DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, jsssjl. AfinQnn eTE*i icn urn t" on 4UU tfISU I0y zzr S1U zzr DU *üs« STADSNIEUWS. Het Katholieke volk huldigt Kardinaal Kan Rosse». BINNENLAND. Kinderhuiswest 29-31-33, Haarlem EERSTE BE-MIJ. MAANDAG 14 JULI 1913 38st* Jaargang No. 8819 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I486. GULDEN ba Cfl QÜLDEN 4 jïlft GULDEN ba Dit nummer twee bladen. bestaat uit Haarlemsche Allsdagjes No. 892. KBVE HUfOflHSCHE COURANT ABONNEMENT SPBIJSt irtir 8 maanflen voor Haarlem ƒ1.35 Voor de plaatsen, waar een agent Ie gevestigd (ïom ffer gem.} 1.35 Voor de overige plaatsen ju Nederland franco per poet 1.80 Afzonderlijke nnmmera 0.03 PRIJS DER ADVERTENTI8N» Van I—6 icgels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel. Bniteul 80 et Dien8taanbiedlingen 25 et (6 regels), driemaal voor 50 et tt contant). 1000 Alle betalende ahonné'a co dit blad. die la Kei bezit eeoer verzekeringspoli* zQn, *Qn volgen» de bepaling» op de pollsaea vermeld, legen ongelukken verzekerd voort verliee vaa eea fi 18 verlies van i u B B verlies van 5 BULDEN bQ verlies nut tón anderen vinger. Do aKkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door ie Maataekappfl nHollaadaelie Algemeeuo Venekeringsbanku ie Schiedam. I AGENDA. 15 Juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Vergadering Handels- en Kantoorbedienden Vergadering Kalk- en Steenbewerkers. Vergadering Typografen. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Matinée van 35 en Avondconcert van 8—10 uur. Groote Kerk 12 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. Schouwburg Jansweg Bioscoop- exploitatie Herm. Smits. Voorstellingen. Schouwburg „De Kroon" 8 uur Afscheids-soirée van Pisuisse en Blokzijl. Café Brinkmann 11 uur Verga- dering der Vereen, van Hoofden van R. K. Bijz. Scholen in het bisdom Haarlem. Statenzaal Prinsenhof 11 uur Zo- merzitting Prov. Staten van N.-Holland. Apoll o-theater Bartel jorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. VAKORGANISATIE. .Wij ontvingen het jaarverslag van het gemeentefonds ter bevordering der verze kering tegen de gevolgen van werkloosheid. .Wegens gebrek aan plaatsruimte kunnen wij een uittreksel eerst in ons nummer van morgen opnemen, doch op een punt wen- sclien wij reeds nu de aandacht te vesti gen, en dat is op den bloei der valcvereeni- :gingen. Die is zeer groot en niet het minste ook die van onze R. K. organisaties. Die ver heugende cijfers verzekeren ons dat de wen- schelijkheid van organisatie in vakvereeni- gingen steeds meer wordt* ingezien en de bloei der R. K. organisatie stemt vooral zeer vreugdevol. Toch moeten met name deze laatste zich heel watl uitbreiden, om op het punt te komen waar wij ze wen- sclien. Daarvoor moeten nog tal van onge organiseerden vereenigd worden en ook last but not least moeten nog vele R.K. die nu nog in neutrale vereenigingen oi' nog erger vereenigd zijn zich aansluiten bij R. K. organisaties. Dat is de eerste voorwaar de om kracht te ontwikkelen. DE FABRIEK DER FIRMA BEIJNES AAN DE VERSPRONCKWEG. Op het adres van de Binnenl. Exploitatie- Maatschappij van Onroerende goederen, die den Raad verzocht had te beletten, dat op grond, waarvan de H. IJ. S. M. eigenaresse is, aan don Yerspronckweg door de firma Beijnes een fabriek zou worden gesticht, en dat de bepalin gen in de Bouwverordening daartoe de gelegen heid geven, heeft de Directeur van Openb. Wer ken in zijn rapport n.m. geantwoord. Bedoelde grond is gelegen tusschen de Scho- zelf op die terreinen een fabriek zou oprichten. Dan zou er tegen de oprichting krachtens de bouwverordening geen bezwaar kunnen ge maakt worden, waaruit dus volgt, dat dit ook het geval moet zijn wanneer een ander dan de H, IJ. S. M. daartoe overgaat. Bovendien zou de firma Beijnes, bij weige ring, den stand zijner fabriek een 40-tal meters meer Oostwaarts kunnen verschuiven, waardoor zij