DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 400 -- 309 rrr- 150 r-_- 100 r-- 60 Sr Kort ¥ersiag van de vergaderingen der TWEEDE KAMER. Een dubbele Victorie. STADSNIEUWS. Zaterdagavondpraatjes. ^indsphuisvesf 29-31-33, Haarlem EEKSTE BLAD. iATERDAG 12 JULI 1913 38st« Jaargang Mo. 881 aas» ABONNEMENÏ8PBIJS» Per a maanaen voor Haarlem 1.S5 Voor de plaatsen, waar een agent ïs gevestigd (kom ïfer gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0-03 Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENHRNi Van 18 regels 80 cent (contant 50 cent). Iedere regel aew 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Buitenl 20 et Dienstaanbiedingen 25 et (6 zegels), driemaal voor 50 et (A aontanU Alle betalende abonné's oo dit blad. die in fel bezit «ener verzekeringspoli* zijn, zijn volgesa de bepalingen op de polissen vermeld. $egen ongelukken verzekerd Troon GULDEN b0 4 j| GULDEN ba f fHf! GUir)EN *4 verlies van een i "113 verlies van S 1 ff 1S verlies van GULDEN ba Aft 21 tflf!ü OULDEN ba 4 GULDEN ba 18388 GULDEN ba flffe SULDEN ba GULDEN b« verlies van dén anderen vinger. lie nftkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd deer de Maateebsnpa „H©ïSnBÖ«elï® Algemeona Verzekeringsbank* ie Sehtedan Dit nummer bestaat uit uijf bla- len ui. o. de Officieele Kerk- iijst en het Geïllustreerd Zon- Jagsblad, in 8 bladzijden. Evenals vorige jaren openen wij voor onze •ibonné's wederom gelegenheid, om zich te ven den gereduceerden prijs van 50 cents op iet Kort Verslag te abonneeren. Degenen, die biervan gebruik wenschen te maken, worden verzocht zich vóór 31 Aug. •!.s. op te geven en ons het bedrag ad 50 ets. erstond toe te zenden. Alleen abonnementen lie onmiddellijk worden betaald, kunnen door ons worden opgegeven. Degenen die"zich reeds hebben opgegeven, nf het vorige jaar geabonneerd waren, her- nneren wij er aan, dat zij zich opnieuw noeten opgeven met betaling van het bo- enstaand bedrag. Na 31 Augustus worden geen abonnemen ten meer aangenomen. DE ADMINISTRATIE. 13 Juli. 8 uur Haarl. Mu- AGENDA. Brongebouw ziekkorps. Concert. In den Hout 2K uur Haarlems Muziekkorps. Concert. Café Rusthoek Bloemendaal Ma- .née en Avondconcert. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Matinée van 35 en Avondconcert van S10 uur. AGENDA. 14 Juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Bestuur Schoenma kers. Vergadering Spaarkas St. Nicolaas. Winterprovisie. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Matinée van 35 en Avondconcert van 3—10 uur. Oude Kerk Schoterkwartier Alge- meene vergadering voor de herstemming voor den Gemeenteraad. Teylers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 23 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Eiken dag. Schouwburg Jansweg Bioseoop- •xploitatie Herm. Smits. Voorstellingen. A poll O-theater Bartel jorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. &lede verantwoordelijk j Hax-e Majesteit de Koningin beeft den radicalen afgevaardigde van Winschoten, den beer Dr. D. Bos, geroepen tot kabinets formateur en hem de samenstelling van een ministerie opgedragen uit de geheele linker zijde. Uit de geheele linkerzijde. Dus óók uit de social-democraten. Natuurlijk! De partij die één van program optrekt met al wat anticlerieaal is, en het dan samen met die anderen brengt tot een meerderheid, staat voor de gevolgen. Als men in 't parlementaire leven erin slaagt af te breken, kan men daarmee niet volstaan, maar is men verplicht, ook weer mêe op te