AL I CE. Frederik Ozanam. BUITENLAND BINNENLAND. £iu Emn fêlarchéa üaai»Seiw,*^r,iisselH ilaiïïiseilöesieBi voor ail© gelegenhederii „Frederik u z a nam" door den Eerw. Pater Ber- nardinua Mets, O. M. Conv. Bij Ch. en [H. Courtin te Antwerpen en O. L. van Langenhuijzen te Amster dam. Bij liet lionderjarig jubileum van Frederik Ozanam's geboortedag hebben de katholieke oouranten van de gansohe wereld artikelen gewijd aan den eminenten stichter van de St. Vinoentius-vereeniging, dat edele, no bele werk van eoht-Roomsche Charitas, dat geworden is een onafscheidbaar deel van de maatschappelijke actie der katholieke kerk alleen, doch dat daarenboven zoo nauw sa menhangt met den hoogsten, den geestelij ken arbeid der kerk: de zorg voor het heil dier zielen! Maar daarenboven ia de edele, vrome grondlegger van deze prachtige wereldorga nisatie gevierd in tal van redevoeringen en feestelijkheden: wie herinnert zich niet de imposante huldiging, aan dezen grooten ka tholiek gebracht te Parijs door den afge zant des Pausen, Z.Em. Kardinaal Vannutelli, een huldiging die zoo juist- weergaf wat de Kerk dankt aan dezen grondlegger der georganiseerde katholieke liefdadigheid? Ook in ons vaderland is op verschillende plaatsen door welsprekende stem, door ben gaaf de redenaars, Frederik Ozanam in dit jubeljaar herdacht, en onder dezen was niet de minste onze geleerde landgenoot pater Bernardinus Mets, van de Orde der Minder broeders Conventueelen, die op tal van plaat sen in een magistrale rede Ozanam heeft geschetst en door die levensschets eere ge bracht. Ook hier te Haarlem hebben wij (in de ver eniging „Geloof en Wetenschap") pater Mets mogen hooren, en de indruk die zijn meesleepend en welverzorgd woord in den kring der leden van deze vereeniging heeft gemaakt, is bij lange nog niet uitgewischt. Daarom óók reeds doet het ons zooveel genoegen, dat wij hier voor allen die be langstellen in de Sint Vinoentius-vereeniging en haar werk, en voor onze lezers in het algemeen niet minder, kunnen bespreken en aankondigen de verschijning van een welver sorgd boekje over Frederik Ozanam, van de hand van dezen begaafden schrijver en rede naar dezer dagen verschenen. Het is in hoofdzaak de lofrede op den stichter der Sint Vinoentius-vereeniging, door pater Mets hier en elders uitgesproken, - 'Joch aangevuld, omgewerkt en gelouterd, en gemaakt tot een merkwaardig heldere en volledige levensschets en karakterteekening van den grooten Fransohen Katholiek, wiens nagedachtenis bij zoo ontelbaar velen in eere is. Heerlijk is de schildering, tlie pater Mets in dit boekje (waarvan naar wij intussohen vernemen, de eerste druk reeds is uitver kocht, terwijl de tweede ter perse is) van den stichter der St. Vincentius-vereeniging geeft. Er spreekt uit een warme vereering voor den grooten Fransohman, eon volledigs kennis van zijn werk en van zijn leven, muir daarenboven bekoort het door rijkdom v'f"i faal en beeldspraak, door gevoelige schil dering en schoone bladzijden vol echt-ka di olieken geest. Het is een werkje dat géén Vincentiaan mag missen, en dat daarenboven door den uiterst 'agen prijs bij den nuttigen cn sohoonen in houd, buitengewoon geschikt is (zooals het) ook elders al gebeurt) om door de Vincen- lanen ter beter begrip van hun arbeid en van de beteekenis van hun werk, in de ge winnen der door hen bezochten en gesteun- den te worden verspreid. Moge het doel, dat den Eerw. schrijver bij deze uitgave heeft voor oogen gestaan: beter liet leven te doen kennen van Fre derik Ozanam. die do echte liefde van Chris tus zoo wel heeft begrepen, door een ruime verspreiding ten volle bereikt worden, dan zal daarmee die liefde van Christus-zelf. welke de Sint Vincentius-vereenigingen op het voorbeeld yan hun stichter zoo weldoend rond zich