UIT DE ZAANSTREEK. NIEUWS UIT DEN OMTREK. DOOR EEN NEERVALLENDEN BALK GEDOOD. len wij heden verblijd huiswaarU gaan, vol vreugde dat wij U hebben gezien en gespro ken, en dat Z. H. uit Uwen mond zal ver nemen van de liefde en de gehechtheid der R. K. arbeiders van Nederland aan den Pau selijken Stoel en aan het Doorluchtig Epis- "opaat! Met grenzelooze geestdrift werd deze kloe ke, sprekende rede toegejuicht. Dat was een mooi en welsprekend moment! De heer Haazevoet las nu het telegram van kolde voor, dat aan H. M. de Koningin Wilhelmina was afgezonden, terwijl de Zeer- Eerw. Rector Stroomer het telegram voorlas, dat aan Z. H. den Paus was gericht. Het koor, onder leiding van den heer Ter- steege, zong nu op meesterlijke wijze de „Pius-Cantate" van Verhulst. Frans Philippeau en Joh. Nelissen schit terden als solisten, en de geestdrift klom on der dit machtige werk, zoodat e- een rilling voer door heel de zaal, toen Phlippeau het „Aan U, o Koning der Eeuwen" inzette op het eind, en de vergadering niet meer te houden was en oprees als één man om het machtige slotkoor „Hoort jubelend naderen de eeuwen", vol enthousiasme mee aan te stemmen Rede van Mgr. Prinsen. Monseigneur Prinsen, adviseur der Bos sche R. K. Werkliedenbonden, beklom, na dat de jubel wat was bedaard, het spreek gestoelte. Hij sprak allereerst van de geestdrift der werklieden, die hebben ingestemd met den algemeenen jubel welke in Nederland is op gegaan, toen het bekend werd dat een der onzen in het Heilig College der Kardinalen was opgenomen. Zoo heeft in Uwen Door- luchtigen persoon, Eminentie, de Kerkge schiedenis van Nederland weer een aanknoo- pingspunt gevonden uit de 16e eeuw, en is na vier eeuwen, de naam van Paus Adriaan en Willem van Enekevoort, nu nauw ver bonden met dien van Kardinaal Willem van Rossum! (Gejubel.) Spr. wees op de nauwe banden die Neder land binden aan den H. Stoel, sinds Sint Willebrord van Paus Sergius zijn zending en wijding ontving, en herinnerde aan de HH. Martelaren van G-orcum, aan de Zoua- vende verheffing van Uwe Eminentie zal dien band nog nauwer toehalen! En de werklieden bovenal jubelen nu, gedachtig aan de weldaden die zij vooral aan de Kerk dan ken! Zij herinneren zich, hoe Christus-zèlf de Zoon van een werkman was, hou de Kerk door alle eeuwen heen voor hun rechten streed, oe de Kerk hen vrijmaakte uit de slafelijke dienstbaarheid, hoe de Kerk hun altijd heeft gepredikt hun plichten jegens patroons en gezag, maar ook hen heeft ge wezen op de rechten, die zij mogen doen gel den! (Toejuichingen). Spr. herinnert aan Leo XIII, wiens naam een trilling d-oet gaan van dankbaarheid door de rijen der werkliedenaan de onsterfelijke ency- eliek „Rerum Novarum", die. de grondwet is ▼oor de rechten en plichten der arbeiders. In de gisting onzer tijden hebben onze Katk. Werklieden dit vooral geleerd, dat de et-rijd der eeuw niet alleen loopt om een stuk brood, maar om een hooger belang, om geloof en zedenZoo dus de katholieke arbeiders zioh ver- eenigen voor hun stoffelijke belangen, toch zal de godsdienst bij hen stééds grondslag zijn van heel hun streven. In hun blazoen staat geschre ven: liefde boven alles! Maar er is méér: Onze banieren dragen de symbolen van onzen eerbied voor 'het kerkelijk gezag, maar daarnaast hebben do Roomsche arbeiders nóg een eerepliehteerbied, voot het wereldlijk gezag en trouw aan het vaderland! In het hart van den arbeider is een. breede plaats voor de kerk, maar er is óok plaats voor eerbied aan Koningin en Oranjehuis! Wij roe pen uit „Leve Pius X", maar niet minder enthousiast jubelen wij ook: „Leve Koningin Wilhelmina!" (Donderend applaus). Te midden der sociale stormen van onze tjiden staat de katholieke werkman sterk door het Roomsche geloof, en