Romeinsche Kroniek. ALICE. R. K. Hiiddenstandsvereenipg. BUITENLAND. BINNENLAND. &u Bon larcSiéi HaaHenv-Bimssel» HasidscSmenen voor alle gelegenheden. „8T. JOZEF". Afdeeling Haarlem en Omstreken van „DE HANZE", goedgekeurd bij Bisschoppelijk besluit t«u den 26en October 1906 en bij Kon. besluit van 9 Mei 1908 De R. K. Middenstandsvéreeniging stelt zich ten doel volgens art. 2 harer statuten, de zede lijke en stoffelijke belangen van den handel- drijvenden- en industriëelen middenstand in het algemeen en van hare leden in het bijzonder te behartigen, overeenkomstig de belangen van den R. K. godsdienst. De voordeelen aan het lidmaatschap verbonden zijn vele. Wij noemen slechts le. Gratis information en rechtskundige ad viezen hunne zaken betreffende, het geven ter incasseering hunner dubieuze posten. 2e. Gratis gebruik maken van het Bureau plaatsing kantoor- en winkelpersoneel. 8e. Het verzekeren hunner spiegel- en an dere ruiten bij de onderlinge glasverzekering tegen uiterst lage premie. 4e. Deelname aan het fonds uitkeering bij overlijden tegen geringe bijdrage onder koste loos beheer. be. Gratis en franco ontvangst van een weekblad, 16 pagina's druk, inhoudende wat voor een middenstander van belang kan zijn. 6e. Tweemaal per jaar opdracht eener H Mi6 voor de geestelijke en tijdelijke belangen der leden. Bij overlijden van een lid één H. Mis voor zijn zieierust in zijne Parochiekerk. 7e. Minstens zes maal per jaar eene leden vergadering en eene feestelijke, wanneer de kas zulks toelaat. 8e. Diocesane Coöperatieve Credietbank, ge legenheid gevende creaieten te vragen, gelden te beleggen, hetzij deposito of rekening-courant; spaargelden te beleggen tegen 3 pCt. rente, mi nimurn inleg 25 cents, tot een bedrag van 50 gulden terugbetaling onmiddellijk, hoogere be dragen één dag opzegging. Voqr inlichtingen of beleggingen gelegen heid iederen werkdag van 94 uur bij den administrateur J. H. Visser, Nieuwe Gracht 46. 8e. De Debatingclub heeft geregeld gezel lge bijeenkomsten, ten doel hebbende het spre- ey> 't publiek eigen te doen worden. og niet aangesloten R. K. Middenstanders worden aangespoord als lid onzer vereenigina oo te treden. De contributie bedraagt slechts J J.30 per 8 maanden, zich verbindende voor een geheel jaar. Aanmelding voor het lidmaatschap bij den secret. H. J. Ganzeboom, Groote Houtstraat 26 Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. H. J. GANZEBOOM, Secretaris. (Slot). Ook de Maroniten hebben blijk" willen ge en van hunne instemming met de feestvie ring der Kerk in dit jubeljaar en zoo kwam hun patriarch met nog twee Bisschoppen naar Rome. Maroniten die voorn, in den Li banon gevestigd zijn, hebben zich steeds noen kennen als trouwe aanhangers van den Stoel, en van de IVde tot midden in XIVe eeuw, dientengevolge veel verdruk- X' vfi t€ lijden oebad. Sinds het begin der AVHIe eeuw hebben zij hier een college, Waar beroemde mannen gevormd zijn. Een weede is in aanbouw. Ook hebben zij een lospitium en een procura. Do rect or van het nieuwe college werd onlangs door den Paus met de bisschoppol. waardigheid verleend. Nu was zijne wijding door den Kardinaal Staats secretaris reeds vastgesteld alvorens zijn pa- narch naar Rome kwam en kon daarin c _us tfeene verandering gebracht worden. Dit wenschte trouwens niemand, daar de wij- e door don hoogsten dignitaris der Kerk veel grooter eer was dan dat deze handeling uoor zijn eigen Patriarch geschied ware. En nu deed zich het merkwaardig feit voor, waaruit weder zoo schitterend de eenheid dei kerk blqkt, dat deze Oosterling, die een eigen ritus lieeft, gewijd werd door een La- tij nsch prelaat, in den Latijnschen ritus met hare Latijnische mede-wijdende bisschoppen en hij persoonlijk eveneens zooals bij •eene wijding gebruikelijk is in den La tijnschen ritus mede-celebreerde. Verscheiden Oostersche