verspreiden, niet anders dan win nen! De Welfische Kwestie. Dc voorzitter der Diutsch-Hannoveraan- sche partij, frh. von Schele-Schelenburg, heeft volgens de „Msb. aan alle leden van den rijksdag de resolutie, welke den Sstcn Juni op de Welfen-bijeenkomst te Verden genomen werd, toegezonden In deze resolutie drukt de Duitseh-Han- noveraansche partij er haar vreugde over uit, dat eindelijk een persoonlijke verzoe ning tot stand gekomen is tusschen de oude Duitsche geslachten van Welf en Hohen- zollorn. Doch het schoonste resultaat dezer verzoening is wel gelegen in de meer recht vaardige beoordeeling der houding van het groote en edele Welfische konipgsliuis. Ook nu beproeven de nationaal-Liberalen en de Pruisische regeering nog om verdeeldheid te zaaien tusschen vorst en volk, doch deze poging zal afketsen op het manifest van den hertog van Cumberland, die ter eigen ver heerlijking de trouw zijner Hannoveranen niet heeft willen verraden. De Welf en-kwestie blijft bestaan, al tracht de Pruisische regeering ze op den achter grond te schuiven of te ontkennen; ze blijft bestaan, zoolang het ITannoveraansche volk het fiere, bewuste volk van nu blijft, zoo lang het steunt op de goddelijke wet, die in de politiek ook erkend moet worden. Slechts een rechtvaardige politiek kan red ding bréngen, alle politiek van machts-over- heersching zal het volk ten ondergang voe ren. Do oorlog in 1866 was onrechtvaardig, en derhalve ook het resultaat, de annexatie van Hannover. Met recht eischen dan ook de Duitsch-Hannoveranen de herstelling van het koninkrijk van Hannover als ver dedigers van het goddelijk recht, als vader landlievende Duitschers, als koningsgetrou we Hannoveranen, als vrije Neder-Saksers. De Duitsck-Hannoveraanscke partij, zoo besluit de resolutie, heeft altijd keizer en rijk trouw gediend, doch vond nooit erkenning. Het trouwe volk der Hannoveranen roept rechtvaardigheid. Moge het Duitsche volk dezen eisch hooren, ook tot eigen voordeel. Het hoogste ambt der oude keizers was: de rechten der gelieele christenheid te bescher men. Moge de keizer van het nieuwe Duit sche rijk deze hooge taak geheel vervullen! De katholieke vrouwen in Rome. Dezer dagen is de algemcenc presidente der katholieke vrouwen-vereeniging van Italië, vorstin Giustiniani met verschillende andere vrouwen door den Italiaansche mi nister van onderwijs, Credaro, in audiëntie ontvangen; hierbij overhandigden zij den minister een protestschrijven tegen het on langs uitgevaardigde besluit van den Ro- meinschen gemeenteraad in zake liet gods dienst-onderricht op de scholen. De gemeen teraad had namelijk geen acht geslagen op de petitie der huisvaders, die steunend op het recht hun door de wet gegeven, vroe gen, dat schoollokalen zouden beschikbaar gesteld worden voor hot godsdienstonder wijs. Dit protestschrijven van den vrouwen bond wijst, er op, lioe de gemeenteraad de wetten met voeten treedt, en niet alleen het recht der Katholieken, maar ook den mi nister van onderwijs zelf een slag in het aangezicht geeft, daar deze toch met alle kracht verzekerd lieeft, dat de wet ten strengste zou nagekomen worden. De vrou wenbond eiselit van den minister de ver klaring. dat niemand zich boven de wet mag stellen. Het protestschrijven eindigt met de verzekering dat alle katholieke kinderen de scholen zullen veriaten, als het gods dienstonderricht. niet volgens de bepalingen der wet gegeven wordt. i,Em. ¥ssn Rossum Toen we hem, Vrijdagmiddag langzaam voortschrijdend over het perron zagen wan delen, was één blik voldoende om ons te over tuigen dat kardinaal Van Rossum een dier mannen is, welke de Katholieke Kerk noo dig heeft om haar wereldpositie te handha ven. Ondanks zijn 58 jaar een kaarsrechte ge stalte, mlet oogen waaruit levenslust, maar ook