Irrigatoren M.J.SCHIPPER, Alles herstellen in Christus, SAFE-DEPOSIT. J. tl Ml WIJ II. Brouwersvaart O 13 c li é's KATHOLIEKE ILLUSTRATIE VERKSOPLOXAAL 1 KATHOLIEKEN! Van Overal. Wetenswaardig Allerlei. Te Bewertffijk Breukbanden, zeer sterk Xltiu Houtstraat 125. ChrlstuS'Beschouwingen m DE SPAARNE-BANK. G RI NT - SCHELPEN IQuin- en Rivierzand, - Telephoan 746. ALGEHEEN worden idverten» tiën voor de „NIEUWE HAARLEMSCHE COU- RANT'aangenomen door den Boekhandel J. ¥811 IC Pz. TELERS! 150. DEKKER VAN BE VEGT. - UTRECHT. Nieuwe Gracht 98 :-: HAARLEM. R. J. DE VRIES, VRAAGT PRIJSOPGAAF. Nieuwe Orasht 74. Telef. 1886 1LLE goederen Café BeEtaurant Firma Ku ij pers Eon diner van f 1500 hot convert. Prosper Montagné verhaalt in „Je sais tout" van een diner van 20 couverts, dat kort geleden te Parijs heeft plaats gehad en dat niet minder dan 61.400 francs heeft gekost. Twintig lekkerbekken hadden af spraak gemaakt om elkaar voor gezamen lijke rekening eens te onthalen op de fijnste dat wil in dit geval zeggen, op de zeld zaamste schotels. De schrijver in "de „Je sais tout" stelt ons in kennis met de hoofd schotels van het menu en met de kosten daarvan. Het is de moeite waard hem aan het woord te laten. Het banquet begon met „Sakuska", het Russisch voorgerecht dat in Frankrijk meer en meer en vogue komt en dat in een aan de banquetzaal grenzend vertrek wordt ge- qbruikt. Deze „ouverture" van het eetcon- cert is samengesteld uit een onnoemelijke hoeveelheid van koude en warme gerech ten, waarbij edele wijnen en likeuren in kleine glaasjes worden gesavoureerd. Zulks een sakuska kan, voor het geval alle fij ne gerechten vertegenwoordigd moeten zijn niet onder de 2000 francs geleverd worden, De oesters die dan geserveerd worden, kun nen, als men de beste neemt, voor niet minder dan 200 francs in rekening wor den gebracht. Daarin sluit zich weer aan een exotisch luxe-gerecht, nl. de „zwaluw nestensoep." Deze uit China geïmporteerde nestjes zijn tegenwoordig lang niet meer zoo zeldzaam als nog enkele jaren geleden, maar zij kosten toch nog 500 francs, indien de van deze nestjes getrokken consommé sma kelijk zal zijn. De volgende dang, een kippenbouillon, is goedkooper. Daar de kippen voor dit ge recht echter van een bijzonder ras zijn en uit het Russische gouvernement Wologda moesten komen, is 150 francs per stuk nog wel een redelijke prijs. Een duur gerecht is daarna een schotel „Wolga-sterlet". Deze dwergsteuren worden door gourmets slechts dan heerlijk gevon den, als zij levend in het water, waarin zij gevangen worden, aankomen. Aan dezen eisch kan men aan de oevers van de Wol- ga gemakkelijk voldoen, doch zeer moei lijk te Parijs. Om vier levende steriets te kunnen krijgen moet men er minstens 8 be stellen, want hoogstens de helft is in de meeste gevallen tegen het transport bestand zelfs als de visschen in de snelste treinen en in met Wolga-water gevulde reservoir vervoerd worden. Gedurende de reis moet het Wolga-water meermalen ververscht wor den, zoodat daarvoor een geheele dienst moet worden ingericht. Steriet voor 20 per sonen komt zoo ongeveer op het bagatel van 5000 francs te staan, waarbij dan nog komen de kostbare dingen, waarmee de visch wordt toebereid. Ook deze kosten een 250 francs. Een schotel „pieds de tortue" kost 2Ö0 francs; Antilopenbra is ook niet zoo goed koop, er moest 400 francs voor betaald wor den. Het is echter nog veel moeilijker het vleesch voor den volgenden schotel machtig te worden, n.l. voor „lendestuk van den Oeros". Aangezien deze dieren nog slechts worden aangetroffen in de wouden van N.