DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, BINNENLAND. Kerknieuws. NIEUWS UIT DEN 01ÏKEN. ÜLÜÜ. STADSNIEUWS. Verkoopingen, Boel huizen, enz, Kunst en Letteren. UIT ÜE ZAANSTREEK Kinderhuisirest 21-3i«3@f Haarlem Aanbestedingen. ZATERDAG 5 JULI 1913 38st« Jaargang tao. ABONNEMBNÏSPBIJSi P*r maanden voor Haarlem /UB Voor de plaatsen, waar een agent Ia gevestigd (Som der gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.89 Afzonderlijke nummers 0.03 Bureaux van Redaotie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTBNi Van I—0 regels 60 cent (eontant 50 eent). Iedere regel sneer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et por regel. Buitenl 20 ot Dienstaanbiedingen 25 et. (6 regel»), driemaal voor 60 et, eoataut). GULDEN bö levenslange mige> •ehiktheid tot werken. Alle betalende ahonnê's m dit blad, die lit Cd bedt eeneg verzekeringspolis *fjn, x$n volg*» de bepaUngea GULDEN bij F*f| GULDEN ba Verlies van can 1 till baad of voet iHlJ Ma oog. GULDEN b9 overlijden. de polissen vermeld, GULDEN bS Verlies vaa Mn daim. onrelukken verzekerd voon SULDEN ba verlies van Mn vfinrnCK GULDEN UI verlies van één anderen De altkcerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MaabtebsppB JHoIInnJseHe Algemeens Voneberingebank* te Schiedam. Dit nummer bestaat uit uijf bla den w. o. de Oïïiciëele Kerk- lijst en het Geil lust re erd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. AGENDA. 6 Juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Bakkers. in den Hout 2K uur Haarlems Muziekkorps. Concert. Sociëteit „Trou moet Blijcken" 8K uur Concertvereen. Haarl. Muziekkorps Concert. Schouwburg De Kroon Bioscope-thea ter Groote Markt. Voorstelling. Teyiers Museum •- 1—4 uur toe gang kosteloos. AGENDA. 7 Juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond half 9 Algemeen© vergadering. Brongebouw 8 uur Haarl. Mu ziekkorps: Concert. 'Ieylers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt, bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Eiken dag Schouwburg Jansweg Bioscoop exploitatie Herm. Smits. Voorstellingen. -A polio-theater Barteljorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Kardinaal Van Rossum. Roomsch Nederland jubelt thans in dank bare geestdrift, ^nu een zoon van Nederland als L ïins der Kerk zich op vaderlandschen bodem bevindt. Dat we daarover verheugd zijn, wien zal het verwonderen; dat wij er zelfs trotsch op zijn, wie zal het ons euvel duiden? _Dat na een viertal eeuwen wederom een Nederlander het hooge voorrecht heeft mét net Kardinaalspurper omhangen te zijn, heeft ons katholiek hart goed gedaan, ook om dat die eer is te beurt gevallen aan een kloosterling, een volgeling van den H. Al- phonsus, door den Heiligen Vader Paus Pius N hij zijn verheffing tot Kardinaal genoemd -,een voorbeeldig kloosterling, heilig pries ter, geleerd theoloog en krachtige steun der Kerk". Doch dat was niet de eenige reden waar om wij verheugd waren en trots gevoelden bü deze verheffing, maar wij gevoelden, dat hierdoor ook gegeven werd een bewijs van genegenheid jegens Katholiek Nederland, i 16l,e ,s vooraan heeft gestaan waar het goia cl© belangen te verdedigen van den H. bloei, en dat zoo dikwerf ondubbelzinnige blijken heeft gegeven van verknochtheid aan rn!1 stedehouder van Christus, ilians is die Prins der Kerk, de Nederland- scho Kardinaal Willem van Rossum in zijn vaderland, met do eer, een vorst der Kerk Waardig, ontvangen