n mem IMtl COURANT BUITENLAND. Ue stern der cijfers FEUILLETON De Ondergang van een Wereldmacht. Donderdag 10 April Tweede Blad Socialistische manieren. De gebeurtenissen van den dag. KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN. •On Mimut is ketl ■f f Gezond verstand. Wij wezen onlangs op de eigenaardige ge moedsgesteldheid van velen onzer medeburgers die, zonder het wellicht zoo kwaad te bedoelen, revolutionaire woelingen vrij baan geven en aanwakkeren. Zoo verbaasden wij ons er o. m. over, dat aan Bolsjewiki wordt toegestaan in de groote zaal der „Sociëteit Vereeniging" zelve te beraad slagen over het wee, dat moet worden gebracht over 'de leden der „S. V.". Zij toch zouden wel niet in de laatste plaats de slachtoffers worden eener eventueele revolutie! Wij meenden dat dit een al te ruime opvatting van het idee vrijheid voor allen is. Nu een statutenwijziging aan de orde komt, doen wij gaarne een beroep op het gezond ver stand der leden, om een bepaling in statuten of Huishoudelijk Reglement op te nemen, waar door de vergunning tot vergaderen in de socië- teitslocalen beperkt wordt tot personen,' die gere kend mogen worden tot de ordelievende elemen ten onzer samenleving. Het is wel niet noodig dit met kracht van argumenten te verdedigen. Het is klaar als helder bronwater in een zui ver kristallen glas. Dat de heeren Bolsjewiki andere verga derplaatsen zullen vinden, is wel vrij zeker, doch de sociëteitsleden zullen zich dan niet behoeven te veiwijien, aan hun eigen graf te hebben gegraven! ft De draai. N. van Hinte, de grrioote man der „moderne' gemeente-werklieden, heeft zich verleden jaar vergaloppeerd door A4r. Bomans, den wethouder van bedrijven, in zijn orgaan een pluim op de muts te sieken, waar een- sociaal-democraat jaren lang mee pronken kan. hij deed dit in een onbewaakt eerlijk oogen blik, ofwel bij wijze van schoon gebaar, oiwel bij vergissing, maar hoe het zij, onmiddellijk zat hij en zijn „genossener mee in J'r maag en van toen af stond het vast dat er een tegen gif moest worden toegediend, om den slechten indruk, die dat op de „bewusten" had gemaakt, weg te nemen. Voor dien draai was deze verkiezingstijd als aangewezen. En hij doet het dan ook bitter, maar oneerlijk. Dat men een raadslid bestrijdt om enkele zijner opvattingen, soit, het kan aanleiding wor den op eerlijke wijze de degens te kruisen in een woordenstrijd. Maar dat Van Hinte thans niets dan gebreken kent in den rechtschen wethouder en hem slechts verwijten maakt met al de bitterheid, die in hem >s, geeft niet alleen te denken, maar maakt zijn aanval ook krachteloos. Hoe goed Van Hinte dan ook het bevel opvolgt, „zijn draai te nemen", hij mocht liever willen de woorden in „De Werkman" nooit te hebben geschrc I n. Dan had deze „hetze" ach terwege kunnen blijven 11. De Volksstem van 29 Maart 1919: „De S. D. A. P. is revolutioifair!Welnu, „wij rapen den handschoen op. En we zullen „Liet schreeuwen van de dakenEn de re volutionaire S. D. A. P. blijft de strijder „voor de verdrukten en onterfden, enz. enz. „W e zijn r evolutional r." Nu zoudt ge dat aan het goedmoedige roo- de strooibiljet niet zoo aanstonds bemerkt hebben, goedgeloovige Haarlemmers .althans 5212 van de 15098 hebben N agtzaam c.s. gestemd. Een beste man, een brave man, hee- lemaal geen harddravermaar: z e z ij n revoluti air. Hun orgaan drukt het dik en ein Wie met ons vooruit wil, brenge d a al as. Donderdag (3 April) zijn stem uit op de candidaten van onze Par tij. Men heeft er braaf gevolg aan gegeven. Bergen wij dus op elke 3 inwoners één re- volutionair 7 Daargelaten bet handjevol Com munisten (169)7 Wij moeten er haring of kuit van hebben. Als de Raad linkseh wordt, moe ten wij elkaar goed begrijpen. jWjj kunnen socialistische wethouders gaan kiezen, wij, d.w.z. het linksche niet-revolutio- nairo deel \an den Raad kan dat doen. Zij zijn dan mede verantwoordelijk voor het r e- Volutionaire bestuur onzer stad. Te dromel, deze overweging i« toch gewet tigd Of dient de „Volksstem" alleen om 500 communistische stemmen voor Nagtzaam op te zuigen mèt de revolutie en spuwt fnen dan de stemming de revolutie weer uit, cle 500 communisten verteerd zijnde? Wat is dat voor apenkooi? Als Haarlem links ldest zal al wat rechts is cich hev.g verzet hebben en na heeten strijd verslagen zijn, het is niet anders, maar dan ook de verantwoordelijkheid aan linkB. Er is nog één mogelijkheid: dat de fib era- Ion en enkele Economische Bonden geen aan- knoopingspunt met de revolutionai re S. D. A. P. aanwezig achten, en dus eerder neigen tot een partij(?) constellatie: vóór of tegen de revolutie. En dus het College van B. en W. dienovereenkomstig willen formee- ren. Zij zullen alsdan de hand gevend aan rechts, wel willen overwegen zonder S. D. A. P. verre in de minderheid te zijn, met de gevolgen van dien. Nu is juist dit het gekke: dat zóó'n over weging wel een hand zou kunnen vormen bij de constellatie van B. en W., maar daarna geen richtsnoer-of hand meer geeft, m.a.w., dat daarnó een reehtsch college zich geplaatst zou zien tegenover een vierjarigen linkseh en Raad. Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. De vraag mag dan ook gesteld of, bijaldien een klein deel \an links naar rechts de hand wilde reiken, de rechterzijde die hand moet grijpen. Ik zoude er buitengewoon huiverig voor zijn. Men moge wel schermen met „ge meentebelang", hieruit kan nooit geconclu deerd worden, dat wij plichtmatig den boel van een ander moeten redderen. Als het volk dwazelijk kiest moet het ook maar dwazelijk geregeerd worden. Dat is nog zoo'n onge zonde democratie niet, al is zij kort van duur. Dwazelijk bestuurd zal Haarlem worden door wethouders, gekozen'uit de revolu tionaire S.D.A.P. Men schijnt het te wil len. Fiat. Er is maar één uitkomst uit de impasse: dat Haarlem rechts kiest. En dit geneesmid del moge moeilijk te slikken zijn: juist de li beraal moet het innemen, wil hü niet aan de roode epidemie sterven. Hun gering aantal oefent toch nooit invloed uit," maar sehiaren zij zich links dan roepen zij een toestand in het leven, die juist voor hen een ontwarbaar raadsel schept. Voor ons immers is de zaak gemakkelijk: winnen wij. dan blijven wij waar wij zijn, al kunnen de personen verouderen. Verliezen wij dan zetten wij ons met vreugde in de op positie en staren de leege wethouderszetels aan en wachten kalm af en laten ze bezetten om daarna van leer te trekken. Nourri dans le sérail zal de rechterzijde een scherp criticus zijn en wij zullen niet sparen waar men ons niet spaarde, ofschoon wij im mer een zakelijke loyale oppositie willen blij ven, geen tribunedrijvers of opbieders. Wij verwachten van links dan daden, zooals rechts die twee jaren toonde. Of reehtsch Haarlem daden stelde? Niemand kan en zal het ontkennen. Doch het is onze dure plicht, vooral gelet op de stem der