BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN SH. iEUWS iliï LISSE e. 1. Sociale Berichten KERKNIEUWS. Kunst en Letteren. moezeium ijü aanslag 04» den Spaanschen koning. Sanchez Alegro, de man. die eenigen tijd geleden een aanslag op den Spaanachen ko ning pleegde, is tor dood veroordeeld. KONINKLIJK BEZOEK AAN BEN BOSCH EN TILBURG. Het bezoek is 'thans officieel aldus ge regeld: Aankomst van H. M. de Koningin te Den Bosch Maandag 14 dezer om 9.42 voorm. per Staatsspoor. Vandaar per auto naar de tentoonstelling van „Oude Kerke lijke Kunst", waar H. M. om 9.55 arri veert. Na de bezichtiging om 11 uur, bijwoning der opvoering van fragmenten van het my steriespel „Die sevenste Bliscap onser .Vrouwe." Bij gunstig weer gaat de vorstin te voet naar den schouwburg „Casino", bij ongunstig weer per auto, om te 11.55 naar het gou vernementshotel te vertrekken, waar bij den commissaris der Koningin in Noord-Brabant wordt gelunseht. Om 1.50 vertrek per auto naar Tilburg, langs den Rijksweg over Vught—Helvoirt. Aankomst op het tentoonstellingsterrein om 2.20 namiddags, hetwelk H. M. om 3.45 zal verlaten, ten einde een bezoek te bren gen aan de fabriek der firma Van den Berg en Krabbendam, waar zal worden ver toefd tot 4.15, om alsdan per auto over Moergestel, Oirschot, Best, St. Oedenrode, Schijndel, St. Michielsgestel, Vught naar Den Bosch terug te keeren. Daar aangekomen, rijdt H. M. terstond naar het station, om met den trein van 5.54 de provincie te ver laten en naar Het Loo terug te keeren. UIT DE STAATS-COÜRANT. Bij K. B. zijn, met ing. van 1 Juli op hieuw benoemd tot leden van het Colle'ge voor de Visscherijen de heeren H. Dirk zwager, te Scheveningen, en mr. P. C. van Tienhoven, te Heemstede. Bij K. B. is, voor het tijdvak van 16 Juli 1913 tot en met 15 Juli 1914, ge noemd tot adj.-seer. bij de Rijkscomm. tot het opmaken en uitgeven van een inven taris en eene beschrijving van de Ned. Mo numenten van Geschiedenis en Kunst, dr. B. Haslinghuis, leeraar H. B. S. te Breda. Bij K. B. is de heer G. D. Advo caat benoemd tot diplomatiek agent en con sul-generaal der Nederlanden te Tanger. Bij Kon. besluit van 8 dezer is: lo. met ingang van 1 October ingesteld een commissie van toezicht op de Algemee- ne Landsdrukkerij; en zijn 2o. met ingang van 1 October tijdelijk be noemd tot lid en voorzitter van voornoemde com missie: A. O. A. van Vuuren, te 's Graven- hage, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; tot leden: K. ter Laan, te 's Gravenliage, lid van de Tweede Kamer der. Staten-Gene- raal; Aug. Belinfante Jr., te 's Gravenhage, ad ministrateur bij het departement van bin- penlandsche zaken; D. A. Daamen, uitgever, te 's Gravenhage B. O. E. Zwart, te Amsterdam, directeur der Amsterdamsche Boek- eh Steendrukke rij, voorheen Ellermam, Harms en Co., tevens secretaris. ü.Em. Kardinaal Van Rossum in ons land. (Van onzen bizonderen correspondent.) Het is een hartelijke hulde geweest, wel ke gisterenmiddag door de leerlingen der Pee- tersschooi te Amsterdam aan onzen kardi naal is gebracht. De leerlingen en de on derwijzers stelden zich, nadat zij zich. in de Kerk verzameld hadden, op in de vestibule der pastorie, waai- Z. E. passeeren moest om in de auto .te stappen ten einde een bezoek aan zijne familie te brengen. Tegen drie uur kwam Z. E. met pater Haagh en pater Dr. Drelimanns uit het klooster. De kinderen ontvingen geknield den zegen, waar op pater Haagh