DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 0JKKLWI MIS3I lil liiii «d»™. STADSNIEUWS. EERSTE tótftii, ^insispiïMiswest 29«Sf-33s üaai*!©iti VOOR DE H00MSCHE VROUW. VRIJDAG 4 JULI 1913 38st« Jaargang Mo. 8177 AHONNEMKNTSPBIJSf twr maanaen voor Haarlem /185 Voor de plaatsen, waar een agent ïb gevestigd (kom der gom.) - 1,35 V nor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.86 Afzonderlijke nummers 6.03 Daxpsaiax van f£esla©iie en Adcninistraiia Isstereonamunaal Telefoonnonamer I4SS» PRIJS DER A DVERTENTIëNi Van 18 egels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel mew W ot Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel Bnïtenl 80 ot Dienstaanbiedingen 25 et (6 regels), driemaal voor 50 ct tt contant). GULDEN bt) levenslange «nga. echiktheid tot werken. Alle betalende abonnee en dit blad, die la Kei Bedt eener- verzekeringspolis rijn, sfin volgeso de bepalingen op de polissen vermeld, legen ongelukken vemekerd voort GULDEN b8 liPs-fl GULDEN b9 lüÉfó GULDEN b3 band of voet fifiJ dén oog. I vJÜ «én daim. 2ULDEN bQ verlies van wiianringeg. GULDEN bQ verlies van «én anderen vinger. De elfkeerlng dezer bedragen word! gegarandeerd door ie MaataebappS ^ollandaeba Algemeenc Verzekeringsbank*1 ie Schiedam. Dei sstteatmea* twess Ilia ©St. isessasst uit HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD PLATEN: Brindejouc des Moulinais te St. Petersburg. De koning van Saksen in een luchtschip. Vervoer van vliegmachines. Het V redespaleis. De Koninklijke familie m Zuid-Limburg. Keizer Franz Jozef en de aviateurs. Tuinbouw tusschen Leiden en den Hang (3). Damad Salid Pacha. De Sx>aausche koningskinderen, 't.Feesttooneelspel van den Katholieken Kring te Rotterdam. De kleine digo Griekscke kleederdrachten. De kleine natuuronderzoeker. Poinearé en koning Ge orge. I)e nieuwe kapel van liet St. Elisabeths- gestiebt te Alkmaar. TEKST: Bij onze platen. Haar roeping (vervolg). Waar een natte zomer goed voor is. Gerald ine. Voor onze Jongens en Meisjes. agenda. 5 Juli. Gebouw St. Bav'o R. K. Volksbond uur Hulpspaarbank Schoterkwar- tier. Half 9 Spaarkas St. Nicolaas (winter provisie). Half 9 spaarbank. Inschrijving Loop. Bakkerij. Bibliotheek. Het Blauwe Kruis Oude Groen markt 8—9 uur Consultatiebureau voor drankzuchtigen. A p o 11 o-t h e a t e r Barteljorisstraat v oorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Schouwburg Jansweg Biocoop- exploitatie Herm. Smits. Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling. Etsen van Rembrandt. Haariemsche Aliedacjes No. 884. DE STEMMING VAN GISTEREN. De roode muziek speelt door! ook bij <le gemeenteraadsverkiezingen. De roode vloed, dm zich teekende bij de Staten- en Tweeae Kamerverkiezingen, houdt aan en over stroomt langzaam maar zeker bet liberalis me. Toch achten wij den groei van het stem- meutal der socialisten te abnormaal, dan dat zij lang zou kunnen duren. Rood is op het moment een modekleur en dat maakt veel duidelijk. De ontnuchtering zal niet uitblij ven. Yv at echter ook treft is de aftakeling van het Liberalisme. In district I vielen twee liberalen uit. Van de acht candidaten haal den zij de minste stemmen. Onder de twee is het zittend lid, de heer Levert. Dit doet ons leed. Van de aftredende linksche raadsleden was deze gematigde liberaal ons het meest sympathiek en gaarne hadden wij liem behouden, liever dan den heer Breda Ateynenberg. Deze hield zich alleen van de liberalen staande, hoewel zijn stemmencijfer bleef onder dat van Joosten zelfs. In distriet H liep het beter af voor hen. Daar haalden zij de hoogste cijfers, hoe wel geen het tot de volstrekte meerderheid kon brengen, zelfs wethouder de Breuk niet. In district'III zagen de liberalen bij deze stemming ook reeds een hunner candidaten, den heer van Veen, uitgeworpen en moesten zij de vlag strijken voor de socialisten. Reden voor de