houwen. De sociaal-democratie is mede-verant woordelijk, en moet nu mede die verant woordelijkheid dragen. En H. M. de Koningin heeft, door uitdruk kelijk te doen publiceer en dat Zij aan Dr. Bos de opdracht gaf, uit de geheel ei linkerzijde een kabinet samen te stellen, heel duidelijk laten gevoelen, dat Zij de ver antwoordelijkheid dadr ziet, waar ze wer kelijk ook is. Of intusschen Dr. Bos in zijn opdracht slagen zal? De socialisten pogen op allerlei wijze zich er tusschenuit te wringen. De heer Troelstra heeft hier te Haarlem vóór de stemming gezegd, dat hij zijn poli tieke carrière niet zou vergooien door een ministerschap. En de heer van der Goes heeft, met aanhaling van voorheelden uit het buitenland: Briand, John Burns e. d., dezer dagen in „Het Volk" betoogd dat het aannemen van een ministerschap voor de socialisten altijd op teleurstellingen uitloopt. Inderdaad. Afbreken is nu eenmaal ge makkelijker dan opbouwen, en veel beloven is ook altijd gemakkelijker dan naderhand die beloften te moeten inlossen. De bedrogen arbeiders, die van het stem men op den socialist, na al wat die beeren alzoo beloven, wonderen verwachten, zullen echter die wonderen nu willen zien, nu Troelstra en de zijnen inderdaad alle macht in handen hebben! En daarom zullen de sociaal-democraten, die mede verantwoordelijk zijn, zich aan die verantwoordelijkheid om nu eens te too- non wat ze kunnen, en om het volk nu eens te geven wat ze zoo luidruchtig hebben beloofd, niet mogen onttrekken, zonder het verwijt op zich te Iaden, dat zij hard wer ken met hun mond, maar inderdaad niets tot stand willen brengen! Intusschen, de bedrogen arbeiders zullen in ieder geval nu hun les krijgen, en door schade en schande wel wijs worden! Want of de socialisten de verantwoorde lijkheid die op hen rust, aanvaarden of niet, de arbeiders komen bedrogen uit, let er op! Als de socialisten in het ministerie ko men, en noodgedwongen aanvaarden moeten wat Troelstra zelf „het graf van zijn poli tieke loopbaan" noemde (de slimme vos weet het wel, dat opbouwen moeilijk is en afbre ken zooveel gemakkelijker) dan zullen de arbeiders eens zien hoe weinig er voor ben gedaan zal worden! En durven de rooden niet aan de verant woordelijkheid die op hen rust, dan zijn de arbeiders eerst met recht het kind van de rekening, en het zal ons benieuwen, hoe lang ze zich dan nog door die grootschreeu wers, die niet willen houden wat ze belo ven, zullen laten opruien De dag van de vergelding komtk... De ge m ee n ter aads - hers temming van giste ren is een mooie victorie geworden voor de rechtsche partijen in 'Haarlem! De heer Visser herkozen, Mr. Bruch, de bekwame antirevolutionaire leider, in dis trict I met gelijk stemmengetal gekozen, en in district II de heer Jonckbloedt erin, met twee stemmen meerderheid boven den nieuwen liberalen canclidaat Wel, 't was een gejubel van belang vóór ons bureau aan de Kinderhuisvest, toen dat bekend werdl Helaas viel Dr. de Jong in district III uit, met een minderheid van slechts 6 stem men onder den socialist Poppe, dat is een tegenslag en jammer, maar een n e d e r- laag mét 6 stemmen lijdt men nietl Vooral niet, omdat onze Reclitsclie pro pagandisten met eenig zelfverwijt kunnen zeg gen, dat met een tikje méér inspanning Dr. de Jong er geweest zou zijn! Een les voor den volgenden keer! Zoodat wij ten slotte bij deze raadsver kiezingen, waarbij al wat liberaal en anti clerieaal en socialist is in het geweer is ge roepen tegen Rechts, nog één zetel voor