- Rusland en dan nog slechts op het jacht gebied van den Tsaar, is het aan te nemen, dat deze schotel 5000 francs kost. Het spreekt vanzelf, dat ook de aller fijnste groenten werden geserveerd, doch de- deze spelen wat de kosten aangaat, geen rol in vergelijking met de andere schotels. Van het menu, dat uit 20 gangen bestond, vermelden we nog den schotel „Luculius-or- tolanen" wier sappig vleesch in reuzentruf- fels wordt geserveerd. Daar men 40 truffels van 500 francs per stuk noodig had, kost- e deze gang 20.000 francs. Voor de vruch ten aan het dessert en de rijke bloemver- siering der tafel stond het bedrag van 15.000 francs op de rekening; voor wijnen en li keuren evenveel. De menu-kaart was natuurlijk door een kunstenaar van grooten naam ontworpen en op de schoonste wijze greproduceerd; een en ander kostte daarom niet minder dan 10.000 francs. Zoo kwam men tot het to taalbedrag van 61.4000 francs of ruim 1500 gulden per couvert. Hdbl. Verboden te klagen. Over den telefoondienst te Dresden hebben de ruim 20,000 aangeslotenen niet dan klach ten. De mannen van zaken verklaren dat hun bedrijf de grootste schade ondervindt van het gebrekkige half-automatische stelsel van aansluiting. In den gemeenteraad van de hoofdstad van Saksen is nu meegedeeld dat het centraal telefoonbeheer heeft gedreigdhet tele foonkantoor voor een jaar te sluiten, als de klachten niet ophouden. EEN NARCOTISCH GEWEER. Een Amerikaan Alexander Humphry heeft een parcotisch geweer uitgevonden. Hij wil daarmee de slachtoffers van den oorlog ten minste een deel van hun lijden besparen, door aan den kogel een stof toe te voe gen, die een verdooving teweeg brengt. Vol gens een bericht van de English Mechanic heeft een comité van officieren, sportlui en politiebeambten proeven met deze nieuwe vinding genomen. De kogel bevat een kleine hoeveelheid morfine, die onmiddellijk na 't treffen in werking treedt. De soldaat, die door dezen nieuwen kogel een vleeschwond ontvangt, wordt voor dien dag buiten ge vecht gesteld: hij valt ter aarde en slaapt. Wie doodelijk gewond wordt, blijft de dood strijd bepaard. MELK EN MELKGEBRUIK. C. B. schrijft in het Kath. Wbld. Melk is een waardevol voedingsmiddel. Is zij afkomstig van normale dieren, dan bevat zij, behalve de afscheidingen der bloedvaat- klieren, zeer gewichtige fermenten, die de spijsvertering en assimilatie bevorderen, en voorts voedingsstoffen als eiwit, vet, melksui ker, lecithine, en mineraalstoffen, als phos phorus, kalk, ijzer, enz. Eén liter goede melk bevat ongeveer 35 gram eiwit, 40 gram melk suiker. en 3540 gram vet. De bekende arts te Karlsbad, dr. A. Lorand zegt in zijn werk, „Oud worden en jong blijven" van de melk, dat zij is het voedsel, dat een aantal van onze gewichtigste organen het best kunnen verdra gen, zonder dat ze meer werk behoeven te doen. Bij vleesch,kost daarentegen zoo zegt hij wordt van de werkzaamheid der lever en der schildklier veel gevorderd. Ook worden die organen, welke de verschillende voedings stoffen moeten assimileeren (in eigenlijke voe dingsstoffen veranderen) en heur vergiftige bestvnddeelen moeten verdrijven, door melk voeding het minst in beslag genomen. Daar door komt het ook, dat lever- en nierlijders zich het beste gevoelen bij een overwegende melkvoeding. Ook aan de nieren bekomt een voeding zoo schrijft deze arts verder wel ke een weinig zout bevat, zooals melk, het beste, terwijl rauwe melk ook gunstig werkt (misschien door het gehalte aan gistingsstof- fen en melksuiker) op de ontlasting. Gekookte melk stopt eerder. Voor patiënten, die aan bloedvaatverkalking lijden, is een overwegende melkvoeding eveneens het beste. Reeds honderden jaren ried Borudelot, de beroemde lijfarts van den grooten Condé en van de Zweedsche koningin Christine, al zijn patiënten aan, zeer veel melk te gebruiken, waarvan hij geloofde, dat ze „het bloed deed herleven. Het beste is de melk, wanneer ze versch van de koe, nog met de warmte van het dier wordt gedronken. Ze blijft dan, evenals andere ver warmde vloeistoffen, maar kort