Voorjaarscollectie ontvangen. P. W, TWEËHUIJSEI,. Barteiforlsotraat 27. Tal. 1770. STADSNIEUWS. HET KONINKLIJK PALEIS IN DEN HAAG. De regeering heeft in hare missive aan het Haagsehe Gemeentebestuur ten besluit van de onderhandelingen over de Paleis-Raad huiskwestie de mededeeling gedaan, dat om trent de mogelijkheid eener verbetering van het Koninklijk paleis aau het Noordeinde een meer uitvoerig onderzoek was ingesteld. Het Vaderland weet nu mede te deelen, dat de bouwmeester van het Vredespaleis, de heer Van der Steur, in verband met de voorgenomen verbouwing, dezer dagen een bezoek aan het Paleis heeft gebracht, en dat verschillende opmetingen zijn gedaan. FUIVENDE SOCIALISTEN. Hen kent het geval. De Haagsehe socialistische raadsleden hiel den wel van een fuifje en togen in navol ging van fuifluetigen elders kalmpjes, of zoo het hoorde, naar de receptie van den bur gemeester. Daar was Marianne in last! Het regende kwaadaardige aanvallen. Vergadering op vergadering van de afdeeling volgden. Re sultaat gevecht onbeslist. Naar het Congres verwezen. Op 't Congres „ons Paaschfeest" schreef het niets tegen den godsdienst hebbende Volk vijf, zes voorstellen betreffende het roemruchte geval In Het Volk lezen we: „Naar aanleiding van de voorstellen be treffende de deelname aan feestelijkheden enz. werd de onderstaande resolutie door het P. B. bij het kongres ingediend: Het kongres der S. D. A. P., overwegende, dat partijgenooten, die krach tens een ambt, bun door of vanwege de Par tij opgedragen, door burgerlijke autoriteiten worden nitgenoodigd tot deelneming aan of- ficieele plechtigheden of feestelijkheden, hunne houding te dien opzichte moeten la ten bepalen door het strijdkarakter der Par tij, als welker vertegenwoordigers zij op treden; verwacht van hare vertegenwoordigers en andere vertrouwensmannen: le. dat zü zullen deelnemen aan al dat gene, wat zonder schade aan de riehtige ver vulling der plichten, die hun ambt hnn op legt, niet kan worden verzuimd; 2e. dat zij in twijfelachtige vallen zich zul len laten leiden door de overweging, dat een partij, die den proletarisehen klassenstrijd voert, in de vertegenwoordigers van de poli tiek-- macht der bourgeoisie, overal waar zij in die kwaliteit optreden, nit den aard der zaak slechts hare tegenstanders kan zien, waarvan zij de bestrijding aan hare verte genwoordigers heeft, opgedragen; en Be. dat zij, met inachtneming der burger lijke beleefdheid en met waardeering van de personen dier tegenstanders zich zullen ont houden van elke deelneming aan plechtighe den of feestelijkheden vanwege burgerlijke autoriteiten, waarvan zij in hunne kwaliteit zijn nitgenoodigd. die niet vallen onder de sub 1 genoemde en door welker bijwoning de Partij in haar strijd- en klassebesef zou worden gekrenkt". Nu dus deze resolutie is aangenomen, Joggen de hoeren Hneienbos, Helsdin- gen e tutti quanti, die wel van een pretje honden, het loodje, merkt de Reb. leukweg op. Reeepiics hij den burgemeester kunnen best verzuimd worden, zonder dat men 'nu per se aan zijn plichten te kort doet. En niet waar, zulke recepties krenken niet weinig het „strijd en klassehesef" der Partij En hiermee is dus alweer een grrroote kwes tie wetenschappelijk de wereld uitgeholpen en zün de S. D. A. P.'ers alweer met een touwtje meer in 'tpartijgareel ge6panuen. Leve de vrijheid! Jammer maar, dat ondanks de 3 regel tjes zoo moeilijk uit te maken is, wat de heeren nu practiseh mogen, en waar ze weg