aan den Korten Verspronckweg kwam te liggen. In dit geval zou geen toestemming tot afwijking van art. 7 der Bouwverordening 1100- dig zijn en dus de geheele zaak zijn terugge bracht tot eene gewone bouwaanvrage. De Commissie van Bijstand in het beheer der openbare werken vereenigt zich met dit advies. Alleen acht zij het gewenscht dat er aan den Yerspronckweg alleen een uitgang komt voor het werkvolk, geen ingang. De directeur beantwoordt eveneens het re quest van de heeren Douglas e. a. bewoners van den Yerspronckweg, die eveneens bezwaren heb ben ingebracht tegen den bouw dier fabriek en den Raad hebben verzocht de toestemming tot den bouw niet te geven. De directeur betoogt in zijn antwoord o. m. het volgende Hoewel het mij voorkomt dat de bezwaren van adressanten overdreven zijn, valt niet te ontkennen dat de grond- en huiseigenaren schade zullen ondervinden van den bouw der fabriek. Dit is te bejammeren; doch daartegen kan door de gemeente niets worden gedaan. De eenigen, die het de firma Beijnes hadden kun nen bemoeilijken oin baar plan ten uitvoer te brengen zijn de eigenaren van de gronden, gele gen tusschen den Verspronckweg en het terrein der H. IJ. S. M. Waren die niet te vinden ge weest om hun gronden te verkoopeu zonder ver plichting die te behouwen, dan had de firma aan den Verspronckweg geen uitweg kunnen maken. Vermoedelijk heeft de eigenaar zich laten verschalken, daardoor is nog geeD af te keuren of te laken handeling verricht. Iedere huis- en grondeigenaar heeft kans op waarde vermindering of -vermeerdering, waar vermin dering dreigt te ontstaan is de gemeente ver plicht die af te wenden; althans wanneer zij daartoe in staat is. In dit geval is het, naar mijne meening, niet mogelijk, zoodat aan den heer Douglas c. s. zal moeten worden bericht, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken oor deelt dat moet worden bevorderd den houw van een industrie- en handelswijk aan het Noorder Buiten-Spaarne. De-vraag rijst of de oprichting van een fa briek op eene andere plaats wel bevorderlijk zal zijn voor den aanleg cener nieuwe spoorweg- haven aan het Spaarne. De directeur van gemeentewerken vreest niet dat door den houw aan den Verspronckweg de vooi'loopige havenplannen zullen worden in ge vaar gebracht; integendeel zal door de oprich ting dor fabriek daar de noodzakelijkheid wor den aangetoond fabrieksterreinen ter bescliik- kin te hebben. DE LUCHTGIDS. Ter bekendmaking en opheffing der dui-' vensport. heeft bovengenoemde vereeniging be sloten om op Zondag 21 September een stedelijk concours uit Eisden (190 K.M.) te houden, waarin alle duivenhouders met hunne duiven kunnen mededingen. De a frichting hiervoor begint den 24en Aug. van Aalsmeer en geschiedt in Café „De Post duif", kleine Houtstraat 44, alwaar dan verdere inlichtingen verkrijgbaar zijn. Reeds zijn 10 eereprijzen uitgeloofd. De duiven moeten van een gesloten voetring zijn voorzien, ONZE LANDWEER. Het inleveren der wapenen, kleeding en uit- Z. E. naar Tilburg. T1 rusting van landweerpliehtigen die dit jaar tersingel, de noordzijde van de spoorbaan Haar- (recht op ontslag verkrijgen en wonen in de lem, richting Bloemendaal, de Korte er- j gCmeenten Haarlem, Bloemendaal Haarlem- spronckweg en de achterzijde van de gronden mermeer, Velsen en Zandvoort, is 'afgeloopen. gelegen aan de Zuidzijde van de Verspronckweg. Hef. bleek, dat over het algemeen de V Uit deze ligging blqkt, zegt de directeur, dat Schmeddiing was Z. E. dankbaar voor dit bezoek aan een grootsch monument van katholieke wel dadigheid en wenschte Z. Em. geluk met de liooge onderscheiding door H. M. de Koningin. Z. Em. antwoordde met eenige korte woorden: „Het is mij een groot genoegen dit monument van Christelijke liefde in oogenschouw te ko men nemen." Nadat do handteekening geplaatst was in het gulden hoek, werd onder leiding van Dr. van Spanje een wandeling gemaakt door liet ge