bisschoppen van allerlei riten waren tegenwoordig, zelfs een Kopt. Ook was er de Patriarch van Jeru zalem, die sinds eenige weken in Rome ver toeft. Onder de geloovigen mengde zich ook een Arabier in zijn eigenaardige kleeder dracht, die ook later met ons aanzat bij het collation. Heb ik ongelijk met te zeggen dat men hier steeds allerlei merkwaardigs medemaakt en telkens ondervindt hoe waar het is dat in Rome het hart der christelijke wereld klopt. In de nieuwe lijst der op den Index ge plaatste werken komt ditmaal dat van een Hollander voor en wel: H. A. v. D als urn: Er is geene tegenstelling tussclien de begin selen van de Fransche revolutie en die van het Evangelie, 's Gravenhage 1912. De zotste dingen worden steeds uitgebroed door de vijandeu der kerk, als zij geen priester-schandaal verzinnen. Een mooi stuk je van dat laatste soort, staat ons trouwens te wachten. Nadat het verzinsel van Cefalu als een zeepbel uiteenspat, is door de Loge het wachtwoord gegeven iets „fijns" uit te spinnen. Het laatste zotte is dat de Paus een bosch heeft aangekocht niet ver van het Vaticaan buiten de Poort Cavallegeri gelc- legen, om dit bij do Pauselijke tuinen te trekken, als eerste stap om steeds meer aan te koopen tot aan den oever der vsge verdor lieeft. deze vriendelijke pers eene beweging op touw gezet om de Archieven van het Vaticaan te doen onteigenen, onder voorwendsel dat daar zooveel belangrijk ma teriaal voor Italië's geschiedenis aanwezig is, dat gevaar loopt door de kerkdijken ver donkeremaand te worden. Alsof er bog ge heime archieven bestonden en niet elk be voegd persoon toegang tot de archieven heeft om te bestudeeren en af te schrijven wat hij verlangt. Zeer zeker ligt alles vei liger in het Vaticaan dan waar ook; de elec- triische leiding is zóó aangelegd dat kort sluiting onmogelijk is, on verder is alles op het schoonst geordend vooral na den laatsten ombouw waarvan ik destijds mel ding maakte. Hoe de Staat voor zijne schat ten zorgt bewees de brand van de Biblio theek van Turijn, waar niets gedaan werd om in misstanden te voorzien, hoewel de autoriteiten herhaaldelijk gewaarschuwd wa ren, cn waarbij manuscripten van onschat bare waarde te gronde gingen. In 18G6 naastte de Staat do Abdij van Monte Vergine en verzegelde de Bibliotheek waar de oudste wiegedrukken van Italië aan wezig waren en de allermerkwaardigste co dices, sneeuw en wind, regen en vorst had den jaren lang vrij spel en toen, na her haalden aandrang men er toe overging do zegels te verbreken vond men niets dan groote hoopen beschimmelde en vergane per kamenten. Een duizendtal nummers werden ternauwernood voor algehcelen ondergang bewaard. Nu gaan klachten op dat alles in Tasso's woning in museum herschapen dreigt ten gronde te gaanl En waar zulk een wanbe heer lieerscht, waagt men het Vaticaan aan te vallen, het Vaticaan dat sinds eeuwen de trouwe hoeder is van alle kunstschatten, die uit de oudheid tot ons kwamen. Hoewel kerkelijk tlians het feest van Jo annes den Dooper op den vierden Zondag in Juni gevierd wordt, heeft het volk het op den ouden datum gehouden. Maar even als alle volksfeesten van ouden tijd heeft het zijn typisch karakter verloren. Eenige winkels waren gesloten en gedurende den zomernacht waren er eenige kramen op gesteld op het plein van Sint Jan, er was voel geschreeuw en getoeter van opgescho ten jongens, en van het mindere volk. Maar de kleine burgerij, dio vroeger eene aar dige vroolijkheid bracht, toen het er nog buitenachtig was en men onder gullen lach en snaaksche scherts zich aan don zui veren wijn van Frascati to goed deed toen het nog zoo'n echt ouderwetsch volks feest was, onthield zich nu, zoodat, het de moeite niet loonde er een kijkje te gaan nemen. Op 20 Juni werd het feest der H.H. Mar telaren Joannes en Paulus, de laatsten, die alhier voor Christus