Van Houten's Cacao NIEUWS UIT OEN OITHEK. bUlTfc.KL.ANU tüNHENLANÜ. Ingezonden Isdedeehngen. Haemorrhoiden. Zijt gij een lijder? OVERZICHT. Het was wel te verwachten, dat MONTE NEGRO zou toegeven aan de eischen van OOSTEN KIJK. Toch neeint dit landje een erg genadige houding aan en doet, alsof dit toegeven een groole gunst is. Wat betreft de vervolgingen der Katholie ken en den moord op Pater Pa lie beeft de Aloutei egrijusche regeering aan Oostenrijk meegedeeld, dat zij, 0111 een bewijs te geven \au den verzoen lij ken geest, die haar bezielt en van Laar vriendschappelijke bedoelingen, bij wijze van uilzondering, ziclk zal voegen naar den werseh van Oostenrijk om een Oos- tenrijksch gedelegeerde met dpn aartsbis schop van Prizreud uit te zenden om een ondcr/ovk in Ie stellen in zake den moord op den priester Palic en de bekeeriugen tot het orthodoxe geloof te Djakowa en te Ipek, op voorwaarde echter, dat. de zending van den Oostenrijkseben ambtenaar liet karakter zal lu bben van een gemeenschappelijk on derzoek met een Montenegrijnsch gedele geerde Daar de regeering van Montenegro be zielt! is met den geest van verdraagzaamheid en de geestelijke belangen, die zij heeft te behartigen, baar buitei gewoon ter harte gafin, stelt zij voor aan de twee Oostenrijk- ecbe gedelegeerden een Montenegrin toe te veegen, die aangewezen zal worden door een katholieke mogendheid om deel uit te ma ken van de commissie van onderzoek. Ook betreffende Skoetari heeft zij toege geven. Aan de gezanten der mogendheden is een gelijkluidende nota ter hand gesteld, waarin de Mnntei egrijnsehe regeering zegt, dat zij u't mensehlievendheid gehoor wil geven aan den eenparigen wenscb der mogendheden en daarom den commandant van Skoetari in structies heeft gegeven om het vertrek der burgerbevolking mogelijk te maken. Hei geval met de Oostenrijksche stoom boot te San Giovanni di Medua, die door de Monteuegrijnen verhinderd zou zijn koop waren aan land te brengen, terwijl de ma trozen uiet den dood bedreigd werden, wordt officieel tegengesproken. Uit dit alles moet dus wel blijken, hoe goed en menschlievend en edelmoedig die regec- ïing van Montenegro toch wel. is. Maar 't is toch allerwaarschijnlijkst wel „faut de mieux": zij kunnen moeilijk anders doen. Het nieuwe ministerie in FKANKRIJK heeft gisteren in de Kamer bij monde van den minister-president Barthou eene verkla ring afgelegd, waarin gezegd wordt, dat noodzakelijk maatregelen moeten genomen worden om de nationale verdediging te ver zekeren. Het ontwerp op den driejarigen dienstplicht wordt dus door de regeering overgenomen. Er wordt op aangedrongen een einde .te maken aan het geschil tnsschen beide Ka mers. Het wetsontwerp op de leekenschool zal de regeering tot een goed einde weten te brengen. We hebben hêFT)lTjkt hieruit duidelijk wel gelijk gehad, toen wij hij den val van het kabinet-Briand zeiden, dat het ons om het even is, wie in Frankrijk aan het roer zitten. Anti-Christelijk en speciaal anti-katholiek zijn toch steeds de daden van alle Fransche ministeries. De invoering der wet op de inkomstenbe lasting zal de regeering spoedig ter hand nemen. Barthou besloot: Ons program is een pro gram van nationale verdediging, want bo ven alles stellen wij de veiligheid en de on afhankelijkheid des lands. Tevens is het een program van propaganda voor de republi- keinsche aetie. Wü doen een beroep op het vertrouwen van de republikeinsche meerder heid. De beraadslaging wordt gesloten. De Kamer neemt met 225 tegen 162 stem men een motie van orde aan, waarin wordt gezegd: De Kamer, de algemeene politiek der regeering goedkeurend, betuigt zonder voorbehoud haar vertrouwen in de regeering en gaat over tot de orde van den dag. 161 Jeden onthielden