DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. EERSTE BLAD. ^iüilepiiEBiswemf 29-31-33, Haarlem Propaganda. Uit de Statenzaal. DONDERDAG S JULI 1913 38ste Jaargang No. 1788 ABONNEMENTSPBIJSi i*er s maanden voor Haarlem ƒ1.85 Voor de plaateen» waar een agont la gevestigd {kom der gem.j 1.35 Voor dr overige plaatsen la Nederland franco per poet 1.89 Afzondt..4jke nummers 9.03 iismuK van Redactie en Administratie Intereemmunaal Telefoonnummer I42S» PRIJS DER ADVERTKNTI8N1 Van I8 regels 60 «sent (contant 50 eent). Iedere regel meer li el Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel Bnitenl 28 <st Dienstaanbiedingen 25 et» (6 regels), driemaal voor 60 et eentaatl GULDEN bH levenslange enge» •ehikiueid tot werken. Alle betalende abontoPa ep dit blad. die In Kei bezit eener verzekeringspolis «Sa» «Ua voice.* t*s bepalingen ep de polissen vermeld, legen ongelukken verzekerd voort GULDEN ba 8 f*ffl GULDEN fefi 9üü GULDEN Mi GULDEN bü overlijden. Verliet band of voel verlies van één oog. verlies van één daim. SULDEN bü verlies ven één GULDEN bü verlies «én De nltkeerlng dezer bodragen wordt gegarandeerd deer de JHollanflf «Se Algemeens Verzekeringsbank* ie Sehledai Git nummer twee fela en. bestaat uit AGENDA. 4 Juli. Gebouw St-Bavo R. K. Volksbond Hoofdbestuur. Propagandaclub. ürooteof St. Bavokerk 7—8 uur Orgelbespeling door den beer Louis Robert. Paleis van Justitie IX uur Bureau van consultatie. Militaire Ziekeninriehting. Kin- derhuisvest. Inlevering van wapenen van het 21ste Landweerdistrict. Schouwburg Jansweg Bioeoop- exploitatie Herm. Smits. Voorstellingen. A poli o-theater Bartel jorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. TeyIers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. >b üe discipline der „bewusten". Het heeft me verwonderd, dat dezer dagen fü de perai de aandacht niet eens bijzonder werd gevestigd op onderstaand berichtje: KAMERVERKIEZINGEN. Het partij bestuur der S. D, A. P. heeft besloten, dat mr. Troelstra, gekozen tot lidi der Tweede Karner in Amsterdam III en in Leeuwarden, voor laatstgenoemd district zal optreden. Wat mr. Mendels betreft, gekozen voor Amsterdam II en Sohoteriand, deze zal voor Schoterland zitting nemen. Eindelijk zal de heer Spiekman, gekozen in Rotterdam I, Rotterdam II en Hoogezand, optreden voor Rotterdam II. Er moeten dus nieuwe verkiezingen plaats hebben in Amsterdam II, Amsterdam III, Rotterdam I, en Hoogezand. Wij hebben ons tegenwoordig over zooveel, te verbazen, over wat van links voorvalt, dat men ook heusch, op alles niet letten kan. 't Is anders wel kras voor die fiere „be wusten!" Niet mijnheer Troelstra, of Mendels, of Spielanan maken uit voor welk district zij m 's lands vergaderzaal zullen zitting ne men, doch het Partijbestuur. Niet het landsbelang geeft den door slag, doch alleen het P a r t ij b e 1 a n g. En dat durft dan zoowaar nog afgeven op Rome! Maar stel eens, dat een Katholiek Kamer lid er is er natuurlijk geen enkele die er aan denken zou aan Üen Aartsbisschop ging vragen, voor welk district hij moe,Ij zitting nemen I Er rees een storm, neen, een orkaan op in den lande, van den Dollar tot de Schelde, over dergelijke „paepsche stoutigheit". En die orkaan zou niet gaan liggen, voor aan het het Vaderland voldoening, volledige voldoe ning ware geschonken. Nu het echter rood!, de mode-kleur, geldt, nu is iu dit alles niets buitengewoons. Ilw. M. Naar den Harz. Troelstra mijnheer Troelstra de as surantie-directeur, volksvertegenwoordiger en aspirant-minister, is naar. den Harz verfcrpkj- hien. Hij heeft gelijk, hij kan zich die weel- do permitteeren. De frissohe berglucht zal hem> na de ver uitte atmosfeer, waarin hij maanden lang geleefd heeft, goed doen. .Wij gunnen hem lat van harte. Maar, zekere bladen van links zijn er te genwoordig