levensernst u tegonstraalt. Een regel matig besneden gezicht, dat vertrouwen wekt Zoo, naar onze voorstelling, moeten do kerk vorsten er uit hebben gezien, die door do eeuwen heen de wereldpositie van de It. K. Kerk handhaafden, schrijft het „Hbld." In het feestnummer van De Tijd, dat ter gedegenheid van het eerste bezoek van (le zen Nederlandsehen kardinaal aan zijn va derland werd uitgegeven, ontleenen wij liet een en ander over de leefwijze van den kar dinaal. lederen ochtend half 5 precies staat de Kardinaal op. Na zijne meditatie leest Zijne Em. de H. Mis 's morgens half 6woont ver volgens, bij wijze van dankzegging, de stille H. Mis van zijn secretaris bij en houdt god- 7 uur is het ontbijt reeds genuttigd en begint vruchtig de oefening van den Kruisweg'. Om de geregelde dagtaak. Wat een Kardinaal te doen hoeft? Deel nemen, met raad en daad, aan het algemeen bestuur der Kerk, hetwelk de gehoele wereld omspant. Daartoe staan den Paus verschillen de Congregatie'», elk voor een bepaald doel ingericht, ter zijde; men kan ze het best vergelijken bij onze Ministeries. Zij nemen, elke op haar eigen gebied, de gewichtige zaken in onderzoek, 'die uit alle bisdommen en Missie-gewesten naar Rome ter beslissing worden opgestuurd; zij brengen, na rijp be raad, daarover advies uit bij den II. Vader, die meestal dien overeenkomstig beslist. Men begrijpt thans zeker, welk een zwa re last, maar tevens welk eene verantwoorde lijkheid drukt op den Kardinaal, die actief tot een of meer Romeinsche Congregaties he li oort. Welnu, Kardinaal Van Rossum maakt deel uit van niet minder dam 5 Congregaties en nog wel de meest belangrijke. Het zijn: de Con gregatie van het H. Officie of van de H. Inquisitie, aan wier hoogste rechtspraak na genoeg allo het geloof en de zeden rakende en actueele vraagpunten worden onderworpen en waarvan de H. Vader zelf voorzitter is: die Congregatie van het H. Concilie, die heeft te waken over de stipte naleving der disci plinaire besluiten van het Trentsche en het Vaticaanscho concilie; de Congregatie den Regulieren die toezicht houdt op alle Klooster orden en religieuze Genootschappen; de Con- gregatie der Propaganda, die zorgt voor de voortplanting des Geloof.s zoowel in de Oos- tersche als in de Westersehe Kerk; de Con gregatie van eten Index, die waakt tegen on rechtzinnige en gevaarlijke lectuur. Boven dien is Kardinaal Van Rossum lid der Com missie tot herziening of codificatie van het kerkelijk recht; der pauselijke Bijbelcom missie en der Commissie van Kardinalen tot behoud des Geloofs te Rome- Op vrije dagen zit de Kardinaal dan ook van 's morgens 7 uur, onafgebroken aan zijn studeertafel, totdat de namiddagklok half één heeft .geslagen. Na het sober middagmaal, dat om 1 .uur plaats heeft in gezelschap van den secretaris dr. Joseph Drehmanns en door een korte 'recreatie wordt gevolgd, ko men er nog minstens drie of vier uren van gezetten arbeid dagelijks bij. „Vrije dagen" zijn de werkdagen waarop geen enkele Congregatie of Commissie ter zitting roept. Deze vergaderingen hebben, be halve die van liet H. Office en van de Pro paganda, welke in hun eigen paleis een af zonderlijk lokaal bezitten, plaats in een 'der zalen van het Vaticaan. Zij beginnen door gaans 's morgens half tien en duren tot het middaguur. Een half uurtje te voren moet de Kardinaal zijne woning, die 29 Via dolla Sta- tua en op bijna vijf kwartier afstands van liet Vaticaan gelegen is, per rijtuig verlaten. Want volgens het 1870 streng gehandhaafde ceremonieel mag een Kardinaal nooit te voet door Rome gaan; niet anders dan per rij tuig, met twee paarden, alles in het zwart, evenals de koetsier en palfrenier. Onderweg bidt dé Kardinaal een gedeelte zijner kerke lijke getijden. AVant van den* kostbaren tijd mag geen oogenblik verloren gaan bij iemand, die zoo veel aan zijn hoofd en om handen heeft als deze gepurperde. 