BB mwmmm Wandelschoentjes. &UY.ZT\Yeehuij£»en. &arteJjorJs Tennisschoenen. DAMRUBRIEK, Letteren en Kunst, ■f fÉlf iüÉ STADSNIEUWS. Beetetszalsen. IMGEZORDEH. 1 1 2 3 4 5 5 6 6 7 8 9 10 10 11 11 12 13 14 15 15 16 16 17 18 19 20 20 21 21 22 23 24 25 25 26 26 27 28 29 30 30 31 31 32 33 34 35 35 36 36 37 38 39 40 40 41 41 42 43 44 45 45 46 46 47 48 49, 50 50 Wit. Zwart. 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 11 12 13 14 15 21 22 23 24 25 31 32 33 34 35 41 42 43 44 45 51 52 53 54 55 61 62 63 64 65 71 72 73 74 75 81 82 83 84 85 91 92 93 94 95 101 102 103 104 105 ui-u -toSiMi-imumaztx n ci-^s jk Voor üeu inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem 14 Juli '13. Mijnheer de Redacteur Beleeld verzoek ik een plaatsje in uw ge acht blad. Herhaalde malen lees ik in uw Courant verschillende beschouwingen over afval van katholieken van den werkenden stand, vooral het afzakken naar Socialisme, het beperken van 't gezin (dit laatste zal misschien onder ons katnolieken niet zoo algemeen zijn, als onder de niet katholieken) en andere voor ons H. Geloof schadelijke zaken.- Er worden dan verschillende oorzaken aan gewezen, maar ik zou nu toch óók wel eens een oorzaak willen noemen, namelijk deze, dat ik uit eigen ervaring weet dat een werk man met een flink gezin van 6 of 8 kinde ren b.v. feitelijk geen voldoend bestaan heeft, al verdient hij gemiddeld f 15.ik zal mij maar niet verdiepen in diegenen die nog minder verdienen, want dat is heelemaal treu rig. Ik kan mij daarom niet begrijpen dat hieraan zoo weinig gedaan wordt, want 't is toch wel zeker dat zwakke katholieken voor al spoedig den moed verliezen, om staande te blijven, wanneer zij altijd moeten tobben om 't bestaan; niets geen weerstand hebben de, en altoos steun vragende in ziekte of tegenslag. Wie zal ontkennen dat zulks geen grooten Invloed heeft op 't godsdienst:g leven'? Daar om hoop ik dat dit mijn schrijven een spoor slag moge zijn, om van katholieke zijde, iets in deze richting te doen, bijv. door oprichting van een fonds voor groote gezinnen of iets dergelijks, voor kinderaftrek bij de Inkom stenbelasting, enz. Hopende hiermede eenig goed werk gedaan te hebben in de katholieke richting en u hartelijk dankend voor de opname verblijf ik hoogachtend uw abonné F. Wij hebben dit stuk niet willen ter zijde leggen. Het teekent 1 „Er wordt niels ge daan", zoo zegt zelfs deze geachte inzender, niet begrijpend dat hij slechts de ontevreden heid-zaaiers napraat, en volstrekt geen acht slaande op het vele dat werkelijk van allen kant gedaan wordt 1 Het is hier niet de plaats om uitvoerig op dit schrijlven in te gaan, doch dit alleen willen we zeggen: dat een werk man met een gróót gezin een tijd heeft waar in hij 't zwaar heeft zijn kroost op te voe den, beamen wij ten volle. Dat is een tijd van opoffering en beproeving, doeh als dc echt-katholieke geest er is komt hij met Gods hulp dien tijd, dank zij ook het vele wat tegenwoordig gedaan wordt om hem bij ziek te, ongeval, nood, in de zorg voor zijn kin deren enz. enz., te ondersteunen, héél wel doorl En als die kinderen groote;- zijn, dankt, menig vader en moeder den hemel dat hun godsdienstig-opgevoede kinderen hen zoo ruimschoots ten zegen zijn! De geachte inzender vergeet bovendien, dat het toch wel heelemaal averechtsch is voor een k a t. h o- liek althans, om zelfs bij tegenspoed of hood, en gestéld zelfs dat er nu werkelijk eens „niets gedaan" werd, den steun én de zekerheid van het II. Geloof weg te werpen! Dat is precies even dom als degenen doen die