Wandelschoentjes. W. 2~weehuijs en. ar te]jorJs afraai- 27. feJef.ma Tennisschoenen, STADSNIEUW S NIEUWS UIT OEN UITREK. Verkoopingen, Boel huizen, enz, Sport en Wedstrijden. VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN R. K. BIJZONDERE SCHOLEN. Hedenmorgen werd in café „Brinkmann" Groote Markt te Haarlem, de 85ste alge- mee ne vergadering gehouden van de vereeni- ging van Hoofden van R. IC. Bijzondere Scho len. .Vooraf was in de Kerk van den H. Joseph aan de Jansstraat om 10 uur eene H. Mis opgedragen voor de overleden leden der ver- eeniging. .Vele ledeji waren daarbij tegen woordig. Om ruim elf uur opende de voorzitter, de heer M. L. van Gemert, te Heemstede, do vergadering met een zeer hartelijk en zeer enthousiast woord van welkom. Herinnerd werd aan het streven der vereeniging en aan verschillende feiten het vereenigingsleven ra kende. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onder dank aan den steller, den heer P. C. A. Hendriksen, goed gekeurd. Het verslag en de verantwoording van den penningmeester, dat hieraan plaats had, liep vlot van stapel en werd goedgekeurd. De penningmeester werd onder dankzegging ge dechargeerd. Ten slotte verkreeg de heer Chr. "Wesse- ling Mzn., te Seheveningen, het woord om een inleiding te houden over „Concentratie der leerstof". Spreker vangt zijn rede aan met een histo risch overzicht. Bijna 200 jaar geleden weid het woord concentratie voor 't eerst als pae- dagogische term gebruikt; toen had het een heel anderen zin dan nu; men bedoelde er mee: inkrimping, beperking der leerstof. Bij Jacotot vinden we voor 't eerst concen tratie in den zin van: rangschikking der leerstof van alle vakken om een middenvak. De concentratie werd echter pas tot systeem 5n de Zillersche paedagogiek. Ziller bracht de theorie van Herbart in praktijk: uit het weten stamt het willen. Hoofddoel van het onderwijs was voor de Herbartianen de vorming van een zedelijk karakter, bestaande in „een doortastende, bij alle doen en laten gelijkmatige, de onderge schikte belangen en wenschen zooveel mo gelijk sparende, een echt zedelijke zelfbe- heersching" of korter: een harmonieus ge heel van strevingen. En daar het streven vol gens Herbart stamt uit het weten, zal het zedelijk karakter, het harmonieus geheel van strevingen, zijn oorsprong moeten vinden in een harmonieus geheel van kennis. Waartoe Ziller meende te kunnen geraken door zijn z.g. ethische concentratie. Vakken als vertellen, gewijde en profane historie, vormden van zijn leerplan het middelpunt of liever de as en daaromheen werd de leer stof der andere vakken gerangschikt. Zoo begroeten we in de ethische concentra tie de eerste ernstige poging om het school onderwijs systematisch dienstbaar te maken aan de godsdienstig, zedelijke opvoeding. Jam mer, dat wij, Katholieken, die poging niet kunnen steunen: de psychologische grondslag van het stelsel is valsch. In schijn vertoont liet systeem-Herbart-Ziller overeenkomst met de leerwijze van Christus. Die ook van ver tellingen uitging; inderdaad echter staat het diametraal tegenover die leerwijze, omdat het ide zaakkennis geeft na de vertelling, terwijl in de methode van Christus de zaakkennis aan de vertelling voorafgaat. Om deze en andere redenen heeft de ethi sche concentratie weinig aanhangers meer; maar in zooverre heeft ze nuttig gewerkt, dat