een hoog- Minister Breqneville en de stoking. Een onzer Katholieke confraters hoeft, zoo tepunt had bereikt in het midden der vorige eeuw. Toen reeds was de vraag naar arbei ders groot en stegen dientengevolge vele loo nen. Met de industrieele ontwikkeling ging gepaard een krachtige arbeidersbeweging. De Trade Unions ontwikkelden in de tweede -T helft der negentiende eeuw een groote werk- schrijft liet Brusselsche „N._ v. d. D. gis< zaamheid. Menig voordoel voor de arbeiders teren, in de castraat minister de Broque- werd behaald. Het levenspeil der Engelsche viUe aangesproken en hem gevraagd wat werklieden steeg. Zij konden zich wat heterover de aigemeene werkstaking denkt, kleeden en voeden dan de arbeiders op bet! „Wat ik er over denk? zeide minister do Vasteland. Duitschland daarentegen was in BBroqueville. „In meest al de politieke par* liet midden der vorige eeuw arm; zijn pro- tijen onderscheidt men gewoonlijk twee ductieve kracht was zeer gering. Eerst na groepen: de klaarziendcnen de andc- 1880, 11a dc invoering van een meer besclier- ren. De socialisten, die klaar zien, hebben mond tarief, begon daar de enorme nijver- volkomen goed begrepen, dat met de alge- lieidsontwikkeling. Bij zijn reeds aangehaald meene werkstaking af te zeggen, zij in wer- pleidooi voor nijverheidsbesclierming in de kelijkheid hun gedachten, hun zaak, huil „Revue Socialiste" van September 1909 partij dienden. Zij hebben begrepen, dat 't ze- wraakt Buisson dan ook terecht elk beroep kerste middeL om bun ideaal, inzake van op Engeland, dat in buitengewone omstan- kieswetten, te dienen, is van vredelievend digheden verkeert. Te weinig wordt boven- te blijven. Maar het zijn de... de ande- dien gerekend met bet feit, dat de Engelsche ren, gij weet het, die de bovenhand be- industrie, dank zij de differentieele rechten haald hebben. De klaarziende socialisten zijn in ile Koloniën, nog altijd „bescherming" ge- geklopt geworden, en er bestaat reden om niet. to igelooven, dat het socialistische congres In Engeland was liet loon voor een tim- van Zondag hun nederlaag zal volmaken, merman in 1880 reeds 30 cent per uur. In Hes te erger, voor hen. En, indien ik al- Duitschlaud toenmaals 16 cent per uur. Geen ieen het kiesbelang in het oog hield, zou wonder zou liet dus zijn, indien de onderzoe- jk erbij voegen: zooveel te beter voor onsl" lfineeu van den Board of Trade juist bleken te zijn en aantoonden, dat de Duitsche werk- l m00r<1 °P Pater j alic. man zijn Engelschen vakgenoot nog niet bad Over den moord op den 1 ramciscaner pa- ingehaald. Maar eenigo twijfel aan de gege- ter Angelos Palic te Djakova gepleegd, vens van den Board of Trade schijnt gewet-geeft de „Neue Freie Presse" de volgende tigd, indien men let op het feit, dat bijv. bijzonderheden: volgons de mededeeling'en van het „Central1 De moord heeft den 7den Maart in Dja- Vcrband der Maurer und der Zimmerer" kova plaats gehad. Pater Palic is een ge- een werkliedenvereeniging het loon in boren Albaniër, 43 jaar oud en zeer popu- Duitschland gemiddeld veel liooger is dan lain. Op genoemden dag kwamen Servische do Board of Trade opgeeft. Ook Dr. Kuz-.en Montenegrij nscbe soldaten met fanatieke c>nski, verbonden aan het „Volkswirtschaft- j orthodoxe geestelijken te Djakova en om- liclie Bureau des Reichsschatzamfces" komt stroken aan om de bevolking met geweld in zijn werk „Die Entwicklung der Gewerb- tot de orthodoxe kerk