Het ondoorgrondelijke geheim. BINNENLAND. Rechtszaken. Letteren en Kunst, „Noyons. STADSNIEUWS. Hu Bon SÜas*etBé« Sport en Wedstrijden. Haarlem-Brussel, "FEUILLEi ÖN HET AFSTANDSRECORD VOOR BALLONS NIEUWE HflARLEMSCHE COURANT DE OPENBARE SCHOOL EN HAAR VIJANDEN. Zaterdag werd te Groningen de vijftiende alge mee 11e vergadering gehouden van de Ver- eouiging van Hooiden van Scholen in Ne derland. Wel opmerkelijk is wat de heer Otto o.m. in zijn openingswoord zeide over de openbare school en haar vijanden. Het volgende wordt eraan ontleend. Deze voorstander van het openbaar onder wijs zeiue b.v.: dat de openbare schooi be dreigd wordt door het groote gevaar van te worden opgeruimd als een schadelijk ele ment iu dé samenleving. Volgens spr. is de openbare school nietongodsdienstig, zelfs niet neutraal in den min gunstigen zin, dien de tegenstanders aan clit woord zoo gaarne ge ven. Hij verdedigt de openbare school, die eerbied kweekt voor ieders overtuiging. (Je weet wei: eerbied kweeken voor de over tuiging, doorer op zijn mooist over te zwijgen). Vervolgens vroeg spr., of ons volk nog voldoende vertrouwen heeft in de openbare school. De Bond van Nederlandsche Onder wijzers ontziet zich niet, Voortdurend met op zettelijke luidruchtigheid te verkondigen, dat, zij onder de openbare school gansch iets anders verstaat dan alle andere menschen. „De strijd van den Bond van Nederland sche Onderwijzers voor de zoogenaamde ab solute neutraliteit, ligt iedereen nog versch in het geheugen. Deze heeft de openbare school ontzaglijk veel kwaad gedaan. Met deze wapens in de hand hebben do Christelijke broeders in de laatste jaren meer verwoestingen aangericht dan in de halve eeuw daarvoor. Do geestdrift onder do voor standers der openbare school zelve verdween. Er kwamen steeds meer afvalligen, die allen nog wel in de theorie vóór de openbare school waren, maar die in de practijk hun kinderen naar de bijzondere zonden." DE ALLEENHEERSCHER. Het merkwaardige van het socialistisch Paasch-Congres was niet, dat de verkiezings resolutie met algemeene stemmen werd aan genomen. Niet, dat daags voor do candidaatstelling overal, liefst overdag, anders 's avonds, kios- rechtmeetings zullen worden gehouden. Wèl, dat de heer Troelstra meer en meer de allures aanneemt van een alleenheerscher. Duidelijk gaf mr. Trcelstra te verstaan, dat hij verzet tegen het steunen der vrijzinnigen bij de herstemmingen niet kon dulden. Zelfs zei de heer Troelstra, dat de concen tratie wel moet begrijpen, dat de vrijzinni gen, als ze niet komen onder de zweep van Troelstra, zullen komen onder do karwats van Lehman. In het district Tiel zal de heer Tydemaa door den sociaal-democratischen candidaat Hermans worden bestreden. „Bovendien zal spreker (mr. Troelstra) zelf in de stad Tiel komen spreken." In geen andere partij zou worden geduld, dat een leider op zulke wijze optrad, in zoo sterke male zich zelf op den voorgrond schoof en de partij met zijn persoon vereenzelvigde. Wel merkwaardig is, dat juist do sociaal democraten zulk een krachtmensch aan hun hoofd hebben en dulden. Zij moeten het natuurlijk zelf weten. En ook de vrijzinnigen moeten hot weten, of zij onder de opperleiding wenschen te ko men van een man, die van zijn macht en qualiteiten zoo sterk overtuigd is. Wij kunnen aan deze dingen niets doen. Het gaat alles buiten ons om. Maar toch mag wel even geconstateerd, zegt het Hgzn., dat juist een lid der partij, waar de persoonlijke vrijheid theoretisch in hooge eero is al de hoedanigheden bezit, en ze ook ten' toon stelt, om als alleenheerscher op te treden. VAN ELDERS. De vervalschte reispas. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging in de zaak tegen den burgemeester van Zaandam, die tot één dag gevangenisstraf was veroordeeld wegens het valschelijk doen opmaken van een reispas ten behoeve van zijn zoon, door den leeftijd onjuist op te ge ven. wetboek een speciale regeling ten aanzien van het doen afgeven van een pas voorkomt, een veroordeeling ter zake van het valsche lijk doen opmaken van een pas hier was uit gesloten, wel gegrond. Alleen het valschelijk doen opmaken van een reispas met een valschen naam, voor naam of hoedanigheid is strafbaar. Op dien grond concludeert hij tot vernietiging van het arrest en ontslag van den requirant van alle rechtsvervolging. De uitspraak is 5 Mei. Belasting op publieke vermakelükheden. Voor de Rechtbank te Amsterdam diende gisteren de zaak van de „Nederlandsche Too neelvereeniging" contra, de gemeente Am sterdam, waarbij de „Tooneelvereeniging" te rugbetaling vordert van de gelden, welke zij aan de gemeente betaald heeft, krachtens de verordening op de heffing van belasting op de openbare vermakelijkheden en wel tot een bedrag van 28,684.66, n.l. voor voorstellin gen in de jaren 1894—1912 gegeven met inte rest en kosten. De verordening is hierop gegrond, dat be doelde betalingen onverschuldigd zijn, aan gezien zij geschied zijn ter voldoening aan een onwettige verordeningsbepaling, omdat art. 1 van genoemde verordening geen reke ning houdt met het vereischte van openbaar heid, waarvan art. 240 der Gemeentewet de bevoegdheid der gemeentebesturen tot be lastingheffing afhankelijk maakt en dus on wettig en niet rechtsgeldig is. Mr. dr. C. A. Vaillant, treedt voor de „Ned, Tooneelvereeniging" op. De zaak van Eyk. Gistermiddag werd voor den Hoogen Raad gepleit in de zaak van Dirk van Eyk, mede firmant in de bankiersfirma Wed. P. van Eyk Zonen te Amsterdam, welke in 1911 failleer de, ovenals de Bank voor Handel en Industrie, waarin hij betrokken was, na de mislukking van de Royal Solvent Zeep Maatschappij. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verschil lende oplichtingen, door valschelijk voor te ge ven dat hij een in Engeland geldend patent bezat voor vervaardiging van Royal Solvont zeep, gelijk reeds in de fabriek der Royal Sol vent Zeep Maatschappij te Vilvoorde werd ver vaardigd; dat hij dit patent in Engeland wilde in exploitatie brengen en dat het zoo goed als zeker was dat Belgische heeren dit patent zou den koopen, doch dat voor het in exploitatie brengen van dit patent in een te stichten fa briek te Bradford een fonds moest gevormd worden waaraan nog 60,000 ontbrak. De Rechtbank te Amsterdam had den requi rant wegens oplichting veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof had dit von nis geheel bevestigd. Mr. Muller Maseis, advocaat te Amsterdam, ontwikkelde een zestal cassatiemiddelen. Door het O. M. zal op 7 April conclusie ge nomen worden. Faillissementen. Failliet verklaard 20 Maart. A. Vingerhoets, winkelier, te Bus sen. J. van Hoeken, houwer, Langeburg No. 56, te Leiden. 21 Maart. J. J. Boogman, sigarenfabrikant, handelende onder de firma van Henry G. Pele- tier Jr. en Co., te Amsterdam, GeLderscke kade No. 87. 22 Maart. H. Denekamp, koopman, te Emmer- Erfsoheidenveen, gem. Emmen. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van Th. A. A. IJsseldijk, commissionnair in granen, te Rotter dam; A. S. H. van den Berg Jr., koopman, te Groningen; J. Duyverman, te Rotterdam. Opgeheven het faillissement van D. Rijnvold, muzikant, to Amsterdam, Kerkstraat No. 340, wegens gebrek aan actief. Vernietigd het faillissement van A. van Soest, schipper te Lith. KARDINAAL VAN ROSSUM. Z. Em. Kardinaal W. van Rossum ia be noemd tot buitonlandsch lid van het Provin ciaal Utrechtsch Genootschap. FIDELIO-KWARTETTEN WEDSTRIJD. De Nijm. kwartetvereeniging „Fidelio", hield eersten en tweeden Paaschdag in de sociëteiten „De Vereeniging" en „Burgerlust", een zangwedstrijd, welke vooral in <h> X'ij- (Naar het Amerikaauseh), 20.) Ze is zulk een goed meisje en geeft niets om rnijn armoede, denkelijk is dat bij u ook geen beletsel. Doch om tante te vragen ontbreekt mij de moed; indien jij er niet tegen bent, heb ik toch moed. I Mijn beste Roderick, ik geef je mijn woord, dat ik aan zoo iets niet gedacht heb. Is Carola er mee ingenomen, dan heb ik er zeker niets tegen. Doch ik dacht, dat je aan houdend twist had met Carola? I Ja, antwoordt dokter Sutherland, ze is somtijds opvliegend, doeh ik ben er al aan gewoon. I Arthur geeft hem de hand. Mijne beste wenschen voor jou. Indien het Moedig zal ik ecu goed woord voor je doen, opdat nw geduld niet te lang op de proef gesteld wordt. i Dankbaar schudt Roderieh zijn neef de hand er: snelt naar Carola om haar de goede m ine te berichten. Als Arthur alleen is, vervalt hij weer in zijri somber gepeins. Het is alsof een nieuw onheil hem nadert, zoo beklemt is hem het hart. Hij springt op en gaat aan het raam. Het heeft opgehouden met sneeuwen en aan den hemel fonkelen de sterren. Een mooie nacht, denkt Arthur, dat voorspelt goed weer op de reis. Wat ziet hij daar? Een der tuiniers, die door de laan komt, valt over iets, dat half in de sneeuw begraven ligt. Hij stoot een kreet van schrik uit en komt naar het huis toegelropen. Wat is er, Richards? Waarover ben je gevallen? vraagt hem Mr. Sutherland, die hem tegemoet treedt. Over eene doode vrouw, antwoords Ri chards met bevende stem. God sta mij bij, 't is het tweede lijk dat ik vind. Een doode vrouw! roept Arthur ver schrikt. wat meen je daarmee? Dat ze bevroren is. IT kunt zich zelf er van overtuigen. Arthur gaat kijken. Het is eene vrouw, wier kieeren, voor zoover ze niet bevroren zijn, in den wind fladderen. Ze ligt op het gezicht, juisf zooals ze gevallen is. Help mij Daar binnen brengen, beveelt Aitkur. Wellicht leeft ze nog. Het is geen gemakkelijk werk, want de kieeren zitten vastgevroren aan den grond. Eindelijk tilt haar Arthur op en keert haar gezicht naar het licht van de maan. meegsche zangerswereld veel belangstelling wekte. Eersten Paaschdag werd door de dub- belkwartten goed gezongen, oordeelde de ju ry, welke de prijzen als volgt toekende: le pi*. Euterpe, uit Amsterdam; 2e pr. Die Haghe, 's Gravenhago; 3e pr. Vita Nuova Amsterdam; 4e pr. Harmonie, Alkmaar; 5e pr. Cantiamo, Nijmegen; 6e pr. Ons Genoe gen, Koog a.d. Zaan; 7e pr. Euterpe Schie dam. De bekende zanger, Joh. van Rijselberg luisterde den eersten avond met eenige toe giften op. Onder veel belangstelling werden Maandag middag do kwartet-wedstrijden voortgezet. De uitslag van den gemengde kwartetten-wed strijd luidt: le pr. Euphonia, Amsterdam; 2e pr. H. P., Haarlem; 3e pr. Deventers