BUITENLAND BINNENLAND. OVERZICHT. De officieele verklaring van den oorlog fe er nog steeds niet, doch wel kan thans gezegd worden, dat de oorlog op den BAL- KAK officieel is uitgebroken, nu de diplo matieke betrekkingen zijn verbroken. De Servische zaakgelastigde te Sofia heeft aan de Bulgaarsche regeering een nota over handigd, waarin wordt medegedeeld, dat alle betrekkingen tusschen deze beide Staten worden verbroken en de vertegenwoordigers van Servië bij het Bulgaarsche hof worden teruggeroepen. Als antwoord hierop heeft ook Bulgarije zijne gezanten te Belgrado en te Cettinje teruggeroepen en ook de Bulgaarsche ge zant te' Athene is vertrokken. Dat alles staat ongeveer gelijk met een officieele verklaring van den oorlog en het zal nu ongetwijfeld niet lang meer duren of de regeeringen zullen deze officieele verkla ringen elkander toezenden. Want er is nu wel geen twijfel meer aan, dat de oorlog zal doorgezet worden en zelfs de grootste optimisten zullen de mogelijk heid van arbitrage nu wel terzijde gezet hebben. In de nota, waarmee de Servische regee- ving de diplomatieke betrekkingen met Bul garije afbreekt, zegt zij, dat door den arg- listigen aanval van het Bulgaarsche leger op den 30sten Juni en de volgende aanval len onomstootelijk bewezen is, dat de Bul gaarsche regeering, door onverklaarbaren haat en vijandigheid gedreven, zonder oor logsverklaring den oorlog tegen Servië be gonnen is en daardoor den band van vriend schap heeft verscheurd. Van heden af be schouwt dus de Servische regeering alle be trekkingen met Bulgarije als verbroken en roept haren gezant terug. De strijd zal dus onverzwakt worden voortgezet. Turkije gaat zich'thans met de kwestie bemoeien. Het gaat eischen stellen aan Bulgarije: de Turksche regeering heeft aan Daneff ge vraagd het gebied, gelegen binnen de lijn Midia-Enos zoo spoedig ifiogelijk te ontrui men. De noodzakelijk maatregelen voorden opmarsch der Turksche troepen worden ge nomen. Het is wel begrijpelijk, dat Turkije deze houding aanneemt en tracht uit de onder linge moeilijkheden der vroegere bondgenoo- ten eenig voordeel te behalen. Misschien is er voor de Porte wel eenige kans op suc ces, nu de Bulgaren de handen zoo vol hebben aan de Grieken en Serviërs. Griekenland heeft aan de groote mogend- heden medegedeeld, dat het aan Bulgarije den oorlog verklaarde. Dat wordt een herhaling van den eersten Balkanoorlog, minstens even bloedig als die en misschien nog meer verwoed. Er zijn tot nu toe temninste reeds zware verliezen geleden aan beide zijden. Wat zal het dus niet worden, wanneer de strijd een maal op zijn hevigst is. We moeten nogmaals tot de conclusie ko men, dat de toestanden ot> den Balkan voor ons onbegrijpelijk zijn Korte üerichiem. Gevechten op den Balkan. De Grieken hebben de streek aan de Zuid kust van het meer van Boiran bezet en )de Bulgaren tot Stroernitsa vervolgd. Zij maakten 12 kanonnen buit. De verliezen aan Bulgaarsche zijde zijn zeer groot, die der Grieken beloopen in het geheel 10.000 man aan dooden en gewonden. De Grieken trekken eiken dag meer voor waarts. De Bulgaren zijn in wanorde uit Doiran gevlucht en worden krachtig ver volgd; 7000 gewonde Grieken zijn te Salo- ïiki aangekomen. Een bom ontploft. Een bom ontplofte gisterennacht in een ©nderaardschen gang van de Liverpoolsche beurs, niet een ontzettenden slag, en veroor zaakte eenige schade. De staking in Zuid-Afrika. Gisterenmorgen hervatten de mijnwerkers den arbeid over den geheelen Rand. In verschillende mijnen is men weer aan het werk, maar nog talrijke mijnwerkers zijn iniet in de mijnen verschenen om de begrafe nis te kunnen bijwonen. De