W«ndoi»choantjes. 3? IV-v2 ehujis en. 7Barte]jo/'Js Tennisschoenen* NIEUWS UIT OEM OMTREK. BINNENLAND. K E K K N 1 E U W S. Hecntszake??. 8pr. beveelt aan de subsidie toe te staan. Geprejudicieerd wordt er niets, alleen voor de verbetering van den weg naar Leiden. Spreker vindt het voorstel een verblijdend verschijnsel. Do heer Hubregtse handhaafd zijn voorstel om de zaak aan te houden. Spr. vraagt ol Zuid-Holland en Haarlem reeds een subsidie hebben gegeven. De oorzitter weet dit "niet, doch acht de wete. schap daarvan overbodig. Spr. zou aanhouding betreuren. Het voorstel van den heer Hubregtse om het oorstel aan te houden werd verwor pen. He voordracht om f 70.000 te geven voor verbetering van den Haarlemmerweg werd daarna aangenomen met 31 voor en 13 stammen tegen. Bij de behandeling van de begrooting voor 1914, vroeg de heer v. Embden of h-et geen tijd wordt voor een nieuwe ver- gaderzaal voor de Prov. Staten; 2e of de lijsten der hoogst aangeslagenen, waaruit le den der Eerste Kamer moeten gekozen wor den, aan de leden kunnen rondgezonden worden; 3e of het geen tijd wordt om do instructie van Ged. Staten te wijzigen. De keer Boissevain wijst op de wen- schelijkheid om de jaarwedden van Ged. Staten te verhoogen. De heer de Jong Schouwenburg vraagt hoe het staat met de afwatering van de Vecht; de heer Korthals Altes hoe De Hondsbossehen legden het hoofd aan daaraan verbonden werken. De heer K a p p e ij n e van de O o p p el- 1 o antwoordt dat wat de afwatering van de Vecht betreft overeenstemming is ge troffen tusschen Ged. Staten van Utrecht en die van Noord-Holland. Aan het werk wordt met veel spoed gearbeid. De Hondsbossche legden het hoofd aan te Petten. Dit is zoo goed als gereed en het voldoet uitstekend. Een plan is dan ook in gereedheid voor de bijkomende werken door de Provincie uit te voeren. De voorzitter deelde mede dat met de Begeering onderhandelingen werden ge voerd over een nieuwe vergaderzaal. Resul taat is nog niet bereikt, doch er wordt zoo veel mogelijk spoed betracht. Wijziging der instructie van de Ged. Staten is "tever wachten. Hierna werd de begrooting tot een be drag van f 2.744.153.59 goedgekeurd, dienst 1914. Geheven zullen worden 16 opcenten voor gebouwde eigendommen en 16 op ongebomv- de, 13 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting. Ten slotte werden Ged. gemachtigd eene leening aan te gaan van rond f 160.000 voor buitengewone werken tegen hoogstens 4pCt. rente 'sjaars. Hierna werd de vergadering gesloten. EINDDIPLOMA M. L. O. Het einddiploma op de school voor M. U. L. O. No. 1 alhjer is na gehouden examen uitgereikt aan: Albertina Bendien, Eibartha C. v. Duu- ren, Anna H. Doodenheefver, Anna S. Ch. Gentrup, W. C. A. M. van der Hoeven, J. A. de Jong, Irene A. M. Kammer, Christi na Priebee, Wilhelmina C. Schravendijk, Helena M. A. Spalteholtz, Gerarda F. M. Smits, S. J. A. v. Walcheren en J. Wijsman, EINDDIPLOMA H. B. S. Van de le groep zijn alhier geslaagd voor het eindexamen van de H. B. S.: F. W. A. Habermann, Helder; W. J. de Koek v. Leeuwen, Haarlem; N. J. Dekker, Zaandam; G. A. J. Boogh, Alkmaar; J. F. Jansen v. Raaij, Haarlem; W. C. Krijgsman, Haarlem; Mej. A. F. Dom, Haarlem; J. Reu vers, Helder; G. J. A. Heins, Hoorn; F. H. Schaap, Zaandam; J. Houtsmuller, Alk maar; J. Scbraver, Helder; C. Visser Jzn., Hoorn; J. H. Menger, Zaandam; H. Bax, Haarlem; J. C. Stumphius, Helder; Mej. H. A. Gaarlandt, Haarlem en P. Spruit, Helder. GASTMAAL AAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. De leden van de Staten hebben gisteren avond hun voorzitter, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen een gastmaal aangeboden in heb Groot Badhuis te Zandvoort. