DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Gemeenteraadsverkiezing. Sociale Berichten. Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem STADSNIEUWS. Gemeenteraadsverkiezing. EERSTE BLAD. Kiezerslijst. MAASDAG SI MAART ISIS &7sfe Jaargang No 8097 ABONNEMENTSPBIJSi Per 8 maanden voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd drom der gem.) 105 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 180 Afzonderlijke nummers 0.03 Bureaus van Redaotie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRUS DER ADVERTENHSNi Van 1—8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL Buitenl 20 et Dienstaanbiedingen 25 ot (6 regels), driemaal voor 60 et U contant). GULDEN bil levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonné's en dit blad, die In bel bexlt eener verzekeringspolis zijn, zQn volgens de bepalingen on de polissen vermeld, legen ongelukken verzekerd voort GULDEN b3 GULDEN bg GULDEN bil verlies van GULDEN bg overlijden. verlies van een verlies van baad of voet. WIP éénoog. 9 9S69>' één duim. De nltkeerfng dezer bedragen wordt gegarandeerd door 3e Maatschappij JRbllandseEe Algemeens Verzekeringsbank" ie Schiedam. HULDEN bg verlies van één wijsvinger. GULDEN bg verlies van één anderen vinger. Dit nummer twee bladen. bestaat uit AGENDA. 1 April. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Bestuur Timmerlieden. Bestuur Schilders. Groote Kerk 12 uur Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma onder Stadsnieuws). Bioscope-theater Groote Markt .Voorstelling. Apollo-t heater Barteljorisstraat Voorstelling. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Haariemsche Alledagjes No. 832. VERKIEZINGSLITERATUUR. Als het groote „Kamerverkiezing" is in Juni, dan loopt al te voren de stroom van de verkiezingsliteratuur heel druk en woe lig, en zoo worden we in dezen tijd letterlijk overstroomd al van verkiezingshlaadjes, pamfletjes en courantjes. We hebhen daar al herhaaldelijk stukjes uitgepikt, die wel bewijzen dat deze verkie- zings-literatoren niet voor een kleinigheid staan! En de „N. Haarl. Crt." is blijkbaar voor al die scribenten hot béte noire: geen nummer gaat er voorbij, of er wordt op ons blad afgegeven dat het een lieve lust is. „De Uitkijk" het blaadje van de z.g. libe rale concentratie, doch erg-radieaal geschre ven ('t is immers te doen om onder de arbei ders wat proselieten te maken voor.... den oud-liberaal!) schreef dan ook op 11 Ja nuari jl. dat als de N. Haarl. Ct. over den inhoud van dat blaadje te klagen had, dat voor de heeren het zekerste bewijs zou zijn dat ze op den goeden weg waren! Hm: dat is de maatstaf wel! Intusschen bewijst dit dat „de Uitkijk" ge héél en al, en rechtstreeks, tegen de ka tholieke beginselen staat en wil staan. Maarwaarom pogen de heeren dan met zooveel ijver ook katholieke arbeiders te vangen voor hun liberalen candidaat? Logisch geredeneerd zou hieruit volgen, dat het den heeren van „De Uitkijk" niet erg op beginselen aankomt, als ze maar stemmetjes krijgen! Dochdan moeten ze toch wat handi ger worden, hun polemiek op wat hooger Peil stellen! Want waarlijk: de arbeiders vangen ze met de domme, botte leugens die ze mi verkoopen, toch zeker niet B.v. als ó'o 6 TiUitkyk" in een recent artikeltje (van i i.?aï'^ ^et heeft tegen 't socialistische weekblad „De Volksstem", schrijft ze niet meer ot minder dan het volgende: „Heeft ze (De V.) dan nooit gehoord van het „potje", dat bestemd is om de opheffing of ^althans de verlaging van den suikeraccijns mogelijk te maken? „Tot nu toe is hiervan niets terecht gekomen, alle beschikbare gelden zijn verdwenen in de zakken van de klerikale schoolbesturen". Het Ministerie-Heemskerk is aldus gepro moveerd tot een ministerie van dieven en roovers, en de „klerikale schoolbesturen" zijn de medeplichtigen, de helers! Die hebben „het potje" samen gedeeld, en profiteeren er nu lekkertjes van.... volgens „De