ALICE. BUITENLAND. BINNENLAND. Wat anderen zeggen. iu Bon üflarohéa „iloyons." Haaröem-Brusseli Handschoenen voor alle gelegenheden* Een nieuwe spionnagekwestie in Oostenrijk. Eenige dagen geleden bevatten de .Weener bladen het bericht, dat een zekere Johann Peyerl, ingenieur van beroep, te Rovereto Iwas gearresteerd, onder beschuldiging van Oplichterij ten nadeele van de militaire ialdministratie. Volgons de „Arbeiter Zei- tung" betreft het hier een kwestie van land verraad, bijna even ernstig als de affaire iRedl. Peyerl was belast mot de oprichting Van versterkingen in Zuidelijk Tirol en hij moet reeds sedert jaren aan den Italiaan- Echen generalen staf de plannen geleverd hebben, van alle vestingwerken, die onder zijn leiding tot stand kwamen. Het Tsclie- chisc.he dagblad „Liddové Noviny" bevat vol gens de Tel. hierover de volgende bijzon derheden: Peyerl had tot medeplichtigen teijn vrouw en zijn oudsten zoon, die te EBriinn in Moravië woonden. De weelderige levenswijze van mevrouw Peyerl trok de aandacht der militaire autoriteiten, die een onderzoek instelden en daardoor te weten kwamen, dat Peyerl elke maand 2600 kro tten aan zijn vrouw zond, een som, veel hooger dan zijn inkomsten toelieten. Me- yrouw Peyerl is gearresteerd, maar haar Oudste zoon is er in geslaagd te ontsnap pen. Bij een huiszoeking, in de woning van Peyerl, vond men 40.000 kronen aan con tanten, een groote hoeveelheid kostbaarhe den, benevens een aantal documenten, die haai' het schijnt, geen twijfel overlaten aan zijn schuld. Ingenieur Peyerl ging in mi litaire kringen door voor oen uitstekend vak man, aan wien de belangrijkste werken dei- genie werden toevertrouwd. iEen scene in den Bulgaarsclie Ministerraad. Een correspondent van de „Frankf. Ztg." 'te Sofia meldt d.d. 4 Juli over den een dag te voren gehouden ministerraad, nog de volgende bijzonderheden, die al zijn ze piet actueel meer, belangrijk zijn voor de voorgeschiedenis van den oorlog, zegt de Msb. In den ministerraad, waarbij ook de ge neraals Savoff en Fitsjeff tegenwoordig wa ren, kwam het tot een hevigeu woorden strijd tusschen generaal Savoff en den mi nister-president Danel'f. De generaal noem de Daneff een slaaf van den Russisclien keizer, en verklaarde, dat hij in naam van het geheele leger de houding der regeering tegenover Servië en Griekenland niet langer kon aanzien. In het leger, zoo zeide hij, heerscht groote misnoegdheid, omdat men tot werkloosheid veroordeeld wordt. In welingelichte kringen verielt men, dat generaal Savoff de aanwezige ministers zelfs met zijn revolver bedreigd zou hebben. Zooals men weet, was Savoff in den oor log tegen Turkije de feitelijke opperbevel hebber van het geheele Bulgaarsche leger. Fitsjeff was chef van den generalen staf. Eenige uren na den ministerraad zijn beide generaals van hun ambten ontheven, zonder dat zij tot dusverre andere ambten ge kregen hebben. In plaats van Savoff is ge- meraal Radko Dimitrieff, bevelhebber van de derde armee, en overwinnaar bij Loule- ©urgas en Bunar-Hissar, tot opperbevel hebber benoemd. Generaal Nazazol'f, tot dusverre tweede chef van den generalen staf, is tot chef van den generalen staf benoemd. Deze feiten hebben in Bulgarije een die pen en onaangenamen indruk gemaakt, voor al wijl ieder de verdiensten van Savoff en Fitsjeff in den laatsten oorlog- kent. BIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besl. is met 1 Aug. tijdelijk be noemd tot secretaris van den armenraad voor Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht j, D. de Stoppelaar, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht. Bij Kon. besl. is mr. dr. H. W. G. Bordewijk, te 's Gravenhage met 1 Sept., onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als commies bij de