laat nu die stormen niet alleen het gezag in de Kerk, maar ook de liefde voor "VoTstin en Oranjehuis beukende Roomsche werkman echter staat pal en steeds zal zijn glorie zijndat hij trouw is aan het oude geloof, trouw aan de Kerk, maar ook trouw aan het vaderland, trouw aan Oranje! (Donderend en enthousiast applaus). Wat ik gezegd heb. Eminentie, vertolkt de gevoelens van de R. K. arbeiders van Neder land en het zij mij eerbiedig geoorloofd, deze neer te leggen aan uwe voeten. En hierbij een belofte: de Nederlandsehe katholieke werklie den hebben het wooïd van Paus Leo dankbaar aanvaard, en zij hebben ook het woord van Rans Pius begrepen dat de wereld moet her nieuwd worden in Christus. Welnu, naar dat woord zullen de Roomsche arbeiders van Nederland medewerken om den Christus de plaats te geveu die Hem toekomt in de maatschappij, zjj zullen den Christus xneêvoeren en Hem verdedigen in hun fabrieken en werkplaatsen; zij zullen Hem vooral een eereplaats eeVen in hun huisgezinnen, zij zullen 3e christelijke geest doorvoeren in de zuiver katholieke vereenigingen; zij zullen aan de fesloten retraiten, het nieuwste werk voor het ehoud des geloofs in Nederland, voortgaan deel ie nemen om er de kracht te putten om te be antwoorden aan de roeping van den Roomschen arbeider ook, alles in Christus te herstellen! Met (onbeschrijfelijk 'gejuich werd ook deze rede begroet, waarna het koor op geest driftige wijze het meesleepentie „Hol land's Glorie" van Richard Hol uit voerde. Rede van pastoor Built. Daarna sprak de ZeerEerw. Heer P. X. tW. Bult, geestelijk adviseur van het Bu reau voor de R. K. Vakorganisatie. Onze Roomsche Nederlanders, Eminen tie, moesten spreken en konden niet zwij gen In deze dagen, en de Roomsche arbei ders wilden daarbij staan in de eerste rij 1 Gij, Eminentie, behoort als lid der Congre gatie van den H. Alfoneus tot die echte Volksmissionarissen, wier welsprekend woord en jgroote arbeid door priesters en leeken Immer met bewondering en eerbied worden ontvangen. Maar daarom voelt ook de R. K. [Vakbeweging zich zoo nauw aan U verbon den, omdat ook wij apostelen willen zijn voor God in de harten der zwakkeren. [Wij kullen, "waar Gij, 'Eminentie, het Kruis brengt aan de wereld, u op dien weg volgen in de Sociale actie, omdat wij weten dat de gods dienst alleen de groote hefboom is die het volk uit de ellende naar hoven beurt De eer van Eet purper, die de paus u echonk, Was de beloonfng over uw onver poosd werken ter eere van Christus en voor de Kerk, en wij geven u hier de be lofte, in dit onverpoosd werken u te vol gen, en het gebouw der sociale rust met het cement der collectieve arbeidscontracten en a,njdere sociale hervormingen mede op te trekken. Het liberalisme en het socialisme, onze vijanden, hinderen ons nog, doeh de teeke nen zijn er dat het liberalisme door zijn eigen kind, het socialisme zal worden ver stonden. En wat dit laatste betreft: het bloeit en' groeit, maar.... het zal tot staan komen, vóór de poorten van Rome! (Da verend applaus). En daarvoor geven wij, Katholieke arbei ders, onzen gelieelen arbeid! Ons geloof im mers ij onze overwinning! Tot u dan opziende, Eminentie, huldigen wij u vooral als beschermer van het werk tot behoud des Geloofs. Ook wij zien hon derden en duizenden weg sluipen uit' onze gelederen, .Welnu, Eminentie, wij leggen hier voor uwe voeten neer de belofte, die ve ten te willen helpen, terug te komen op den goeden weg, En als gij te Rome zijt wedergekeerd, dan zult gij den H. Vader zeggen, dat wij Nederlandsehe werklieden, met echte Hollandsche trouw zullen mede werken aan 't behoud des geloofs in ons dierbaar vaderland, ook willen medewerken on. onder de arbeiders alles te herstellen in Christus i (Applaus.) De „Ouverture jubilaire" van Go- vaert werd hierna door de MuziekVereeni- ging „Orpheus" op voortreffelijke wijze uit gevoerd, waarna Zijne Eminentie opstond om de vergadering toe te spreken. REDE VAN KARDINAAL VAN ROSSUM. De Kardinaal begon met den Christeiijken groet „Gelooft zij Jesus Christus!" wat werd beantwoord door de vergadering: „In alle eeuwigheid, Amen!" En dan sprak Z.Eminentie allereerst zijn dank uit aan de sprekers en aan de zan gers, die zoo heerlijk hebben gesproken en gezongen op dezen middag. Uw© zoo warme geestdriftige ontvangst zoo ging Zijne Eminentie voort, en hulde- betoogingen hebben mij diep retroffen. De groote rede mijner ontroering is geen andere dan liet bewustzijn, dat uwe huldi ging voortkom, uit uw geloof, hetwelk in Mij begroet en eert een Prins der H. Kerk, rechtsstreeks van de zijde van Jesus Plaats- bekleeder op aarde tot u gekomen. Met dankbaarheid en met vreugde neem ik die hulde be tooging aan, ook namens oïizen H. Vader den Paus. Ik weet dat ik spreek volgens zijn geest en verlangen zoo ik u ook in Zijn naam oprechten dank breng. Een groote troost zal het voor den heiligen grijsaard zijn, als ik Hjem ofver eeriigen tijd van uw levendig geloof, van uwe gehecht heid aan de H. Kerk en uw trouw aan Jesus Plaatsvervanger, hierbeneden spreken zal. Met vreugde oolc neem ik die hulde- betooging aan, met innige levendige vreugde om vooral uwentwil! Zij is inderdaad een welsprekende getuigenis van den echt Chris teiijken Katholieken geest, die in uwe bon den en vereenigingen leeft! Zij is ecu tire-end blijkt var. uw eerbied voor het door God op aarde gestelde gezag. Gelijk gij onze dier bare Koningin eet bemint en aanhangt, wijl Zij door God gesteld is als hoofd der burger lijke maatschappij, zoo vereert en bemint zij ook met onkreukbare trouw, het geestelijk gezag, dat in dó geestelijke maatschappij, de H. Kerk, dooi' onzen Heer Jezus Christus is geplaatst. Dierbare mannen en jongelingen. Gij hebt u in volksbonden, werkliedenvereenigiGgen, vakorganisaties vereenigd op katholie ken grondslag! 'tin do glorie van Ne- derland's katholieken, da'; zi' rich als ka tholieken, in zuivcr-katholieke vereenigingen Lebben aanee nge- sloten, dat z ij onbeschroomd en met vaste overtuiging en met onwankelbaar vertrouwen in waarheid en [recht Idle katholieke vaan in hun vereenigingsleven ten volle hebbent ontplooid. Do Nederlandsehe katholieken hebben daar in aan heel de wereld een schitterend Voor beeld gegeven! Zij hebben daarin, nog voordat den H. Vader zich uitdrukkelijk had uitgesproken, zich geheel volgens zijn geestl en inzichten gedragen! Waaraan, dierbare mannen, hebt ge d!at groote goed te danken? Dat dankt ge aan uwe Bisschoppen; dat dankt ge aan hunne wijze, voorzichtige, zorgzame leiding. Uw! hoogvereerde en. eerbiedwaardige Bisschop pen hebben van het begin der vereenigings- beweging af uw waarachtig welzijn in het oog gevat; hét groote goed voor u begrepen, zoo ge u op katholieken grondslag vereenigtiet. Zij hebben de gevaren van gemengde ver eenigingen doorschouwd; zij hebben pal ge staan tegenover aanvechtingen en moeilijk heden, en uw vereenigingen aldus in het ware spoor geleid. Aan lïèn dus, aan uwe- Bis schoppen, uw grooten, en eeuwigen dank! (Daverend applaus). En daarom, mannen, broeders, blijft uwe bisschoppen immer trouw; verlaat u op hun ne leiding! Door den H. Geest Zfijn zh ge steld om u, in innige vereeniging met den Opperherder der Kerk, veilig en zeker te geleiden. En hier veroorloof Ik mij een wensch uit te spreken, die, ik vertrouw het ten volle door onze katholieke Nederlanders ter harte zal genomen worden. 