onze Rechtsche raadsfractie gewonnen heb ben! En met één man méér uit den strijd komen dan we erin gingen. Inderdaad een mooie victorie! En een dubbele victorie. Immers: niet alleen die gewonnen zetel geeft ons voldoening, maar méér nog: dat de hoog© sprongen en de groote bluf van 'de sociaaldemocratennu uit zijn! Wat werd er van den rooden kant afgege ven op de Ckristelijken, die nu eens zou den voelen aan den lijve hoe de sociaal-demo craten de eerste viool zouden gaan spelen.... Och arm. De liberalen zijn tot bezinning gekomen, en hebben de heeren Peper, en Spiesz en Joosten (den eeuwigen oarid'idaat, die naar wij meenen nu voor de 28ste maal met glorie Van de baan is geknikkerd) met alle per missie in hun hemd laten staant In III hebben ze hun candidaat Poppe ge kozen gekregen, doch een goede 300 liberalen onthielden hem toch hun stem, en ware Dr. de Jong wat langer raa'dslid geweest, zoodat hij meer in de gelegenheid was geweest iets te praesteeren, dan zou hij met glans den heer Poppe achter zich hebben gelaten! In dubbelen zin is_ dus deze herstemming voor ons een blijde victorie: wij wonnen een zetel, wij brachten onzen voortrcffelijken Vis ser weer in den Raad, en zetten er Bruch en Jonckbloedt in, en daarenboven is nu ga.nscfa Haarlem overtuigd dat „de verba zende groei van do sociaal-democratie", en het stijgen van den z.g. „rooden vloed", waar over het roode weekblad zoo brallend schreef, eenvoudiglarie zijn! "De socialisten heb ben stemmen gewonnen, ja. Maar dat waren géén socialistische stemmen, dat waren li berale stemmen, en Poppe zou net zoo min raadslid wezen als Nagtzaam, wanneer niet de liberalen hen hadden geholpen. Dat deze althans in de districten I en II, en voor een geód deel ook in III, gaan inzien hoe dwaas en onverstandig en tegen de belangen van een goed stadsbestuur bet. is, om socialisten in bestuurslichamen te kiezen, dat. vormt het mooiste deel van deze herstemming en ach ten wij, die altijd tegen dat socialisch ge vaar hebben gewaarschuwd, een victorie te meert Met groote ingenomenheid begroeten wij de zen stembus-uitslag bovendien nog, omdat zoo buitengewoon bekwame mannen nu onzerzijds hun intrede doen in de raadszaal met Sep tember. Vain het aftredend en herkozen raadslid den heer Visser behoeven wij hier niets te zeggen: dezen stillen, bedaarden, maar ener gieken werker huldigt een ieder die hem kent en die weet hoeveel en hoe goed werk er uit zijn handen komt: wij die het voorrecht heb ben op verschillend gebied met hem samen te mogen werken, mogen dat met kennis van zaken hier zeggen. Mr. Bruch, de nog jonge maar zeer be gaafde leider van ide antirevolutionairen te* dezer stede, zal in ieder opzicht een groote aanwinst worden voor ons gemeentelijk be stuurscollege. Er is van rechts behoefte aan nog een jurist: Mr. Heerkens Thijssen staat in dit opzicht alleen en het is bekend dat zelfs zijn kolossale werkkracht den groeten are beid dien men in de Commissies vol ver trouwen op zijn schouders laat, niet gemak kelijk gehéél kan verwerken omdat in de rechtsche raadsfractie sinds eenige jaren een tweede jurist ontbreekt. Mr. Bruch is daaren boven een benijdenswaardig goed spreker, en een man die hij heeft het in de cam pagne voor vervroegde winkelsluiting en an deren socialen arbeid voldoende getoond! energie bezit, Organisatievermogen en groote werkkracht, nevens groote liefde voor de min der gegoeden en de sociaal-zwakkeren! Van hem zal ongetwijfeld een groote kracht uitgaan in den Raad, en zijn