Uitkijk", die het waarschijnlijk zélf ook Wel met gelooven zal. Dat is nu de verkiezingsliteratuur, die moet dienen om den liberalen heer Foek iD de Kamer te krijgen. Als er eens gelegen heid voor is. willen we dezen oud-minister eens vragen, wat hij van dergelijke domme sohotsohrjjverij, waarmee men onwetenden tegen de regeering poogt op te zetten door deze vuu dieverij te beschuldigen, wel denkt! Hedenavond vergadering van de R. K. Pol. Propagandaclub ten half negen ure in de Sint Bavo, Smedestraat. Iedereen die belang stelt in de a.s. verkiezing en mee wil werken is van harte welkom. Denkt erom dat het de inzet is van den grooten strijd. Het Bestuur der R. K. Pol. Propagandaclub, G. J. BRAAKHUIS, Secretaris. HET BEZOEK DER BLOEMENVELDEN. Men schrijft ons uit Hillegom: Ofschoon, zooals we reeds schreven, de eigenlijke bloemendag eerst a. s. Zondag te wachten is, is het bezoek aan deze streek gisteren, dank zij 't bij uitstek mooie weer in den namiddag niet tegengevallen, in equipages, de kappen omlaag, als in midden- zomer werd druk getoerd. Vele vreemde auto's, tut-tuts met zijmandenwagentjes, legio fietsers en wandelend publiek brachten in de namiddag uren eene gezellige drukte. Een wandeling van- at de Hoofdstraaf-Hillegommerbrug door of langs den R. K. Armentuin en uitkomend aan den Loosterweg I is niet lang (pl.m. 15 minu- ten) doch uitnemend mooi. Voor stedelingen heeft 't kwakeltje (brugje) en de wandeling vlak langs het water bovendien een echt landelijke j attractie. i DE BOLLEN IN BLOEI. Namens de afdeeling Hillegom der Alge- meene Yereeniging voor Bloembollencultuur meldt men aan de dagbladen: Voor liefhebbers en bloemkijkers zij hier vermeld dat de Hyacinthen en Narcissen voor dit jaar hun mooiste bloeiperiode zul len hebben van 1 tot 15 April. Hillegom zal in de eerste plaats voor een bezoek in aanmerking komen, als centrum van cultuur en handel om zijn groote bloe menvelden en heerlijke wandelwegen als daar zijn: Stationsweg, Pastoorslaan, Loos terweg, Wilhelminalaan, Oude-Beek, Vee- nenburgerlaan, Endelaan, Sislaan, Weere- steinstraat etc. etc. De reisgelegenheid per spoor zoowel als tram is zeer goed. POLITIEHONDEN. Gistermiddag had vanwege de Nederland- sehe Politiehondenvereeniging een démon stratie plaats van politiehonden op een ter rein aan de Middenlaan en het Zuiderhout- park. Leider was de heer J. G. Schippers. Er was vrij veel belangstelling. Door de po- litie-honden werd over het algemeen goed werk te zien gegeven. De oefeningen heston den in: I. Gehoorzaamheids-oefeningan; II. Speurdianst; III. Veiligheidsdienst. De eerste afdeeling bevatte het volgen vrij aan den voet; het aanhoudend luid geven; een voorwerp verdedigen; voedsel weigeren; apporteeren, springen en afleggen. De tweede afdeeling bevatte het opsporen van een voorwerp; de derde; het revieren, 't aanblaffen van den opgespoorden „hoef"; het transport daarvan zonder bijten, het verde digen van den meester zonder hevel, het stel len van den vluchtenden boef, schot- en stok- vastheid en ten slotte het op fluit of hevel onmiddellijk bij den geleider komen. De demonstratie duurde van 12 uur tot 5 uur. De eerste prijs werd gewonnen door den hond „Piet", van den agent van politie W. Lokerse te Vogelenzang, met 85 van de 90 te behalen punten; de tweede prijs door „Hekso", van Jac. Key, particulier te Am sterdam, met 84K p.; de derde prijs door „Nero", van A. Lokerse, inspecteur van po litie, Overveen, met 79J4 p.; 4. „Tilly", van W. Schotvanger, gemeente-veldw. te Heem stede, 7414 p.; 5. „Fief", G. Key Jzn„ parti culier, Amsterdam, 7314 p.; 6. „Stientje", Er ven van Vliet—Borski, Overveen, met 7014 p.; 7. „Tommy", G. de Veer, jachtopziener, Overveen, met 6114 p.; 8. „Alfred", van C. Hobo jachtopziener te Overveen, met 59 p.; 9. „Prins", van B. Weber, plantsoen wachter te Haarlem, met 5814 p„ en 10. „Bob", van den heer de Favouage, particulier te Heem stede, met 