drie-jarige diensttijd in Frankrijk. De Fransche kamer heeft gisteren met 339 tegen 223 stemmen artikel 18 der le- gerwet aangenomen, waarbij de drie-jarige diensttijd wordt ingevoerd. De nieuwe Duitsehe Minister van Oorlog. Generaal-majoor Von Falkenhagen, chef ,Van den staf van het vierde legercorps, is tot minister van oorlog benoemd, met be vordering tot luitenant-generaal in disponi- biliteit. De kiesrechtvrouwem. Gisterenmorgen is, zooals uit Londen ge- lneld wordt, een poging gedaan om het wan- delhoofd te Soutliport in brand te steken. .Visschers lontdekten de vlammen in een loods ,op het hoofd en doofden ze snel. In de nabij heid waren met krijt de woorden geschre ven: Dit goede werk geeft aanspraak op kiesrecht. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 5 dezer is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen ach ter hunne namen vermeld: jhr. mr. C. A. Elia6, burgemeester te Zaan dam, de versierselen van ridder 2e klasse der Orde van St. Stanislaus, waartoe hij door den keizer aller Russen is benoemd; jhr. mr. J. M. Elias, te Zaandam, de ver sierselen van ridder 3de klasse der Orde van St. Stanislaus, waartoe hij door den keizer aller Russen is benoemd. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft gisterenmiddag 'den minister van Staat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman op Het Loo in gehoor ont- ■va.na'en OEFENING PERSONEEL NED. ROODE KRUIS. Het hoofd-comité van het Nederlandsehe Roode Kruis heeft het voornemen eenhoofd. oefening voor zijn personeel te houden in de omstreken van Breda, op 30 Juli a.s., welke oefening Z. K. H. de Prins, voorzitter van het hoofdcomité, waarschijnlijk zal bij wonen. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. De uitslag der gisteren te Amsterdam ge houden stemming voor den gemeenteraad is als volgt: District I. Uitgebracht 2861 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 1431. Th. F. A. Delprat, u. 1., aftr., 1984; dr. J. F. Hoekstra, v.-d., 439; J. H. Huijbers, s. d. a. p., 548; S. J. Pothuis, s. d. a. p., 545; mr. J H Worst, u. 1., aftr., 1791. Herkozen zijn dus de beide aftredende le den, de heeren Th. F. A. Delprat en mr. J. H. Worst. District II. Uitgebracht 3221 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 1611. Mr. P. A. Diepenhorst, anti-rev., aftr., 1221; A. B. Klee- rekooper, s. d. a. p., 1615; mr. P. W. de Ko ning, u. 1., 297; J. W. Matthjjssen, s. d. a. p., 1657; W A. N. F. H. Stokvis (gecandideerd door anti-winkelsluiters), 67; P. J. M. Ver- scliure B. K., aftr., 1057; J. Vlaming', s. d. p., 35; D. Wijnkoop, s. d. p., 53. Gekozen zijn dus de heex-en A. B. Kleere- kooper en J. W. Mattliijssen. District III. Uitgebracht 9989 geldige stem- ïxxeu. Volstrekte meerdei-heid 4995. A. J. Klij- nee, R. K., 2329; mr. E. J. Korthals Altes, v. L, 1279; mr. E. H. Markvoort, Clirist.-hist., 2529; J. Oudegeest, s. d. a. p., aftr., 5993; J. Polak Jr., s. d. p., 521; S. J. Pothuis, s. d. a. p., aftr., 6117; D. Wijnkoop, s. d. p., 398 Herkozen de heeren Oudegeest en Pothuis. Distriet IV. Uitgebracht 3284 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 1643. Mr. L. W. van Gigch, u. 1. aftr., 1852; mr. Albert B. Gomperts, v. d„ 510; dr. N. M. Josephus Jitta, xx. 1., aftx-., 1625; A. Kleerekooper, s. d. a. p., 1134; E. Polak, s. d. a. p., 1020. Het aftredend lid mr. L. W. van Gigeh is dus herkozen, terwijl er herstemming moet plaats hebben tusschen de lieeren dr. N. M. Joseplnxs Jitta en A. B. Kleerekooper. District V. Uitgebracht 9867 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 4934. J. C. M. van Diggelen (gesteld door eeix groep