'tis die wensch reeds geuit doör onzen II. Vader, tien Pausde wensch', dat óók de katholieke patroons en werk gevers zich Op katholieken grondslag ver eenigen! (Applaus) Dat is eene ware nood zakelijkheid voor eene gezonde en gewensch- te Oplossing van hét sociale vraagstuk! De strijd oïizer woelige en onrustige dagen loopt niet, aooals Mgr. Prinsen zoo juist op merkte, over een stuk brood, zij loopt ower hooger© belangen, van Godsdienst en goéde zeden! 't Is de strijd aller tijden en eeuwen. Zonne klaar höeft on's dat dé groote Paus Leo XIII in Zijn onsterfelijke encyclieken „Rerum No varum" On „Graves de Cömmuni" uiteen ge zet. Door alle eeuwen heen leert ons dat de door Christus gestichte Kerk die altijd en telkens opnieuw met bezorgde liefdé dén Christen .werkman voorlicht en geieiuv, steunt en op beurt, beschermt en ter hulpe snelt! En daarom begroet ik allereerst met le vendige en bizondere vreugde de Federatie van den Nod. R. K. .Volksbond en de verdere Diocesane werklieden vereenigingen, die meer in bizonder de algemeen© belangen van godsdienst!gen en inteUectueeien aard, na streven, |de Christelijke Katholieke beginse len vóór alles hoog houden en elkander door onderlinge liefdewerken, door spaarkassen, wieduwensteun enz. trachten te helpen. Mo gen zij groeien en bloeien, die benden en vtereenigingen, opdat de hechte grondslagen 'vain uw, Christelijk vereenigingsleven nooit aan het wankelen komen! Naast die vereenigingen begroet ik ook met oprechte vreugde, het Bureau voor R. K. Vakorganisatie, waarvan de ZeerEerw. Heer Pastoor Bult., zoo uitmuntend het adviseur schap waarneemt, dat bureau dat de mate rieel© belangen van den arbeider in de ver schillende vakken behartigt, en er op uit is, arbeidsvoorwaarden te verkrijgen, die den arbeider óók tot zijn godsdienstig en intel lectueel welzijn strekken. Uit de volheid mijns harten wensch ik het bureau voor R. K. Vakorganisatie het beste en volkomenste succes. En dadrom juist ver oorloof ik mij, dierbare mannen, die ik hier voor mij zie, u op het hart te drukken, u nooit door de mafcerieele, de stoffelijke voor deden, die de vakorganisatie u onmiddelijk [aanbrengt, tot mindere belangstelling, liefde en geestdrift voor uwe alge meen e werk lieden vereenigingen te laten voeren! Zonder dieze kunnen gene u geen blijvende, waar achtige voordeden brengen. Beide organisa ties vullen elkander aan en kunnen elkander niet missen! (Daverend applaus). Houdt daarom hoog het artikel, dat in al de vakvereenigingen is opgenomen: „Behar tiging van de godsdienstige en zedelijke be langen der leden"! Denkt er wel aan: dat is een der groote levensbeginselen uwer ka tholieke vakvereenigingen. Aan uw leiders vooral de zorg, dat groote levensvoorschrift altijd jen op dé eerste plaats te behartigen. Zij zonden een al te mageren dienst bewijzen aan dén werkman, zoo zij hem niets meer diaa een kleine verbetering van zijn maat schappelijke en stoffelijke belangen bezorg den. Mannen, we zijn voor iets hoogers en ©de lers geschapen door God en op deze wereld .geplaatst! Volgt daarom altijd leerzaam en( bereidvaardig de verordeningen en wenken die u door het Doorluchtig Epistopaat worden gegeven, vooral óók, waar hét er op aankomt met andersdenkenden samen te wer kten. (Applaus.) De Bisschoppen staan boven het gewoel van den strijd: zij hebben een helderder blik over alles, zij verlangen niets dan uw waarachtig welzijn en zij zijn bovendien door God gesteld om u te leiden! Aanvaardt, dierbare mannen en jongelin gen, deze weinige Ivoorden en wenken, die mtet de oprechtste liefdé voortkomen uit een hart, dat u warm bemin Ik eindig met den vurigen wensch, die een bede is tot God: Mogen en dé federatie der Nederlandsehe Ti. K. Volksbonden, er Diocesane werklieden vereenigingen, èn hef bureau der R. K. Vak organisatie, innig en Sterk vereenigd Wijven en eensgezind