STADSNIEUWS WAT DE PERS ZEGT Vragen bus TaNDBOUW N VÏSSCHÉRiJ WAAR GAAN WIJ HEEN7 De Belgische llandel en het bezette geb/éd. Volgens de instructies van het geïnter- allieerde economische comité kunnen de Bel gische iudustrieele handelaars in rechtstreek- sche schriftelijke handelsrelaties treden met de Duitsche handelaars in het bezette gebied. Gedwongen inlijving in Bohemen. Het te Praag verschijnend soe. blad „Pravo Li-d-u meldt, dat vólgens ingekomen berichten de lichtingen 87'97 voor onmiddellijken dienst zijn opgeroepen. Daar de lieden na don lang- durigen diensttijd niet willen opkomen, heeft men hen gedreigd met het gerecht en met ge welddadige inlijving. Gobeelc streken van 't land verkeeren daardoor in onrust. Het blad eischt de beëindiging van deze nieuwe mo bilisatie. Tegen de Vlaamsehe beweging. Het „Laatste Nieuws" verneemt, dat de postkan toren een lijst ontvangen hebben van dag bladen, boeken enz., welke niet per post ver zonden mogen worden. Onder de „verboden waar" behooren: de gedichten van Albreeht. Rodenbach, de Verzamelde Opstellen en de kritiek der Vlaamsehe beweging van Aug. Vermeylen en de liederen van Eid. Hulio- broeck. Het „Laatste Nieuws" vertrouwd, dat tegen zulk een maatregel protesten zullen opgaan m het parlement. Wat de president van *cn republiek kost. Op do begrooting voor 1919 van den nieuiwe .Duitsche republiek wordt voor den rüksorêsi dent behalve een bezoldiging van 100,000 mark voor „andere persoonlijke en zakelijke uitgaven'' 500,000 mark aangevraagd. De ex-tsaar van Ruslaud officieel dood ver klaard. Er is een offieieele mededèeling ver- sonenen over den moord op den gewezen keizer Nikolaas 11> waaromtrent zoo even een gerech telijk onderzoek is geopend. De voormalige keizer en do leden van zijn gezin zijn in den nacht van 17 Juni 1918 door agenten der sow- jetregeering doodgeschoten. Een der moorde naars is gearresteerd en blijft ten onderzoek 'er schikking van do justitie. U£j sIaTEN ViiilhdEZINGEN. V ersouillende bladen wijden beschouwingen aan den uitslag der Statenverkiezingen in de vor.ge week. iJo ,,1'ijd" schrüft o.a.: kien weet, dat wij meermalen betoogd heb ben. uat de leuze niet alleen zou ziin; togen do revoiutie. doch ook vóór de Regeering. En Jat de vrijzinnigen deze Rogeering niet alleen behoorden te steunen, voor zooverre zaj de revoiutie bestrijdt, doch ook als een Regeering, die ons voik wil en kan leiden langs de nieuwe wegen, welko voeren naar do bevrijding uit dozen economischen chaos en naar grooter wolvaart. lot onze voldoening wokt het „übld. op. otn de Kegeering ook in dezen zin te steunen«Zoolang deze Regeering aldus het blad een gematigde politiek bliift voeren, wakker en. waakzaam bliift tegen het revolutie-gevaar en niet terugwijkt van haar iiervormin^sprogram van November, heeft zij «r recht op. om door de niet-revolutionnairen iinks in politieken zin bijzonder te worden ont zien," en in dit verband wenscht het blad aan ie zijdo van de Rogeering te staan, haar al" thans niet tegen te werken in de belasting plannen, in de uitvoering der Xalma-wetten en do ouderdomsvoorziening, in de behandeling van het aeht-uren-outwerp. het gelijkstelling»- ontwerp. Wij wagen ons niet aan voorspellingen; de historie der politiek is ten deza niet zoor be moedigend. klaar do beschouwingen van beide invloedrijke organen zullen niet zonder invloed zijn, wanneer do vrijzinnige Statca-leden hun stem moeten bepalen bij do verkiezingen voor de Eer9to Kamer. Het blad wijst or verder op: dat in geen enkel der zes provincies, waar reeds gestemd.is. de bestaande meerderheid is omgezet, en be sluit: Doch stelt men ten aanzien van deze ge tallen de