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijA. Noorloos, Colen- éostraat 31, Schoten, een portemonnaieJ. A. J. Smit, Parklaan 5, een hangertje van een damescollierG. Lunenburg, Kogelstraat 1, Heemstede, een schuifje van een horloge ketting; G. Velu, Gr. Houtstraat 65, een da- mestaschje met inhoud; J. dg Vos, Amster- damsohevaart 84rood, een vingerring; W. Stouten, Weverstraat 4, een boez 'aar; S. v. d. Heyden, Regulierstraat 29, eeu tabaks doos; J. Elbertée, - Paul Krugerkado 8rood, een gevlekte hond; D. J. van Diejan, KI. Houtstraat 35rood, een kruisje; Th. v. Ko- ningsbruggen, Eendrachtslraat 50, een kin dermuts; J. Vergaay, Gen. de Wetstraat 51, Schoten, een parapluie; Bur. v. Politie, een hangslot met 4 sleutels; C. Karp, Ridderstr. 35, een geldstuk; J. Schipper, Voorhelmstraat 11, een hondenmuilkorf; F. de Vries, Sac re n- damstraat 4rood, een zakje met 3 sleutels. DE SOCIALISTEN EN DE KABINETS CRISIS. Een der medewerkers van de Tel. schrijft uit Den Haag: Door de Kamerfractie, de redactie van ,,|Het Volk" en het hoofdbestuur van de S. D. A. P., dit werd mij uit goede bron medegedeeld, is overeenkomen onder geen beding een ministersporfefeuiüe te aanvaar den. Namens de meerderheid van het hoofd bestuur zal dit standpunt op het te houden buitengewone congres worden verdedigd. Onder degenen, die het felst tegen het plaats nemen in een of ander kabinet ge kant zijn, behoort mr. Troelstra. Hij moet hebben verklaard, dat de S. D. A. P. zich moet bepalen tot het geven van ioyalen steun aan een ministerie, dat het eoncen- tjratieprogram eerlijk wil uitvoeren. Onder deze omstandigheden zal het bui tengewone socialistencongres met groote meerderheid besluiten, het aanbod van dr. Bos te wijzen van de hand. In een reso lutie zal men alsdan laten uitkomen, dat de partij van mr. Troelstra een vrijzinnig grondwetsherzieningskabinet met kracht wit schragen, Een renzen-Orang in „Artis" te Am sterdam. Een der grootste merkwaardighe den uit de levende have van het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artis Magislra" te Amsterdam zoo niet het meest bijzonde re dier van gansch Artis is wel de reus achtige 'Orang-oetan, dien het Genootschap van Z. K. II. den Sultan van Serdang ten geschenke heeft ontvangen. Donderdagmor gen, zoo meldt het Alg. Hbld. waaraan wij de volgende bijzonderheden ont'eenen kwam cteze zeldzaam-belangrijke aanwiist met een Indisch transport behouden aan. Nog nim mer heeft Artis een dergelijk grootrn Orang- oetan in zijn verzameling gehad, zelfs de groote Orang waarmede de heer Prakke ja ren geleden Europa bereisde en die ook in Artis eenige weken te zien is geweest, alsook de beroemde Orangs Max en Mau- rits, die korten tijd in de Parijsche Dier gaarde hebben geleefd, hadden zeker niet den ouderdom en het geweldig uiterlijk van den reuzen-aap waarop Artis thans mag bo gen. Komt men de Antliropoiden-afdeeling van het Nieuwe Apenhuis binnen, dan ontwaart men dezen ontzaglijken menscli-aap mee-J, naar de wijze der oude Orangs, rustig in eengehurkt op den bodem of wel geheel boven in zijn 7 M. hoog verblijf. De voor bijganger