Wandelschoentjes. &W,i?Weehuii$ert. QaneJjorJs27. FeJef.ma Tennisschoenen- DIEIIWS UIT DEN OMTREK. Verkoopingen, Boef huizen, enz, Landbouw en Visscherïj STADSNIEUWS Socsaie Berichten Rechtszaken. EERSTE KAMER. 15e leden van de Eerste Kamer, de lieer en van Nierop (U. L.) en Staal (U. L.), die dit jaar aan de beurt van aftreding zijn, hebben aan de Vrijz.-Dem. Statenclub in Noord-Hol land, op de tot lien gerichte vragen ten ant woord gegeven, dat zij zich voor een vernieu wing van hun mandaat beschikbaar stellen, en dat zij het program der vrijzinnige concentra tie geheel onderschreven. CHRISTELIJKE "WRAAK. Do „Maasbode" wijst er op, dat liberalen en socialisten ijverig hebben samengewerkt om de rec'utsche meerderheid in de Staten van Zuid- Holland ten val te brengen en dat vele reeht- selie leden inderdaad zijn uitgeworpen, op een manier die de resteerende heeren niet zeer vriendelijk moet hebben gestemd. Daarna bespreekt het blad de benoeming van den nieuwen griffier in de plaats van mr. 'i'avenraat. Op de voordracht stonden drie namen, waar onder een van den griffier van Overijsel, een rechts man, terwijl de twee overige vrijzinnig en slechts referendaris ter provinciale griffie zijn. Menschelijkerwijze gesproken zou men ge meend hebben, dat in do gegeven omstandig heden de man van rechts een goede kans maak te. Te meer daar hij in bekwaamheden zeker niet voor zijn beide mede-sollicitanten behoefde onder te doen. Van een partijbenoemiug zou hier dus geen sprake hebben kunnen zijn. Bovendien, geen verstandig vrijzinnig man heeft het recht om in deze dagen aanspraak te doen gelden op de clementie of benevolentie van rechtsche heeren. En toeh, wat gebeurde? De Statenleden kozen den vrijzinnige en benoemden mr. De Moncby tot opvolger van mr. Tavenraat. Wij bewonderen de grootmoedigheid der reelitsche Statenleden van Zuid-Holland, wij hebben eerbied voor deze voorbeeldige uitoefe ning van bun christelijke wraak. Maar toch vragen wij ons af: zijn de vrij zinnigen zulk een clementie waard, zal de grootmoedigheid der rechtsche heeren ook op eenige wijze maar gewaardeerd en geappre cieerd worden? Hadden de Staten den heer van Groenendael benoemd, de liberale pers had vol gestaan over de brutale partijbenoeming. Hu de heer Do Monchy is benoemd, zwijgt dezelfde pers, en oordeelt het verloop der zaak niet meer dan behoorlijk. DE POLITIEKE TOESTAND. Het Nederlandseh (Haagsch) Corresponden tiebureau, ontving Zaterdag uit Apeldoorn het volgende bericht': Mr. Troelstra, die in gekleede jas was en Jn hoogen hoed droeg, kwam om 10 uur Zater dagmorgen te Apeldoorn aan en nam plaats in een gereedstaand Hofrijtuig dat hem Paleis- waarts bracht. Aan het station stonden een honderdtal-be langstellenden, meerendeels partijgenooten en werklieden die mr. Troelstra begroetten en hem bij het wegrijden een hoera toeriepen. Mr. Troelstra maakte een afwerend gebaar, maar moest toch glimlachen. Hij weigerde aan de aanwezige journalisten elke inlichting. Daar de hoofdingang van het Paleis wegens de verbouwing niet toegankelijk is, stapte de heer Troelstra af aan een der zijingangen, waar hij ontvangen werd door generaal baron van Tuyll van Serooskerken. Te kwartier vóór elf begaf de Koningin zich in een Hofauto van de door Haar tijdelijk bewoonde villa naar bet Paleis, om met den beer Troelstra het onder houd, waartoe Zij hem uitgenooddgd had, aan te vangen. Precies half een was het onderhoud afge- loopen en keerde H. M. naar Hare villa terug. Nadat H. M. de Koningin naar haar villa was'teruggekeerd, bleef mr. Troelstra nog een half nur ten Paleize vertoeven en heeft hij in het Paleis den lunch gebruikt. Per hofrijtuig werd hij daarna weder naar het station terug gebracht en verliet ten 1 uur 53 Apeldoorn. Er waren nu weinig menschen aan