moeten blijven. I)E JONGE SLÏMMELÏNGEN. Wij hebben onzen lezers reeds menigmaal de humoresken medegedeeld uit het diep- zinnigè orgaan van „de Jonge Liberalen", Bchrijft de Msb. Nu is er voor de maand Maart alweer too'n interessant druksel verschenen. De penningmeester van deze bloeiende on derneming H. N. Scliillemans gaat trouwen en met het oog daarop heeft hij voor het laatst qualitate qua zijn jaarverslag ge schreven. Het is precies een halve kolom van het kleine krantje groot. Maar leerzaamis het. Luistert maar eens: „De ontvangsten van leden en donateurs Waren als de verwachting en bedroegen 420 gulden. De afdeeling giften bracht ons de treurige verrassing, dat wij de f 150 die ons toegezegd waren, in zeker i3mands privé portemonnaie zagen verdwijnen"... Dan het volgende grapje. i ze hem haar kwaal had uitgeduid eu hij even „Ons wereldberoemd reglement van onge-1 in de kamer rondkeek, wees hij de kachel als veer 365 artikelen (eu dan lachen die heer- J de sch-ddige aan. Die moest zij direct oprui- tjes nog om de Invaliditeitswet) zag het men, dat soort kachels had de geneesheer licht en vorderde èn veel geld èn geduld in zün grote praktijk leeren kennen als een van de leden en veel zaalhuur voor bespre- langzaam, maar zeker vergif. Maar mevrouw kingen, terwijl het eindelijk op reis naar had de kachel pas, ze was lang niet goedkoop den minister spoorloos verdween." j geweest. Om ze dus maar zoo in den hoek te „Verder was ons orgaan, dat op zeer on-1 zetten, was niet zonder bezwaar. Doch de geregelde tijden verscheen, de eenige band dokter wist raad. Voor de helft van den prijs wilde hij de gevaarlijke kachel overnemen, hij wist er tegen dat geld wel iemand voor. De koop werd gesloten, mevrouw schafte zich een vulhaard aan en raakte haar kwa- ziju bruidstijd, heel opgewekt gestemd is leu ^wijt. Maar wat overkwam haar nu dezer hii mvo dagen? Ze wil in Mei gaan verhuizen zoekt die hond, d.w.z. 10 of 20 rsoneu interes seerden zich er voor en de rest stopte het met kruisband en al in de papiermand." Men ziet, al is de heer Schillemans in hij niet. Maar het slot o ironie der dingen! is wel het pakkendst. De heer Schillemans schrijft: ,De drukke werkzaamheden, die mij f dus een nieuwe woning. Op haar omzwervin gen belandt ze op een bovenhuis, waar ze tot haar verwondering haar oude kachel ziet staan. Geen vergissing is mogelijk, een klei ne beschadiging aan een der deurtjes over- heengaan nopen, zullen evenwel niet verhiu- tuigt llaar daarvan. Ze informeert dus met deren, de aangename uren, die ik m uw eeDjge belangstelling naar de bewoonster midden heb doorgebracht... te vergeten, van het bovenhuis, en wie blijkt het te we- De goede lieer Schillemans bedoelt het zende schoonmama van den welwillen- misschien anders, maar vleiend is zijn woor- den dokter, lijk afscheid voor de jonge slimmelingen t niet. i --_n §§§©£ZQS10Eft., Beter laat dan nooit? H. M. de KoninginVoor den inhoud dezer Rubriek stelt dc zond, zoo meldt de N. R. Crt., den 26sten Redactie zich niet aansprakelijk. December aau de Nederlandsehe ambulanceyan ingezonden stukken, geplaatst of niet te Tsjorloe een telegrafischen Nieuwjaars- geplaatst, wordt de inzenders de copie niet wenseh. Deze kwam aldaar aan op.6 Maart! teruggegeven. Om een „e". In een vergadering van de o Geheelonthoudersvereeniging H.