DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BLAD. Kort Verslag van te vergaderingen der TWEEDE KAMER. SOCIALIST ISUE KI8ISTERS. STADSNIEUWS. BUVTcNL AND. BINNENLAND. SliiieS©B*lBMiswest 29-3S-33, HaarBem 10EHSDAQ 16 JULI 1914 38ste Jaargang Mo. 887F ABONNEMEN'ÏSPBIJSi fer 8 maanden voor Haarlem /1.S5 Voor de plaatsen, waar een agent ïs gevestigd fkom «ter gem.) .1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 180 Afzonderlijke nnmraer» 0 03 Bureaux «tam Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTT8N» Van I—8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel aieer 10 ot. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Bnitenl ÏQ et. Dienstaanbiedingen 25 et. (6 regela), driemaal voor 50 et eoutant). QTTLDEN bB levenslange ongs- eehiktheid tot werken. Alle betalende abonnê's es dit blad. die In Kef bezit een er verzekeringspolis «Qn, «Un volgem de bepalingen op de polissen vermeld, tegen enrelnldkca verzekerd voor» GULDEN bB GULDEN ba ffifi GULDEN b3 3ULDEN ba verliet van een i al 1 verliea van i i11 verlies van ||j|g 1; TMI band of voet. S U één oog. 1 ifif mI 'één daim. 1# ij vfintam GULDEN bp over lijden, GULDEN ba verlies vnw één anderen vingen. Me nlfkeerfng dezer bedragen wordt gegarandeerd door 3e MnatsetiappB JHollaaJsehe Algemeens VemVeringsbanb*' Ie Schiedam. Uit cummer ..¥#ee bladen. bestaat uit Evenals vorige jaren openen wij voor onze a'oonné's wederom gelegenheid, om zich te en den geveduceerden prijs van 50 cents op iet Kort Verslag te abonneeren. Degenen, die hiervan gebruik wenschen te naken, worden verzocht zich vóór 31 Aug. •s. op te geven en ons het bedrag ad 50 ets. erstond toe te zenden. Alleen abonnementen ie onmiddellijk worden betaald, kunnen réor ons worden opgegeven. Degenen die zich reeds hebben opgegeven, f het vorige jaar geabonneerd waren, her- nneren wij er aan, dat zij zich opnieuw moeten opgeven met betaling van het bo- enstaand bedrag. Na 31 Augustus worden geen abonnemen- 'en meer aangenomen. DE ADMINISTRATIE. AGENDA. 17 Juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Rederijkers. Brongebouw 8 uur Haarl. Mu- iekkorps. Concert. Feestelijkheden te Heemstede. Haarlemsclie Processie naar den Briel. Schouwburg Jansweg Bioscoop- xploitatie Herin. Smits. Voorstellingen. Apoll o-theater Bartel jorisstraat •'oorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt V oorstellingen. Te y Iers Museum Tentoonstelling ■- Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen etaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda- en en R. K. Feestdagen. o- Stel, je hebt een firma, een vennootschap. En nu is het natuurlijk je groote zorg. at die vennootschap bloeien zal, dat ze zoo oed mogelijk bestuurd wordt. Er is uu een directeur te benoemen. De aandeelhouders komen bij elkaar, er ijn verschillende candidaten, en er is onder e aandeelhouders óók een partijtje, die igenlijk alléén aandeelhouders zijn, omdat e de pleitbezorgers moeten wezen van een oncurreerende vennootschap, die niets lie er wil dan u w vennootschap naar den older te brengen. Welnu, de meerderheid van de aandeel- ouders benoemt zoowaareen candidaat an die laatste partij tot directeur! Een, an wien het er duidelijk om te doen is, uit n betrekking voor zichzelf en voor z'n riendjes en voor de coneurreerende firma ooveel mogelijk voordeelen te schroeven, en die niet alleen niets voelt voor de be- angen van uwe vennootschap, maar die er uidelijk en welbewust op uit is om uw fir- 'a, als Jiij de kans ertoe schoon ziet, tegen en grond te werken Een directeur daarenboven, die al van te oren verteld heeft, dat hij den vorm van w vennootschap óók wil veranderen, en dat et met de dividenden voor de aandeelhou- ei's maar eens- uit moet zijn..,. mnf'l'.