hun bloed vergoten, in 362 op last van den Apostaat Julianus, als naar gewoonte luisterrijk gevierd in de kerk die zich boven hun paleis waar zij ter dood gebracht werden, verheft. De bloeinen- tooi is altijd bijzonder rijk in doze mooie, door de Passionisten bediende kerk. Op den vloer waaronder zich het graf der martelaren bevindt wordt steeds zeer kunstig eene imitatie van een Smyrnaasch tapijt in gekleurde immortellen en leven de bloemen gemaakt. Dit kan men ook op Sint Jans' dag in de sacristie der Basi liek van Lateranen bewonderen, waai' de knapen op hoop van zegen iets der gelijks maken, en wat steeds veel bewonde- trekt. Of liet iets typisch Italiaansch is weet ik niet, maar men ziet het ook in som mige kerken bij het z.g. „Graf" op Witten Donderdag, en in sommige stadjes wordt op het patroonsfeest niet alleen de vloer van de geheele kerk maar de straat die er heen leidt, met een tapijt van bloemen in figu ren, naar speciaal daarvoor gemaakte tee- keningen, belegd. Zoo zag ik verleden jaar eene kerk in Albano vol liggen met stapels afgeplukte brembloesems de gansclie kerk was goudglanzend en toen werd, op mijne nieuwsgierige vraag mij deze uit legging gegeven. Jammer slechts dat het een pracht van zoo korten duur is, de dui zenden die uit naburige plaatsen toestroo- rnen om van het moois te genieten versto ren spoedig de rijke kleuren-harmonie. Maar om nog even op de kerk op den Caelius terug te komen, waar van de bloe men mij afleidden. In de laatste jaren is het huis van de beide officieren der Kei zerlijke lijfwacht, waarboven de kerk zich verheft, t>ij.na (geheel uitgegraven, en 't blijkt ■een der best geconserveerde bouwwerken uit de 3de —4de eeuw te zijn. De fresco schilderingen, die meerendeels nog een heidensch karakter hebben, leveren liet bewijs dat bet broederpaar zelf cn niet reeds hunne ouders den Chriatelijken gods dienst aannamen. Het feit dat zij in hunne eigen woning begraven werden is eenig in de geschiedenis. Do basiliek werd door Parn- machius, vriend van den 1L Hieronymus, om hunne assche te eeren, gesticht en Pamma- cliius zelf rust in een porphyren Sarco- phaag onder het Hoofdaltaar. De Koningin-Moeder heeft gedurende deze maand weder een paar malen blijk gegeven van haren echt vorstelijken, en liefderijken zin. Een der liefdewerken waar de lioogo Vrouwe veel belang in stelt is dat wat zich liet lot der jeugdige werksters aantrekt en voor die meisjes een „Te huis" geopend heelt. Een honderdtal der moest getrouwe werden ten paleize genood; Koningin Mar garita had voor allen een vriendelijk woord en niot alleen werden haar ververschingen aangeboden maar met bijzondere takt van wat een jong meisje aangenaam kan zijn, kroeg ieder nog een zakje fijne bonbons, een bloemruiker en een waaier. De week daarop werden eon groot aantal weeskinde ren ton paleize genood, hun werd gelegen heid gogeveu zich te vermaken, de Koningin bewoog zich moederlijk onder het jonge volkje en ten slotte kregen ook zij oen cadeautje mee naar huis. Het ligt niet in gebrek aan een goed hart dat koningin Helena nooit iets van dien aard doet dat goede hart in practischen zin bleek duidelijk uit wat onder haar per soonlijk opzicht na de ramp van Messina ten paleize geschiedde. Toen was de troonzaal in werkkamer herschapen, cn de knappe naaisters uit de volksklasse, waren toen bij II. M. meer in tel dan de dames der aris tocratie, die ternauwernood oen naald wis ten te hanteeren. De Koningin zelve, met een eenvoudig zwart japonnetje aan, met wit boordje en dito manchetten, verrichtte al het knipwerk en deelde ieder hare taak too. Er is weder een heerlijk staaltje aan het licht gekomen hoe de Vrijmetselaars hiel de lakens uitgeven. Dringend noodig is dat in Tien muur aan beide zijden der poort Salaria eene opening wordt gemaakt. De eene doorgang is voor het hodendaagseh