bouw. Zegenend bezocht Z. Em. de zalen der man- nen-afdeeling en in het machinegebouw werd het personeel aan den Kardinaal voorgesteld. In de kapel, waar Z. E. vervolgens eenige ©ogen blikken vertoefde, zongen de zusters het Adoro Te. In de zuster-recreatie werd een feestcan tate van Hub. Cuypers ten gehoore gebracht, waarna de rector van het huis, de WelEerw. Heer Guillonard, Z. Em. bedankte namens de zusters. Ook nu weer dankte Z. Em. in harte lijke bewoordingen, schonk den pauselijken ze gen en stelde een kardinaals-recreatie in het vooruitzicht. Op de vrouwenafdeelingen werden de ver schillende doctoren aan Z. E. voorgesteld, waarna het bezoek met een wandeling door het Maria-paviljoen besloten werd. In de hal werd aan Z. E. nog een gecalligrafeerd overzicht aangeboden van het aantal patiënten, liet laat ste jaar opgenomen. Zaterdagavond heeft Z. E. ondanks de over- groote vermoeienissen der laatste dagen nog een vergadering bijgewoond van de Congregatie van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand in de Kerk der Redemptoristen. De kerk was gevuld met een zeer groot aantal geloovigen. De Kar dinaal, die in groot ornaat gekleed was, werd gevolgd door de Broedermeesters van O. L. Vrouw in 't Zand, gesierd met insignes en een staf in de hand. Zij stelden zich in het priester koor op, links van den Kardinaal. De Directeur der Broederschap hield een toe spraak, waarin er aan werd herinnerd, dat eer tijds ook Kardinaal van Rossum deel nam aan de processies naar Roermond. Te Roermond sprak Z. E. als jeugdig priester voor de Amster- dnrnsche processie. De directeur herinnerde aan de vele gunsten die Kardinaal van Rossum te Rome voor de Broederschap verkregen heeft. Z. Em. nam daarna het woord en zeide, gaarne veel tot de leden der Broederschap te bobben gesproken, ware het niet, dat de groote vermoeienissen der laatste dagen dit beletten. Z.Em. wees er op hoe do H. Alphonsus voor de Broederschap een voorbeeld was, hoe God te beminnen en Maria te vereeren. Z. E. schonk den pauselijken zegen, welke bizonder toepasse lijk z.ou zijn op hen die dit jaar ter processie zouden gaan naar Roermond. Z. EM. KARDINAAL VAN ROSSUM BIJ H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Dinsdagmiddag wordt Zijne Eminentie Kar dinaal van Rossum in audiëntie ontvangen bij H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. De Kardinaal vertrekt Dinsdag te 2.48 uit Rotterdam en komt te 3.31 te Utrecht aan, van waar de tocht in hof-auto's wordt voortgezet. Te Soestdijk heeft II. M. eenige vertrekken ter beschikking gesteld van den Kardinaal. Te 7.02 wordt van Utrecbt naar Rotterdam terug gereisd; aankomst 8.15. Door deze audiëntie blijft Z. E. ook Woensdag nog in Rotterdam. In den avond wordt naar Roosendaal vertrokken. Het bezoek aan Seppen vervalt, terwijl Esschen zal worden bezocht tij dens de reis door België. Vrijdagmorgen is er audiëntie te Roosendaal, in den avond vertrekt rood Kardinaalsgewaad met den mantel, en op de borst het grootkruis van den Neder- landschen Leeuw met plaque, fel aftintend het Nassausch blauw over het helrood ge waad Voorafgegaan door de leden vau de Fede ratie der R. K. Volkshonden en het hoofd bestuur der vakorganisaties en van het Cen traal Bureau, trad Z.Em. de zaal binnen, die door Perzische tapijten ten kostbaarste was opgesmukt met distinctie en waardige keuze. Ook huiten, vóór den ingang, was uit planten en Perzische Ideeden een soort gelijke entree bereid, en de niet-katholieke Amsterdammers, die er lgngs bij honderdtal len defileerden, kregen zoo meteen een goed idéé van de hulde, die wij een Kardinaal weten te brengen. Mgrs. Jansen, en Eygenraam, en Klönne, en Prinsen uit den Bosch, prof. de Groot en vele paters Redemptoristen, merkten we op in het gevolg van den Kardinaal, die zijn secretaris (met het kruis der Frans Jozef- orde op de horst) en den gentilhomme in gala, bij zich had, en groetend