-"laar zóó iets is krankzinnigenwerk, oept gy uit Men stelt niet aan het hoofd van een zaak .man, van wien bekend is dat liij de zaak leen duldt om er zooveel mogelijk van te "Oliteeren, en die eigenlijk als uitgesproken mddöel heeft, de zaak te ruïneeren! Dat is te gek! Inderdaad, het is al te gek. 'tls eenvoudig pure dwaasheid. Maar tóch gebeurt het! Gebeurt het nóg wel in 's lands regeering, nar nu de socialisten geroepen worden JOr de liberale anticlericaliteit, om mede ;t land te besturen en mede te zetelen in 't allerhoogste bestuurscollege, het Kahi- -C om raadslieden te zijn der Koningin an de Koningin, die zij volgens hun leer beginselen zoo spoedig mogelijk willen 'l'Jagen en. afzetten t Inderdaad, het is dwaas, en ergerlijk Maar met de liberalen is het daartoe dan toch eindelijk gekomen. Uit pure clericalen-haat worden in ons vaderland (de leuze „ons protestantsche va derland" schijnt afgedaan, nu men de Polak ken en de Kleerekooper's uitnoodigt om raadslieden der Kroon te worden!) de man nen die haat zwoeren aan het koningschap en de maatschappij willen ondersthoven kee- ren, beleefdelijk uitgenoodigd om verant woordelijke Ministers van Hare Majesteit te worden Dat van liberale zijde niet wordt begrepen, hoe daarmee liet fundament onzer maat schappelijke organisatie, de grond waarop hot koningschap en ons dierbaar Vorsten huis rust, wordt ondermijnd on afgebroken.... het is inderdaad een raadsel. 't Mooist, of liever het ergerlijkst van al les is hierbij, dat de vraag, of dit kruiperig aanbod van de liberalen zal worden aan vaard, besproken en heslist zal worden in een „partij-congres". De heeren diamantbewer kers en de roode onderwijzers, mitsgaders heetgebakerde onderwijzeresjes en fel-haten- de fahrieks-opruiers (men weet, eigen lijke werklieden komen er op die congres sen van de S. D. A. P. zoo ongeveer niet: de „heeren" heslissen er!) zullen zoowaar te be sluiten hebben, hoe in de eerstvolgende jaren Harer Majesteits verantwoordelijke regee ring zal worden gevormd, een taak die des te dwazer is naarmate deze menschjes min der verantwoordelijkheidsgevoel, minder po litieke kennis, minder inzicht in de algemee- ne staatsbelangen, en méér verwaandheid bezitten! En de liberale partijen, die zich immers op „het intellect" zooveel laten voorstaan, hebben de crisis 0P te schorten, hebben ge duldig te wachten, totdat over deze liooge staatszaak Jan Rap en zijn maat is „geraad pleegd". Inderdaad, het is droevig en ergerlijk. Wat dat „congres" ook besluite, of biet Troelstra en nog een paar volksmenners per missie zal geven om zitting te nemen in een ministerie, dan niet, dat alles is eigenlijk van minder belang. Wij wenschen oprecht, dat het nu maar eens kome tot socialistische ministers! Ophouwen, voor het volk werken en iets doen, dat zullen die heeren dan moe- ton vertoonen. En niet komen met praatjes dat ze nfet kunnen: ze zijn inderdaad, het blijkt uit geheel den loop der gebeurtenis sen, almachtig in deze dagen, en de liberalen huigen zich deemoedig voor de kleine groep aan de uiterste linkerzijde Doch nog eens, of Troelstra Minister der Koningin wordt of niet, het is eigenlijk van geen beduiden meer. De schande, dat Hare Majesteit onze ge ëerbiedigde Koningin wordt bedreigd met „raadgevers" wier beginselen inhouden: Hare zoo spoedig mogelijke afzetting en verdwij ning van het koningschap, een geheelen, re volutionairen ommekeer der maatschappe lijke orde, die schande is nu al over ons vaderland gekomen