werken tof ereeetelijk en stof felijk welzijn onzer dierbare werklieden! Mogen de thans zoo bloeiende vereenigingen van méér dan zestigduizend werklieden steeds een machtigen steun blijven voor ons geliefd Vorstenhuis en onze bermnde Koningin Wil helmina. ("Daverend applaus) Mogen onze Ned li. K Werklieden immer het katholiek beginsel, dr katholieke vaan hoog houden, in den strijd door hen 'te voe ren. het hoogste levensdoel immer op de eerste plaats voer- oogen houden, en zoo dé troost blijven var tic Hoogwaardige Bisschop pen, van Jezus' nhv/tebekleeder op aarde, en van onzen Hoer Jeaoi Christus zeiven! Met haas' niet ophoudend gejubel werd dit woord van de Kardinaal door de vergadering, die als één man opstond, ontvangen! Nadat het gejubel was verstomd, kon ein delijk de heer Haazevoet zich verstaan baar maken om voor te lezen het telegram van antwoord, dat op de huldebetuiging was ingekomen van H. M. de Koningin. Het „Wilhelmus", door het orkest ingezet, werd hierop door allen staande méégezongen. En de heer J. W. Smit sprek toen een gelukkig woord. Hij meende, dat het nü de juiste tijd was, om Zijne Eminentie geluk te wensohen met de hoog© onderscheiding, door H. M. de Koningin hem verleend. Leve H. M. Koningin Wilhelmina! Wéér stond heel de vergadering recht, en de jubel daverde door de zaal, waarvoor Z.Em. met wuivend handgebaar dankzegde. Ten Blotte zong het koor, op voortreffelijke wijze: Giesen's Domine, salvam fac" en allen zongen den Pius-Marsch mede, waar na Z.Em. den Pauselijken zegen schonk aan de vergadering. Dan schreed Ide kardinaal onder luid ge jubel de zaal door en de heerlijke huldiging was geëindigd. In een der bovenzalen weiden de bestuur ders 'der vakbonden aan Z. Em. voorgesteld en in den tuin werd „als eeuwigdurend ge- heugenis" van deze huldiging der Katholieke I arbeiders aan den Nederlandschen kardinaal" Zooals dte heer Smit zeide, een fotografisch opname gemaakt met Z. Em. in den kring der leiders van de Roomsche arbeidersbewe ging in Nederland. Toen eindelijk 't was bij vijven ge worden! reed Z.Eminentie weg. Langs heel den weg, die den stoet van drie auto's door de stad reed, stonden de Volksbonders Z.Em. af te wachten en het was overal een indrukwekkend gezicht, toen men juichte en groette „den man in *t rood", die met zijn secretaris in de eerste auto, terwijl de gehtilhomme en 't verdere gevolg in de beide andere auto's volgde, langzaam door de menigte reed op dezen schoonen Zondagmiddag. DE ST. JOZEFSGEZELLEN EN DE KAR DINAAL. Wéér was buiten de belangstelling groot en stonden honderden en honderden langs den weg geschaard, toen Z.Eminentie gis terenavond 7 uur naar de Stadhouderskade reed, om er de hulde in ontvangst te nemen van de Sint Jozefsgezellen in Nederland. Het gebouw der gezellen was mooi ver sierd, en aan de buitenpoort stonden de leer lingen opgesteld, die een hartelijk gejubel aanheven toen de Kardinaal met zijn gevolg binnentrad. Uit tal van gezellenvereenigingen, ook uit onze stad, waren deputaties tegenwoordig^ en Praeses Rector Beijsens voerde namens die allen, en namens zijn gezellen allereerst het woord, om den Kardinaal welkom te heet en. Eindelijk zien wij U in ons midden zoo begon hij zijn rede. Vergeef mij die verzuch ting, maar het is mij niet mogen gelukken een woord te vinden, dat beter ons brandend ver langen uitdrukt. Reeds geruimen tijd geleden werd ons liet vooruitzicht van uw bezoek ge opend en met klimmende geestdrift hebben wij U op uwen zegetocht gevolgd, die begon vanaf het eerste oogenblik dat Uwe Eminentie den voet op vaderlandsehen bodem zette. Thans is de beurt aan ons; wij zijn de laatsten hier in de hoofdstad, maar in warme en hartelijke ver eering gaan wij voor niemand opzijEn mis schien