liberalen om te juichen is er dus allerminst. Integendeel waren wij in hun plaats, wij zouden er een hard hoofd in hebben. Maar zij weten raad. Het zou ons niet verwonderen of de volgende week trekken zij arm in arm met de „Rooden" naar de stembus. Wat geven en nemen, ziet u, en de zaak is gezond. En wanneer zij er dan in slagen misschien om met geweldige krachtsontplooiing en met behulp van al hun troepen de rechterpartijen hier of daar een beentje te lichten, dan jubelen zij vic torie om deze Pyrrhus-overwinning. Waar lijk nog eenige overwinningen van die soort met behulp der socialisten en alle liberale heeren zijn uit den Raad gebonjourd 1 Men herinnert zich hoe bij de Statenver kiezing onze candidaat het heeft afgelegd tegen het monsterverbond der liberalen en socialisten, hoe in de plaats der liberale heeren Losecaat Vermeer en v. d. Mersch, gekozen zijn de Vrijz. Dem. Slingenberg en de (S.D.A.P.'er Nagtzaam, en na koevele pour parlers men tot het accoord is gekomen. Na afloop der verkiezing uitte een bekend deftig unie-liberaal voorman hier ter stede zijn tevredenheid met te zeggen: Ziezoo, wij hebben toch onzen zin gekregen, er op doelende dat de linksche candidaten gekozen zijn. Zoo iets heeft veel weg van boerenkies pijn. Wat bet stemmenaantal onzer Rechtsche candidaten betreft en hun kansen voor de herstemming, deze staan goed en wij heb ben goeden moed. De heer M. de Braai, een onzer rechtsche candidaten is er met vlag en wimpel ge komen. Dat is onze eerste, een prachtig», overwinning en een mooi succes voor den heer de Braai persoonlijk. Wij wenschen den heer de Braai geluk. Hij is de eenige der aftredende raadsleden, die er bij eerste stem ming kwam, zij het dan ook met behulp van niet-Rechtsche kiezers. De heer de Jong behaalde in district III ook een mooi stem mencijfer en onze R. K. candidaat de heer M. L. A. Klein, staat met den heer Andreae boven aan de lijst van de candidaten, die niet aftredend raadslid zijn. Dit geeft ons goeden moed voor de herstemming. Ook de heer Jonckbloedt behaalde in district II een mooi cijfer en maakt een goede kans een der vier beschikbare zetels in te nemen, mits er nog hard gewerkt wordt. In district I staat het vrijwel zeker dat de heer Visser, ons aftredend R. K. raadslid, herkozen wordt, en dat Mr. A. Bruch den zetel zal innemen van den heer Levert. Hun cijfers zijn prachtig. Ten slotte wijzen wij nog op de eigenaar dige combinatie der candidaten in distinct III. Daar betwistten twee rechtsche candida ten, twee liberale en twee sociaal-democra ten elkander de drie zetels. Een opmerking moet ons nog van het hart en deze geldt voor alle districten. Onze can didaten hadden er allen kunnen komen reeds bij eerste stemming, indien de kiezers wat trouwer waren opgekomen. Het stemmenaan tal nagaande, nu uitgebracht, en dat, uitge bracht bij vorige stemmingen, is het duidelijk dat het leeuwendeel der weggebleven kie zers aan rechts behoort. Dat is lammer. Maar j steeds laat men het op de herstemming, aan- komen, en loopt dan het vuur uit de sloffen, hoewel wij het van de eerste stemming kunnen hebben, zooals- nu weer duidelijk blijkt. Zeer druk is er niet gestemd. In het ge heel kwamen 7578 kiezers op van de 10193, verdeeld als volgt in I 2603; II 3585; III 4005, kiezers. Nu flink aan den slag voor de herstemmin gen 1 NED. OUDHEIDKUNDIGE BOND. Gisteren vergaderde alhier de Oudheidkun dige Bond, onder voorzitterschap van Mr. Dr. Van Overvoorde, die er in zijn ope ningswoord op wees, dat moeilijke vraag stukken te behandelen zouden zijn. Hij be sprak enkele feiten op oudheidkundig ge bied en constateerde, dat er over het alge meen een opgewekt leven heerscht. In behandeling werden vervolgens geno men een reeks stellingen, aan de orde ge steld door een commissie, bestaande uit de heeren mr. G. Muller, dr. Hofstede de Groot, dr. A. Pit, dr. Jan