DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. Ki^dephuisveaf 2S-3I-33, HaapBem EERSTE BLAD. Uit de Statenzaal. aOND'£RDAG SI JULI 1913. 38ste Jaargang IVo. 8814 1 ABONNEMENSSPBIJSi Per i mRanden voor Haarlem ƒ1.35 Voor de plaatsen, waar een agent I» gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post - 1.80 Afzonderlijke nummer» 0.03 PRIJS DEB ADVERTENTKNi Van I—regel» 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel aeer 11 et Buiten Haarlem en de Agentscbappefi 15 et per regel- Buitenl 20 et Dienstaanbiedingen 25 et (6 regels), driemaal voor 50 et eontant). Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I486. Alle betalende ebonné'e n dit blad, die la bei bedt «ener verzekeringspolis zfin, sQn volgene ie bepalingen ep de polissen vermeld, legen ongelukken verzekerd voort GULDEN bi Verliet van een GULDEN bq verlies ras dén anderen vinger. De nltkeeriag deur bedragen wordt gegarandeerd door io JRoHsadaeKe Algemene Venskerisnbssk* ie Sebledam, Dit nummer twee bladen. bestaat uit AGENDA. 18 Juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Hoofdbestuur. Prop. Club. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Matinee van 3—5 en Avondconcert van 810 uur. Paleis van Justitie 1uur Bureau van consultatie. Grooteof St. Bavokerk 78 uur Orgelbespeling door den beer Louis Robert. Schouwburg Jansweg Bioscoop exploitatie Herm. Smits. Voorstellingen. A p o 11 o-t b e a t r. Bartel jorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling -- Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Nalezing van de Raadsvergadering, Knusjes en gezellig was bet er in de oude Raadszaal, al was bet er óók een beetje benauwd, en bet bad één groot voordeel wat tevens wijst op een zeer ernstig en be treurenswaardig feit wij aan de pers tafel konden nu iets beter boeren wat de burgemeester te zeggen bad, wiens stem helaas nog altijd zwak en gehavend is: de stembanden zijn door de operatie blijkbaar aangedaan en het is hartelijk te hopen dat 'ze weer zullen genezen Telkens en telkens bewees burgemeester Sandberg weer, hoe helder en klaar en frisch zijn gedacktengang is, boe hij inderdaad staat boven de zaken, de. partijen en de be langen, en objectief alles weet te bekijken. Het zou toch een ontzettend tragisch gebeuren zijn wanneer een blijvend keellijden de zer energieken, bekwamen, sympathieken man ten slotte dwingen moest zijn ambt neer te leggen!Wij hopen dus van harte dat de tijd zal genezen wat nu nog ontbreekt. Op zoo objectief standpunt als de burge meester plaatsben zich lang niet alle leden gisteren. En het was wel een beetje te be grijpen van tijd tot tijd: vooral bij de véél gerucht-makende kwestie der fabriek-Beijnes aan den Verspronckweg sprak dikwijls méér het gevoel dan de nuchtere beoordeeling der feiten De lieer Lasschuit sloeg naievelijk den spij ker op den kop, boen hij bij deze kwestie zeide, dat hij aan al die adressen geen hou vast had! Hij wou wel meewerken om die fabriek te verbieden, maar de heeren adres santen gaven geen argumenten, geen wette lijke argumenten, waar je wat aan had. Precies, dat was het. Met de wet in de hand was er niets aan te doen dat de firma Beijnes achter den Verspronckweg een stuk fabriek neerzet; het verzet van i«'n heer Wilkens, dié uit de bepaling dat «p" zonder permissie niet meer dan 10 Meter van den weg af mag bouwen, afleidde dat de Raad die permissie dus wille keurig zou kunnen weigeren, ondervond dade lijk afdoende en duidelijke bestrijding èn van wege den heer Rinkema als practicus, èn vanwege den heer van Styrurn als jurist, en zoo bleef er niets van over. De vergunning werd verleend, omdat niemand een wettelijk argument er tegen kon aanvoeren, en het tegenstemmen van de heer van