wanneer de courant eens iets meldt, of schrijft dat hun niet zint, den redacteur niet zijn meening gunnen, maar zeggen: ik zeg de courant op! Daardoor maakt men werkelijk niets beter, en zoo maakt men het ook voor zichzelf en de zijnen niet beter, bij tegenslag of nood zich te werpen in de ar men van de revolut'ormiren, zijn ziel te ver derven en het H. Geloof achter te stellen bij tijdelijk gewinafgescheiden nog daar van dat men wordt bedrogen met allerlei beloften, waarvan een verstandig man kan nagaan dat ze nooit vervuld kunnen wor den! De geachte inzender heeft intusschen goed gedaan eens de aandacht te vestigen op die zuiver materieele oorzaken, die het geloofsverlies en de afglijding naar het socialisme in de hand werken; wij loeren daaruit weer, dat bovenal versterking van het geloof en beter inzicht om trent wat het hoogste is van al, verbetering kunnen brengen! Redactie. den, dat het bestuur met voldoening heeft ge constateerd, dat verscheidene houders van paarden, zoowel luxepaarden als andere, tot afschaffing van den opzeiteugel zijn overge gaan; dat zoowel een te Bloemendaal wonende eigenaar van een span fraaie luxe schimmels, als een expediteur hier ter stede hun paarden zonder oogkleppen gebruiken; dat volgens het vrijwel eenstemmig oordeel der deskundigen opzetteugels en oogkleppen dierenkwellende tuigdeelen zijn, die voor nor male paarden overbodig zijn. Het bestuur verzoekt daarom houders van paarden boven aangehaalde goede voorbeelden te volgen, en hun paarden niet meer met oogkleppen of opzetteugel te rijden, tenzij dit voor een bepaald dier noodzakelijk mocht zijn. REDACTEUR: M. C. van OORT. Alles betreffende deze rubriek te richten aan den Redacteur, Nassaustraat, Haarlem, Telefoon 1434. VOOR DAMMERS EN HEN DIE HET WOR DEN WILLEN. In „Het damsspel", het officieel Orgaan van onzen dambond, merkte ik een artikel op, dat voor onze lezers ook wel van belang zal zijn. ONZE NOTATIE. Onder dit opschrift zullen wij een voor alle dammers belangrijke zaak behandelen cn wel het noteeren van partijen en standen. Het spreekt vanzelf, dat men bij de in voering der notatie het spel tot groote ont wikkeling bracht.. Het werd toen mogelijk partijen van oude meesters te volgen, eigen partijen op papier te brengen om nsw-te spe len, In 't kort stelde het noteeren in staat, te vereeuwigen wat mooi was en de ontwik keling van het spel nauwkeurig te volgen. Logisch vloeit hieruit voort, dat het samen stellen van een deugdelijke notatie van het allergrootst gewicht is. Velen hebben hier aan tijd en kennis besteed, doch het systeem, dat het, verreweg won, is dat, wat wij nog heden gebruiken en wel dat van den Fransch- man Manoury, dat wij nu reeds 126 jaren toe passen. Duidelijkheidshalve volgt 'hieronder de notatie Manoury. Zwart mers 200 dollars waard is, dan wil ik de moeite doen om een systeem uit te denken waarbij men blind kan spelen." Of het laatste Marshall zou zijn gelukt, is aan eenigen twijfel onderhevig. Wij halen dit slechts aan als bewijs, dat ook Marshall voel de, dat iets aan de notatie haperde. Uit dit alles blijkt, dat het zoeken naar een ander systeem wel waarde heeft. Dat men steeds zoekende is, blijkt wel hieruit, dat wij een korten tijd geleden van een Fransohman, den heer Felix Jean een systeem ontvingen, waar door opnieuw onze aandacht op het notatie- vraagstuk gevestigd werd. Beziet eens aandachtig dit diagram. Het dambord voor u nemen en de cijfers zoo op de ruiten plaatsen. Systeem De Haas. Zwart. 