dÉr Van overal. Welcfswarnlf Allerlei. l|Hi boeiende katholieke lectuur. Bij de N.V. Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem is verschenen het nieuwe tijdschrift voor ontspanningslectuur: itlph wekelijks 16 k 32 bladzijden kwarto formaat, fraai papier en nette omslag. De prijs is slechts WI JF cents per week of f 0.65 per kwartaal (per post f 0.75 per kwartaal). Behalve een groot aantal kleine verhalen zullen de eerste afleveringen den grooten roman: om HET LEVEM EEÜS KEIZEBS bevatten, Daarin wordt op hoogst spannende wijze beschreven, aan welke gevaren het leven ook van de meest sympathieke gekroonde hoofden voortdurend blootstaat. Wekelijks wordt een rebus of prijsraadsel opgenomen, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar gesteld worden. Zij die zich de geregelde toezending van dit belangwekkende tijdschrift willen verzeke ren, worden verzocht het nevenstaande in teekenbiljet ingevuld en met gsestxeifel Van 5 cents gefrankeerd, aan ons op te zenden of aan hun boekhandelaar ter hand te stellen, W, Orukkerijj de Spaarnestad, Haarlem. Een oude getrouwe. Een uitzondering op de tegenwoordige dienstmeisjes maakt de dienstbode Anna Stiasny te Weenen, die 18 Juli liaar honderdsten geboortedag zal vie ren bij juffrouw Paula Taglang, door wie zij, na baar familie langen tijd trouw te heb ben gediend, verpleegd wordt. Anna Stiasny heeft reeds een medaille voor veertigjarigen trouwen dienst ontvangen, benevens een dienstbodenpremie. Zij was de dochter van arme boerenlieden uit Eacin in Bohemen en stond reeds vroeg alleen op de wereld. Met haar vijftiende jaar ging zij dienen. Na een aantal densten in de provincie gehad te hebben, kwam zij ten slotte naar Weenen, waar zij in 1857 bij pro fessor Bleich in dienst trad. Diens familie heeft zij tot haar 95ste jaar trouw gediend. In het geheel heeft zij dus 80 dienstjaren achter den rug. Van staljongen tot staatsraad. Te Napels heeft de politie een advocaat Giossi, die lid van den gemeenteraad en waarnemend bur gemeester is, gearresteerd. De advocaat had voor ongeveer 50,000 gulden juweeleu van een zijner cliënten verduisterd, die laatstbe doelde hem te bewaren had gegeven. Hij had hiervan voor 20,000 gulden te Nizza ver kocht. Een vriend van de benadeelde dame, prins Pignaletti, heeft nu voor den rechter verklaard, dat deze advocaat gemeente raadslid en burgemeester een valsclien naam voert, en dat hij eigenlijk Denaria heet en de zoon van een koetsier van hem is. De prins liet dezen koetsierszoon op zijn kosten studeeren en de jonge man was zoo geniaal in den grooten stroom van het Napelsche le ven onder te duiken om als advocaat Giossi weer aan de oppervlakte te verschijnen en weldra een van de voornaamste persoonlijk heden der stad Napels te worden, zoo meldt het B. N. Het Panamakanaal. Te Washington is men het er niet over eens welk schip de eer zal hebben, 't eerst door het Panama- kanaai te varen. Het denkbeeld wordt ge opperd aan de Spaansclie regeering een mo del te vragen van het schip waarop Bilbao de stille Zuidzee ontdekte. Anderen willen de Fram, het Zuidpoolschip van Amund sen de eer geven, weer'anderen de Niaga ra, het admiraalschip van admiraal Peary. Intusschen zijn in de Culebra- en de Cu- caraclia-doorsteek opnieuw aanmerkelijke grondverschuivingen voorgekomen. Bij Culebra is de spoorweg, waarmede de in het kanaal geschoven grond werd ver voerd, nu geheel bedolven, bij Cucaracha is nog slechts één lijntje in gebruik, meldt de N. R. C. De Canal Record, het* officieel orgaan der kanaalcommissie erkent