anti- winkelslxxiters) 384; mr. E. J. Korthals Altes, v. 1., 2119; Inte Onsnxan, s. d. a. p, 3642; P. W. Sutorius, R. K. aftr., 3551; mr. dr. H. J. C. van Tienen, u. 1., 2981; P. Voogd, s. d. a. p., 3743. Herstemming moet dus plaats vïxxdeh tus schen alle eandidaten, uitgezonderd de hee ren J. C. M. van Diggelen en mr. E. J. Koxt- hals Altes. District VI. Uitgebracht 3263 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 1632. P. A. C J,oosten, s. d. a. p., 733; jhr. mr. W. F. Röell, v. 1,. aftr., 2530. Herkozen is dus het aftredende lid ilxr. mr. W. F. Roëll. District VII. Uitgebracht 3456 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 1729. Dr. G. Bel laar Sprayt, v. d., 1099; J. J. de Roode, s. d. a. p., 757; nxx*. dr. C. F. Sehocli, Christ.-hist., aftr., 1600. Herstemming moet dus plaats hebben tus schen de heeren mr. dr. C. F. Schoeh en dr. G. Bellaar Sprayt. District VIII. Uitgebracht 3639 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 1820. Mr. G. T. J. de Jongh, v. d„ aftr., 808; C. J. Kui per, R. K., 1413; B. Luteraan, s. d. p., 58; E. Polak, s. d. a. p., 1360. Herstemming nxoet dus plaats vinden tus schen de heeren C. J. Kuiper en E. Polak. District IX. Uitgebracht 13852 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 6927. B. Lute raan, s. d. p., 179; C. van der Veen (gesteld door een groep anti-winkelsluiters) 681; mr. II. Verkouteren, Chist.-hist., 4729; F. M. Wi- baut, s. d. a. p., aftr., 7879; H. H. Wollring, s. d. a. p., aftr., 7244; P. A. van Wijngaarden, u. 1., 2254; D. Wijnkoop, s. d. p., 293. Herkozen de heeren Wxbaut en Wollring. PEST OP JAVA. Regeeringstelegx'am betreffende pestgeval- len op Java van 18 Juni tot 1 dezer: Afdeeling Malang 197 nieuwe pestgevallen, 190 dooden; Madioen 9 nieuwe gevallen, 8 dooden; Kediri 18 nieuwe gevallen, 10 doo deng Soerabaja 9 nieuwe gevallen, 7 dooden; Parée 9 nieuwe gevallen, 14 dooden; Mage- lang in de vorige periode 5 en nxx 9 gevallen, samen 12 dooden; Toeloengagoeng 22 doode- lijke gevallen. IEm. Kardinaal Van Ressusn in ons land. (Van onzen bizondere verslaggever.) KARDINAAL VAN ROSSUM IN AMSTERDAM. Gisterenavond te 8 nur bad in de Redemp- tox-isten kerk, nadat de kardinaal een half uur te voren van Warmond was terugge keerd een plechtige huldiging van Z. Em. plaats door de vrouwenafdeeling van de Aartsbroederschap der H. Familie gevestigd in de parochie der paters. Bij deze plechtig heid was de geheele communiteit der Re demptoristen te Amsterdam tegenwoordig. Boven het altaar prijkte in een schitteren de verlichting de beeldengroep der H. Fa milie bij gelegenheid van het 60-jarig be staan der Broederschap aangeboden. Het priesterkoor was met een sebat van bloemen versierd. Onder orgelspel werd Z.Em., die in vol oi-- naat was, ingehaald. Na het gezang „Kom, H. Geest" en nadat de gewone gebeden ver richt waren, sprak de Zeereerw. Directeur, pater J. Haagh, een woord van verwelko ming namens de afdeeling, die sinds 56 jaar in deze kerk is gevestigd, en nog altijd in onverzwakt geloof bloeit. Het zij mij ver gund, aldus pater Haagh, in dit plechtig uur een eerbiedig woord van welkom tot u te mo gen spreken uit naam van alle leden der vrouwenafdeeling van de H. Familie. Eminentie, daar klonk een juichtoon op door heel Katholiek Nederland, toen de blijde mare werd verkondigd, dat Gij werd geroe pen tot het verheven Kardinalaat, tot raads man van Z. H. den Paus. Die juichtoon zwol aan tot een machtig lied van vreugde en ju- hel, toen de Paus dienzelfden Prins der Kerk opdroeg het Eucharistisch Congres te Wee- nen te leiden, waarbij ook zoo treffend her innerd werd aan het H. Mirakel van