's Namiddags wordt, bij goed weder ook nog uitgereden naar de buitenwijken of naas te omgeving der stad. Daar ten minste kan, niet langer door Het pauselijk hofceremo nieel gehouden, worden uitgestapt, om waA frisselie lucht te genieten en noodige li chaamsbeweging. Overigens zit een Kardi naal, evenals de Gevangene van het Vaticaan, tusschen vier muren opgesloten in zijn eigen huis waarbij een Hollandsch tuintje nog on gekende weelde is. 's Avonds bij het luiden van Ave Maria (onzen Angelus), hetwelk afwisselt naar der. tijd van zonsondergang, moet de Kardinaal thuis zijn, om bezoek te ontvangen. Dat is zoo wil het Romeinsche gebruik voor alle Kardinalen en prelaten het. gewone spreekuur, behalve des Zondags icderen dag. 1 Wie bij Kardinaal Van Rossum op bezoek komt, zal do antichambre nooit onbezet vin- den en niet zelden met een spijtig oog ont- waren, dat zooveel anderen hem voor zijn. Wio zooal bij kardinaal Van Rossum op audiëntie komen? Bij de opsomming die de schrijver in De Tijd daarvan geeft .vinden wij genoemd: „De te Rome woonachtige of tijdelijke ver toevende Nederlanders, die bij voorkeur hun Kardinaal zij bezaten er eeuwenlang geen persoonlijk gaan huldigen. Zij vragen ook zelden of nooit te vergeefs om zijn mach tige voorspraak al# zij audiëntie bij den Paus of een andete gunst noodig hebben. En naar ik vermoed, de Kardinaal ziet hen gaarne komen, omdat Zijne Em. hoelang en hoever ook afwezig, misschien wel juist daardoor nog meer altoos met hart en ziel aan Jjet lieve vaderland bleef gehecht en het levendigste belang stelt in hetgeen daar omgaat. „Welke landgenoot", vraagt de schrijver „die het voorrecht had bij den Nederland- solien Kardinaal op audiëntie te gaan katholiek of protestant kwam daar va )1 niet, dankbaar voldaan, met dezen verhef- f enden indruk terug?" Nog zegt de schrijver: „Niemand is een groot man voor zijn ka merdienaar, zoo heeft men wel eens gezegd. Doch ik weet zeker, dat de vrome en vlugge broeder Egidiue, die eens den Nederlandschen kapotjas droeg en nu Kardinaal Van Rossum met voorbeeldigen soldatentrouw en kinder lijke blijmoedigheid dient, dit gezegde on voorwaardelijk zou tegenspreken. Niet van zijn geleerden en geliefden meester kan hét waar zijn, omdat van. dezen kerkvorst de fi guur nog groeit, hoe meer van nabij men haar gadeslaat." Z.EM. KARDINAAL VAN ROSSUM TE ROTTERDAM. De „Maasbode" geeft eenige bijzonder heden omtrent het bezoek van kardinaal Van Rossum aan Rotterdam. Er heeft zich een commissie van hulde betoon gevormd bestaande uit: P. A. F. Thier, Deken en Pastoor; pater H. v. Keulen, C.ss.R., Rector; A. G. v. d. 'Berg, Rector; pater F. F, Bergman, O. P., P. Brcdius; W. C. A. v. Eijck; A. J. A. Gilis- sen; O. Grewen; H. W. D. Hellebrekers; pater L. Jansen, O. P.; H. Stulemeijer; H. G. M. van dier Vijver. Maandag 14 Juli a.s. zal de Kardinaal per auto uit de richting Amsterdam arriveerend, aan de grens der gemeente door leden der gemelde commissie worden ontvangen. Van daar zal gezamenlijk worden gereden naar de kerk van Jen Allerheiligsten Verlosser aan den Goudschen Rijweg, alwaar de geheele geestelijkheid van Rotterdam den Ho-ogen Gast zal ontvangen. Gedurende zijn verblijf te Rotterdam zal Z.Em. Zijn intrek nemen in de pastorie van genoemde kerk. Maandagavond om 8 uur heeft in het ge bouw der St. Jozefsgezellen een plechtige bijeenkomst plaats, waarop de bestuurderen van alle R. K. vereenigingen te Rotterdam aan den Kardinaal zullen wórden voorge steld. Door den ZeerEerw. heer Deken P. A. F. Thier en den heer P. Bredius zal dien avond het woord gevoerd worden en den Kardinaal een hartelijk „welkom" worden toegeroepen. Tevens zal door koorzangers