de Kamp, Wilkens en Bregonje is dan ook niet anders te noemen dan een soort ma nifestatie, méér niet! Natuurlijk betreurden vele leden het, dat achter het Kleverpark een fabriek zal komen, niet zoozeer om die fabriek als' wel om bet heon-en-weer-geloop van de arbeiders, geloo- wiik ^anf; dat kan inderdaad voor een WA als deze eenig bezwaar opleveren, al m m^er, dat het in de practijk zéér n w'VallenDe heer Kleijnenberg beging de flauwiteit het is waarlijk niet andere te noemen om j,e vertellen dat het „in -f6? kwaad kan als er in een njkelui's buurt eens werklieden wandelen, waarop de heer Modoo dadelijk er ad rem antwoordde, dat hij hoopte, verschoond te blijven voortaan van een dergelijke wijze van doen. om overal „de arbeiders" als zoo danig terin te halen. Daar gaat en ging het hier niet om, en de onhandigheid van den lieer Kleijnenberg had dan ook slechts! f,f'lachsucces. Men betreurde echter toch va'n verschillenden kant de oprichting van a fabriek in deze buurt heov N.vMzaam en maakte van die stem- woorden gewijd. ming gebruik om een motie in te dienen waarbij B. en W. werden uitgenoodigd eens te onderzoeken, hoe voortaan door een nieuw stel bepalingen het oprichten van fabrieken op „ongewenschte" plaatsen kan worden ver boden. Nu, dat „onderzoek" kan geen kwaad, maar op ©en volkomen arbitrair optreden van de gemeente, teneinde het oprichten van fabrie ken op „ongewenschte" plaatsen te verbie den, zijn wij intussoben allerminst gesteld. De heer.van Styrum zeide het zoo terecht: de Raad had vroeger b.v. het heele Klever- parkkwartier voor „luxe-kwartier" kunnen bestemmen, dan zo<u er nooit een fabriek ge plaatst kunnen worden! De bepaling die den heer Nagtzaam wenscht, is er dus al; om het echter van het goeddunken van den ltaad ooit te laten afhangen, of hier of daar of elders een fabriek mag komen, wij hopen niet dat de Raad daar ooit toe overgaat! Het zou voor de groot-industrie een nekslag zijn. Trouwens, wij voor ons achten al die be zwaren tegen deze fabriek ook schrikke lijk overdreven. De heer de Braai toonde heel duidelijk aan, dat de firma Beijnes alles wil doen en doet om den overlast, als die bestaat, zoo klein mogelijk te doen zijn, daarenboven verge te' men niet, dat er al op het terrein van de Holl. Spoor een groote machineloods met remise staat, dat dus een stelplaats daarnevens volstrekt geen „ont siering" geeft, vooral niet omdat de fabriek is ontworpen achter de huizen en heel en al verdekt, zoodat de straat er niets door lijdt. En ten slotte had de heer Rinkema volko men gelijk, als hij zeide dat de eigenaars en bewoners van den Verspronckweg erop hadden kunnen rekenen dat de Hollandsche Spoor den bunder grond die ze daar heeft liggen, niet onbebouwd zou laten! [Het zal dan ook wel meevallen, 'denken we, als de gemoederen wat bekoeld zijn, èn met die „ontsiering" van de buurt, èn met dien schrikkelijken „overlast"! Let en eens op, dat over een half jaar de heele buurt erom zal glimlachen! De fabriekshistorie aan den Verspronck weg was voor het pubLiek, dat 't over schot van het kleine zaaltje dichtopeenge- drongen vulde, de hoofdzaak van deze raadsvergadering. Het bleek duidelijk', want nadat de beslissing was gevallen, trok het grootste gedeelte af. Toch waren er nog wel andere belang rijke zaken. Als b.v. het adres van den Ghristelijken Besturenbond in zake opneming van de ver plichtingen der artikelen 1638c en d. B. W. in bestekken van gemeentelijke aanbeste dingen. We hebben over deze zaak ziek- tegeld enz. aan arbeiders deze week een „Alledagje" geschreven: en de heer Nagt zaam zoowaar maakte zich tot tolk van het geen we daarin mededeelden en argumen teerden: dat het collectief arbeiders-contract volstrekt niet strijdig is