Veth en G. J. Honig. De meeste dezer stellingen werden zonder discussie aangenomen, andere na enkele be sprekingen. In de vergadering van gisteravond bracht de secretaris, de heer H. E. van Gelder, het jaarverslag uit. In het afgeloopen jaar is niet veel voor gevallen: de bond behoefde in niet veel ge vallen op te komen voor bedreigde monu menten. De hond telt thans 34 vereenigiugen, 37 persoonlijke leden en 423 correspond eeren de leden. Enkele gestorven leden werden her dacht. De secretaris, die zich niet herkiesbaar stelde, nam ten slotte afscheid, dankbaar er kennende de medewerking en steun, die hij in de 6 jaren van zijn secretarisschap heeft mogen ondervinden. Besloten werd vervolgens het aantal be stuursleden van 5 op 9 te brengen. Tot be stuurslid werd herkozen de heer P. A. Hoe- fer te Hattum, en gekozen jhr. A. E. O. Sasse van IJsselt te 's Hertogenbosch, mr. YV. Pol man Kruseman te Middelburg, jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck te Maastricht, dr. M. P. Rooseboom, secretaris, te 's Gravenhage, dr. H. P. Coster, penningmeester, te Gronin gen. De voorzitter herdacht de verdiensten van den afgetreden secretaris, den heer De Gel der. In de Bulletin-redactie werden herkozen de heeren prof. dr. W. Martin, prof. dr. W. Vogelsang, mr. dr. J. Overvoorde en jhr. H. Teding van Berkhout, en gekozen de hee ren dr. Jan Kalff en dr. A. O. van Kerkwijk. Mr. dr. Overvoorde werd tot voorzitter van het bestuur herkozen. Bepaald werd, dat de volgende vergade ring te Breda zal plaats hebben. Men zal trachten nog dezen zomer een oud heidkundige excursie te organiseeren, en daaraan te verhinden een bezoek aan de ten toonstelling te Gent. Hedenmorgen tien uur werden de leden van den Bond door het gemeentebestuur of ficieel op het Raadhuis verwelkomd in de oude Raadszaal, die met groen en bloemen voor deze gelegenheid versierd was. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door den burgemeester, de wethouders de Breuk en Loosjes, en den secretaris, ter wijl ook enkele raadsleden door hunne te genwoordigheid blijken van hunne belang stelling gaven. De burgemeester, Jhr. Mr. W. B. Sand- berg, sprak de leden volgenderwijze toet Zeer gaarne is door "het Gemeentebestuur van Haarlem voldaan aan het verzoek om uwe Vereeniging ten Stadhuize te ontvan gen. Zeer gaarne, omdat het ons in de eerste plaats verheugt, dat ditmaal onze eeuwen oude stad door u is uitgekozen voor de jaarvergadering en den daarbij behoorenden rondgang, maar voorts ook omdat ons daar door de ongezochte gelegenheid geboden wordt onze hoogachting en waardeering uit te spreken voor den Nederlandschen Oud heidkundigen Bond en zijn streven. Hartelijk welkom alzoo leden van dien Bond en overige aanwezigen I In uw laatste twee bulletins komen arti kelen voor getiteld „Frans Hals Museum" van den heer Gratama en „Oud Haarlem" van den heer Weissman; de lezing hiervan zal u den tocht van lieden zoo uitnemend hebben voorbereid dat ik in deze moet vol staan met te wenschen, dat aan de ver wachtingen, die gij koestert, zal worden vol daan. Slechts één opmerking; wanneer u straks zult gekomen zijn bij de Amsterdam- sche Poort zullen waarschijnlijk velen uwer zich herinneren dat in een der Bulletins van 1912 voorkomt een overzicht van ontwerpen en voorstellen, welke ten doel hebben den toestand aldaar meer in overeenstemming te brengen met de toenemende eischen van het verkeer. Aan het slot van dat stuk wordt geconstateerd, dat in ieder geval die poort niet in sloopershanden zal vallen en dat de oplossing dezer kwestie veler belangstel ling trekt; volkomen waarl Juist die groote belangstelling die zich o.a. uitte in ver schillende adviezen, waarvan het gemeente bestuur dankbaar kennis heeft genomen is echter mede oorzaak dat nog geene beslis sing in deze is genomen; ik wijs hier slechts op om te voorkomen dat men