thans dat de toe stand niet rooskleurig is. Bij Culebra is de grond over een zeer groote" uitgestrektheid in beweging. De wegruimingsarbeid. is dan ook niet zonder gevaar. De groote Afrikaansche spoorwegen. De spoorweg KaapKaïro was in 1906 ge vormd, in het zuiden van Kaapstad tot Bro ken Hill met ongeveer 3000 kilometers en in het noorden van Kaïro tot Chartoem met ongeveer 2170 kilometers. Sedert is de spoorweg van Broken Hiil noordwaarts tot Elisabethstad de voornaamste plaats van de mijnbouwstveek Katanga in Belgisch Conga, nog met 500 kilometers verlengd. Van de spoorweglijn Kaapstad-Elisabetlistad (met een spoorwijdtc van 1067 meters) vallen on geveer 3250 kilometers op Engelsch en 250 kilometers op Belgisch gebied. Men zou als bchcorende tot het noordelijk traject, waar in behalve de Egyptische en Soedaneesclie spoorwegen een waterweg van ongeyeer 360 kilometers lengte op den Nijl tusschen Se- licllah (eiland Philae) cu Wadi Haifa begre pen is, kunnen aanmerken den van Char toem zuidwaarts over Wad Medani en Sen- nar aan den Blauwen Nijl naar Kosti aan den Witten Nijl leidenden spoorweg ongeveer 350 kilometers. Daarentegen kan de van Kosti naar El Obeid, de hoofdstad van Chordofan, gaande verlenging van dezen spoorweg van wege zijn van'den Nijl afvoerende westelijke uit wijking bezwaarlijk als een gedeelte van de verbinding KaïroKaapstad aangezien wor den. In de leemte, die deze verbinding tus schen Elisabethstad en den Nijl in een uit gestrektheid van ongeveer 4000 kilometers nóg aanwijst, zijn bevaarbare gedeelten vaïï den Nijl en groote stukken van de water wegen van het Congo-gebied aanwezig. Naast deze waterwegen zouden de in aanleg zijn de spoorweg Elipbethstad-Kambove-Boeka- ma (aan de Congo), evenals de reeds in het verkeer dienende spoorwegen Congolo-Ivin- doe en Ponhierville-Stanleyville (tezamen on geveer 1940 kilometers spoorwegen en wa terwegen) als toekomstige leden van den spoorweg Kaap-Kaïro in aanmerking komen, ofschoon zij van den rechten weg belang rijk naar het westen afbuigen. Volgens de bedoelingen van Cecil Rhodes zou de ver binding Kaap-Kaïro veel verder oostelijk langs de rechte lijn over liet Tanganikameer met gebruik van stukken van den toenma- ligen Congostaat en van Duitsch Oost-Afri- ka loopen. Maar dat plan heeft indertijd niet de toestemming van Duitscliland kun nen verkrijgen. Na de binnen eenige jaren te verwachten voltooiing van den spoorweg Elisabethstad- Boekama zou aldus nog overblijven de slui ting van de opening tusschen den Witten Nijl en Stanleystacl aan de Congo. De Witte Nijl is ook boven Kosti tot aan het Albcrt- meer bevaarbaar, behalve een ongeveer 150 kilometers lang gedeelte tusschen Réjaf en Unfile, dat door een door Engeland aan te leggen spoorweg vermeden kan wor den. Tusschen het Albertmeer en Stanley- stad zou dat ten slotte als laatste lid van de verbinding Kaapstad-Kaïro van Belgische zijde een ongeveer 800 kilometers lange spoorweg aangelegd moeten worden. Of de aaneensluitende samenloop van de verschil lende trajecten van den grooten verkeers weg in afzienbaren tijd zal plaats hebben, is aan twijfel onderhevig. De onderneming heeft ten gevolge van de uit de rechte richting over het Tanganiineer ver naar het westen uitbuigende traceering, thans in Engeland een groot gedeelte van de vroeger haar toe gekende belangrijkheid verloren. De veel voudige wisseling tusschen spoorweg en wa terweg en liet verschil in spoorwijdte van enkel aan elkander stootende spoorwegtra jecten zou overigens aan de waarde van den spoorweg aanzienlijk afbreuk doen. De vrouw in China. De tijden zijn in China wel veranderd, inzonderheid blijkt dit wel uit de vorderingen, die de Chineescbe vrouw op het gebied der emancipatie maakte. Een staaltje daarvan is liet schrijven, dat onlangs door den republikeinscben vrouwen bond te Peking aan de vreemde gezanten al daar werd gezonden.