directie van den landbouw, benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere land-, tuin- en boschbouwscliooï te (Wageningen. MR. TROF EST RA. Mr. Troelstra wordt nog deze week uit (len Ilarz in het land terug verwacht. BELASTING VAN PASSAGIERS. GeJuputeerde Staten der Provincie Noord- Holland hebben in hun verslag over 1912 het navolgende meegedeeld. „De gemeente Edam wijzigde hare verorde ningen op de heffing van havengeld te Edam en te Volendam in dien zin, dat van passagiers booten geheven zou worden naar den grondslag van het aantal ontscheepte passagiers. De be doeling was, do gemeente een evenredig voor deel te laten genieten van het groote aantal vreemdelingen, dat- haar gebied pleegt door te trekken. Na eenig beraad meenden wij de ge troffen regeling wettig to moeten achten, en do Regeering vereeiiigde zich met ons stand punt. Eenige maanden later bereikte ons een be sluit van den Raad van Marken, mot eenzelfde doel genomen. Hetzelfde middel kon hier niet worden toegepast, vermits Marken een Rijks- haven heeft en dus geen havengeld lieft. Men bedacht toen, onder den naam van wegen geld" belasting te heffen van de passagiers die, ont scheept wordende, van de gemeentestraten ge bruik maken, welke belasting door de schippers moest worden opgebracht. Dat dit niet kon wor den toegelaten, sprong onzes inziens in het oog. Terwijl, zoo schreven wij aan de Koningin, de heffing te Edam gesteld wordt tegenover de kos ten der gemeentelijke havenwerken, en komt te drukken op de daarvoor aangewezen objecten, do schepen die de haven bezoeken, wenscht hot gemeentebestuur van Marken, de schepen, die daar passagiers afzetten, te belasten ter bestrij ding der kosten van onderhoud der straten en wegen. Dit schijnt ons een zeer gezochte grond slag, in strijd met het begrip „retributie", dat uitteraard slechts toelaat, hen te treffen, die werkelijk gebruik maken van het openbaar ge meentewerk, hij de verordening aangewezen. Een marktgeld kan niet voor de begraafplaats dienen; oen keurloon kan geen bate voor havens of bruggen zijn, en weggeld kan slechts worden geheven bij wijze van tol. Wij stelden daarom voor, de goedkeuring aan deze met de wet geheel strijdige heffing niet te verleenen." ITot besluit is evenwel goedgekeurd. ROOUE KRUIS. Men meldt dat Dr. I'. H. van Roojen, chirurg- aan het Schiedamsclie ziekenhuis, deel zal uitmaken van de Nederl. Roede Kruiisambulance, die vermoedelijk a.s. Woensdag op verzoek van de Servische re geering naar Belgrado vertrekt. NATIONALE VEREENIGING VOOR HAN DELSONDERWIJS. De Nationale Vereeniging van Handels onderwijs heeft te Amsterdam een algemee- rie vergadering gehouden. Do voorzitter, tie lieer dr. D. Bos, was door ambtsbezigheden verhinderd, waarom deze bijeenkomst ge leid werd door don vice-voorzitter, den heer J. C. Eabius. Medegedeeld word, dat do secretaris, de heer mr. P. Tjeenk Willink, om redenen van gezondheid zijn ambt had neergelegd en vervangen was door den lieer A. van der Schaaf. üit het jaarverslag bleek dat liet leden tal der vereen iging op 1 Januari 1912 be droeg 278, op 1 Januari 1913 281. De ontvangsten der vereeniging bedroegen aan regeeringssubsidio f 7500, aan contribu tion. i' 1107.75, waartegenover voor de cur sussen tot opleiding van leerkrachten voor het lager handelsonderwijs f 7208.44 werd utgegeven,i benevens f 742.30 voor 't Maand blad en f 234.8(b/a voor diversen. In 1912 werd ontvangen aan subsidie f 13.496.32, aan contributiën f 1479.65, en utgegeven vooir de cursussen f 14.598.58, voor liet Maandblad f 784.40, voor diversen f 236.48. Het voordeelig saldo, dat einde 1911 nog f 418.311/2 bedroeg, verminderde tot de som van f 224.82i/2 Tot leden van liet bestuur werden her benoemd de heeren mr. P. Tjeenk