door dit „aanbod" van drie portefeuilles aan ..de socialisten.... verder natuurlijk de Pothuizen, de Polakken, de Kleerekoper's, de Miranda's, eigenaar dig genoeg meerendoels zonen Israels of af vallige Katholieken! - Enfin, in de Kamer is het tegenwoor dig al net zoo. Gisteren hebben dan de eerste Statenzit- ting gehad, waarin deze nieuwerwetsehe „staatslieden" natuurlijk het groote woordj voerden. D'r kwam geen eind aan! Voor zoover onze lezers erin belang stellen, is een verslag in dit blad te vinden. Maar de eerste gevolgen zijn al niet uit gebleven De socialistische „Nederlandsche vereeni ging tot afschaffing van alcoholische dran ken", die meedoet aan roode en blauwe Mann en Dinsdagen, kreeg b.v. een vette subsidie,' die door de Pothuizen, Gerharden en verdere roode broeders op luidruohtigen toon werd verdedigd. Die vereeniging houdt mèetingen die na tuurlijk voor onze Christelijke drankbestr ij- Idersvereenigingen nietbruikbaar zijn (die hebben zich nog niet tot het algemeen stand punt „opgewerkt", zeide zekere meneer Prins, als we ons niet vergissen iemand uit Zaan dam, zoo arrogant mogelijk!) en krijgt voor zoo'n half-socialistische meeting f 500.sub sidie uit de, provinciale kas! En of professor van Hamel, een onverdacht liberaal, nu al zeide dat hij wel eens wou weten of al dat geld werkelijk aan propaganda voor de alco- holbestrijding wo'rdt uitgegeven de ra dicaal-socialistische heeren stopten aan hun vrienden de f 500.lekkertjes toe! Zooals het daarbij ging, ging het overal. Onder eindeloos gepraat natuurlijk, waarbij alle Miranda's, Pothuizen, etc. hun duit in het zakje gooiden. Het bleek intussehen, 'dat subsidie's voor de bevriende en verbonden clubs en vriendjes de hoofdzaak zal woc.-.n van wat het heir- legcr sociaal-democraten in ouze Staten uit voert! Zie b.v. boe ze het door socialisten opgerichte „Amstérdamsoho kindersanato rium" waar van de 70 bedden, slechts 29 bezet zijn, spekken! De liberale heeren kunnen er nog plezier van hebben! Professor van Hamel, lid van Gedeputeerden, heeft dat gisteren al onder vonden Intussehen willen '/.ij onze vrienden erop opmerkzaam maken, dat ook zij zoo onbe krompen mogelijk voortaan bü de Staten van Noord-Holland maar gaan aankloppen om sub sidie. Ook wij wülen, als er met geld gesme ten wordt ons deel ervan hebben: het hoeft juist, niet terecht te komen alléén in de zak ken van de 1 Mei'-betoogters ►f Ze durven niet. In aansluiting met ions hoofdartikel kan nü reeds gezegd worden, dat de sociaal democraten, zooals te verwachten viel, voor do hun aangebodeft ministerszetels zullen bodan ken. „Het Volk" wringt zich in allerlei bochten, om in lange artikelen aan de regeeringsver- antwoordelijkheid die de S. D. A. P. op zich heeft geladen, te ontsnappen: 't wordt nu zelfs „orthodox-Marxistisch", en „concessies aan de bestaande maatschappelijke orde" zijn nu opeens uit den boozel .Och arm, (die verantwoordelijkheid! Het „uitzonderingsgeval" dat volgens een ,of ander socialistisch Concilie er wezen moet, wil men socialisten aan de regeering zien deelnemen, is er nu niet, zeggen de heeren. Wanneer dan wel? Zoo ooit, dan kunnen de rooden nü alles krijgen wat ze hebben wil len, nü alles tot stand brengen wat ze be loofden! Maar ze durven niet. Ze blijven liever de drijvers dan leiders. Ze critiseeren liever, en breken af, dan dat. ze zélf opbouwen! Het volk het arbeidersvolk zal dat alles inzien en begrijpen waar het den socia listen om te doen was bij de verkiezingen en wat te denken valt van de groote liefde voor het volk dat het toch o zoo veel beter zou krijgen als het eerst maar een