^ In dat schrijven beet liet volgens het Hbld. „Onze vereeniging had vroeger, gedurende den opstand, te Sjanghai eén bommen-, eene militaire-, eene spionnen- en eene sluip- moord-afdeeling. Toen de nevenvereeniging van Nanking werd ontbonden en Noord en Znid zicli met elkander verzoend hadden, werd de militaire afdeeling (hiermede wordt het Amazonen-korps bedoeld), opgeheven en do zetel der vereeniging naar Nanking ver plaatst, waar zij oen hoogeschool voor vrou wen onderhield. Nadat nu ook het parlement is samengekomen heeft onze vereeniging voor de gelijkstelling van bet vrouwelijk met bet mannelijk geslacht baren zetel naar Peking verplaatst." De vreemde gezanten tc Peking weten dus dat daar eene vrouwenbeweging bestaat, die niet allen dc volledige gelijkstelling van de vrouw met den man nastreeft, maar ook niet opziet' tegen sluipmoord om haar doel te bereiken de betrokken afdeeling werd immers niet opgeheven? Dat er nu Chineescbe vrouwen gevonden worden, die om politieke doeleinden tot den sluipmoord overgaan, is n,og onlangs gebleken. In den nacht van 16 op 17 Mei werd te Pe king op bevel der regeeriug in den Yoe Hangtempel een vrouw terecht gesteld, van wie bij onderzoek gebleken was, dat zij de hoofdaanlegster was van een complot, dat beoogde Yoean Sji Kai dooi' sluipmoord uit den weg tc ruimen. Zij was voor dit doel met een twaalftal anderen, o.w. ook een vijftal vrouwen, uit Zuid-Cliina naar Peking geko men. Do regeering was intusschen door spionnen gewaarschuwd en liet de gangen der samenzweerders nauwkeurig volgen. Toen genoeg materiaal voor de schuld der verdachten was verzameld, ging de politie over tot inhechtenisneming der lieden, van wie, na de terechtstelling der hoofdaanleg ster, nog vijf vrouwen en vier mannen hun vonnis verbeiden. De vrijheid onder de roode heeren! Men zal zich herinneren, dat voor eenige weken oud minister Briand gewond werd hij een auto- ongeluk, hem overkomen en hoe hij die gele genheid uitgekomen was, dat de geunifieerde socialist Wilm, die onder zijn roode broeders nog als de meest rechtzinnige in de leer be- keiid stond en als een onverbiddelijk tegen stander van den „renegaat" Briand, heel ge- nocgelijk met hem in de auto gezeten had en ook gewond was. Groote verontwaardiging heerschte natuur lijk onder de geunifieerden over het huichel achtig optreden van hun collega. Zondag had bij zich voor de federation socialiste de la Seine te verantwoorden .Er waren in ver schillende straten van Levallois, reeds plak katen aangeplakt, waarin werd medegedeeld, dat alle relaties verbroken waren „tusschen hem die baast met Briand gedood was en de geunifieerden." De vergadering van de fédération zelf was niet zoo onverbiddelijk. Twee moties, voor gesteld om Wilm eenvoudig buiten te stoo- ten, werden verworpen en beslot en werd een aangeteekend schrijven aan den „schuldige" te zenden, om zich te komen verantwoorden. Ondanks een uitnoodiging daaidoe, was Wilm immers niet voor de fédération ver schenen zegt de Msb. Weigert hij te komen, dan zal de oonseil national van de partij die 13 dezer bijeenkomt, een beslissing te nemen hebben. Een treurig ongeval. In het plezier-park in de Palisades (het fraaie natuurmonument aan den rechteroever