zoo ga/uw bij Üe gebeurtenissen' (ia? in bteelö te brengen. Zoo zag Ik niet ?rent haar kwalificeeren zal hii mr m "duister Kolkman voorstellende; Sandé S 8toatek^ maar zelf huis-tw S? te bS?e PO**"* vol pen- atL «i/ n,, "Li voorgesteld natuurlijk. Ate ik nu ook eens teekenen kon, zou ik ÖW^n t2 bekende daarop ^oe*a, gepakt en gezakt ta eport-coatuum, weg naar den Harz," en ik feekende naast langs zijn weg geschaard, ©en gan- rre rij van arme drommels, de vuist bal- tegen den armen leider (lijder?) om- Wwu z.ic^ die weelde kian permitteeren, diteiiE E beroofd worden van de invali- reetia en ziekteverzekering, /waarnaar zij' f)j zoo lang gesnakt hebben. i üiiaar ■P*aa*1 ko'mt dan ook nog wel.... als wij Hw genoeg wachten. Misschien zal het slot van het vorige ar tikel „Propaganda" bij menigeen ingang vin den, bij sommigen echt-er op tegenstand stuiten. De zaak daarom nog eens duidelijk op gezet Voor de ontwikkeling harer leden blijft het hoofdbestuur der R.K. Propagandaclub van Haarlem zorgen: zij roept haro leden over geheel de stad verspreid bijeen en laat dezen op vastgestelde ntijd in apologie, sociologie en politiek onderrichten. Maar voor het eigenlijke werk naar buiten, de actie, verdeelt zij zich in evenveel onder- afdeelingen als er kiesdistricten n.l. drie voor den Gemeenteraad in Haarlem zijn. Iedere pnderafdeeling, gevormd uit man nen van bet district, dat zij moet bewer ken, kiest eigen bestuur, huurt eigen lo kaal en zoekt zoo noodig haar gel delijk) middelen in het district haar ten arbeid toegewezen. Vooreerst dus bestuur en leden uit eigen district. Wie ziet niet duidelijk in, dat dit voor krachtige actie, voor gemakkelijke bewer king, voor algeheel© ontginning van het kie zersterrein, het aangewezen middel is? Immers de mannen dier onderafdeeling wo nen in die wijk: het is hun buurt, het meerendeel der Katholieken kennen zij reeds door het ter kerke gaan, zoo gemakkelijk vernemen zij van eigen huisgenoot-en, van vrienden en geburen, wie katholiek zijn en waar zij wonen: de verbinding met de pa rochie-geestelijkheid ter informatie of ter waarschuwing ligt voor hen open. Zij hebben onwillekeurig meer invloed op bun buurtgenooten, met wie zij naar de werkplaats of ter kerke gaan, of die zij toch zeker als bekenden kunnen begroeten. Zulk een onderafdeeling moet niet rusten voor aleer zij in iedere straat natuurlijk van eenig belang één, liever nog twee propagandisten heeft. Liever twéé, omdat men dan eerder er. op uitgaat, twee weten meer dan een, en daarenboven zij voor el kaar een aanhoudende steun en prikkel tot actie zij n. In den beginne valt dit huisbezoek niet mede, maar het heeft na eenige tijd zijn echte vreugde; er zit o zoo iets aantrekke lijks iu, zulk een voldoening als men be merkt, dat men langzaam in een wijk veld wint en vele weifelende zielen tot vastheid brengt. Natuurlijk moet hier het gedrukte woord kracht bijzetten en vooral als men eigen lijk fatsoenlijk of onfatsoenlijk de deur is uitgezet moet een of ander Vliegend blaadje der K. S. A. op tafel of in den gang na werken, waar de deur het woord heeft afge sneden. Met die populaire volksblaadjes bereikt men zooveel I Helaas, dat wij ons eigen arsenaal niet gebruiken! De K.S.A. ontvangt niet den steun, dien zij verdiend, en onze propa gandisten kennen de macht niet die van dergelijk strijdmateriaal uitgaat. Als men eenmaal binnen is en de men- schen, vragen ons, wat we komen doen, dan is het zaak toe te zien eerstens Leest dit gezin de Katholieke Courant, dit is reeds een bewijs, dat er nog Roomsch Le ven is, maar toont het ontbroken van Room sche pers en ook het afwezig zijn van Kruisbeeld of Religieus© platen, dat het hier Katholiek is op z'n smalst, dan vrage men eens of de man aangesloten is bij de R.K. Vakorganisatie? Deze vraag dient