verkeer onvoldoende. Dit werk is bovendien vastgesteld in het nieuwe uitbreidingsplan. Nu heeft echter de Grootmeester van Rome's Groot-Oosten sinds jaren een terrein in ge bruik genomen een gedeelte der Villa Bo naparte met een gebouw onder voorwendsel er eene Nationale School voor beeldhouw kunst te openen. Toen op een goeden dag bleek dat de Minister niets hiervan wist on geen school hoegenaamd geopend werd, kreeg hij de aanzegging huur te moeten betalen. De eerste jaren ontdook bij dit door to beweren dat hij groote kosten liad ge had door een brand alsof de gemeente aansprakelijk Ls voor eon brand bij een par ticulier! Ware dit zoo, wie weet hoeveel branden per dag uitbraken toen deze kosten aangezuiverd waren, liet hij zich aan leunen 55 frs. per maand te betalen voor een pand dat minstens zesmaal zooveel waard is. Gewoonlijk echter betaalt hij niet. En nu, niettegenstaande de groote noodza kelijkheid van den nieuwen doorgang wei gert Hector Ferrero liet pand te ontruimen en de vriendjes op het Kapitool, met den broeder.:. Nathan aan 't hoofd, buigen zich nederig voor de wil van den Grootmeester en de burgerijheeft het lot dat zij door hare lamlendigheid verdient. Weder heeft voor dit jaar San Pietro weer klonken van het: „O Felix Roma" den Apes tel vorst toegezongen en stroomden, al len daarheen hetzij uit traditie hetzij uit behoefte. Rome's eersten Bisschop te huldi gen. Den 30sten werd speciaal aan Paulus Jiulde gebracht in Zijne Basiliek op den weg naar Ostia gelegen. Het klokgelui dat na de plechtige Vespers, den Zegen met het Allerheiligste begeleidt, is als het oudtijd- sclic co u o r i-f e u klokje, wat is toch het typisch Oud-Holl. woord, liet wil mij niet te binnen schieten dat de zomerslaap dei- stad inluidt, 't Is nu met alles uit, tot in October langzamerhand ieder wveer ontwaakt om met November opnieuw, te beginnen. B. T. P. WASKLEWICZ VAN SCHILFG AARDE. De liefdezusters worden gemist. Onder den titel: „Do mislukking der ver wereldlijking vau de ziekenhuizen in Frank rijk", schrijft een Fransch geneeskundig tijd schrift, dat geenszins als clericaal bekend staat, volgens de Msb. het volgende: Van katholieke zijde wordt tegenwoordig in de Fransche pers alles in het werk ge steld om aan te toonen, dat de verwereldlij king der ziekenverpleging in Frankrijk door middel van de verdrijving der kloosterzus ters, geheel mislukt is. In Parijs, Marseille, Brest, St. Quentin, Reims, Limoges en Amiens hebben de gemeenteraden moeten constatee- ren dat de verwereldlijking een duur en kost baar genoegen geweest is, wijl de bezoldiging der wereldlijke verplegers en verpleegsters tot tienmaal duurder is dan die der klooster lingen. In Avignon en Toulouse braken typhus- en pokkenopidemies uit. Oogenblikkelijk wei gerden do wereldlijke verpleegsters om nog in de hospitalen te komen; de kloosterzusters echter, die geroepen werd en-, begonnen dade lijk de zieken te verplegen. In Cherbourg, Aisnecy, Roanne en Clamey hebben do gemeenteraden de kloosterznstei-s wederom in de hospitalen toegelaten, en wel met toestemming der vrijmetselaars en so cialisten. Combes en Clemeneeau, „woeste sectarissen", hebben zich gedurende hun ziek te door zusters laten verplegen. De protestant dr. Steeg, die in Dieppe een druk bezochte kliniek heeft, laat, sleelits zusters als ver pleegsters toe, en evenzoo doet dr. Pereire, een jood in Parijs. De bond van geneeshee- ren-syndicatien, 20,000 leden groot, en bet algemeen verbond van geneesheeren met 10,000 leden, protestoeren nog voortdurend tegen de verleekingwet voor particuliere klinieken. De beweging om de kloosterzusters baar onde plaatsen in de hospitalen weer terug te geven neemt zoo'n uitbreiding aan, dat de anti-clericale pers er zicli angstig om maakt. Zoo stoot de „Lanterno" een noodkreet uit, wegens „de overstrooming van het