ziet eerst weinig meer dan een reusachligen haarbal een massa dofgeel bruiwerk gelijk tot opeens uit de warrige haarvacht opleeft het ontzagwekkend groot en donker aangezicht, zwaar gebaard, en zijdelingsche kwabben, nog wanstaltig ver breed, met den mysterieuzen blik der kleine, diepliggende oogen, ernstig en diep als de oogen van een Denker. Dan het grijpend [strekken der geweldige armen en handen zwaar behaard, tot op de vingerleden toe en langzaam verheft zich de kolossaal geschouderde en in zijn bruinrooden haarpij woest-uitziende Orang-oetang. „The old m£n of the wood," als het ware een onbeschrijf- bare incarnatie van het grootsch-geheim- zinnig natuurleven der diepe wouden van Borneo of Sumatra. J Men kan zich moeilijk eenig dierlijk we- i zen voorstellen van zoo ontzagwekkende i verschijning, zoo machtig van bouw, zoo diepzinnig van blik, als deze reusachtige i Orangman, wanneer hij zijn meterlange, met afhangende haarfranje wildbewassen armen uitbreidt om zich geheel door de zon te laten beschijnen, of zich plotseling opheft en met den gebogen, baardigen kop geheim zinnig voor zich uitziende, op ons toekomt, geweldig van lichaam in verflensten mantel van roodbruin dooreengeward haar. Met dit volwassen exemplaar' van den Sultan van Serdang spant Artis thans in zijn Apen- huis de kroon boven alle zoölogische tuinen der wereld. Nauwkeurige malen kunnen nog niet opgegeven worden, maar a's staaltje van spierkracht zij het feit gemeld, dat het dier een ijzeren staaf uit zijn reishok spelen derwijs doorboog tot een stompen hoek. Boosaardigheid schijnt geen bijzondere fac tor ie zijn wezen te zijn; maar wee dengene [die hem tergt 1 Een dierenplagcr werd te 1 Sabang, kort voor de iniaüng van het tran sport, de hand nagenoeg afgebeten! i Jegens zijn verzorgers in Artis, die alle voorzichtigheid in acht nemen, doch vrij- moedig-vertrouwelijk en vriendschappelijk met de dic:cu omgaan, beloont de reuzen- orang zich, den korten tijd zijner aanwe zigheid in aanmerking genomen, vredelie vend en gevoelig voor belooning of berisping Steeds toekijkend volgt hij opmerkzaam al wat er om hem heen gebeurt, en onder scheidt de bedoeling in de stem die hem i toespreekt. Men wacht zich er ook wel Ivoor het dier onnoodig' door barsch optreden of harde bejegening te vertoornen, want de I woede van een volwassen orang kan zich plotseling uiten in een geweldige vlaag van drift en kracht, die voor niets terug wij ken, terwijl liet niet in den aard van het i dier ligt den mensch te weerstaan, als deze jhem probeert te begrijpen maar ook kort en beslist weet tegen te gaan, waar dit noo- dig is, zonder de gevaarlijke „apendrift" uit te Lokken Ei- bestaat alle hoop, dat het ieders be langstelling waardige dier de lange zeereis goed heeft doorstaan en men hoopt met dezen orang-oetan door zorgvuldige verple ging meer succes te bereiken dan er ge woonlijk en elders bereikt is geworden. Hoender-ehelera. Te Culemborg vertoont zich in de laatste dageu onder de kippen de cholera, waaraan veel van deze diereu ster ven. De ziekte schijnt een tamelijk snel ver loop ie hebben. - Geen belangstelling! De be'angsleüing in de verkiezing van twee leden-patroons voor de Kamer van Arbeid voor den klei- voor de Kamer van Arbeid voor den klein- ner zijn. Toen toch te drie uur de stem bus gesloten werd, bleek geen enkele kie zer aan deze verkiezing te hebben deel genomen. De