het sta tion. In de wachtkamer werd hij omzwermd door journalisten, maar uit den aard der zaak liet hij over zijn conferentie niets uit. Wél gewaagde hij van de vriendelijkheid waarmede de Koningin, met wie hij circa anderhalf uur in gesprek was gebleven, hem ontvangen had. Ook in het „Volk" zou zeide hij niets over die conferentie gepubliceerd worden. Wat omtrent zijn advies in de bladen was versche nen, noemde hij „uit den duim gezogenOp de vraag of hij verwacht had dooT de Koningin geroepen te worden, antwoordde hij: „Waarom niet? Het behoort immers tot de eonstitutdoneele gebruiken om de partijleiders over den politieleen toestand te raadplegen." Korten tijd daarna vertrok hij. Tegen mond- en klauwzeer. Een lezer van het „Vad." deelt aan dit blad het volgende mede, dat wij belangrijk genoeg achten om het hier een plaats te verleenen: „Pas uit Sumatra hier teruggekeerd, verwon derde het mij zeer, in de dagbladen te lezen, dat rundvee, lijdende aan mond- en klauwzeer, hier te lande wordt afgemaakt en niet alleen de zieke, maar ook de nog gezonde dieren. Mijn verwondering te dezer zake vindt haar grond in het feit-, dat in Indië d© dieren nieir worden afgemaakt, doch eenvoudig beter ge maakt. Ik zeg „eenvoudig", omdat direct na de aantasting van een beest, alle ossen en koeien van een stal worden behandeld met een oplos sing van ruwe creolin en de meesten die ziek geworden zijn, na 8 of 14 dagen weer beginnen te eten, dus genezende waren. De kuur geschiedt als volgt: Er worden vierkante bouten hakken gemaakt ter hoogte van Eng. voet en zoo lang, dat een groote os er met alle vier de pooten ruim in staan kande naden worden met pek dicht gemaakt en daarin een kwart voet hoog een op lossing van ruwe creolin 1:1000 water gegoten. Do beesten worden er ingezet gedurende Vi uur en zoodanig, dat de hoeven flink bevochtigd worden en inmiddels de bek zorgvuldig, tot diep onder de tong, uitgewasschen met een oplos sing van 1:2. Dit wordt des morgens en des avonds gedaan en reeds na korten tijd beginnen de beesten te genezen. Alleen bij verzuim of bij zeer oude dieren, die weinig weerstandsvermo gen meer bezitten, komt een sterfgeval voor. En dat men voor de ziekte, indien zij zich vertoont, niet bang is, bewijst, dat sommige planters de gezonde beesten infecteeren om den geheelen stal weer op eens klaar te liebben, want zoolang er nog één beest ziek is, blijft toch alles afgesloten. Natuurlijk is het zaak, de noodige reinheid te betrachten, hetgeen mede zeer tot verbetering van den toestand zal leiden. Het wil mij voorkomen, dat bij een ziekte als bovenbedoeld, en waar, bij nauwgezette be handeling geen enkel' beest sterft, de maatregel van afmaken onnoodig den veehouder van zijn rijkdom beroofd, want 'n eventueele vergoeding zal wel niet ver genoeg reiken om hem slechts bevredigend schadeloos te stellen." De veeartsenijkunddge commissie uit den Duitsclien rijksgezondheidsraad heeft met een groot getal deskundigen vergaderd, teneinde hun oordeel te vernemen over eenige methodes ter bekamping van bet mond- en klauwzeer. De beoordeelingen geschiedden op grond van practische ervaringen, sedert October 1912 dooi de veeartsenijkundige afdeeling van den kei zerlijken gezondheidsdienst opgedaan. Men kwam tot de conclusie, dat het nog niet gelukt is den verwekker van het mond- en klauwzeer te vinden. Proeven werden genomen met de methode van den bacterioloog dr. Siegel, die in 1911 meende den verwekker van bovenbedoeld te hebben ge vonden. In deskundige kringen achtte men het bewijs niet geleverd, daar men door inenting met Siegelsche cultures geen mond- en klauw zeer kon verwekken. Dr. Siegel et intusscben zijn onderzoekingen met staatshulp voort. Ook werd een methode beproefd van dr. von Rieszen, die ook meende het