land dooi de kloosterlingen voor ziekenverpleging". Men heeft zelfs een vergadering beroepen om besluiten tegen liet „terugkeeren der non nen" te nemen. Tevens zal wedra een ver bond ter bescherming der wereldlijke zieken verpleging opgericht worden. Dit alles zal echter niets helpen. De onder vinding beeft ook hier veel geleerd. Een dollarprinses als dienstbode. Do Amerikaanse])e, bladen zijn vol over ondernemingsgeest van een jonge Ameri- kaamsche, de schatrijke en schoone miss Flo ra Dring, de dochter van een millionair, die eenige maanden geleden haar weelderig le ven vaarwel zei, om als dienstbode een be trekking te zoeken. Het meisje is met een welgosteklcn farmer verloofd cn krijgt oen bruidschat van meer dan een millioen mede. Dezer dagen nu was zij spoorloos uit liet ouderlijk huis verdwenen en alle nasporin- gon naar de verdwenen verloofde bleven zonder resultaat totdat haar familie na ver loop van twee weken den volgenden brief uit een afgelegen stad ontving. Lieve ouders en bruidegom l „Ik zal weldra een eigen huishouden moe ten besturen zonder van te voren de noo- dige practische kennis te hebben opgedaan, die een goede huisvrouw behoort te bezitten Daar ik bang ben, dat ik in dergelijke om standigheden het mijn aanstaanden echt.ge- eclitgenoot niet gezellig genoeg thuis kan maken, heb ik besloten eenige maanden ala dienstbode in betrekking te gaan, om zoo doende de vereischte kennis op te doen. Ik blijf hier nog twee maanden en hoop, dat ik dan weer met de oude liefde bij u ont vangen wordt." Een staking om.... een ei! Aau het station te Leeds is Donderdag on verwacht een staking uitgebroken, gelukkig van slechts korten duur, en wel doordat een hen een ei had gelegd in een mand. Een witkiel, die een mand kippen moest wegbrengen, bemerkte dat een der hennen een ei had gelegd. Teneinde te voorkomen dat het breken zou, haalde hij het ei uit den mand en legde liet op zijn berrie! Een detec tive zag dit, arresteerde den kruier en nam het ei in beslag, meldt het A .H. Slechts «enkele minuten later had het ge heele stationspersoneel liet werk neergelegd Toen werd de inspecteur in kennis gesteld met hetgeen gebeurd was. Hij gelastte dat de gearresteerde weder in vrijheid zou worden gesteld, waarop de beambten onmiddellijk het werk hervatten. HET „SUCCES" VAN DEN STRIJD. Het succes van den strijd der Vrijzinnige Concentratie tegen de Tariefwet wordt uit muntend geschetst door een bericht in de Dnitsehe „ConfeetionnairV Deze schrijft: „Nederland is reeds sinds lang een der beste afzetgebieden voor de Duitsehe con fectie- en weefindustrie. Voor vele Duitsehe ondernemingen is de uitvoer naar Neder land een der belangrijkste gedeelten van bet bedrijf. De tariefverhoudingen zijn gunstig, maar reeds geruimen tijd dreigde het ge vaar, dat door een zeer aanzienlijke larief- verhooging de Duitsehe uitvoer ernstig be nadeeld en ten deele belemmerd had kunnen worden. De eonservatief-clericale Kamer meerderheid, die het heft in banden had, was sterk protectionistisch en had reeds een nieuw tarief voorbereid, dat in het bijzon der de Duitsehe confectie- en weefindustrie zeer bezwaarde. „Door de thans gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer is echter het gevaar voor een beschermend vecht weder vooi eenige jaren uitgesteld. De tot dusver be staande meerderheid is verslagen. In de meerderheid zijn thans de liberalen en so cialisten, die over het algemeen tegenstan ders van bescherming zijn. Hun aantal is zoo overwegend (55 tegen 45) dat verrassin gen niet zijn te vreezen. De Duitsehe nijver heid heeft alle redenen om zich over dezen uitslag der verkiezingen in Nederland te ver heugen". Wij onthouden ons hierbij van commen taar. Tijd. INLICHTINGSCOMMISSIE. Het bestuur der R. K. Studentenvereeni- ging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amster