zich ter plaat se zou afvragen wat er nu eigenlijk gewij zigd is. De toestand is n.l. nog onveran derd en waar ik wel eens betreur, dat be langrijke zaken somtijds zoo moeilijk tot een einde gebracht kunnen worden, zoo zie ik er in dit geval toch ook eene goede zijde aan; immers het is niet onmogelijk, dat bij velen uwer de wensch zal opkomen om na eenigen tijd ook weder gezamenlijk de veranderingen in oogenschouw te nemen en zoodoende zouden wij dan het genoegen hebben u nogmaals hier te begroeten. Het feit, dat van do andere poorten er geen enkele meer over is zal voor u wel aanleiding zijn om opnieuw te betreuren dat niet sinds lang een wet. tot bescherming on zer monumenten bestaat en om met kracht op de totstandkoming daarvan aan te dringen; en ik moet bekennen, dat vroeger ook Haar lem in deze schuldig is geweest; de schuld •is m.i. echter verjaard en ik zou u willen voorstellen er een streep door te halen; de laatste tientallen van jaren heeft zich ook hier nieuw leven op oudheidkundig gebied ontwikkeld, waarbij de vereeniging „Haar lem" met haar wakker bestuur vóórgaat; haar geschenk aan de gemeente van een aan zienlijk bedrag om den toren op het Raad huis te doen reconstrueeren is hiervan het laatste bewijs. Ik hoop dan ook dat uwe critische blikken veel zullen ontwaren dat u aangenaam aan doet, weinig dat hindert en mag het zijn niets dat ergert. De voorzitter van der* Oudheidkundigen Bond Mr. Dr. Overvoorde dankte in welge kozen bewoordingen voor de hartelijke woor den van den Burgemeester. Hij herdacht met dankbaarheid wat door Haarlem voor de oude monumenten gedaan heeft en wees hiervoor op den bouw van het Frans Halsmuseum en op den toren, die op het Raadhuis zal gebouwd worden. Hij vond hierbij gelegenheid in welwillende woorden de vereeniging „Haerlem" te gedenken, die onder voorzitterschap van' wethouder J. d« Breuk zoo nuttig werkzaam is. Vervolgens werd de eerewijn rondgediend. De leden brachten als nu een bezoek aan de oude St. Bavokerk, de Amsterdamsche Poort, de Bakenesserkerk, de Waal sche kerk en ge bruikten de lunch bij Brinkmann. In den mid dag werden bezocht het Teyler- en Frans Halsmuseum, waarna gedineerd werd in Hotel Roozen. Hedenavond wordt voor den Oudheidkundi gen Bond ©en concert gegeven in de Sociëteit Trou moet Blijeken. Morgen wordt een be zoek gebracht aan de ruïne van Brederode. ONBESTELBARE STUKKEN. Lijst der onbestelbare stukken gedurende de 2e helft der maand Juni 1913. BINNENLAND. 2 Brieven. N. Rasohs, Alkmaar. Vict Janssens, Amersfoort. Mej. M. v. Tongeren, Mej. J. v. d. Meer, Donkere dienstmeisje, allen te Amsterdam. Jos. Freiberger, Arn hem. A. J. Moll, Station do Bilt. M. Smit, J. J. Spronk, beiden te Bloemeudaal. O. J. A. v. Meel, D. Koper, beiden te Breda. M. de Vries, W. Negrijn, beiden te Haarlem. Mej. A. Verweij, Hoorn. J. Sterk, Vlaren? H. Hermann, A. Hartman, beiden te Rotter dam. Mej. A. Walker, Schoten. S. Planteyot, Veenendaal. D. P. Molenaar, Zaandam. Mej. O. Jongkind, Briefkaarten: Mej. D. Kuiper, Fam. Va- lentijn, Mej. wed. Kranendonk, Mevr. mijnh. Perk, P. A. Venema, Jongej. W. de Boer, Mej. A. Wurth, F. Boesveld, F. Frenken, J. Vermolen, N. v. d. Bogaard t, A. Gossé, S. Rozenstein, allen te Amsterdam, Willi Bre- dius, Baarn. Mej. Verkoest, Bergen op Zoom. Mej. M. C. de Boer, 's-Gravenhage. Fam. Klomp, Z. v. d. Sleun, K. v. d. Slein, Fam. Arnoldi, allen te Haarlem. Mevr. A. v. cL Ent, Rotterdam. Mej. v. Waart, Santpoort, A. Kerstens, Utrecht. 9 zonder adres. BUITENLAND. Brieven: Mevr. G. Wolterbeek, Brook lyn. J. J. v. Veggelen? idem. Mr. en Mme. A. Stoop, Bruges. Vrouwe O. G. Sandberg, Port Said. Miss Bye, Westgate of Sea. Briefkaarten: Mevr. H. Bronsveld, Battle Creek. Mevr. J. Bollinger, Brooklyn. Mr. Hoeufft, London. J. C. Peters, New-Yórk. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Een anti-revolutionair „oorgetuige" zendt ons de volgende, nog niet zoo slecht gevonden rijmelarij toe: Onder de belangstellenden, die gisteravond, voor de N. H. Ct. naar den uitslag stonden te kijken, was er iemand die in rijm zeide- doelende op den heer Breda Kleinenberg. Ze willen 'm niet meer, eilasiel Den herr Director der concentratie, Zoo komt loon om z'n boon, Eerst op de schouders en dan hoon. XXXIV. VROUW EN BEROEP. (Vervolg) Van algemeene bekendheid is de bewering zou de katholieke vrouw en de katholieke fbouwen-beweging zooveel ten achter staan andersdenkenden en de neutrale vrou- beweging. Ook hier .wordt zoo gaarne een katholiek „te kort" gesproken. We ma «co yry deze bewering op z'n minst •eer overdreven te uoemen. We zouden •techtB eoe kunnen geven, dat idoor de katho- tak» vrouwen bot nu toe niet zóó aan den weg ki getimmerd als door de moderne vrouwen, SfL '-naken van reclame en het luidkeels Y .eu ®Popenbare pleinen en in vergade- nagen serdep verstaan. Ook is aan de actie net iathoheke vrouwen nooit zoo met klem den naam van „vrouwenbeweging" gegeven. De aoor katholieke vrouwen altijd gevreesde aociam actie was te zeer iets ais van zelf *I>retiond, kwam to veel met warme liefde '^htstreeks uit het hart, dan dat men daar- met bewustheid groote ophef plee'-da w 'naken. katholieke actie in zich was te veel oin ^vloeisel van de eigen beginselen zelf j met nadruk als voorbeeld op te be- wijzen. in" .^órwaardiglieid der katholieke vrouwen dan 7'^n vari 0611 "te kort" wenschen wij Was ëponszins te onderschrijven. De baan en j 3 een geheet andere, hoewel van niet minder of eigenlijk van nog meer vrucht baarheid 'dan ooit intens door de moderne ongeloovige vrouwenbeweging kan worden bereikt. Hoe dikwijls hooren we niet van Katho lieke vrouwen, bij wie- overigens eigen ac tiviteit ver te zoeken is, dat wij, katholieken, nu niets doen, niets kunnen, niets tot stand brengen. Dan moet men aan den overkant zien! Daar gebeurt dit en dat, daar is dat allemaal zoo prachtig gelukt en heeft men reusachtige resultaten weten te bereiken enz. enz. Deze vrouwen zijn zoozeer gewoon gewor den aan wat als van zelf sprak, dat zij dit niets bijzonders meer vinden in eigen ka tholieken kring. Zij denken er niet aan, wat door de katholieke vrouwen in het vereeni- gingisleven aan liefdadigheid en sociale wer ken wordt gedaan. Wat door vrouwen is ge wrocht op kerkelijk gebied en hoeveel krach tig werkende instellingen idoor katholieke vrouwen in het leven werden geroepen. Zij vinden dit iets zeer gewoons, omdat ook de vrouwen, die hier werkelijk resultaat leverden het niet noodig oordeelde de wereld rondom daar veel van te laten merken. Zij gingen en gaan kalm haar weg en doen voorwaar niet minder dan andersdenkenden. Alleen zij doen het niet noodig ooi-deelden de wereld rondom bedoelde albedilsters denken niet aan heb onderwijs dat door duizenden vrouwen en kloosterzusters gegeven wordt, en wel ei genaardig is 't-, en een bewijs voor de werking in stilte te meer, dat de niet-katholieken liet bestaan dezer sociale werksters eerst hebben ontdekt, toen ook voor het onder wijs door haar gegeven een rechtmatige sub sidie werd opgeëiseht. We voegen hierbij nog het algemeen erkende onschatbare werk on zer liefdezusters in gestichten en ziekenhui zen, en willen hierop niet verder ingaan, omdat we reeds de opmerking hooren ma ken: „Ja, maar dat alles is charitatief werk werk en heel iets anders dan het werken der moderne vrouwenbeweging." Best! Doch zonder er op te willen wijzen, dat toch niet kanworden ontkend, dat naast het bo vengenoemde ook sociaal werk door ka tholieke vrouwen werd verricht, zij hier deze opmerking gemaakt, dat al die krachten aan werken van liefdadigheid, aan onderwijs, aan verzorging besteed door katholieke vrouwen, hetzij religieus of leek, toch deze beteekenis in zich sluit, dat daarvoor heel wat werk- dadige vrouwen, en een groot deel yan ons katholiek vrouwenleger, mobiel zijn voor een groütsche sociale beweging. 