zich van stemming, 81 afgevaardigden waren afwezig. Een allesbehalve mooi resultaat! Een meerderheid van 225 stemmen in een Kamer van C00 leden! Het is wel te voorzien, dat dit ministerie geen lang leven zal hebben. Zeldzaam koel is het ontvangen, het legt een verklaring, die niet veel zegt, en ont vangt een votum van vertrouwen van nog niet de helft der leden. Korte Berichten. Van het oorlogsterrein. Gisteren had een algemeene aanval op Adrianopel plaats. De aanval werd onder nomen op een vooruitgeschoven positie, bin nen alle sectors gelegen. Alle versterkte pun ten binnen den Oostelijken sector werden bij dezen aanval genomen. De Bulgaren bemachtigden 12 kanonnen Sn 4 mitrailleuses. 300 Turken werden gevan gen genomen. Te San Remo wordt alles in gereedheid gebracht om de gedelegeerden der mogend heden, die over den vrede zullen onderhan delen, te ontvangen. die vermoedelijk den brand hebben gesticht meldt de N. R. Ct. Te Sandwich is aanmer- j keJijke schade toegebracht aan een golfveld. j Te Manchester hebben kiesrechtvrouwen de afgevaardigden van de (soc.-dem.) Onafhan kelijke Arbeiderspartij in hun vergaderlo kaal opgesloten. De ketting moest doorge- vijld worden. Een half uur zaten de afge vaardigden gevangen. Een schipbreuk. Te Cnxbaven werd, volgens den Berlijn- schen correspondent van het Hbld. geseind: „De groote Fransche bark „Marie", die den 23sten September San Francisco verliet met een lading graan, werd met groote averij, lek en zonder bemanning in de Noordzee ge vonden. Gisterenmiddag werd het wrak door twee Nederlandsehe vischstoomsehepen naar Cuxhaven en verder naar Hamburg gesleept. Omtrent liet verblijf van de bemanning is! niets bekend. De bark was bij Goodwins aan de Engelsche kust gestrand en later door den storm losgerukt en weggedreven. Aan boord van de Marie, die 12 voet water in bet ruim bad, ontbraken drie booten, waarop blijkbaar de bemanning het schip verlaten had". Een bericht uit Londen aan de Matin J meldt, dat het Engelsehe schip „Ameer'Yvan Grimsby, erin geslaagd is, de bemanning vau de „Marie", 24 man sterk, te redden en te Grimsby aan land te brengen. De ramp in Amerika. Tengevolge van de ontzettende regenbuien na het onweer en den storm zijn de rivieren in de Vereenigde Staten buiten de oevers getreden. Men vreest dat de overstroomingen ernstiger zijn dan vele jaren het geval was. Verschillende steden staan onder water, vijf personen zijn verdronken. Huizen zijn inge stort, vee verdronken, de oogst vernield. De bevolking van de overstroomde streken vluchtte naar hooger gelegen terrein. In Omaha zijn 350 huizen verwoest en 1300 tehavend. Kiesrechtwijven. Tg Beckenham in Engeland is brand ge- iticht in een groot huis, dat in aanbouw was. Het vuur werd nog bijtijds gebluscht. Bij de brandbare stoffen, die in het huis werden gevonden, in petroleum gedrenkt papier en znder brandbaars, lagen geschriften over Vrouwenkiesrecht. Men meent het signale- tnent te hebben van twee kiesrechtere11 wn, DE AANSTAANDE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. WINSCHOTEN. Door de combinatie van Vrijz. en Vrijz.-Democratiscbe kiesvereeni- j gingeu iu het district Wiusehoten is de heer dr. D. Bos opnieuw candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. I EMMEN. Door de vrijzinnigen in het dis- i trict Ennnen is thans Mr. Goeman Borge- sius definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. DIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kan- tonrecliter-plaatsv. iu het kanton Kampen, inr. J. Nanninga Uiterdijk en mr. dr. II. S. Veldman; in het kanton Middelburg, mr. J. J. Ileyse; in het kanton Zuidbroek, B. W. Siemens; in het kanton Geldermalsen, mr. M. Kolft' en is benoemd tot kuntonr.