bij iederen Katholiek te word en gesteld I Want deze vraag lost alles op. Vergeten wij het niet de Neutra le Vakorganisatie is de moeder van het So cialisme: ik durf zelfs zeggen dat geen Katholiek zonder allergrootst gevaar vo-or zijn Geloof van de z.g. Neutralen bond lid maat zijn kan, ja dat die man binnen korten t^jd voor de kerk verloren en voor de So cialistische partij gewonnen is. Zijn aanhang, zijn kracht ontleent Troel stra aan de „Neutrale". Waren alle ar beiders, Katholiek of Christelijk, ieder naar zijn geloof georganiseerd, de Roode partij zou zulke triomfen op 17 en 25 Juni j.l. niet hebben gevierd. De propagandist laat zulk een in groot gevaar verkeerenden geloofsgenoot niet los, maar maakt terstond zijn naam en adres bekend aan dén voorzitter van die Room sche Vakorganisatie, waartoe hij krachtens zijn vak behooren moet. _Hij zal er nog meerderen ontmoeten, die niet zijn aangesloten, welnu geen dag mag hij dralen, om het bestuur der R.K. Vak organisatie te waarschuwen, want die men- schen zitten morgen aan den haak der Roo- den vast. Spoedig bemerkt hij derhalve met welk een kiezer hij hier te doen heeft: welnu den man opheldering geven van moeilijkhe den, de schoonheid der Roomsche organisa tie. en de blijde toekomst voor hem en zijn kinderen, in Roomschen geest, schilderen, i ziedaar ziin taak. Van af dien dag laat hij zich den man niet meer ontglippen, maar bewerkt hem met vlugschriften zoo noodig met brochu res noodigt hem uit tot de katholieke vergaderingen wellicht zal de belooning van zijn arbeid zijn: de winst van een nieuwen propagandist Ook het aankweeken van nieu we kiezers is haar taak. Doch hier is voorzichtigheid gebiedend noodig, daar men slechts van goede en recht zinnig /overtuigde 'Katholieken Roomsche kie zer maken moet. Uit den mond van een nog onlangs met veel moeite aangebrachten Roomschen kiezer hoorde ik dat de man Troelstra gestemd had en daarna Fockl Zulk materiaal meet onbewerkt blijven! Met het kweeken der nieuwe kiezors zijn nauw verbonden het controleeren der keizerslijsten en het bijhouden der v e r h u i- zingen, welke terstond aan de zusteraf- deeling worden medegedeeld. Zóó blijven die menechen bij ons en houden de Rooden hun handen thuis! Wanneer zóó gewerkt wordt en dit kan gemakkelijk en op zeer aangename wijze, indien die onderafdeeling uit ongeveer 50 liefst natuurlijk meer stevige krach ten bestaat, dan mag de R.K. Kiesvereeni- ging in Haarlem op haar mannen bouwen, dan zal bet getal van goede R.K. op de kiezerslijst weer zoo hoog zijn als vroeger, maar wij zullen een vast, overtuigd, niet wankelend leger van Roomsche mannen ter stembus brengen, wier aantal ik als mini mum o p2500 durf schatten. Indien onze coalitiegenooten nu ook de handen uitsteken en het terrein, wat voor al door de Christelijk-Historischen hier ter stede bijna nog niet bewerkt is, eens ont ginnen gingen, dan meen ik dat onze chris telijke broeders ook bij eenige inspanning minstens 2500 overtuigde kiezers kunnen aanbrengen. En dan? Wat dan? Welnu dan is Haarlem om! Wie het voorgaande met aandacht heeft gelezen, zal met ons instemmen, dat op die wijze werkend, en zóó alleen de Katholieke Organisatie is, wat zij kan en moet zijn. Hoe ging het tot heden? Op de stemmingsdagen vliegen onze kra nige mannen door straten en stegen langs grachten en pleinen: zij werken met den hartstocht van den socialist en den vuri- gen ijver van den door zijn Geloof onver winnelijke, maar zij dwalen door straten, die zij niet kennen, komen bij menschen, die zij nooit gezien hebben, die op hun beurt hen natuurlijk maar half vertrouwen hun gezindheid, hun aard, hun vak, dat is alles voor den propagandist onbekend. Hoe kan nu een man uit de binnenstad in het Leidsehe kwartier of iemand uit het Rozenpriëel in de Amsterdamsche