wordt, wel bewaarheid, dat dit laatste bezoek bij Uwe Eminentie het best in het ge heugen blijft, als Uwe Eminentie bij den H. Vader is teruggekeerd! (Toejuichingen). Met innig dankbare blijdschap wordt Uwe Em. begroet door de leden der St. Jozefs- Gezellen-Vereeniging' in Nederland. Wij voel den en begrepen, dat onze vereeniging U verre van onverschillig moest zijn. Het was een genot d'ie klank van genegenheid van Uwe Em. te ver nemen te midden der overstelpende drukte. Het mag zijn dat die welwillendheid haar eerste aan leiding vindt in de omstandigheid, dat er onder ons leden zijn, nauw aan Uwe Eminentie ver want. Praeses Beysens wees er op, dat de meeste tijd wel in de St. Josefsgezellenvereeniging wordt besteed aan de stoffelijke belangen, maar dan toch altijd zoo, dat de veredeling van het ambacht het eerste blijft en vermeerdering' van vakkennisZóó zette vader Kolping zijn Gezel len-vereen,iging op en zoo volgen wij hem. Hier zijn wij zoo gelukkig met subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente niet alleen een teeken- school te bezitten, maar terwijl de kleermakers de winteravonden benutten, verkondigt in dezen tijd het liamergeklop den klank van het aam beeld. Het zal Uwe Eminentie dan ook niet verwon deren, dat zoo noodig leergangen worden in gericht en dia t verschillende afdeelingen in het bezit zijn van fondsen tegen ziekte en werk loosheid. Daarnaast staan tal van gelegenheden tot ontspanning. En rector Beijsens vroeg, na die onspannïn- gen te hebben opgenoemd, even te mogen on derbreken. De turners marcheerden hierop de zaal bin nen en brachten Z. E. een aardige ovatie door regelmatig handgeklap. Zij plaatsten zich op een tooneel, waar eenige oefeningen op kunst vaardige wijze werden uitgevoerd. Z. Em. gaf hiebij meerdere malen het sein tot handgeklap. Daarop vervolgde praeses Beijsens zijn rede.. Hij zeide, het een eer te vinden een kort over zicht te mogen geven van wat op stoffelijk ge bied geschiedt. De Gezellen bewegen zich echter .ook op godsdienstig-sociaal terrein. En nadat rector Beijsens ook hiervan een overzicht had gegeven, werd gezongen een deel uit Vondels treurspel „Peter en Pauwels", waarna de spreker, vervolgende,, zeide de eer te hebben gehad de schatten der Jozefs-Gezellen te hebben getoond, niet uit ijdelheid, maar om den zegen over het werk te verkrijgen. Reetor Beijsens voegde hieraan toe dat voortaan een „K o 1 p i n g s b 1 a d" zal worden uitgegeven, bood het eerste nummer aan Z. Em. aan en vroeg, dat de Kardinaal deze eerste op laag zoude zegenen. Onder luid applaus voldeed Z. Em. aan dit verzoek. Nadat nu gezongen was: „Pius P. P. IX", sonnetten van Dr. H. J. M. Schaepman, mu ziek van Mgr. Lans, waarhij de heer Nelissen de bariton-solo en de heer Fr. Wesseling de tenor-solo vervulde, sprak Z. Em. als volgt de vergadering toe: Rede van Z. E. tot de St. Josephsge/ellcn. 't Is me een waar genoegen, dierbare gezellen, afzonderlijk in uw midden te verschijnen. Ik dank u, wakkere gezellen van St. Jozef voor de hulde, die ge mij hebt willen brengen. Zij heeft mij diep getroffen, wijl ze de bewuste, levendige uiting is van uw diep en krachtig ge loof, van uw on ver breekbare gehechtheid aan den Plaatsbekleeder van Jezus Christus op aarde, Wiens vertegenwoordiger ge in mij eert. Dierbare gezellen, ik wensch u geluk met uwe echoone vereeniging. De H. Jozef is uw patroon en daar moogt ge groot op gaan en roemen.. Geen beteren en machtiger beschermer badt gij kunnen kiezen. Door zijn heilig voor beeld leert Hij u den arbeid lief te hebben, hoog-' schatten en heiligen, en met liefdé en om God voor de uwen te arbeiden en te zorgen. Dierbare Sint Jozefsgezellen, wat is het toch een schat, wat is het toch een onwaardeerbaar geluk