sociaal democraten stemde en koos! Daar zijn ze nu, oppermachtig!En wat doen ze De gevolgen Onze Noord-Hollandscihe Provinciale Staten zitten, dank zij de hulp dei1- deftige liberalen tegenwoordig vol sociaal-democraten. ,We treffen er den godloochenaar Gerhard aan, en Haarlemschs Alledagjes fóo. 894. NARIGHEID. Een bioscoopdirecteur hier ter stede laat onder het vertoonen van zijn films soms door een pianist, soms door een paar strijkers, wat muziek uitvoeren. Natuurlijk is hier de muziek volkomen bij zaak. De film is het, waarvoor men komt, en de muziek dient zoowat. alleen, om do stilte te vullen, de vroolijkheid erin te houden, en het ratelen van den bioscoop niet te hooren. Zóó althans neemt een ieder het op.... Behalvedo meneer van de auteurswet! Och ja., die auteurswet! Je ïhoogt n.l. geen „Muziekstuk" meer spe len van een componist of je moet er voor betalen. -Iets wat we, Avaar het concerten cn muziekuitvoeringen geldt, met volledige instemming goedkeuren. Maar er is een grens. Als een Bioscoopdirecteur bij z'n films op een piano laat tjingelen of een paar violis ten' engageert, en er loopt eens een marsch of een Avals onder door, naar de vertooning is, of een stukje van een opera als het zoo te pas komt, wel, dan strijdt het toch tegen elk gezond verstand om zoo iets een „muziekuitvoering" te noemen! En Ave noemen het „narigheid", als de goed bedoelde Auteurswet tot' zulke pietlütterige dingen aanleiding gaat' geven. Het geval hierboven is hier tor stéde al gebeurd, (de „narigheid" is in vollen gang, er komen zelfs processen en vervolgingen.... Is het niet akelig? o— HOE ZIT DAT? Onder 'dit Opschrift Schrijft ae Stads-Edi- tie der O. H. O. het volgende: Artikel 203 der lalgemeene politie-veror- dening luidt: „Met boete van ten hoogste f 25 wordt gestraft iedere werkbaas of werk man, zoo hij langs straten of wegen eenig gebouw, muur of getimmerte, op een hoogte van meer dan 2 Meter boven den beganen grond, bouwt, herstelt, verandert of afbreekt, of doet opbouwen, herstellen, veranderen of afbreken zonder voor het perceel, na voor af verkregen vergunning, een schuthok zoo danig is geplaatst, dat afvallend puin dc voor- biiffa.narers niet kan (treffen. Waar door den werkbaas ten genoege van B. en W. wordt aangetoond, dat op andere wijze alle gevaar voor voorbijgangers is voorkomen, kunnen B. en W. ontheffing verleenen van de in dat artikel omschreven verplichting." Aan die bepaling wordt strikt de hand ge houden zoolang het particuliere bouwers be treft. Schuthokken met schuifdeuren, valsteigers en schuine valplankcn daaraan, ze moeten tot in de puntjes in orde zijn. Doch nauwelijks bouwt rijk of gemeente of men ziet afwijkingen en niet zoo gering. Zoo b.v. nu bij het huis in de Kruisstraat. Daar Avordt'de gevel van de verflaag ontdaan waarbij men gebruik maakt van zoutzuur en andere bijtende stoffen. Daar valt allerlei rommel naar beneden die den voorbijgangers kunnen treffen, maar van een schuthok is daar niemandal te zien. Daar wordt de muur gevoegd, doch het gevaar voorkomen voor bijgangers te treffen door vallende kalk ge schiedt daar niet. Daar alleen een paar palen in den grond nog wel, daaraan een paar Üwarspalen, daarop een paar planken waarop de Averklui hun arbeid verrichten, meer niet. En hoeveel er daar valt., 'dat letsel kan toebrengen kan ieder die er voorbij gaat zien. Er is meer. Wanneer een particulier bouwt, heeft hij' de verplichting zorg te 'dragen, dat dagelijks het gevallene buiten het schuthok wordt weg geruimd. Maar, aan het hir's in de Kruisstraat schijnt dat er niet on aan te. komen. De toestand daar heeft meer