-S.j Mijnheer de Redacteur, was statutenwijziging aan de orde, zoo meldt de te Wildervank verschijnende Noord-Oos-Mag ik u alsnog beleefd eenige plaats ter. Men wilde in de statuten nl. opnemen, ruimte verzoeken in uwe courant, en wel dat leden, wanneer zij zonder werk zijn, vrij- naar aanleiding van een ingezonden stuk, gesteld worden van het betalen van contri- waarmede klaarblijkelijk mijn persoon wordt bef ie. Omtrent de kwestie, of men voor het bedoeld en onderteekend door drie Heem- zou uer werk zijn nu het woord werkloos, dan'steedsche heeren H. Bos c.s. Mijn ant- wel werkeloos moet bezigen, ontspon zich een woord luidt: zeer heftige discussie, die wel een uur duur-j In vroegere tijden wanneer iemand zich den en tot gevolg had, dat het bestuur he-schuldig maakte aan achterklap dat wil sloot en bloe zijn taak neer te leggen. j zeggen eerroof, werd zoo'n meusch de eere- Een kerkdief. Vrijdag werd gevankelijk j liiel gegeven van „Klapei" en volgens de naar Roermond overgebracht en ter beschik-toen bestaande strafwet aan de algemcene king van^ de justitie aldaar gesteld zekere schande prijsgegeven, Dit vindt men nog J. K., 43 jaar oud, wonende te Nijmegen, we- voorgesteld in de verschilllende Panopti- gens het plegen van kerkdiefstallen. Onder cums, naar ik meen ook te Amsterdam.' bijzonder eigenaardige omstandigheden werd j Heden ten dage bestaan die lijfstraffen hij gearresteerd, schrijft De Tijd. f piet meer maar neemt men zijn toevlucht Dat gebeurde aldus: Woensdag trachtte hij tot de pers, in het uiterste de strafrechter, in de II. K. kerk te SwolgenMeerlo offer- j Vroeger werd ook niet gevraagd of zoo'n blokken te ledigen met behulp van lijmstok- „klapei" een baker of huisnaaister of wie .ms. Toevallig kwam de eerw. heer kapelaan dan ook was, dit geldt heden nog hetzelfde, m <!e kerk, en toen zette het de dief op een vandaar mijne in uw blad geplaatste adver- loopen, vluchtte, sprong op de fiets, en ver- tentiën. wijderde zich in de richting Broekhuizer- j Rn of ik' nu pensionbewoner ben of niet vorst Ook de eerw. kapelaan sprong op een en 0= nu lang of kort in een gemeente rijwiel en rende (len dief, die een heelen voor- woon, doet aan het feit niets af, waar ik sprong haina. De kapelaan kwam nog tij- mijn verblijf heb en zoolang ik er de krach- V! ra Lroekhnizqryest 0m fe zien, tcn toe zal hebben, zal ik met alle macht f! kerkdief zic.i begaf m de R. K. kerk djc in mij is er tegen op komen, wanneer aldaar. Toen waarschuwde de kapelaan van iemand in dicns eer en den naam wordt Swolgen den kapelaan yn Broek bin zen vorst aangerand des te meer nog als het een cu beide begaven zich m de kerk. De dief overledene betreft, die nog wel bij leven bad zich nog met voldoende kunnen orien- de weIdoenster va'n die hoogst fatsoenlijke teeren; lip werd aanstonds door beide kape- eQ cerljjke is gew6esfc. laans gegrepen, die probeerden hun arres- ,ir„ /0\ -i u tant voor den burgemeester te geleiden. De i dief verzette ziel. hevig: eer.5ge personen ^maakt 1 ebben, is m,j met recht duidelijk., schoten te hulp en zoo werd de dief op trans- f" flZ port gesteld. Plots rukte de dief zich los, het. hetzelfde daar de vuile, vieze doch hij werd weer achtervolgd, andermaal msl,Ql!atlf' waar°vci' dl6Iff'lff™uw, zo? °rS gearresteerd en verder voor den hulpofficier £eeLleed g6V0elt' eenzel!de beteekems be- van justitie geleid. Later werd hij door de 10-H marechaussee overgenomen. De gearresteei-Verder zal ik over die andere beweringen de, eer Duitscher, was er op ingericht niet n? uitwijoen, dit acht ik beneden mij, in alleen om offerblokken te ledigen, doch ook 00.lC in c*e Poiemiek blij i t men net. om kasten enz. te forceeren. Hij was nl. in °01 le,c!.er ma1a'.,y,00,r3l voor huisnaaisters het bezit van lijm en tal van inbrekerswerk- fn der gelijken blijft het spreekwoord van tuigen i kracht: „Spreken is zilver, zwijgen is goud. I -- Een goede opvatting! Door 't gem.