dub bel gemengd kwartet; 4e pr. Aurora, Deven ter; 5e pr. Euphonia, Nijmegen. In de sociëteit „Burgerlust" werden des avonds de wedstrijden gehouden voor de be kroonde wedstrijden èn vooral in deze af- deeling was de kamp groot en was het con cours voor Fidelio ©on succes. De uitslag luidt: le pr. Inter Nos, Arnhem; 2e pr. St. Caocilia, 's-Bosch; 3e pr. Con Amore, Nij megen; 4e pr. Gebr. Prins, Zaandam. De prijzen bestonden uit gouden en zilve ren medailles. De jury was samengesteld o.a. uit de hee ren Ham, Kallenbacb, Bartels en van Kalmt- hout. VOETBAL-UITSLAGEN. Van de Zondag en Maandag gespeelde belangrijkste wedstrijden geven we hier de uitslagen, ontleend aan de „Msb." ZONDAG. Competitie. West. res. le klasse. V.O.C. H—Velocitas 5—0 (w.n.o.) Haarlem II—Quick II 1—2.. Kam p ioe nsch ap Wostel. 2de KLasse. ConcordiaBlauw-Wit 20. West. 3e klasse. Spartaan—S.V.V. 1—i. D.O.S.V.F.C. 0-4. Intern. Wedstrijden: A'dam: A.F.C.—London Caledonians 1—2. Wormerveer: W.F.C.Elborfelder Sp. 01. 'l—O. Leeuwarden: FrisiaRlienania 31. Parijs: Red Star. A.O.F.—Ajax 2—0. Aken: Almannia—M.V.V. 3—2. Haarlem: H.F.O.—U.V.V. 1—2. MAANDAG. Intern. Wedstrijden: Arnhem: VitesseWest Bromw. F.O. 42 's Bosch: Wilh.Clapton Warwich, 20. Hengelo: TubantiaA. F. C. 32. Parijs: AjaxAssoc. Sport. Franc. 31. En ook nog de volgende uitslagen van internationale wedstrijden. Breslau: Ver. Breslau Sportfr.Quick (H.) 2—3. Rotterdam: SpartaDulwieh Hamlet, 2—4. Nijmegen: Quick—Britannia (Dusseldorf) 01; QuickDulwieh Hamlet, 0—2. Utrecht: Hercules—Concordia 32. Brugge: D.F.C.—Ruhrort 4—0; F. C. Bru- geoisNorth. Nomads 1—3; D. F. O. Northern Nomads 03. Haag: H.V.V.—West Bromwich 4—1. QuickHerta 03. OOST-NEDERLAND—WEST-DUITSCH- LAND. De Oostelijke elftalcommissie heeft het volgende elftal samengesteld, om den 6en April te Deventer tegen West-Duitschland te spelen: Göbel (Vitesse). Wijnvcldt (U.D.) Holten (Vitesse). Staal (Vitesse), v. Heijden (Quick). Woerd man (U.D.) v. Berckel (Quick) Wbhers (G.V.C.) Wenne- kes (Vitesse), Nijhoff Jr., (Tubantia), Nij- hof Sr., (Tubantia). BILJARTEN-KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Den 4—6 April wordt door den Neder- landschen Biljartbond te Arnhem een wed strijd gehouden, waar o.a. het Kampioen schap van Nederland verspeeld zal worden. Van de 14 personen die zich voor deelne ming hebben aangegeven, zijn de 5 volgende tot den wedstrijd toegelaten: Robijns te Am sterdam, F. Thiele, te Groningen, Jan Wie Heel wel, Ada is flink gegroeid en ook je kleine naamgenoot. En ben je met je praktijk in St. Mary tevreden, Rody? Met een kreet, die door merg en been dringt en die Richards nog lang in de ooren klinkt, laat Arthur Sutherland de doodo los. Barmhartige God! roept hij.... Ada! XXV. NA ZEVEN JAREN. Voor het raam van een hotel op den Broad way te New-York zit een heer en staart pein zend op de woelige en bonte menigte. Of schoon hij de vijf en dertig nog niet voorbij is, zijn er reeds zilverdraden in het haar. Het is een hoog, slank en voornaam uitziend man met een militair uiterlijk en een door de zon gebruind gelaat. Hij merkt niet eens, dat de deur geopend wordt, en eerst als hij een hand op zijnen schouder voelt, wordt hij zich bewust., dat hij niet meer alleen is. Arthur Sutherland, zegt eene bekende stem, heb jo geen welkom voor een ouden vriend? Vlug springt hij op en biedt den binnen komende de hand. Rody. beste jongen. Het doet mij werkelijk goed, je weer na zeven jaren terug te zien, zegt Roderieh. En hoe vaart mijne mama, Carola en de kinderen? 