met de opne ming van een bepaling als gevraagd, en... de Raad praatte hierover niet verder, doch het lijkt ons een der belangrijkste argu menten vóór toestaan van het verzoek: dat er nog zooveel arbeiders zijn die géén collec tieve overeenkomst sloten. De heer de Braai bracht de tweede zaak naar voren die we in datzelfde „Alledagje" betoogden: dat ongeacht de beslissing van den Raad toch in het besluit nooit mag staan de elausule „dat de Raad deze zaak' acht een kwestie die tusschen patroon en arbeider moet, worden geregeld." Zulk een regel stellen is natuurlijk een dwaasheid, en de heer de Braai toonde dan ook duidelijk aan, dat de Raad zich hiermee voor het geval er geen collectief arbeids contract meer zou zijn, leelijk zou binden. Zooals in ons verslag te lezen staat, werd ten slotte de zaak aangehouden om het ad vies der rechtsgeleerde commissie te hoo- ren, een formaliteit die veel weg heeft van 't hangen dezer heele zaak aan de kapstok, om er vooreerst niet meer van te hooren. 't Kwam intussclien alweer duidelijk uit bij deze kwestie, hoe liet een pijnlijk ge brek is van onze Roomsche raadsfractie, dat ze geen katholiek arbeider nog telt! Een paar woorden tot slot over het won derlijke besluit van den Raad om nü (hier leggen we den nadruk op) voor de over neming van de Kleverlaan van Bloemen daal f 10.000 te vragen! Was men mei deze som als basis aan het onderhandelen gegaan, dan zouden er allicht een paar duizend gul den uit te schroeven geweest zijn, doch dat nü Bloemendaal nog geneigd zou zijn, zóó veel te geven voor een bezit dat haar een macht jaarlijksche kosten geeft en zooals de heer Thijssen met een „gebruikelijk" beeld onzer dagen het ondeugend opmerk te eigenlijk zooiets is als een olifant die je cadeau krijgt, geloove wie het wil, wij iet! De heer Hulswit had zijn reeds verwachte ontslagneming a's wethouder ingezonden. In het „AUedagjae" zijn daaraan een naar Haarlemsche Allsdagjes Na. 895. WETHOUDER HULSWIT, eens hersteld wordt. De toestand in China, Het A. H. verneemt uit Berlijn: In de Raadszitting van gisteren kwam heti Uit Londen wordt aan de Berliner Zei definitieve bericht, dat de heer Hulswit, als Ling am Mittag geseind: straks in September de nieuwe raadsleden in de raadszaal hun intrede zullen doen, het wethouderschap neerlegt. 'tBericht kwam niet onverwacht. Ingewij den wisten zelfs, dat de nieuwe wethouder, die den heer Hulswit zou opvolgen, al was aan gewezenmaar de verkiezing van verle den week heeft althans voorloopig dien aan gewezen plaatsvervanger nog buiten de raadszaal gehouden 1 Hoe dit zijeen verlies is het besluit van den heer Hulswit zéér zeker voor het da- gelijksch bestuur en Ide gemeente Haarlem ziet met hem een magistraat heengaan, die door alle partijen in den Raad was geëerd en bij allen evenzeer gezien. Een groot spre ker is de heer Hulswit niet, integendeel, maar een alleszins bekwaam man en voor de technische branche waarvoor hij stond!, als aangewezen was hij zeker! Wij willen dan ook niet achterblijven om onzen spijt uit te drukken dat de heer Huls wit die vooral voor onze electrisohe Cen trale zoo ontzaglijk groote verdiensten heeft en die heeft opgevoerd op de hoogte waarop zij nu ten voordeele Her gemeente staat, niet langer de leiding van de lichtfabrieken op zich nemen zal. Wat hij op dezen post ge daan heeft, verzekert hem de dankbaarheid en waardeering van allen die kunnen beoor- deelen hoezeer de heer Hulswit heel zijn technische bekwaamheid aan dezen tak van en de rust op den Balkan eindelijk weer Juli 1913, de heeren prof. dr. F. A. H. Schrei- nemakers en prof. dr. L. van Italië, beiden hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, benoemd tot adviseurs voor het Neder- landsch Visscherijproefstation te Katwijk aan Zee. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Nov. 1913, benoemd tot hoofdingenieur der tele- graphie J. de la Lande Cremer, thans diree- teru van het telegraafkantoor te Amsterdam. Volgens een bericht uit Peking werd he den door de bladen aldaar het gerucht ver spreid, dat de ex-onderkoning Tsen-Khun- Hsuen, een verbitterde vijand van Joean-Sji- Kai, in gezelschap van dr. Sun-Yat-Sen naar Kanton ging, om daar een verbond van de zuidelijke staten van China te pro- clameeren, dat onafhankelijk van de noorde lijke staten zijn moet. In Shanghai wordt de toestand zeer ernstig ingezien. De schoonzoon van den Duitschen Keizer aan een gevaar ontsnapt. Uit Ratenow wordt aan de Berliner Zei- tung am Mittag geseind, zooals het Alg. H. meldt: „Door de nalatigheid van een spoorwegwachter geraakte prins Ernst Au gust van Cumberland, die met een eskadron den spoorweg overstak, in groot gevaar. Toen het eskadron met het muziekkorps voorop voor de oefening uitrukte, stond de overweg op de lijn RatenowBamme open. Het muziekkorps was de spoorlijn reeds over, toen de prins en zijn adjudant plotse ling op 100 M. afstand een sneltrein zagen aankomen. In een oogenblik hield de prins zijn paard in, en het gelukte hem op deze wijze een groot ongeluk te verhoeden. De spoorwegwachter had vergeten de boomen neer te laten". Gruwelen door Bulgaren bedreven. - Naar de Neue Freie Presse meldt, heeft de consul van Oostenrijk-Hongarije te Ser- gemeente-exploitatie heeft gewijd. Het zal on- res aan den consul-generaal te Saloniki nog getwijfeld moeielijk zijn om voor hem een j eenige nadere bijzonderheden geseind over even bekwaam en volkomen plaatsvervanger te kiezen deskundig OVERZICHT. Er is weer een kabinetscrisis in BUL- GARIJ. Dainef, nog zoo kort minister president, beeft het ontslag van het kabinet aangeboden.- Wat zal hiervan de reden zijn. Er is niets van bekend en men verdiept zich in allerlei gissingen over de oorzaken van dit besluit en de mogelijke gevolgen ervan. Beteekent de crisis, dat de buitenlandsche de gruwelen door de Bulgaarsche troepen in Serres gepleegd „Vrijdagmiddag, aldus de consul, werd mijn huis door Bulgaarsche soldaten om singeld, en dwongen zij mijn familie en eenige personen, die hij mij bescherming hadden gezocht, het te verlaten. Wij werden naar de heuvels in den omtrek gevoerd, ons huis werd in brand gestoken en alle perso nen welke in mijn nabijheid waren, ook vrouwen en kinderen, werden met den dood bedreigd. Slechts na betaling van een be langrijk losgeld werden wij vrijgelaten. Ik bevind mij nu met mijn familie zon der onderdak en zonder kleederen. Alle on derdanen van Oostenrijk-Hongarije bene vens ook die van Biron, dat Donderdag jl. door de Bulgaren haast geheel werd uitge- I moord, bevinden zich in gelijken toestand. politiek van Bulgarije in een anderen koers t J1Il u zal worden gestuiud en Bulgarije zich tot j j)e Grieksche troepen trokken Serres Vrij het uiterste zal gaan verzetten tegen de dagavond binnen en stelden direct een vei- eischen van zijn vroegere bondgenooten en ligheidsdienst, in, waardoor de rust spoedig van Roemenië? Daarmede is dan niet in overeenstemming het bericht, dat uit Boekarest geseind wordt en waarin gem|ell wordt, dat Bulgarije offi cieel aan Roemenië aangeboden heeft, af stand te doen van het Bulgaarsche grondge bied ten noorden van de lijn Toertoekai- Baltsjek. De Roemeensche regeering heeft haai- antwoord nog niet medegedeeld. Men gelooft, dat zij, alvorens het Bulgaarsche voor stel aan te nemen, het teekenen van den wapenstilstand tusschen Bulgarije en de bond genooten zal afwachten. Zal er van een wapenstilstand nog wat ko men? Het is mogelijk. was hersteld. Dienstplicht