te „bekeeren". lichen Löhne" tot hoogere cijfers. Een 300-tal mannen, vrouwen en kinderen, In Duitschland dat is onweersprekelijk waaronder ook Pater Palic, werden met zijn de loonen in de laatste jaren belang- koorden gebonden en onder doodsbedrei- rijk naar boven gegaan. Ook in Nederland gjng tot den overgang tot de orthodoxe is er vooruitgang. Maar bet verschil met kerk aangezet. Een orthodoxe priester wees Duitschland is toch groot. Voor den geoefen- j 0p de soldaten, welke met geladen geweren den werkman is dit wel op pl.m. 30 pet. te klaar stonden, en zeide: „onderteekent uw stellen. Vlak over onze grenzen, waar na- overgang, of deze strijders voor Gods eer tuurlijk het groot aanbod van Nederlandsehe Zullen uwe zielen ter helle zenden." Daar- arbciders de loonstijging tot een minimum 0p onderteekenden de gevangenen liet be- terugbrengt, is dat nog circa 21 pet. Zoo wjjs> schreef de N. R. Crt. van 20 Februari 1909: pater Palic was de laatste, die aan de „Als het gemiddelde, weekloon in Enschede beurt kwam, hij was de eenige, die rustig ongeveer 13.60 Mark bedraagt, zal het 111 en waarqjg weigerde. Toen hij na de derde Gronau 16 a 17 Mark zijn 'aanmaning nog weigerde, vielen op een Volgens de cijfers, vermeld in het onlangs wcrik yan (]en orthodoxen priester de sol- y,or.s!?, l^n j ""P1? wirp0daten op hem aan, rukten hem de geeste- Krafte Deutsohlands bedroeg het loon 1 jjjke kleederen van het lichaam en sloe- metseiaars P timmerlieden m 1882 mBor-gen mefc do g6Weepkolven op hem log betters bij Krupp in Essén verdifnden'in 1)0 Pater viel T S"®6' «jfe Ut &L -A,.in 1906: 5,5 Mk. D» "iu een industrieel ontwikkeld land is - !*en m'jn ftcleot niet." Wederom sloeg men bet spreekt eigenlijk van zelf - de loon- Jem met de geweerko ven tot eindelijk een standaard van al 1 e arbeiders, ook al zün zbajonetsteek door de longen een einde aan niet betrokken bij de nijverheid, hooger dan ZIte leven maakte. in een land als het onze. Alles hangt in de! Rome uit zullen groote eerbewijzen maatschappij samen. Gaat het loon van de aan f'e. nagedachtenis van dezen heldhafti- fabrieksarbeiders omboog, dan zal dit gun- Sen priester gebracht worden. De tot over- stigo gevolgen hebben ook voor andere ar beidersgroepen. Zonder bescherming kunnen vele nijver heidstakken ten onzent niet tot bloei komen. De Tariefwet is daarom ook voor de Neder landsehe arbeidersbevolking van het hoogste belang. De financiëele bate voor de schatkist komt haar ten goede. En het „protectionis tisch" doel vermeerdert voor baar de arbeids gelegenheid. Men late zich niet door het „duurte-gero-ep" van do wijs brengen. Wat kan zelfs de prijs stijging van enkele artikelen hinderen, in gang gedwongen Albaniërs zullen, nadat do toestand in Albanië geregeld is, ontslagen worden van de excommunicatie, welke deze overgang vanzelf medebrengt. ERGERLIJK EN WALGELIJK. Zoo noemt en terecht de Tijd het infame geschrijf in den socialistischcn al manak van het jaar 1912, uitgave van de - Vrije SociaÜstenvereeniging in buurt IJ IJ; dien er meer Joonenenden arbeid komt. Is Anarchistische Propagandagroep „Haar- hot niet een groot voordeel voor den arbei- iemmerp00rt; e, 0."; de Vrije Socialisten- der, als hij met voortdurend bedreigd wordt „Jordaan" en de Vrije Socialisten- door werkloosheid, die het gevolg is van den Oosten" te Amsterdam, invoer der buiten andselie overproductie? 