'Het zijn juisfl deze vrouwen, welke voor de maatschappij allerminst kunnen worden gemist, ook waar 't betreft het piet-katholieke deel daarvan. Jonge meisjes, die inderdaad haai* werk kracht wensch ten uit te leven en door de tijdsomstandigheden in de wereld dit niet wel mogelijk achtten, hebben zich aan religieu zen staat gewijd. Zij onttrokken daarvoor de de beste krachten aan het openbare leven, maar niemand die onbevooroordeeld is, zal willen volhouden, dat zij haar werk niet duizendvoudig aan de maatschappij terug schonken, ondanks de stilte, waarmee zij dit werk zoo vruchtbaar verrichtten. Zoo zijn duizenden vrouwen voor wat men noemt de katholieke vrouwenbeweging ver loren gegaan. Maar reeds lang hebben déze vrouwen zich aan een vrouwenbeweging ge wijd, nog vóór een sterveling ter wereld denken kon aan de moderne vrouwenbe weging, zooals deze thans de „ware" en eenig „succesvolle" heet te zijn en als de vondst onzer eeuw zoo gaarne wordt genoemd en groot gepraat. Zóó is ook hier weer waar, dat onze Room- sche vrouwenbeweging, die op meer dan een jubel-eeuw bogen kan, niet minderwaardig is. Hoogstens kan zij als „anderswaardig" wor den betiteld en dan is dit een eere-titel vaa hooge waarde, zooals nog door geen vrouwen beweging, in welk opzicht ook, werd be haald. Het is dan ook absoluut scheef voorge steld, om geen ander woord te bezigen, als de moderne vrouwenbeweging zoo toren hoog boven de katholieke verheven wordt. De vergelijkingen worden geheel foutief op gesteld, omdat de feiten zoo heel anders zijn. Ook zonder dat de katholieke vrouwen ver tegenwoordigd waren is dit duidelijk gebleken bij de tentoonstelling „De vrouw 18131913" te Amsterdam gehouden. Zonder iets te wil- len afdingen op wat good was, positief goed altijd, op die tentoonstelling, moeten we toch als geheel minderwaardig afwijzen de con clusie, dat wij, katholieken, zoo iets nu hee- lemaal niet hebben en dus staan voor een schromelijk tekort. We laten alweer in het midden of wij al dan niet „zoo iets" hebben, maar stellen onomstootelijk vast, dat wij iets anders hebben, dat in geen enkel op zicht behoeft onder te doen voor wat op die tentoonstelling met kunst en vliegwerk ea veel gerucht is bij elkaar gebracht. We willen gaarne toegeven, dat de katho lieke vrouwen zich nog niet hebben gewaagd aan een zoo grooten sprong als de moderne vrouwen rneenen te moeten doen om een on vruchtbaar doel te bereiken. Het ligt niet in den aard der stille wer kers om vooruit te rennen en zoo zal ook in de katholieke vrouwenbeweging blijken, zoo- als tallooze malen in verschillende andere ge vallen gebleken is, dat liet slechts een schijn baar achter aankomen is als men niet zoo maar voetstoots aanstonds met alle denkbare nieuwigheden wenscht mee te gaan. Ook de katholieke vrouwen streven naar haar doel, maar zij wenschen dit te doen met beraden heid en met inachtneming van de bestaande en niet weg te vagen verhoudingen. Ook onzo vrouwen zijn niet blind voor de tijdsomstan digheden en wenschen eveneens, dat de ka tholieke vrouwen en meisjes mobiel worden in de sociale uitwerking van hetgeen reeds werd verricht door haar, die in het katholieke kamp met vrucht werkzaam waren. Ook zij; moeten in strevingen en resultaat haar krach ten geven ten bate van het algemeen en van eigen bestaan. Zij kunnen dit op velerlei wijzen en gaande In een beroep zullen zij daar in staat blijken zijn te werken op hare wijze, met hare beginselen en met meer ze kerheid haar plaats kunnen innemen in de ka tholieke vrouwenbeweging naar gelang zij doelbewust in haar beroep Vrouw zijn geble ven en als vrouw het hoogste te beroiker hebben nagestreefd. HSCKE COORANT 400 300 100 00 15 SP1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1