zij velen de oogen geopend heeft voor do nadeelen van de onnatuurlijke, vaak onnoo- dige verbrokkeling der leerstof en de voor- dieelen van een nauwe verbinding der ver schillende leervakken onderling. De ethische concentratie is een voorloopster geweest van de z.g. oombineerende concen tratie, welke eigenlijk niets anders is dan een consequente toepassing van de verschil lende associatiewetten en dan ook bijna door niemand bestreden wordt, zoolang ze niet in overdrijving vervalt. De oombineerende concentratie wil, overal waar het op natuur lijke, ongezochte wijze geschieden kan ver band leggen tusschen de onderwerpen van ver schillende leervakken; zij wil vooral tusschen de onderwerpen van historischen, aardrijks kundigen en natuurkundigen aard het associa tief verband brengen, dat ook buiten de school bestaat. Spreker maakt met eenige voorbeelden dui delijk, dat bijna ieder ding uit onze omge ving drie elementen bevat: een historisch, een geographisch en een physisch element: het is er niet altijd ge wees'r, zooals nu, het komt ergens vandaan en het heeft physische eigenschappen. .Verder toont spreker aan, dat de reden, waarom de .wetenschap die elementen van elkaar scheiden moest, de overstelpende hoe veelheid der feiten in vakken splitsen en groepeeren moest, niet bestaat voor de lagere school. De student aan de universiteit volgt d© college's in één vak; de student op de lagere school volgt alle college's in alle vak ken, dat is heel wat anders. Daarom handelt de lagere school verstandig, als zij zorgt voor associaties, die ide leerling ook ontmoeten zal, wanneer hij de wereld ingaat. In die we reld immers zijn de rivieren, de spoorwegen, ide grondsoorten, de middelen van bestaan en de voortbrengselen niet in één geogra- phisch museum bijeengebracht; in die we reld staan niet alle planten en "dieren op een rijtje; in die wereld vindt men niet alle his torische overblijfselen chronologisch geordend in kasten tentoongesteld. De lagere school zal dus in waarheid voor het leven vormen, wanneer zij zooveel mogelijk het verband van tijd, plaats,, enz., ontziet, dat tusschen de behandelde dingen bestaat. Spreker werkt eenige voorbeelden van com- bineerende concentratie uit, om aan te too- Uen, hoe verbazend gemakkelijk dé behan delde denkbeelden zijn tioe te passen. Ts in het uur voor aardrijkskunde Zeeland behandeld, dan komen in het uur voor plant on dierkunde aan de orde: de aardappel of de korensoorten of de oester; in het uur voor natuurkunde: iets over zetmeel en glu tine; in het uur voor geschiedenis: St. Wil- librord op Walcheren of de tocht van Mon- dragon naar Zierikzee of De Ruyter, al naar het tijdvak, waaraan men tos is; in het uur voor schrijven: „Luctor et emergo", enz. Is de aardrijkskunde van De Rijnstreek in Duitschland aan de beurt, dan behandelt men bij de natuurlijke historie de druif, bij de natuurkunde het mijnbedrijf, bij de geschie denis b.v. den inval van Frankrijk, Munster en Keulen in 1672, enz. Spreker verwijst ten slotte naar het leer plan in het Handboek der Zielkunde, door Prof. Aengenent. en door hem in 't licht, ge geven. De spreker oogstte zeer veel bijval, ter wijl een prettige gedachtenwisseling over het behandelde onderwerp ontstond. Nadat nog het uitkeeringsfonds vergaderd had werd gepauzeerd. Onmiddellijk na de pauze werden de