'eigen moeten maken. Eerstens het nummer der horizontale lijnen, en dat van het vak. Wil men in dit systeem iets toepassen, dan lijkt ons het volgende wel het allereenvou digste. Systeem de Haas. Zwart. 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38 40 42 44 46 48 50 52 54 56 58 60 62 64 66 68 70 72 74 76 78 80 82 84 86 88 90 92 94 96 98 100 OPZETTEUGELS EN OOGKLEPPEN. Het bestuur der vereeniging tegen het Mis handelen van dieren voor Haarlem en om streken, geeft kennis aan houders van paar- Een zeer eenvoudig systeem. Heeft men wit voor zich, dan is de volgorde juist zooals men schrijft. Verder ziet men dat in de verticale kolom men telkenmale hetzelfde cijfer terugkomt. Bijv. lste kolem 6; 2de kolom 1; 3de kolom 7. Enz. i Er is iets iogisch in dit systeem. S Manoury was een wetenschappelijk man en zoo is ook zijn systeem. Ondanks alle ge noemde voordeelen is het merkwaardig, dat men steeds getracht heeft een beter sys teem te vinden. Ontelbaar is het aantal, dat wij reeds zagen van buitenlanders en Hollan- i dors. Zelfs wiskundigen hebben naar een beter systeem gezocht. Het heeft geen nut hier uiteen te zetten welke systemen men al zoo i samenstelde. Niets was zoo goed als dat van i Manoury. De oude notatie van van Embden moest daarvoor plaats maken. Nu zou men zoo zeggen, houd je bij het goede en zoek niet naar wat anders, j Er is echter nog steeds een groot percentage spelers, dat niet goed noteert, ondanks dc j genoemde voordeelen der notatie Manoury Zelfs spelers die jaren lid eener damclub zijn. Zoo langzamerhand zijn wij er van over tuigd geworden, dat men een zoo eenvoudig mogeliik systeem moet trachten uit te den ken, Een svsteem, dat nog gemakkelijker moet zijn. Wij herinneren ons een 4-tal jaren geleden hierover met. den bekenden schaak meester Frank Marshall te hebben gesproken en deze zeide toen: Wellicht dat het ligt aan jelui systeem van noteeren en letterlijk liet hij toen volgen: „Wel als het den dam- Wit. Doch schrik niet' terug van het nieuwe en evenmin van de grootere getallen. Bestudeert het diagram goed en vergelijkt het met de notatie van Manoury. Het zal u dan opvallen, dat wij de cijfers van Manoury verdubbeld hebben. Hierdoor zijn alle on even getallen uitgeschakeld en heeft menj dus slechts met even getallen te maken. Het ei van Columbus 1 Het is een wet, dat even getallen gemak kelijker voor het bevattingsvermogen zijn dan oneven. O. i. een belangrijk voordeel. Doch van veel meer gewicht is, dat alle getallen der eerste vakken links, (als men wit voor zich heeft) eindigen op 2; bijvoorbeeld: 2, 12, 22, 32 enz. Bij Manoury hebben alle eerste vakken eentjes bijv.: 1, 6, 11, 16, 21. Precies hetzelfde geldt voor de 2de vak ken. Bij ons is elk getal, dat eindigt op 4 het 2de vak. Bij Manoury hebben wij na tuurlijk met 2 cijfers te makken: 2, 7, 12, 17, enz. Wat is hiervan het gevolg? Wanneer men een getal noemt in ons sy steem, dat eindigt op 8, dan weet men on middellijk, dat dit het vierde vak van een lijn moet zijn, bijvoorbeeld: indien men speelt 48—38, dan weet men onmiddellijk, dat dit het vierde vak is op de 5e horizontale rij, daar elke horizontale rij 10 verspringt: 10, 20, 30, enz. Dit systeem heeft in verticale lijn dezelfde voordeelen als dat van Manoury. Wij hebben feitelijk met 5 eenheden te maken. De eerste en twerdfe ko'om bevatten alle tweeën, 'de 3de en 4de kolom vieren, enz. In het systeem Manoury zijn 10 eenheden, bijvoorbeeld: lste kolom zessen. 