door de bloem van Ne derlands Katholieken, voorafgegaan door het Doorluchtig Episcopaat. Ook wij wensclien een hartelijk welkom toe te roepen aan dezen grooten Kardinaal eii Nederlander. En bovenal roepen wij Zijn Eminentie een belkom toe nu hij heden onze grijze bis- Sehopstad bezoekt. In alle stilte weliswaar ei\ opopgemerkt bracht de Kardinaal heden middag een bezoek aan Z. D. H. Mgr. Cal- t]er in diens bisschoppelijk paleis. Allerwegen worden toebereidselen gemaakt bm overal waar hij komt Zijn Eminentie zoo luisterrijk mogelijk te ontvangen en daar door willen wij, Katholieken van Nederland, Uiting geven aan onze gehechtheid aan het "Oor God over Zijne Kerk gestelde gezag, a&n Z. H. den Paus, die in dat heilig werk ^v°i'dt bijgestaan door een onzer landgenoo- ten, wiens geleerdheid en deugd hem de hooge waardigheid van het Kardinalaat heb ben waardig doen zijn. tt,;;11.!., n Nederlaiulschen Kardinaal eeren i rz- tl. Vader en door hem onze ïengeu, geven wij uiting aan onze gevoelens van dankbaarheid en liefde tegen over den plaatsbekleder van Christus. Welkom dus heeten wij Kardinaal van Rossum m zyn vaderland, te midden van de Nederlandsche Katholieken, die hem hij meerdere gelegenheden blijkt dit zoo dui delijk zoo na aan het harte liggen. .Nla Adriaan Boeijens, later Paus Adriaan Jl> en Willem van Enclcevoort in 1521, thans •^urdinaal Willem van Rossum. Hebben wij dus geen reden te over om hDS verblijden over deze gewichtige ge- t.fioVi- dat thans te midden van ons ver- Pm, eiGn 'id* van het H. College, dat met den Ann i H- Kerk Gods bestuurt? 1T> 1 'Ins ons welkom en onze hulde! Haarlsmscha Alledagjes No. 885. DE HERSTEMMINGEN VOOR DEiN GEMEENTERAAD. Wij ontvingen ter opneming onder de ru briek „Ingezonden Stukken" van een kiezer het advies aan de rechtsche kiezers om, bij geval de conoentratiemannen bij de herstem mingen wederom te zamen gaan met de so cialisten, met het doel om onze rechtsche candidaten te laten vallen, hun stem op de socialisten uit te brengen, ten einde zoo doende ook de liberalen uit den Raad te weren. De inzender houde het ons ten goede, doch wij achten opneming van dit ingezonden stuk ditmaal eens niet gewenscht en wel om twee redenen. Wij meenen vast dat het nu de tijd niet meer is voor uitdagende ingezonden stuk ken e. a. Het wordt hoog tijd dat da verhitte gemoederen in onze stad tot kalmte komen. Heviger dan ooit heeft de verkiezingskoorts dit jaar gewoed en wij betreuren het van harte dat zij aanleiding heeft gegeven tot een op winding, als die, welke ieder, die oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, kan con- stateeren. Daaraan zijn onze tegenstandera niet onschuldig gebleven, zeker; maar laatjj ons ook de hand in eigen boezem steken. Bovendien legt ons Katholiek standpunt ons ook verplichtingen op en onverantwoor delijk lijkt het ons, om maar steeds do scher pe verhoudingen tusschen partijen, om het nu zoo eens tie noemen, nog scherper te omlijnen. Laat ons bedenken dat wij burgers van een zelfde stad zijn en open oog hebben voor de dwaasheden, die uit een te vinnig gevoer- dfen strijd kunnen voortspruiten. Ten slotte kunnen wij zulk een advies niet ondersteunen, omdat wij vasthouden aan het beginsel dat wij in geen enkel geval en onder geen voorwendsel de Sociaal-Democra ten kunnen en mogen steunen. Wij vertrouwen echter dat de verdraag zaamheid onzer tegenstanders wel zoo ver zal gaan, dat zij zich niet zullen opmaken om een minderheid geheel te onderdrukken. Om al deze redenen hebben wij gemeend, be doeld ingezonden stuk niet te moeten plaatsen. VERGIFTIGINGSZAAK TE OUDE WETERING. Het lijk van den overledene E. Breed, ge woond hebbende te Huigsloot en over leden op 4 Mei 1.1., hetwelk begraven is op de R. K. begraafplaats te Oude Wetering, is ter gerechtelijke schouwing gistermiddag om 12 uur opgegraven en naar Leiden vervoerd. EEN CHRISTELIJKE SCHOOL. Door de Chr.