mede- deelingen van het Bestuur ter kennis van de leden gebracht. De voorzitter deelde mede dat, wegens om standigheden, waardoor Z. D. H. den bis schop buiten de stad vertoeft, Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom en eere-voorzitter der vereeniging tot zijn spijt niet ter vergadering tegenwoordig kon zijn. Verder deelde de voorzitter mede dat in een bestuursvergadering met den ©ere voorzitter een grondige bespreking heeft plaats gehad over het Godsdienst-onderwijs op de R. K. Scholen. Volgens den voorzitter is het resultaat dier besprekingen, dat een a.1- geheele ommekeer is te verwachten in dit godsdienstonderwijs, dewelke dit onderwijs zeer ten goede zal komen. Verder zal opgericht worden, zoo deelde de voorzitter mede, een Algemeene Keurings commissie voor boeken, platen, leermiddelen enz. ten gebruike van R. K. Scholen. Tot nu toe was op de te gebruiken leermiddelen weinig controle. De keuringscommissie zal be- vorderen, naar verwacht wordt, dat de op j de R. K. scholen gebruikte leermiddelen kun nen wedijveren met de beste. De keurings commissie zal vermoedelijk bestaan uit een I religieusen en één leeken-onderwijzer uit ©lk bisdom van ons land, met aan hun hoofd een geestelijk adviseur. Verslag werd gedaan van de vergadering der vereen, tot Bevordering van Schoolopvoeding. De voorzitter deelde nog mede dat twee nieuwe leden zich hebben aangemeld n.l. de heeren P. Heilker, te Haarlemmermeer en L. J. A. Fissoher, te Lutjebroek. Dan memoreerde de voorzitter in treffende woorden de nagedachtenis van den overleden voorzitter der Vereen, tot Bev. van R. K. onderwijs in het bisdom Haarlem, Mgr. H. L. Sloots, en herdacht diens vele verdiensten voor het onderwijs. Ten slotte besprak de voorzitter nog 'de vereeniging „Sint Bavo" bond van R. K. Schoolbesturen. Hij prees zeer de stichting) van dien bond en verwachtte er van dat meer eenheid van handelen een der goede vruchten er van zou zijn. Na deze mededeelingen zou de vergadering nog voortgezet, worden met eene inleiding door den heer Badoux te 's Gravenhage over: „Een concentratie-leermiddel". Als laatste punt kwam op de agenda voor de rondvraag en sluiting. NOORD-HOLLANDSCHE SCHIET- BOND. Begunstigd door prachtig weer, werd Zon dag de laatste wedstrijddag gehouden van den provincialen wedstrijd. Met muziek trokken de schutters naar het schietterrein, vanwaar zij na afloop van den wedstrijd eveneens met muziek naar hotel Toelast werden geleid. Daar werd gehouden een schuttersmaaltijd, waarbij menige welklinkende speech werd afgestoken. De prijzen werden 's avonds door den heer Pool, voorzitter van de Scherpschuttersver. „Hoorn" uitgereikt, die zulks op zeer voor treffelijke wijze deed. Een hijzonder woord moesten de schietver- „Gen. van Merlen" en „Gen. Joubert" in ont vangst nemen, zij waren respectievelijk de le prijswinnaars op groot geweer en buks. Niet minder vond de heer Pool steeds een hartelijk woord voor de overige prijswinners. De voorloopige uitslag is als volgt: Korps geweer N. 95: lo prijs. Gen. v. Mer len, Haarlem, 204 p.; 2e prijs Gen. Joubert, Overveen, 197 p.; 3e prijs Voor Vaderland en Koning, 197 p.; 4e prijs Bloemendaal Com mando, Bloemendaal. Korps buks: le prijs Gen. Joubert, Over veen; 2e prijs Scherpschuttersver. „Hoorn", ts Hoorn; 3e prijs Voor Vaderland en Ko ning, Haarlem; 4e prijs