-plaatsv. in het kanton Hilversum, met ingang van 15 Mei mr. O. J. Heemskerk, advocaat en procureur aldaar. DE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN OVER HET PLAN VAN VOLLENHOVEN. In zijn boekje ^De eenheid van bet land" geeft prof. van Vollenhoven een plan, om te komen tot het vormen van een internatio nale politievloot, waartoe dan door ons land het initiatief genomen zou worden. Die internationale politie zou moeten wa ken voor de instandhouding van den Euro- peeschen vrede. De boefijzercorrespondent van het Hbld. heeft zich nu gewend tot den minister van Buiter,laudfcche Zaken, den heer de Marees van Swinderen, en dezen gevraagd, of hij die internationale politie, als door prof. van Vollenhoven bedoeld, een utopie acht. De minister heeft hierop geantwoord: „lk zal mij wel wachten dat te bevestigen op gevaar af van alsdan door den hoogge- sciiatten schrijver geplaatst te worden in de gelederen der twijfelaars, die hij zoo terecht brandmerkt als menschen, die door hun scep ticisme de grootste hinderpalen tegen door tastende hervormingen opleveren. Ik reken echter, dat aan zijn „daad" een veel grooter gebrek aankleeft, dan hare al of niet oogen- schijnlijke uitvoerbaarheid; zij beoogt naar mijn bescheiden meening het in bet leven roepen van iets, dat volkomen overbodig is, voor welks reden van bestaan door niemand nog ooit tot op heden de nijpende noodzake lijkheid daadwerkelijk is gevoeld en waar voor dientengevolge niemand bereid kan be vonden worden de noodzakelijke hoeveelheid geestdrift te gevoelen, laat staan belangrijke offers te brengen. Het geeft een slag in het aangezicht aan het instituut van arbitrage en gaatuit van een aangeboren zucht om trae- taten als scheurpapier te behandelen, waar voor men in de geschiedenis der volkeren gemeenschap van de laatste halve eeuw vruchteloos naar de feitelijke bevestiging zal zoeken. De fout in den opzet van den hoogleeraar is deze, dat bij hem vooroji ge staan heeft de patriotische behoefte om Ne derland een „daad" te zien verrichten en dat hij daarna is gaan zoeken naar iets, dat voor zulk een daad pasklaar gemaakt kon wor den. Daardoor mist zijn constructie de on ontbeerlijke bestanddeelen van objectiviteit, van een algemeen en alom gevoelde behoef te, waarin tot heil der volkeren zoo onver wijld mogelijk behoort te worden voorzien". „Onuitvoerbaar acht u de zaak dus niet!" vroeg de journalist toen, waarop het ant woord luidde: t „De totale overbodigheid eener internatio nale politie is een afdoende grond om zieh 't hoofd niet te breken over de mogelijkheid van hare samenstelling en werking. Ik wil gaarne toegeven, dat die puzzle oplosbaar is; maar wanneer ik dan achteruit kijk en zie dat, sedert meer dan veertig jaren, het aan de diplomatie gelukt is, Europa voor ook maar één grooten oorlog, welke het in al zijn hoofdgelederen omvat, te behoeden, dan vraag ik mü af, waarom het lichtzinnig zou genoemd kunnen worden om ook het naaste perspectief in dezelfde lichte kleuren te zien; en dan mag ik niet ontkennen, dat ik, in dat tafereel, de internationale politie onder geen anderen vorm dan die van wijlen onze rustende schutterij of onverhoopt des noods nog als de karahiniers van Offenbach zie manoeuvreeren. „Ziedaar, mijne meening over de intrin sieke waarde van het door prof. Van Vollen hoven zoo schitterend ontwikkelde denk beeld". zorgvuldig gefouilleerd werd, vermoedt men toch, dat M. een brandende sigaar in zijn zak heeft kunnen houden. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. Weer een antiek crucifix gestolen. Men meldt uit Gemert aan de 's Hert. Crt.: In de kerk alhier is dezer dagen een Chris tusbeeld gestolen. Den juisten datum van den diefstal weet. men niet. Eerst Zondag morgen was de diefstal bekend. Het betreft een antiek en zeer fijn afgewerkt crucifix van omtrent twee decimeter lengte. Een brutale inbraak. Toen de heer S du Cunna, eeu bewoner der 3e verdieping van perceel 49 in de HemoDystraat te Am sterdam Zaterdagavond tegen zes uur thuis kwam, bemerkte hij, dat in zijn afwezigheid een ongeroode gast aan het „werk" was ge weest. Een linnenkast was opengebroken, waaruit eenige geldkistjes met een vrij aan zienlijk bedrag aan geld waren verdwenen. Voorts werden verschillende g<«nden en zilveren voorwerpen en eenige papieren van waarde vermist. Deze vond men echter ge deeltelijk terug in het trapportaal van een lerceel in de Vrolikstraat. Terwijl de inbreker de woning verliet, ont moette hij op de 1ste verdieping de huis vrouw der 3e verdieping, doch zij vermoedde niet, dat eeu inbreker haar passeerde, zoo dat deze ongestoord kon ontsnappen. Gasverstikking. De 22-jarige mej. B. A., uit Leeuwarden, logeerde van Zondag op Maandag bij hare familie Th. v. V., te Zwolle. Des avonds heeft zij de gaskachel .villen aansteken, zonder bemerkt te hebben, •at ze niet aanging. Des morgens werd zij mod gevonden. Een luchtballon. Zondagmiddag te half vijf landde op tien minuten at'stands van Ba- vel (N.-Br.J eeu luchtballon met de heerenA. van Someren en Christine, die te 3 uur op bet terrein der gastentoonslell'mg te Ant werpen waren opgestegen. De hevige wind bemoeilijkte de landing; de mand kantelde en de inzittenden kregen eenige schrammen, zoo meldt het Hbld. De ballon werd weinig beschadigd. De luclitvaarders ondervonden geen hulp van de toegeloopen hoeren. Branden. Zaterdagavond brandde te Borger, naar het „Gr. D." meldt, door on bekende oorzaak de arbeiderswoning van B. Beuker af. Niets werd gered. Verzeke ring dekt de schade. Zondagavond half elf brak weder brand uit bij den lieer O. v. d. Leer, te Hoog vliet. Een wagenhuis brandde geheel af. De zich daarin bevindende wagens bleven behouden. De oorzaak van den brand is ver moedelijk weder kwaadwilligheid. Te Heer Hugo waard is gisterochtend het boerenhuis van den heer C. Barsinger- horn geheel afgebrand. De oorzaak is zoo als gewoonlijk, onbekend. Verzekering dekt de schade. Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid. Haemorriioiden (aambeien) worden ge woonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, sterk prikkelende pur geermiddelen, enz., en zij werken door de vreeaelijke jeuk en stekende pijn zeer na- deelig op het humeur Van den lijder. Dik wijls worden zij veronachtzaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloedingen, verzwering, enz. Foster's Zalf heeft vanaf de eerste aan wending een wonderlijk verzachtenden en heelenden invloed. Een geschikt diëet en nauwkeurige opvolging van de gebruiksaan wijzing, die iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a. Toezending geschiedt frar.eo na ontv. van postwissel a f 1.75 per doos. Lijdt gij aau zenuwzwakte? Hebt gij last dat gij niet kunt inslapen? Zijt gij, des morgens bij het opstaan al, vermoeid? Hebt gij een gevoel dat u alles te veel is? Ont breekt u de levenslust; de kracht en ener gie? Lijdt gij aan hoofdpijn; aan suizen in het hoofd en de ooren? Zijt gij zenuw achtig en angstig; zijt gij prikkelbaar en zwaarmoedig.; dan moet gij niet lang wach ten; maar dadelijk dien vijand bestrijden en die zwakte overwinnen. De Sanguinose is „het" middel dat u stellig en spoedig helpen kan. Honderden bij honderden heb ben dit reeds ondervonden. Neem er de proef van. Zij zal u ook helpen. SANGUINOSE kost per flacon f 1.50, 6 flacons f 8, 12 flac. f 15. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. .Wacht U voor namaak! VAN DAM Co., Den Haag. De Paasehwei. Te Nunspeet brengt het Paaschfeest steeds het houden van een Paaschweide mee, waar het dikwijls ruw pleegt toe te gaan, schrijft het Vad. Maan dagavond arresteerde de politie een zekeren Hendrik Mulder en 6loot hem in het cachot onder den toren op. Toen men gistermorgen den arrestant wilde loslaten, vond men zijn met brandwonden overdekt lijk. Hoewel gemeente- en rijkspolitie verzeke ren dat de arrestant voer zijn opsluiting SCHOTEN R. K. Kiesvereeniging. Gister avond vergaderde in de Cathechismuskamer de R. K. Kiesvereeniging (Stadskwartier). Onder de aanwezigen merkten wij, behal ve eenige raadsleden, ook op den heer v. Schie, wethouder van Schoten. Do voorzitter, de heer Hooy, heette de aan wezigen, die echter niet zeer talrijk waren, welkom. De weinig talrijke opkomst was waarschijnlijk wel te wijten aan het feit dat de vergadering plaats had onmiddellijk na Paschen. De secretaris las de notulen. Deze werden goedgekeurd. Hierna deed de voorzitter mededeeling van het antwoord der R. K. Kiesvereeniging te Oud-Schoten, waarin zij te kennen geeft, dat zij niet wenscht in te gaan op het verzoek om samen te werken met de R. K. Kies vereeniging in het kwartier. Do vereeniging te Oud-Schoten meent dat het bij den tegenwoordigen stand van zaken beter is dat de beide vereenigingen geschei den blijven. Onder applaus deed de voorzitter nog mede deeling van een ingekomen gift van f 80 voor de a.s. verkiezingen. Deze is afkomstig van con niet-Kathob'ek. die onbekend wenscht te blijven en veel sympathie voor het werken der Kiesvereeniging voelt. De voorzitter zeg de den onbekenden, milden gever, namens de vereeniging hartelijk dank. De commissie, belast met liet nazien van do rekening, bracht verslag uit en had haar geheel in orde bevonden. De penningmees ter werd diens-volgens gedechargeerd. De hoofdschotel voor de vergadering was de behandeling van het rapport, samengesteld door de daartoe benoemde commissie, inzake de progressieve belasting. Dit rapport werd uitgebracht door den heer Olie, lid der commissie. Het rapport inzake Progres sieve Belasting. In het rapport is in hoofdzaak de door de S. D. A. P. uitgegeven brochure inzake de progressieve belasting behandeld, voor wat betreft het stelsel dezer belasting. De aanhef van het rapport luidt als volgt: „Bij het lezen der brochure zal het aan stonds opvallen hoe de helft van de acht bladzijden gewijd zijn aan de uiteenzetting en de verheerlijking der sociaal-deinoeratische theorieën." Deze laat de commissie terecht bui ten beschouwing, omdat het doel is de prac- tische waarde en de toekomstige gevolgen van het belasting-voorstel onder de oogen te zien. Wat de praetische waarde van het S. D.- voorstel aangaat, kan de commissie zich met het beginsel van progressieve heffing vol komen vereenigen. De gronden die er vóór pleiten, zegt de commissie, kunnen gemak kelijker worden gevonden, dan die, welke er tegen zijn. De commissie geeft dan eenige uitspra ken van bekende personen over deze be lastingheffing. De commissie zegt verder: Door bare ligging aangesloten aan Haar lem verkeert Schoten in een zeer eigenaar dige® toestand. Nu van eene vereeniging met Haarlem geen sprake meer is, staat het vast, dat ons dorpsbestuur vóór alles moet trachten onze huishouding op de been te houden, hoe dan ook. In ieder geval moet't zorgen, dat zich geen moeilijkheden kunnen voor doen, waarvan een bankroet het slot zou ziju en trachten Schoten te makeu tot een gemeente, die in gelijke omstandigheden komt te verkeeren als andere gemeenten in den lande van 10.000 inwoners. Of wij in de toekomst ooit eene vergelijking met Almelo, Gorinchem, Harlingen, Helmond, Hoorn, Meppel e.a. zullen kunnen doorstaan, wij betwijfelen het. In die gemeenten heeft zich in den loop der tijden een gevestigde