2de kolom eenen, 3de kolom ze vens enz. Het brengen van de notatie op even num mers, biedt dus alle mogelijke voordeelen, zal o. i. het noteeren vergemakkclijker en minder fouten zullen voorkomen. Wij laten thans het systeem van den heer Felix Jean volgen, een gewijzigd systeem'. Petit van 1865. Gelieve de oorr. part. wat spoediger te bespelen, de tegenzetten wat vlugger in zenden. De letters A, 0 en E zijn aan de beurt van zetten en worden vriendelijk verzocht dit te doen. Op straffe van art H. O. van OORT. Eenvoudiger systeem is o. r. niet denkbaar, wij hebben slechts te maken met 5 cijfers en 10 letters. De volgorde der vakken wordt aangegeven door de nummers van 1 tot 5. Tweede ruit is steeds 2, derde 3, enz. Wanneer men voor zwart zit, levert de no tatie geen moeilijkheden op. De dammers we ten- wel, dat wij bij het analyseeren van partijen steeds wit voor ons nemen, daar de cijfers gemakkelijk zijn te volgen; en het is ook bekend, dat bij het noteeren de mees te fouten worden gemaakt door de spelers, die voor zwart zitten. Dit is licht te be grijpen, als men het diagram van Manoury omkeert. In dit eenvoudige systeem is dit buiten gesloten. De dammers moeten in dit systeem dus getallen met letters leeren en het is ons bekend, dat op dit punt dammers nog al bezwaar hebben, doch laten zij nu eens de proef hiermede nemen. Men denke er vooral aan, dat men met 5 cijfers te maken heeft. De schakers hebben 8 letters en 8 cijfers. Een nieuwe methode. Onder dit opschrift verhaalt ons de „Muziek- bodc" een mededeeling van een onzer meest be kende Nederlandsche muziek-paedagogen, wiens naam echter niet wordt vernoemd. Zij luidt aldus „Ieder muziek- of piano-onderwijzer zal meer dan eens de treurige ervaring hebben opge daan, dat werkelijk begaafde, uiterst muzi kale leerlingen bet minst snel vorderingen maakten. Daarentegen zijn jongelui met beslist weinig aanleg dikwijls „vlug". Zooals wel van zelf spreekt, is dit iets verkeerds, iets waarin verandering moet komen. Maar hoe? Begaafde leerlingen zijn meer dan eens zeer gemakkelijk uitgevallenmoeilijke passages slaan ze over, of ze spelen ze op hun eigen houtje. Inderdaad. we hebben bier te doen met een uiterst lastig probleem, waarvoor de oplossing niet zoo spoe dig gevonden zal worden. In Amerika wordt nu de volgende methode toegepast. De piano- meester, speelt liet te leeren stuk eenige malen voor; dan moet de leerling betzelfde doen.... op de pianola. Thuis herhaalt hij het stuk zoo lang, tot hij het kent. Dan tracht hij het ge woon op de piano te spelen. Alleen hij begaaf den wordt deze methode, de pianola-methode, toegepast. Wie had het durven denken, dat de pianola nog eens dienst zou doen als piano-on derwijzer? Zal nu de haat van de musici tegen de pianola verdwijnen? Wij gelooven het niet hard. De concurrentie zal zich nu nog meer d-oen gevoelen. WÊT ip§ Wit. Ook dit is een vernuftig systeem. Het is o.i. geen verbetering der notatie van Manoury. Omtrent de verticale eenhe den zie men de bespreking bij ons voorbeeld. Het goede in dit systeem is, dat iedere horizontale lijn de nummers van 1 tot 5 bevat, gevoegd bij het tiental van iedere lijn. Bij Manoury gebeurt hetzelfde op de 1ste, 3de, 5de 7de, en 9de horizontale lijn. In horizontale richting is dit een voordeel, doch een groot nadeel is het beginnen met 11, het verspringen met 6 cijfers, bijvoorbeeld,: 15 en dan 21; 25 en dan 31. Men zai zich dus in dit systeem 2 factoren a b c d e f g b Dit is een schaakbord. Maar daar hebben wij nu niet mede te ma ken, hoewel het noteeren bij hen best gaat Wij zijn er zeker van, dat bij hen geen 60 pet. foutief noteert. Volgens den heer Dam- brun, Redacteur van