minister zal nu een nieuwe verkiezing moeten ui'schrijven. Zakkenrollers. Dinsdagavond bij dc aankomst te Rotterdam aan het sta ion Maas van Z.Em. kardinaal Van Ros sum, hebben zakkenrollers van de drukte gebruik ge maakt om hun slag te slaan. Een viertal, aangiften zijn gedaan. Een persoon uit Nij megen vermiste zijn gouden horloge met ketting, anderen hun portemonnaies, enz. Een nieuwe tramlijn te Amsterdam. Gisteren is de nieuwe lijn van de Amsler- damsche gemeentetram, lijn 15, in gebruik genomen. Het beginpunt is voorloopig in de J. W. Brouwers'raat, naast het Concert gebouw, doch de bedoeling is, dat deze lijn, zoodra de tramweg gereed zal zijn, zal !oo- pen van de De Lairessestraat door de P. O. Hooftstraat, langs de Weteringschans en de Sarphatistraat naar de Plantage Kerk- laan. Tegen de hoedenpennen. De commis sie voor de strafverordeningen te Rotterdam is overtuigd dat men van de vrouwelijke trampassagiers mag verlangen, dat zij door een eenvoudigen voorzorgsmaatregel de me depassagiers buiten gevaar van verwonding door hoedenpennen houden een gevaar dat reeds bij in- en uitstappen niet denk beeldig is, rnaar grootcr is bij plotseling remmen, een paniek enz. Daarom stelt de commissie aan den Raad voor, een bepa ling in de politieverordening op te nemen, verbiedende zich in tramwagens met onbe schermde hoedenpennen te bevinden. De commissie vertrouwt dat door de medewer king der tramdirectie de maatregel zonder bezwaar kan worden ingevoerd. Bravo 1 Pancratius, den patroon ider kerk, altaren zullen worden aangebracht. Van het ruime laagkoor komt men in het grootsche transept, hetwelk een breedte heeft van 33 Meter en gelegenheid, aanbiedt voor ruim 500 zitplaatsen. Na de Kerkwijding droeg de HoogEerw. De ken een plechtige H. Mis van dankzegging op. Hierbij assisteerden de WelEerw. Heer A. F. J. Goossens, Kapelaan der Parochie, als Diaken en de WelEerw. Heer Jae. Omtzigt als Subdiaken. Na de H. Mis hield de Hoog Eerw. Deken eene treffende toespraak tot de geloovigen. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de EdelAchtbare Heer Burgemeester P. Besse- laar, architect J. Tonnaer, de ontwerper van dit kunstwerk, alsmede de heeren Sloots en Bik, aannemers van het werk. Moge het aan onzen geachten Herder gege ven zijn binnen niet onafzienbaren tijd de ge- heele kerk te voltooien, die het nageslacht zal spreken van de opofferingsgezindheid en den waren godsdienstzin der Parochianen van Sassenheim. a. d. Rijn; Naaml. Venn. HoUandseh-Belgischqf Pakketvaart-Mij., te Bergen op Zoom; A. L< Bosschaart), vuilnisman te Oost- en West-Sou,-? burg, en L. Bos, schoenmaker te Pijnackerj Opgeheven het faillissement van J. E. Vries ling, handelsreiziger, te Groningen, wegen^ gebrek aan actief; H. Wever, metselaar, han delend met Th. Molthof, onder de firma "We ver en Molthof, te Amsterdam; J. v. d. Have metselaar te Rotterdam, Oudedijk 104a, bij gebrek aan actief. KERKWIJDING. Men schrijft o.s uit Sassenheim: Dinsdagmorgen werd door den HoogEerw. Heer Deken Mgr. N. J. Smoulders onze Pa rochiekerk ingezegend en is het Haarlemsche Bisdom wederom een monumentaal bouwwerk rijker geworden. Het moet wel eene voldoening zijn geweest voor den ZeerEerw. Herder der Parochie, Pastoor J. H. A. Thus, zijn onvermoeibaar streven met zulk een succes bekroond te zien. De nieuwe aanbouw der kerk, die door hare schoonheid om afbouw vraagt, staat thans