Am sterdam Maar die jubeltoon is thans uitgezet tot een breed en machtig koor, nu wij U, den be- voorreehten Prins der Kerk, in ons midden zien. Een machtig gejubel heeft u gedankt in den geest van toewijding, dank en liefde, in den geest van geloof en godsdienstigheid. Velen, die xxog niet konden mledefjxxüchen achten zieh gelukkig aan die gevoelens thans uiting te kunnen geven. O, Eminentie, wist Gij hoevele harten Gij verblijd hebt door uwe tegenwoordigheid. Zij wilden U brengen eer biedige hulde van vreugde, godsdienstzin en geloof. Als ik uit aller qg,am tot U spreek, dan xnag ik er bijvoegen, dat zij juist onder deze omstandigheden trouwe leden zijn der H. Familie. Als Gij hier de kerk gevuld ziet met zoovele honderden, dan zijn hier aan wezig alle standen en alle leeftijd. Zij zijn God dankbaar voor den zegen van de H. Fa milie ontvangen; daar zijn er, die gebukt gaan onder de zorgen, daar zijn er, die strij den moeten voor hun geloof, daar zijn er die gebukt gaan onder wederwaardigheden, die ze echter opdragen aan de leden van het Heilig Huisgezin, daar zijn zoovele jonge dochters, die zoo gaarne uit Uw mond een woord van opwekking zullen lxooren. Emi nentie, wil deze stille buide aanvaarden en wees overtuigd van hare oprechtheid. Dat uw zegen haar moge vex-gezellen in het leven, en ik voeg er dezen wensch bij, dat de goede God U nog langen tijd kracht moge geven om een raadsman van de H. Kerk te zijn. Zij zullen ten allen tijde U in hunne ge beden herdenken, opdat Gods rijkste zegen op uw geëerbiedigden persoon nxoge neder dalen. Nadat een welkomstlied gezongen was, naxn Z.Em. Kardinaal van Rossum het woord en sprak vanaf den troon ongeveer als volgt: Dierbare leden der H. Familie! Het is voor mij een groote en innige vreug de in uw midden te verschijnen. Gisteren had ik het geluk de groote huldebetuiging te ontvangen van de mannenafdeeling der H. Familie, en daarom is het xnij te meer een geluk heden in uw midden te verschijnen om uwe hulde te aanvaarden. Want ik weet, dat die hulde bij xx voortkomt uit het geloof, Pit oprechten Christenzin, en daarom dank ik n van ganscher harte, dierbare leden der H. Familie, voor de lxxxlde, die ge mij met zoo véél geluk en liefde gebracht hebt. De H. Fa milie was mij xnxxig dierbaar aan het hart, want de H. Familie is een der schoonste ver- eenigingen, die in Gods Kerk bestaat. Zij vereenigt de personen van allen staat en stand der "maatschappij en voert ze naar het Heilig Huisgezin van Jezus, Maria en Jozef, om vooral in onzen tijd te leeren bet voor beeld, waarover zij haar eigen leven en dat der maatschappij moet vormen. Dierbare leden van de H. Familie, die hier den roem ophoudt van 56 jaren, ik wenseb xi uit geheel mijn hart geluk, dat gij van God de genade liebt ontvangen, om u hierbij aan te sluiten. Dat gij het geluk hebt gehad hier neer te knielen, om van Jezus, Maria en Jo zef te leeren hoe uw leven in te richten naar bet voorbeeld van bet Heilig Huisgezin en vooral naar haar gehoorzaamheid en onder worpenheid, om van haar te leeren de liefde voor het huisgezin, de liefde voor het gebed en de sterkte te zoeken bij Jezus, om daar te leeren ten allen tijde kracht te vinden. Dierbare leden, blijft altijd trouw aan uwe verplichtingen als lidmaten der H. Familie. De H. Familie zal dan zijn een bron des le vens, een steun en een kracht in al de moei lijkheden, die gij te doorworstelen hebt. Ex- zijn er onder xx die te kaxnpen hebben met zor gen, hoe schoon hij Jezus, Maria en Jozef kracht te vinden. Er zijn onder xx, die licha melijk lijden en tegenspoed hebben, die mis schien niet weten hoe van den eenen dae- in