het Fransche tijdschrift is o.m. het bezwaar tegen ieder nieuw sy steem, dat in al de boeken over het dam spel genoteerd is volgens Manoury. Een be zwaar dat o.i. geen hout snijdt; boeken zijn voor studie. Kunst is daar nooit bij. Men kijkt even op het genummerd datagram, dat in elk damboek geplaatst is en men kan de partijen volgen. Geef dammers van onzen tijd het boek van van Embden, waarin alles volgens een oude notatie genoteerd is en wij zijn er zeker van, dat zij de vraagstukken kunnen opzetten, alsook de partij naspelen, omdat, wij herhalen het, er geen bij is. Bij het noteeren der partij is vlugheid en correctheid noodzakelijk, daarom moet 'n sys teem, dat na deugdelijke proeven blijkt dit te vergemakkelijken aanvaard worden. Wij willen nu niet beweren, dat ons sys teem het ware is. Men vatte echter het 1 op als een poging om het noteeren te verge* makkelijken. Men schrikke niet terug voor het nieuwe. Alles wat nieuw is ondervindt tegenkanting. I Bestudeer echter deze notaties. Wij zullei)' i de meening van deskundigen hierover vragen i en hiervan het een en ander mededeelen. i j Wat het laatste systeem betreft van den i heer de Haas, (met 5 cijfers en 10 letters) dit lijkt mij wel eenvoudig en goed toe, maar laten onze lezers ook hunne meening hierover eens geven en mij het voor en tegen eens melden. Red1. Simultaan-Oorr. part, P. Hopman 813 antw. 9:18. P. Hopman 38 antw. 3933. W. O. Groenings 510 antw. 3934. J. P. Tichelaar 712 antw. 3933. VAN ELDERS. VALSCHE HANDTEEKENINGEN. De Rechtbank te Den Haag veroordeelde gisteren J. M. V. opgevende te zijn „half en half koopman", wonende te 'sGra- venhage, die terecht stond wegens het eenige schilderstukken en teekeningen, waarop val- schelijk voorkwamen de namen van bekende schilders, verkoopen, als werken van die schilders, tot één maand gevangenisstraf. VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN R. K. BIJZONDERE SCHOLEN. De tekst van het telegram, gisteren aan Z. Em. Kardinaal van Rossum door de vergadering van bovengenoemde vereeniging gezonden, luidt als volgt: Aan Z.Em. Kardinaal van Rossum Rotterdam. „De vereeniging van h-oofden van R. K. scho len in het Bisdom Haarlem in overleg met baren Eerevoorzitter spreekt in hare algemeene ver gadering hare dankbare vreugde uit over het bezoek van Neerlands Kardinaal in ons diocees, biedt Uwe Eminentie hare eerbiedige hulde en vraagt nederig voor hare leden en voor de hun toevertrouwde jeugd Uwen Vaderlijke zegen v. Gemert, Voorz. Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat daarop het volgende antwoord was ontvangen: „Van Gemert, café Brinkmanen Haarlem. „Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum dankt u allen hartelijk voor de aangeboden hul de en schenkt volgaarne aan den HoogEerwaar- den Eere-voorzitter, den voorzitter en de leden vooral ook aan hun toevertrouwde jeugd den priestelijken zegen. Drehmanns, Part. Secr." Met daverend applaus werd de voorlezing va» dit telegram begroet. Hierna bracht de heer Bertels verslag uit over den toestand van het uitkeeringsfonds. Daaruit bleek, dat de uitkeeringskas bedraagt 150. het saldo van het vaste fonds 2295.87%; het saldo van de rentekas ƒ86.77; van de administratiekas 12.32, in totaal dus 2544,96^-. De voorzitter bracht aan den heer Bertels dank voor deze mededeelingen. Hierna werden door eenige heeren enkele op merkingen gemaakt of vragen gesteld naar aan leiding van de inleiding van den heer Chr. Wesselingjdie de heeren afdoende beantwoordde. Vervolgens hield de heer Th. Badoiix een in