Willink, Ch. E. H. Boissevain, J. 0. Eabius, J. IJzer man, W. Tooae, M. Gceverding on A. van der Schaaf, terwijl in de open plaatsen in het bestuur werd voorzien door de benoe ming van de heeren mr. G. Vissering te Amsterdam en A. Versteeg© te Alkmaar. DE HERSTEMMINGEN VOOR DEN AM- STEHDAMKCHEN GEMEENTERAAD. De uitslag der gisteren gehouden herstem ming voor den gemeenteraad te Amsterdam is als volgt: District IV. Uitgebracht 3493 geldige stem men, waarvan dr. N. M. Joseplius Jittaaftr. lib. weth. 2208 en A. B. Kleerekoper, S. D. A.. P. 1285 stemmen, zoodat is gekozen dr. A. M. Josephus Jitta. District V. Uitgebracht 19995 geldige st., waarvan I'. W. Sutorius, R.K. aftr. 5344; mr. dr. H. J. C. van Tienen, U. L., 5406, P. Voogd, S.D.A.P., 4219 en Inte Onsman S.D.A.P., 4000, zoodat is gekozen Sutorius en Van Tienen. District VII. Uitgebracht 3390 geldige stemmen, waarvan dr. G. Bellaar Spruyt V.-D. 1726 en mr .dr. C. F. Schoch, Chr.- HLst., aftr., 1669, zoodat gekozen is dr. G. Bellaar Spruyt. District VIII. Uitgebracht 3560 geldige stemmen, waarvan O. J. Kuiper, R.-K., 1740 en E. Polak, S.D.A.P. 1820, zoodat gekozen is E. Polak. DIRECTEUR GOUV. BEDRIJVEN NED.- INDIö. Men meldt uit Heerlen, dat den directeur der Staatsmijnen, den hoofdingenieur R. de Kat, aangeboden is ter vervanging- van den heer Wenckenbach als directeur der gou- vernementsbedr ij ven in Nederlandsch-Indië op te treden. Het aanbod is door den heer Do Kat aan vaard, zoodat Hij nog in den loop van dezen zomer naar Indië zal vertrekken. BOND VAN POLITIEBEAMBTEN. Gisteravond werd te Rotterdam de groote vergadering gehouden van den Bond van Poli tiebeambten in Nederland. Er waren opgekomen 27 vereenigingen, waaronder Amsterdam alleen reeds met 280 man. Verschillende autoriteiten, onder wie de so cialistische gemeenteraadsleden van Rotter- idam, gaven van hunne belangstelling blijk, terwijl aain de bestuurstafel mede hadden plaats genomen eenige autoriteiten van de Vereeniging Antwerpens Po-li tie verb oedering en 4 Duitscbe politie-agenten. Van 22 politiebureaux en politieposten te Amsterdam kwam een telegram, waarin de leden van den Bond, door dienst verhinderd tegenwoordig te zijn, hun sympathie met de meeting betuigden en het beste resultaat toe- wensohten. Van den heer mr. V. H. Rutgers, die had toegezegd een rede te houden waarin hij de vraag zou beantwoorden: „Op welke wijze kan de gemeentepolitie oen betere rechtsbe doeling verkrijgen?" had een telegram ge zonden, dat hij door ongesteldheid verhinderd was te komen. De voorzitter der Rotte rdamsche Politie- verecniging verwelkomde do vergaderden, waarna het woord was aan den Bondsvoorzit ter den lieer G. v. Putten. Dan spraken nog de heer Ridderkerk, adj.- oommissaris in Antwerpen; vervolgens de heer Dcvoudon, algemeen schrijver van den Ned. Bood der onder-politie-beambten van België te Brussel, de politie agent Richter uit Kaldenkirchen en de heer B. Winters uit Amsterdam, do heer de Jong uit Amsterdam ©n de heer v. d. Sluys, secretaris van den Bond voor Rechtstoestand. De voorzitter deelde nog mode dat tegen woordig waren 1044 politieagenten en ge meente-veldwachters en 300 vrouwen en deed verder mededeeling van de verschillen de telegrammen van sympathie tijdens de vergadering ontvangen. Ten slotte werd een miotie aangenomen om aan te dringen dat art. 191 der G. W. zoodanig worde gewijzigd en aangevuld dat instelling van een scheidsgerecht en wette lijke regeling van de plichten cn rechten voor de dienaren der gemeente-politio mo gelijk wordt gemaakt en tot stand komt. Aangehouden. Te Winschoten is gdiste- ren de dienstbode H. D. uit Veendam, ver dacht van kindermoord, in voorloopige hech tenis gesteld. J. v- d. L. uit Ter Apel, beschuldigd van zware mishandeling van G. Beels