buurt thuis zijn? Ieder ziet toch in, dat die manier van arbeiden lastig, omslachtig en ten slotte half werk is. Op de wijze echter gewerkt als hierboven werd aangegeven, kent de R.K. Partij haar getrouwen, zóó kan zij de nog weifelenden en zwakken sterker maken, zoo menig ziel tje,. dat Rood dreigde te worden, redden. Van verschillende zijden hoor ik al roepen: maar dat is erg mooi in theorie, doch in praktijk niet uit te voeren, want waar is het lokaal, hoe komen wij aan het geld? Ei" is geen Kerk- of Patronaatsbes tuur, wat u niet gaarne, natuurlijk tegen eenige vergoeding voor licht en warmte, haar za len afstaat, en wat het geld betreft, zij het volgende opgemerkt: Het hoofdbestuur der R.K. Propagandaclub van Haarlem wel ke club werkelijk gevormd wordt door drie Oinderafdeelingen steunt uwe actie die baar actie ishaar geld is uw geld. Maar bovendien: mag rle algemeene club haar bijdragen zoeken over heel Haarlem, de onderafdeeling zal niet geweigerd wor den in liaar district, bij de Room schen aan te kloppen om een extra gave. Wij Roomschen zijn het geven gewoon. En als ons volk ziet, dat wij nog in de maand Juli aanpakken en geducht aan het werk slaan, dan ontbreken de gelden ons niet, immers het volk heeft nu gezien en gevoeld hoe wij gehaat en vervolgd worden, het aan schouwt met bewondering onze actie over heel Haarlem, huis aan huis aangevangen, geloof mij zeker, de beurs blijft dan niet toe. Het was nu te laat, om ouze propaganda nog voor de Raadsverkiezingen op die wijze in te richten. Maar stel het geval, dat wij binnen het jaar nieuwe verkiezingen krijgen en de Katholieke actie zóó is aan gepakt, dan zullen wij hier in Haarlem mooie verrassingen beleven I Nu is rood troef: en de liberalen doen hard mede, om het geheele spel in de han den der mannen van Nagtzaam te geven. Onbegrijpelijke kortzichtigheidI Thans is Mr. Fock gekozen in de Ka mer met behulp der socialisten, maar zoo zeker als Haarlem Haarlem heet, komt bij fle eerste niéuwe Kamerverkiezing niet meer Mr. Fock of welk ander liberaal ook, niet den Christelijken candidaat in herstemming. maar blijft de eindstrijd tusschen den Chris ten en socialist I Het anticlericale blok zal ons zetel na zetel in den Gemeentel aad ont nemen: onze beste mannen gaan er uit. Is echter onze organisatie in orde, en vol gen de coalitiegenooten ons voorbeeld, dan is de dag nabij waarop de stoelen der Libe ralen krakend ineenvallen, de gemeenteraad van Haarlem Christelijk wordt en onze af gevaardigden voor de Provinciale Staten en de afgevaardigde voor de Tweede Kamer Christelijke mannen zijn zullen. Nog nooit was de tijd voor allen, die ge- looven, zoo ernstig als thans 1 Openlijk zegt het ons Troelstra en de liberale bladen doen over geheel ons land reeds geluiden weer klinken, die niet veel goeds voorspellen. Het rommelt in de vertel Zij komen op ons af! Het is hun te doen om de bijzondere school te knakken, de kerk aan banden te leggen, bovenal de vlekkelooze bruid des Heeren, de H. Roomch-Katholieke kerk in ons Va derland ten onder te brengen. Ronduit durft het alleen nog maar een man als Ti- deman van Bloemendaal te zeggen, maar die gedachte, door dien mensch geuit, woelt en bruist in de hoofden van onze tegen standers, het moet bier gaan als in Frank rijk en als in Portugal! Met bet- optimisme onder ons moet nu maar eens voor goed worden afgerekend. Ook nu nog hoort men zeggen, dat de Eer ste Kamer er ook nog is en wij een sterke oppositie 45 tegen 55 bezitten! Het is ons reeds duidelijk gezegd: ook de Eerste Ka mer moet om: en geloof maar zeker, dat de anticlericalen niet zullen rusten voordat zij de Provinciale Staten gewonnen en door deze de Eerste Kamer hebben omgezet naar links. Reeds staan de Provinciale Staten van Gelderland op het doode punt en helaas die van Zeeland