leiding over„Een Concentratie leermiddel". Bij de rondvraag wees de heer Chr. Wes- seling erop, dat er nog zooveel katholieken zijn, vooral in de groote steden, die geen katho* trouwen. Zij legde haar hand op Alice's voor hoofd: het was koud, zij lichte haar arm op: die was stijf en zwaar, en viel op de deken terug. Dit was genoeg. Zij liep de kamer uit, den gang door naar de kamer van den directeur en klopte aan. Deze was niet gewoon vroeg op te staan, maar vandaag maakte hij een uitzondering. Geheel gekleed zat hij reeds aan zijn schrijftafel. Hij keerde zieli om en riep: „Binnen!" „De patiënt op no. 7, miss Norman, is van nacht gestorven", berichtte de oppasseres. Haal dadelijk den Coroner, zeide Dr. Brown, wiens tanden klapperde]1., hoewel 'hij dit bericht toch verwacht kon hebben. Toen men om den Coroner zond, was Dr. Parker hij Edith binnengetreden. Na haar „góeden morgen" gewenseht te liehhen, zeide hij: Je zult ongunstige berichten omtrent Alice liooren, maar ik beu vast overtuigd, dat .ie vertrouwen op mij niet ge-sehokt zal wor den, door hetgeeu ge zult vernemen. Je kunt op mij rekenen, als op je zeiven, dat weet je, George. Maar ik zou toch liefst uit je eigen mond hooren wat er gebeurd is. Als jij het mij vertelt, dan lijkt het niet zoo erg, als wanneer een ander het mij vertelt. Luister dan, maar schrik niet. Hier in huis is het gerucht verspreid, dat Alice van nacht gestorven is. (s) Een beambte, wiens functie eenige overeenkomst heeft met die van een Neder- landschen officier van justitie Almachtige God! riep Edith en onder luid geween voegde zij er hij: Mijn arme broeder! Houdt jo bedaard, Edith. Laat je niet van streek brengen door iets, dat ik uit drukkelijk een gerucht noemde. Ik heb Alice nog niet gezien. Men heeft den Coroner ont boden, ik moet hij de lijkschouwing tegen woordig zijn en verder kan ik op het oogen- blik niets zeggen. Moed en vertrouwen op God, Edith! Houdt vast aan deze kernspreuk! De Coroner was gekomen en verkreeg van den directeur de noodige inlichtingen om trent naam, ouderdom en stand van de over ledene. Op de vraag naar de oorzaak van den dood verklaarde Dr. Brown, dat het meisje geleden had aan congestie naar de hersenen, en dat zij naar alle waarschijnlijkheid daar aan gestorven was. Hij had al zijn krachten moeten verzame len om den beambte deze inlichtingen te geven, zonder zicli door stem of gebaren te verraden. Maar toen hij den Coroner naar de sterfkamer moest brengen, werden zijne voe ten loodzwaar. Hij scheen geheel krachteloos en sleepte zich met moeite de trap op. Boven wachtte Dr. Parker reeds geruimen tijd; hij trad met de heide heeren het vertrek bin nen, waar de doode lag. Dr. Brown's eerste blik viel op het tafeltje. Daar stond op dezelf de plaats, waar hij het vandaan genomen hadhet flesehje met de kristalheldere vloeistof. Hij beefde aan alle ledematen, zijn tanden klapperden, zijn knieën knikten. Hij kon zich niet staande honden en zonk op een stoel in de nabijheid. Met verachting keek Dr. Parker naar den misdadiger. De Coroner bemerkte echter niets van hetgeen achter zijn rug voor viel; hij was aan het bed gegaan en had zich overtuigd, dat hier de dood was ingetreden. „Volgens uwe verklaringen heeft de over ledene aan hevige congestie naar de hersenen geleden, mijnheer Brown, zeide hij. Is dit drankje misschien bestemd om die congestie tegen te gaan. Niemand antwoordde en daarom keek hij achter zich en bemerkte toen in welken toe stand Dr. Brown verkeerde. Mij God! riep hij uit, mijnheer Brown is ongesteld geworden, help