dam geeft aau ouders, voogden en aanstaan de studenten bericht, dat in de vereenigirig bestaat een permanente inlichtingscommis- sie. Deze stelt zich ten doel o.a. aan de nieuw aankomende R. K. sludenten inlichtingen fo geven omtrent kamers, studiebelangen, ver- eenigingen enz. Voor dit jaar is de commissie aldus samen gesteld: A. P. M. Cornelisse, praeses, Prinseiigraclu 732; G. J. C. II. Claessens, ab actis I, Brou wersgracht 68; Ed. Hermans, ab-aetis II, Lin- naeusstraat 69; A. Micliels, Moreclsestraat 33; F. de Sain, P. C. Hooftstraat 111; J. Francken, Station Bolwerk 3, Haarlem; B. Ides, Keizersgracht 620; J. Kellermann Slo- temaker, Sarphstipnrk 31; H. Peltenburg, Van Heythuyzerweg 17, Haarlem; J. Arends, Rokin 105; K. Smits, Binnenkant 36; A. Vroom, Heereugracht 510; J. Westerwoudl, Vondelstraat 34; E. Zeppenfeldt, Rokin 105; J. Hengst, ITden; H. Koenen, Eindhoven; E. vau Voorst tot Voorst, Den Bosch, Verwer- straat 46; T. Sypkens, Echt; K. van Berckel, Delft, Oude Delft 233. FEUILLETON Daar moet ik eerst eens over nadenken, Walther! Ik zou bet meisje gaarne gunnen, dat zij eenige weken uit het ouderlijke huis was, niet omdat zij elders heter beschut is, "e?"' volstrekt niet! Maar zij zou nieuwe ine rukken opdoen van de wereld en haar eig vaardigheden en hij haar terugkeer zou zijie met mij kunnen bespreken, om op die wijze een gevestigde meening er over te ver krijgen. 1 at zou werkelijk een voordeel zijn 0fl ik Ztll (lflüTiiiiii (lonken wflnncor ik ovor- weeg of ik je verzoek kau inwilligen. Met de bedachtzaamheid die wij bij u gewoon zijn, zult g'e een besluit nemen, mama, en dan kan het niet anders of ge staat öiün verzoek toe. Ik zal u niet langer in uw Overwegingen storen; ik ga Edith vragen of aü lust heeft om met mij op reis te gaan. Als Wij dan samen weer bij u komen, zult ge wel reeds tot een besluit gekomen zijn. verliet de oude vrouw met zoo'n vroo- Jiik gezicht, dat zij geheel overtuigd was vol komen de waarheid gehoord te hebben en *och waren al de woorden van haar zoon er berekend geweest om baai- te misleiden. Het viel den jonkman wel hard en bedierf bijna geheel zijn vreugde over liet welslagen van zijn plannen. Editli kwam hem op den drempel tegen, toen hij haar kamer wilde binnentreden. Wat is er gebeurd, dat gij op zoo'n onge woon uur thuis komt'! Zeker niet veel goeds! Hij vertelde haar kort en bondig dat hij ontslagen was en op welke manier. Met onge- loovige verbazing luisterde zij naar hem; toen hij zijn vermoeden uitsprak, dat Car- ringshliff er de haud in had, stemde zij daar volijverig mede in. Eindelijk vertelde hij haar waarom en hoe hij zijn moeder misleid had. Toen zij do noodzakelijkheid daarvan inzag, vroeg hij, of zij besloten had zijn ver zoek in te willigen. Des morgens in de vroeg te had hij haar gevraagd hem naar Worces ter te volgen en zich daar in het gesticht van Dr. Brown als krankzinnige te laten op sluiten. Zij stak hem de hand toe en zeide: Ik wil doen wat je begeert, Walther! en ik wil je niet verzwijgen welke reden ik daarvoor heb. Sedert weken zie ik je met ijver en volharding een zelfde doel nastre ven, je gaat met bedachtzaamheid voor waarts en bij tegenspoed blijft gij onverdro ten stand houden. Vandang heeft je de zwaarste slag getroffen, die mogelijk was; een slag zoo zwaar en geweldig, dat zonder twijfel de ^meeste menschen de hoop op een goeden uilslag zouden verliezen. Maar je wilt met opgeheven hoofd voortgaan oo het eenmaal ingeslagen pad, jij schijnt legen het ongeluk gehard. Dat geeft mij den moed om mij hij je aan te sluiten en je te helpen, dat had ik reeds van den beginne af moeten doen, maar nu zul je niet meer te klagen hebben over mijn vertrouwen in de goede zaak of over gebrek aan vastheid over mijn karakter. Je vertrouwen zal niet beschaamd wor den, Edith, maar stel de rol niet te lielit, die