Samboo, A'dam. Personeel geweer N 95: le prijs F. F. Hck- ker, Overveen; 2e prijs J W. Boon, Haarlem; 3e prijs Gerard Luijckx, Amsterdam; 4e prijs Spaander, Hoorn; 5e prijs Th. Kerstel, Haarlem; 6e prijs P. Roozen, Overveen; 11e prijs P. J. Hekker, Overveen; 13e prijs v. Dort, Haarlem; 15e prijs Sansenthaler, Haar lem; 17e prijs D. C. Houtgraaf, Bloemendaal; 22e prijs T. H. Kemp, Haarlem; 25e prijs B. J. Bots, Haarlem; Personeel Baks. le prijs Hoogestein, Bloemendaal; 2c prijs H. J. Bouman, Haarlem. Vrije Baan Buks. Ie. prijs F. P. Hekker, Overveen; 2e prijs P. J. Hekker, Overveen; 3e prijs P. Roozen. MEISJESSCHOOL VOOR M. O. 5-j. CURSUS. Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen tot de lste klasse: A. Bartelink, S. Barucb, C. M. Blom, E. van den Bosch, A. A. Bou wens, A. E. Cnoop Koopmans, Ph. M. Cohen, C. M. Deutekom, C. Dinger, E. M. van Dor sten, W. L. Dozij, E. Ferf, M. H. Hengeveld, W. P. de Jong, B. V. de Kruijff, A. M. van Lennep, C. M. Lenting, J, J. Machielse, A. E. J. Meinesz, M. R. van der Meulen, A. van Niftrik, J. A. M. Nijboer, H. B. van Olst, P. J. A. Pilaar, A. Prins, J. Rahusen, C. A. Schepers, S. Ph. A. Schreuders, G. Teensma, B. Veltman, Cb. L. Wilkens, M. Ziegeler, C. van Zijverden. Voorwaardelijk: M. Florjjn. Tot de 2e klasse: G. J. Maclaine Pot, L. Stork. SPAARNDAM. Raadsvergadering. De raad dezer gemeen te zal een vergadering houden op Woens dag 16 Juli, des 's-avonds te 8 uur. de onder werpen ter behandeling zijn: 1. Geloofsbrie ven benoemde Raadsleden. 2. Ingekomen stukken. 3. Regeling keuringsdienst met Haarlem. 4. Gratificatie politie wegens as sistentie feest. 5. Beslissing aansluiting Haarlemsehe waterleiding. 6. Demping ge meentevaart hij den Nieuwen Rijweg met grondverkoop. 7. Aanbieding Gemeentereke ning 1912, met af- en overschrijving, Suppl. Begrooting 1913. 8. Schuur bij de Dokterswo ning ad 1000.9. Wedde v. d. Opzichter en pensioen veldwachter. 10. Reclames Plaatse lijke belastingen 1913. VELSEN Aanbesteed. Door het gemeentebestuur van Utrcht is aanbesteed het aanleggen van- rio- leering, bestrating enz. in geprojecteerde straten tusschen de Prins Hendriklaan en den Abstederdijk met aansluiting aan het Wilhelminapark. Laagste inschrijver was W. J. C. v. Haaren, Velseroord, voor 39,637. HEEMSTEDE. Een feestgids. Wij ontvingen een sierlijk uitgevoerde feestgids van de feesten op Don derdag a.s. alhier te houden bij gelegenheid van de openstelling van het Wandelbosch Groen endaal en der herdenking van Neer- lands onafhankelijkheid. Het fraaie boekje is een gemakkelijke leid draad bij de vele en afwisselende feestelijk heden, die Donderdag alhier zullen plaats hebben. Het programma is met zorg samengesteld: er is voor afwisseling gezorgd. Te half drie wordt het wandelbosch offi cieel geopend met een rede van den burge meester Jhr. Mr. D. E. van Lennep, waarna de verschillende fesetelijkheden een aanvang nemen. De Chr. Zangvereeniging „Ex Ani mo", de harmonie „Eensgezindheid" en „St. Michaël" de R. K. Vereeniging voor Volks zang en het E. S. M. Fanfarekorps verleenen hunne medewerking. In de feestgids zijn de teksten der liede ren opgenomen, zoodat dit hoekje van groot nut zal zijn hij het volgen van de feesten, vooral door het kaartje dat er in is opgeno men. Het werkje is uitstekend verzorgd door den heer Sehellekens, alhier. HA ARLEMM E KMEER. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente zal een openbare vergadering houden op Vrijdag 18 Juli 1913, des voormiddags ten half 10 uur precies. De agenda vermeldt: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1912. 3. Aanbieding rekening burgerlijk armbe stuur dienst 1912. 4. Onderzoek geloofsbrie ven der nieuw-gekozen raadsleden. 5. Ver zoek om concessie voor gaslevering in do buurtschap hij Halfweg. 6. Voorstel tot vast stelling van een reglement voor het burger lijk armbestuur, in verband met art. 89 van de nieuwe armenwet. 7. Rondvraag. VERKOCHT. HAARLEM. Uitslag der veiling van onroe rende goederen in het Verkooplokaal „de Gou den Leeuw" op Zaterdag 12 Juli j.l. 1. Een Bouwterrein aan de Nio. v. d. Laan- straat, gr. 1 A. 20 cA. 29 Acht naast elkander gelegen Bouwter reinen aan de Stuverstraat als volgt; 2. Groot 1 Are 25 O.A. 3. Als voorgaand. 4. Idem, 5. Idem. 6. Idem, 7. Idem. 8. Idem. 9. Groot pl.m. 2 A. Perceelen 2 tot en met U gecombineerd. Joustra f 13330. 10. Een Bouwterrein aan do Garenkokers- kade groot 1 A. 17 o.A. 11. Als voorgaand groot 1 A. 25 o.A. Perceelen 10 en 11 gecombineerd. A. Zonnevelt f 2855. 12. De Grond en Loodsen gelegen achter de voorgaande perceelen en uitkomende aan do Garenkokerskadc met een toegang broed pl.m. 2 M. en aan de Nioolaas van der Laan- straat met een toegang breed pl.m. 1.80 M, ter grootte van pl.m. 14 A. 74 c.A. A. Zonnevelt f 2520. 13. .Ter AmotieHet steenen gebouw, staan de op de perceelen 29 en 12. A. Zonnevelt f 2050. Perceelen 1 tot en met 13 gecombineerd!. 14. Ter Amotie: De Houten Remise aan de Rozenstraat. 15. Ter Amotie: de Houten Hulpstal aan de Rozenstraat. J. Machielse f 737. Perceelen 14 en 15 gecombineerd. 16. Een Woonhuis met- stal en groot ter rein met wagenloods en schuren aan de Brou wersvaart en Kousebandslaan, Get. No. 58A. F. J. Kloos f 7350. nierbede aan de Adriaan Loosjesstraat, get. 17. Een Woonhuis erf en tuin te Haarlem- No. 5. 18. Een Woonhuis en erf met tuin naast het vorige perceel, get. No. 3. 19. Een Winkel- en Woonhuis en erf met Schuur en tuin, aldaar, aan de Teding van Berkhoutstraat, get. No. 14 en 14rood en aan de Adriaan Loosjesstraat get. No. 1. Perceelen 17 tot. en met 19 gecombineerd. Perceelen 17 tot en met 22 met uitzondering van perceel No. 19, hetwelk uit de hancl verkocht is, zijn opgehouden f 13135. 20. Een Woonhuis en erf met tuin als voor gaand, get. No. 16. 21. Als voorgaand, get. No. 18. 22. Als voorgaand get. No. 20. Perceelen 20, 21 en 22 gecombineerd.. Perceelen 17 tot en met 22 gecombineerd. 2328. Zes Huizen, waaronder 2 Winkel huizen, elk met afz. opgaande Bovenwoning te Schoten, als 23. Aan de Dr. Ley'dstraat, get. No. 3. W. C. Lasschuit f 3225. 24. Als voorgaand, get. No. 5. W. O. Lassohuit f 3300. 25. Idem No. 7. J. H. Romein f 3350. 26. Idem No. 9. Opbroek f 3315. 27. Idem No. 11. N. Oobelens I 4575. Perceelen 23 tot en met 27 gecombineerd, 28. Aan dé Gen. Cronjéstraat, get. no. 141,' G. J. Wielders f 3000. 29. Een Huis, ©rf en tuintje aan de Turf markt, get. No. 30. Uit de hand verkocht. 30. Een Woon-Winkelhuis en erf aan de L. Raamstraat, get. No. 4. 31. Een Huis en een Pakhuis en erven aan de Wolstraat, get.. No. 21, huis en No. 19! pakhuis. J. N. v. d. Weiden f 3160. 