vraag: vóór of tegen de revolutie, voor of tegen do regeering. dan mag men toch wol eoncludeeren, dat deze verkiezing, voor zoover thans gehouden ©en krachtig geluid heeft doen hooren vóór ihet zittend Kabinet. Dit blijkt uit het zeer opmerkelijk resultaat, dat terwijl do socialistische gedachte in dozen tiid in bijna alle landen buiteneowonen voort gang vindt, in ons land niet alleen de roods vloed gestuit is. doch zelfs daalt. Wanneer dit slechts het ©enige resultaat was van do ver kiezingen zouden vvii ons reeds verheugen. Want het Kabinet kan er terecht een duidelijke aanwijzing in zien, dat het volk als geheel Hjn beleid goedkeurt en niet gediend is van revolu- tionnaire pogingen. Troelatra en Wijnkoop hebben bij dezen eersten slag de nederlaag ge ledon. FOKKER IN ACTIE. Do sportverslaggever van „De Telegraaf" schrijft over een buitengewoon opvallende vliegdemonstralie door onzen stadgenoot, den heer A. H. G. Fokker, op Dinsdagmiddag te Soesterberg, het volgende: Wij waren hedenmiddag op Soesterberg ge tuige van een buitengewoon opvallende Tlieg- demonstratie, uitgevoerd door onzen landge noot, den bekenden vliegtuigbouwer en avio- teur, A. II. G. Fokker. Toon wij op Soesterberg aankwamen stond daar een groot aantal vliegmachines buiten do hangars te blinken in do warme voorjaars zon en tusschen al die apparaten veel Spij kermachines en enkele toestellen van buiten- landseh fabrikaat, waaronder we een paar kleine, witte Nleuporls opmerkten bevond zich een viertal gecoimoafleerde Fokker-toe stellen, waaronder machines van liet aller nieuwste type. Twee dezer toestellen waren de vorige week door luitenö-nt Versteegli in gevlogen, terwijl de hou wer zelf vandaag een der kleine eendekkerljes voorzien van 'n 50 paards roteerenden. ünomc-motor, invloog, ten aanschouw© van esu groot aantal belang stellende officieren, w.o. ook de commandant van onze luehtvaart-ai'decling, majoor H Walaardt Sa-eré. Tevoren steeg Fokker op in ziju kleinen tweedekker, teneinde eens te laten zien wat met dit apparaat kan worden bereikt. Na den aanlooi), zweefde Jiet toestel even vlak boven do heide, en schoot toen op verbluffend snelle' wijze de 'mekt in. Het slijgveranogcn van deze machine is eenvoudig ongelooflijk en toen da aviateur boven dë Soesterbergsclie heide be gon te mauoeuvreeren, stonden onze avia- tucrs, toch geen vreemdelingen in de lueht, eenvoudig perplex. Soms hing 't toestel als 't ware aan zijn schroef, dan zwenkte het in ongelooflijke korte bochten cn wees met een der vleugels loodrecht naar de aarde, om daarna cirkelend naar beneden te komen met stilstaanden motor. Vlak boven de aarde zet te de aviateur dan weer den motor aan, nadat op een gegeven oogenblik de Soesterberg-men sehen werkelijk even uit elkaar waren ge stoven en steeg vervolgens weer de lueht in om dan op 'n hoogte van 100 meter plotseling een „looping the loopuit te voeren en een volgend oogenblik te laten zien, hoe het toe stel gewoon doorvloog, terwijl de aviateur d© bedienings-handles had losgelaten. Onze aviateurs waren buitengewoon enthou siast over de verrichtingen van Fokker in zijn kleine toestel, over zijn loopings, over zijn p;qeeren men was het er algemeen over eens, dat de bestuurder niet alleen een zeer bekwaam aviateur is, maar, dat hij tevens beschikt over een zeldzaam „moreel" in de lueht on op brillante wijze de goede eigen schappen van zijn apparaat demonstreert. Het toestel, waarmee deze opvallende de monstratie plaats had, was voorzien van een 9 cyl. roteerenden Oberursel Lerhoneouotor van 110 p.k. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat de vier Fokker-mach-inee, die thans op Soesterberg staan, voorzien van di-aagvlakken, geheel vervaardigd zijn van triplexhout en de gewone verspanningen mis sen, waardoor de tegenstand in de lucht aan zienlijk wordt verkleind. Na afloop van. de schitterend geslaagde de monstratie hadden wii een onderhoud met den aviateur, die ons eonige bijzonderheden over zijn toestellen en zijn demonstraties meedeel de. „Wanneer men zijn toestel kent, is feitelijk geen enkele houding in de lucht gevaarlijk, mits men hoogte en snelheid heeft. Een loo ping is evengoed uit te voeren op een boogt© van 30 meter als op 300 meter; het is alleen iets minder ongevaarlijk, omdat men reke ning to houden heeft met de mogelijkheid van het weigeren van den motor." We vroegen den heer Fokker naar zijn plannen voor de toekomst. De aviateur wil in ons land blijven en hepft bet voornemen, hier een flinke vlicgtuigenfabriek op te richten en zich. toe te leggen op het ontwerpen en fabri- ceeren van nieuwo toestellen zoowel kleine apparaten met lichte motoren als verkeers- jntchines, zoo groot, dat de tegenwoordige greote toestellen daarbij vergeleken klein zullen schijnen. „Met de afmetingen der verkeersvliegtui gen" aldus de heer Fokker „zal het gaan als met zeeschepen. Men zal hoe langer hoe grooter machines bouwen, met steeds grooter capaciteit. Maar daarnaast zal ik ook trach ten kleine toestellen te ontwerpen voor klei nere beurzen, liobte sport-toestelletjes met zoo gering mogelijke motor-capaciteit." Wij hebben den heer Fokker veel succes toegewensoht met zijn onderneming en wa ren toen nog getuige van een prachtige de monstratie, uitgevoerd door luit. Versteegh op een z.g. parasol-toestel eveneens een Fok- kor-cendekker, waarin onze aviateur uitste kend thuis bleek te zijn. Het was een lang durige en goedgeslaagde demonstratie, waar bij de pirouttes on loopings en mooie boch ten niet „van de lucht" waren. Christelijk© Oratorium-Vereeniging. Handel's „Messias". Ongeveer vier jaren geleden gaf deze Ver- eeniging hetzelfde werk, en bet is de herin nering aan die uitvoering, die mij met ge mengde gevoelens het concert der C. O. V. deed afwachten. Destijds was n.l. de slechte bezetting der tenorpartijen (begin der inobt- lisatie) oorzaak, dat men bij de uitvoering der „Messias" niet van een succes kon spre ken. Directeur Sehoonderbeek heeft revanche willen nemen en schitterend bieeft hij zich gewroken. De tenoren zongen den geheelen avond accuraat, en daarbij met een toewij ding, een overgave, die het luisteren naar de koren, ook de moeilijkste, tot een intens genot maakte. Dat is hot hoogtepunt dezer uitvoe ring: de wijze waarop de moeilijkheden der koren werden overwonnen. Ik behoef slechts te wijzen op koor No. 12:„Denn es ist uns ein Kind geboren", en vooral op no. 19: „Sein Joch ist sanft". Zonder een goede tenorbege- leiding zijn deze koren bijna niet om aan te hooren. Hulde aan de tenoren der C. O. V. Zij hébben een groot aandeel in bet succes van dezen avond. Jammer, dat niet het heelo ?t°' 23 wer^ gezongen. De prachtige dubbel ruga op: „Dureh seina Wunden sind wir geheilet is 'bot aanhooren, en het zingen, dubbelwaard. Zieker mag men niot vergeten, aan te halen het koor no. 20: „Sieh', das ist Gottes Lamm". En zeer viel hier op; de ver andering in stemming na al hetgeen vooraf ging. Dit laatste immers is slechts ingegeven door de blijdschap over de geboorte van den Heiland. Deze plotselinge overgang is een der frappantste plaatsen in dit oratorium. Ini- .mers: hieel het verborgen leven van Christus, de intocht in Jerusalem, de instelling van 't Heilig Avondmaal, de gevangenneming van Ohristns, het verhoor voor Caïpkas en Pila- tus dit alles wordt voorbijgegaan; een