-Hist. en Arti-Rev. gemeente is aan de Sciheeperstraat in het Schoterkwar- tier, ruim 500 vierk. meter bouwgrond ge kocht,, voor een aldaar te bouwen Christelijke Sohool. CYCLECAR-AFDEELING DER N. M. V. Het Bestuur der N. M. V. heeft op Üe Zondag j.l. gehouden Bestuursvergadering in principe besloten tot oprichting eener Cy- clecar-afdeeling, een en ander onder nadere goedkeuring eener Buitengewone Algemeen© Ledenvergadering, welke daartoe in het na jaar bijeengeroepen zal worden ONVOORZICHTIG. Terwijl gisterenavond een drietal meisjes van ongeveer 15 jarigen leeftijd, in de Paul Krugerstraat liepen te stoeien, en elkaar duw den, hadden zij het ongeluk elkaar tegen de glasruit van de winkeldeur van perceel no. 16 te duwen, waardoor do groote ruit in stuk ken brak. Een der meisjes kwam er met een schram 'over den arm af. De anderen kre gen geen letsel. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In het Museum van Kunstnijverheid, al hier, is thans de collectie Japansche en Per zische voorwerpen, die wegens de tentoon stelling der geschilderde ramen langeren tijd niet konden worden bezichtigd, weder ten toongesteld. Zondag is het Museum geopend van 104 uur; de toegang is kosteloos. BADEN. In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 893 en in dat aan het Leidscheplein 1201 baden genomen. PROGRAMMA 'van de Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 6 Juli. Z 1. Marche Militaire, Kriens. 2. Ouver ture Rubenzahl, lotow. 3. a. Serenade, Mos- kowsky; b. Marche funè'ore d'une Marionet- te, Gounod, 4. Fantaisie de l'operctte Le Grand Mogol, Audran. 5. Ouverture Bandi- tenstreïche, Suppé. 6. Walzer aus der Ope rette Polnische Wirtschaft,, Gilbert. 7. Fan taisie Carnaval in Rome. Strauss. MR. TROELSTRA BIJ DE KONINGIN. Een der Haagsche medewerkers vau de „Tel." schrijft aan zijn blad. In de gisteren te A'dam gehouden verga dering van liet S.D.A.P.-bestuur en de soc.- dem. Kamerfractie, is besproken, in wel ken geest mr. Troelstra bij zijn bezoek aan H. M. den politieken toestand zou uiteen zetten. Naar ik uit zeer goede bron verneem, is in die bijeenkomst, na uitvoerige gedachten- wisseling, het volgende besloten. Mr. Troelstra zou H. M. mededeelen, dat volgens zijn zienswijze het optreden van een concentratie-ministerie het meest voor de hand lag. Dat ministerie zou dan moeten optreden met als hoofdpunten op haar pro gram: staatspensioneering en beperkte grondwetsherziening, ter invoering van het algemeen mannenkiesreclit en tot het weg nemen van de beletselen in de grondwet, die de invoering van vrouwenkiesrecht in den weg staan. De S. D. A. P. zou dan geneigd zijn, zulk een ministerie krachtig te steunen; de soc.