den anderen rond te komen. Hoe schoon voor xx bij Jezus, Maria en Jozef uw stex-kte en kracht te vinden, die ook zooveel met zor gen te kampen hadden. Weest overtuigd door de H. Familie altijd ware kracht en sterkte te zullen erlangen. Blijft altijd trouwe leden, dan zal de H. Familie een bron van. kracht voor u zijn. Toen ik voor mijn vertrek door den Paus in bizondere audiëntie werd ontvangen, zei- de de H. Vader mij: Verleden jaar zijt ge niet naar Holland kunnen gaan, maar Hol land heeft recht daarop kennis met zijn Kar dinaal te maken. Neem 'dus allen tijd, dien ge meent daarvoor noodig te hebben". Ik sprak den H. Vader over de H. Familie, die mij zoozeer aan het harte ligt. Reeds dik wijls had ik er den zegen voor gevraagd, en dien altijd uit voller harte gekregen. „O, Kaï-dinaal, Eminentie, zeide de H. Va der, „zeg aan al die leden der H. Familie, dat zij mijn troost en sterkte zijn voox- mijn vadex-hart, te midden van alle lijden en ver- drukking, welke de H- Kerk te verduren heeft. Maar zeg ook, dat zij blijven trouwe en ijverige leden en geef hun mijn -Opperher derlijken en priesterlijken zegen". Die ga ik u thans schenken uit de volheid van mijn hart. Dat die zegen over n nederdale, over ieder in 't bijzonder en, zooals de H. Vader zeide, over u en uwe faiixilie en allen, die xx dierbaar zijn, om u te leiden tot de gelukza ligheid, om u daar te verheugen in het ge zelschap van Jezus, Max-ia en Jozef. De Pauselijke zegen werd daarna uitge sproken. Na het Tantum Ex-go gaf Z.Em. den zegen met het Allerheiligste, waarna een cantate gezongen werd. De indrukwekkende plechtig heid was hiermee geëindigd. De menigte ze genend, begaf de Kardinaal zich naar het klooster. Nader wordt ons uit Amsterdam gemeld: Z.Em, Kardinaal van Rossum hield heden ochtend in het klooster der Paters Redemp toristen audiëntie. Hiervoor waren door een comité uitgebreide maatregelen genomen. Dit comité bestond uit de heeren J. Schmed- ding, Mr. Aug. Povel, L. Smit en Sohade van Westriim. Zij, die ter audiëntie gingen, vex-zamelden zich in de kerk, vanwaar men zich over de binnenplaats van het klooster naar de au diëntiezaal begaf, waartoe een der x*xxime vertrekken van het klooster was ingericht. Door de uitstekende zorgen der firma H. F. Jansen en Zonen, Spui, was dit vertrek in een rijk met rood gestoffeerde audiëntiezaal hex-schapen. Tegen de wanden prijkten een groot portret en het wapen van den Kardi naal. Van de audiëntie werd buitengewoon druk gebruik gemaakt. De geestelijkheid der stad als dusdanig, zal elders gelegenheid worden gegeven hare opwachting te maken. Wij merkten nu op: de HoogEerw. Heeren A. Taskin en W. Snickers, presidenten van het Seminarie te Warmond en Hageveld, Hoog Eerw. Zeergel. Pater Prof. Mag. J. V. de Groot, H. Graaf van Bylandt, geheim Ka merheer van Z. H. den Paus met kap en de gen, de Zeereerw. Paters van Evexrtingen S. J., en Dr. L. Schmedding S. J„ rector van het R. K. Gymnasium en directeur der R. K. Hoogere Burger School der Paters Jezuieten, Mr. F. Westerwoudt, Staatsraad in buiten- gewonen dienst, Dr. P. Vermeulen, de Hoogedel Gestr. Heer E. van der Kun, Mr. H. J. van Ogtrop, de R. K. gemeenteraads leden Dr. Tb. Nuyens, J. N. Hendrix, P. J. H. Vex-schxxre, P. W. Sutorius, de Hoogeerw. Pater Cyprianxxs Verbeek, vicaris-generaal der Paters Cax-melieten, Zijn Exc. Mr. Buys de Beerenbroxxck, eerevoorzitter van de Ca- tacombenstichting, de heer J. Diepen, voor zitter der Stichting-, de heer Hoffmans, se cretaris, de heer Vermeulen, peimingmees- tex-, Mr. R. Ronxme, vice-president van het gerechtshof te Amsterdam, P. Raaymakers, secretaris-generaal