32. Een Woonhuis en erf met tuin aan de Barendschestraat, get. No. 44. Geukcrs f 2125. LEVASSEUR TE AMSTERDAM. Levasseur heeft Zaterdag en Zondag schit terend te Amsterdam gevlogen. Zooals men weet was hij door het bestuur van En tos is geëngageerd om eenige tochten te doen. Vele duizenden aan de beide zijden van het IJ waren getuigen van de prachtige demon stratie, door den watervlieger. Over de vlucht van Zaterdag schrijft het Alg. Hbld. het vol gende: Lang duurden de voorbereidingen; de mo tor moest heelemaal uit elkaar en dat eischto veel tijd. Maar om half vijf was 't klaar. De machine werd uit het kanaal gesleept en bij den uitgang daarvan tegenover de Houthaven losgegooid. Levasseur zette denj motor aan en vloog met een 50 k 60 K.M, snelheid over het water voort. Tot vér voorbij! de En tos dan terug en omstreeks voor Zo merdijk Bussink ging Levasseur omhoog. Hij; beschreef vele ronden boven het IJ en het Entoe-terrein. Telkens probeerde hij te lan den, maar de vele schepen die alle in den! weg lagen beletten dit. En de havenpolitie! en de pohtie konden ze blijkbaar niet ver ge noeg terug drijven. Maar eindelijk1, na 18 minuten vliegen lukte het; dwars over Zo- merdijk Bussink kwam hij neer op het wa ter. Een angstig moment! Maar Levasseur! behield zijne koelbloedigheid en wist met veel behendigheid juist tegenover de brug vaat. dien Singel te draaien en terug te koeren naar die Entos. Daar stopte hij prachtig vlak voor. Een buitengewone prestatie. Natuur lijk werd Levasseur door de duizenden harte lijk toegejuicht. Ook gisteren heeft levasseur wederom ge vlogen. De belangstelling was nog veel groo- ter dan Zaterdag. De stoombooten en de spe ciale booten naar Entos zaten reeds langj voor half vijf, het uur, waarop bepaald was, dat gevlogen zou worden, tjokvol. Op EntoS zelf was het eivol en een drukte van belang. Om kwart voor zes door den ongunstigen wind kon het niet eerder maakte Levas seur een prachtige vlucht van negen minu ten. Bij het neerkomen maakte hij eenige prach tige evoluties op het water. Na afloop werd hij enthousiast gehuldigd door het bestuur vap Entos. In het restaurant Zomerdijk Bussink werd hem een diner aangeboden. Hedenmor gen zou Levasseur naar Hamburg vertrekken. PARIJS-BERLIJN. De aviateur Letort is Zondagmorgen 5 uuf 10 van Parijs gevlogen en kwam om 1 uur 10 zonder tusschenlanding te JohannisthaJi bij Berlijn aan. Van Parijs tot Hannoven vloog hij bijna voortdurend in den mist, zoo dat hij soms op een hoogte van 50 Meter vloog. Daarna vloog hij op een hoogte van ongeveer 3000 Meter. OVER DE ALPEN. De aviateur Bieder vloog Zondagmorgen! de Berner Alpen over van Bern naar Mi laan, met een tusschenlanding te Domodoesola, OVER HET KANAAL. Albert (Meijer, die Zaterdag beproefde over, het Kanaal te zwemmen en daartoe deal morgeus van het Admiraliteitshoofd te Do ver vertrokken was, heeft zijn poging na een uur en acht minuten opgegeven. Hij had'1 toen ongeveer 7 of 8 K.M. afgelegd. Daar na kwam hij in een ruwe zee, die hem belette om vooruit te komen. CRICKET. Amsterdam. A. C. C.Haarlem. A. O. C. le innings 96, 2e 61 runs. Haarlem le innings 136, 2e 23 (voor 4 wickets). Haarlem won dus met 6 wickets en 2 runs', drankjes in. Wilt ge "dat beloven, miss? Waarom niet? De zieke moet toch den raad van den geneesheer opvolgen? Ge zoudt mij veel genoegen doen door de stellige belofte, dat ge niets van de ge neesmiddelen van