bij de jongste gemeenteraadsverkie zing te Vlagtwedde onderging hetzelfde lot. Geschorst. De brievenbesteller O. te Oegstgeest is geschorst. Hij wordt verdacht zich gelden te hebben toegeëigend, die hem door een ingezetene waren meegegeven om als postwissel te verzenden. Een insigne voor slechthoorenden. Van wege den Bond van Slechthoorenden wordt een insigne in omloop gebracht, meldt de N. R. Ot., dat door slechthoorenden gedra gen kan worden en ten doel heeft het pu bliek hun hardhooriglieid te toonen, niet om medelijden op te wekken, maar om een beroep te doen op hulpvaardigheid in alle gëvallon, waar menschlievondheid en welle vendheid dit eischen. Het insigne vertoont een wit vekl met staand en rooden balk, ter weerszijden waarvan de letters S. en II. aangebracht zijn. De kellnersstaking geëindigd. Na een duur van 6 weken is de staking in hotel „De l'Europe" te Utrecht ten gunste van de kellners geëindigd. Tot de resultaten, die verkregen werden, behooren o.m. de erken ning van den Vakbond, welke hierin betrok ken was, ri.l. de Ned. Centrale Bond van Geëmployeerden, alsmede een weekloon van f 2.50; een wekelijksolie rustdag van 36 uren; een arbeidsduur van 12 uur per dag of 72 uren per week, afschaffing toeslag be talen, opheffing zitverbond. Overeenkomstig het besluit van de Di rectie en het Bondsbestuur treden deze nieu we arbeidsvoorwaarden 1 Augustus a.s. in werking. Brand. In den voorlaatsten nacht ont stond er in een met goederen geladen mo torboot van de firma P. v. d. Meer en Zo nen, te Leiden, tengevolge van een lek in de machine, brand, die zoo ernstig was, dat de schuit, bestemd voor Amsterdam, moest aanleggen in den Zijlsingel, waar de brand weer het vuur bluschte. De schade is vrij aanzienlijk. De brand leverde in het nach telijk uur over het water een eigenaardig gezicht op. Verzekering dekt de schade. (Tel.) Willem Marius de Vos. Den 15en Juli jl. heeft een in de Sorbonnewijk te Parijs tsurveilleerende politie-agent op straat ge vonden een blijkbaar in bewusteloozen toe stand verkeerenden, onbekenden man. Hij is naar een der hospitalen gebracht, waar de man overleed, zonder bij kennis te zijn ge- Komen. De onbekende had tal van steek wonden, zoodat aan een misdaad werd ge dacht en door middel der Bertillonnage werd (getracht, de identiteit van het lijk vast te stellen. Daarbij is den chef van den dienst, den lieer Bertillon gebleken, dat de gestorvene niemand anders is dan Willem Marius de Vos, laatst wegens inbraak bij de firma ftchreuder Baksteen, Gedempte Binnen rotte te Rotterdam, tot eenige jaren gevan genisstraf veroordeeld. Hij behoorde tot de familie De Vos, waar van enkele leden ook te Amsterdam, onder 'verdenking van de inbraak bij den goud smid Pampus in de Leidschestraat, aldaar, hebben gestaan. Willem Marius de Vos, geboren te Rot terdam 21 Augustus 1875, is in de laatste helft van 1911 door middel van een touw ladder en geholpen door zijn broer uit de ge- (vangenis te Scheveningeu ontsnapt. Zijn (broer vertelde later aan het „Rott. Nieuws- Iblad" dat zijn broer per vliegmachine over de grenzen was gebracht. Den 30en Decem ber 1911 is hij op verzoek van de Nederland- Ische justitie en in afwachting der vervul ling van do uitleveringsformaliteiten te Pa rijs aangehouden en in vooi-loopige bewa ring gesteld. Den 24 Januari 1912 is hij ook daar, an dermaal geholpen door zijn broer, uit de ge vangenis ontsnapt en heette hij naar Zuid- Amerika te zijn vertrokken. In hoeverre dat juist was, is tot heden nog niet opgehelderd. De gevondene droeg alle -kenmerken den laa.lsten tijd een zeer armoedig leven le heb ben geleid. Waarschijnlijk hebben lotgenooten in de misdaad hem ontzettend toegetakeld en daar na in een stil gedeelte van de Sorhonne-wijk