-hestuur u dankende Mijnheer de Redacteur voor van Parije is aan' de besturen van verschil- verleende gastvrijheid, geef ik u de ver lende steden de uitnoodiging gericht om 50 zekering over deze aangelegenheid u niet leerlingen van de Gem.-scholen, 25 jongens meer lastig te zullen vallen en heb ik de en 25 meisjes, te willen afvaardigen naar eer met de meeste hoogachting te verblijven een in de Fransche hoofdstad te organisee- ren groot kinderfeest. Door B. en W. van 1 UEd. dw. dnr., W. J- WALTMANN. N. II. ANDRIEiSSEN. Het bestuur der Amsterdamsche Zangver- Amsterdam is op deze uitnoodiging geant woord, dat zij van de aangeboden gastvrij- heid voor die kinderen geen gebruik kan j I maken, omdat de reis en bet verblijf te Pa- j rijs van een vijftigtal jongens en meisjes en i het deelnemen van deze kinderen aan de feesten, die, ongetwijfeld, schitterend zullen - i zijn en ten volle zullen slagen, naar de mee- ,ecnië'1'1£' 'uanneiikoor Caecilia en gemengd- ning van B. en W. zoovele moeilijkheden op- koor Caccdilia heeft aan oe leden de vol- j leveren van praetischen en paedagogischen circulaire verzonden, die wel spre- I aard, dat zij meen en de verantwoordelijkheid kend getuigt van de hoogachting, die de ver- 1 daarvoor niet op ons te mogen nemen. i ceniging hun scheidende directeur N. H. An- Dat lijkt wel een goede opvatting! j driessen toedraagt: Onze hooggeachte Dii-ecteur, de heer N. De kachel als vergif en remedie. H. Andriessen, die sinds 1886 de Zangver- Een dame te Rotterdam, die altijd gezond eeniging „Mannenkoor" Caecilia" in het juis- geweest was, schrijft de L. Ct., begon in het te spoor van den mannenzang leidde, en begin van den winter te sukkelen. Steeds had Caecilia de schitterendste triumpfen in het ze hoofdpijn, steeds voelde zij zich misselijk buitenland zoowel als in ons vaderland deed eu kreeg last van benauwdheden, zonder dat behalen, heeft als zoodanig zijn ontslag aan- zc er een redelijke oorzaak voor vinden kon. gevraagd. Eindelyk liet ze den dokter komen en toen Dat ontslag zal hem op de meest eervolle rwijze worden verleend en het Eere-directeur- j schap worden aangeboden. Daarom noodigen Bestuurderen van Man nenkoor en Gemengd-koor Caecilia U bij de- j zen beleefd uit tot bijwoning van ecne gezel lige bijeenkomst op zaal Nr. 4 van Hotel „De Pool", Damrak 43 op Zaterdag 29 Maart a.s., 's avonds te half 9 uur. Dames en Heeren werkende leden worden j mitsdien dringend verzocht de laatste 2 re- petitiën mede te maken, ten einde den Groo- ten Nico Andriessen, den onvergetelijken i vriend van Caecilia, een hem waardig af- f scheid te bezorgen. De naam N. H. An driessen blijve in dankbare herinnering bij allen, die hem kennen en in het bijzonder in die van zijne getrouwe Caecilianen. HANDBOOGSCHUTTERS. De Nederlandsehe Handboogschutters-bond hield zijne jaarüjksche algemecne vergade ring op den 2den Paaschdag hier ter stede in café „Sportlust" aan de Amsterdamsche vaart. Besloten werd o.m. dat den 17den Juni a.s. te Rotterdam in café „Hollandia" een vóórconcours zal worden gegeven dooi- de „Koninklijke Batavieren" en dat het groote concours op 27 Augustus van dit jaar zal! worden gehouden alhier in café Sportlust op de baan van „Do Jonge Batavieren". Te- vens werd door deze laatstgenoemde vereeni-' ging bekend gemaakt dat zij dit jaar haar 10-jarig bestaan dacht te vieren door het houden van een groot concours waartoe alle vereeuigingen van den Ned. Handboogschut ters-bond zijn uitgenoodigd. De datum van dit concours zal nader worden bekend ge maakt. Deze mededeeling wei'd met groot applaus door de aanwezigen begroet. HINDERWET. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van G. Al ders Jr. om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Jan Steenstraat No. 39, alsook het verzoek van de firma Groenenberg-Kruithof en Sloet om ver gunning tot uitbreiding van de inrichting voor machinale houtbewerking en. speciebe- j reiding in de loods, staande op het terrein aan de Zijlvest ten dienste van de aldaar in aanbouw zijnde Hoogere Burgerschool, door j het plaatsen van twee electromotoren, elk van 5 P.K. ter vervanging van den gasmotor van 6 P.K. tot het drijven van eene zaag- machine, eene vlakbank en ecnen kalkmolen.1 Tevens een verzoek van den directeur der N. V. Maatschappij tot voortzetting van de drijfriemenfabriek, voorheen A. Drost en Zoon om vergunning tot uitbreiding van de drijf- rimenfabriek in het perceel aan den Har-1 menjansweg No. 83, door liet plaatsen van eenen electromotor van 5 P.K. tot het drij- ven van eene kap-, eene naai- en eene rek- machine, ter vervanging van den bestaanden gasmotor van 5 P.K. R. IK. POST-, TELEGRAAF- EN (TELEFOON PERSONEEL. Op feestelijke wijze heeft de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonper- neel Zondagavond in liet gebouw „St. Bavo" haar nieuwe vaandel onthuld. Deze gedenk waardige plechtighei 1 ge chiedde ter gelegen heid van liet eerste lustrum der afdeöluig, dat gisteravond tevens herdacht werd. Om even zeven uur opende de voorzit ter, de heer P. Stuifbergen, den feestavond. Hij heette alle aanwezigen welkom en in het bijzonder den geestelijk-adviseur der afdee ling, Rector L. v. d. Berg, den voorzitter der afdeeling van den Ned. R. K. Volks bond, den heer W. B. Guskens; verder de aanwezige hoofdbestuursleden van den Bond „St. Petrus", den heer Jac. de Jong, als leider van het wakkere koor voor de Volks zang, de heeren Frankhuij zen en Drieman, die als sprekers zouden optreden en die de oprichters waren der afdeeling. Ten slotte dankte de spr. de heeren H. Mense en H. H. Essenberg, voor hetgeen zij in hun vrijen tijd ten offer gebracht hebben tot het verkrijgen van een vaandel voor de afdeeling. Onmiddellijk daarna ging Rector v. d. Berg over tot de wijding van het vaandel, dat vooraf op plechtige wijze en onder ap plaus onthuld was. Het is een fraai stuk' werk, zooals wij indertijd reeds meldden. Na de wijding wenschte Rector v. d. Berg de afdeeling hartelijk geluk met dit nieuwe bezit. De Eerw. spreker herinnerde er aan hoe op één of twee na alle R. K. beambten der Post, Telegraphie en Telefoon hier ter stede in den Bond „Sint Petrus" zijn geor ganiseerd. Dit is een mooi resultaat voor de afdeeling, doch, aldus de ZeerEerw. heer I v. d. Berg, deze activiteit was voor het bestuur nog niet genoeg. Het wenschte een j strijdsymbool in den vorm van een vaan- del. Dat heeft zij nu bekomen en is een feit, waarop een vereeniging, die slechts vijf jaar bestaat voorzeker trotsch mag gaan. Andere vereenigingen toch besta:... vijftien, twintig, jaar en meer en zijn nog niet in zulk een rijk bezit. Daarom