cijfers van 3 April, een krach tig geluid te doen hooren van voorlichting ónzer kiezers, die dankbaar kunnen zijn voor al wat de rechterzijde deed, maar daaraan telkens herinnerd dienen te worden. Wij zul len hen voorlichten, en dan vertrouwen wij op lien, gelijk wij hun vertrouwen nimmer be schaamd hebben. Er was gejuich bij de socialisten op den avond van 3 April. Terecht. Over dien uit slag mochten zij tevreden zijn. Zij hebben zich toen ook onmiddellijk gewaagd aan voorspellingen voor den Raad. Ten onrechte. Deze laatste overwinning moeten zij nog bevechten. Zij hebben ons nog niet. MR. BOMANS. (Ingezonden.) In den laatsten Uid kan men dag aan dag in „Het Volk" lezen, de Katholieke geestelijk heid werkt ons tegen. Voor ons niets geen nieuws, het is nu een maal zoo. Dat de heeren socialisten er niet over te spreken zijn, ligt voor de hand. Wat ons .evenwel tegenstaat, is <ïe wijze, waarop men onze eecielste zonen verguisd erf de arbeiders tegen de priesters ophitst. Onze geestelijkheid wordt voorgesteld als een bende -gelukzoekers, die de arbeidersbelangen opzettelijk met voeten treden. Hoe is het in hemelsnaam mogeliik, dat zich noemende roomsche arbeiders zich dergelijk lasterlijk gedoe laten aanleunen? Onze priesters, waarvan er velen uit arbei dersgezinnen zijn voortgesproten, worden van de meest onchristelijke praktijken beschuldigd. Zoolang de soci's zich bepalen tot Brabant €n Limburg, staan vvii vrijwel machteloos, wan neer ,,Het Volk" met besehuldigingen voor den dag komt. Maar de S. D. A. P, wórdt brutaler. Nu komt liet z.g. arbeidersorgaan „Het Volk" cok met kwasi onthullingen van boven den Moerdijk. Ook daar zou de Roomsche Hetze met de meest lugubre middelen werken. De lezers oorbeeelen zelf. In ,,Het Volk" van Dinsdag 1 April staat een verslag van het. buitengewoon congres' van het N. V. V. Een der bestuursleden, een zekere Kupers, houdt een rede over den broodroof van den eavtsbieseEop. Na lang over het donkere Zuiden te hebben uitgeweid komt hü tot het verlichte Noorden en dan staat er let terlijk ,,Boven den Moerdijk zit men ook niet «til. In Haarlem b.v, was een lid van den Lito-, Foto- en Chemigrafenbond. die lid was van een R. K. bouw coöperatie. Hü werd gedreigd dat zijn aandeel von. 700, -weg zou zün als hü niet bedankte voor zün Vakhond." Deze alinea trof ons en wü waren voorne mens hieromtrent eens de w aar bei d te achterhalen. Om deze zaak nader te onderzoeken, moesten wü er iets meer van af weten. Wü schreven daarom het volgende naar „Het Volk": HAARLEM, 2 April 1919. Geachte Redactie! DE TERREUR BOVEN DEN MOERDIJK. Kupers verklaart, volgens het verslag van het congres van het N. V. V., dat te Haarlem een lid van den modernen Vakbond moet be danken of anders 700,kwp't zou zün. Dit feit spreekt boekdeelenvandaar dat ik beleefd verzoek om wat meer gegevens. Wie is dat lid en welke R. K. Bouwooöperatie heeft dat stoute stuk aangedurfd en hoe komt Kupers aan de bewp- zen, dat de Kath. Geestelijkheid er achter zat. Dit immers was de opzet van ziin betoog. Als voorzitter van een R.K. Woningbouwvereeniging. kan en maq. ik ver klaren nimmer iets in die richting onder vonden te hebben. Men geve bewü'zen en ceen beweringen. Het heele verslag is a]s doorspekt met be weringen, maar bewpzen.... Dankend voor de plaatsruimte. M. L. A. KLEIN. Voorz. R.K. Woningb.ver. ,,St. Bavo" Haarlem. Tot op heden, een week na de inzending, heeft „Het Volk" niets