het heilig geloof te bezitten, en door het geloof innig doordrongen en vast overtuigd te zijn, dat de mensch niet voor hier beneden alleen arbeidt en zwoegt, dat hij voor een hoog ver heven eeuwig doel leeft op deze aarde; dat zijn arbeid door God gewild en geordend is; dat de arbeid daarom niet is een last en een kruis, waaraan men zich zooveel mogelijk moet zoe ken te onttrekken, maar een Godsbeetel, een eer, waardoor men zich de hoogste glorie, de glorie des Hemels verzekert. Hoe diep te betreuren zijn zij en hoevele duizenden worden er helaas in onze tegenwoor dige samenleving niet aangetroffendie het geloof niet bezitten en gevolgelijk slechts leven voor fyet aafdsclie leven, naar niets hoogers stre vend, geen eeuwig doel kennen. Uw hooggeachte praeses vestigde met recht de aandacht er op, dat uwe schoone vereeniging door geheel hare inrichting u voortdurend er aan herinnert, dat het alles overheerschende streven, het nooit te vergeten hoofddoel is en blijven moet: God dienen, uit liefde tot God arbeiden en voor de zijnen zorgen, u aaneenslui ten, patroons en ondergeschikten, gehuwden, gezellen en leerlingen, om, het oog steeds ge vestigd houdend op het eeuwig einddoel, elkan der ook in het maatschappelijk leven te helpen. Aan dien geest uwer vereeniging beantwoordt zoo volkomen die schoone karaktertrek van uwe aaneensluiting, om niet slechts door vakactie, maar meer bepaald door de veredeling van het ambacht verbetering van levenstoestanden te bereiken. Dierbare gezellen, bewaart dien schoo nen geest uwer vereeniging, weest trouw aan de beginselen, die ge door de Kolpingssbiehting inneemt: Streeft daarom niet naar verbetering uwer positie door het eenvoudig roepen om hoo ger loon; maar streeft er veeleer naar door ver meerdering van vakkennis en door veredeling van uw ambacht. Zegt düt aan al uw mede gezellen in geheel het land, waarvan ik hier met' vreugde afgevaardigden om mij heen zie, en uw vereeniging zal immer blijven de heerlijke, smet- telooze, waardige gezellen vereen! gin g van Sint Jozef. Zegt hun ook allen, dat de Kardinaal daarom ook vooral uwe vereeniging op zoo hoo- gen prijs stelt, wijl ge in den boezem uwer ver eeniging een zoo kraohtig middel bezit om den geest en het doel der vereeniging altijd hoog te houden. Ik bedoel het godsdienstig onder richt. Geen edeler kennis op aarde dan de kennis van den godsdienst, geen grooter roem vooi den man en den jongeling dan zijn geloof te kennen en in staat te zijn het te verdedigen geen nuttiger kennis voor den mensch dan de grondige kennis der verheven waarheden, die zijn leven moeten beheerschen, in welke positie of betrekking hij ook geplaatst is. Schat daarom uwe vereeniging hoog, die u dat gods dienstonderricht in zoo ruime mate verstrekt, en wees er altijd begeerig naar als naar een der kostbaarste goederen. Terwijl ik u thans met. bizondere voldoening den heiligen zegen ga schenken van don Opper herder der Kerk, smeek ik den goeden God., dat die zegen overvloedig moge nederdalen over bet bij deze gelegenheid verschenen riollandsch Kolpingsblad en over al de leden, jong en oud van de voortreffelijk© Sint Jozefsgezellanver- eenigingl Daarna schonk Z. Em. aan de neergeknielde vergadering den Fauselijken zegen. Daverend werd deze rede toegejuicht, waarna in de pastorie de bestuursleden werden voorge steld. Op een reeds gevorderd uur vertrok de Kar dinaal, plechtig uitgeleide gedaan. Wel wat ongelooflijk. Te Terheijde en s-Gravenzande (Z.