der Rijks Verzekerings bank, pastoor W. Jansen, algemeen presi dent van de St. Gregoffiusvereeniging, de lxeex- A. van Vxxuren, lid der Tweede Kamer, Mx-, W. Westerwoudt, lid der Prov. Staten. Mgx-, J. Tacci, Pauselijk internuntius te Den Haag eu Mgr. A. J. Callier. Talrijk waren de vele particulieren ,die met hunne dames ter audiëntie gingen. De navolgende corporaties werden o.a. door Z.Em. in audiëntie ontvangen: R. K. Oud-Armenkantoox-, R. K. Jongens Wees huis, St. Bernax-dus Gesticht, Het Maagden huis, Gesticht de Voorzienigheid, St. Aloy- sius Gesticht, Hoofdraad der St. Viucentius- vereeniging, den Haag, Bizondere Raad dier Vereeniging te Amsterdam en te Leiden, de Vex'eeniging tot Weldadigheid van den Al- lerheiligsten Verlossex-, Vereeniging tot on dersteuning van arme kerken in Nederland en Koloniën, liet Catechismuswei-k, het O.L. Vrouwe Gasthuis, Hoofdbestuur der Veree niging Liefdewerk Oud-Papier, de R. K. Mi- litairenvei'eeniging, Liefdewerk St. Jozef La- hre, St. Hubertus-vereeniging, Vereeniging H. Catharixxa van Senen, Vereeniging Ge loof en Wetenschap, R. K. Studenten Vereen. Sanctus Thomas Aquinas, R. K. Kunstkring, de Violier, R. K. Ontwikkelingsclub, R. K. Schoolvereeniging, Schoolvereenig-ing- voor R. K. Kinderen, College St. Nicolas, Centraal Bestuur der R. K. Sociale Actie, Plaatsel. bestuur daarvan, St. Jozefs-Gezellenvereeni- ging, de Federatie der R. K. Volksbonden in Nederland en Bux-eau voor R. K. Vakoi'gani- satie, de R. K. Middenstandsvereeniging, de Amstex'damsclxe Patroonsbond, de R. K. Vrouwenbond, Schoolbestuur der St. Vincen- tiusvereeniging, Congregatie Maria Onbevl. Ontvangen en den H. Aloysius, Aartsbroe derschap) der H. Familie, afdeeling Mannen en Vrouwen, Congregatie van Christelijke Ecbtgehooten, Deputatio Sacellanorum Am- stel odamensixmx, Bisschoppelijke Commissie voor de Bedevaai-t naar Heilo, Congregatie O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen par. St. Willi- hrord, Congi-eg-atie van O. L. Vr. Geboorte parochie St. Franciseus Xavei'ins, Broeder schap der Pauselijke Zouaven, Alg. R. K. Prop. Club, Centraal Bestuur R. K. Kiesvex-- eeniging, Congregatie der R. K. Studenten Amsterdam, Vriendenkring- ter eere van het Allex-heiligst Sacrament, R. K. Handelsrei- zigersvereeniging afd. Amsterdam, R. K. Gymnastiekvereeniging U. I. D. I., Collec tanten-college van O. L. Vr. Kei-lc, Rederij kerskamer Sint Wirenfi-idus, St. Alphonsus- koor, Liefdewerk Clemens Maria Hof- bauer, de Pius-Vereeniging, Gilde van het H. Sacrament van Mirakel, vertegenwoordi gers der directies en redacties van R. K. Bla den: de Maasbode, (Rotterdam en Amster dam), De Tijd, Het Centrum (Amsterdam), de N. Haarl. Courant, de Vooi'hoede, de Kath. Illustratie, enz. Z.EM. KARDINAAL VAN ROSSUM OP HET GROOT-SEMINARIE WARMOND. Te half elf gisterenoclitend vertrok Kardi naal van Rossum per auto naai" het gi-oot Se- minarie Warmond. Z.Em. was gekleed in roode toga met pur peren reismantel, hij droeg den zwarten lioed miet roode versiersels. Z.Em. werd vergezeld door Mgr. Meeuwis- sien, den HoogEerw. pator A. Beukers, pro vinciaal der Redemptoristen; den Zeer Eer w. pater Haagh, rector te Amsterdam, den Zeer- Eerw. pater dr. A. Drehmanns, secretaris van Z.Em., den Gentilhoxnme en Kamerdienaar. Te Warmond waxen van bijna alle huizen de vlaggen uitgestoken en talrijke belangstel lenden stonden langs jden weg, waar langs de Kardinaal kwam. Met dien trein, die te ongeveer tien uur aan- kwalm, was Z. D. ;H. de Bisschop van Haarlem met zijn vicaris-generaal Mgr. M. P. J. Möll- mann en zijn secretaris, den ZEerw. heer H. A. Th. van Dam, uit Haarlem