in de maag; dit werd ook geconstateerd van koude, rauwe melk, in tegenstelling met koude gekookte melk. Dat melk door het koken haar waarde volle eigenschappen voor het grootste deel ver liest, ja zelfs dan nadeelig kan werken, werd naar dr. Lorand meedeelt door proeven bij dieren overtuigend bewezen. Bekring voe derde kalveren van onderscheidene boerderijen in 'Maagdenburg en op landgoederijen in Bo- hemen en Hongarije met afgekookte en rau we melk, om ze met elkaar te vergelijken. Spoe dig zag men een groot verschil in het gedijen der dieren. De met gekookte melk gevoede kal veren vertoonden verschijnselen van rachitis (Engelsche ziekte). Ook trad een op scorbut (scheurbuik) gelijkende toestand op, en ver scheidene dieren stierven aan uitputtende di- arrhee. Bij kinderen kan men dezelfde ver schijnselen en bovendien de Barlowsehe ziekte waarnemen wanneer zij gekookte, oververhitte melk, die zooals in groote steden dik wijls voorkomt niet geheel versch is, krijgen. Dr. Lorand beveelt dan ook dringend aan al leen rauwe melk te gebruiken en deze alleen dan tot 60 of 70 gTaden te verwarmen, wanneer de herkomst verdacht is. Is de melk van onbe kende of twijfelachtige herkomst, dan moet aan patiënten worden aangeraden de melk te koken of gesteriliseerd te drinken„daar de tubercu lose evenals andere infectieziekten zonder twij fel door de melk van dieren op menschen over gebracht kan worden." Hebben echter de proe ven van den veearts uitgemaakt, dat het dier gezond is en niet reageert op tuberculine, en hebben we ook de zekerheid, dat de melk niet gedoopt is voor een of ander vloeistof, welke bacteriën bevat, vervalscht of door vaten ver ontreinigd is, dan kunnen wij zonder beden ken de melk rauw drinken. Het gelukkigst is daarom degene, die eigen koeien of geiten bezit, en ze in een goed geluchten stal, of nog beter, buiten kan houden. DE „QUARANTAINE" DER DIAMANT- GRAVERS. Bij de diamant-mijnen aan den Witwaters- rand en elders in Zuid-Afrika, werd en wordt nog heel wat diamant gestolen. Weliswaar is de clandestiene-verkoop van diamanten streng verboden en wordt „eidibi" (Illicit diamond bnyging, ongeoorl. diam., k.) ern stig bestraft, maar toch ontglippen er nog heel wat diamantdieven aan de armen der gerechtigheid. Als men al de maatregelen in aanmerking neemt, die de mijn-maatschap pijen tegen dit euvel nemen, beschouwt men diefstal haast als uitgesloten. Iedere arbei der, die de mijn-maatschappij vaarwel zegt, moet eerst een „guarantaine" van een week ondergaan. Bij een blanke bestaat deze in een strenge, opvallende bewaking door deteetle- ven, bij een kleurling gaat men nog anders te werk. De zwarte arbeiders, die in den tijd, dat zij in den mijn werken geheel als gevan genen worden behandeld, moeten, als zij hun ontslag nemen, die week quarantaine door brengen in een bepaald gebouw, het „deten- tion-house". Dit verblijf is omringd door een hooge muur, de kleurlingen worden er ont kleed en onder strenge bewaking opgesloten. Dag en nacht zijn zij onder toezicht. En toch worden er nog diamanten gestolen. Zoo ver bergen de negers en Chineezen de diaman ten in mond, neus en ooren en zelfs brengen zij zich wonden toe, waarin zij de diamant stoppen, die dan met diamant en al heelen. DE INVOER VAN KUNSTSCHATTEN IN AMERIKA IN 1912. De „Moniteur officiel du commerce" pu bliceert eenige cijfers omtrent den invoer van kunstschatten in Amerika gedurende het i jaar 1912. De totale waarde bedroeg 60739776 dollar, tegen 27443374 dollar in 1911 en 19'A millioen in 1910. Het grootste gedeelte voor 58 millioen bestond uit oude kunst werken, schilderijen, teekeningen, etsen en beeldhouwwerken, die voor meer dan twin tig jaar gemaakt zijn en kunstvoorwerpen, die meer dan honderd jaar oud zijn. Al Oeze kunstschatten mogen belastingvrij ingevoerd worden. De