ziekmakende organisme te hebben gevonden. Namens het Pruisische land- bouwbestuur is ook de methode van den bacte rioloog Grugel te Rostock beproefd, ook al zon der resultaat. Men is dus nog niet veel opge schoten Het kohier der schoolgelden van het 3e kwar taal 1913 werd Vastgesteld op 44.70. Van den directeur-generaal der Posterijen is een schrijven ingekomen, waarin wordt medege deeld, dat er verbetering in den ochtendbestel dienst is gekomen. De heer Roozen merkte hier bij op dat die verbeteringen niet zoo schitterend zijn. De bouwverecniging „A^ooruitgang" deelt mede, dat zij besloten heeft, op een terrein aan de Zandslootkade een 56-tal daggelderswoningen te bouwen. Yoor dezen bouw enz. is een bedrag noodig van 108,430. De vereeniging beschikt over 50Ö0. Zij vraagt een renteloos voorschot van 103,430. Nadat door eenige leden was aangedrongen op spoedige afdoening werd het adres in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Aan de orde kwam de verbouwing van het raadhuis. De laagste inschrijver is de heer G. J. Kiebert, alhier, voor 15,850. De Raad heeft een som van 20,000 beschikbaar gesteld. Hier van moeten betaald worden de verbouw, de aankoop grond, meubileering enz. Nu bleek, dat men met deze 20,000 niet toekwam, dat men wel 23 a 25,000 noodig had, en B. en W. gevoelden zich niet verantwoord om tot den ver bouw toestemming te geven. Uit een memorie van toelichting van B. en W. bleek, dat zij drie plannen hadden, nl. Ie de meerdere gelden toe te i staan, 2e een nieuw raadhuis te bouwen, 3e. op een goedkoope manier het raadhuis verbouwen, i B. en W. adviseeren nu, achter het bestaande raadhuis een gebouw te plaatsen van twee ver- j diepingen, waarin gevestigd kunnen worden de raadzaal en eenige kamers voor den concierge enz. De heer Roest noemde een som van 4000 hiervoor noodig. Na eenige discussie werd aan B. en AV. toe stemming verleend om plannen te ontwerpen om een goedkoope verbouwing van het raadhuis tet stand te brengen. Aan B. en W. wordt een crediet van 300 toegestaan om in den omtrek alsnog boringen te laten deen, daar tot heden geen goed water verkregen was. De rondvraag leverde niets op, waarna de Raad in geheime zitting overging. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente ver gaderde onder presidium van den heer P. Bes- selaar, burgemeester. De notulen werden onver anderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was de mededee- ling, dat de bijdrage voor het herhalingsonder- wijs door het rijk is vastgesteld op 37.80. De kas van den gemeente-entvanger werd in orde bevonden, in kas was 3490.8714. KONINKLIJKE BEWILLIGING INGE TROKKEN. Het Hbld. meldt, dat door de Regeering Is ingetrokken de koninklijke bewilliging op de statuten van de Haarlemsche Vereeniging van Werkverschaffing, gevestigd Jansweg te Haarlem, voorzitter de heer Th. J. Schoema- ker. De werkverschaffing bestoud daarin, dat artikelen werden gemaakt, die als prij zen eener loterij moesten dienen. Voor liet houden der loterij is geen koninklijke goed keuring gegeven. Mr. Slingenberg alhier is aangesteld als liquidateur. Betreffende het doel der vereeniging wordt het volgende aan de statuten ontleend: Art. 2. De vereeniging tracht dit doel te bereiken door de volgende middelen: a. het houden van bijeenkomsten van ge zellig verkeer en bet bespreken van de vraag stukken van den dag; b. de vervaardiging en den aankoop van nuttige en noodzakelijke meubelen, huis- en lijfsieraden, die ook in bet dagelijksch leven van den ambachtsman een behoefte zijn; e. het daarstellen van bijzondere inrichtin gen die strekken kunnen om zoowel het stof felijk als bet zedelijk standpunt der leden te verbeteren. Art. 9. De gelden worden solide belegd on der toezicht van commissarissen en bij liet eindigen van ieder