0ndeé den schandelijken titel „De god- Gaat de binnenlandsche nijverheid voorlid, ,T B y jQ dat;' vuil?w. kan zij verbeterde werktuigenJcooper ni u- stuk een-staaltje van de meest domme we werkmethoden m toepassing brengen,! J haar productiviteit verhoogen en zich zoo 1) In het jaar 1883 was bet vleeschverbruik in Duitschland 30 K.G. per jaar en per hoofd dor bevolking. Thans klom dit tot 52.7 K.G. In Nederland is bet nog slechts 33.03 K.G. FEUILLETON (Naar het Amerikaansch). 5.) Heeft sedert haar niemand gezien? Neen. Zonder een woord te zeggen, gaat Arthur uit, snelt de trap af en doet een paard za delen. Nog eer hij in bet park is, komt een man op hem aanioopeu. Wat is er, Richards? vraagt Arthur. Om Gods wil, stamelt de tuinier bleek v'an schrik, kom tocli zelf eens zien, wat cr gebeurd is. Zwijgend volgt liem Arthur, de tuinier gaat 1 ad ei ijk naar liet oude prieel, waarvan de deur wijd openstaat. Zie eens, Mr. Sutherland! Aan de tafel in bet prieel zit een man, 'net hootd op de armen geleund in eene onna- |Uurüjke stijve houding. Op den grond ligt tetie bloedvuk en daarnaast een bebloede teil:. Wat moet dat boteekenen, Richards? vraagt Arthur. Moord, Mr. Sutherland! fluistert de man. Hier is een moord gepleegd en daarom durf de ik niet binnengaan. Mr. Sutherland treedt binnen. Hij ziet da delijk wie liet slachtoffer is en richt even het hoofd van het lijk op. Hier, op dezelfde plaats, waar Ada met hem bijeenkwam, ligt Gaston stijf en dood. XXII. NA DEN MOORD. Het is een stormachtige, regenachtige nacht. Schuimend en donderend boort men de gol ven tegen den oever en de storm doet de don- ren en luiken van het oude gebouw ramme- j leu. Arthur Sutherland zit in de bibliotheek, waar Augusta vuur heeft laten maken. In een der vertrekken ligt het lijk van den vermoorde. De doodschouw beeft des namiddags plaats gehad, doch niets aan liet licht gebracht. De persoon, die het laatst met Gaston Benoir gesproken heeft, is Julie Weldon. Toen zij de droevige tijding vernam, viel ze bewuste- jloos neer en ze js niet kunnen verschijnen, j Mevrouw Weldon lieeft Benoir liet lniis te gen den avond zien verlaten en den weg naar Maplewood zien inslaan. Het kwam haar vreemd voor, dat liij niet terugkeerde, doeh dat hem een ongeluk kon gebeurd zijn, daar- i aan heofi zij niet gedacht. I Een kamermeisje, Rosa, lieeft Mr. Benoir op den bewusten avond tusschen acht en ne gen uur gezien. Hij wandelde naar het ter ras en leunde op het ijzeren hek. Zij heeft j liem duidelijk herkend, ze was daarover niet verwonderd, want hü kwam dikwijls in het park. De tuinier Richards verklaart, dat hij den lieelen dag druiven 'gesneden lieeft en hij des namiddags bij het oude prieel is gekomen, 1 waar hij de gereedschappen wilde bergen. I Hij heeft den vermoorde gevonden, juist zooals Mr. Sutherland liem vond, en zijn heer er dadelijk van verwittigd. Mr. Sutherland bevestigt liet gesprokene. Hij lieeft de wonde onderzocht, en stemt met do geneeslieeren overeen, dat de moord reeds voor eenige uren moet gepleegd zijn. Het bloed stroomde niet meer en was gestold. De stoot was blijkbaar van achteren toegebracht door een vaste hand en had juist liet ha.rt getroffen, zoodat de dood onmiddellijk moet gevolgd zijn. Over Mr. Benoir woet Mr. Su- t herland niet veel mede ie doelen. Men beeft hem verteld, dat bij i" Louisiana geboren is. Ook de mededeelingen van mevrouw Wel don werpen geen licht op de geheimzinnige misdaad. De papieren van Mr. Benoir worden nage zocht. Brieven worden genoeg gevonden, doch leiden niet op liet spoor van den moor denaar. Mevrouw Weldon meent, dat hij om zijn geld en z'jn kostbare juweelcu vermoord is. TTil as l.ckcrd, dat bij in dan laai.