bevolking gevormd, bestaande uit zoo ver schillende elementen als in Schoten nimmer zullen kunnen voorkomen, eenvoudig omdat de nabijheid van Haarlem zulks belet. Uit deze wetenschap is het duidelijk', dat onze bestuurders in alles rekening moeten houden en voortdurend acht moeten geven op de bestuursdaden van de omliggende ge meenten. Een zelfstandige gemeentepolitiek kan Schoten nimmer volgen. Hierop bestaat echter één uitzondering, n.l. de poging van hot gemeentebestuur om de vestiging van meer finantieel sterke in woners in de hand te werken. Dit streven is tot dusver niet geheel zonder succes ge weest. Al hebben zich dan geen groote ka pitalisten gevestigd, in ieder geval zijn er meerdere menschen gekomen die niet on belangrijke sommen aan de gemeentekas moeten offeren, zoowel aan Hoofdelijken Omslag, als aan opcenten op de Personeele belasting. Doch dit niet alleen. De hier genoemde ingezetenen doen ook procentsge- wijze dalen het getal der inwoners, die hulp uit de algemeene kas kunnen erlangen. En dit was tot dusverre het overgroote deel. Wij vernemen dat het nog niet zoolang ge leden is, dat de geheele opbrengst van den Hoofdelijken Omslag noodig was tot bestrij ding van de armen- en ziekenzorg en de verpleging van krankzinnigen. Ten'aanzien hiervan is thans vooruitgang te bespeuren en zulks ondanks den trek naar Bloemendaal en Heemstede van de meer gegoeden en den woningnood van den arbeidenden stand, die slechts op Schoten is aangewezen. Haarlem, dat tot dusver 'den bouw van woningen van minimum huurwaarde niet be vorderde schijnt daarop terug te komen. Althans aan de Leidsche Vaart zijn 2 H.A. gemeente-bouwterrein beschikbaar gesteld en zal over de vraag beslist worden f 400.000 voor den bouw van arbeiderswoningen be schikbaar te stellen. Bedriegen Ide' ivoorteekenen niet, dan heeft het allen schijn of Schoten zal niet langer aangewezen blijven tot woonplaats van hen, aan wie Haarlem het vinden van een woning onmogelijk maakt en indien ook in Bloemendaal de wind uit democratische richting zou willen waaien, zou dit een stap in de goede richting verder zijn. W.Ü twijfelen niet of de toekomst (de be tere treinverbinding) zal ook in Schoten de zoolang gewenschle bevolking brengen en hoewel wij met Heemstede en B.oemen- daal wat natuurschoon betreft niet kunnen coucurreeren, zal door goeden en biilijkeu woningbouw veel gedaan kunnen worden. Vandaar dan ook, dat men zich bij het voorstel der S. D. raadsleden niet blind moet staren op het voorstel zelf, maar een open oog moet houden voor de plaatselijke toestanden, gelijk ook de hiervoor genoem de uitspraken bewezen. De commissie legt er den nadruk op d:,t zij het hier beeft over de praetische waarde van het voors.ei. Nog vinut do commissie een argument to gen het stelsel, voor Schoten, in" de foren senbelasting. Na dit uiteengezet te hebben concludeert zij in het algemeen dat het niet opgaat van de S. D. te sturen in eene riek.ing die uitloopt op een goedkoopereu belasting^ standaard voor Schoten dan voor Haarlem. De forensenbelasting is ongeveer 1.6 per cent. Stel dat in Schoten werkelijk 3 pCt. zal worden geheven wat nog niet zeker is dan betaalt de forens totaal 4.6 pCt., het zelfde bedrag, wat hij in Haarlem wonen de ook zou schuldig zijn. In Haarlem wordt f 600 als onbelastbaar afgetrokken in Scho ten f 400, plus f 150 hoogstens voor kin deren, du3 is de aftrek in Schoten nog grooter. Nu kan men aanvoeren, de kosten van schoolgeld der kinderen die in Haar lem schoolgaan bedragen meer, dan is dit juist, doch men vergete niet, dat naar ons ter oore kwam, de gemeente meermalen meer bijdraagt in dit verhoogde schoolgeld dan den geheelen aanslag der ouders in den Hoofdelijken Omslag groot is, zelfs dat iemand die f 4 belasting betaalt f 13 terug ontving voor schoolgeldbijdrage. De commissie stond bij de forensenkwes- tie eenigszins uitvoerig stil, omdat het voor stel der S. D. A. P'ers gebaseerd is op een progressieve belastingheffing te Vlissingen. (De heereu schreven die belasting-veror dening letterlijk over! Red. N. Haart. Ct.)