van de Hudson, tegen over het Noordelijk gedeelte van Manhat- taneiland), is oen ongeluk gebeurd met de z.g. scenic railway, dat men van alle wereld tentoonstellingen en Lunaparken kent. Der tig menscken werden daarbij gekwetst, w.o. drie levensgevaarlijk. Het was een botsing tusschen tweo wagens, waarbij er een uit de baan vloog en 17 M. viel. Een wandaad der kiesrccUtvrouwen. Do Londensebe berichtgever van het A. H. schrijft d.d. 8 Juli over de brandstich ting in Lancashire, welke wij reeds mede gedeeld hebben, hetvolgende: „Gisterochtend bevatte de „Daily Mail" een stuk, waarin werd beweerd dat'de wet geving tegen de „suffragettes" cu de maat regelen tegen hen genomen, reeds het ge volg' hadden dat yele der militanten het land uitgegaan waren; dat de „Women's Social and Political Union" hoe langer hoe minder geld krijgt; dat de beweging ver loopt, al blijven er dan ook nog hier en daar fanatieken over, die liet brandstichtings- wcrlc en dergelijke voortzetten. Dienzelfden middag hebben de leidsters dm' beweging in hun gewone Maandagmid dag-vergadering in „The Pavillion" alhier, dat stuk van de „Daily Mail" vol veront- waardiging tegengcsproken. Zij noemden en lazen tot staving er van ook een telegram voor van Ckristabel Pankhurst, die zooals men weet het 't veiligst vindt de beweging maar uit Parijs te leiden I waarin deze beweert dat honderden „de zaak" voortzetten de bewering van het Londensche blad grove leugen. Men offerde nog gaarne voor de „beweging", en dadelijk werd er een collecte voor gehouden, waarvan de op brengst echter niet werd aangekondigd. In hoeverre de „Daily Mail" juist is in gelicht, is moeilijk te zeggen, maar in elk geval is dan toch waar dat er nogfanatie ken óver zijn, die de brandstichting, enz. voortzetten. Althans vandaag wordt wéér een dergelijke daad bericht uit Lancashire. Niét alleen dat brandstichting gemeld wordt, doch daarbij beleediging van den Koning. Deze maakt thans met de Koningin een tocht door Lancashire en is er de gast van Lord Derby op diens kasteel Knowsley. Tot de andere gasten behooren o.a. Sir William II. Lever, Baronet, de bekende „Port Sunlight-Koning", en diens gade. Vanochtend nu werd bekend dat Sir Wil liam's buitengoed op Rivington Hill, Hor- wich bij Balton in Lancashire, dat onbe woond stónd, doch tal van kunstschatten bevatte, tot den grond toe was afgebrand, en de schade op ongeveer 20.000 pond moet worden begroot. Gemeld wordt dat in de nabijheid een hoevoelheid „Suffragette"- literatuur werd gevonden ca daarnevens stukjes karton met opschriften. Eén daar van was gericht tot, Sir William en luidde: „(Waart ge even loyaal jegens ons ge weest als Lancashire het is jegens den Koning) 'dil zou* niet gebeurd zijn." Eefi ander opschrift luidde: „Een boodschap van Lancashire aan. den Koning van „Votes for Women": maak de Regeering wakker; geef ons aanleiding loyaal te zijn en stel ons dan op de proef". Naast een wandaad plegen, beleedigeud dus zijn jegens het hool'd van den Staat! Met de mededeeling van het bovenstaande komt tevens de tijding dat de Koning sir William Lever heeft toegezegd dat het Vorstelijk Echtpaar deze week van de ge legenheid dat Liverpool wordt bezocht, ge bruik zal maken om ook Port Sunlight en de bekende Zeepfabrieken aldaar te gaan bezichtigen, „Die eer zal voor sir William althans een troost zijn over het verlies van de kunstschatten van Horvvich." Het gaat nu toch waarlijk al te ver, zoo als die kiesrechtwijven daar in Engeland huishouden op echte boevenmanier. De zwaarste straffen zijn ongetwijfeld