zijn gevolgd! Van de laatste mag men zelfs het ergste verwachten, daar de heer van Dalsuin „de onafhankelijke Ka tholiek" zooals deze lieer zich zelf blieft te noemen natuurlijk zich schaart aan de zijde van onze tegenstanders. En wij kunnen er zeker van zijn dat in de Tweede Kamer de heeren van Links wel zullen zorgen achter het laad je te blij ven. Troelstra zeide het onomwonden: „als de coalitie denkt, dat zij in ons een partij vindt om met haar de concentratie neer te slaan, zal het blijken, dat zij zich deerlijk heeft vergist 1" Laten wij ons zelf toch niet in slaap wie gen met schoone droomen van hoogloopen- de verschillen en ruzie der Liberalen en Socialisten onderling: zeker de heeren zullen elkaar wel goed aanblaffen maar zij bij ten o ns. God behoede ons dierbaar Vaderland! God schenke onze geëerbiedigde Landsvrouwe H. M. onze geliefde Koningin wijsheid en kracht Wat zullen deze dagen voor haar zwaar zijn, nu zij die de Kroon draagt van ons Holland, moet onderhandelen en raadplegen met den man, die in ons Vaderland de par tij der Revolutie omhoog dreef, een goed deel van ons volk aanzet haar te bonzen van den troon. De korte mededeeling van „Het Volk" „Mr. TroeLstra is op Zaterdag a.s. bij de Koningin ontboden" griefde iederen Chris ten en rechtgeaard Nederlander in het diepst zijns harte. Tot dien stap hebben de Liberalen onze Vorstin genoodzaakt 1 Ora, bidde ons volk vurig in deze droe vige dagen, doch he» voege bij het gebed de kracht van den arbeid: het vervulle de andere lastgeving des Heeren: Lab ora: werk. Tot alle Katholieke mannen en vrouwen van Nederland klinkt de noodkreet op voor God, voor Land, Vorstin en Kerk.- Moge nu waar de leer van Christus en de H. Kerk liet niet eischt alle twist en strijd onder ons een einde nemen, wer pen wij ons, alle veeten vergetend en ver gevend, met alle macht in het strijdperk, om eensgezind voor de kracht van ons H. Geloof den aanval af te slaan, die op onze hoogste en heiligste goederen door den vij and open of bedekt wordt ondernomen. Ten slotte wij, mannen, moeten ons schik ken naar het besluit der Kiesvereeniging, zoo moeten de arbeiders den werkgever, en moeten de patroons en middenstanders 'de arbeiders, die de Katholieke Kiesvereeni ging als liaar candidaten omhoog heft, eer lijk en onbaatzuchtig steunen. Wanneer wij schouder aan schouder staan met den troffel in de linker en het zwaard in de rechterhand gelijk de Joden bij Jeru- zalems opbouw onder Nehemias, dan zal on der Gods krachtige genade het ongeloof, de Vrijmetselarij, het Socialisme niet hebben ons en onze kinderen, niet ten ondergang voe ren ons dierbaar Vaderland. Nalezing an de Raadsvergadering. Even werd onze Haarlemsche regeering cr gisterenmiddag aan herinnerd dat zij, meti op het Prinsenhof (te vergaderen, feitelijk; Deentje buur speelt en pronkt met ander mans veeren. De raadszitting kon eerst om twee uur aanvangen, omdat de rechtmatige eigenaren, de Provinciale Staten er des mor gens hadden vergaderd (voor de verkiezing van Gedeputeerde Staten en de zaal nu voor onze Haarlemsche vroeden moest worden in geruimd. Zoo eens in de twaalf jaar, wan neer de Provinciale Staten eens op Woens dag vergaderen, kojnt die herinnering en wordt het geheugen opgefrischt dat de ver gaderzaal van onze gemeenteraad, de Staten zaal dus, slechts een „tijdelijk", zij het dan ook een eeuwig-tijdelijke, raadszaal. Achter de tafel van het Dagelij ksch be- stusur was het gisterenmiddag een ruïne. Het was er als na een wandeling van den heer Springer in den Hout op zoek welke boomen er te vellen zijn. Links en rechts gaapten openingen. Niet minder dan twee wethou ders, de heeren Hulswit en Dr. Kruseman, waren afwezig, met vacantia, en, hoewel men niets te kort behoeft te doen aan de oaca- citeiten van het gedeelte van het