opgenomen.. Leve het vriio woord. De overige aantygingen in dat blad zullen wel even geloofwaardig ziin. Roomsche arbeiders! Op ons rust de dure plicht Propagecring onzer Roomsche beginselen. De naastenliefde moet ons allen nopen fier en vrij' als Koomschen voor den dag te komen cn onze mede-arbeiders te waar schuwen. Te waarschuwen tegen den laster van de overzijde. Wijs ze op de laster-eampagne tegen onze elders gebeurt. Wü ze op de laster-eampagne tegen onze priesters. W ijs ze op hun verplichtingen als Room sehen. Veest propagandist- voor onze heilige zrak. K. De Fransche Vereeftiging voor* een Vol kerenbond, waarvan Bourgeois voorzitter is. heeft den wensch geuit, dat DE FRANSCHE TAAL, DE OFF1CIELLE TAAL zou zijn voor de centrale organen VAN DEN VOL KERENBOND, en dat er cok sdechts één (Fransche) tekst zal zijn om misverstand te voorkomen. Waar de liecle wereld na den coring thans één grcot misverstand lijkt, zal ieder het er over eens zijn, dat een toekomstig verbond van alle volkeren niet duidelijk v genoeg in elkaar kan worden gezet. In de taal van den volksmond gesproken, mag daar geen woord iransch bij zijn, maar dient mem elkaar goed te verstaan. Op het oogenblik zien wij eer het tegen deel van dit ideaal. Was niet een der eerste voorwaarden,* dat alle geheime diplomatie zou verdwijnen, alle afzonderlijke verdra gen tusschen de volken zouden worden op gezegd en de staten broederlijk en gelijk be- reehtigd naast elkander zouden leven? En nog is de bond mc' geboren of er wordlt alweer gemeld uit. Fanjs, dat een nieuw voorstel in overweging IS om den volkenbond aan te vullen met een verbond tusschen Groot-Britannië, Amerma 0in Frankrijk, met het beperkt doei om he vredesvoorwaarden door Duitschland te doen eerbiedjgen! Een Westeisch bloc dus tegen dè midden- Europeesclie staten 1 En hoe staat het met de eendracht tus schen de grootmogende neeren in. Parijs zelf? Het bericht, dat president Wilson aan het stoomschip „George Washington''' heeft la ten seinen, om reeds H April naar Frankrijk te komen, werd gisteren bevestigd. De En- gelscke en Amerikaansche bladen wijden daaraan allerlei commentaren, welke alle minder vriendelijk zij n voor de Parijache conferentie. De vervroegde oproep tót de „,Gcorge Washington kan beteekenen, dat Wilson de taak der conferentie als afgeloo- pen beschouwt of dat hy genoeg heeft, van het dralen en besloten heeft de Europeesche vredeemakers in hun eigen sop te laten gaar koken, zooals de correspondent van de „Dai ly Chronicle" veronderstelt. Vólgens dezen correspondent is Wilson zeer onder den in druk van de gedachten, dat het bolsjewisme zich uitbreidt, terwijl de conferentie beraad slaagt en beseft hij diep de ernstige bezorgd heid van het publiek in Amerika over de einde looze discussies. Intuschen roepen ur gente Amerikaansclie zaken den president huiswaarts. Het begrootingsjaar loopt einde Juni af en nieuwe credieten moeten worden verleend voor verschillende diensten en zelfs voor de uitgaven der vredesconferentie, in- tussclien is de openbare meening in Amerika verontrust door de tegenstrijdigs berichten uit Parijs. De „New-York Times" zegt vol gens de „Daily News", dat .Wilson zich stelt op het standpunt der wapenstilstandsvoor waarden en do veertien punten tegenover zekere Fransche en Italiaansche eischen. Het blad hoopt, dat hij en Lloyd George zich krachtig zullen verzetten tegen annexaties. De meening in Engeland .en Amerika, zegt de ,„Daily News", is sterk tegen een weder opleving van de bedreiging waaronder wij geleefd hebben, doch niet geneigd terug te keeren tot den toestand van vóór den oorlog. Het militairisme is in de Fransche uniform niet liefelijker dan in de Pruisische. Een nieuw wereldgenootschap moet veiligheid ge ven niet alleen aan Frankrijk, maar aan alle landon. Laat ons terugkeeren tot de veertien punten. Vooral de laatste eritek op het veldwin nend Fransche militairisme is teekenend. Tegenover al deze gemelijke uitingen staat een bericht, dat de Raad van Vier het meer en meer eens wordt over de kwesties waar over hij beraadslaagt. Het rapport over den status van het Saarbekken is bijna gereed. Men is het er over eens om Frankrijk het eigendom toe te wijzen der mijnen en dit land in de gelegenheid te stellen deze te exploitee- ren en te besturen. Niet alleen echter een spoedig tot stand komen van een voorloopigen vrede met Duitschland is noodzakelijk, het moet ook een aannemelijke, zijn. Terecht maakt Wil son zich bezorgd over het zich uitbreidend bolsjewisme in midden-Europa. Dezer dagen werd in Berlijn een bijeen komst gehouden, die ook een waarschuwing mag- zijn tegen te strenge eischen. In een door ongeveer duizend personen bezochte vergadering van partijleiders, be- drijfsvertrouwensmannen en arbeidersraden van de soc. dem. meerderheidspartij te Ber lijn werd met algemeene stemmen het vol gende besluit aangenomen: Wij protesteeren met de grootste beslistheid tegen de dpor de Entente mogendheden voorgenomen ge weldpleging 'tegen het Duitsche volk. Wij willen ons gewillig voegen naar een recht vaardige beslissing, maar een vrede zonder gerechtigheid wordt door o-ne met als een vredo erkend, doch slechts als een verda ging- van de vijandelijkheden beschouwd. Wij willen met de wereld in duurzamen vrede leven, daarom eischen wij van de regeering, dat zij eiken geweldvrede weigert. Van ochtend werd gemeld, dat WILSON AL WEER ZOO GOED ALS HERSTELD IS en dat de Raad van Vier ten zijnen huize vergaderd heeft. Cp deze bijeenkomst sprak de president over de onzekerheid tengevolge van den toestand in Oost-Europa. Gezien de binnenlandsche crisis in Duitschland valt er een streven op te merken bij sommige ge allieerde regeeringen om voor te stellen dat de Entente-mogendheden en de V. S. zich gedurende den noodigen tijd aaneensluiten om hunne gemeenschappelijke belangen en het algemeen belang der beschaving te waar borgen. Dat de heeren daar nu eerst aan denken I DE ONGEREGELDHEDEN IN DUITSCHLAND. Gisteren waren de berichten uit Duitschland over heel de linie gunstiger. Dé „Vossischs Zeitung" schreef: „Van een züde die beschouwd kan worden als goed in gelicht, wordt gemeld, dat de agitatie voor de algemeene staking in Berlyn de laatste 24 uur verminderd is. De aanvoerders van de onafhankelüke socialisten schijnen op dit oogenblik de algemeene staking niet te wen- schen en hun plannen verdaagd te hiebben tot een later tüdstip. Wanneer er geen onver wachte incidenten zich voordoen, zal de po litieke algemeene staking ditmaal vermeden werden. De sociaal-democratische fractie van het Radeneongres zal in de zitting van heden (Woensdag) tegen de algemeene staking protesteeren. Een vergadering van arbeidersraden en fabrieksraden, die op den bodem van den socialistische meerderheidspartij staan, heeft een motie aangenomen, waarin met kraehit geprotesteerd werd tegen