worden uit gevoerd de Pius-cantate van Verhuist. Dinsdag om 8 uur zal door Z.Em. Kardi naal van Rossum de H. Mis worden opge dragen in de kerk van den All. Verlosser aan den Goudschen Rijweg. Om 11 uur begeeft Z.Em. zich vervolgens naar de kerk aan den Houttuin, waar Hij door den ZeerEerw. heer Deken plechtig zal worden ontvangen. Daarna zal de audiëntie een aanvang ne men. Allereerst zal dan Iele geheele geestelijk heid van Rotterdam aan den Kardinaal wor den voorgesteld, waarna de particuliere au diëntie zal plaats hebben. Na afloop hiervan begeeft Z.Em. zich we der haar de pastorie aan den Goudschen Rijweg, vanwaar hij met den trein van 5.40 D.P. naar Roosendaal zal vertrekken. Kardinaal van Rossum zal den 17en Juli a.s. Mgr. P. Leyton te Breda komen bezoe ken. Nog dienzelfden dag zal Z.Em. een be zoek brengen aan het Groot-Seminarie Hoe ven Bij Breda. Maandag 28 Juli a.s. zal Z.Em. het Carme- lietenkloosfer te Boxmeer bezoeken. HOFBERICHT. H. M. de Koningin vertrekt heden van Apeldoorn naar Woerden, om een bezoek te brengen aan do rozen tentoonstelling te Bos koop. Yan daar gaat zij naar 's-Gravenhage en "s middags om 4 u. 22 zal zij per S.S. naar hef Loo terugkeeren. Het bezoek van H. M. aan de Vierjaarlijk- sche te Arnhem is bepaald op 23 dezer, 's na middags 5 uur, na afloop van de Oedipus- voorstelling op Sonsbeek. BLOKKADE. Het Grieksclie gezantschap te Berlijn maakt bekend, dat sedert den 4den dezer de kust van Thracië tusschen Enos en den mond van de Stroema geblokkeerd is. Naar Bul- gaarsche Zwarte Zeehavens bestemde sche pen moeten zich aan een onderzoek onder werpen. EEN NEDERLANDSCHE HANDELS- HOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen zal dezer dagen de eerste vergadering worden gehouden van de leden der vereeniging tot oprichting eoneq Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotter dam, ten einde in die vergadering over te gaan tot de vaststelling der statuten en de keuze van een algemeen bestuur en van het ooilege van curatoren. Dank zij het particulier initiatief is in de kosten van oprichting en voorloopige instand houding va.n de Hoogeschool voorzien, zoodat totstandkoming van de Nederlandsche Han- dels-Hoogeschool is verzekerd. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat de oprichting zou plaats hebben uiterlijk Januari 1914; thans kan hieraan worden toe gevoegd, dat hoogstwaarschijnlijk de Hooge school met October aanstaande zal worde# opengesteld. Het bestuur heeft gemeend, waar de eind examens van H. B. S. en Gymnasium vlak! voor de zomervacantie plaats hebben, de opening van de Hoogeschool zoo vroeg mo gelijk in het najaar te moeten doen geschie den, opdat de noodige aansluiting aan het voorbereidend onderwijs kan worden verkre gen. De gelegenheid tot inschrijving zal waar schijnlijk met September worden opengesteld. INTERN. TENTOONSTELLING TE SAN FRANCISCO IN 1915. De Centrale Commissie voor de Internatio nale Tentoonstelling, welke in 1915 te San' Francisco zal worden gehouden, vestigt dq aandacht van belanghebbenden op de nood zakelijkheid, dat zij, die op die tentoonstel ling wenschen in te zenden, hun voornemen daartoe zoo spoedig mogelijk kenbaar maken. Binnen zeer korten tijd zal tot het bespreken van plaatsruimte in de verschillende hal* len moeten worden overgegaan en alleen met de aanvragen van hen, die zich tijdig aan melden, zal de Commissie rekening kunnen houden. De Commissie heeft in beginsel besloten een gedeelte van de vracht naar San Francisco voor hare rekening te nemen, zoodat de ex posanten voor vervoer uit Nederland niel meer dan f 15 per ton zullen hebben te be talen. Voor de inzendingen in de hallen zal de Commissie het vervoer op het terrein, de algeineene versiering van de hallen, de be waking en het schoonhouden