feliciteerde de Eerw. spr. do vereeniging en spoorde aan om met man nenmoed te strijden de.. oeden strijd voor Kerk en Vaderland. Donderend applaus toonde dat deze woor den zeer getroffen hadden. De voorzitter bracht dank aan den Geestelijk-Adviseur voor zijn hartelijke felicitatie. De vereeniging voor Volkszang gaf nu eenige nummers ten beste. Allereerst het „Aan U, o Koning der Eeuwen", dat door allen werd meegezongen, daarna liet Wilhel mus om eindelijk een lange reeks van lie deren te zingen, ogewisseld door solozang. Dc uitvoering viel zeer in den smaak en niet zelden zongen alle aanwezigen de ge- makkelijke en zangerige wijsjes mede. In de zaal waren ook deputaties aanwezig van de afdeelingen Amsterdam en Rotter dam en verschillende R. K. beambten ui? omliggende plaatsen. Daarna trad de heer Drieman, uit Amster dam, als spreker op. Deze herinnerde aan de moeilijkheden, waarmede de oprichting der afdeeling Haar lem gepaard ging, doch wees tevens op den bloei, waarop de afdeeling in haar vijf jarig bestaan mag bogen. Op een enkele uit zondering toch na, zijn alle R. K. beamb ten hier lid van den Bond. Daarmede feli citeerde spr. de afdeeling. Meer op dteiï arbeid van den Bond komende, zeide spr., dat de collega's van den modernen Bond een leugen de wereld ingestuurd hebben mot hun brochure „Onze weg uit het Moe ras", waarin het voorgesteld wordt alsof onze Regeering, dus onze minister Regout, de postmensehen in het moeras heeft ge bracht met zijn loonregeling. Spr. ontken de dit en toonde dat aan. Maar wie in het moeras zitten, zegt spr., dat zijn die R. K. beambten, die nog in neutrale vereenigin gen' zijn georganiseerd, waar niet zelden onze Godsdienst wordt bespot, waar de le den als vanzelf leeren onverschillig, mis schien zelfs vijandig te staan tegenover den godsdienst. Tien jaar geleden aldus spr., zaten wij allen in het moeras. Toen bestond geen R. K. Bond. De staking van 1903 was noodig om de oogen te openen en de heeren Smit en Hamersveld van Amsterdam namen het initiatief tot de oprichting van den Bond. Hulde aan die mannen 1 aldus- spr. Nu telt de Bond bijna 1400 leden, terwijl het begin werd gemaakt met 30 man. Spr. zette daarna de beteekenis van het vaan del uiteen, waarvoor het bestuur der af deeling Haarlem zich zooveel moeite ge troost heeft en dat zij nu eindelijk bezit. Met een warme opwekking tot eendrach- dig samengaan, eindigde spr. zijn, enkele malen door applaus onderbroken, rede. Hierna was wederom het woord aan de vereeniging voor den Volkszang. De heer P. F. Frankenliuijzen, uit Rotter dam, verkreeg het woord a's tweede feest redenaar. Hij wees op de noodzakelijkheid om ons nooit te schamen over ons II. Ge loof. Spr. wees op de mooie uiting "ï?arf Godsdienstzin, die de Ned. R. K. Volks bond op Tweede Paaschdag te Amsterdam heeft gegeven. Hij wees o. m. verder op de wenschelijk'- heid om de jeugd tot ons to trekken, de jeugd, waarop do toekomst is gebouwd. Dit weten onze tegenstanders maar al te goed! Hij wekte op om de jonge 'mannen c*e onderwijzen en tot organisatie-mannen te vormen. Wij mogen ons niet door onze tegenstanders in den hoek laten drukken. De anderen vereeren Marx en Engels ais hun God; wij zingen het Halle luja! In dit verband kwam spreker tot het feest van dezen avond: de vaandelont hulling. Hij wees op de beteekenis daar- Ivan, feliciteerde de afdeeling en spoorde aan mede te werken tot den bloei van den Bond. Tevens deelde hij mede dat de afdeeling Amsterdam