-ton en tevens onbeschaamde godloochenarij, in- export-in d7,7t r te Étetteyen door liaat tegen den godsdienst ontwikkelen7"dan za 1 de Nederlandsehe ar-j^0f0n.,f socialisten zich immers nooit bei'dersstand daarmee tevens belangrijk ge-, 1T ,rrn baat zijn. Men bedenke, dat alleen een werk-1f a lull°ud en tege- gever, wiens zaken goed gaan, in staat is om Z 0 en tlet Pel1 waaroP liei' stuk zijn arbeiders het gelieele jaar door werk te SRiat Kennen: verschaffen en loonsverhooging te geven. „Als wij spreken of schrijven van Eerste voorwaarde voor het welslagen der goddienerij, dan bedoelen wij onwillo- arheidersbeweging is een krachtige nijver- keurig het hedendaagsche christelijke heid. god dienen." Dan moet het nog een paar dagen ge heim blijven. Geef maar een oorzaak op, wol- I ke je wil, om de bedienden van haar kamer verwijderd te houden. Men kan niet weten of booze tongen deze vluelit niet inet den moord in verband brengen; wil je dat deen, Gusta? Ja, indien ik kan. Lang kan bet echter geen geheim meer blijven. Dat wil ik ook niet. Ik zal trachten Ada's spoor te vinden en niet terugkeeren eer ik haar gevonden heb. Heb je geen vermoeden, vraagt Augsta, waarheen ze kan gegaan zijn? Niet het minste. Mijn arme Ada kendo zoo weinig niensclienGod weet, wat er met haar gebeurd is. 'tls om krankzinnig to worden. O, het is verschrikkelijk, stamelt Augus ta. Van achteren doorstoken door het hart. Arthur, zou ik bij de behandeling betrokker worden? Ik geloof liet niet, herneemt hij, verwon derd over den wilden blik harer oogen. Je kunt toch geen aanduiding omtrent deu moord geven? Neen, zegt ze, hoe zou dat mogelijk we zen, ik ik ben maar bang, dat ik moet zeggen, dat Ada met dezen man bekend was- Zorg dus Arthur, dat ik buiten spel blijf. Maar Gusta, hervat hü nog meer ver wonderd, je behoeft niet te verschijnen, maak je dus niet ongerust. Hoe de zaak ook mc.ii tijd veel geld bij zich liad, en op liet lijk werd niets meer gevonden. Welke drijfveer kon de moordenaar anders gehad hebben? Geheel St. Mary is in rep en roer over het gebeurde. Sedert menschengeheugen was daar geen moord gebeurd en de sluier, die over de misdaad ligt, verhoogt nog do be langstelling. Ada's vlucht blijft nog een geheim, of schoon de bedienden allerlei gissen, wat er van hunne meesteres geworden is. Iedereen denkt, dat het gebeurde hare zenuwen zoo geschokt heeft, dat ze ziek is. Philippine vraagt aan Mr. Sutherland, of mevrouw hare bedienden niet meer noodig heeft, doch wordt met een ontkennend ant woord teruggezonden. Het kindermeisje her innert zicli alleen, dat mevrouw in de kin derkamer is geweest cn de kleine herhaalde lijk gekust beeft. Blijkbaar beeft Ada dus afscheid genomen van haar kind en is daarna gevlucht; waar heen, weet God. Na de ontdekking van den moord beeft Augusta liai-e kamer niet meer verlaten. Zon juffrouw Augusta den vreemdeling heimelijk bemind hebben? vragen zich do bedienden af. Arthur gaat zijne nicht over liet gebeurde ondervragen. Gusta, wie weet iets van Ada's afwezig heid buiten ons? Niemand! antwoord zo met eene doffe stem. NIEUWE HflARLEMSCNE COURANT t t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5