Mej. Elast, directrice der school en de onderwijzeressen voorstelde. Een der leerlingen, Mej. H. Hollenkamp bood Z. E. den kardinaal een bouquet van roode bloemen en roode linten aan, zeggende: „Eminentie, wil deze bloemen aanvaarden als een nederige hulde van de leerlingen der Peetersschool." De jonge juffrouw C. Wiegman bood vervol gens een album aan met een lied van hulde, dat Z. Em. .werd toegezongen. Kardinaal yan Rossum bracht na deze bef fende hulde dank met de volgende bewoor dingen: „Kinderen, ik dank u hartelijk voor de schoone en spontane hulde, die ge mij ge bracht hebt. Ik dank de directrice en de on derwijzeressen der school en spreek over haar Mijn zegen uit en over haar belangrijke werk kring. Ik zegen ook de kinderen, opdat zij mogen beantwoorden aan de verwachtingen harer leermeesteressen." Z. Em. sprak daarop den zegen uit en met leen herhaald „Mijn hartelijken dank", kin deren, vervolgde Z. E. den weg om een be zoek te brengen naar Zijne familie. Z. E. was op dien tocht vergezeld van pater Dreh- manns, en vertoefde gedurende geruimen tijd in den intiemen kring zijner verwanten. Na dit bezoek werd het St. Jacob*Ge sticht in de Plantage Middenlaan bezocht. Een groobe menigte had zich in de Plantage opgesteld om bij de aankomst tegenwoordig te zijn. De politie had ook nu weer uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. ,Van deze gele genheid maken we gaarne gebruik om nog even te memoreeren, dat ook Zondagavond op den Amsteldijk een kranig stuk werk ver richt is bij de regeling onder de enorme men- schenmassa. Nog zelden stond de politie te genover zooveel duizenden en toch liep al les ondanks de gevaarlijke nabijheid van den Amstel uitstekend van stapel. Voor het gesticht was een groote ruimte vrijgelaten, waar de auto's ongehinderd kon den voorrijden. Z.E. was vergezeld van Mgr. Meeuwissen, den HoogEerw. Pater A. Beu kers, den Zeereerw. Pater Lohmeijer, Pater Dr. Drehmanns en den gentelhomme. De ruime vestibule van het gesticht was rijk met tapijten en bloemen versierd. Z. E. kardinaal van Rossum werd hier ontvangen door Dr. H. van Aarsen, rector van het ge sticht. Deze stelde de Zeereerw. Moeder Overste én de Regenten van het gesticht aan Z. E. voor. Langs de met groen en bloemen versierde trap, die met een rooden looper was be dekt, gelijk alles in rood, dan kardinaalskleur was gehouden, .werd het hooge gezelschap geleid naar de Regentenkamer. Gok hier weer, was een smaakvolle en rijke roode drapee ring aangebracht, terwijl vele planten en bloemen deze ruime zaal in een prachtvolle ontvangstsalon herschapen. Ruim honderdvijftig zusters hadden zich in deze zaal opgesteld. Treffend was het toen dezen neerknielend, den zegen ontvin gen en den Prins der Kerk met luid hand geklap een welkomstgroet brachten. Zij zon gen daarop het Jubilate van Aiblinger, waar na Dr. van Aarsen aanhaalde met welk een innige vreugde de zusters bezield waren, toen de Protector te Rome tot kardinaal ver heven was! Deze vreugde steeg nog hooger ten top toen Z. E. in haar midden zou komen en nog grooter werd zij nu Z. E. in haar mid den kwam. De zusters zullen deze heuge lijke gebeurtenis voor altijd indachtig blij ven en haar dankbaarheid toonen door haar gebed voor haren protector te Koine, doch ook door steeds meer te streven waardig te worden aan haren stichter, Mgr. Zwijsen z.g. en aan haren hoogbeminden kardinaal van Rossum. Namens de Regenten sprak de heer