50 p. De prijzen hestonden in kunstvoorwerpen. Onmiddellijk na de demonstratie werden de prijzen uitgedeeld. OM EEN ERFENIS. Zij waren hij elkaar gekomen, om nog eens te spreken over die „groote erfenis". O neen, niet knus, zooals dat gewoonlijk pleegt te gaan na de begrafenis van suikeroom of sui kertante, wanneer ze zoo allen bij elkaar zit- i ten, in stille verwachting, en de notaris bin- I nenkomt met de veelbelovende, groote per- kamenten en dan na afloop bijna allen heen- gaan met de gedachte zoo ongeveer van: ik had toch gedacht nog meer te krijgen! om van erger niet te gewagen. Toch betrof het hier een heusehelijke er fenis-kwestie. De suikeroom in den zooveel- sten en zooveelsten graad is reeds 134 jaar dood, en het aantal erfgenamen is naar rato. Er waren er Zaterdagavond zoo 190, uit alle deelen van het land saamgekomen en mogen wij gelooven wat er gezegd werd, en dat doen wij, dan zijn er veel, veel meer. Men was zelfs heel niet te spreken erover, dat er nog niet veel meer gekomen waren om over de erfenis te praten. Een niet alledaagsch verschijnsel. Het groote aantal erfgenamen in acht ge-1 nomen, kon de bespreking bezwaarlijk in een 1 binnenkamer plaats hebben. Men had dus i ineens de groote zaal van Sint Bavo in de j Smedestraat maar afgehuurd, en die wacht- j te met lange rijen stoelen om de erfgenamen te ontvangen. Zooals gezegd, kwamen er 190 i J büeen, uit alle deelen van het land. Zie hier het geval. De zich noemende erf- genamen van Pieter Teyler v. d. Hulst hiel- j den Zaterdagavond een vergadering in het gebouw Sint Bavo, om nog eens de aandacht op hun zaak te vestigen. De kwestie is onzen lezers welbekend, zoo dat wii er niet veel over behoeven uit te weiden. Niets meer of minder beweren de vereenigde erfgenamen dan dat de Teylerstich- ting aan de Damstraat, met al haar fondsen, musea, instellingen op een valsch testament berust en dat het geheele vermogen, een lang niet geringe som, zooals te hegrijpen is, aan hen toekomt. De zaak is voor de rechtbank en Hoogen Raad geweest, zij hebben haar naar alle kanten belicht en onderzocht, maar tot nu toe heeft men nog nimmer de zaak in hnn voordeel heslist. De erfgenamen mee- nx dat hun onrecht wordt en is aangedaan. In een brochure over deze zaak van Van Marle te Apeldoorn er is lectuur te kust en te keur voor hen, die zich in de zaak willen werken schrijft die mijnheer tot besluit niets minder dan het volgende: Ik heb het recht in handen gekregen om te spreken van een gestolen erfenis, wel ke gestolen erfenis thans naar willekeur wordt beheerd, door de vijf directeuren van Teylers-museum, die door de Rechtbank, trots hun diefstal in bescherming worden ge nomen. Zaterdagavond was er dan vergadering. Op een verhooging nabij het tooneel kopten de bestuursleden^ hijeen; de tafel was zwaar van „gewichtige" papieren en documenten en brochures en hoeken; langszij stond een katheder en op de tafel nog een enorme ka raf water, die ontelbare malen gevuld wordt, in den loop van den avond, omdat de spre kers zooveel glaasjes water verzwolgen. Voor aan de zaal moest men een blauwe kaart toonen, als men binnenkwam, alle erfgenamen zijn er van voorzien en bo vendien 15 cent entrée. In de zaal waren alle „neven en nichten" tot dicht hij dq bestuurstafel gekropt. De afstamming van P. T. v. d. Hulst is ontzag wekkend, zoowel in aantal als verscheiden heid. De voorzitter deelde mede dat niet minder dan 1000 uitnoodigingen aan erfge namen waren verzonden. Men zag er van alle seort: buitenmenschen, kleine burgerluidjes, mensehen met schran der uiterlijk, maar ook velen met dom uiter lijk enz. enz. Wij hoorden vertellen dat er menschen waren, speciaal uit Friesland gekomen voor deze gelegenheid. Om 12 uur moeten zij Zater dagmiddag al in de stad geweest zijn en om twee uur zag de heer Kapitein, de concierge van het brongebouw, al de eerste aanwezi gen voor de vergadering van 's avonds half