'mërs te Dokkum, Jan Boelstra te Stiens en Jan M. M. Muller te den Haag. De 9 anderen die te Amsterdam, Gro ningen en Arnhem wonen, moeten voorwed strijden tegen elkaar spelen; drie partijen elk van 300 caramboles. De vier spelers met de beste moyenne worden dan tot den wedstrijd toegelaten. BEURS EN VOETBAL. Wie had gedacht, dat de gevoelige neder laag welke de Amsterdamsche 1ste klasser „Ajax" verleden Zondag op het voetbalter rein leed, nog haar nawerking op de Am sterdamsche Beurs zou doen gevoelen? Toch is het zoo, zegt het „N. v. d. D." Men oordeele: „Op Donderdagmiddag 2 uur zullen dooi de heeren L. T. Koreman en G. Geerts worden geveild: „drie a 10 gulden aandee- len in het renteloos voorschot van de Am sterdamsche Football „Ajax". Aldus stond te Amsterdam ter Beurze, aangeplakt en aldus geeft een grappenmaker uiting aan zijn teleurstelling over de 19 nederlaag tegen D. F. C. Donderdagmiddag had onder enorme be langstelling van de zijde van de effecten- beursbezoekers de aangekondigde veiling plaats. Onmiddellijk bij den inzet waren de kre ten „hup Ajax!" niet van de lucht, zoodat de veilende makelaars zich niet verstaan baar konden maken. Onder het geroep van negen—één, werd geleidelijk de prijs van 10 gulden bereikt, zoodat voetballend Amsterdam wederom ge rust kan zijn. Het gedrang en geduw was zóó hevig, dat de groote veilingtafel onder het op dringen van de massa bezweek. Voor do tweede maal in vijf maanden tijd heeft de bekende Fransche luchtvaarder Rum- pelmayer het afstandsrecord verbeterd. Woensdag j.l. vertrok hij van La Motto Breuil en Zondag ontving do Fransche Aëro Club bericht, dat hij te Voltchy, in de provin cie Karkow (Rusland), op Vrijdag 21 Maart 's middags 4 uur behouden geland was, zoo dat hij 2400 K.M. heeft afgelegd. Het record stond reeds op zijn naam met 200 K.M., tijdens den Goi*don Bonnet-bekerwedstrijd gemaakt. Gemeenteraad. Vervolg der zitting van gisteren. Koloniaal Museum. De vereeniging „Koloniaal Instituut" ver zoekt de subsidie van 1000 die de Maat schappij van Nijverheid genoot voor het Koloniaal Museum, op haar naam te willen overdragen, waartegen B. en W. melden geen bezwaren te hebben. Goedgekeurd. Het geschenk van den heer Krol, bestaan de in een kostbare verzameling schilderijen, werd onder dankbetuiging aanvaard. De VOORZITTER wijdde nog een speciaal en hartelijk woord van dank, namens de ge meente, aan den heer Krol, voor diens kost bare geschenk. (Applaus.) G em.-wcrkliedon. De afdeeling Haarlem van den Chr. Bond van Gem. Werklieden en die van den R. K. Bond hebben verzocht om oliekleeding voor die gemeente-werklieden, die daarvoor in aanmerking komen. B. en W. stellen voor dit verzoek in hun handen te stellen ter af doening en willen adressanten verwijzen naar het hoofd van den tak van dienst. (Art. 9 van het Werklieden-reglement.) Wanneer geen overeenstemming tot stand kan komen tussehen hoofd en werkman, zeg gen B. en W., dan zal laatstgenoemde wel gebruik maken van zijne vrijheid om eene be slissing van het college van B. en W. te vragen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Punt 7 van de agenda werd uitgesteld, om dat de heer Tjeenk Willink niet aanwezig was. De vrije Zondag. Aan de orde was het verzoekschrift van de gemeentewerklieden om een vrijen Zondag om de drie weken. De heer DE BRAAL