gekomen. De studenten van het Klein Seminarie Ha- geveld kwamen tegen elf uur op het Groot Seminarie aan en ook zeer vele Eerw. gees telijken uit den omtrek waren aanwezig. Voor het Seminarie was een keurige bloem en -greenversiering aangebracht. Tegen twaalf uur reden de beide auto's de jhoofdlaan van het Seminarie binnen; aan beide zijden stonden zeer vele belangstele lenden geschaard, onder wie de schoolkinde ren. Een meisje bood aan Zijn Eminentie een ruiker witte lelies aan, die de Kardinaal ondier vriendelijken dank aannam. Voor den ingang van het Seminarie stonden in twee klingen de studenten van het klein en groot-seminarie, die den Kardinaal geest driftig juichend verwelkomden. Ondier een wit baldakijn, voorafgegaan door kruis en diakens, schreed Z.Em. tusschen de rijen studenten door. Op het bordes, dat overhuifd was door een Perzisch tapijt, stonden Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Mgr. Möllmann, de regenten en de professoren van het groot- en klein-seminarie, en Mgr. N. J. Smoulders, deken van War mond. De Kardinaal werd hier begroet door Prae- ses Taskin, namens dén Bisschop en de pro fessoren en namens de studéerende jongeling schap. Langs de binnenplaats, met loopers belegd, begaf de kardinaal zidh daarop naar de kapel, die prachtig was versierd met talrijke bloem- hangers, en Waarvan het altaar prijkte in kleurige bloemenpracht. Toen Ide kardinaal binnenkwam, werd het responsorium „Fidelis Nam que et Prudens" gezongen. De Warmond- sdbe Liedertafel voerde nu op indrukwekken de wijze in koorgezang een „Ave Verum", het „O Doctor Optime" het „Oremus pre Pon- tifice", 't „Saive Regina" en de „Te Deiun' van Hub. Guy pers uit. Na afloop zong de Kardinaal met heldere stem den zegen. Naidat de professoren aan Zijn Eminentie waren voorgesteld, werd de Kardinaal in de 1 recreatiezaal door de studenten gehuldigd. Toen de Kardinaal, de Bisschop en de an- 1 dere auotriteiten binnentraden, werd een wel- i komstlied gezongen door |de Hageveldsohe Liedertafel. Door den Eerw. Heer G. van Emmerik, j theologant werd een keurige toespraak ge- J houden. Namens de Warmondsche studenten werd j een album met portretten aangeboden in rood I Marokijn-leer gebonden. Namens de Ha,go- veldsche studenten was aangeboden een ai- I bum mét prachtig gecalligrafeerde toespra- j ken en sonnetten, eveneens in Marokijn ge- 1 bonden. De Warmondsche Liedertafel zong daarop „Tu es Petrus" van Liszt. De Hageveldsohe student Dekkers, droeg j daarna een drietal sonnetten voor, waarna de liedertafel het „Halleluja" van Haendel j zong. In een mooie toespraak dankte de Kaï'di- naal voor deze treffende hulde en wenschte j Bisschop en professoren geluk met zulke stu- -j denten. De studenten maande hij aan toch altijd hun heilige roeping voor den geest te houden en vooral de twee groote middelen aan te wenden om goede priesters te zijn: deugd j en wetenschap. Na den zegen geschonken te hebben, ver liet de Kardinaal onder hartelijke toejuichin- gén de zaal. Even later keerde Zijn Eminentie wederom j terug en schonk aan elk der studenten een medaille, hun de verzekering gevend, dat hij j| hunne gevoelens aan Z. H. den Paus zou 1 overbrengen. Na afloop dezer huldiging werd receptie gehouden, waarbij enkele autoriteiten werden j voorgesteld, o.a. de burgemeester en diens echtgenoote, dr. Walenkamp, de heer Land 1 enz. Tegen half vier zaten .de kardinaal, de bis schop en andere autoriteiten aan een diner, waarbij Mgr. Callier een toast uitsprak op den kardinaal, piraeses Taskin op Z. H. den j Paus en de regent van Hageveld, de Hoog- Eerw. heer W. G. F. Snickers op de Re demptoristen-Congregatie. KARDINAAL