van een vuil nisbelt, was dit heden, gisteren, zelfs op Zon dagen, dan. van een hoofd verkeersweg. Hoe z;t dit toch? Bestaat de verordening alleen voor particu liere huizen o? vatten daaronder ook de niks en gemeentegebouwen GLADIOLUS-TENTOONSTELLING. Vanwege de Gladiolus-Vereeniging zal op 01 Juli en 1 Augustus a.s. alhier in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging, eene tentoon stelling worden gehouden A-an afgesneden bloemen van Gladiolus. Juist heden ontvin gen Avij het programma en hebben met be langstelling daarvan kennis genomen. Met genoegen merkten wij op, dat aan de leden der Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, op vertoon van diploma, de vrije toegang tot de tentoonstelling is gewaar borgd. De inhoud van het programma geeft ons geen aanleiding tot bepaalde opmerkin gen, Avel spijt het ons echter dat daarin geen speciale vraag is opgenomen A'oor de beste Nederlandsche aanwinst. Natuurlijk begrij pen Avij, dat waar pas sedert betrekkelijk korlen tijd de Gladiolus zich in de algemee ne belangstelling van onze kweekers mag verheugen, een speciale vraag in. die rich ting tot eigenaardige moeilijkheden aanlei ding zou kunnen geven; maar waar toch lang niet zonder succes door sommige kwee kers Avordt gezaaid, en het telen van een eigen ras A'an Gladiolus, geschikt voor ons klimaat en bodem, aanbeveling verdient, daar hadden wij een kleine A'i'aag in die rich ting gaarne gezien. Wij twijfelen er niet aan of deze tentoon stelling zal de aandacht trekken en hopen Beer, dat, deze poging met gunstigen uitslag zal worden bekroond. Voor inlichtingen omtrent deze tentoon stelling richte men zich tot den secretaris der Gladiolus-Vereeniging, den heer C. F. V. van Zanten, Casa Cara, te Hillegom, meldt het Weekbl. voor Bloembollencultuur, waar. aan wij dit bericht ontkenen. CVERZIOMT. De drie staten, die gezamenlijk tegen Bul garije optrekken zullen geen wapenstilstand aanvaarden, doch wenschen de vrede op den BALKAN op het slagveld te zien geteekend. Griekenland, Servië en Montenegro stellen harde voorwaarden aan hel; zoo goed als ge heel verslagen Bulgarije, dat door de verschil lende nederlagen zoo goed als geheel machte loos is gemaakt. Zij eiscken de ionderteekening van deze voorwaarden op-het slagveld en mocht Bul garije hiertoe niet gezind zijn, dan zullen zij naar Sofia trekken en in de hoofdstad van het vernederde land zelf aan de Bulgaren de wet voorschrij ven. Griekenland dan ook al in een kroonraad besloten aan Servië voor te stellen den vrede met Bulgarije onder de volgende voorwaarden op het slagveld te tee kenen: 16. afstand door Bulgarije van het door Servië en Griekenland bezette gebied; 2o. ver leening A7an schadeloosstelling door Bulgarije voor de kosten van den oorlog; 3o. schade- Vergoeding <icin de bewoners van de verbrande steden en dorpen; 4o. waarborgen voor eer biediging van leven en eigendommen der Grieken, wonende op Bulgaarsch grondgebied, met vrijheid van goidsdienst en onderwijs; 5o. demobilisatie binnen een vast te stellen ter mijn. De voorAvaarden zijn hard voor Bulgarije, maar het Avas te verwachten, dat men nu dit land de pen op den neus zou zetten! De borbaarsohe wreedheden, waaraan de Bulgaarsche troepen zich hebben schuldig ge maakt en waarvan nog steeds berichten in komen, zullen er ook Avel toe hebben bij gedragen om Griekenland en Servië zoo on verbiddelijk mogelijk te doen zijn. Deze voorwaarden zullen Bulgarije door bemiddeling der mogendheden worden aan geboden. De eenige hoop voor dat land is, dat het met de hulp van Rusland, dat Bulgarije zeker wel beschermen zal, nog eenigszins