voor ons in zijn 14de eeuwsohe gothiek, tref fend door een mooi lijnenspel, en tooli vol soberheid en eenvoud, die het zegel der waar heid zijn. Door zeven hooge ramen giet de zon haar gouden stralen rijkelijk in het hoog koor. Naast het hoofdaltaar zijn in de zij kapellen twee altaren geplaatst, aan Maria en St. Josef toegewijd, terwijl ook in de Kapellen van het Goddelijk Hart en den H. VAN ELDERS. EEN DEELTJESD1EF. Een schippersknecht uit Zaandam had op 20 Maart in de Houthaven een partijtje brand hout gekregen; hij laadde het in zijn schuit met vier deeltjes die in da nabijheid lagen en die hem niet geschonken waren. Een rijksveld wachter hield hem op den Westzanerdijk aan, in het bezit der vier deeltjes, die een totale waarde van f 0.50 vertegenwoordigden. En tegen den schippersknecht weid een proces verbaal wegens diefstal opgemaakt. De schippersknecht vroeg den bestolen houthandelaar om de zaak niet te vervolgen. „Ik zal er over denken", antwoordde de hout handelaar, die het echter later beter oor deelde dat het recht zijn loop had. Voor de vacantiekamcr der Rechtbank te Amsterdam terechtstaande, deed de schip persknecht het voorkomen, alsof hij de deel tjes bij vergissing had meegevoerd. Desge vraagd gaf hij toe, reeds vroeger wegens diefstal te zijn veroordeeld, maar dat dateerde nog uit den tijd zijner jeugd. Het O. M„ mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, oordeelde het feit wettig en over tuigend bewezen. "Wat de strafmaat betreft, hoewel het gestolene geen hooge waarde heeft, er moet toch gevangenisstraf worden opge legd, zij het ook een lage. Vooreerst omdat bekl. reeds vroeger wegen3 diefstal is ver oordeeld, moge het opk lang zijn geleden. In de tweede plaats omdat het een ergerlijk feit is, dat een schippersknecht, die in de Houthaven komt laden, hout wegneemt. In de derde plaats, omdat te Amsterdam zoo ont zaglijk veel diefstallen plaats hebben. Eisch: zes weken gevangenisstraf. A. H. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 19 Juni. H. J. Papenhoven, schoenmaker, te Nijmegen. 8 Juli H. J. van der Hoogen, borstelmaker te Nijmegen. 9 Juli D. Krommenhoek, broodbakker, Ploegstraat no. 22 te Schiedam. 10 Juli A. van Dam, wonende Smidstraat no. 9, te Nijmegen. J. Schoenmakers, schoenfabrikant te Loon op Zand. A. Schenkels, schoenfabrikant te Waspik. F. J. Bakkers, Ruyterstraat, Nijmegen. 11 Juli. A. Huisman, fruithandelaar, te 's Gravenhage, Groot-Hertoginnelaan 200. J. N. van Oorschot, te 's Gravenhage. F. B. O. Iseke, winkelier te 's Graven hage. V. Obdeyn, controleur bij het binnen- landsch bestuur in Nederl.-Indië, gewoond hebbende te Rijswijk, thans zonder bekende woonplaats. E. A. Klingenhever, bouwkundige, te Amsterdam, le HelmCrsstraat 261. W. Paling, boomkweeker te Boskoop. A. O. Wolthuis, handelaar in machine rieën te Groningen. 12 Juli. G. Dijkstra, koopman en winkelier te Sint Anna Parochie. 