in handen ne men, en daarvoor van de tentoonstellers een nader te bepalen bijdrage vorderen, die f 30 per M2., niet zal te boven gaan. De Commissie zal verder, zonder kosten: voor de exposanten, in het Nederlandsch Pa viljoen een inlichtingenbureau inrichten en voor zooveel noodig, eene verkoopsorganisa tie buiten de tentoonstelling te San Francisco bevorderen. Zij za.1 verder de voor de uitstal ling noodige inrichtingen, als toonkasten ct\ dergelijke, in overleg met en voor rekening der tentoonstellers doen vervaardigen. Zij die aan de tentoonstelling wenschen deel te nemen, worden verzocht zich aan te mel den: voor zoovel' het betreft inzendingen uit liet Rijk in Europa bij de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen. 11 Anna Paulownastraat, den Haag (zoo de gegadigde lid is van eene vakvereeniging, die bij deze vereeniging is aangesloten, liefst door tusschenkomst van die vakvereeniging), of, indien liet geldt de afdeeling tuinbouw, bij den Nederlandschen Tuinbouwraad, 15 Mo lenstraat, den Haag; voor zoover het betreft inzendingen uit de koloniën, bij de in de betrokken kolonie in gestelde Commissie, hetgeen kan geschieden door tusschenkomst van de Centrale Com missie, adres 36 Lange Houtstraat, den Haag. Bij de Centrale Commissie zijn aan boven genoemd adres (telephoonnummer Haag 4217) FE UIL L E T ON Kind, moet ik bij den rechten naam noe men, waar je gedachten op gericht zijn? Waarom een naam noemen, die u wel schrik aanjaagt, maar mij niet? Uw handen blijven rein, zullen niet bevlekt worden. Laat het goud zjjn plicht doen! Het heeft nog nooit zijn hulp geweigerd en zal ook nu zijn wondermacht toonen. Eerst als ge daartoe besluit, zullen wij rust en vrede krijgen. Ja, Maryl de rust van het kerkhof! HOOFDSTUK XX. jVroeg in den morgen had het geregend. Een lichte nevel lag nog over Londen. De straat- steenen glinsterden van de vocht, maar een Jacht windje woei in de straten en droogde het plaveisel. Dat beloofde een mooien zonnigen dag. -Precies half zeven was het rijtuig met de vwee getuigen in Piccadilly voor de woning £an Carringshliff gekomen. De heeren be hoefden niet uit te stappen, de advocaat pwam onmiddellijk zoodra het rijtuig stil stond. Htm weg voerde door Regent-Street. Toen zij het huis van Lord Norman voorbijreden, keek Carringshliff eveu op, terwijl hij de vreeselijke uitdrukking van zijn gelaat ach ter zijn zakdoek verborg. De woning was nog geheel stil, alles sliep nog. Ia gedachten rees voor den advocaat het beeld van het schoone meisje, dat hij tot vrouw begeerd had. Hij zag haar betoovereu- de schoonheid, maar de trek van koele bere kening herkende hij ook duidelijk. In zij ti leven had hij dikwijls tegen man nen strijd gevoerd om geld; dit was de eerste maal, dat hij niet om geld alleen streed, maar ook om een vrouw. En juist die vrouw wilde zich uit zijne handen redden door hom .nor den mond van een pistool te plaatsen. Zou haar plan gelukken? Zou haar vurige wensch vervuld worden? Misschien! Dan was zij van hem bevrijd, maar hij had gezorgd, dat mot zijtl dood haar lot vervuld werd. Maar als hij vandaag in ileveiiden lijve dit huis weer voorbijreed, dan wee haar, dan behoorde zij aan hem. Met duivel- schen lust dacht hij aan de kwellingen, die zij dan verduren zou, als zij zijn vrouw was. Want dan was er geen uitkomst meer, zij moest ten onder gaan of zijn vrouw worden. Wat zou zij kiezen? Gedurende den rit door het Regents-Park hield hij zich niet deze gedachten bezig; zijn beide getuigen waren ernstig en weinig spraakzaam. Het was dan ook ernstig, wat zij giugeu doen. Men kwam op den straatweg. Hij keek op zijn horloge, bet was half acht, dus over een half uur zouden twee niensclien beproeven om elkaar te dooden. Nog korten tijd geleden had hij om een