H. J. L. Schmedding, die den kardinaal in har telijke bewoordingen dank bracht voor het zoc hooggeschatte bezoek. De heer H. J. L. Schmedding noodigde daarop Z. E. en de an dere hooge gasten uit hunne handteekenin- gen te plaatsen in het Gulden Boek der Stichting, waarna Z. E. den rector en de re genten dank zegde voor hunne zorgen en de zusters dank bracht voor de bewezen hulde. Z. E. wees op de heerlijke taak, die zusters vervulden door de getrouwe beoefening der naastenliefde en spoorde haar aan in alles God voor oogen te houden, omdat daarin steeds de kracht is te vinden om met blij moedigheid de levensroeping te blijven ver vullen en om eens het eeuwige loon te ver werven. Aan alle aanwezigen werd daarop de pau selijke zegen geschonken. Nadat door Z.E. in de kapel een bezoek was gebracht aan het Allerheiligst Sacrament werd een rondgang gemaakt door het ge sticht. Met ongekend gejubel werd Z. E. ontvangen in de verschillende mannen- en vrouwenzalen. Het was deze ouden van da gen aan te zien hoe onbeschrijvelijk groot hun vreugde was op den avond huns levens nog een Hollandschen kardinaal in hun mid den te hebben. Z. E. begaf zich vervolgens met Mgr. Meeuwissen, den secretaris, pater Beukers en Dr. van Aarsen naar de recreatiezaal der Eerw. zusters waad' de kardinaal-protector der congregatie geruimen tijd zich met de Zusters onderhield. Tegen zes uur verliet de kardinaal het ge bouw, buiten luide toegejuicht door een groote menigte. Gisteravond had in den Huize Couturier het diner plaats,dat door een aantal katho lieken van Amsterdam Z. Eminentie was aan geboden. Aan het diner namen met Z. E. kardinaal van Rossum, Mgr. Meeuwissen, den Hoogeerw. Pater Beukers, Pater Dr. Dreh- mans en Mgr. L. Jansen, Deken van Am sterdam, een 90 tal personen deel. Verschillende toespraken werden gehouden. Allereerst sprak Mr. H. J. van Ogtrop voor zitter van het comité en H. J. L. Schmedding voorzitter van de oudste en jongste katholieke instellingen der stad, een toast uit op Z. H. den Paus, H. M. de Koningin en Z. E. den Kardinaal van Rossum. Andere sprekers waren: de heer Aug. Lindner namens de St. Vineentius- Armenscholen, den heer B. van Ogtrop, na mens Maagdenhuis en Jongens-Weeshuis, Mr. E. v. d. Bogaert, namens de wereeniging van den Allerheiligsten Verlosser, voor het Dioce saan Comité der Kath. Soc. Actie en de R. K. Kiesvereenigingen, Mr. E. Goseh'ng, voor de R. K. Sohoolvereeniging, Dr. C. H. L. Rade maker, voorzitter van het plaatselijk comité der K. S. A. Daarna sprak Z. E. Kardinaal van Ros sum: o Staking. Te Deventer is een belangrijke staking uitgebroken onder de handlangers en poetsers van de N. V. Deventer Ijzer gieterij en Machinefabriek voorheen J. L. Nering Bögel en Co. De oorzaak is, dat genoemde categorieën van werklieden bijna honderd in getal, twee cent vroegen als vermeerdering van hun uurloon. De firma wil slechts één cent geven en wel aan werklieden onder de 60 jaar (eerst wilde men slechts één cent geven aan hen die onder de 53 jaar waren). De werklieden nemen tot 1 Januari a.s. met het gebode- ne genoegen, maar eisclien de toezegging een tweede verhooging ad één cent per uur na 1 Januari a.s. in te voeren. Dit weigert de firma, Dinsdag na den middag begon de staking. Het bedrijf gaat door, althans voor loop ig. 1150 gulden gerold. Door J. S. is bij de politie te Rotterdam aangifte gedaan, dat hem een groen-lederen portefeuille is ont rold, waarin