Zondag a.s. haar tienjarig be staan viert en noodigde allen uit tot bijwo ning der feestelijkheden. Nog vele sprekers voerden het woord om de jubileerende vereeniging geluk te wen- schen en nog eenigen tijd bleef men bij een. De feestavond slaagde goed. Dit Is in hoofdzaak te danken geweest aan de Ver eeniging voor den Volkszang. Met reden mocht de heer de Jong dan ook van de ge legenheid gebruik ma«ken om op te wekken de schoone zaak van den volkszang te steu nen. Rector v. d. Berg bracht den dank der aanwezigen aan de Vereen, voor Volkszang onder woorden en meende dat zij geen bete re propaganda voor haar zaak kan maken dan in vereenigingen op te treden op een wijze als dezen avoncl. De Geestel. Advi seur dankte de Vele Amsterdammers, die voorheen. Meestal kan men hem op het ter- rog vinden, waar hij zulke gelukkige uren beleefd heeft. Roderieh spant alles in het werk om de Vrouw te vinden, die hij eens zoo vurig be mind heeft, doch zonder gevolg, 't Is als hadde de aarde haar verzwolgen. Op een somberen avond zit Arthur aan het venster der bibliotheek en kijkt naar buiten, waar de koele herfstwind het loof der hoo rnen door de lucht doet dwarrelen. Daar gaat de deur open en zijne mama Verschijnt Een brief voor jou, Arthur. Van Roderieh? i Neen, de hand is mij onbekend. Mevrouw Sutherland gaat aan den schoor steen staan, terwijl Arthur den brief leest, Plotseling slaakt hij een gil. Wat is er Arthur? vraag ze verschrikt. Een tijdig vaui De naam zweeft haar op de lippen, als Arhtur eensklaps opstaat. Waar is Augusta? vraagt hij. In de eetzaal. Maar Arthur.... Arthur is verdwenen. Hij snelt naar Au gusta, die zeer verwonderd is, hem zoo opge wonden te zien binnenvliegen. I Lees dit. Gusta! Natuurlijk geloof ik geen woord van hetgeen u betreft. Doch lees, en zeg mij, of de moordenaar vau Gaston Beuoir ontdekt is? Het gelaat van het meisje wordt asehvaal en de band, waarin ze den brief houdt, trilt uls een blad, Arthur 6laat geen oog van haar af De brief luidde: Mr. Arthur Sutherland. Nadat ik volkomen buiten uw bereik ben en op het punt eene groote reis te beginnen, wil ik u mededeelen, wie Gaston Benoir ver moordde. Ik deed het ik en ik hen er trotseh op. In het oude prieel doorstak ik hem, mijn eigen man, die mij verlaten had. ik ontroofde hem den ring uwer vrouw, zijn horloge en de vü'fduzend dollars, die hij zoo pas ontvangen had van mevrouw Sutherland. Miine hand voerde het doodend staal en zou het nogmaals doen, indien het noodig ware. Ik liet mü niet aan kant zetten voor een andere. Gaston Benoir moest mij beter ge kend hebben, doch hij was een schurk en hij heeft züne straf verdiend. Verdenkt men werkelijk uwe lieve vrouv Ik ken iemand, die er meer van weet, uwe lieve nicht, Au gusta Sutherland, mten ik. Ze had u dadelijk kunnen zeggen wie Gastou Benoir vermoord had, doch ze zweeg het, niet voor mij doch uit haat jegens uwe vrouw. Waarschijnlijk vermoedt gij niet, dat ze haar diep vinnig haat. Wellicht gelooft ge mij niet, ofschoon ik u de waarheid zeg. Indien u miss Suther land trouwt, dan is haar hartewensch ver vuld. Poog niet mijn 6poor te vinden, Mr. Sutherland, dat zal u niet gelukken. LEA BENOIR, ook genoemd STONES. XXIV. GEVONDEN EN VERLOREN. Augusta's blauwe oogen fonkelen, de kleine lippen heven, tevergeefs poogt ze te spre ken. Ze werpt den brief door de kamer en begint bitter te weenen. Nooit heeft Arthur haar zien weenen. Gusta, houd op met weenen, dat kan ik niet goed zien. Maar