hem toch mijn heer Parker! De hulp-arts bewoog geen spier om aan deze woorden gevolg te geven. Een misdadiger van zijn soort verleen ik geen hulp, verklaarde Parker met ernst en nadruk. Weet ge, mijnheer, waarom hij daar in zoo'n erbarmelijken toestand zit? Om dat hij ziet, dat hij betrapt is. Hij ziet, dat zijn misdaad ontdekt is, en nu heeft hij voor de gevolgen. Want deze jonge dame stierf wel aan con gestie, maar niet omdat zij daaraan leed; hij gaf haar een vergif, waardoor de congestie werd opgewekt. Daar staat het op de tafel, wat hij haar laat innemen. Ieder scheikun dige zal na onderzoek verklaren, dat het drankje een dosis belladonna bevat, voldoen de om tien menschen naar de eeuwigheid te helpen. Dat is een verschrikkelijke aanklacht. Dr. Brown, zeide de Coroner, wien een ril ling over het lijf ging. Wat hebt ge daartegen in te brengen? Iknietshijzegtde waar heid. De feiten vielen hem zoo onverwacht op het lijf, dat hij zelfs niet den moed had om zijn misdaad te loochenen. Tengevolge van deze bekentenis liet de Coroner onmiddellijk het gerecht uit Worces- j ter ontbieden; de directeur werd voorloopig in verzekerde bewaring gebracht in een der kamers van zijn eigen huis. Twee oppassers moesten hem er heen slepen, zijn heenen wei- j gerden hem den dienst. Terwijl men daarmee bezig was, drong een jonkman tussehen de personen, die in de deuropening van de ka mer stonden. Laat mij hij haar, ik wil haar zien! schreeuwde hij. Ik hoor van dood en vergif! Wie heeft mijn geliefde vermoord? Ik wil haar zien! Walther stormde de kamer binnen, zag zijn geliefde dood en met een woesten kreet hoog hij zich over haar heen. Maar zijn vriend richtte hem op. Je hebt haar aan mijn hoede toever trouwd, Walther, zeide Parker met tranen in de oogen, je vertrouwen zal niet beschaamd worden. De liefde wekt hare dooden weder op. Bij deze woorden schonk hij water- in een waschkom en gaf die zijn vriend in de han den, zeggende: Sprenkel haar dit water met kracht in het gezicht en zij zal ontwaken! Ongeloovig en verbaasd nam Walther de waschkom aan en deed wat Parker verlang de. En zie! voordat hij de derde maal spren kelde, kwam er leven en beweging in de schoone gestalte. Eerst waren het slechts zwakke pogingen van haar nieuwe levens kracht, maar toen het bewustzijn terugkeer de, herkregen haar wangen de gewone kleur. Zij sloeg de oogen open en vroeg: Waar hen ik? Walther zonk voor het bed op de knieën en vatte haar in zijn armen. Je bent hij mij, Walther, riep hü, wee- nend van geluk, en geen macht ter wereld zal je weer aan mij onttrekken. Je bent de mijne, je zult de mijne blijven. De Coroner fronste het voorhoofd, en wendde zich tot Dr. Parker: Weet ge dat ge u voor de bespotting van een openhaar amb tenaar zult hebben te verantwoorden, zoodra het gerecht hier is aangekomen, mijnheer? Ge brengt een aanklacht van moord in, en geen 5 minuten later wekt ge de schijnbaar gestorvene weder op. Als ge denkt, dat zulk een spel geoorloofd is, zult ge door de maat regelen van het gerecht spoedig tot andere gedachten gebracht worden. Ge miskent geheel mijn bedoelingen, mijnheer, sprak Parker. Ge moet niet den* ken, dat ik gepoogd heb u te misleiden. Hoe* wel ik niet verplicht hen u opheldering to geven, hen ik evenwel daartoe bereid. Uit dp bekentenis van den directeur blijkt, dat het voornemen bestond om de misdaad te hedrij* ven, zooals ook zal blijken uit het scheikun* dig onderzoek van het drankje, dat door u ia beslag werd genomen. (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6