zich bevonden 7 bankbiljet ten van f 100, 4 van f 60, 4 van f 40 en 5 van f 10, benevens een tweetal briefkaar ten. Diefstal. Gisternacht is ingebroken in de stoomschoenfabriek van den heer J. Blok te Bezoyen. Er wordt een. ijzeren kistje met f 1125 vermist. Het kistje is achter de fa briek in een weiland ledig teruggevonden. JBaggervondst. Naar de „Dordt. Ct." verneemt, zijn dezer dagen bij het baggeren in de Nieuwehaven te Dordrecht twee voor werpen Van ouden Idatum gevonden. Het eene is een groot slagzwaard, ongeveer zestiende- eeuwsch. Het zwaard eindigt van boven in een vierzijdige pyramide, onder den greep zat de knop. Deze is aan het gevest afge broken, doch er bij gevonden. De tweede vondst is een ijzeren vuurplaat met het jaartal 1570. Zij draagt het wapen van den Keizer van het Heilige Roomsche Rijk, onderaan bevinden zich de twee her culeszuilen en het devies plus outre. De vuurplaat is zeer goed geconserveerd. Door een leeuw gebeten. In de avond voorstelling van Maandag werd, volgens de „Tel.", in de menagerie .Van Been, Fróres, op de kermis te Eindhoven de temmer Julc door een der leeuwen in de zijde gebeten. Het beest bracht hem een wonde toe van circa 20 c.M. De man trachtte nadien nog een voorstelling te geven, wat hem door te veel pijn niet meer gelukte. Haringvisscherij. Uit Katwijk schrijft men d.d. 9 Juli aan de „N. Ct.": Gisteren kwam binnen de KW. 42 „Jo hannes", schipper 'KI. Kulk, van de reede- rij N. Parlevliet te Katwijk, met 22 last ha ring. Dit vaartuig, dat nog maar drie weken uit was, zal, gezien de zeer hooge haring- prijzen (f 17 voor maatjes en f 30 voor voile haring) een besomming maken van ongeveer f 6000. Dit is het hoogste bedrag dit sei zoen in ons land aan haring aangevoerd. Slakkenplaag. Uit Waspik wordt aan de ,,'s-H. Ct." bericht, dat daar op sommige plaatsen de slakken een ware verwoesting aanrichten. -Bij een landbouwer werd een aardappelveld schier geheel afgevreten; bij anderen moeten het de bicten ontgelden. Sommige boeren trekken het veld in, om deze vraatzuchtige diertjes te vangen en te dooden. Scheepsongeluk. Te Ulfa, is een plezier- bootje, dat van Vlissingen op weg was naar Ostende op de reede van Vlissingen gezon ken, door het springen van een plaat. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. Verdronken. Te Wageningen is het 3- jarige dochtertje van den arbeider W. in de Dijkgraaf verdronken. Een auto in het Memede-kanaal. Gis termiddag omstreeks drie uur, terwijl de brug over het Merwedekanaal aan den Mui- derstraatweg openstond, kwam een auto met zulk een snelle vaart uit de richting Am sterdam, dat de chauffeur haar niet tijdig tot-staan kon brengen, zoodat zij, met de vier personen die zij vervoerde, te water geraakte. De chauffeur en twee van de hee ren konden zwemmen en wisten zichzelf te redden, doch het kostte veel moeite om den vierde op het droge te brengen. Ook hij bekwam echter geen letsel. Om hal f zes werd, meldt het Alg. Hbld., het toestel van Silick per telefoon ontbo den, om te trachten de auto uit het kanaal te visschen. Dit ging met veel moeite ge paard, daar de brug herhaaldelijk moest wor den dichtgedraaid om de Gooische Stoom tram te laten passeeren. Het duurde tot half acht eer de- auto weer op het droge stond. Branden. Te Nes (N.-H.) is afgebrand de landbouwschuur van A. Veis. De belen dende perceelen bleven gespaard. De oor zaak is onbekend. Te Dreumel is gistermiddag afgebrand een woning bewoond door twee gezinnen, P. en H. van Doornick. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. schoten. Woonwagenwee. Bij de grens dezer ge meente zijn op het oogenblik weer een 14- tal woonwagens te vinden, waarvan de be woners, vooral de kinderen, het den voorbij gangers tamelijk lastig kunnen maken, ter wijl er allerlei rommel over den weg ligt, wat aan wielrijders vooral veel hinder be zorgt. Het is te hopen, dat de politie er voor zorgen kan, dat we spoedig van dezen last bevrijd worden. VELSEN. Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der verkiezing voor den gemeenteraad is als volgt: t District I. Velsen en Santpoort. Gekozen J. P. Handgraaf, R. K. aftr., met 552 stem men en P. J. Huyg, R. K. aftr., met 540 st. Verder verkregen J. J. de Kruyff, vrijz., 220 stemmen, Schilling, soc.-dem., 179 stem men, J. Verreyk, soc.-dem., 147 stemmen, J. J. v. d. Wateren 331 stemmen. District II. West IJmuiden. Herstemming tusschen A. J. Gerritsen, anti-rev., met 341 stemmen, W. Kleiman, vrijz.-dem., met 282 stemmen, F. C. J. Netseher, vrijz.-dem., met 359 stemmen, D. F. G. Schilling, soc.-dem., met 200 stemmen. J. Verreyk, soc.-dem., kreeg Hl stemmen. District III. Oost IJmuiden en Velseroord. Herstemming tusschen F. Beenhakker, christ.-hist., met 249 stemmen, R. de Boer, vrijz.-dem. aftr., met 287 stemmen, L. Jan sen, R. K., met 211 stemmen en H. Vooren, vrijz.-dem. aftr., met 205 stemmen. Verder verkregen D. F. G. Schilling, soc.- dem., 167 stemmen en J. Verreyk, soc.-dem., 111 stemmen. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente zal een openbare vergadering houden op Woensdag 16 Juli 1913, nam. IK uur. De agenda vermeldt: 1* Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 2. Proces-verbaal van kasopname. 3. Arbitrage inzake een geschil met de Kennemer Electriciteit Maatschappij. 4. Aangaan van een overeenkomst met de H.IJ.S.M. inzake beheer en onderhoud van werken aan de Wilhelminastraat te IJmui den. 5. Intrekking raadsbesluit wijziging uit breid ingsplau Wijkeroog. 6. Uitweg voor het gemeenteterrein aan den Velserduinerbuurt weg. 7. Aankoop huis en erf te Velseroord en aangaan geldleening. 8. Jaarwedde Commis saris van Politie. 9. Regeling jaarwedde ver ordening aanwijzing stemlokalen. 11. Aan bieding van de rekeningen over 1912 van: a. de gemeente; b. de armbesturen; c. het .ge meentelijk werkloozenfonds. 12. Aanbieding van de begrootingen voor 1914 van: a. de arm besturen; b. de begrooting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 13. Adressen: Ingenieur Rijkswaterstaat C. W. Lely, be roep inzake een bouwvergunning. 14. Supple- toire begrooting Gemeentelijk Gasbedrijf. 15. Najaarsschouw over de wateren. 16. Versla gen over 1912: a. Gemeentelijk Werkloozen fonds; b. Burgeravondschool. 17. Belasting zaken. EANDVOORT. Vacantieikólonie. Alhier is in de Amster damsche Vakantiekolonie aan den Kostver- kxrenstraatweg en in het Haarlemsch Kin derhuis aan de Parkstraat de 2de ploeg kinderen aangekomen, respectievelijk ten ge tale van 65 e,n 75, HEEMSTEDE. Personalia, Bij Kon. besluit van 30 Juni is, met ingang van 1 dezer, opnieuw benoemd tot lid van het College voor de Visscherijen, de heer mr. P. C. van Tienhoven, aihim- Gevonden voorwerpen, lenig te bekomen bij P. Preyde, Bronsteeweg 10, een honden- ketting; P. H. Overmeyer, Binnenweg 130, een zilveren kinderarmband; J. Teeuwen, Raadhuisstraat 1, portemonnaie met