je daar zult moeten spelen. Het is niet moei lijk de waanzinnige te spelen voor eon man, zooals Dr. Brown, die vooraf reeds gezind is, om je daarvoor te erkennen, maar ik vrees het scherpziende oog van zijn hulparts, Dr. Parker, die zonder vooriugenmenlioid en op grond van zijn ervaringen een oordeel over je geestestoestand zal vellen. Hij in de eerste plaats zou ons comediospel openhaar maken en je moet dus dubbel voor-1 ziehtig zijn om hem te kunnen misleiden. Ik zal mij nauwkeurig aan je voorschrif ten houden. Je moet ook ook een beetje in liet oog houden, dat ik van jongs af geleerd heb mij naar omstandigheden meer of minder, anders voor te doeu, dau ik werkelijk hen. Lieve Edith! ik moet je vandaag de ge heele aangelegenheid laten overzien van een standpunt, van waar ik ze je om goede rode- non nog niet heb laten beschouwen. Ik heb Je tot heden laten blijven in jo onderstelling, dat je opname in Dr. Brown's gesticht moest dienen om Alice een liulp on steun te ver sohaffen. Dit nu, Edith, is slechts een bijko mende reden, de hoofdreden is geheel anders. Ilc zal je de hoofdreden nu zeggen, je kunt dan meteen begrijpen, hoc alles afhangt van je voorzichtigheid en overleg. Tot op dit oogenblik kunnen de bloedver wanten van het ongelukkige meisje geen geneeskundig getuigschrift overleggen, waarin verklaard wordt, dat haar geestes- vermogeiis gekrenkt zijn, dit weet ik van Dr. Parker. Ik vermoed dat dit ontbrekende ge tuigschrift nu door do beido dokters van het gesticht zal afgegeven worden, maar juist dit getuigschrift brengt een verschil van gevoe len aan den dag, dat van den beginne af tussclien Dr. Brown en zijn hulp-arts ont staan heeft. Tegenover Dr. Brown heb ik het nu laten voorkonion oi' ik in dezelfde positie verkeer de als de bloedverwanten van Alice. Ik heb hem gezegd, dat ik zoo'n getuigenis niet kon overleggen, on ik heb hem geld geboden om er een voor mij op te maken. Ik twijfel geen oogenblik of Hij loopt in den val; dan heb ik een schurk in mijn macht eu daarmee Is do eerste stap gedaan om over de laaghar tigheid te triomfeeren. HOOFDSTUK XVIII. Dit is de jonge dame, die ik eenigeu tijd aan uw vriendelijke zorg en verpleging wilde toovertrouweu, mijnheer Brown! Met deze woorden voerde Waltiher Luntf zijne zuster Edith in het zoogenaamde stu deervertrek van den directeur. Het doet mij veel genoegen a hier fe zien, miss Lund, zeide Dr. Brown, opstaande om een beleefde buiging te maken. Uw broeder is hij een vroeger bezoek zoo goed geweest mij mede te deelen, dat ge verlangt eenigen tijd het landsleven te genieten, of schoon ge door de uitvoering van dit voor nemen van uw familie zult moeten scheiden. Ik wil niet bij hen blijven, die mij altijd bewaken en vervolgen, antwoordde Edith met een dreigenden blik op haar broeder, die haar rustig aankeek. Voor ik mij echter aan u toevertrouw, moet Ik eerst weten, hoe liet in uw huis toegaat. Zii boog zich voorover naar den dokter cn vervolgde fluisterend: Thuis sloten ze altfjd de deur achter mij, ais ze mij in een kamer gelokt hajtlden. Zij deden liet heimelijk en zacht, o zoo zacht, maar ik hoorde het toch. Gebeurt dat hier in huis ook. mijnheer Brown? Wel neen, miss, volstrekt niet! antwoord de de dokter. Ge kunt hier geheel naar uw eigen verkiezing leven. Of ge in het park of in huis wilt gaan, is geheel aan uw vrijen wil overgelaten. Niemand zal u hinderen in uw doen of laten, niemand zal u opsluiten, voor zoover de regels van het huis dit toe laten. Maar uw huis is koud eu somber, mijn heer. Waarom zijn die zware ijzeren tralies voor de vensters? Dat is een veiligheidsmaatregel tegen de personen, die hier zouden willen binnen dringen, maar volstrekt niet tegen hen, die reeds in huis Min. Ge moet weten, dat er veel NIEUWE HAARLE/Y\SCHE COURANT JftS®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5