op 20-jarigen leeftijd. De Fransche Kamer heeft met 376 tegen 199 stemmen de inlijving op 20-jarigen leef tijd goedgekeurd en eveneens, wanneer de omstandigheden het mogelijk maken, dat de militairen, die 30 maanden dienst hebben gedaan, met groot verlof worden gezonden. HOFBERICHTEN. Gisteren gaf H. M. de Koning-Moeder ten paleize Soestdijk van des middags 4 tot 6 Pasjits en Wenizelos, hebben een onderhoud' uur het jaarlijksche tuinfeest. Om de minder gehad, waarbij bleek, dat zij het op alle punten roerend eens waren. We weten natuurlijk niet wat er tusschen deze twee verhandeld is, doch voordat Pasjits vertrok werd er een ministerraad gehouden en daarin werd eenstemmig besloten met Bulgarije op ordelievende wijze te onderhan- gunstige weergesteldheid werden de gasten in de zalen van het paleis ontvangen. Het feest werd opgeluisterd door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie uit Amers foort. Genoodigd waren tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, en vele particulieren delen, onder uitsluiting van alle invloeden met hunne dames. Nadat de Koniugin-Moe- van de zijde van Oostenrijk of van Rusland.der te midden harer gasten was verschenen, - werden zij, die voor de eerste maal ten pa leize waren, aan H. M. voorgesteld. Daarna Men wil op alle manieren den invloed der groote mogendheden, bejiaaldelijk Rusland en onderhield de gastvrouw zich met velen harer gasten. In enkele zalen van het paleis waren buffetten ingericht. H. M. trok zich tegen zes uur in hare apartementen terug. Kort daarna verlieten de genoodigden het paleis. De minder gun stige weergesteldheid was oorzaak, dat in de omgeving van het paleis de belangstelling van het publiek minder groot was dan andere jaren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is mr. F. H. J. Taven- raat, griffier der Staten van Zuid-Holland, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is aan jhr. dr .A. Bo- reel, op zijn verzoek met 16 Juli 1913, eervol doch heeft reeds zeer vele slachtoffers ge- j ontslag verleend als burgemeester van Ame- maakt. j rongen. Het aantal doo'den en gewonden is ongeveer i Bij Kon. besluit is met 1 Sept. 1913, be- 50.000 man, die op het slagveld gevallen zijn. noemd tot buitengewoon hoogleeraar in do Daarbij komen dan nog degenen, die ge- j waterbouwkunde aan de Teehn. Hoogeschool vallen zijn als offers van de wraaklust der te Delft, C. W. Weys, oud-hoofdingenieur bij Bulgaren. den waterstaat en 's lands burgerlijke open- Het, wordt, met, dit alles voor oogen, meer t bare werken in Ned.-Indië. dan tijd. dat er een einde aan gemaakt wordt Oostenrijk, zooveel mogelijk verre houden, en de kwestie onder elkander oplossen. Te Sofia loopt het gerucht, dat Servië en Griekenland, die zich sterk gevoelen in ver band met de inmenging van Roemenië, in het sluiten van een wapenstilstand slechts zullen toestemmen, indien het geheele gebied in Macedonië, thans door hun troepen bezet, hun door Bulgarije voor goed wordt afge staan. Maar daarmede zal Oostenrijk wel geen ge noegen willen nemen. Oostenrijk heeft een krachtig Bulgarije noo- dig 'en zal zich dus ongetwijfeld verzetten tegen een algeheele verzwakking van dit land. Deze oorlog is wel nog kort van duur, Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Z. EM KARDINAAL VAN ROSSUM. Gisteren las Z. Em. Kardinaal van Ros- sum wederom in de kerk van Allerheilig sten Verlosser aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam een stille H. Mis. De kerk was wederom stampvol. Om half elf gistermorgen bracht Mr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotter dam, aan den Kardinaal in het Redempto ristenklooster een bezoek. Het onderhoud duurde ongeveer twintig minuten; Z. Em. bood den