voortschreed dwars door de zaal naar het prachtig in roode hloemkleur gesierde podium En nadat Z. Eminentie met warm hand geklap was ontvangen, was gezeten, was al lereerst de gelegenheid daar een Welkomstwoord te spreken. De heer J. W. Smit, voorzitter van de Fe deratie der Dioc. R. K. Volkshonden en Werkliedenvereenigingen, nam toen het woord en eprak als volgt: liet voorgestelde fabrieksterrein tegenwoordig bereikbaar zou zijn van den Schotersingel en den Korten Verspronckweg. De toegang naar den Seliotersingel is nog niet definitiefhij wordt definitief wanneer de afwikkeling van de spoorweg-overeenkomst oorwer- pen zeer goed waren onderhouden, zoodat de districts-commandant geen straffen behoefde op te leggen en meermalen zijne tevredenheid daarover betuigde. VERLOF. Ingekomen is een verzoekschrift van G. Nu zou het Roomsche volk, de "Room- haar beslag zal hebben gekregen. De bedoeling Drost, om verlof tot het verkoopen van al- seï>e Nederlandsche werkman, den Neder- Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat Z. Em. Kardinaal van Rossum onmogelijk meer zal kun nen voldoen aan de fallooze aanvragen om aan verschillende instellingen een bezoek te brengen. blijkt echter te zijn om niet dezen uitgang te coholhoudenden drank anderen dan sterken benutten, ook niet dien van den Korten Ver- drank voor gebruik ter plaatse van verkoop spronekweg maar de toegang bevindt zich in het perceel aan den Kruisweg no. 45. aan den Verspronckweg. I Iloe onaangenaam het den directeur voor de eigenaren van de gronden aan den Verspronck weg ook is, kan hij toch niet adviseeren afwij zend op het verzoek te beschikken om te mogen bouwen aan den openbaren weg en op grooter afstand dan 10 Meter daarvan, waartoe de fir ma Beijnes ingevolge art. 7 der Bouwverorde ning verplicht is. Niet een doel van den grond is bestemd voor den aanleg' van een straat, een gracht of een plein. Bij het vaststellen van een uitbreidings plan is er geen oogenblik aan gedacht dat die -poorweggrond zou worden onttrokken aan de bestemming, die hij tot dusver heeft gehad en ook bezat op het oogenblik van de vaststelling van het uitbreidingsplan van de gronden in die omgeving. Op dezen grond la dus op een aanvrage tot afwijking niet afwijzend te beschikken. Ook zou het mogelijk zijn dat de H. IJ. S. M. KARDINAAL VAN ROSSUM IN AMSTERDAM. (Van onzen hijzonderen correspondent.) Zaterdagmiddag heeft Z. E. Karinaal van Rossum nog een bezoek gebracht aan het O. L. Vr. Gasthuis. In de rijk versierde hal van het hoofdgebouw aan de Oosterparkstraat werd Z.E. ontvangen door het College van Regenten, Dr. N. van Spanje, directeur, Dr. P. Burch, onder directeur en Moeder Lucia, de overste van het gesticht. Nadat per lift de regentenkamer bereikt was, heette hier de heer H. J. L. Sehmedding Z. Em. welkom namens den voorzitter van het College landschen Kardinaal huldigen! Maanden te voren was deze grootsche hul- j debetooging al voorbereid, en ze zou worden i zóó moest het zijn een welsprekend ge- j tui gen is van wat er leeft in de ziel van het i Nederlandsche werkmansvolk van eiken! stand en stiel. En dat is het inderdaad geworden! Magnifiek is de huldiging van den Kardi naal geweest in ieder opzicht, grootsch en goed voorbereid, geweldig van indruk op een ieder die gisteren in het Amsterdam- sche Concertgebouw tegenwoordig was, en dat waren afgevaardigden van alle Ka tholieke Werkliedenvereenigingen, Volks bonden en Vakbonden van Nederland! Door die honderden ging er een trilling opeens, toen even half twee de Kardinaal zichtbaar werd aan den ingang Jos. Verheijen, de Amsterdamsche orgel kunstenaar gaf, in statige welkomst-tonen de vreugde openhaar, die heel die volle zaal van Regenten, Mr. W. S. J. van Waterschootgetuigde, mede door hartelijk hoera-geroep van der Gracht, die afwezig was. De heer en aDPlaus. toen Z.Em. binnenschreed, in Eminentie! Mij is de lioogstvereende taak opgedragen