acht de groote zaal binnenstappen. Het zal hen nog maar zelden gebeurd zijn! Zij in- tsalleerde zich op de stoelen en openden hun „kerrebies", waarin zij hun mondvoorraad, brood on gekookte eitjes, hadden meege bracht, om hun maal te nuttigen. Die mensehen moeten stellig wel in de ver beelding geweest zijn, dat de erfenis nu toch Zaterdagavond eindelijk verdeeld zon wor den! Verder waren des avonds aanwezigen uit Amsterdam, Alkmaar, Apeldoorn en waar al niet vandaan, maar slechts weini gen uit Haarlem, hetgeen de voorzitter be treurde en ondankbaar noemde. In de zaal waren aanwezig om de orde te bewaren onder de „neven en nichten", een adjunct-hoofdinspecteur van politie, een hoofdinspecteur, de hoofdinspecteur der re cherche, terwijl een politiemacht naar rato in petto werd gehouden. Zekere mijnheer Cunes uit Amsterdam was de eerste spreker. Hij heette allen, zooals zij daar zaten, vriend en vijand (met vijand was klaarblijkelijk de pers bedoeld, want alle an deren waren belanghebbenden, behalve dan de politie misschien), welkom. Dit werd plechtig gezegd met vooruitgestoken hand, duim en wijsvinger! Spr. troostte zich over het feit, dat de opkomst zoo gering was wat Haarlem betreft,met de gedachte dat hij zoo hard niet behoefde te spreken om licht te brengen in deze „duistere zaak". Een nooit gekend feit was Donderdagavond de veree- niging van erfgenamen ten deel gevallen, deelde de voorzitter mede. 16 Couranten, zeg ge zestien, hadden bericht, het beele land door, dat de vereeniging wederom vergade ren zou, vergaderen in Haarlem. Die aan kondiging was geschiedper advertentie, waaruit blijkt, volgens den voorz., dat de vereeniging geld genoeg heeft, (applaus). I Wij zijn gekomen, zeide spr. (en hij kruiste de armen) in het hol van den Leeuw, ln Haarlem zelf, om te vergaderen. Dat is nog nooit gebeurd. Wii zijn niet bang onze vin gers te branden. (Geweldig applaus). Als onze voorouders de courage hadden gehad (nog steeds zijn de armen gekruist en hij kijkt stuursch in een hoek van de zaal, als zocht hij de voorouders daar) om naar Haarlem te komen, toen P. T. v. d. Hulst dood was, dan hadden zij 14 dagen moeten De nieuwe kiezerslijst zal deze week lederen avond van 8 tot 10 uur ter inzage liggen in de St. Bavo, Smedestraat. Het Bestuur der R. K. Politieke Propagandaclub, G. J. BRAAKHUIS, Secretaris. Die mee wil werken om den Heer M. L. A. Klein in den Gemeenteraad te brengen, kan zich daar/oor bij den Secretaris der R. K. Politieke Propagandaclub, Hagestraat 10, Telef. 740, aanmelden. Het Bestuur der R. K. Pol. Prapagandaclub, G. J. BRAAKHUIS, Secretaris. reizen per trekschuit, 14 dagen van hun kost baren tijd moeten offeren; nu staat voor ons stoom en electra disponibel om naar Haar lem te komen. Nog deelde de voorzitter mede, dat hij, toen reeds lang de zaal van Sint Bavo geld hebben wij wel, zeide hij was ge huurd voor de vergadering, een briefje ge richt had tot de Directeuren van de Teyler- stichting, of zij, de erfgenamen, de groote zaal in Teyler één avond, slechts één avond mochten gebruiken voor een vergadering, maar de directeuren, zeide de spr. met hoog hartig medelijdenden blikantwoordden niet. Natuurlijk, juist als al zulke hooge personaadjes! verduidelijkte de heer Cunes. Daarna kreeg Haarlem een pluimpje, om haar mooie straten en dreven, om haar Tey ler.... kwestie; ook de Haarl. Pers kreeg een heel klein pluimpje, omdat zij, alhoewel niet vleiend, toch bericht heeft over de zaak en over te veel welwillendheid heeft de ver eeniging van haar zijde echter niet te klagen. Zelfs, en hier verhief zich wederom de stem des sprekers, zelfs bezit Haarlem een bro chure-schrijver over de Teyler-zaak, den heer Overmeer. De heer Overmeer kreeg een pluim op zijn hoed en tevens een veeg uit de pan, omdat hij ook onaangename dingen voor de erfenis-jagers geschreven had. Na tuurlijk werd ook een woord gericht aan het „edel Haarlemsch