VAN ROSSUM BIJ H. M. DE KONINGIN. Donderdag a.s. des namiddags te half vier wordt Z.Em. Kardinaal van Rossum door H. M. de Koningin te 's Gravenhage in au diëntie ontvangen. Z.Em. zal in den voormiddag naar de nun- titatuur te 's Gravenhage vertrekken, en van daar des middags met kofrijtuigen worden afgehaald. Z.Em. zal aan H. M. worden voorgesteld door den gx-ootmeester van H. M. Huis, Ba ron Sirtema van Grovestins. Het mes. Te Almelo lxeeft de dertig jarige J. E., die onder den invloed van sterken drank verkeerde en door zijn vriend' B. werd geplaagd, dezen met een mes bij het hart gestoken. De getroffene stortte neer en overleed spoedig. De dader werd ge- j arresteerd. Levensgevaarlijk gewond. Gistermiddag is in een logement aan den Geerweg te Delft de koopman H. van den Br. uit Rot terdam door den werkman van E. met een mes in de rug gestoken en levensgevaar lijk vex-wond. De dader heeft zich bij de politie aangemeld; het mes is in beslag ge« j nomen, meldt de N. R. Ct. Aangehouden. De politie te Maastricht heeft gisteravond aangehouden W. B., ge boren te Hannover, die met een kameraad ten nadeele van zijn patroon te Luik, bij wien hij als steendrukker in dienst was, een bedrag van ongeveer 100 franken uit de brandkast lxeeft ontvreemd. (N. Rott. Grt.) Staking-. Gisterenochtend hebben de glazenwasschei's in dienst van Drop's Gla- zenwasscherij, van de firma J. Senft en Co., van de firma P. J. van Krieken en van de firma P. van der Steur te Rotterdam, tezamen 60 man, het werk gestaakt, omdat de genoemde firma's een proefneming, om! 's avonds eexx uur vroeger met het wexk' te eindigen, hebben ingetrokken. Gevaarlijke welsprekendheid. In de zit ting van den Haagschen gemeenteraad gis termiddag had een klein incident plaats op de tribune. Daar toch was een jongen, be last met de kopij-bezorging voor een der dagbladen, gedurende een rede van den heer Ter Laan zóó vast in slaap, dat hij niet zonder deskundige hulp wakker te krijgen was. Die hulp werd ten slotte verleend door het Raadslid, den heer Rombouts. Hij was toen onmiddellijk weer geheel normaal. De Grenadiers en Jagers in den Haag, rukten gisteren uit naar de Maliebaan al- daai-, ter gelegenheid van het feit dat 84 jaar geleden dat regiment werd opgericht. De brigade-commandant, kolonel Webex-, inspecteerde de troepen en sprak hen toe. Bij den daarna met militaire muziek door de straten gemaakten marsch deed zich op het Plein, nadat de troep voorbij het Ministe rie van Oorlog was getrokken, waar kolo nel Weber Minister Colijn, die in zijn kabi net voor het venster zat, salueerde, een incident voor. De nxenschendrom immers, die de muziek vooraf ging, sloeg rechtsaf, de Lange Poten in, denkende dat de troep i zou volgen. Toen nu de colonne linksaf het Plein opmarcheerde, wilde de menigte langs de gelederen heen weder naar voren dringen. Hierbij moesten de grenadiers het publiek met het geweer terugdringen, waar bij een luitenant onder den voet geraakte. Eindelijk bracht een talrijk cordon sol daten bijgestaan door eenige politieagenten, de overigens niet k w aadg c zin de menigte tot staan en hernam de onder den voet geraakte officier onder een hoeraatje zijn plaats in de compagnie Aanvaring. Zaterdagavond heeft een aan varing plaats gehad op het Noord zee kanaal tusschen de passagiersboot „Dolfijn" van Gebr. Goedkoop en een vraolxtmotor- boot „Zes Gebroeders", schipper P. Suider- duin. De motor was geladen met^ zout voor LTmuiden, maar is door de lievige aanva ring binnen weinige minuten gezonken. Pex- isoonlijke ongelukken kwamen niet voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2