lieve Gusta Noem mij niet meer lieve Gusta. Vanaf heden, Arthur, wil ik geen nacht meer ou der je dak doorbrengen. Hij staat juist tusschen haar en de deur, zij stoot hem hevig terug en snelt naar buiten. Om Gods wil, Arthur, wat beteekent dat? vraagt zijne mama, die juist wilde bin nentreden. Was dat werkelijk Angus l a? Is ze krank zinnig geworden? Het schijnt zoo, wat heb je haar gezegd? Mr. Sutherland geeft aan zijne mama den brief van het vroegere kamermeisje. Goede hemel, welk een tijding! Wie is die Lea Benoir? Arthur vertelt wat hij weet. Ik hield haar v.an den beginne af voor geen gewoon kamermeisje. Ze schijnt een le vende duivel te zijn. Wat ze van Gusta zegt, is alles het gevolg van wraak, daar deze haar ontslagen had. Wraak! herhaalt mevrouw Sutherland en de onde afkeer jegens hare nicht ont waakt opnieuw. Neen, het laatste van den brief is even waar als het eerste, ze was valsch Stil, mama, smeekt Arthur, denk niet zoo slecht over het arme meisje, zeg mij lie ver, wat ik met den brief moet beginnen. Aan de justitie geven, natuurlijk. Maar hij is eompromitteerend voor Au gusta en Wat geeft dat? Is haar goede naam meer waard dan die uwer vrouw? Of weet je niet,1 dat men haar van den moord verdenkt? Wees niet te gevoelig. Ga dadelük naar St. Mary en doe wat ik u gezegd heb. Mr. Sutherland gehoorzaamt. Toch gaat hij i eerst nog naar de kamer van Augusta, doch wordt niet binnengelaten. Arthur rijdt heen en keert pas laat in den avond 'terng. Bij zijne terugkomst verneemt hij dat Augusta vertrokken is. Vertrokken? roept hij. Ja, en Maplewood mag God danken, dat ze weg is. Beproef niet haar te verdedi gen, Arthur, er is voor haar geene veront schuldiging. Ga slapen, want je bent zeer 1 afgemat. Dit voorval heeft hem pijnlijk aangegre pen, doch hij volgt den raad zijner moeder, te meer, daar hij van plan was den volgen den dag op reis te gaan. Zoodoende blijven mevrouw Sutherland en Carola de maand November alleen te Maple wood. Arthur reist vruchteloos heen en weer, hij vindt geen spoor van Ada. Hij had nog een flauwe hoop, dat ze naar Montreal in het klooster, waar ze vroeger geweest was, zon gevlucht zijn. Maar neen, ook daar was ze niet. Peinzend zit hij op züne kamer, als Rode rieh plotseling binnentreedt Jij hier, Rody? Om je te halen, Arthur, herneemt deze ernstig. Je mama ligt zwaar ziek aan eene iongontsteking. Je moet dadelijk met mü naar Maplewood terugkeeren. Nog denzelfden avond vertrekken ze en tot Arthurs vreugde is züne mama weer be ter; een week later is ze geheel buiten ge vaar. Mü'ne tegenwoordigheid is nu hier vol komen nutteloos, zegt Arthur tot den jon gen dokter, morgen zal ik weer op reis gaan. De heide neven zitten in de bibliotheek voor een lustig knappend vuur. uBiten is bet bit ter koud en de sneeuw valt in dikke vlokken. Zoo spoedig reeds? herneemt Roderieh. Ik dacht dat je de Kerstdagen in Maple wood zoudt doorbrengen. Waarom? Niemand heeft mü hier noo dig en zoolang ik leef, zal ik niet ophouden mijne vrouw te zoeken. Arthur, hoor mü aan. Het past wel niet van zich zelf en zijne verwachtigen te spre ken met iemand, die zoo zwaar getroffen is als gü. Indien ge echter zoo spoedig vertrekt, hen ik ertoe gedwongen. Je beent een goed mensch, Arthur, en.... en.... kort en goed, wil je mü Carola tot vrouw geven? Arthur is zeer verrast en Roderieh over stelpt hem met een vloed van verklaringen. (Slot volgt). xjkxk* «mug

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6