neergelegd. Het geheimzinnige geval wordt door de Parijsche recherche verder onderzocht. Tel. Mr. TROELSTRA IN DE KLEM. „Do Tijd" zet in een voortreffelijk artikel uiteen, hoe Mr. Troelstra, die nu op straffe van als laf te worden aangezien, moet me dewerken aan de regeering, in de klem zit: Een consequentie, als waarvoor hij nu ge plaatst wordt, heeft.zelfs een Real-politicus van zijn gezichtsscherptc niet in zulk oen benauwende werkelijkheid voorzien. Als be wust klassenstrijder, regeerder in den toe komststaat en afbreker-van-beroep, kon hij, gelijk al zijn genooten, „lak" hebben aan do burgerlijke partijen het was de rui me cn ietwat cynische positie van iemand, die zich alles kan veroorloven zonder zelf ooit iels op het spel te zetten. Sterk en brutaal door dit onverantwoor- delijksheidsgevoel, dat de vulcanische bodem is va,n alle anarchie, en ook wel oen beetje met de gedachte, dat de burger klasse zulk een wilde onverschilligheid met, een evenredige munt terug zoude betalen, heeft zijn partij op'geen enkel congres ook maar de mogelijkheid berekend en bespro ken, dat zij in een naaste toekomst kon worden aangemaand, al haar gekritiseer en uitgelaten betweterij eindelijk eens om te zetten in oen positieve daad. Nog de vorige maand voor de poorten van Troje en zelfs op den herstemmings-voor- avond, toen het houten paard zou worden binnengehaald, bleef deze nonchalance voortduren. „Het Volk" kon in die dagen niet gelo-oven, dat de Koningin en de Con centratie wel eens in de constitutionoele lo gica tot het uiterste zouden gaan, voor partijen, die van de gunsten der fortuin le ven, is liet immers zoo gemakkelijk, licht vaardig fce zijn1 Rcgeeringsverantwoordelijkheid, daa» is ze nu' Met oen brutale politiek, waarin een achtervolgde en in 't nauw gejaagdo politicus redding zoekt, had mr. Troelstra zijn eischen overmatig opgedreven, om van die drommels lastige regeeringsverantwoor- delijkheid af be komen. Hij had van de Concentratie gevorderd, dat zij hem del berstenimingsovereenkomst voluit zou be talen, hij had een program opgemaakt met de practised geringe kansen van staatspen sioen en algemeen stemrecht, hij had de bezetting van drie departementen voor zijn partij gevorderd, en zie, dat alles zal hem -nu gegeven worden. Hij is verbluft, hij weet niet meer, wat hij met den over vloed beginnen zal, hij roept om de beslis- sing van een Congres' Men verhaalt van den olifant, die de sterkste dieren der wildernis trotseert, dat hij siddert, wanneer hij een muis ontdekt, die ritselt door het gras. En daar wandelt nu deze olifant uit de stembusloterij in doodsbenauwenis en siddert van schrik voor het coneentratiemuisje, dat op hem los gelaten is. Do politiek wentelt voort, er wordt regoe- ringsverantwoordelijkheid gevraagd en het antwoord kan niet verzwegen worden, het woord is aan mr. Troelstra1 Dan zegt „De Tijd" hoe Mr. Troelstra zich. eruit poogt te wringen: In een angstig ©ogenblik beproeft een verlegen mensoh zelfs het onmogelijke. En zoo heeft reeds mr. Troelstra, zich krom mend en wringend naar al de houdingen, die hij tot ontkoming aan de crisis beden ken kan, in „Het Volk" als do eigenlijk al lerbeste oplossing voorgesteld: een Kabinet van Vrijzinnigen enKatholieken, „dat zich zou belasten met de afwerking van het program der vrijzinnige concentratie zooals dit, nader gepreciseerd door de hor- sbemmingseischen der S. D. A. P., door do meerderheid der kiezers is aanvaard." Dit laatste illusie dat de Katholieken Mr. Troelstra uit de klem zouden willen redden wil het blad dadelijk maar den heer Troel» stra ontnemen: Wil de geheele Linkerzijde want die is bij de jongste algemeene verkiezingen de geleidster en misleidsber van het Neder- landsche volk geweest het avontuur, dat zij begon, ten