college; dat nog te overgebleven, zou een tijdelijk wethouder in dezen vacantie-tijd, voor even- tueele gebeurlijkheden geen overdadige luxe zijn. ,Van de raadszitting zelf valt niet veel te releveeren. Den Schotensche Forensen heeft men blij gemaakt met goeden raad, maar aan hun wienschen is niet tegemoet gekomen; over de Hertenkamp is een boom opgezet, of dat Den Schotenschen Forensen heeft men blij een plaats voor meetingen is of niet, en tenslotte lokten de mededeelingen nog eeni ge discussie uit. Dat was alles. De edele heer Slingenberg zorgde bij de rondvraag voor het knaleffect, dat echter niet naar goede richting zal zijn gesprongen 1 De ooien van den directeur van Bouw en Woningtoezicht moeten rond twee uur wel getuit hebben. Naar aanleiding van antwoor den op door hem in de vorige raadszitting ge stelde vragen toonde de heer Levert zich, evenals in een vorige raadszitting, nog zeer, boos op den directeur van B. en W. Ge noemde heer verweet den directeur niet meer of minder aan hooghartigheid en te groote ze! uindigheid, die den raadsleden ont zegt zich in de zaken van zijn bureau te men gen. De heer Slingenberg sloot zich in hoofd zaak bij deze verwijten aan. Deze heeren n.l. hebben den directeur verzocht, met de woningtelling, een onderzoek in te stellen naar overbevolking. Dat vond de directeur niet goed, omdat zulk een onderzoek reed® systematisch geschiedt en omdat de telling) anders te lang zou duren. Dit was de reden waarom de heeren Levert en Slingenberg geraakt waren. Voor het overige verwijzen wij naar het verslag, zonder een oordeel te kunnen vellen. eHt percentage cijfer der plaatsel. directe belastingen werd op 5.2 gebracht, zonder dat er veel van gezegd werd. Trouwens de Raad had niet veel meer te doen dan ja te knikken. Hij stoat voor een voldongen feit De heer Lasschuit vroeg of de belasting nóg hooger zou worden, waarop de voorzitter heel nuchter antwoordde dat de Raad daar zelf heel veel aan zal kunnen doen. Dat is maar al te waar! In tusschen begroeten wij met genoegen het vooruitzicht, geopend door den heer Mr. Heerkens Thijssen, dat een wij ziging van onze belasting-verordening niet lang meer op icfa zal laten wachten. Af trek van kinderen, de som, benoodigd voor noodzakelijk levensonderhoud, zijn zaken die noodig onder de oogen moeten gezien wor den. Het besluit in zake de Hertenkamp, die zal afgestaan worden voor een meeting van Geheel-onthouders, kan onze goedkeuring niet fwegdragen. Waarom moet nu, vragen wij met den heer Heerkens Thijssen, waarom moet nu de raad zeggen: wij willen de iier- tiekamp wel geven, als onze deskundige, de tuinarchitect, zegt: het moet niet gedaan; worden. Men moet den heer Springer toch wat „au serieux" nemen. Het beroep op feesten, als de bloementen toonstelling, optochten voor Koninginnedag, gaat "niet geheel op. Noch bloemententoon stelling, noch Koninginnedag zijn meetings en het is juist het precedent, dat geschapen wordt, wat wij betreuren. Terecht merkte de voorzitter op dat de theorie van de leer, dat elk geval op zich zelf kan beoordeeld worden, heel mooi is, maar de practijk heel anders. De raad is niet bevoegd om te oordeelen, welke mee tings toegelaten mogen worden, welke niet. Dat is juist de moeilijkheid. En wij zou den wel eens willen zien op welke gronden eenzelfde vergunning geweigerd zal wor den aan den Bond voor Rationalistische op voeding, die Zondag j.l. open-luchtte in den tuin van de Bron. Een meeting werd tot nu toe nooit in de Hertenkamp gehouden, doch nu zal het ons niet verwonderen, als we weldra, tot groote ergernis van de wan delaars, op Zondag getuigen kunnen zijn van hij eenkomsten van allerlei soort en wij de ..Internationale" e.d. hooren brallen door den MÉM IBüQ 400 300 150 IN 00 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1