stelt voor om punt 8 van de agenda af te voeren, teneinde eerst het adres in overweging te neme"; van de Chr. Werklieden, ingekomen op 22 De heer HULS WIT ontraadde afvoering van de agenda. Er zijn reeds vele verzoek-' Over het geheel kan ik niet klagen, ik lieh altijd de handen vol. Ik denk, dat je morgenavond met mij meegaat? j Misschien wel. Eerst moet ik nog eeuigo bezoeken afleggen. j Terloops gezegd, gaat Roderieh voort, gisteren ontmoette ik een oude bekende van je, mevrouw Anderly, vroeger Stella Van- sell; je bent haar toch niet vergeten? Neen, herneemt Arthur zonder hem aan te kijken, maakt ze het wel? Heel wel, en zoo jong en mooi als vroe ger. Zij bloosde toen ik over jou sprak. Kapitein Anderly was een prachtige ke rel en trouwe kameraad. Zijn dood trof mij Alles herinnert mij aan dien dag, tien jaar geleden, toen ik je hier vond na uwe terugkomst uit Europa, en wij afspraken, sa men naar Maplewood te gaan. Werkelijk, hervat Arthur ernstig. --- En ga je morgen mee naar Maplewood? Arthur stemt toe en Roderieh verlaat het vertrek. Voor tien jaar! Waarlijk, hp behoefde he,m daaraan niet te herinneren. Tien jaar gele don had hij ook van Stella en van hare gou den lokken gedroomd. De vrouw, die zooveel ongeluk in haar en in zijn leven bracht,had hij toen nog nooit ontmoet. Welk een geluk kige en tevens ongelukkige tijd _was daarop gevolgd. Drie jaren duurde die lijdenstijd en i nu sluimert Ada op het kerkhof te St.. Mary! schriften van gem. werklieden, doch de in williging stuit af op de groote moeilijkheid om reserve-ploegen te maken. Het adres is reeds lang in de wereld en nu komt men met allerlei bezwaren. De heer NAGTZAAM ondersteunt het voorstel-de Braai. Het is hem bekend dat ook andere werklieden nog hun wenschen willen hekend maken. Ook spr. zelf heeft een regeling, die wellicht nog beter is dan die der Christelijke werklieden. Hij is vóór uitstel. Ook de heeren BREGONJE en SCHRAM pleiten voor uitstel. De heer DE JONG spreekt zijn verbazing uit dat er menschen zijn, die op Zondag 16 uur moeten werken. Het. voordel van B. en W. kan dus niet aangenomen worden. Er moet wat anders komen. Spr. is dus voor uitstel. De heer THIEL kan zijn stem niet geven aan het voorstel van den heer de Braai, De ze baseert zijn voorstel op het inkomen van het verzoekschrift van de werklieden. De zaak is echter reeds zoo dikwijls onder de oogen gezien, dat de werklieden waarlijk niet moeten denken het ei van Columbus ge vonden te hebben met hun voorstellen. Ook die zijn reeds onder de oogen gezien, want de zaak is oud. Zij is eenvoudig deze. Er ziju drie ploegen werklieden. Deze moeten don geheelen dag volmaken. Om dc drie weken willen zij een geheelen vrijen Zondag hebben, Dus valt één ploeg uit Nu kan men ofwel dien tijd lateu volmaken door de twee andore ploegen en dan moeten deze langer werken, of men kan eeu reserve ploeg aanstellen. Dit laatste nu, zegt spr., is onmogelijk ge bleken. Men moet dus tot het eerste komen. Voor uitstel om op dit verzoek te praeadvi- seeren is spr. dus niet. Wat anders is wat de heer Nagtzaam zegt Spr. kent diens voor stellen niet en dit zou voor den heer Thiel een reden kunnen zijn om het punt aan te houden, teneinde de voorstellen van don heer Nagtzaam te leeren kenen. De heer NAGTZAAM zet uiteen dat bij zijn voorstel nu niet kan doen, omdat zij te ingewikkeld zijn, om, zonder ze voor zich te hebben, te volgen. Hij heeft den tijd