kor- te inleiding (voor orkest) van drie maten en de hoorder wordt opeens geplaatst voor het aanschijn van den lijdenden Zaligmaker. Dit inleidingskoor was prachtig van voor dracht en rnajg als zoodanig gerust tot de best-geslaagde worden gerekend, lh de C. O. V. zingt men niet alleen om der wille van do •muziek, dit valt altijd en overal op, verklaart ook de buitengewone werklust, die onder Schoouderbeek's leiding tot zulke bewonde renswaardige resultaten leidt. -Mevrouw Fiua Hill is voor de sopraan-soli zu de „Messias" een uitnemende kracht, door de schoonheid van haar straalhelder en licht- aansprekend geluid en door Liaar opvatting. Zo zou zeker menige ovatie in ontvangst heb ben moeten nemen zoo niet met klem was aan gedrongen, alle applaus achterwego te laten. Dit geldt ook voor mej. Hermino Scholten, waar zij de aria „O du, die Wonne verkün- dest in Sion" zoog en zeker „Er ward ver- sniiiUet und verachtet". 't 'Tragisch© Pathos dat de daaropvolgende woorden weergeven, was prachtig doorvoeld. Zoo stond heel haar vertolking op peil. Dit mag ik niet beweren van de voordrachten van den tenorsolist, den heer Theo Ponten. Ziin beslist-fraaie tenor stem wordt niet op da rechte manier ge bruikt. Overmatig vibrato, voortdurend te hoGige intonatie kunnen wel gevolgen zijn van agitatie. Daar ik de heer Ponten voor 't eerst hoor, weet ik niet of dit bij hem 't geval is. Do heer Jan Dekker zong zijn partij met overtuiging en met goede stembeheer- seliing'. En meermalen deed hij mij denkeu aan den fameuzen baszanger Bender die vier jaren geleden onder Mengelberg dezelfde par tij vervulde. De heer Ant. v. d. Horst ver zorgde de partij aan den vleugel. Af en too vond ik den klaviertoon wat opdringerig eu in de Pifa (sinfonia pastorale) zou ik dien toon niet ongaarne missen. Het voegt hier nog in deur beer E. F. Bruinsteen, den hoogst bekwamen, beschei den musicus te gedenken, die door zijn mooi- verzörgde registreering der orgelpartij, als een kenner wien niets ontgaat, aan het palet dat dir. Sehoonderbeek als steeds met vaar dige band hanteerde, overal de meest-pas- seiule tinten toevoegde en niet onbelangrijk bijdroeg tot het omvormen der partituur, in een beeld van betooverende klankenweelde. Ons Haarlemseh Orkest laat zich, waar 't zich in dienst stelt der C. O. V., steeds van een zeer gunstige zijde zien. Dat dit ook nn 't geval was, vermeld ik gaarne. G. J. K. Openbare vergadering der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haar lem. Dinsdagavond te 8 uur vergaderde in de Statenzaal de Schoolcommissie, onder voorzitterschap van den heer Vincent Loos- jes. Aanwezig waren 20 personen, waaronder de heer Boes, arrondisaements-schoolopzk;- n er. De voorzitter bracht zijn dank uit voor zijn benoeming en sprak als zijn hoop uit, dat er intensief vergaderd zal worden. De notulen werden gelezen en goedge keurd, en de ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde was het Advies inzake U. L. O. Door den Wethouder van Onderwijs is aan do Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs om advies gevraagd betreffende do vraag, hoe gezien de toe- nemendet rek naar u.l.o. van gemeeiïte- wego meer gelegenheid dient te worden ge geven tot het ontvangen van zulk onderwijs. Het adres van het Moderamen-bebben wij reeids gepubliceerd. Do heer TI. Ploeg Jr. wil den Wethouder in overweging doen geven, thans reeds met de reorganisatie te beginnen cn niet te Wach ten tot de rijksregeling. De hoor H. Bussemaker wil een ander mid del aan de hand doen om in d[en drang naar meer onderwijs te voldoen, n.l. om do kin deren van do hoogste klassen der lagere school onderwijs in de .Fransche taal te