Dr. Brown zult innemen. Vreest ge, dat hij iets schadelijks zou voorschrijven? Ik durf die vrees niet uitspreken, maar voorzichtigheid is hier toch geboden. Wilt ge mij daarom vast heioven, dat ge niets van hem inneemt? Hier hebt ge er mijn hand op; ik zal niets van hem innemen, zeide zij, hem de hand drukkende. Als hij een drankje meebrengt, en er op aandringt, dat ge er in zijn tegenwoor digheid van gebruikt, zoek dan een' uit vlucht, en mocht hij aanstalten maken om u zelf in te geven, stoot dan schijnbaar toe vallig tegen den lepel, zoodat het vocht te loor gaat. Dat zal geleuren, mijnheer Parker. Komt. ge vandaag nog eens naar mij zien? Zeker, zeker, miss! Als de directeur bij u komt, hen ik in de nabijheid, en zoodra hij uw kamer verlaten heeft, zal ik bij u komen. Tot weerziens dan! Tot weerziens! Met een vriendelijken glimlach scheidde tij van haar, maar nauwelijks was de deur achter hem gesloten, of de grootste zorg en ongerustheid sprak uit geheel zijn gelaat. Peinzend liep hij in den gang op en neer, eri meermalen scheen het, of hij weer hij Alice wilde binnentreden, doch telkens zag hij daarvan af. Eindelijk besloot hij heen te gaan, en mompelde in zich zei ven: Ik zal waken, maar wee hem, als hij doet wat ik vermoed. De directeur was naar de kamer terugge keerd, waar hij zich gewoonlijk ophield. Hij had weer ziju huisapotheek geopend, en scharrelde met allerlei flesschen en flesch- jes. Ondertusschen mompelde hij halfluid: Tien duizend pond is een mooie som gelds; ik had nooit gedacht, dat die mijn eigendom zou worden. Had ik niet verstan dig gedaan met nog meer te vragen? Mijn bescheidenheid haalt mij overal een streep door de rekening. En het is misschien beter zóó. Als ik voor deze som geweigerd had te doen Avat hij wilde, dan had hij er misschien van af gezien en ik had het mooie zaakje geheel gemist. Intusschen blijft het toch een verwenschte geschiedenis. Ik zou wel willen, dat ik dezen nacht en den dag van morgen in één enkel oogenblik kon laten voorbij gaan. Was het maar gebeurd! Maar het zal gebeuren. Een akte van overlijden voor tien duizend pond sterling. Wie heeft ooit ge hoord van zoo'n groote som geld voor zoo'n stukje papier? Die neuswijze Parker is geen vent voor zoo'n zaak. Maar Dr. Brown is de man, die A'oor zoo'n aardig sommetje zijn kunst Aveet toe te passen. Dr. Brown A-an Worcester, wiens grondige kennis en groote Avetenschap.... ha, ha, ha, die dwazen!.... Ja, de planten-vergiften zijn onbetaal baar in hunne Averting, omdat hun gebruik geer, sporen nalaat in het mensehelijk li chaam. Laat eens zien wat wij hebben. Nico tine! A'oortreffelijk in zijn werking, maar hoe staat bet met het herkennen? 1 Ik las eens in een geneeskundig tijdschrift, j dat een van de veiwloekte scheikundigen een middel hadden gevonden, om er het ge bruik van aan te toonen. Voorzichtig dus, digitaline? Men moet een te groote hoeveel heid nemen om het spoedig te laten werken. 