niet kun nen vinden om zijn araendementen en voor stellen nu reeds in te dienen. Den heer Thiel antwoordt de heer N. dat het wel mogelijk is om een reserve-ploeg in te voeren, getuige Zaandam en andere plaatsen. De heer BREGONJE doet het voorstel, om in verhand met de toezegging van den heer Nagtzaam, het vooi*stel aan te houden De heer THIEL wil een misverstand weg nemen, dat wellicht hij den heer Nagtzaam heeft post gevat. Niet vindt hij de voorge stelde regeling door B. en W. uitstekend, integendeel. Spr. heeft verschillende amen dementen. Maar spr. ziet geen heil in uit stel van de behandeling en ook heeft hij zich voor dezen middag op stoom gezet (Gelach). De heer DE BRAAL wijzigt zijn voorstel, in zooverre dat hij het verzoek intrekt, om van B. en W. prae-advies over het nieuwe verzoek der werklieden te vragen. B. en W. nemen het over; de voorzitter verzoekt aan de heeren om tijdig hun amen dementen in te dienen. De heer BREGONJE trekt zijn voorstel in. Onderwijzers-salarissen. De heer NAGTZAAM brengt, een woord van lof aan B. en W., omdat hij deze rege ling in korteren tijd het maximum kan be reikt worden; 2e. omdat de periodieke ver hoogingen heter geregeld zijn en 3e. omdat B. en W. zich verzet hebben tegen zekere actie om nog meer acten te bezoldigen. Spr. geeft dan zijn gevoelen over de rege ling der salarissen in het algemeen, dat hier op neerkomt, dat hij het volkomen eens is met de voorgestelde regelingen en motieven van den Boud van Ned. Onderwijzers. Het standpunt van den Bond wordt door don heer Nagtzaam uitvoerig verdedigd. Het werd een breedvoerig opgezet betoog. O.m. achtte de heer Nagtzaam de akten- jagerij zeer nadeelig voor het onderwijs en meent dat 600 voor een jong onderwijzer te weinig is, als men in acht neemt dat hij daarvan 35 per maand kostgeld moet be talen en tevens studiekosten moet betalen. Bovendien moeten zij goed gekleed gaan; dit om hun prestige tegenover het kind te handhaven. Tm slotte stelt spr. voor het maximum te bepalen niet op 1500, zooals B. en W. willen, maar op 1600. Hij vindt dat het verschil tussehen het salaris voor onderwijzers en hoofden te groot is. De on derwijzers doen het opvoedend werk; de hoofden de administratie. Toch worden deze hooger gesalarieerd. Daarmede komt men in conflict met zijn eigen opvatting, dat onrler- Sedert was hij een zwerver op aarde ge worden. Weder als voor tien jaren verschijnt voor den geest van Arthur het lieftallige beeld van miss Vansell. Ook zij was ge trouwd en weduwe geworden. Was nu de ure gekomen om het woord te spreken, dat hem voor tien jaren op de lip pen gezweefd had? Een half uur later belt Arthur aan het huis van mevrouw Anderly. Een bediende brengt hem in de kamer, waar zij ziel) juist bevindt. Ze is nog even bekoorlijk en evenals voor tien jaren geleden staat ze daar tus sehen geraniums en zingende kanaries. Geen dag schijnt ze ouder geworden. Beiden begroeten elkaar bedaard en ern stig. Wat in hun hart omgaat verraadt bei der hoffelijkheid niet. Arthur is een weinig verlegen, hu, de Here ernstige man, de oude liefde is weer in zijn Hoe hekend komt mij alles voor, Stella pardon mevrouw Anderly. Een lieflijke blos komt over haar gelaat Noem mij Stella, fluisterde ze, ik hoor het gaarne. Meent u deze kamer? De kamer, de bloemen, de vogels en ook u, Stella. Vindt u mij niet veranderd? vraagt ze zonder op te kijken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5