vijftal". Zij zullen vervloe ken weldra, volgens spr., het oogenblik dat zij hunne benoeming aannamen tot direc teur der Teyler-stichting. (Beide armen van den spr. sloegen hierbij gaten in de lucht). Ten slotte verzekerde de lieer Curnes dat hij dien avond voor zijn rekening zou nemen notaris Willems uit Haarlem. Notaris Wil- lems nl„ als bewaarder van de oude proto collen, heeft menschen trachten te overtui gen, dat zij dwaalden, dat er wel een testa ment is, enz. Dat moet notaris Willem3 nu ontgelden. De heer Cunes trok van leer, an derhalf uur lang, tegen notaris Willems, die natuurlijk niet aanwezig was. Koddig was toen bij herhaling verteld werd dat het Teylermuseum door politie werd be waakt, uit vrees dat de erfgenamen van P. Teyler v. d. Hulst, die nu in de stad waren, een aanval zouden doen op hun „eigendom". Na de inleidingsspeech van den heer Cu nes, die tot half tien duurde, kwam de heer van Marle uit Apeldoorn aan het woord. Pauze meende de voorzitter niet te moeten geven, want anders werd het te laat, want „vriend van Uffellen" zou nog een christe lijk woord moeten spreken, en hij smeekte om dan toch debat te willen voeren. Van Marle stond heel genoegelijk een uurtje vol te praten: hoe hij eindelijk de duistere zaak van wijlen Pieter Teyler v. d. Hulst heeft opgelost (het hoekje met dezen titel is verkrijgbaar 30 cent, deelde van Marle mede), en dat, „hoewel hij maar meubelma ker is". Hij schijnt zijn publiek hartelijk ge amuseerd te hebben. Wij verstonden er niet veel van. Alleen dit: Van Marle nam kan tonrechter v. d. Mersch hoogst kwalijk, dat hij aan zijn (van Marie's) schoonvader eens gevraagd heeft hoeveel-ie dan wel van het gestolen geld terug wou hebben. Ook verstonden wij dat van Mario H. M. de Koningin, heel gemoedelijk, zijn buur vrouw noemde (van Marle woont te Apel doorn, dicht hij 'tLoo). Na. van Marle stak vriend van Uffellen van wal om een christelijk woord te spreken. Hij sprak lang, heel lang en onverstaanbaar, totdat een bestuurslid hem aan zijn mouw kwam trekken om aan te duiden dat het tijd was, toen was het plotseling gedaan. Met donderend applaus werd de slottirade van den voorzitter begroet, waarin vooral de Pers het ontgelden moest. Collega's wer den daar bezongen als behept met een „ezelsbacil". We kregen er een kleur van. Bij het uitgaan der zaal waren eenige „da mes", die dreigend de vuisten in de richting van de Pers halden en wij hoorden lieflijke benamingen als van: pestkoppen, slampam pers, doodvreters. En toch zijn wij ons van zulk groot kwaad niet bewust. De politie had uitgebreide maatregelen ge troffen voor het geval dat de erfgenamen er op mochten zinnen om liet Teyler-museum te gaan veroveren. In de Smedestraat wan delde dc hoofdinspecteur van politie, eenige inspecteurs en adj.-inspectenrs. Voor het ge bouw „Sint Bavo" stonden twee agenten, in de Lange Wijngaardstraat twee; in de Noor der Schoolsteeg twee, bij de Jansstraat en het Klokhnisplein twee, in de Damstraat twee en voor het Teyler-museum twee. Edoch, do menschen haastten zich om per laatste gelegenheid van stoom of electra naar huis te trekken. GARNIZOENSBERICHTEN. De Staatscourant bevat de promotie-lijst der officieren, ter gelegenheid van de leger-organi- satie. Bij Kon. Besluit van 28 Maart zijn o. m. met ingang van 1 April benoemd bij den plaatse lijken staf alhier, tot kapitein, de eerste luitenant G. A. J. Rovers, plaatselijk adjudant, alhier. Bij het 6e regiment infanterie is tot luitenant kolonel, commandant van het korps, benoemd de majoor H. B. Pothoff, van het 10e regiment in fanterie. Bij het 18e regiment infanterie is tot majoor benoemd de kapitein-adjudant van hef 10e regiment, A. I. de Jong. Bij de Xde brigade, tot commandant, de kolo nel jhr. J. T. van Spengler, commandant van het 10de regiment infanterie. Bij het 10e regiment, tot commandant van het korps, de luitenant-kolonel J. A. J. Smit, van den staf der