voor de wandaden van deze „dames" nog niet zwaar genoog. Oplichterij. De „Nieuwe Gazet van Antwer pen" schrijft: Sedert de laatste tijueu wordt de diamant nijverheid, die reeds zoo slecht gaat, nog ge teisterd door menigvuldige oplichterijen, diefstallen, verduisteringen, enz. Thans is er weer een oneerlijk handelaar vandoor ge gaan met verschillende partijen diamant, ter waarde van ongeveer 200.000 frank. Eenige maanden geleden kwam hij zich in de 6e wijk te Antwerpen, als een diamantkoopman ves tigen, komende uit Warschau. Weldra had de koopman, die goede zaken scheen te maken, het vertrouwen gewonnen van de eerste diamanthandelaars onzer stad. Na korten tijd was bij dan ook in liet bezit van partijen diamanten, ter waarde van 200,000 fres. Aan dé handelaars, die in hem geen ver trouwen stelden, overhandigde hij wissels, betaalbaar bij een bank in de Aremberg- straat. De eerste wissel, die aangeboden werd, bleef onbetaald, en uit de inlichtingen, dooi de bandelaars op genoemde bank genomen, bleek, dat bedoelde pei-sonen er niet de min ste storting gedaan had. De diamantkooplieden, die voelden, dat zij bedrogen werden gingen op zoek naar den oplichter, doch deze was reeds verdwenen. De politie doet nasporingen, doch men is van gevoelen, dat hij het land reeds heeft ver laten. Aluminium in de keukeu. Sedert aluminium in steeds belangrijker hoeveelheden wordt gevonden, heeft men natuurlijk, zegt de „Allg. Hot. Rundscli," naar middelen uitgezien om van het mooie en in zijn gering soortelijk gewicht alleenstaande metaal een nuttig gebruik te maken. Behalve voor snuisterijen en mode-artike len heeft men het ook aangewend, zegt het blad, voor de fabricage van lceukenbenoo- digliedeu, waartoe het door glans, lichtheid en gemakkelijk onderhoud aangewezen scheen. Toch nam dit geen hooge vlucht, daar bedenkingen van bygiënischeu aard werden opgeworpen. Er werd echter twijfel gopperd-of die be denkingen wel gegrond waren. In dezen tweestrijd is dus de uitslag' en de speciale on derzoekingen door Prof. Glaiser (Glasgow) aan dit onderwerp gewijd van het hoogste belang. Zijn proeven waren van tweeërlei aard. Ten eerste werden verschillende spijzen in aluminium vaatwerk gekookt ten einde vast te stellen of het metaal daarbij leed. Hierbij ging men te werk op de gewone wijze van behandeling in de keuken. De tweede serie bestond uit laboratorium proefnemingen, waarbij de werking van ver schillende zouten en zuren op het metaal werden bestudeerd. De voedingsmiddelen waren: spek, reuzel, melk, sinaasappelen en citroenen (voor mar melade) tomaten en spruitkool. Voor de bereiding werden zoowel platte pannen als kookpotten van verschillende voi'- rnen en grootten gebruikt, terwijl na elke proefneming het gerecht chemisch op alumi nium onderzocht. In spek, reuzel en melk werden zelfs geen sporen aangetroffen. Bij tomaten, kool en sinaasappelen zeer kleine boeveelheden. Ook Se tweede serie proeven gaf bevredi"« gende resultaten, daar noch keukenzout, nocli azijnzuur, noch een mengsel van zout, wijn steen en citroenzuur en evenmin gedistil leerd, hard of zacht water het metaal aan tastte. Alleen dubbelkoolzure natron loste er iets van op. Zelfs in de uiterste gevallen, bij het inkoo- keu van citroen en sinaasappel hijvoorbeeld, was de aangetoonde hoeveelheid aluminium zoo uiterst gering, dat ook indien het ge- heele kwantum marmelade (2.5 pond) door één persoon zou zijn gegeten nog niet de minste schadelijke gevolgen voor zijn gezond, heid zouden zijn te vreezen geweest. Aluminiumzouten, zooals chloor- en