Uwe Eminentie namens de vertegenwoordi gers der vijf Diocesane Bonden eerbiedig welkom te heeten in ons midden. En tevens ook Uwe Eminentie oprecht dank te zeggen voor de welwillendheid, waarmede Uwe Em. onze uitnoodiging heeft aanvaard om deze bescheiden hulde van onze katholiek georga niseerde mannen en vrouwen wel in ont vangst te willen nemen. Zoodra, Eminentie, de blijde en voor ons Nederland hoogstvereerende tijding van Uwer Em. benoeming tot Kardinaal bekend werd, zeker, toen heqft heel het Katholieke Nederland daarover gejuicht en zich dank baar getoond jegens onzen beminden Paus Pius X, die ons land de hooge eer wilde aandoen, om in het II. College van Kardi nalen wederom een zijner zonen op te ne men. Maar ik durf het zegggen, Eminentie, zonder aan iemand te kort te doen het was vooral dat volk, dat hier door slechts enkelen hunner vertegenwoordigd is, dat zicli hijzonder over Uwe benoeming tot Kar dinaal heeft verheugd. En zoodra dan ook het vorig jaar het gerucht de ronde deed, dat Uwe Eminentie ons land met een bezoek zou vereeren, werd alras de wensch geuit, dat het ons dan gegeven zoude zijn den Ne- derlandschen Kardinaal in ons midden te zien. Toen echter werden we in onze ver wachting teleurgesteld, maar door een om standigheid, die ons opnieuw reden tot vreugde en erkentelijkheid gaf tegenover onzen H. Vader, want Uwe benoeming tot Pauselijk Legaat hij het Eucharistisch Con gres te Weenen, was opnieuw voor het Ka tholieke Nederland een groote eer! Toen we dan ook voor enkele maanden op nieuw vernamen het gerucht van Uwe komst, spoedden we ons naar een zeer welwillend adres, Keizersgracht hij de Westermarlct, waar we direct de positieve verzekering kre gen van Uwe komst in Nederland, en dank zij de vriendelijkheid van onzen goeden pa ter Lohmeyer, die met Uwe Eminentie de noodige correspondentie voor ons voerde, hadden we al zeer spoedig de zekerheid, dat Uwe Eminentie zich bereid verklaarde de hulde van onze organisaties te willen ont vangen. Daarvoor, Eminentie, nogmaals on zen oprechten dank! Wij stellen Uwe tegenwoordigheid in ons midden op lioogen prijs! Zeker, wij Nederlandsche georganiseerde mannen en vrouwen, we zouden o zoo gaarne ook een bezoek aan onzen H. Vader bren gen, evenals zoovele Fransche, Belgische en andere werklieden onder geleide van hun patroons, maar helaas zoover hebben we het hier in Nederland nog niet gebracht, behalve de spoormannen, dank zij de gunstige om standigheid waarin dezen verkeeren betref fende de reisgelegenheid. Maar nu wy U, Eminentie, in ons mid den hebben als een Prins van het Pauselijk Hof, als den vertegenwoordiger van onzen beminden Paus-Koning, nn klopt ons hart reeds van vreugde en dankbaarheid (appl.) en moge het ons dan ook nooit misschien gegeven zijn, Eminentie, neer te knielen aan de voeten van Christus' plaatsbekleeder, den Paus van Rome, nimmer zullen we de in drukwekkende oogenblikken vergeten, dat we in ons midden hebben gehad een Neder landsehen Kardinaal. (Donderend applaus). Eminentie, ik heb daaraan nog iets toe te voegen. Wij sluiten ons enthousiast aan bij de grootsche betooging, die heel Amsterdam U bracht de vorige week, met den heerlijken uitroep, dien wij daar uit duizenden kelen hebben gehoord: Leve Kardinaal van Ros sum! (Daverende toejuichingen). Met daverend applaus zooals we zeiden, werden deze woorden ontvangen. Toen het applaus wat bedaard was, speelde de muziekvereeniging „Orpheus", onderafdee- ling van den Volkshond van Amsterdam, den bekenden „Boadsmarsch" met dat tref- i felijke melodische strijdlied „Wat vallen j nioog', wij staan!" en het Pausenlied aan het einde. Dat gaf men voelde het geestdrift i aan alle kant, en die klom, toen de heer J. van Rijsewijk uit Tilburg, voorzitter i van het bureau voor de R. K. vakorganisa- tie, zijn welkomstwoord sprak. Rede van den heer van Rijsewijk. Mij is opgedragen zoo begon de heer van Rijsewijk