-H.) is bericht gekomen van drie visschers, die voor 18 jaar vertrokken zijn, toen schipbreuk leden met den logger waarop zij zich bevonden, maar door een vreemd schip werden opgepikt. Daar werden ze voor matrozendienst ge prest, doch hebben nu kans gezien te ontsnap pen. Deze mannen zijn De Geus, Oversloot en Zeeman. De vrouw van Oversloot is inmiddels' hertrouwd. Wat van dit verhaal waar is, zegt het „Ilbld.", zal nu wel spoedig blijken. Diefstal. Vrijdagavond is uit de eta lagekast van den juwelierswinkel des heeren L. Barnstein, Gedempte Burgwal te 's-Gra- venkage, een groot getal gouden ringen, ket tingen en horloges gestolen. De bewoners waren afwezig. De eigenaar was niet ver zekerd. ASSENDELFT. Plechtige installatie van Pastoor Van den Berg-. Het „Le roi est mort, vive ie roi" gold jl. Vrijdag ook voor de Roomsch-Katliolie- ken van Assendelft. Met nog droeve rouw in het harte, nog smartelijk treurend over het verlies van den beminnelijken en beminnenswaardigen, den volijverigen zielzorger, Pastoor Clarijs z.g. hadden de Assen delf ters Vrijdag de natio nale driekleur uitgestoken, den nieuwen her der, pastoor Van den Berg, tot hulde en eere. Omstreeks half zes, begeleid door den Hoogeerw. Heer Deken Waare, betrad pas toor v. d. Berg onder klokgelui zijn pastorie, waar Z.Eerw. door het Kerkbestuur werd ontvangen. In een plechtig Lof, dat te 7 uur aanving, werd de nieuwbenoemde pastoor geïnstalleerd door den Hoogeerw. Deken. Vóór de plechtigheden aanvingen, betrad Deken Waare den kansel, en las den paro chianen den brief voor, waarin Rector van den Berg door Monseigneur den bisschop van Haarlem tot pastoor van Assendelft be noemd werd. Daarna hield Zijn Hoogeerw een hartelijke toespraak tot de geloovigen, waarin vooral de nadruk werd gelegd op de verplichting der parochianen om voor den pastoor te bidden. „Bidt steeds voor uwen herder, bij zal het wederkeerig voor u doen, en zoo vereenigd in God, zult gij nfet uw herder elkanders zaligheid bewerken", zoo besloot de gewijde redenaar zijn toespraak. Daarna hadden de verschillende installatie plechtigheden plaats, welke besloten werden met een plechtig Lof. Onder de belangstel lenden in het kerkgebouw merkten we op den EdelAchtb. Heer K. Cz. de Boer, burge meester van Assendelft en lid der Eerstp Kamer der Staten-Generaal, henevens dokter Bon. Na het Lof was er receptie aan de pasto rie. Daar werd de nieuwe herder gecompli menteerd door het Kerkbestuur, het Par. Armbestuur, het Koorbestuur. Mede waren aanwezig de burgemeester, de R. K. wethou der Veen boer en dokter Bon. De burgemeester hield een hartelijke toe spraak, die eindigde met den vurigen wensch dat de vriendschappelijke verstandhouding en samenwerking tusschen hem en den pas toor der parochie steeds moge blijven zooals zij geweest is tijdens het pastoraat dei Eerw. voorgangers van pastoor v. d. Berg. Het zou der gemeente ten zegen strekken. In eenvoudige welgekozen woorden dankte pastoor v. d. Berg voor de vriendelijke woor den des burgemeesters en beloofde de voet sporen zijner voorgangers te zullen drukken. Nadat nog het woord was gevoei-d door den Hoogeerw. Deken en het hoofd der sehool, den heer Barnhoorn, werd onder ge zellig samenzijn de kennismaking voortgezet. Assendelft heeft nu weer een geestelijken herder. Moge de goede God aan pastoor v. d. Berg de noodige krachten en de noodza kelijke opgewektheid schenken om te ijveren en te werken voor den bloei der parochie van St. Odulphus te Assendelft, tot in leng te van dagen. Een „ad muitos annos" voor Pastoor van den Berg. HEEMSTEDE. Hedenmorgen heeft aan den Hoeren weg nabij Oud-Berkenrode een doodelijk onge luk plaats gehad. De 55-jarige Jan Luyten, vroeger wonende aan de Zomervaart, doch tegenwoordig, waarschijnlijk verblijf houdende in logemen ten te Haarlem, kwam hedenmorgen voorbij Oud-Berkenrode aan den Heerenweg. Werk lieden zijn daar bezig nan cl en achterkant een huis geheel of gedeeltelij: af Ie breken»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2