maatschappelijk jaar bij voorkeur besteed tot den aankoop van meu belen, in Nederland vervaardigd en bewerkt en welke meubelen jaarlijks in een openbare vergadering worden verdeeld tusschen Be le den der vereeniging, naar onderling goed vinden en bij verschil van gevoelen, bij het lot te bepalen, in dier voege dat geen der le den een voorwerp ontvangt van minder waarde dan zijn contributie over het verstre ken jaar heeft bedragen. In algemeenen zin was er geen sprake van „werkverschaffing", alleen in indireeten zin, want elk die iets koopt dat gemaakt moet worden, bevordert de werkverschaffing. In de statuten staat dat geen der leden een voorwerp ontvangt van minder waarde dan de gestorte contributie, maar niet alle leden ontvangen zoo'n voorwerp. De vereeniging telde 26,000 leden, over ge heel het land verspreid, en 270 agenten, die van iedere ontvangen jaar-contributie ad 3.12 een bedrag van f 2.50 aan de vereeni ging moesten afdragen. De leden, allen kleine menschen", waren over het geheel wel tevreden met de vereeniging. Kregen ze bet eene jaar eens niets bet andere kon be ter zijn. Bij de justitie waren al eerder bezwaren tegen dit instituut „Werkverschaffing" ge rezen, maar eerst dezer dagen (30 Juni) be sliste de Haagsche rechtbank op requisitoir van bet O. M. tot intrekking der rechtsper soonlijkheid van de vereeniging en benoem de mr. M. Slingenberg alhier tot curator. Deze liet bet kantoor en de pakhuizen ai- bier Donderdagnacht om 12 uur verzegelen. Het vonnis werd uitgesproken krachtens de wet van 1855 op vereenigingen en verga deringen. In rechten treedt voor de vereeniging mr. Willekes Macdonald als verdediger op. Vermeld zij nog, dat sinds 1855 slechts tweemaal een dergelijke intrekking van rechtspersoonlijkheid heeft plaats gehad. Het eerste geval betrof den Matrozenbond te Den Helder die ervan beschuldigd werd zich te gen het gezag te verzetten, het tweede de speelbank „Club de Bienfaisance" te Amster dam. NED. R. K. VOLKSBOND. Hedenavond houdt de afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Volksbond een algemeene vergadering in het gebouw St. Bavo, Sme- destraat. Het doel van deze bijeenkomst is afscheid te nemen van den ZeerEerw. heer L. v. d. Berg, adviseur van den Volksbond, die, zoo- als men weet, benoemd is tot pastoor te Assendelft. Wij meenen dat het wel over bodig zal zijn onze Volksbonders aan te sporen. Hedenavond ter vergadering te gaan om mede hulde te brengen aan den algemeen geachten adviseur. Wij vertrouwen dat ^eer velen door hunne tegenwoor digheid van hunne belangstelling en sympa thie zullen doen blijken. Van avond zullen onder de aanwezige le den van den Volksbond een aantal kaarten verloot worden, die toegang geven tot de feestelijke huldiging van Kardinaal van Ros- sum op Zondag 13 Juli in het Concertge bouw te Amsterdam. HERSTEMMING VOOR DEN GEMEENTE RAAD. Door den burgemeester van Haarlem wordt ter kennis gebracht dat de herstemming voor den gemeenteraad in de drie districten zal plaats hebben op 11 Juli. DE HERSTEMMING. Omtrent de aan te nemen houding b,ij de herstemming voor den gemeenteraad is door de partijen nog niet vergaderd. De berich ten daaromtrent zijn dus voorbarig. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 Juli. z. van W. J. Spoel- straiBloemheuvel. z. van J. Negerman v. d. Hulst. Overmeer 2 juur Veiling bondseafé „De Nachtegaal" met speeltuin. Verder een! winkelhuis, gelegen aan den Heerenweg enz. NOORD WIJK AAN ZEE. In de kunstzaal van het Badhotel half 12 Not. Binnen dijk Verkooping. FONDS U. B. O. Het Fonds „Uitkeering bij Overlijden", on- derafdeeling van de R. K. Middenstandsver- eeniging De Hanze in het Bisdom Haarlem, hield Vrijdagavond te Alkmaar haar alge meene vergadering. De voorzitter, de heer Anton Bosse van Haarlem, heette