-dem. Kamerfractie zou dat kabinet geen moeilijkheden in Jen weg leggen, waardoor de rechterzijde gelegenheid vond om het binnentijds ten val te brengen. Tevens zou mr. Troelstra verklaren, dat de S. D. A. P. niet bereid was een minis- teriszetel te aanvaarden. GESCHUTLEVERING. Naar wij vernemen is de levering van liet geschut voor Je forten te Vlissingen, Kijkduin enz. gegund aan de firma Krupp te Essen. Aangehouden. De politie te Bergen op Zoom heeft, naar aan de Tel. wordt gemeld, gisteren aangehouden, den diamantslijper J. L. S., 43 jaar, wonende te Gent. Zijn aan houding was door de Belgische justitie ver zocht. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verschillende verduisteringen van diaman ten, naar men zegt, tot een bedrag van frs, 135.000. Brand. Gistermorgen is afgebrand het huis van den heer P. Slot te Poelpolder (N.H.) Het was verzekerd, maar laag. TE VERKOOPEN. Maandag 7 Juli. HEEMSTEDE. Op den tuin „de Mor genstond" n.m. 7 uur. Not. O. J. Boer lage. Zandaardappelen. AAN TE BESTEDEN: Maandag 7 Juli. ZAANDIJK. Koffiehuis „de Zwaan n.m. half 8 uur namens de directie der Reederij „Zaanstrooni", alhier. Het bou wen van een visscherij bergplaats annex woonhuis met bijkomende werken op een gedeelte terrein aan de Visschershaven te IJmuiden. Vierjaarlvjksehe to Arnhem. Gistermiddag omstreeks U/2 uur had in Musis Sacrum t-e Arnhem, in tegenwoordigheid van het provinciaal bestuur, het gemeentebestuur, vele raadsleden en verdere autoriteiten, inzen ders en genoodigden de oi'ficiëele opening plaats van de vijfde Vierjaarlijksehe tentoon stelling, georganiseerd door de Vereeniging vogr het organises ren van tentoonstellingen van schilderijen van levende meesters. De openingsrede werd uitgesproken door den oud-luit.-kolonel N. J. A. P. H. van Ees, voorzitter van het bestuur. Aan het slot hiervan wijdde de heer Van Es ?en woord ter nagedachtenis aan den schilder der zo-nne, Willem Maris, en den schilder met het penseel, Jos-ef Israëls. Met den wensch, dat deze Vierjaarljjksche voor Arnhem een nienw succes moge zijn, ver zocht hij den eere-voorzitter, de tentoonstelling te willen openen. De eere-voorzitter, de burgemeester van Arnhem, zeide met groote voldoening gevolg te geven aan deze uitnoodiging. Z.EM. KARDINAAL VAN ROSSUM TB AMSTERDAM. Gisteravond is Z. Em. Kardinaal W. van Rossum op waardige wijze te Amsterdam ontvangen. Talrijke belangstellenden bevonden zich in de omgeving van het Weesperstation, waar Z.Em, even over zes uur aankwam. De eerste klasse wachtkamer was voor de ontvangst van den Kardinaal in gereedheid gebracht, met zware tapijten belegd, terwijl sierlijke loopers naar de beide uitgangen uit gespreid lagen. De hoogere geestelijkheid der stad, Mgr. Meeuwissen, Ap.-Vic. van Suriname, de de ken der stad, Mgr. L. E. Jansen, prof. J. V. de Groot, Mgr. L. C. L. Eijgenraam, Mgr. B. W. Klönne, Mgr. M. A. van Zanten, hadden zich daar tegen zes uur met de Roomsche gemeenteraadsleden J. N. Hendrix, P. Ver- schure, dr. B. Nuyens en P. W. Sutorius, de Zeereerw. Paters Redemptoristen J. Loli- meyer en J. C. Haagh, en nog enkele Eerw. heeren geestelijken, verzameld. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, kwam zich nog hij het hooge gezelschap voe gen. De Kardinaal werd verwelkomd door den Zeereerw. pater Lohmeyer met de heeren van liet uitvoerend feestcomité, de heeren R. W. A. Schade van AVestrum, L. F. M. Smit, J. H. Schmedding en mr. Aug. Povel. Z. Em. Kardinaal van Rossum, die verge zeld was van zijn secretaris en „gentilhom- me" Drehmanns, onderhield zich enkele oogenblikken met hen en begaf zich dan naar het tweede perron, waar de Zeereerw. pater van Everdingen, rector van het St. Ignatius- college en vele leeraren van het R. K. Gym