'En hier? Belladonna! dat is het ware. Kom aan, klein fleschje, uw meester heeft de hulp noodig van de krachten, die in je schuilen. Hij nam het stopje van het fleschje, goot iets in een ledig glas en maakte onder toe voeging van nog eenige andere dingen een drankje gereed. Toen hij klaar was, he keek hij het tegen het licht; het drankje was zoo helder als water. Tien duizend pond, mompelde hij met een - duivelschen grijnslach, terwijl hij het fleschje ter zijde zette: Tien duizend pond i sterling. Zorgvuldig sloot hij nu alles weg, stak den sleutel in zijn zak, en ging zijne ge- Avone wandeling in het park doen, waar de patiënten zich vreesachtig voor hem uit de voeten maakten, j Het was reeds bepaald donker geworden, tusschen negen en tien uur 's avonds, toen Dr. Brown hij Alice binnentrad. De kamer i werd door de nachtlamp slechts spaarzaam i verlicht, maar het meisje kon toch duidelijk zien, hoe doodsbleek de directeur was, toen hij zich over haar heenboog om naar haar toestand te vragen. Ik voel mij volstrekt niet erger dan een paar uren geleden, dokter, antwoordde zij op zijn vraag, de rust heeft mij veel goed ge daan. Dan zal dit drankje, wat ik voor u heb meegebracht, het overige doen, om u een goede nacht te verschaffen, zeide hij met be vende stem, terwijl hij het drankje uit zijn zak haalde. Hij zette het fleschje op het ta feltje, naast het bed, maar zijn hand trilde daarbij zoo hevig, dat het waterglas tegen de lampetkom rinkelde. Neem hiervan elk half uur een eetlepel vol, ge zult dan in een zaehten slaap verval len, die u zeer verkwikken zal. Goeden nacht, miss Norman! Door zijne ontroering bracht hij die woor den slechts met moeite nit. Hij beefde over alle ledematen. Het eenige middel, om zijn toestand voor haar te verbergen, was, dat hij heenging; hij sloop dan ook stil weg. Tegen tien uur ging in het gesticht van Dr. Brown alles ter ruste. Het eene licht na het andere werd uitgedoofd tot men einde lijk nergens meer licht zag branden dan in Alice's kamer en in het vertrek van Dr. Brown. Ook Edith sliep. Dr. Parker had zijn ver loofde gerust gesteld en haar afgeraden den nacht wakende in haar bed door te brengen, zooals zij aanvankelijk van plan was. Zoo was dan Alice alleen gebleven en zoo vond Dr. Parker haar, toen hij dien avond om tien uur in haar kamer kwam. Zijn eerste blik viel op het tafeltje, waar het drankje stond; zijn oog klaarde op, het was nog on aangeroerd. Alice was nog wakker en be groette hem met een vriendelijk en glimlach. Ik ben moede, dokter," zeide zij, recht moede, ik moest mijn best doen om niet in slaap te vallen, voor gij kwaamt. Dr. Brown bracht mij een drankje, waarvan hij mij ver. zekert dat het mij een rustigen en verkwik- kenden slaap zou A'ersehaffen, maar gedach- tig aan mijn belofte, heb ik er nog niets van ingenomen. De directeur gedroeg zich ook zoo vreemd, hij was zoo ontsteld, dat ik bang voor hem werd. Dat zal komen van de groote zorg Aroor, uw gezondheid, miss, maar om u geheel ge rust te stellen, moet ik u toch bepaald afra den iets van zijn drankje in te nemen. Ik hel) zelfs iets voor u meegebracht, waardoor ge dadelijk zaebt zult inslapen, als ge het wilt innemen. Och, laat mij met rust dokter, ik zal ook zonder dat wel in slaap komen. Het smaakt toch bitter en walgelijk. Juist zooals u verkiest. Maar ik heb nog iets anders. Een brief! Van wien? Van Walther, ik weet het, laat hem mu zien! Hij is zeker bezorgd over mij. Ik schreef hem dezen morgen dat ge niet wel waart en mijn bode bracht dezen> brief terug. Wilt ge zelf lezen of zal ik hem u voorlezen? O neen, ik wil zelf zien wat h« geschre ven heeft, zeide zij, den brief openbrekende. (Wordt vervolgd). fV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6