de pogingen van de onafhankelüke socialisten om opnieuw de algeaneene staking te Berbjn te proclamee- ren. In deze motie wordt gezegd, dat op dit oogenblik, nu alles gedaan moet worden om levensmiddelen en grondstoffen in het va derland te krijgen, een algemeene staking de belangen van de arbeiders ernstig bedreigt. Volgens een officieel bericht van 8 Aprli hoersckt in Stuttgart volkomen rust. De ar beid is tn de meeste bedrijven biervat Van daag hoopte men de geheele stad weer van gas te voorzien. In dezelfde vergadering van soc.-dem. der meerderheidspartij, waarvan wij boven mel ding maakten, werd nog met klem geprotes teerd tegen de pogingen van de onafhanke- Bj'ken en communisten om de Berlünsche ar beiders op te hitsen tot een algemeene sta king. De vergadering deed een beroep op de arbeiders om het belang van het volk te stel len boven dat der partüen en van de maclxts- begeerige leiders en een staking met alle C1*?®ht te bestrüden. ok ln Maagdenburg is de Regeering den estand meester. Generaal-majoor Marker nieeit en vak vereen jgingssecretaris Krüger tot po i le-prasident benoemd en het bewa kingsregiment, welks manschappen hebben deelgenomen aan de jongste plunderingen, ontbonden. Gok de burgerweor wordt ontbon den, en daarvoor een burgerwacht uit do bevolking gevormd. Op een vergadering der stakers werd be sloten de staking gisterenmiddag te eindigen en den arbeid hedenochtend te bevatten. In den loop \an den dag werden tal van per sonen in hechtenis genomen, waaronder v^ele matrozen. Wat -betreft DE VRIJLATING VAN LE- DEBOUR, door het Radencongres geëischt, schijnt het standpunt der regeering het vol gende te zün: de gevraagde onsehendbaar- heidsverklarin& van de leden van het con gres zal worden gegeven; maar voor Lede- bour kan ze niet wonden toegestaan, om dat hü "eeds was gearresteerd, vóórdat het Congres bijeenkwam. DE MIJNWERKERS alleen BLIJVEN STAKEN. In Dusseldorp moest zelfs de v er- scherpte staat van beleg worden afgekondigd DE TOESTAND IN BEIEREN. Een verblydend verschijnsel is, dat het verzet tegen het communisme in Beieren toe neemt. Gisteren werd uit Bamberg aan de „Vossischie Zeitung" geseind, dat de regee ring van B-eieren, die thans in Bamberg ver toeft, uit alle deelen van het land bewyzen van trouw en aanhankelijkheid ontvangen heeft. De regeering is vastbesloten op haar post te blijven en geweld tegenover geweld toe te passen. Zij heeft reeds de beschikking over een aantal betrouwbare troepen, die steeds toenemen, dank zij den stroom van \rijwilligers. De regeering beoordeelt de si- tuaiie optimistisch en is overtugd, dat zij bnnen afzienbaren tijd weer geheel heer en mcostcr zsl 2ijn, Volgens te Bamberg ontvangen berichten ie ook te Wurzburg de stamming in liooge mato tegen de radenrepubliek. Te Neuren berg, waar de onafhankelijken en communis ten nog met alle middelen trachten aanhan gers te werven voor de radenrepubliek, is de stemming wel eenigszins te kunne gunste veranderd, doch men kan nog niet zeggen, dat de bevolking zich voor de sovjelregee- ring verklaart. Wel is een algemeene staking uitgebroken bij de groote fabrieken en kun nen de couranten niet verschijnen omdat het technisch personeel staakt. UIT HONGARIJE. De volkscommissaris voor buiteniuudscho zaken, Bela Kun, richtte tot de Beiersche Radenrepubliek een telegram, waarin lui namens het revolutionnaire proletariaat der Hongaarsche Radenrepubliek bet Beier-sdhe