einde toe voortzetten met een Grondwetsherziening en een Staatspen- sioen, waarover ook de Eerste Kamer toch nog een beslissend woord heeft te spreken, zij doe wat zij niet laten kan, maar de rechterzijde zal laten wat zij niet doei? kan. Mr. Troelstra is thans aan het woord'. Nog Woensdagavond schreef de „N. Crt.": „Iedere kabinetsformatie, die steunt op ©en belofte van medewerking der sociaal- demoeraten, is aan een stoel met drie poo- ten gelijk. Een ministerie kan daarop wel een poos halanceeren, maar bij een stootje ligt het omver. De vierde poot moet er on der, hoeveel moeite liet ook kost; ander» is heb meubel onbruikbaar. Mr. Troelstra' moet binnen de deur van den ministerraad, niet ervóór. Niet aan- de telefoon, om ge raadpleegd te worden, maar aan de tafel, om mee te diséussiëeren en te stemmen". Mr. Troelstra vecht dan met zijn partij - genooten de meeningsverschjllen uit over de aan te nemen houding, maar liet schim menspel kan hij niet langer volhouden. Zijn benij-diers cn tegenstanders staan rondom, hem met nieuwen spot voor Zijn Excellen tie den volksdemagoog; de „burger"-por» maakt haar satyren al klaar op zijn minis terieel geworden partij, en de Concentratif roept hem toe: „Word Minister of verdwijn; zonder ooit nog ernstig genomen te wor den1" Het woord is aan mr. Troelstra' FEUILLETON. 26). Welke van dpze twee jonge dames is Miss Alice Norman? vroeg de rechter aan deze getuige. Deze, mijn nicht, antwoordde Lady Ara bella zonder bedenken, en deze andere is ook mijn nicht; zij heet Miss Mary Norman. Kunt ge deze verklaring met een eed be krachtigen? vroeg de rechter verder. Ik ben daartoe elk «ogenblik bereid. Ik moet mijn geleerden vriend opmer- Reeds weken geleden, toen ik Mary voor het keu, dat wij de getuigenis ongeldig houdeneerst zag na haar terugkeer van 'bet vaste- van een man, zooals Lord Norman, dien wij land, geloofde ik aan eeue verwisseling van als een direct gevolg van onze verklarin- j personen, maar men trachtte mij te doen ge- gen moeten beschuldigen, dat hij zijn doch- looven, dat ik dwaalde. Ik vond later het ter in de plaats van zijn nicht heeft onderge- miniatuurportret, dat Alice opzettelijk voor schoven, en (lus minstens aan bedrog sehul-mij had laten maken en toen twijfelde ik niet dig is. Dit in aanmerking nemende, zijn de langer. Ik heb het portret meegebracht om verklaringen van de beide partijen minstenshet u te laten zien, heer rechter! Overtuig u van gelijke waarde. zei fof hier nog eene vergissing mogelijk is. Ik zal de getuigen beëedigen, zei de rech- Zij reikte den rechter bet medaillon over, ter* en deze vergeleek opmerkzaam liet portret Ofschoon mijn partij daar niet tegen op- met het origineel. ïlf1; lnaak ik toch bezwaar, sprak Grundfiekl. Uw zaak staal zeer ernstig, Lord Nor- vk had wel verwacht, dat men mijn partijman, zeide hij streng. Wat hebt ge tegen jaet wantrouwen zou ontvangen, en daarom,1 deze getuigenis in te brengen? ■«eb ik nog een getuige. Ik zal zoo vrij zijn De Lord drukte zijne tanden op elkaar en antwoordde niet. Woedend wierp bij een blik op zijn gemachtigde, die daarop liet woord nam. Wij hebben tegen deze getuigenis bet- zelfde aan te voeren, wat de tegenpartij aam sprokon 2""'-' se-veert tegen de getuigenis van Lord Norman, lekei- 1 ,0Pn verlovingsfeest; zij wist nu J zeide Carringsbliff. Het is de getuigenis van at alles verloren was. i een vrouw, die zich onderscheidt door haar hier te brengen. £fjj ging en kwam terug metLady Arabella Grey. ,>e ('GMiter kende die dame; Lord Norman o.