namens de Ned. R. K. Vak- beweging luide hulde te brengen en uank. j In medewerking met de federatie der R. K. i Diocesane Volkshonden ziet gij hier voor U, i Eminentie, de afgevaardigden van vakbon- I den, volksbonden en vereenigingen uit bijna alle plaatsen van Nederland! Wij vertegen woordigen een zestigduizendtal katholieke werklieden in de R. K. bonden van Neder land! En de spreker wees erop, hoe gaarne die zooveel maal 10,000 die hier allen aanwezig zouden willen zijn om den Kardinaal te hul digen: zij toeven hier echter in den geest en het is een treffend moment, nu de ge heele R. K. Vakbeweging van Nederland zich te zien scharen rond een Nederland- schen Kardinaal, als tolk van aller hulde en dank. Wij hadden aan zoo iets behoefte! Wij hebben vaak te lijden door den spot en den hoon en de tegenwerking, niet alleen van de socialisten, maar óók van hen, die zich ont- I trekken aan de geestelijke leiding. Wij ken- j uen de hulp echter die wij van onze adviseurs I hebben, wij weten dat die onze beweging niet i schaden, maar haten, en wij voelen nu be- hoefte dat aan Uwe Em. te zeggen, als ver tegenwoordiger van den Paus, die zoo tref fende bewijzen van sympathie lieeft aan den dag gelegd voor het welzijn der katholieke arbeiders. (Daverend applaus). Aan U, Ne- derldand's Kardinaal, die méér dan gewone belangstelling voor de werklieden toont, ko men wij hulde brengen op dezen dag! Meer malen hebben wij er moeilijk voor gestaan: het principe der katholieke vakorgani satie is en wordt door velen bestreden ,maar wij hebben steeds geluisterd naar de leiding van het Doorluchtig Episcopaat, en ons ge houden aan zijn uitspraak. (Applaus). Met vreugde ook hebben wij vernomen, dat Z. H. de Paus hij het aangeven van den hesten vorm der vakorganisatie aan beslist- ka t h o 1 i e k e organisatie de voorkeur heeft gegeven. En het Doorluchtig Episcopaat heeft dien vorm (behoudens slechts één uit zondering), aangegeven als de eenig-goede: met vreugde en overtuiging aanvaarden wij dien! (Enthousiaste toejuichingen!) Zóó, Eminentie, zijn wij er zeker van, dat wij handelen als trouwe zonen der Katho lieke Kerk! (Daverend applaus, waartoe Z. Em. na drukkelijk het sein gaf). Tot onzen spijt zoo ging spr. voort staan nog vele arbeiders buiten de R. K. vakorganisatie, ondanks allen arbeid der geestelijkheid en van ons Spr. wil dit niet verbloemen: dat is voor een goed deel ook het gevolg van de tegen werking van de patroons, ook helaas van R. K. patroons, die óns in dit land niet is gespaard gebleven: het lezen van de „neu trale"- en liberale dagbladen is hiervan on getwijfeld hij die patroons oorzaak, en zoo is het feit mogelijk, dat zélfs door toedoen van R. K. patroons katholieke arbeiders hier en daar zijn georganiseerd in zoogenaamd neutrale, in waarheid socialistische vereeni gingen. Wij zullen echter, Eminentie, niet rusten, voor ook die anderen zijn warm gemaakt voor de goede zaak der zuiver-katholieke or ganisatie, en zóó verstei'kt zullen wij ons van onze hoogverheven taak kwijten: te werken voor de stoffelijke en geestelijke verheffing van den arbeidersstand! Moge Uwe Eminentie van de Nederland sche R. K. Vakbeweging de overtuiging krij gen dat zij bestaat uit 'n kern van zuiver-prin- cipieel-georganiseerde werklieden, die steeds gevolgd hebben en altijd zullen volgen den weg, aangegeven door het Doorluchtig Epis copaat, om zoo te werken voor het stoffelijk, maar ook en vooral voor het geestelijk heil van den werkmansstand, naar de beginse len door Z. H. Paus Leo aangegeven in zijn onsterfelijke encyclieken, om te komen tot do algeheele vervulling van hetgeen de le venstaak is van onzen beminden Paus Pin» X: alles te herstellen in Christus! (Donderende toejuichingen). En wanneer Uwe Eminentie dan straks te Rome teruggekeerd zijt, wil dan aan den' Heiligen Vader dit alles zeggen, dan zul-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1