hy- droxyde, werden in het geheel niet of slechts in onschadelijke sporen aangetroffen Tegen het gebruik van aluminium in de keuken kan dus op grond dezer onderzoe kingen geenerlei bezwaar bestaan, zegt het Duitsche vakblad. Geheel eens zijn wij het daarmede niet. Wanneer bij proeven waarbij uitteraard nieuw materiaal werd gebruikt en die na- tuur]ijk slechts hoogstens eenige maanden J werden voortgezet reeds sporen werden aangetroffen, zou het resultaat eerst dan als j definitief mogen worden beschouwd wan- j neer bleek, dat ook vaatwerk, dat langen I tijd in een restaurant-keuken gebruikt is en waarin spijzen onwillekeurig wel eens i langer blijven staan, evenmin meer dan on gevaarlijke sporen werden afgescheiden. (Hotelbedrijf), KUNSTLEDEMATEN. xn menig opzicht staat de mensoh boven het dier, echter hebben in sommige gevallen de dieren veel op ons voor. Als bijv. een kreeft of eenkrab een poot of een schaar verliest, is de natuur zoo vriendelijk hel» dier te voorzien van een nieuw exemplaar, 'minstens even goed als het vorige. Daarente gen moet de mensch zijn verstand te hulp roepen, als hij door zijn oorlogen, straatonge- tukken, treinbotsingen of andere dei ex machi na een zijner kostbare ledematen verliest. Men beschouwt de bewonderswaardige kunst ledematen veelal als producten van den mo dernen tijd; echter is niets minder waar. In het Museum van het Royal College of Sur- geons te Londen kan men een kuustbeen zien, gemaakt ongeveer 300 jaar voor Chr., van brons, hout en ijzer. En wie heeft niet gehoord van de beroemde ijzeren hand, te Neurenberg in 1504 voor Götz van Borlichin- gen gemaakt? Grieksche en Romeinsclie veteranen, die een arm of een been in den strijd verloren hadden, vervingen deze lichaamsdeelen door kunstmatige en Plinius spreekt van een Ro- meinsch soldaat, die (150 jaar v. Chr.) be roemd was, door zijn houten hand, waar mee hij zeer goed kon vechten. Kunstlede maten, die bewegen konden, werden ook ver vaardigd door Ambroisc Paré (15171590) den beroemden Franschen chirurg. Hij waa de geneessbeer van Hendrik den Tweeden j (1552) en ook van Frans den Tweeden, Ka- jrel den Negenden en Hendrik den Derden. Later was Vader Sebastin, een Carmelieter i monnik, beroemd voor het vervaardigen van i beweegbare armen en handen. Omstreeks het j midden der zeventiende eeuw spreekt Falei- nelli, een JFlorentijnscli geneesheer over kunstoogen van goud, zilver en kristal, ook beschrijft hij gouden en zilveren ooren, die aan het hoofd met zilveren of gouden draden bevestigd waren. Zilveren neuzen waren reeds langer bekend. Thans heeft de techniek der kunstledematen een buitengewone hoogte bereikt. Zoo heeft een Fransoh doctor, dr. Delair, zelfs een man van een kunstgezicht voorzien. MIDDEL TEGEN HET ZUUR WORDEN VAN MELK. In een Engelsch dagblad werd een middel aanbevolen tegen het zuur worden van melk. Het middel zou, na toezending van een halve kroon, worden meegedeeld. Een melkboert.je zond een halve kroon en ontving het middel in den vorm van een - briefje waarop stond.: „drink de melk op als ze versch is." De halve kroon ligt het melkboertje zuur in de maag! ËSeelefSittgen worden ook aangenomen door de agenten der üieuwe Biiaarf. Crt. Ondergeteekende verzoekt te ontvangen het nieuwe Weekblad W03R 3£DER£E«S, boeiende katholieke lectuur. 1)( 5 cents per week. 1 a 65 cents per kwartaal. A 75 cents per kwartaal (per post). (Handteekening) (Adres) - Duidelijk schrijven s. v. p. 1) Doorhalen wat niet verlangd wordt. (Vox. VOOR EREEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8