in zijn openingswoord allen, maai- in het bijzonder den heer J. O. L. Wij- deman van Alkmaar, welkom, als vertegen woordiger van het hoofdbestuur. Uit liet door jden heer H. Peterse van Haarsteeg uitgebrachte jaarverslag bleek dat het fonds in het afgeloopen vereenigingsjaar met 239 leden was vooruitgegaan en dit le dental thans 452 bedroeg. De penningmeester, de heer O. H. Schnei ders te Alkmaar, kon mededeelen, dat de uitkeering thans reeds f 700 per sterfgeval zou kunnen bedragen. Tot commissaris, in plaats van den heer L. F. Coenegracht, die voor deze functie bedankt had, werd gekozen de heer J. F. M. Endel te Alkmaar. De voorzitter, de heer A. Bosse, die perio diek aftrad, doch herkiesbaar was, werd als zoodanig herkozen. In plaats van den heer H. Peterse, die voor zijne functie had bedankt, werd tot secretaris van het fonds gekozen de heer W. J. D. Appel te Alkmaar. TE VERKOOPEN. Dinsdag 8 Juli. HAARLEM. Alg. Verkooplokaal, Nieuwe Gracht 74. Mak. P. Hoogeveen Lzn., Deurw. M. J. Waning. 1 uur. Verkooping. LISSE. In café van den heer J. J. van Zoelen aan den Rijksstraatweg. Not. J. A. VAN ELDERS. NIET AANGEGEVEN VOOR DE MILITIE. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht veroordeelde in eerste instantie den majoor- F. D., commandant van het 2e bataljon van het 21e regiment infanterie, tot f 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis, wegens het verzui men te voldoen aan zijn wettelijke verplich ting, om bij den burgemeester te Amers foort, in welke gemeente hij toen woonde, ter inschrijving voor de militie aan en op te geven zijn afwezigen zoon J. G. D. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad, voer de Scheepvaart deed uit spraak betreffende het nabij Helgoland op 18 Mei j.l. op de klippen loopen van üet stoom- visscnersvaartuig Urania Y M 77. Schipper. Arie de Graal' te Egmond aan Zeereederij Hemerdink, Zwart en Hof te IJ muiden. De Raad is van oordeel, dat ae seueeps- ramp der „Urania" uitsluitend te wijten ia aan roekeloos varen; en verzuim van al zoo danige maatregelen als strekken zouden om het schip een veilige vaart te verzekeren. Voor het verzuim van het nagaan van den opgegeven koers en het niet geregeld peilen van het vuur van Helgoland, is nog eenige verontschuldiging bij te brengen, maar dat de schipper gewezen op het gevaar, waarin zijn schip verkeerde, toen men aan stuur boord tonnen waarnam, die mijlen ver aan bakboord moesten zijn, koers en vaart heeft behouden en gelijk hij zelf verklaart die tonnen niet heeft willen zien omdat hij zeker was van zijn bestek, wijst op een zoo gioote mate van gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel, dat een ernstige straf behoort te worden toegepast. Wegens het door zijn daad en nalatigheid veroorzaken van het vastloopen van het s.s. „Urania Y M. 77" op de klippen N. van Hel goland op 18 Mei 1913, straft de Raad Arie de Graaf, schipper van dat vaartuig, oud 28 jaar en wonende te Egmond aan Zee, met de straf van ontneming van de bevoegdheid om op een schip, als in art. 2 der Schepenwet bedoeld, als schipper of als stuurman te va ren voor den tijd van twee jaren. Het is den Raad onbegrijpelijk voorge komen en hij betreurt, dat zulks mogelijk was dat het bevel over het schip werd opgedragen aan een persoon, die alle erva ring als schipper miste en die geenerlei be wijs had gegeven de noodige kennis te heb ben, die een schipper behoort eigen te zijn, terwijl een persoon van kennis en ervaring, die daarvan de proeven had afgelegd, als ondergeschikte dienst moest doen. De veiligheid van de opvarenden en van het schip acht hij factoren, die bij de aan stelling van den gezagvoerder meer gewicht in de schaal moeten leggen, dan in sommige bedrijven gebruikelijk is. (Zeepost). FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 18 Juni J. C. Oprei, metselaar te Strijen. 