-o dacht aan het geboorde in de 'Verie- Ook Mary herinnerde zich het ge zucht tot babbelen en iutrigeeren. Wij zijn daarom zeker, dat geen rechter aan haar i woorden eenige waarde zal heehteu. Onze be- wering dat het meisje, zich noemende Alice Norman waanzinnig is, heeft niemand nog i bestreden en zal o«k niemand bestrijden. Wij honden daarom deze bewering vol, en blijven volharden bij ouzen eisch tot liet ontvangen van Lord Frederik Norman's erfenis. Mijn geleerde vriend heeft vandaag niet zooveel geluk, als waarop bij anders bij een proces rekenen kan, zeide Grundl'ield nu. Ook dit heb ik voorzien en daarom raadpleeg de ik een geneeskundige. Dr. Parker heeft de jonge dame maandenlang gadegeslagen cn hij zal u, lieer rechter, daarover verslag geven en verklaren, dat miss Alice Norman in liet bezit is van een gezond geestesver- mogen. Weer ging hij heen en kwam terug met Dr. Parker. Maar hij liet de zijdeur open en op den drempel verscheen nuWalther Lu ml. Carringsbliff zag hem en begreep nu, van - welken kant de slagen kwamen, die hij den een na den ander kreeg. Een verschrikkelijke woede kwam in hem op; bij bad'hem wel kunnen verscheuren; maar hij moest zich be dwingen. De strijd was bijna wanhopig, maar nog onbeslist; er was nog een sprankje hoop. Op de vragen van den rechter antwoordde Dr. Parker. Zoowel in Bedlam als in Worcester heb ik Miss Alice Norman opmerkzaam gadege slagen; ik heb haar volgens de regelen der wetenschap op de proef gesteld, en ik ben s tot de vaste overtuiging gekomen, dat men de jonge dame tegen beter weten in als waanzinnige hiekl opgesloten, om in de gele- 1 geilheid te zijn, ongeoorloofde voordeden te I behalen. Den gang van mijn onderzoek en i de resultaten daarvan heb ik nedergelegd in het geschrift, dat, ik de eer heb u te over- j b audi gen, boer rechter! Ik verzoek u het naar de hoogescliool te Oxford of Cambridge te zönden, om onderzocht te worden, ik ben zc- kor, dat mijn wetenschappelijke arbeid niets dan lof zal oogsten. I Aan uw verlangen zal voldaan worden, antwoordde de rechter. Hoeft iemand in deze zaak nog iels in liet midden te brengen? Toen niemand sprak, greep de rechter naar een akte, die bij hem op de tafel lag, en zeide: Ik beu niet geroepen om een vonnis te I vellen in strafzaken, dus kan ik mij niet be moeien met de misdaad, die hier gepleegd is volgens do getuigenis van geloofwaardige personen. Doch een grooter misdaad wordt vermeld lin deze akten, die bier voor mij liggen. Vol- geus zijn eigen bekentenis hoeft Dr. Brown van Worcester een poging tot moord ge- j daan op deze jonge dame. Hij beweert, tot deze daad te zijn aangezet door u, Lord Nor- I man! Bedenk u wel, gij hebt zware dingen te verantwoorden. Treedt nader Constablel Hier is liet bevel om Lord Norman, zijne dochter en den advocaat Carringsbliff in hechtenis te nemen. Breng beu naar de ge vangenis! Jij waart de duivel, die mij voortdreef, schreeuwde de Lord en sprong toe op den advocaat, die doodsbleek als verstijfd stond bij deze wending der zaak. Jij liebt de plan nen gesmeed, die mij nu ten verderve bren gen. Met mijn eigen liandeu zal ik je wor gen, schoft De gerechtsdienaars verhinderden hem in zijn voornemen. De advocaat was lievig ver schrikt door dien aanval, maar toen bij zich veilig zag, bleef hij bet antwoord niet schul- dig. I Jou gek der gekken! boe kun je mü medeplichtig noemen? Heb ik bet moord- (plan verzonnen of jij of je dochter? i Toen er van zijn dochter gesproken werd, keek de Lord om. Zij lag dood in Walther's armen. i Toen de rechter bevel gaf om baar in hech tenis te nemen, stond zij eenige seconden jstijf van schrik. j Een oogenblik later zonk zij ineen. Inbaar nabijheid stond Walther. Hij greep baar en liet haar zacht op den vloer glijden. Dr. Parker kwam er bij om hulp Ie verleenen, doch hij kon slechts den dood constateer en. Een beroerte door den plotselingen schrik had aan liaar leven een einde gemaakt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 11