laten geven, of om wat Engelsch aan to brengen. In Amsterdam heeft men aan enkele lagere scholen reeds dergelijke klassen ingericht. Spr. verzoekt den lieer Engelgeer, oud-hoofd eener school t e Amsterdam, hierover iets te zeggen. Do heer Engelgeer beaamt dat daar ter stede dergelijke cursussen bestaan, doch 't is spr. niet reclit "duidelijk met welk (loei deze zijn ingesteld, of ze nl. moeten dienen om den kinderen maar wat Fransch te iee- ren, of om hun voor de maatschappij prac- tisch iets mede te geven. Verder lean spr. zijn instemming geven aan de richting, die drijft naar de u.l.o.- school en zich begrijpen, dat vele ouders meenen bij de u.l.o.-school meer baat te zul len vinden voor hun kinderen dan bij de lagere school. De heer Boes bespreekt de maatregelen, die de wethouder wil genomen zien. Spr. ziet voor de kinderen niet veel heil meer bij de U. L. O. dan bij de gewone Lagere school, doch als de ouders liever hun idn- dedTen daarheen sturen, wil spr. dit niet tegenhouden. Wat betreft de opheffing der opleidingsschool voor meisj-S, betuigd spr. dat het gewenscht zou zijn om op de drie scho len voor opleiding het schoolgeld belang rijk te verlagen. Da heer E. Levert zou het betreuren in dien er geen gelegenheid werd gegeven aan ouders om hun dochters op speciale meisjes scholen te kunnen laten gaan. De meisjes dienen intensief ontwikkeld te worden, het geen haar geschiet naakt om be. m a schap pij in to gaan. De voorzitter dankt do sprekers voor het geen door hen te berde is gebracht en ver dedigt verder het prae-adviea van het Mode- ramen. Den heer Ploeg antwoordende, zegt de voorzitter, dat hetgeen deze wil,, heel good is,' doch dat *t toch beter is te wach ten. Hetgeen de heer Bussemaker wil, zou de voorzitter later behandeld willen zien, doch wil voor 't oogenblik den wethouder helpen om tegen 1 September datgene te doen, wat dringend noodig *s- He heer H. J. Bekkers stelt voor om de meisjesschool op te heffen on de kinderen te brengen op de scholen van den lieer Kingma op de op leidingsschool voor jongens (voormalig hoofd de heer Hubrechtse)., Na een korte gedachtenwlsseling, waar bij do voorzitter dit voorstel bestrijdt, wordt het verworpen met 17 tegen 2 stemmen. Hef praeadvies van het' Modenamen wordt daar na met alaemeene stemmen aangenomen, men. Bij het volgende,, punt (voordracht voor 2 leden der commissie) betuigt de heer H Ploeg Jr. de wenschelijkheid om in de twee vacatures (Laurey en Gerritz) te voorzien door de benoeming van twee leden der S.D. A.P, In dit verband stelt hij voor te be noemen mevr. M. MaarschallKomin en den heer It. J. Dijk. Leve de gelijkheid De lieer E. Levert antwoordt hierop, dat als de heer Ploeg met vertegenwoordigers van zijn partij komt, de andere partijen dit eveneens zou den kunnen doen, docht dit lijkt hem onge- wenscht. De politiek moet buiten de commissie blijven; er dient alleen gelet te worden of de leden het onderwijsbelang dienen. In de vacature Laurey wordt als nummer 1 op de aanbeveling geplaatst de heer C. L. M. Robbers en als no. 2 de heer J. li. Holt. In de vacature Gerritsz als no. 1 mevrouw Marschall-—Komin en als no. 2 de heer R. J Dijk. v. 1 Punt 4, advies periodieke verhooging (voor zoover reeds mogelijk) betreffende die, welke met 1 Mei a.s; ingaan, wordt in een zitting niet ge sloten deuren behandeld, De rondvraag leverde geen stof tot bespre king op, U. L -onderwijs. Men schrijft ons: Als gevolg van de wijzigingen, die in het onderwijs op de scholen in deze gemeente gebracht zullen worden, zal op de scholen voor TJ. L. O. waarschijnlijk het onderwijs in do Fransche taal van het leerplan ge schrapt worden en eenige kennis van deze taal voor t oelating tot de scholen voor M. t>. niet meer noodig wezen. Toch zullen vele ouders wensclien, dat hun kinderen, die de tegenwoordige scho len voor M. (J. L. o. bezoeken, onderwijs in één of moer der moderne talen (Fransch, Duitsch of Engelsch) gedurende hunne schooljaren ontvangen. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat als overgangsmaatregel door de ge meente cursussen in die talen zullen wor den opgericht. Door het Bestuur der Haarlemsche Es peranto Club „.Komprenado faras pacon" is thans aan den Wethouder van Onderwijs een adres gericht; waarin de wenschelijk heid betoogd wordt, om onder dje cursussen ook een cursus in Esperanto op te nemen, terwijl in dat adres tevens de aandacht ge vestigd wordt op de resultaten verkregen bij kinderen van de .hoogste klassen der Lagere School bij het volgen van een cursus in Esperanto. Waar in Haarlem reeds beschikt kan wor den over voldoende leerkrachten, d.w.z. over onderwijzers en onderwijzeressen aan wie. na afgelegd examen voor eenc gecombineer de commissie uit de Neutrale en It. C. Esperanto vereenigingen in Nederland, het diploma als onderwijzer(es) is uitgereikt, daar wacht het Bestuur van „Komprenado faras pacon" met vertrouwen de beslissing in deze zaak af. HET EINDE. Kent gij, onwetende kiezer, het einde van een modernen verkiezingsstrijd? Met opgewekt gemoed hebt gij, o strijdwel- lusteling, op den stemmingsdag uw biljet in de bus gedeponeerd, lijken makend met uw kwarto vel papier en levenden verheerlijkend. En gij lradt genoeg gedaan! Misschien hebt gij, tusschen een kop koffie en een sigaar, des avonds nog in de courant gecontroleerd of „gij" overwonnen hebt en hoeveel tegenstanders gij lradt, maar dacht niet aan de vele uren nachtrust-, die menige journalist aan Bartjens kunst moest wijden om rond het hoofd der gekozenen den stra lenkrans van stemmeneijfers te vlechten, dien gij hem weer afrukt met een verachte lijk: 't is maar officieus. Maar niet méér respect toondet gij Maan dagavond voor het offieieele werk van onze vorkiezingsambtenaren, dat in de zitting van het Centraal stembureau een apotheose vond in de veertig pagina's folio cijfers, opgeteld, vermenigvuldigd, en gedeeld, gecontroleerd eu nog eens gecontroleerd. Duizenden rekénsom- metjesl En ongelijk bad gij niet met de vriendelijke uitnoodiging vau den beer De Breuk af te wijzen en niet ter zitting van bet Centraal stembureau te verschijnen. Want het was een saaie vertooning. De oude burgemeesteren cu Haarlemsche notabelen, wier conterfeitsels de wanden der burgemeesterskamer versieren en in het half donker van het kaarslicht aanvankelijk sche nen te glimlachen over zulk een onverwacht druk bezoek op zulk een laat avonduur, wer den ernstig en daarna duizelig onder de la wine cijfers, waaronder heer De Breuk hun oude hersons trachtte te begraven. En zelfs de Damiaatjes zwegen, toen tie klok het uur van bedtijd voor Haarlem's kinderen had geslagen, ontzet over zooveel rekenkunst. Eens, als de heer Kalbfleiscb, de cijfer-goo chelaar, een moeilijke kwestie aan de rechts kundige loupe van Mr. Dr. W. P- Vis, onder werpt, fluistert de heer De Breuk, niet zon der zelfgenoegzaamheid: „O ja, u hebt mij dat vanmiddag uitgelegd cu als ik er nu weer eens goed over nadenk, begin ik bet weer te begrijpen...." 