verkiezing is een aanwinst die niet genoeg op waarde kan worden geschat. Wat den heer Carel Jonckbloedt betreft: ook aan zulk een man heeft de Raad behoefte. Hij is er een van de practijk, een die zijn weg zélf gezocht en zélf gemaakt heeft, die een werkvermogen ontwikkelt als weinigen en ondanks zijn bescheidenheid bij elke ge legenheid blijk geeft van een gezonden, fris- schen kijk op sociale en politieke zaken, van serieuze beginselen en breede opvattingen. Daarbij is hij een technicus, wiens advies hoog© waarde heeft, en in den Raad gewaar deerd zal worden Met zulke mannen de victorie te behalen is alweer een dubbele victorie En daarom mag hier, met dankbaarheid aan allen die hebben medegewerkt om dit re sultaat te bereiken, geconstateerd worden dat de veerkracht en de levenskracht der Recht sche beginselen gisteren opnieuw zijn ge bleken, dat het onnatuurlijk verbond van de liberalen met de vijanden der goede orde en der geheele maatschappij reeds nu is uit- eengesprongen, dat de Raad in ieder op zicht door de keuze der kiezers in de dis tricten I en II winnen zall Reden tot dankbaarheid en vreugde te over beeld bij de hand: Bodegraven, waar den dag te voren met één stem meerderheid een li beraal was gewipt uit den Raad en een Rechtsche was gekozen. En lang praten en opwekken had ten gevolge, dat zoowel de eene als de andere beloofde: hij zou gaan! En denk er om: vooral Jonckbloedt stemmen, met de drie aftredende liberalen! Natuurlijk, meneer, natuurlijk! De eene kiezer kwam om half vijf ruim, do andere om vijf minuten voor vijven.... Om vijf uur ging de stembus dicht. En om zes uur bleek het hij de telling, dat Jonckbloedt met twee stemmen meer- derheid was gekozen Onze propagandist feliciteert zich zelf! Haarlamsche Alladagjes No. 891. DE WAARDE VAN ééN STEM! Een onzer propagandisten was gisteren in een der eontrolebureaux van District II en hoorde dat er nog een paar .rechtsche kie zers ontbraken. Per telefoon ging hij aan het oproepen. En twee waren er, die niet veel zin hadden: „Wat komt het er nu net op mijn stem aan!" zoo was het eerste wat hij hoorde, van allebei. Gelukkig liad de propagandist een voor- PERSONALIA. Zaterdag 2 Augustus a.s. herdenkt de heer J. dö Vo®, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad op 'de afdeeling plaatdrukkerij. Onze voormalige stadgenoot, de heen J. Scherpenhuizen, bouwkundig opzichter tij dens den bouw van het vredespaleis, is nu benoemd tot vast opzichter aan het vredes paleis te Den Haag. REIZENDE ARTISTEN. Gisterenmiddag werden de verschillende straten van het kwartier „Bosch en Vaart" door twee heeren bezocht, die op zeer ver dienstelijke wijze, met begeleiding van mam doline en guitaar opera-liederen zongen, zij mochten zich in veel 'bijval verheugen er hoewel zij niets vToegen werd hun toch geld gegeven. Gevraagd naar de beteekenis van hun zingen was het antwoord dat zij Holland» Kche kunstschilders waren en een studiereis maakten en op deze wijze de kosten zagen te dekken. Zij droegen sohildersgereedschappen bij zich. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de rotonde van het Museum van Kunst nijverheid zullen aanstaanden Zondag eene kleine verzameling boeddhistische huis-al taarkastjes van Japanschen oorsprong en eenige boeddha-figuren tentoongesteld wor den, welke in den laatsten tijd door het Mu seum werden verworven. Hieronder bevin den zich stukken van zeer ouden oorsprong die hoogst zeldzaam zijn. Het Museum is geopend van 104 uur. Toegang kosteloos. BADEN. In het douchebadhuis aan het Leidsche- plein zijn in de afgeloopen week genomen 1168 baden; in dat aan den Koudenhorn 1058 baden. GEVONDEN VOORWERPEN, terug te bekomen bijW. v. d. Bosch, Gen. Joubertstraat 14, een portretBeerenhout, Gen. Joubertstraat 11 zwart, een teekening; S. H. Kuhlemayer, Voorhelmplein 6 rood, een zakje waarin geld; Schotersingel 155, een kat; M, Janssen, Heerensingel 131 D, een zak aardap pelen; W. Bos, Brouwerstraat 28, een zakje; M. de Baas, Gen, Cronjéstraat 79 (Schoten), een kinderschoentje; H. v. d. Berg, v. d. Vinne- straat 4 rood, een vulpenhouder; W. Timmera, Gen. de la Reystraat 1 (Schoten), een kinder- schoentje; J. van Zijtveld, Kruisstraat 9, een kinderschoentje; A. Heijkoop, Berckheidestrnat 27 rood, eene portemonnaie; W. J. Fransen, Zuid Polderstraat 95, een dameshandschoen; H, Calkoen, Leidsehe vaart 86, een woordenboek; H. Korstjens, Brouwerstraat 4, een rozenkrans. ccxcvu. Foor de laatste maal, en waarom het nu maar eens voor een poosje gedaan moet weten. Mijn buurman, en waarom die zoo prikkelbaar ie. Hoe de sociaal democraten klop kre gen, en een gelukwensch voor onze mannen. Een hartewensch van heel Roomsch Haarlem, dien we nog spoedig vervuld hopen hoop, eerlijk gezegd, dat het nu eens 'Al ophouden, dat stemmen. Want op het aatst zouden we er krieuwelig onder wor- len, en mijn buurman, die anders een kalf A yan, een vent, en met wien ik ondanks tai-Ie liberaal is van zijn politieke opvat- nngen, toch vaak1 heel gezellig over de po- itiek van den dag kan babbelen, heeft het 1 ta pakken, want in den laatsten tijd cqkt-ia me aan of-ie me wou opeten eii is-ie ver niet® wat de politiek betreft te spre- an! Al» het met andere menschen ook zoo aat, dan wordt het tijd dat die stemmings- istorie nu maar eens gaat ophouden en dat weer normale tijden krijgen! Het is 'Uiers maar gelukkig, dat wij aan den Roomschen kant niet zoo haatdragend zijn, zeker omdat omdat we het al zooveel jaren gewend zijn om uitgescholden en achteraf gezet te worden,. Want als wij werkelijk eens moesten teruggeven wat ons in dezen verkiezingsstrijd is aangedaan, als we eens moesten vergelden naar de wijze zooals wij zijn behandeld, dan zag het er met onze liberale en radicale tegenstanders leelijk uitl 't Mooiste is of het leelijkste zooals je het noemen wilt dat die heeren nu nèt doen alsof zij de verongelijkten zijn, en alsof wij al dien godsdiensthaat en die felheid hebben gestookt: je liad er ,i& ingezonden stukken van een paar liberale heeren eens over moeten lezen, die in onze liberale stads bladen hun gal tegen ons uitspuwdonMaar enfin: wij zijn nu eenmaal zoo niet, en het is wel merkwaardig dat onderzijds al die grofheid en beLeediging en hooge toon zoo gauw wordt vergeten en op zij gezet als de echte boosheid voorbij is. En ditmaal zal dat nog gauwer gaan, nu de heeren liberalen en ra dicalen zoo leelijk op hun neus kijken we gens den uitslag van de herstemming van gisteren, waarbij zij alléén het loodje heb ben moeten leggen, en zelfs nog verloren hebben, terwijl ondanks den Imogen toon dien hun aanvoerder in de krant voerde die immers ervan sprak dat „de clericalen" nu eens een lesje zouden krijgen," die clericalen juist aan den winnenden kant zijn! Dat teekent de ontspanning en den terugslag die na de rare gevolgen van het liberaal-socia listisch samengaan bij de Kamer- en Staten verkiezingen, nu natuurlijk is gekomen. De bezinning is er nu, en dat er nu spoedig weer een hartelijk bondgenootschap gezocht