nasium en de Roomsche H. B. S. aanwezig waren, met een groot aantal hunner leerlin gen, welke in een laDge file langs de wacht- kamers waren geplaatst. De Kardinaal deed door een dubbele rij jonge Roomsche studen ten zijn intrede in de hoofdstad. De Kardinaal groette allen hartelijk en was blijkbaar verrast over de aanwezigheid der studenten, die door den heer Schade van Westrum aan Z. Em. werden voorgesteld. In de wachtkamer werd het daar aanwe zige gezelschap aan den Kardinaal voorge steld, waarna men in auto's naar de kerk der Eerw. Paters Redemptoristen aan de Keizersgracht reed. Het kerkgebouw was geheel gevuld met belangstellende geloovigen en velen moesten buiten blijven staan. Het kerkgebouw was schitterend verlicht; behalve de gewone electrische kronen was langs de spitsbogen een prachtige verlich ting van gloeilampjes aangebracht. Vooral het altaar van O. L. Vrouw van Altijdduren- den Bijstand en het hoofdaltaar baadden in een zee van licht. Het hoofdaltaar was met palmen versierd. Links was de kroon met baldakijn geplaatst en voor het altaar een prachtige hidstoel. I11 de vestibule der kerk stonden de Eerw. Paters en Broeders van het Redemptoristen klooster in superplis. De Eerw. Pater W. Knukkel reikte den Kardinaal de wijwaterskwast over, waarna Z.Eri. de menigte zegende. D i neergeknielde menigte zegenend, deed Z.E n. zijn intrede in het kerkgebouw, ter wijl het zangkoor de antiphoon „Fidells namqne", compositie van pater Haagh C.ss.R. zong. Terwijl liet koor liturgische gezangen zong, knielde Z.Em. voor het altaar neer en zong ten slotte met krachtige stem het „Benedi- eamus", waarna hij de menigte zegende. De heer Joh. Nelissen vervulde de solo partijen hii de gezangen. In de kerk waren ook aanwezig een broe der en enkele familieleden van den Kardi naal. Namens de broederschap van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand en de Bedevaart van Roermond en met bijdragen van enkelen werd aan den Kardinaal gisterenavond een prachtig geciseleerde kroonstaf aangeboden. Hedenmorgen bracht Z. D. H. Mgr. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, een tegenbezoek hij den Kardinaal. Z. D. II. werd van het station afgehaald door den HoogEerw. Pater Beukers, provin ciaal der Redemptoristen, en door Dr. Dreh manns, secretaris van Z.Em. Te 7 uur droeg Z.Em. de H. Mis op aan liet hoofdaltaar in de kerk der Paters Re demptoristen aan de Keizersgracht. Hedenmiddag bracht Z.Em. Kardinaal van Rossum een bezoek aan Mgr. Callier. MGR. H. L. SLOOTS. f Donderdagavond is te Velsen in het ge sticht „De Voorzienigheid" overleden de HoogEerw. heer Mgr. H. L. Sloots, rustend pastoor der parochie van de H.H. Nicolaas en Barbara (de Liefde) te Amsterdam. Met den dood van Mgr. Sloots wordt een werkzaam en welbesteed leven beëindigd. Geboren den 1.2en Augustus 1837, werd Mgr. Sloots priester gewijd den 15en Augustus 1861. Achtereenvolgens was hij kapelaan te As sendelft en Gouda en pastoor te Hoofddorp en laatstelijk te Amsterdam, waar de over ledene tot 1903 werkzaam was als pastoor der parochie van de H.H. Nicolaas en Bar bara In dat jaar moest pastoor Sloots ontslag vragen uit zijn bediening; maar toch bleef hij werken ondanks zijn zwakke gezond-, heid. Veel, zeer veel heeft de overledene in zijn lang en rijk priesterleven gedaan, voor al voor het R.K. Bijzonder onderwijs: als adviseur der Vereeniging van R.K. Bijzon dere onderwijzers, als oprichter en eerste voorzitter