14 Juli. Naaml. Venn. Exploitatie- en Admi nistratie Mij. Voorspoed, te Amsterdam, 1ste Helmersstraat 261. Geëindigd, door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst het faillissement M. A. Goedhart, te Arnhem; G. H. Zwart, timmer man, onder Eestrum, N. V. Stucadoor-Mij. voorheen Brandjes, Dalmeijer en Rogier, te Rotterdam; A. Grisel, koopman in aardewerk te Tiel; A. van der Berg, bakker te Alphen ZANDVOORT. Aangekomen Vreemdelingen. H. Graanboom, Amsterdam, Zuidbuurt 12, 1 p.; B. Meyer, Hilversum, id., 1 p.; Moscou, Amsterdam, Hotel Gompertz de Boei", 1 p.j Cohn, Hanover, id., 3 p.; Frankenstein, id., id., 2 p.; Halberstadt, id., id., 4 p.; Speier, id., id., 1 p.; Friedmann, id., id., 4 p.; Wol- lenberg, Gelsen Kirchen, id., 2 p.; Stam- mann, Hamburg, Grand Hotel, 3 p.; Dr. J. Veis, Frankfort, id., 4 p.; M. Herschfeld1, Kul, id., 5 p.; Soezelkom, id., 5 p.; -Jug- gen'neim, Offenbach, -id., 4 p.; F. Rotschild1, Miinchen, id., 2 p.Reinhardt en fam. id., id., 4 p.; W. M. Pronk, Amsterdam, Parallelweg no. 99, 5 p.; P. Sipkes, id., van Kinsbergen- straat 8, 5 p.; Lebbing, id., Kleine Krocht 1, 3 p.; Benjamins, id., Kostverl.straatweg 11, 3 p.; Schrijver, id., id., 5 p.; Mr. H. vani Manen, id., Br. Engelbertstraat 50, 8 p.; Span- genthal, id., Haltestraat 41, 10 p.; Maasseii id., Brugstraat 7, 9 p.; Kruyf, id., Jan Steen- straat 6, 8 p.; C. Meyer, id., id., no. 12, 6 p.; Oles, id., Brugstraat 16, 10 p.; J. A. van Dongen, id., Haarlemmerstr. 8, 8 p.; J. Hagedoorn, id., Haltestraat 32, 5 pers. BLOEMENDAAL Onbestelbare stukken over de lsta helft der maand Juli j.l. J. Th. Bok, H. Anholt, Amsterdam; H. L. Jansen, Haarlemmermeer; Mej. D. Jansen, ScheveningenOfferten 1990, Postamt 2, Duisburg; Minna Schmidt, Bad Hamburg; Miss, M. Aloua, Bornemouth; J. Groen, New- York. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Gisterenmiddag liali, vier vergaderde de raad dezer gemeente, on der presidium van den Burgemeester Jhr. Mr< D. E. v. Lennep. De heer v. d. Eyken had bericht van ver hindering gezonden. De heeren van Houten, Honig en de Wil de werden belast met het onderzoek der, geloofsbrieven van de herkozen leden van den gemeenteraad. De heer Honig bracht rapport uit namens de commissie en adviseerde tot toelating den vijf herkozen leden de heeren Dr. Droog, Hoeker, v. d. Plas, v. Tienhoven en Waller, die onder gelukwenscih van den voorzitten werden toegelaten. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. Zonder stemming werd goedgekeurd de wij. ziging der verordening op het gebruik en be heer van Groenenda-al in dien zin, dat aan do beambten wordt toegestaan in de Belvedère te verkoopen „alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank." Eveneens wordt goedgekeurd de voordracht van B. en W. om hen te machtigen tot afwij king van het bepaalde in de artfc. 2 en 3 der verordening tot vaststelling van eischen! voor dranklokaliteiten en wel voor den ver koop van sterken drank in de bovenzaal van het perceel Raadhuisstraat 103; en de ver koop van alcoholhoudenden, anderen dan ster ken drank in het koetshuis van het perceel bij den Glipperweg 95 en in de Belvedère op Groenendaal. De besluiten tot af- en overschrijving wor den vastgesteld en goedgekeurd. Aangeboden wordt de gemeenterekening sluitend met een saldo van f 55513.271/2'. die van het Burgerlijk Armbestuur met f 422.94; van de gemeente gasfabriek met f 29.364.321/2 en van de Duinwaterleiding met f 1928.86i/2'. Deze rekeningen zullen in handen gesteld worden van de financiëele commissie. Onder dë ingekomen stukken waren enkele goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten, w. o. de igeldleening, groot f 350.000 en dë herziening van het uitbreidingsplan. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter te even vier uur de vergadering sloot IJMUIDEN. Onbestelbare stukken over de lsta helft der maand Juli j.l.: Het doet mij bijzonder veel genoegen, dit nieuwe bewijs van uw scherpzinnigheid op te merken. Als ge dan zoo gaarne de waar heid uit mijn mond verneemt, welnuge hebt de zaak bij het rechte eind. Zeg mij nu nog één ding: wat zal er van mijn vader, den Lord worden? Hij is ge woon in weelde te leven, en zou dan niets hebben dan de karige inkomsten van de ba ronie. De advocaat haalde de schouders op. Hij zal zich naar de omstandigheden moeten schikken, antwoordde hij. Bedenk, hoeveel menschen zich rijk zouden gevoelen met het inkomen, dat ge karig gelieft te noe men. En blijft hem niet een teedere dochter die alles zal aanwenden om haar vader te doen deelen in den rijkdom, dien zij aan de zijde van haar echtgenoot viudt? Wilt -ge daarmede zeggen, dat ge ons geheel vrij wilt laten in onze bewegingen? vroeg zij. De advocaat grijnsde. Tegenover u zal ik nooit iets anders zijn en blijven dan uw gehoorzame slaaf, ant woordde hij. Er volgde een oogenblik van stilte. Ik geef u mijn hand en mijn woord, dat ik uw vrouw zal worden, sprak Alice toen op ijskouden toon. Carringshliff nam haar liand. Hij sloeg de oogen zoo teeder op, als hem maar mogelijk 'was, en zeide: Ge maakt mij tot den gelukkigste aller (stervelingen, mijn waarde. Nooit werd de band van een jonge schoone dame met. meer openhartigheid gegeven en met meer harte lijke teederhci'd aangenomen. Op liaar gelaat was duidelijk te zien, met hoeveel tegenzin zij deze hoogdravende woorden aanhoorde; zij gaf zich volstrekt geen moeite om dit te verbergen en ant- woorddei Bespaar mij liet overige, ge hebt uw doel bereikt, wees daarmee tevreden. Ik verzoek u. la;: t mij bet overige gedeelte van den dag vrii, het is misschien de laatste, dat ik mij vrij kan gevoelen. Hij maakte een diepe buiging voor haar, en gereed om heen te gaan, zeide hij: Morgenochtend om tien uur is het oogen blik daar, waarop sedert weken ouzo aan dacht gericht was. Ik zal de eer hebben, u voor de balie van de rechtbank op te wach ten. Den volgenden morgen om negen uur liet Lord Norman bij mi6S Norman vragen, wan neer zij gereed zou zijn om naar het gerechts gebouw te gaan, het rijtuig zou tegen half tien voorkomen. Dus nog geen bericht uit Wo-reester! Ook toen zij met haar vader en den advo caat voor den rechter stond, was er nog geen bericht. Zij pijnigde haar hersens om een middel te vinden, dat haar van haar kwel geest kon bevrijdenmaar zij vond niets. En daarbij ging de gerechtelijke handeling voort, waarvoor zij hier gekomen waren, maar liet scheen haar alles een droom. Carringshliff was echter ter dege wakker, toen hij zijn cliënten ontving en in de reclit- zaaal geleidde. Bij het binnenkomen viel zijn oog dadelijk op een in het zwart gekleeden jonkman, die achteloos tegen de balie leun de, en bij het binnenkomen van den Lord een diepe buiging maakte. Wat moest die hier doen? Carringshliff herkende hem dadelijk, het was een jong collega, mijnheer Grund- field, die nog nooit een groot proces had ge wonnen. Die jonkman mocht daar alleen met toestemming van den rechter staan, dat wist Carringshliff zeer goed. Hij kon er niets te gen inbrengen, want de openbaarheid der gerechtelijke handelingen was in Engeland reeds ingevoerd. I De rechter begon met de voorlezing van liet protocol, dat bij den dood van Lord Fre- derik Norman was opgemaakt. Daarbij was Lord Ralph Norman tot voogd over zijn nicht benoemd en haar vermogen in gerechtelijke bewaring