burgemeester daarbij zijn portret met naamteekening aan, hetgeen deze als een herinnering aan dit bezoek gaarne aan vaardde. Om even over elf uur maakte de Kardi naal met gevolg de aangekondigde rijtoer en een boottocht door de Rotterd. haven. Er was veel belangstelling op de straat. De tocht ging naar den aanlegsteiger bij het Maasstation. Aan boord van de gemeente boot „De Stad Rotterdam" werd Z. Em. ont vangen door den R. K. wethouder Stule- meyer, die Z. Em. namens het gemeentebe stuur ontving. Tijdens den tocht werden ververschingen aangeboden. De „Stad Rotterdam" werd begeleid door de politieboot II, die op uitstekende wijze voor de orde op de rivier zorgde. Omstreeks half één werd aan den steiger bij het Park aangelegd, waar de auto's reeds stonden te wachten. Onder zeer groot enthousiasme werd terug gereden naar het klooster aan den Goud schen Rijweg. Om twee uur vereenigden zich de Kardi naal, het gevolg, de leden van het comité van huldebetoon en de Eerw. Paters Re demptoristen in den refter van het klooster aan den Goudschen Rijweg aan een maaltijd. Even over vijven begaf den Kardinaal zich, vergezeld van zijn gevolg, de leden van het huldigings-comité en de EE. PP. Re demptoristen, naar de kerk, om voor zijn vertrek nog enkele oogenblikken in stil ge bed neer te knielen. Toen werd naar het station der H. IJ. S. M. D. P. gereden. Hier nam Z. Em. op harte lijke en innemend-eenvoudige wijze afscheid van zijne confraters en de hem uitgeleide doende comité-leden. Voordat de Kardinaal de wachtkamer ver liet, om in den voor hem gereserveerden coupé te stappen, dankte Zijne Eminentie nog den stationschef voor de genomen maat regelen. Toen de Kardinaal daarop het perron be trad, om zich in den trein te begeven, barstte er uit de honderden tellende menigte een gejuich los, dat geen einde wilde nemen. Geestdriftig werd het lied: „Aan U, o Ko ning der Eeuwen" gezongen, men zwaaide met hoeden en petten, wuifde met zakdoe ken, toen de trein zich in beweging stelde. Gisteravond om 7.02 uur arriveerde Z.Em. Kardinaal van Rossum te Roosendaal. Ook hier werd Z. Em. grootsch en harte lijk ontvangen. DE SOCIALISTEN EN DE MINISTE- RIEELE CRISIS. Het wordt meer en meer duidelijk: ze dur ven de verantwoordelijkheid die ze toch op zich hebben geladen, niet aan, de socialisten! Ze willen er af, en het is vermakelijk te zier. hoe „Het Volk" allerlei sofismen debiteer, en uitvluchtjes zoekt Maar de liberalen honden natuurlijk streng vast aan hun aanbod: zij weten heel goed, dat als Troelstra geen minister wordt, hun eigen kans om wat tot stand te bren gen tot nul is gereduceerd! Dochhet is al te duidelijk: ze durven niet, de socialisten. De „N. Rott. Crt." stelt hun dan ook nü reeds in gebreke. Het blad laadt kolen vuurs op het hoofd van Troelstra en de zijnen: Dr. Bos heeft alle denkbeeldige bezwa ren van Mr. Troelstra uit den.weg ge ruimd, en biedt hem thans juist aan, wat hij wil. Niet de sociaal-demoeraten het eerst aan bod, maar wel links. Een gezaghebbend politicus, die de vraag ora medewerking stelt. Als politieke basis voor een Kabinet de herstemmingsvoor- waarden van de S. D. A. P. Wat de ver deeling van de zetels aangaat precies, waarop Mr. Troelstra voor de S.D.A.P„ gegeven haar getalsterkte in de nieuwe Kamer, meende aanspraak te mogen ma ken. Wat wilt gij nog meer? En nu moeten de socialisten dan maar eens bewijzen ,zegt het groote liberale blad, dat ze werkelijk willen wat ze altijd op zoo hoogen toon hebben beweerd en geëischt: Dat de S. D. A. P. tot eene samenwer king, als Dr. Bos baar voorgesteld heeft, in staat is, zal niemand, ook zij zelve ■DIE HURLEMSCHE COflMliï l 1000 ss- 400 300 tEr 150 rE MD 00 Sr" 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1