meeste kunstwerken waren !n 1912 afkomstig uit Engeland (voor 36 mill, dollar), vervolgens komen Frankrijk (2014 mill.), Duitschland (1838000 dollar), Italië (801000 dollar) en Nederland (173000 dollar.) EEN NOORSCHE EXPEDITIE VOOR ZEE-ONDERZOEK. De inwoners van Bergen hebbeu voor eigen rekening een schip voor zee-onderzoek laten bouwen, de „Armauer Hancen", dat thans de eerste tocht ondernomen heeft. De expe ditie zal zich hoofdzakelijk bezighouden met het onderzoek van den Golfstroom van de i Azoren tot de Orkney-eilanden. Behalve vier i Noorsche geleerden neemt de Duitsche pro fessor Auerbaeh aan den tocht deel, evenals twee leden der volgende Pool-expeditie van Amundsen. KOSTBARE AUTOGRAFIëN. Onlangs werd te Parijs een zeer kostbare verzameling auto-grafieën voor hooge prijzen publiek verkocht. Zoo bracht een brief van Karei den Negenden aan zijn zuster, de ko ningin van Spanje 1453 frs. op. Voor een merkwaardige kantteekening van Napoleon den Eersten bij een brief van Marmont werd 1115 frs. betaald. Een brief van Sixtus den Vijfden aan Hendrik den Derden bracht 1710 frs. op. Een brief van den Hertog van Eng- hien 300 frs., een van keizerin Josephine aan Menneval 510 frs., een gewone kwitantie van La Fontaine 330 frs. een brief van Md. de Sevigné 545 frs., een billet van Charles Stu art, de jonge Pretendent 210 frs. en een schuldbekentenis van Xaintrailles, een der begeleiders van Jeanne d'Arc 350 frs. DE OPNAME VAN CINEMATOGRAAF» FILMS. Velen hebben in de bioeicoop de films ge zien, opgenomen op den tocht van Scott in de Zuidpoolstreken. In de Scientific American worden afzonderlijke foto's van die films ge reproduceerd. Daarbij zijn er zeer interes sante, vooral 'die welke op het leven en broeden van de vetganzen betrekking hebben. Ponting, de man die de opnamen gedaan heeft, heeft daarover het een en ander mee gedeeld. Daaruit blijkt, dat hij als fotograaf en opnemer van cinematograaf-films de heele wereld is door geweest en dat hij in alle kli maten en onder alle omstandigheden heeft ge arbeid. Ook „in de rijnboe en de moerassen van Java" heeft hij gewerkt. Wat betreft zijn arbeid als lid van de Scott-expeditie vertelde Ponting: Van al de tooneelen, die ik .voor de cinema- tograaf heb opgenomen, was de Erebusvul kaan het moeilijkst. Het zou dwaasheid zijn geweest, het zware toestel tegen den berg op te sleepen; maar door een gelukkig toeval 'kon, dank zij het gebruik van een speciale telesoopische lens, een prachtige duidelijke film van den vulkaan worden verkregen. Op een keer was ik bezig een film te ne men van een paar kuikens van Skua-meeuwen in hun nest en van zeer dichtbij toen ik zoo woedend door de oude vogels werd aangevallen, dat ik bijna tegen den grond ging. Een der vogels sloeg mij met zijn vleugels zoo in het oog dat ik een uur of twee hevige pijn voelde en ik vreesde dat ik het gebruik van het oog zou moeten mis sen. Bij een andere gelegenheid, toen ik pro beerde een zeehond die wellicht 500 pond woog, er toe te krijgen voor mij te poseeren, toonde het beest zich daar plotseling een hevig tegenstander van. Het vloog mij aan, kreeg mijn been te pakken en gooide mij on dersteboven. Zijn tanden drongen door mijn goed heen en brachten mij een bloedende wonde toe. Maar ik kwaim er nog goed af. Was ik niet gevallen dan zou vrees ik mijn been gebroken zijn. Dit is, naar ik meen, het eenige voorbeeld, dat er bekend is, dat een Weddell-zeehond een mensch heeft gebeten. Maar, ik had het zelf uitgelokt, en ongetwijfeld kreeg ik enkel mijn verdiende loon." Een van de meest curieuze foto's door Pon ting genomen, is die van een vetgans, die rus tig zit te broeden, terwijl de vogel tot aan den kop onder de sneeuw zit. Do vetganzen hebben een allerprimitiefst nest; oen hoop je steenen. N. R. Crt. DE VERBREIDING DER PEST. Na