gesteld. De jonge dame, voor wie deze voorlezing eigenlijk geschiedde, begreep daarvan volstrekt niets. Toen de rechter aan het einde aan haar vroeg, of zij iets te kla gen had over de gevoerde voogdij, moest Lord Norman de vraag herhalen, vóór zij verklaarde aan haar voogd de grootste dank baarheid schuldig te zijn. Vóórdat ik er toe overga het vemiogen uwer ouders aan u te overhandigen, schrijft de wet voor, dat de indentiteit van uw per soon moet worden vastgesteld, miss Nor man, sprak de rechter vervolgens. Ik ver zoek u daarom uw naam op te geven. Ik heet Alice Norman, luidde het ant woord. Zijn hier twee meerderjarige getuigen, die de waarheid van deze verklaring beves tigen? vroeg de rechter verder. Ik, zeide Lord Norman en trad vooruit. I Schrijf dit neder, griffier! beval de rechter. Lord Norman getuigt de identiteit. Is er nog een tweede getuige? I Uw gehoorzame dienaar, antwoordde Carringshliff met een beleefde buiging, i Bij deze woorden keek de rechter den jonkman aan, die hij de balie stond én vroeg: I Mijnheer Grundfield, wat hebt gij in te brengen tegen de verklaring van deze ach- l tenswaardige mannen? t Carringshliff spitste de ooren. Wat moest dat beduiden? De Lord werd zeer bleek, maar de jonge dame bleef doodbedaard. Ik verwerp die verklaring als valsch en gelogen, antwoordde Grundfield ernstig. De jonge dame, die Alice Norman heet, is als mijn cliënte met twee getuigen hier gekomen, om u te verzoeken, het ouderlijk erfdeel aan haar uit te keeren. I Gelieve die personen dan hier te bren- gen, zei de rechter. De jonkman opende een zijdeur, waardoor onze bekende uit het ge sticht van Dr. Brown binnentrad aan den arm van den heer Cliffton, gevolgd door hare vroegere gouvernante mevrouw Cliffton. De rechter deed aan deze drie personen dezelfde vragen als te voren, en kreeg de zelfde antwoorden. Lord Norman kookte in- tusschen van woede. Hij kon zich ten laat ste. niet meer bedwingen en schreeuwde: Dat is eeu duivelsche schurkerij l Het meisje dat men voor u gebracht heeft, is mijn dochter, een totaal krankzinnig schepsel! Ik moet u verzoeken alle buitensporig heden te vermijden, zeide de rechter ernstig. Hier ie de plaats niet, waar de hartstochten mogen meespreken. Hier wordt gereclitig- i heid gedaan, voor het overige moet men j zwijgen. Nu mengde Carringshliff zich er in. j Het is noodzakelijk, dat wij stelling ne men tegenover het gehoorde, zeide hij. Ten1 eerste, omdat de laatste verklaringen geheel strijden met de onze, en ten tweede, omdat alleen onze belangen hier in aanmerking moeten komen. Wat de jonge dame betreft, die zich zooeven voor Miss Alice Norman heeft uitgegeven, verklaar ik, dat ik haar reeds jaren lang als waanzinnige ken, en dat haar waanzin juist daarin bestaat, dat zij ge looft de persoon van haar nicht te zijn. Zulk® gevallen komen dikwijls voor, en yoorname- I lijk, waar de persoon groote Tijkdommen bezit. Oök kan de geheugenis van den onge- lnkkigen vader, dien wij daar even op min der passende wijze hoorden, allen twijfel om trent haar toestand opheffen. Wat de getui genis van den burgemeester van Hampton en zijn vrouw betreft, ik geloof, dat zij het idéé fixe van het ongelukkige meisje hebben overgenomen en daarenboven is de gelijk* luidende getuigenis van man en vrouw slechts als één getuigenis te beschouwen cn daarom geldt ze niet. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6