ook van den St. Bavobond in het Bisdom Haarlqm. Ter gele 'uilieid van zijn gouden priester feest in 1911 werd pastoor Sloots door Z. H. den Paus benoemd tot Eere-Kamerlieer. en H. M. de Koningin begiftigde Mgr. Sloots met het ridderkruis der Orde van Oranje- Nassau. De laatste jaren van zijn leven bracht Mgr. H. L. Sloots door in het gesticht „de Voorzienigheid" te Velsen, alwaar hij thans op 76-jarigen leeftijd, nadat hem eenigen tijd geleden reeds de laatste H.H. Sacramen ten waren toegediend is overleden. R. I. P. ZAANDAM. De onafhankelijkheidsfeesten. Gisteren werden wedstrijden en volksspe len gehouden, begunstigd door goed weer. Er heersclite een recht feestelijke stem ming den gekeelen dag, waartoe veel bij droegen de concerten en optochten door de stad. Op het feestterrein van de Burcht werdei 's morgens gymnastische wedstrijden -voor kinderen gehouden, waarvoor fraaie prij zen waren uitgeloofd. Des middags werden oefeningen en wed strijden gehouden voor gymnasten, even eens om prijzen. Gisterenavond werd op meerdere plaatsen een concert gegeven o.a. door de gemengd? zangvereeniging „Onder Ons" op het ^West- zij denkerkplein. De illuminatie gisterenavond op de Ged. Gracht was zeer mooi en trok zeer vele be langstellenden. Heden was de voornaamste dag der fees telijkheden. Hedenmorgen had 'n allegorische optocht, plaats, georganiseerd door de Chris telijke Or an je vereeniging. Een groot aantal praal- en zegewagens, waarop symbolische voorstellingen, waren in den stoet opgeno men. Hedenmiddag werd liet in de geschiedend bekend bezoek van den Koning Willem I in gezelschap van zijn familie, en van Alex ander I, czaar van Rusland, zoo getrouv mogelijk herhaald. Voor zoover mogelijk, zijn de in 1814 aan gebrachte versieringen, nagenoeg ter zelf der plaatse en in denzelfden trant opgesteld. Te 2 uur werd afgevaren van het pavil joen van de Amsterdamsche zeilvereenigingj „Het IJ". De tocht naar Zaandam, geschiedt met het jacht „De Noordster" van den heer E. H. Crone, voorzitter van „Het IJ" te Amsterdam. Half 3 uur liad de begroeting plaats in het Zaandammer gat; 3 uur ontscheping aan den Zuiddijk, van waar in rijtuigen na'ar den Burcht werd gereden. Op den Burcht werd, onder leiding vat Louis Robert van Haarlem een cantate ge zongen. Te 5 uur werd een bezoek gebracht aar de scheepstimmerwerf van Lynst Tewes Rogge eh aan het Czaar Peterliuisje. Te 4 uur had Jollenwedstrijd plaats op de Achterzaan en tot slot zal om 9 um een waterfeest gehouden worden op de Ach terzaan. NOORDWI.TK Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden stemming voor vier leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht: Te Noordwijk-Binnen geldige stemmen 769 van onwaarde 6. Te Noordwijk-aan-Zee gel» dige stemmen 430, van onwaarde 5. Totaaf 1199 geldige stemmen. Uitgebracht werden: Noordwijk- Noordw. Binnen, a. Zee. Totaj P. Admiraal Czn. 244 385 W. N. Alkemade 512 38 A. Caspers Jzn. 466 37 Jac. de Groot Jz. Jr. 523 44 567 G. Kruijswijk 240 385 625| C. Passcliier Wz. 253 385 63$ C. Wassenaar 250 384 63| G. J. v. d. Weijden Lzn. 466 34 50$ Zoodat gekozen zijn de heeren P. A d mi/ raai Czn., C. Passchier Wz., G. Kruijswijk en C. Wassenaar. Hiermede zijn de 4 Protestant ten gekozen, en is de Raad dus om. Het aantal kiezers bedraagt te Noordwijk-! Binnen 817 en te Noordwijk aan Zee 465. Te taal 1282 HAARLEMSCH 1900 400 301 100 01

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1