pro letariaat met geestdrift begroet en bet areluk- wenscht met de instelling der proletarische dic tatuur, als eerste étappe op den weg naar het communisme. Volgens de berichten moet de goedinoedigo Beiersche bevolking echter niet veel van do „proletarische dictatuur" hebben en zal BeJa Kun ziin broedersrroet wel weer spoedia in een communistische vervloeking moeten verande ren. In Hongarije zelf maken de communistiscbe zegeningen dagelüks vorderingen. Thans wordt weer gemeld, dat bii verordening der Raden- regeerina ia bepaald, dat alle fabrieken en magazijnen van geneesmiddelen, verban-dstof- fen, verplegingsartikelen, geneeskundige in strumenten enz. openbaar eigendom worden. Hetzelfde is bepaald ten opzichte van film fabrieken, bioscopen en verwante ondernemin. gen. De zomertüd wordt ingevoerd van 15 April tot 15 Sept. Tegen den 6-urendag. In een te Bielefeld gehouden conferentie van mijnwerkers uit geheel Duitschland, waarbü meerderhedsso- cialisten, onafhankelükeu en communisten tegenwoordig waren, word met 71 t< en 5 st. principieel de zesurendag voor de mijnwer kers volgens internationale overeenkomtt, verworpen. Men achtte voor Duitsclüaii'd thans de uit de invoering voortvloeiende na deden voor het algemeen te groot. 85 ROMAN UIT HET POOLSCH. Daar zat voor hem Publius bijna onbeweeg lijk in diepe sombere gedachten, ofschoon £an zijn rechterzijde Marcus zich als een £rankzinnige aanstelde. En links zat Mucia Imogen met beide handen voor het gelaat, r 1 w 1J1 Tullia met fonkelende oogen en hoog- gezicht naar de moordpartij staarde si, ''are aangenomen rol van matrone zeer p[lt- volhield, tu^'^eling weerklonk een teeken met de 8tG die het gewoel en geschreeuw over- ktr|!i''e, de zwaarden der gladiatoren zon- Rauwelijks de helft was overgebleven; het i °ts-te gedeelte bedekte den bodem dier iovc 3 ®n^er bijvaibetuigingen trokken de ^geblevenen nis overwinnaars naar de j^dven, waar hun tijdelijke kazerne was. daarop verschenen met vluggen 1 zwarte raven van de Arena. Twee ers voerden een groot en troep negers °P het slagveld; de eene wachter was als de helhond Cerberus verkleed' en droe„ een lange aan j et puntige einde gloeiende staaf; de andere stelde Mereurius voor en droeg een zwareu hamer. De hellewachter stak den gevallenen de spits van den stang in hunne wonden om zich te overtuigen, of zij reeds gereed waren vo.Gr „de reis naar de onderwereld;" als een gladiator nog een beweging maakte, gaf hem Mereurius met zijn hamer den genadeslag. Do negers sleep ten de lijken weg en bereidden den zand,- bodem voor het volgend nummer van het spel. Be eerste helft van het schouwspel was ten einde. Tha-ns volgde de strafvoltrekking aan de lot den dóocl door de leeuwen ver oordeelde Chr,stenen. Waarom zijt gij zoo bleek? vroeg Pu blius z;ch tot Mucia overbuigend. Heden is het mij duidelijk geworden, dat ik geen Romeinsche meer ben, antwoord de Mucia met zwakke stem. Gij zijt het schouwspel van deze doel- looze mensehenslachterij moede? Dat ware te weinig gezegd. Met gren- zenlooze afschuw vervult mij dit beeld van menschelijke wreedheid I Beiden zwegen. Na een poos vroeg Mucia: Zijt gij zeker, dat Mimut tot mij terug keert? Ik heb baar een vergiftigden dolk la ten geven en haar laten onderrichten, hoe zij te werk moet gaan, fhusterde Publius. Zij weet dat zij den leeuw slechts één stoot moet toebrengen om jl0'n te vellen, want het gif werkt bliksemsnel. Voor