zal worden tusschen de mannen van Nagt- zaam en Co. en de liberalen die hen zoo fijn bij den neus genomen hebben en zoo heerlijk in den steek lieten (kijk de cijfer tjes maar eens na!) dat gelooven we niet. Trouwens, wat hier in Haarlem gebeurd is, staat niet op zichzelf. In heel het land gaat het zoo: de burgerij is ten slotte van de roode heeren allesbehalve gediend en hun victoriegekraai heeft onze burgerklasse tot bezinning gebracht: wat de redacteur daar over dezer dagen in een hoofdartikel schreef in onze krant, verdient waarlijk alle aan dacht! Ik kan ten slotte van dit verkie zingspraatje niet afstappen zonder een woord van oprechte felicitatie mijnerzijds aan de twee Roomsche raadsleden die wij er gister in de districten I en II zoo prachtig hebben ingebracht: aan de heeren Visser, en Jonck bloedt. Het is voor mij en mijn mede-mid denstanders toch maar een prettig idéé, dat de Roomsche middenstand van Haarlem zul ke degelijke, flinke, kundige vertegenwoor digers in den. Raad heeft, zooals er in on zen middenstand trouwens nog heel véél zijn die best een plaats in do raadszaal zouden verdienenI Jammer is het dat vriend Klein in district III achterbleef en de flinke Room sche werkman, dien we in den Raad noodig hebben, dus nog op zich wachten laat.. Maar dat is niet erg: we hebben nu gezien wat we kunnen: een volgende maal, als de kans eens goed is, komen we weer terug, en dat liet onder deze omstandigheden lang zal du ren voor dat de Roomsche arbeider onze Rechtsche raadsfractie komt versterken, dat geloof ik niet! En nu stap ik dan toch h-eusch en werkelijk van de verkiezingen af en ik hoop dat ik in mijn praatjes nu eens voor lang dat doen kan en ga over tot het onderwerp van den dag... ik be hoef het niet te zeggen, wat dat is: de komst van onzen Hollandschen Kardinaal in ons vaderland. Een Hollandsche kardinaal, je moet er eventjes stiL bij staan om ten volle te bedenken wat dót zeggen will Een Hol lander dus in het opperste medebestuur der kerk, in den Raad der zestig of even meer, die heel bovenaan staan in de hiërarchie der katholieke kerk en die uit hun midden den Paus zullen kiezen als eens voor Pius X het uur van scheiden aanbreekt en onze lieve Heer zijn plaatsbekleeder tot Zich roeptDeze eenvoudige Hollandsche pa ter is dus een van de zestig eerste en beste mannen uit al de millioenen en honderden millioenen katholieken en wordt als zooda nig erkend en neëerd! Is het wonder, dat heel Katholiek Nederland van vreugde da- Jverde, toen de Hollandsche Kardinaal in j Nederland kwamIk heb helaas niet be- jboord tot de gelukkigen die Zijne Eminen tie gezien hebben toen hij bij onzen hoog- waardigen Bisschop een bezoek kwam af« leggen, en nu ik zoo lees van allerlei plaat sen in heel ons vaderland, die Z. Em. met een officieel bezoek vereert, moet het mij van het hart: waarom is Haarlem, de resi dentie van den Bisschop daar niet onder? Ik las in onze krant dat Z. Em. te Delft op zijn reis naar Rotterdam even uitstapt om er in de kerk den. Pauselijken zegen te geven: Kan dat a.s. Maandag niet gebeu ren ook in onze Kathedraal, de eerste kerlc in het Bisdom? Als nu daar eens werk van gemaakt werd, en Katholiek Haarlem den ominenten kardinaal in plechtgewaad kan aanschouwen, en door zijn hand in naam des Pausen mocht worden gezegend-.wel, ik' geloof dat zóó een hartsverlangen van tal rijke Roomsche Haarlemmers zou zijn be vredigd. ,Wie maakt het mogelijk? 12 JULI. 1000 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1