infanterie, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen; tot majoor, de kapi tein J. P. A. van Weeren, adjudant van het 3e regiment infanterie; tot kapitein, de eerste-luite nant J. C. Rijk, van het 10e regiment infanterie. Bij het 21ste regiment, tot commandant van het korps, de luitenant-kolonel W. D. A. Op- horst, van het 10e regiment infanterie; tot ma joor, de kapitein T. Dijkstra, van het 5e regiment infanterie; tot kapitein, de eerste-luitenanis H. L. de Wijs en J. C. Regenhardt, onderscheiden lijk van het regiment grenadiers en jagers en van het 7de regiment infanterie. Bij Kon. Besluit is verder in zijn rang over geplaatst bij het regiment jagers ae majoor M. D. A. Forbes Wels, van het 10e regiment infan terie. De tot majoor en commandant van het korps pantserfort-artillerie benoemde kapitein J. L. Ranneft komt te Haarlem in garnizoen. HAARLEMSCHE VEREENIGING ,VAN HUISVLIJT, Wij hebben gisterenmiddag de tentcons' ling van voorwerpen, vervaardigd door d:- kinderen der huisvlijt- en kinderclubjes in, de buitengewone school van lager onderwijs, hoofd de lieer Broekhuijzen, Ged. Oude Gracht' 131, bezichtigd, en bewonderd. Waarlijk wordt' op die clubjes nuttig werk verricht. De kin deren worden aangenaam bezig gehouden, van uietsnutterij en kattekwaad afgehouden en; hun .wordt geleerd zelf te denken, zelf te knutse len en zelfvertrouwen te bezitten. Dat zij aangenaam bezig gehouden iworden bewijst wel het feit dat zij, die één jaar een cursus mede maakten, het volgende jaar onder de eersten zijn om zich weder te laten inschrij ven en ook heb feit, dat, alhoewel dit jaar, ruim 300 kinderen geplaatst werden, toch nog aan een zestig zeventig toegang moest geweigerd worden wegens gebrek aan plaats ruimte. Pat ook nuttig werk verricht wordt, daarvan heeft zich ieder kunnen overtuigen, die gisteren de tentoonstelling bezocht. Be halve de traditioneele handwerkjes waar onder werkelijke kunststukjes en vooral prac- tische dingen door de meisjes vervaar- vaardigd, was er tal van ander kunstwerk door de kleinen en grooteren gemaakt. Bak jes, plaatjes, doosjes, vlechtmantjes, teeken schriften, schilderijtjes en nog meer te veel om op te noemen lagen in bonte rangschik king op lange tafels tentoongesteld. De groo teren hadden natuurlijk practiseher din gen vervaardigd. Noemen wij slechts een boekenrek, een gereedschapskist, een gere pareerde stoel, een slede, een opgemaakte wieg. En alles van de meest primitieve bouwstoffen vervaardigd. De leiders stelden zich ten doel de kinderen te leeren knutse len en van de meest waardelooze stoffen de mooiste zaken te fabriceeren. Dat ge lukt hier wel. De cursus wordt, en is dit jaar gegeven van October tot na Paschen, des avonds na schooltijd en Zaterdags- en W oensdagm iddags. Dit jaar waren schoollokalen in gebruik, alsook lokalen in het gebouw van 't Nut voor 't Algemeen en de Toynbee-Vereeniging doch de heeren klaagden er over dat de vergoeding voor het gebruik der schoollo kalen, alhoewel laag, toch nog te hoog ia Inderdaad een punt ter overweging voor een zoo nuttig werk. Aan de leiders van da clubjes komt voorzeker een woord van hul de toe. Gistermiddag kwamen de kleinen met hun ouders de tentoonstelling bezichtigen en vol trots natuurlijk wezen zij op „huq werk", DE STAKING DER BETONWERKERS OP GEHEVEN, Naar het Hbld, meldt heeft te Amsterdam een conferentie plaats gehad tusschen de N< V. Dordtsche Beton Mij. en het stakingscoj- mité der timmerlieden en monnierwerkeraL' waarbij een voorloopige regeling tot 1 Me| tot stand kwam. Van de zijde der patroons werd toegezegd, dat de voorwaarden die bestonden omtrent de uitbetaling van het loon bij regenverzuim, gehandhaafd zouden blijven. Daarop werd in een vergadering der stakers besloten heden' het werk te hervatten. Met 1 Mei zal een nieuwe overeenkomst worden gesloten. 1 400 150 00 15 I Ziezoo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1