het overige zal Marcus' Aurelius zorgen, die steeds ge nade schenkt aan hen wien het gelukt ia zich tegenover een wdd dier te verweren. De trompet kondigd*3 een nieuw schouw spel aan. Mucia, bleek als krijt, boog nu voorover en keek met gespannen blik naar beneden. Een koude rilhng deed haar lede- bmaten sidderen; zü voelde 't bloed in haar aderen verstijven; haar hart scheen stil te In 'machtige sprongen stortte zich een leeuw uit zijn kooi naar het midden der Arena, waar hij verwonderd over de vele menschengezichten bieef «taan, fonkelende blikken om zich heen wierp en onder een brommend steunen zij11 met den staart zweepte. Maar deze menschen vreesden niet voor den koning: der woestijn. In stede van voor hem te vluchten,s trok ten zij de handen naar hem uit en schreeuwden. Nu en dan vloog een oranjeappel, een dadel, een noot voorbij zijn kop. Dat prikkelde dep leeuw; hij begon dreigend te knorren en liet de tan den zien. Het publiek kreeg plezier in zijn toorn. Uit de bovenste plaaksrijen wierp iemand een appel soa juist gericht, dat de leeuw tusschen' de oogen getroffen werd. Het krachtige beest brulde en beproefde met één sprong over den ringmuur tusschen de Arena en de plaatsen der toeschouwers te geraken. Doch de muur was hoog en met spiesen bezet; bovendien zaten daar wach ters^ ie dadelijk door middel van gloeien de ijzeren stangen den met de voorklauwen aan den muur hangenden leeuw tot den te rugtocht dwongen. Het gebrande dier brul de ten tweeden male dat het door merg en been drong, viel terug en rende woedend do Arena rond, zijn woede aan het zand Koe lend, dat in groote stofwolken opging. Daar verscheen op het strijdperk een vij and,. waardig aan de woede va,n den Airi- kaansclien woestijnkoning te worden bloot gesteld. In den ringmuur werd de deur van een gevangenis geopend... en een tengere meisjesgestalte niet bruingetint gelaat betrad de Arena. - Mucia zag in de hand harer slavin dein door Publius bedoelden dolk en zij richtte hare blikken zoo krachtig op dat nietige wapen, als kon zij 't daarmede kracht en gunstig gevolg verleenen. Het bleek gelaat van de patricische bedekte zich met 'n pur per rood, en hare half geopende lippen beef den. Als Mimut slechts moedig genoeg is!.. De leeuw bleef verbaasd staan en keek naar den vijand. Mimut kromp ineen en wankelde, alsof zij' wilde vluchten. Zij wend de zich met het gelaat naar de loge vu.i» Publius toe, verhief zegenend de handen, wierp den dolk verre va.n zich ai en vie op de knieën. Dood aan de Christenen! Voor de leeuwen met de Christenen! brulde het pu- bliek. Het dier legde zich plat op het zand neer, en begon als een kat tc sluipen, zijn slaclit- ofler onafgewend in het oog houdend. Stilte trad in: het rumoerige Romeinsche volk hield thans zelf den adem in. Plotseling stond de Egyptische slavin pp.. maakte een kruisteeken, breidde hare ar men uit en riep te middden der angstwek kende stilte: In den naam van onzen Heer Jezus Christus I Door den nevel, welke over Mucia's oogen viel. zag .deze nog zooveel, dat Mimut zelf, zonder den sprong van den geweldigen leeuw af to wachten, zich het dier tegemoet stortte. Daarop hoorde z.ij een dof gedruisch rond zich en verloor zij haar bewustzijn. Toen 'de patricische weder bijkwam be vond zij zich Ln haar draagstoel voor het Amphitheater en naast haar stonden Pu blius en Servius. (Wordt ver 10 Iffd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5