'n Geniaal man, die dit kiessysteem in el kaar zette," oppert een der leden met een zucht van verlichting, wanneer de Immer wassende cijferstroom zachtjes aan vervloeit in een bosch van namen, gekozenen en niet- gekozeuen. Twee uur lang hebben wij geluisterd naar cijfers en namen, namen en cijfers, lijsten van groepen en groepen van lijsten, Geen New- Yorkscbe wolkenkrabber geeft meer kans op duizelingen, en de beer Kalbfleiscb wist wel wat hij deed, toen hij het één man sterke pu bliek een stoel aanbood. Het spaarde een geneesheer uit om den bewustelooze ibjj te brengen. Toon kwam 'bet plecbtigo moment. „Zijn de heoren bereid dit proces-verbaal der Statenverkiezingen te teekenen?" En alle leden van bet stembureau schrokken wakker grepen naar de pen. De heer Kalbfleiscb stak zijn vierde sigaar aan. „Niemand van liet aanwezige publiek een op- of aanmerking?" vroeg do voorzitter. De heer De Breuk zag slechts de kruiuen van drie journalisten, die bescheiden hun oogeu naar den grond richtten. Het óén-man- publiek zweeg ook. Hadde hij willen spreken, bij bad bet niet meer gekund. Voor mannen met praatgrage vrouwen een uitkomst zoo'n zitting van het Centraal stembureau. Hot was (gedaan cn de leden van bet stem bureau teekeudeu. Tehuis wachtten (le liuisgenooten, in vreeze waar wij gebleven wareu.... Het alles goedmakende voordeel van dit stelsel i3, dat het slechts éénmaal in de vier jaar onze hersens pijnigt. Dat is onze troost! (Door plaatsgebrek moest dit stukje eenige dagen blijven liggen). Gevonden voorwerpen: Teru# te bekomen bij: J. Schouten, Bakenessergracht. 9, koker met inhoud; C. v. Eyk, Spoorwegstraat 6rd., rozenkrans in étui; D. Muringhen, Gasthuis laan 176, schaartje; P. Schutte. Zoetestraat 13, bankbiljet; G. Keers, Brouwersvaart 108, ring H. Dcrnison, Esschilderstraat 34, halve zilver bon; J. Koning, Zuid-Polderstraat 109, arm band; H. Grandia, Heerensiifèel 73, zakje m. inhoud; S. Sinige, Zoetestraat 30, hondje; W. do Vries, Gen. Joubertstraat 7zwart, band; G. Zwart, Dubbele Buurt 76, puthaak; G. Her ben, Ged. Oude Gracht 37, tramkaartjes; J. J. iSckolten, Krom 16rood, wandje; B. Hoefman Amsterdamsche Vaart 1, portomonnaie met inhoud; W. T. de Vries, Dubbele Buurt 68, povtemoimaie mot inhoud; W. Douselaar, de Keystraat lOrood, rijwielpomp; G. Emmink, Vooruitgangstraat 56, oliejas; A Bartel. Pie- ter Kiesstvaat 33, handschoen; J. Schipper, Pandpoort 2, pet; C. Heemskerk, Klarenbeek- straat 42, sebooltasch met Inhoud; C. do Graaf, Oranjestraat 113, riem; W. v. Os, Zo merstraat 16, armband; J. v. d. Woning, Burgwal 22, portemonnai met inhoud; J. Me- gens, Seheepmakorsdijk 34, blouse; A. Heek, Ged. Oud-ogr. 118, jas; L. v. Koot, Pohgiettr- straat 8, perming en broche; B. Casse Zijbtr, 83, bril. V r. Hoe kan men vlekken uit glacé-hand schoenen verwijderen? A n t w. Met een in benzin-s gedrenkt wollen lapje. Geen vuur in de nabijheid! V r. Ik heb een dochter, die dient voor ffen das-, zij is sovallen. heeft daardoor haar been gebroken in haar betrekking en ligt nu in het ziekenhui». Voor wien ziin nu do verplogings- kosten? Zoo de familie onwillig is te betalen, waar moet ik mij dan vervoegen? Antw. Do verpleging is voor rekening van den patroon. Wendt n tot het R.-K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Donderdagavond om half negen zitting houdt in het geboir» ,,Sint Bavo." V r. van It. F. te Heemstede. Antw, Uw vraag weru reeds eenigen tijd geleden beantwoord. U moogt uw brief op dia manier eindigen. r. Is het in de Vasten geoorloofd meer malen daagsch vleesch to gebruiken voor per senen beneden den ieeftiid van 21 jaar? Antw. Ja, op dagen dio geen onthoudingr. dagen ziin (Door een betreurenswaardig misverstand, werd dezo vraag in de vorige Vragenrubriek foutief beantwoord,. Red.) V r. Ik heb n-og een moeder en een 13- jarigen broer thuis, ben dus kostwinner. Maar ik lup geen zaak. Kom ik hu nog in aan merking voor verlof als gezinshoofd? Ik ben milicien van lichting 1917, 2—2 R. H. Antw. Het is nog niot zeker