onbeduidende reden een duel gehad met een jongeren collega de jonge driftkop wilde het geschil alleen met het pistool beslechten .Carringshliff had zijn te genpartij slechts aan den arm gewond, maar het gezicht van het bloed had hem ontsteld dat was hem vroeger nog nooit gebeurd. Hij glimlachte als bij er aan dacht. Wij slaan zoo straks den zijweg naar Somerset in, zeide Sir Barnell. Moeten wij ver van het dorp zijn? vroeg Carringshliff. Eenige minuten rijden. Het is een bosclije dat zeer geschikt is voor ons doel. Lord Moulberry stelde liet ons voor. Weer een poos stilte. Zijt ge volkomen rustig, mijnbeer? vroeg Sir Smith. Wij zijn er dadelijk! Wees niet bezorgd over mij; ge weet, dat dit niet de eerste maal is dat ik in het vuurtje ga. Men kwam op een open plek, waar de te genpartij reeds wachtte. Men groette elkander zoo beleefd of men op een vroolijke avondpartij samenkwam. De getuigen naderden elkander en spraken (volgens het gebruik) nog over een verzoe ning, natuurlijk zonder gevolg. Nu werden de pistolen geladen, de afstand gemeten eu met twee degens in den grond gekenmerkt. Vervolgens bracht men de beide kampvechters op hun plaats en overhandig de hun de pistolen. De getuigen gingen ter zijde. Lord Moulberry begon te tellen: „Eén, twee, drie!" Toen bet woord „drie" uitgesproken was, liief Carringshliff het pistool op, mikte vijf seconden en gaf toen vuur. Lord Bumsdale kromp ineen, het pistool viel hem uit de hand, hij stortte met het ge laat voorover op den grond. Krampachtig krampten zijn vingers in de aarde, toen lag hij stil. De dokter en de getuigen snelden toe en keerden hem op den rug. Do dokter trok zijn vest open en ontblootte zijn borst. Het onderzoek duurde slechts wei nige oogenblikken; de geneesheer stond op en zeide: Hij is dood; de kogel ging liem midden door het hart. Carringshliff was op zijn plaats gebleven met het pistool in de hand; op de lippen bij tende had hij strak naar den gevallene ge keken. Een dezer getuigen naderde hem. Onze tegenwoordigheid hier ter plaatse wordt niet langer vereisckt, Sir Barnell,. zei de hij, hem het wapen overgevendo. Wanneer liet u on Sir Smith belieft, rijden wij naar Londen terug. De ander had daar geen bezwaar tegen. Men groette de tegenpartij even hoffelijk als bij het komen, volgde liet pad door 'tbosckje en bereikte het rijtuig, waarmee men naar Londen terugkeerde. Op den terugweg was bet gesprek levendig, van de zijde van Carringshliff had men liet bijna vroolijk kunnen noemen. Met zorg ver meed liij elke toespeling op het voorgeval lene; hij vertelde verscheidene aardige voor vallen uit zijn rechtspractijk, ook eenige anecdoten en geestige zetten, alles berekend om do gedachten van zijn toehoorders af 1e leiden van hetgeen zoo pas gebeurd was Eerst toen het rijtuig in Piccadilly kwam, sprak hij over het duel. j Ik moet u nog mededeelen, dat. ik voor- j nemens ben al het gebeurde onmiddellijk tei kennis van de justitie te brengen. Zoo ill daardoor niets anders bereik, dan toch zeker, dat men mij tegen behoorlijke borgstelling op vrije voeten laat. Ge zult mij zeker uw ge tuigenis niet weigeren, en ik durf daarom j hopen, dat ik slechts tot een korte hechtenis veroordeeld word. De belcediging was zoo uitgezocht eu brutaal, dat ik met zekerheid j mag aannemen, dat de gezworenen en de i rechters die in aanmerking zullen nemen. Alsof hiermede een moord was goed te praten. De beide getuigen keurden dit plan goed, verzekerden liem dat hij in alle opzichten 1 op hun getuigenis kon rekenen, en scheidden na elkaar de hand gedrukt te hebben. Toen Carringshliff in zijne kamer kwam, ging hij voor den spiegel staan en bekeek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 9S U'X .'-.«'I 22.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5