geld. Bloembollenbeurs. Onder groote belang stelling is gisteren alhier de bloembollen- beurs geopend door den burgemeester. Ter stond na de opening werden er drukke za ken gedaan. HILLEGOM. Herstemming voor den Gemeenteraad. Uit bracht zijn 780 stemmen, van onwaarde 13. Joh. Guidemond, aftr., 611 st.; P. Pliilip- po, 156 st. Gekozen Joh. Guidemond. Ruim 500 kiezers hebben niet aan de stemming deelgenomen. Huldeblijk Dr. C. J. Kleijn. Er heeft zich alhier een commissie gevormd bestaande o.a. uit den hoogedelgestr. heer Baron v. Har- denbroeck en den weled. lieer Buddenborg om aan dokter Kleijn een huldeblijk aan te bieden, nu deze Hillegom gaat verlaten. Een lijst wordt daartoe aan de vrienden en patiënten van den scheidenden genees heer aangeboden. We zagen reeds groote bedragen, terwijl ook de „kleine luijden" gaarne een offertje voor een souvenir aan den beminden geneesheer storten WARMOND. Personalia. Het pas gekozen raadslid, de heer J. C. van der Voet Mz., heeft den bur gemeester kennis gegeven, dat hij de benoe ming tot Raadslid niet wenscht aan te ne men. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Getrouwd: J. J. A. van Es en M. J. de Groot, W. E. Smit en H. W. Rein- der. A. B. Kensan en J. van der Schaaf. Geboren: J. Wijdoogen—Bergsma, z. E. Zandstra—Meyer, z. A. H. Heesakkers— Pronk, z. BEVERWIJK. Overleden: K. Braaden- burg, 9 jaar. ALKMAAR. 8 Juli. Geboren: z. van P. Kuiper en B. A. van Eldik. HAARLEMMERMEER. Overleden: C. v. Dijk, 47 jaar. Ned. R. K. Volksbond. Gisteravond hield de af deeling Lisse van den N. R. K. V. een goed bezochte vergadering. In zijn openings woord herdacht de voorzitter het feit dat een der leden is gekozen tot lid van den Gemeenteraad, wat zeker tot vreugde voor de af deeling stemt. In een goed betoog bracht hij verder een hartelijk dankwoord aan den scheidenden Geestel. Adviseur wel ke a.s. Vrijdag onze Parochie gaat verlaten wegens zijn benoeming tot Kapelaan te Haarlem (H. Elisabeth en Barbara). Spr. ischetste den bloei der afdeeling onder 2. Eerw.'s Adviseurschap. De G. A. hierna het woord verkrijgend, zeide dat hij met ge mengde gevoelens ter vergadering was ge komen. De scheiding welke komen moest valt mij hard, aldus spr. De jaren dien ik hier heb gewerkt, zijn voor mij zeer blijde en dankbare jaren, al was de stem ming soms zeer verschillend. Ik verlaat deze plaats zonder zelfverwijt, daar ik steeds heb gewerkt in de richting door de kerkelijke overheid aangewezen. Vergeet niet en nim mer dat er een crisis in de lucht hangt waarin wij zullen hebben te zorgen dat 't Geloof in de verschillende standen bewaard blijve. Onze strijd is een strijd om be ginselen waarvóór de medewerking van alle drie standen hoognoodig is. Een laatste raad geef ik: Weest steeds ridderlijk tegenover uwe tegenstanders. Houd u steeds aan de leiding van uwen geestelijken raadsman, zoo als ge dat aan mij hebt gedaan. Steeds hebt gij u degelijke en volgzame Katholieken getoond. Blijft zoo doorgaan en Gods zegen zal rusten op uw arbeid. Een donderend applaus volgde op deze afscheidswoorden waarna Z.Eerw. handendrukkend de verga dering verliet. Hierna was aan de orde be stuursverkiezing, waarin de aftredende le den M. v. d. Lans, H. van Tongeren, A. Wassenaar en g. .Langelaan werden herkozen terwijl tot lid van den Centr. Raad werd herkozen J. H. Schrama. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat naast een ontvangst van f 1031.10 een uitgave viel te boeken van f 981.121/2, zoodat de balans een voordeelig saldo aan wees van f 149.471/2. De schuld der afdee ling bedraagt thans nog f 500. Als verifica teurs werden benoemd M. Bakker, P. Vrij burg Pwz. en W. Mesman. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek dat het leden tal is gestegen tot 400, terwijl wij 60 do nateurs tellen. Steeds neemt de afdeeling in bloei toe. Een tiental leden zullen deel nemen aan de huldebetooging van Kardinaal van Rossum. Weder werden vijf nieuwe le den geïnstalleerd. De subsidie aan „St. Isi- dorus" werd met een kwart cent per week verhoogd. Na de rondvraag werd de ver gadering gesloten. RETRAITE VOOR HANDELS- EN KAN TOORBEDIENDEN. .Voor bovenstaande personen wordt in het St. Clemens Retraitehuis te Noordwijkerhout een Retraite gehouden, beginnende Zondag avond 20 Juli en eindigend Woensdagmiddag 23 Juli aanstaande. Tot deelname kan men zicih aanmelden bij den ZeerEerw. Pater A. M. Philippona, Re traitehuis, Noordwijkerhout. De kosten bedragen 4 gulden per persoon, voor de geheele Retraite, NED. R. K. BOND VAN GOUD- EN 'ZILVERSMEDEN. De Ned. R. K. Bond van Goud- en Zilver smeden hield Zondag te Hoorn zijn jaarver gadering. Vertegenwoordigd waren de afd. Hoorn, Amsterdam, Haarlem, Schoonhoven, Den Bosch, Tilburg en Eindhoven, terwijl be tuigingen van sympathie waren ingekomen van Groningen, Leeuwarden, Sneek en Lei den. De heer M. Krijgsman (Hoorn) werd her kozen tot Voorzitter e* redacteur va* lijet vakblad. De heer S. Vlaar (Hoorn) werd gekezea tot secretaris. Door verschillende afgevaardigden werd ge klaagd over de toepassing van het landelijk contract. De volgende motie werd aangeno men: De Ned. R. K. Bond van Goud- en Zilver smeden, gehoord de besprekingen in zake het uitblijven van de plaatselijke loon- en arbeidsduurcontracten, bedoeld in ons lan delijk contract, draagt het H. B. op, op, met den Alg. Ned. Bond van Goud- en Zil versmeden te trachten zoo mogelijk voor 1 Juni 1914 een zeer geleidelijke verbetering van loon en arbeidsduur contractueel en wer kelijk te verkrijgen in het landelijk contract. Besloten werd het fonds tot bestrijding dei tuberculose onder de arbeiders krachtig tg steunen; mede om toetreding van meisjes tot den bond krachtig te bevorderen. De volgende jaarvergadering zal in Am. sterdam worden gehouden. De vergadering werd bijgewoond door den geestelijken adviseur Pastoor J. C. van Kelk hoven van Den Burg (Texel). EEN STANDBEELD VOOR PATER POIRTERS. Dinsdag vergaderde te 's Bosch het uit voerend comité tot oprichting van een stand beeld voor den eigenaardigen volksdiehtei der XVilde eeuw Pater Adrianus Poirters. wiens frissche geest nooit verouderen zal. Besloten werd de uitvoering van het stand beeld op te dragen aan den bekenden Vlaam- schen kunstenaar M. de Beule, te Gent, zoo- dra de noodige gelden zullen verzameld zijn. De reeds ontworpen maquette kenmerkt Pater Poirters geheel: zijn oolijk-goedige spotlach, de geestige flikkering van mond en ooglijnen, en in het voetetuk zijn ejgen woorden zoo leuk-typisch: „Mijne muse heeft niet gedronken van de Grieksehe zilverstroo- men, maar het water van den Heikant". Denkelijk Mei 1914 zal zijn bronzen stand beeld (het eerste in Noord-Brabant) in zijne geboorteplaats Oisterwijk geplaatst worden. Msb. Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. DE CANDIDATUUR-JONCKBLOEDT IN n. Geachte Redactie. Verleen mij eenige plaatsruimte voor het volgende. Toen ik uwe courant van gisteravond door keek, werd mijne aandacht gevestigd op een advertentie van de Besturen der Rechtsche Kiesvereenigingen, waarin naast de recht sche candidaten ook nog voor district II wor. den aanbevolen de drie aftredende liberalen. Ik vertrouwde mijn oogen niet en meende te droomen en toch.ja, het stond er, zwart op wit. Deze houding bevreemdt mij ten zeerste en ik wil mijn misnoegen daarover ten sterkste uiten. De rechtsche partijen stemmen de libera len 't staat in de advertentie terwijl deze zelfde liberalen met behulp der socia listen trachten de rechtsche candidaten, zelfs de aftredenden, te wippen! 'tls fraai' 'tls dus niet voldoende, dat men hier de hand kust die ons slaat, neen, men wenscht zich nog belachelijk aan te stellen en afbreuk te doen aan de candidatnnr-Joncbbloedt. Want op dit laatste komt ten slotte toch alles neer. Men kan ervan overtuigd zijn,dat men zich door dit besluit bespottelijk heeft aan gesteld! Wanneer de Besturen der Rechtsche partijen de „r i s e" willen zijn van het vrij zinnige Haarlem, dan moeten zij dit zelf we ten, doch wij moeten er met kracht tegen opkomen, dat men door dit besluit het on mogelijk heeft gemaakt dat de heer Jonck- bloedt gekozen zal worden. Want dit is het eigenlijke van dit besluit. S-ocialisten en liberalen hebben in I en III een overeenkomst getroffen, waardoor de kans voor onze candidaten vrijwel tot nul is gereduceerd, tenzij de rechtsche kiezers nu morgen eens allen aan de stembus willen komen. In district II heeft men dit vergelijk niet getroffen, omdat de liberalen meenen hier den steun der socialisten te kunnen ont beren. Immers, waar toch de liberale candi daten bij eerste stemming het grootst aan tal stemmen behaalden, zijn zij vrijwel ver zekerd van de herkiezing hunner aftredende leden. Fluks werd daarom besloten dat de strijd „principieel" moest worden uitgevoch ten. Van den rechtschen candidaat was bij dezfc* overeenkomst vanzelf geen sprake. Als „quantité negligeable" telde deze natuurlijk niet mee. En tochvoor ons komt bet juist bier op aan. Plicht was geweest te trachten deze „quantité negligeable" in den Raad te bren gen. Bij een flinke herstemming was dit niet zoo moeilijk geweest. Men vergete toch niet dat de rechtsche candidaat slechts 48 stem men is achtergebleven bij den minst begun stigden liberalen candidaat. En zou bet nu zoo moeilijk zijn deze 48 stemmen in te ba len? Verre van daar, want oudergewoonte helaas! hebben natuurlijk weer heel wat rechtsche kiezers verzuimd bun stem uit te brengen. Bij een flinke actie was het niet moeilijk geweest het stemmingscijfer van den rechtschen candidaat de hoogte in te drijven. Nu is natuurlijk door dit besluit deze kans absoluut verkeken en heeft men reeds a priori den zetel prijs gegeven. Ik verheel dan ook mijne groote ontstemd heid niet over deze houding van de Bestu ren der Rechtsche Kiesvereenigingen en ik verwacht dat ik hierbij mag rekenen op ve ler instemming. Ik wil nu niet verdeT door gaan, maar wil als conclusie van dit schrij ven er aan toevoegen, dat het m.i. de plicht' en de eenigst aangewezen weg is voor de rechtsche kiezers in district II om morgen' alléén den lieer Jonckbloedt te stemmen, al is dit tegen het advies van de Besturen der Kiesvereenigingen. Door zoo te handelen heeft men de kans den heer Jonckbloedt gekozen te kriigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2