dat go kostwinner zijt. Indien ge dit kunt aantooucn dan wordt go voor verioi' als gezinshoofd beschouwd. V r. Mijn man is ingedeeld bij de militie 1918. Hij is in dienst gegaan 5 Maart 1918. Gaat hij nu ook tusschen 7 en 10 April met onbepaald klein verlof naar huis? Hij i3 van do eerste ploeg en ingedeeld bij de torpedis-ten. Ant w. Tusschen 7 en 10 April a.s. gaan alleen zij wcg, di-o vrijstelling hebben. Vr. H. H. te W. Antw. Wendt u tot het B.K. Bureau voor Arbeidsrecht dat eiken Donderdagavond zit ting houdt om half negen in „St. Bavo". Het Ligt er aan of uw patroon een geldig© reden had u te ontslaan en of uw kwaad spreken van dien aard was dat het vertrou wen geschokt kan worden geheeten. V r. Waar kan ik een boekje koopen waar spreekwoorden in staan? Antw. Wendt u tot een boekhandelaar. Vr. Ik ben van lichting 1917 ben sinds 20 Februari uit dienst en heb toen 3 weken lang steun getrokken als gedemobiliseer de en ben teen aan het werk gegaan. Nu zou ik graag willen weten of ik nu récht heb op 60 dagen vergoeding. Zoolang als ik in dienst beu geweest heb ik geen ver goeding getrokken. Antw. Wendt u tot de demobilisatie-com missie, die zitting houdt in hot gebouw der Arbeidsbeurs aan de Nieuwe Gracht, alhier. V r. van J. S. te H. Antw. Wendt u tot een deurwaarder. Er zelf ingaan moogt u niet. Voor kolentremmer kunt u zich opgeven bij de Maatschappij, waar u in dienst wilt treden. U kunt het ook probeeren aan het Zeemanshuis, Kadijks- plein te Amsterdam. V r. van B. K. te N. Antw. Wij denken wel dat gij' uw meu belen weer naar DuitschLand kunt vervoeren. Wendt u tot den burgemeester. U krijgt een pas voor u en uw kinderen. Wendt u'toit het steuncomité voor verhuiskosten. V r. van L.t e H. Antw. Nog niet uitgeloot. V r. 1. Hoever ligt Newark N. Y. in Ame rika van New-York? Hoeveel inwoners zijn er ongeveer? 2. la daar of in den omtrek! een katholieke kerk en school? Antw. Er zijn in d© Vereenigde Staten drie plaatsen van dien naam. Newark de hoofdstad van het graafschap Essex in New- Jersey, 14 K.M. van New-York, ongeveer 250.0U0 inwoners. Verder de hoofdstad van hot graafschap Licking In Ohio met 1G000 Lnw. en ten slotte Newark in den staat New-,York aan het Eriekanaal, 20 K.M. van Now-York, «ne-t ongeveer 5000 inw. 2. Dat kuniten wij niet nagaan, doch wij. vermoeden van wel. V r. Hoe kan ik een konijnenhuid die liard geworden is wederom zacht krijgen. Antw. Tracht de huid door kloppen en kneden weer soepel te maken. V r. van C. v. 0. te B. Antw.: U moet zich wenden tot den burge meester. Die behandelt di« zaken. Helpt dat niet, wendt u dan tot het Kon. Nat. Steun comité te Den Haag. 0 moet die loten, die u hebt eens laten onderzoeken door een bankdirec teur. Wij vreezen dat het zwendel is. V r. Welke filmfabrieken rijn er in Am sterdam en welke in Den Haag? ,2. Wat is het advertentieblad voor film- betrekkingen? Antw,: In Amsterdam bestaat de Amster damsche Filmfabriek, Spui; in den Haag Albort Frères. 2. De Bioscoop N. •£- Voorburgwal en Da Film, Mauritskadc 35. beide te Amsterdam. Invoer vau bloembollen in Engeland. Do Chamber of Horticulture t-o Londen hoeft den Voorzitter der Algemcene Vereeniging voor Bloembollencultuur medegedeeld, dat bet Gouvernement Committee (Rcgeerings-Commis- aie) zich vereenigd heeft met de verschillende motioe, aangenomen in de op 20 Maart te Lout den gehouden vergadering van kweekers. Hieruit sohijnt te mogen worden afgeleid, dat de invoer van bloembollen in Engeland be perkt zal worden toegestaan overeenkomstig de in de bekende motie geuite wenschcu der Engelsehe kweekers. W. v. B. - - - r Ji?i -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 12