afloop van de Haagsche opium-confe rentie zal de officieele Chineesche vertegen woordiger, Dr .Wielienten, het Internationaal Medisch Congres hijwonen, dat in Augustus te Londen zal plaats hebben. Deze geleerde wil daar een voordracht houden over de on waarheid van de theorie, dat de pest-epide- mie, die in de jaren 1910 en 1911 in Mantsjoe- rije heerschte, veroorzaakt zou zijn door tar- haganen. Als directeur van het Instituut voor Pest-bestrijding in Noord-Mantsjoerije, heeft Dr. Wielienten op uitgebreide schaal onder zoekingen kunnen houden over het aandeel, dat de tarhaganen in de pest-epidemie had den genomen. Hoewel de dieren wel eens aan pest lijden, hebben zij zeer weinig bijdragen tot de verbreiding der ziekte. Het bewijs dat de tarbagaan geen pest- kiemdrager is, is voor de bonthandel in Mantsjoerije van het grootste belang. EEN UITVINDING. Gisteren is in het Lagerhuis gesproken over een uitvinding van een zekeren Pollen, zijnde een toestel, dat bij het schieten aan boord van een varend schip op een even eens bewegelijk doel voortdurend de veran dering in afstand aangeeft. Dat is natuur lijk in den oorlog van het grootste gewicht. Het bericht was door de pers gegaan, dat er aan'boord van het linieschip Orion uitmun tende resultaten met dat toestel waren ver kregen, maar de admiraliteit desondanks besloten was het niet aan te lcoopen, zoodat er gevaar bestond dat het aan een vreemde mogendheid werd verkocht. Minister Churchill bevestigde dat bericht, maar zei, dat de uitmuntend uitgevallen schietproeven niet aan dat toestel waren te danken, en officieren van de vloot nu bezig waren een toestel te maken, dat wel zou doen wat dat van Pollen niet of niet voldoende vermocht. EEN ROOVERGESCHIEDENIS UIT ZUID- SJANS I. De eerw. pater Chrysologus Kaspers, werk zaam in de Missie van Zuid-Sjansi, schrijft aan de „Gelderlander" over een roover-soldaten- geschiedenis, die voor eenige maanden terug in Zuid-Sjansi heeft plaats gegrepen. In den nazomer van het vorig jaar werd er door den onderkoning van Sjansi een man ge stuurd naar Lu-an-fu, (hoofdplaats van het Zuid-Oosten der provincie en Bisschop, residen tie) met allerlei opdrachten om de verwarde .toe standen weer wat op orde te brengen. Hij was ciciel en militair gouverneur tegelijk in tegen stelling met de vorige mandarijnen die zich „ta- jen" groot man noemden, heette hij zich Yang- hien-cheng of te wel: mijnheer Yang, een ge volg waarschijnlijk van de nieuwe Republikein- sche idees van vrijheid, gelijkheid en broeder schap. Zijn eerste en voornaamste plicht was flink op te treden tegen de roovers die de streken on veilig maakten, 't Moet gezegd: mijnheer Yang was een flink militair, die zijn soldaten door woord en voorbeeld wist te bemoedigen, en den roovers verschillende verliezen toebracht, en sommigen gevangen nam. Op zekeren dag trok tiij weer uit met zijn soldaten om de roovers op te zoeken; toen zij echter door een hollen weg reden, die aan beide kanten steil omhoog ging, werd er eensklaps een bom naar beneden gewor pen, waardoor M. Yang getroffen werd. Zoo hadden de roovers zich van hun grootsten vij and ontdaan. Bij de begrafenis van M. Yang werden eenige gevangen roovers terechtgesteld en hun hart ter zijner eere verbrand. Er kwam een nieuwe gouverneur, mijnheer Wei, die het werk van zijn voorganger moest voortzetten. Al spoedig werd er verteld, dat M. Wei lang zoo flink niet was als zijn voorgan ger hij kan de soldaten niet baas, zei mendeze luisteren niet meer en doen wat ze willen. Bij een volgende gelegenheid bleek dat ook duidelijk. De roovers deden een inval in een stadje, vermoorden den mandarijn en nog eeni ge beambten, terwijl hun hart verbrand werd, als weerwraak over hun gevallen kameraden. Dit moest natuurlijk gestraft worden. M. Wei trok er met zijn soldaten op