2 Juli A. Sablerolle, eenig directeur van de N.V. Onderlinge Nederlandsehe Verzeke ring Bank, te Rotterdam, Middellandstraat no. 98. E. Swabedissen, vroeger bakker, thans reiziger te Veendam. 3 Juli D. F. J. de Hosson, veehandelaar te Gorinchem. O. Kamp, metselaar, te Barendreeht, L. H. Ramakers, landbouwer en voer man te Weert. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van D. Oh. Michon, te 'sHage; C. van Dijk, mandenma ker te Bolsward en door homologatie van ac- coord het faillissement van de coöperatieve vereeniging „Volksbank", Spaar- en Voor schotbank te Alkmaar. Opgeheven het faillissement van Erkel, bootwerker te Rotterdam, Hofdijk 8b. WATERSTANDEN. 8 Juli. HOOGWATER. IJMULDEN, v.m. 5 uur 54 min.n.m. 6 uur 24 min. KATWIJK, v.m. 5 uur 34 min.; n.m. 5 uur 59 min. LAAGWATER. IJMUIDEN, v.m. 2 uur 24 min.; n.m. 1 uur 59 min. KATWIJK v.m. 2 uur 4 min.; n.m. 1 uur 39 min. menschen zijn, die in dit mooie huis gaarne zouden binnensluipen om hier verzorgd te worden. Ik vind het hier wel net, zeide zij, ter wijl ze eens goed de kamer rondkeek, maar van buiten zag het huis er dreigend uit. Als dat gele vogeltje begint te zingen, dat hier binnengevlogen is, dan zal het hier recht huiselijk zijn. Hoor, het begint al te kwinke- leeren zoo dadelijk zult ge het hooren zingen. Zij stond op, ging achter haar stoel staan en nam de leuning tusschen de handen op de manier van een vogeltje, dat op een takje gaat zitten. In die houding begon zij zoo na tuurlijk het gezang van een kanarievogel na te bootsen, dat iemand, buiten de kamer luis terende, bepaald zou gedacht hebben, dat hij een kanarie hoorde zingen. Walther wisselde met den dokter een blik van verstandhouding. De dokter knikte hem daarbij toe, ten teeken dat hij reeds vast overtuigd was van den gestoorden geestes toestand der jonge dame. Ha! riep zij, plotseling den stoel losla tende en in een hoek vluchtende, daar is de kat! Zij wil liet vogeltje pakken! Help het beestje toch, dokter! Zij hurkte op den grond en miauwde her haalde malen, terwTijl zij naar den vogel loer de en zich gereed maakte om een sprong te doen. Dr. Brown opende het venster, waar hij het dichtst bij stond en stelde haar gerust met do woorden: Maak n niet verder ongerust, miss! Ik heb liet vogeltje de vrijheid gegeven, de kat kan het geen kwaad meer doen. Kom -nu maar weer hier bij ons, miss! Of wilt ge lie ver een wandeling in Ijet park maken, zeg het mij gerust, ik zal u een vriendelijk jonk man meegeven om u rond te leiden en u ge zelschap te houden. Dat voorstel bevalt mij, dokter! Laat dien jonkman hier komen; aan zijne zijde zal ik mij gaan overtuigen of het met de hoog geroemde vrijheid in uw huis werkelijk zoo staat, als ge mij verzekerd. Tengevolge van deze toestemming liet Dr. Brown zijn hulp-arts roepen en de jonge dame verwijderde zich met Dr. Parker, na dat zij haar breeder met een vijandelijken blik verboden had haar in het park te volgen. Wat denkt ge van haar toestand! vroeg Walther, toen de deur achter hen gesloten was. Zij is volslagen krankzinnig, antwoord de de directeur. Na hetgeen ik gezien heb, zal ik dan ook geen bezwaar maken de ver- eischte verklaring af te geven, zoodra mijn hulp-arts tet de overtuiging is gekomen, dat hij mijn oordeel kan onderschrijven. Om dit zoo spoedig mogelijk gedaan te krijgen, raad ik u aan rechtstreeks met hem te spreken en aan uw woorden de uitdrukking uwer dankbaarheid toe te voegen. Bij deze laatste woorden knipte hij met de oogen. Zijn roncl gelaat toonde in den regel geenerlei uitdruk king, maar als hij met zijn oogen knipte en daarmee te kennen gaf dat hij den eerlijken weg verliet, dan wekte zijn gelaat bepaald afkeer. Meer dan ooit gevoelde Walther dien afkeer in deze ©ogenblikken, maar hii was gedwongen zich goed te houden en hij hield zich goed. Ik zal uw raad niet vergeten, mijnheer Brown, antwoordde hij- Als ge verder niets met mij te bespreken hebt, blijft voor mij niets te doen over dan u te betalen. Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn, nam er een banknoot van honderd pond ster ling' uit en reikte die aan den dokter over, welke het papiertje gezwind in zijn zak liet verdwijnen. Ten overvloede wil ik u nogmaals ver zekeren, dat hier alles gedaan zal worden, wat heilzaam en nuttig is voor de gezond heid der jonge dame, zeide Dr. Brown. Dui zenden getuigschriften van gelukkige her stelden worden op aanvrage aan een ieder toegezonden. Ik dank n, mijnheer Brown, verdere aan prijzing van uw geneeswijze is overbodig. Naar ik hoop, zult ge mijn wetenschap pelijke ervaringen niet verwarren met het marktgeschreeuw van onkundigen. Wees gerust, dokter, ik weet uw uitge breide kundigheden op den waren prijs te schatten. Bovendien weet ge dat ik de eerst volgende weken hier in den omtrek moet vertoeven voor mijn handelszaken. Wanneer eins bij u daarentegen geen bezwaren bestaan, lioop ik meermalen hier te komen. Het zal mij steeds een genoegen zijn, ti hier te zien, mijnheer Lund. Of ik u echter bij ieder bezoek kan toestaan uw zuster te zien, zal afhangen van den toestand der jonge dame. Dan zal ik hii ieder bezoek vooraf uw toestemming vragen. Ik ga nu afscheid ne men van mijn zuster en keer naar mijn loge ment terug. Goeden morgen, mijnheer! Vergeet s.v.p. niet, dat ge met Dr. Parker zouclt spreken. Toen Walther Luntl in het park kwam, zag hij zijn zuster eerst niet, maar hij dacht aan de bank, waar hij vroeger Alice had aange troffen, en liep er heen. Daar zaten de beide meisjes naast elkander, Dr. Parker stond voor haar. Onwillekeurig hield hij zijn schreden in, om in de tegenwoordigheid van den hulp arts de noodige bedaardheid te kunnen tt>o- nen en hij trad dan ook voor de meisjes met ecu gelaat, dat niets van zijn gemoedsbewe ging verried. Met Alice was dat anders. Zij kon zich niet genoeg bedwingen, haar oogen straalden van vreugde en geluk, wat aan Dr. Parker, een scherpe opmerker, dan ook met ontging. Voorloopig liet liij echter niets blij ken, hij had in Walthers aangelegenheden reeds een diepen blik geslagen en wilde trachten die geheel te doorgronden. Walther had daarvan voorloopig niet het minste ver moeden. Hij groette de jonge dame uiterst beleefd, drukte den dokter de hand, en sprak toen zijne zuster aan. Ik sta op het punt van te vertrekken, Edith. Hebt ge mij nog iets te zeggen of te vregen! Of iets aan mama! Je weet, dat ik hier nog eenigen tijd in de omstreken moet vertoeven; vindt je goed dat ik nu en dan eeus hier kom! Je doet mij veel pleizier, als je weggaat, en in 't geheel niet meer terug komt. Einde lijk schijn ik een toevluchtsoord gevonden te hebben, waar ik bevrijd ben van jelui's ver volging en plagerijen. Men sluit mij niet op en houdt mij niet voor waanzinnig, anders was ik hier niet onder Gods vrijen hemel en had ik geen kennis met deze jonge dame mogen maken! Het verheugt me, dat ge hier zoo naar je zin bent. Aanvankelijk scheen het wel on mogelijk, ergens een plaats te vinden, waar je wilde blijven. Jo ziet dat je het mis hebt. Het zou mu hier nog beter bevallen, als je mij alleen wilt laten. Dan blijft er voor mij niete over dan heen te gaan. Ik hoop, dat je hier naai ge noegen zult zijn als ik weg ben. Mag ik eeni ge oogenblikken uwe aandacht vragen, nnjtf- heer! Dr. Parker gaf aan dit verzoek onmicldel-f lijk gehoor, nadat hij de dames beleefd ge groet had. Zoodra zij zoover gegaan waren, dat zij door de dames niet meer konden verstaai: worden, begon Walther: (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6