- De commissie constateert dan dat de toe- standen iu Vlissingen absoluut verschillen met' die in Scheten. De heer Verkooy moet lioog opgegeven hebben van de gunstige werking van het stelsel daar; maar, zoo vraagt de' Commissie terecht, hoe kan thans iets over die werking gezegd worden. Toen het voorstel werd ingediend en zeker niet bij het ver zamelen der gegevens was het jaar 1912, het eerste jaar dat de verordening in werking was, nog niet voldoende gevorderd om een conclusie toe te laten. Daarvoor zijn eenige jaren noodig. In Vlissingen zijn de kapitaal krachtigen aan hun stad verbonden en kunnen, zij niet in een gemeente als Bloemendaal of Heemstede gaan wonen als in Schoten. De commissie geeft cijfers: Volgens het kohier 1912 werden in Vlis« singen aangeslagen 4366 personen met een totaal belastbaar inkomen van f 3.108.650, terwijl de opbrengst van den H. O. werd geraamd op f 124.346. Het aantal inwoners bedroeg 21.777; 3545 personen waren aan-, geslagen naar een inkomen beneden f 1500 en 821 naar meer dan f 1500. Op het kohier dezer gemeente werdert aangeslagen 2609 personen met een belast baar inkomen van f 1.087.975, Het bedrag van deh H. O. werd geraamd op f 16.775.03s, Het aantal inwoners bedroeg 10.277; 59 per sonen waren aangeslagen naar een inko men van meer dan f 1500. Vergelijkt men deze cijfers met die van Vlissingen, dan blijkt duidelijk hoever de finantieele draagkracht van Schoten ten ach ter blijft bij 'die gemeente. In verhouding naar het getal inwoners heeft Vlissingen dus 455 tegen Schoten 66s aangeslagenen van f 1500 of daarboven. ,Waar er van die 66 aanslagen 9 zijn van' inwoners, waarvan het onvoorzichtig is aan te nemen, dat zij de gemeente niet kunnen veriaten, 15 zijn aangeslagen als forens, 't zij te Haarlem of Amsterdam, 27 van per sonen, die de gemeente niet kunnen ver laten en 15 die geheel vrij zijn in het kie zen van hun woonplaats, terwijl in het ge heel 205 personen waren aangeslagen voor, f 1050 en daarboven, waarvan 61 forensen en 35 inwoners dio geheel vrij zijn in het kiezen van hun woonplaats, daar staat het o.i. vast dat het invoeren van progressie niet zal bevorderen een toeneming van mees kapitaalkrachtige inwoners. Wjj spreken hier met opzet van meer kapitaalkrachti gen, omdat het nog een punt van overwe ging kan uitmaken of inkomens van f 150Q en zooa-ls het voorstel der S.D.A.P. luidt van f 1100 reeds voor progressie 'in aan merking zijn te brengen. De commissie concludeert dat invoering van progressieve belasting geen aanbeveling ver dient in de tegenwoordige omstandigheden, hoewel zjj principieel er vóór is. Meer heil ziet de commissie in bespoediging van (de invoering eener algemeene rijksinkomstenbe lasting. Het rapport werd met applaus begroet. Door den voorzitter werd een welgemeend woord van dank gebracht aan de commissie voor haar enorm werk, en stelde voor om het rapport nu niet te behandelen, doch zulks in een volgende vergadering te doen, om den leden gelegenheid te geven het rapport te bestudeeren. Daartoe werd met algemeene stemmen besloten, zoodat de vaststelling van.. Zij vormt grootendeels eeu natuurlijk ge heel mét' Haarlem 'en wat voor een goed gemeente-beheer het meest te betreuren valt een stadsdeel, hetwelk door den aard der bevolking groote behoeften heeft en over geen voldoende middelen beschikt om daar in te voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2