af, maar toen hij in 't stadje aankwam waren de roovers verdwe nen hij wilde ze achtervolgen, maar daar had den de soldaten niet veel trek in, en toen hij hen ertoe wilde dwingen, dreigden ze oproerig te worden, zoodat hij maar stil naar Lu-an-fu te rugtrok. De verhouding tusschen aanvoerder en soldaten werd echter steeds meer gespannen totdat ten laatste M .Wei zijn leven niet meer veilig was; heimelijk trok hij er toen tusschen uit en ging naar Pai-ynen-fu, de hoofdstad van de provincie om de soldaten aan te klagen. Toen braken er eenige bange dagen aan voor de be woners van Lu-an-fu. Juist in dien tijd kwam ik door de stad gereden, om mij naar de Bissch- residentie te begeven. Heb je niets bijzonders in de stad opgemerkt? vroeg men mij. Neen, gaf ik ten antwoord, wel waren er een paar win kels gesloten en leek 't me op straat niet zoo druk als anders, maar overigens zag ik niets bijzonders. O, gelukkig, zei mijn ondervrager, men is bang dat de soldaten gaan plunderen, den heelen nacht hebben we in de kerk gewaakt en de Zuiderpoort heb ik laten dichtmetselen, omdat ik bang ben dat ze ook hier zullen komen. Zoo werden een paar dagen in angst en vrees doorgebracht tot men de soldaten gunstiger trachtte te stemmen door hun een groot diner en verdere geschenken aan te bieden. Zij lieten zich bewegen en beloofden dat ze niets tegen de stadgenooten zouden doen, maar dan moes ten ook dezen beloven een goed woordje voor hen te doen dat ze niet zouden ontslagen wor den; want als M. Wei terugkomt met andere soldaten, zeiden ze, dan gaan we vechten en hem zelf schieten we dood. M. Wei kwam ech ter niet terug. Er kwam een ander, heel alleen zonder soldaten, die hen met mooie woorden wist te paaien, zoodat alles goed afliep. Een maand later kwamen er echter nieuwe soldaten in de stad, de oude werden ontwapend en weg gestuurd. Dit is in China de gewone methode om zich' van onwillige, oproerige soldaten te ontdoen; zooals men ziet, moet men hierbij al heel diplo matiek te werk gaan, want er is altijd gevaar dat de soldaten met wapens en ammunitie er tusschen uit trekken, om zich in een roovers- bende om te zetten, en op eigen gelegenheid hun „vak" te gaan uitoefenen. Tusschen soldaten en roovers is dus maar een heel klein beetje verschil. Breestraat Beverwijk. geheel Compleet vanaf f 1,25 per stuk. f 1.50. Verkrijgbaar bij GELD verkrijgbaar, rests 5 pCt. 's jssre, met es zon der borgen. Adres N. Groeimarkt 6. Kastoor geopend van 9—6. Zatardage van 9—2. door Fr. PETRUS ZIELEK! O, F. BB. (EERSTE REEKS). Uitgegeven onder bet stempel der Apologetische Vereeniging Petrus Casisius 146 Bldz, Prijst0.40. Voor verepreidiDg per 100 exemplaren f 32,» Verkrijgbaar in den boekhandel of bij den uitgever Reltsning-Couraanf, Crtdieiett, Deposito's, Incassearingon, Wissels, Prolongation, Effecten, Coupons enz. Lange Vlamingstraat 24 in waterdichte Dek- en Wagenzeilen. Ook te Huur. 6EBR. LOOTS, Pieterstr. 19-21 TELEFOON 721. OUDE BELEGEN BORDEAUX EN BOURGONGE WIJNEN. VOOR DE worden alle vervaardigd in de Chemigrafische Ateliers van de N. V. 0 R U K K E R IJ D E SPAARNESTAD, KINDERHUISVEST, -■ HAARLEM kunnen dagelijks ter verkoop ingebracht en steeds gehaaid worden. P. ROGGEVEEN Lzn. MAKELAAR. Ondsta Zaak v, h. Stationsplein. OPGERICHT Ao. 1839. Aperte see! beiehikbeer voor vergaderingen en alle voorkomende partijen 5 TELEFOON No. 786. Aanbevelend. L. JONCKBLOEDT, Reatanratenr. N.l. Naaet de Kei(ek|ke Mftelgfsbrlok vee den Neer IEIJNES Least geen liberale bladen meer Voor Uw zaken heeft udeianiet. meer noodig. Gij kunt volstaan met DE MAASBODE, Dagblad voor Nederland met Ochtend- en Avond editie. Prija per kwartaal f 4.— Agent voor Haarlem, Overveen, Heemstede J. SCHIPPER'a Boekhandel, Groote Houtstraat 24, Haarlen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8