mildere vredesvoorwaarden zal kunnen bedingen. De verhouding tusschen Bulgarije en Tur kije is nu ook juist niet zoo goed als Bulgarije wil doen voorkomen. De regeering te Sofia meldt, dat de Bulgaar- sche troepen thans het bezette Turksche ge bied oostelijk van de aangewezen grenslijn EnosMidia ontruimen, en dit terrein aan de oprukkende Turksche troepen overgeven. Uit Konstantinopel komen echter heel an dere berichten. De onderhandelingen, die geleid hebben tot ratificatie der overeenkomst met Servië, zijn met Bulgarije afgebroken. De zending van den Bulgaarschen gezant Natsjewitsj naar Stamboel voor de 'ratificatie der A'redespre- liminairen is mislukt; de Porte heeft Natsje witsj den raad gegeven Turkije te verla ten. En de Turksche troepen rukken op, om Bulgarije te bestrijden en zoo mogelijk een deel van het verloren gebied te herwinnen. De toestand is dus juist anders, als Bul garije Avil doen voorkomen. Turkije is het eens met de t e eren woord i are vijanden van de Bulgaren en wil trachten uit den ouderlingen twist tusschen de overwin naars uit den vorigen Balkanoorlog nog eenig voordeel te behalen, door te trachten terug te winnen, wat verloren is gegaan. Van den opmarsch ider Turksche troepen is verder niets vernomen. Bulgarije zal door dit alles ongetwijfeld gehavend uit den strijd komen. Korte Berichten. Bulgaarsche wreedheden, Te Serres zijn meer dan 50 inwoners door de Bulgaren met de bajonet afgemaakt. Bij na de geheele bevolking van Saloniki heeft deelgenomen aan een protestvergadering te- gen de Bulgaarsche gruwelen. Een Grieksclie ovcrAvinning. Na een gevecht van negen uren hebben de Grieken Drama veroverd. De Bulgaren zijn gevlucht met achterlating van 70 Avagenla- diugen munitie. Eeii heiligschenner en brandstichter. Te PAvlllieli, in Wales, heeft de politie de hand gelegd op een gevaarlijk misdadi ger, Alexander Booth Ron geheeten, be schuldigd van heiligschennis en brandstich ting. Voor den politierechter bekende de man, dat hij in verschillende kerken inge broken had, en heel wat buit had gemaakt. Verder bleek nog, zegt de Msb., dat hij gezworen had, om alle kerken, Avaar hij' geen geld vond, in brand te steken; brandde de geheele stad mee af, dan ivas dat een meevallertje voor hem. In elk geval avus liij van plan de schoonste kerken in do hoofdplaatsen op de kust van Wales in brand te steken. Reeds had hij te PAvlIhcli de Salcmkapel in brand gestoken. Hij had zich tijdens den brand onder de menigte ge mengd, die naar de brandende kapel slond te kijken. UIT DE STAATS-C'OURANT. Bij K. B is be.noemd tot rechter-plaats- vervanger van de arr.-rechtbank te Assen, jhr. mi'. H. G. van Holthe tot Echten, adv, en proc. aldaar; toe off. van justitie bij gen. arr.-rechtbank mr. J. O. Roosenburg, thans id. te Eivolle; tot rechter in de arr.-rechtb. te Rotterdam, mr. C. M. de Kuyper, thans subst.-griffier hij gemeld college. Bij K. B. is benoemd tot notaris tc Zwolle, W. A. Moolenbeek, cand.-not. ald.; Bij K. B. is, met ingang van 15 Sept. benoemd: tot betaalmeester te Dordrecht J. P H uit sin a Muiier, thans id. te Middelburg; tot id. te Middelburg J. F. Heemskerk, laatst id. te Groningen. TUSSCHENTIJDSCHE KAMERVERK1E ZING GRONINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overtvegende, dat, ten gevolge van het aan nemen door den heer mr. H. L. Drucker van zijne benoeming tot lid van de EeiMo Kamer der Staten-Generaal, in liet kiesdis trict Groningen eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamei der Staten Generaal, heeft bepaald, dat die 000 400 15 «ma

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1