NIEUWS UIT DEN OMTREK. UIT DE ZAANSTREEK. Kerknieuws. Landbouw en Yssscherij Bi LAN0. VOOR DE R00MSCHE VROUW.! fcteuringsdiensï ïussctófi !0aa$- DE FEESTVIERING TE HEEMSTEDb. fe«fefe!3|f ge vierd doch ook' de herdenking van het 100- jarig bestaan van Nederlands onafhankelijk heid. lem en omliggende gemeenten. Aan de orde was de behandeling van een adres des hlearen Stupetie, waarin schadever goeding werd gevraagd voor een lek, dat ontstaan was in de gasleiding zijner woning, en waardoor zeer veel gas, dat hij heeft moeten betalen, ontsnapte. B. en W. deelde mede dat bij onderzoek was gebleken dat de schuld daarvan aan den bewoner zelf was te wijben. Zij stelden voor hem te be richten dat hij eerst de zaken beter heeft te onderzoeken en dat schadevergoeding hem niet kan verleend worden. De hoeren Verton en Verkooy vonden dit antwoord onnoodig hard. Na eenige gedach- tenwisseling werd besloten het verzoek aan te houden tot de volgende vergadering ten einde intussohen een nader onderzoek in te stellen. Het adres van de Vereeniging van Vergun ninghouders „Ons Belang" inzake het ver gunningsrecht werd aangehouden tot de vol gende vergadering. De heer Hooy verzocht zulks omdat hij nog geen gelegenheid had ge had de stukken te bestudeeren. Tot onderwij zeres werd benoemd mej. A. Oostenbroek te IJsselmonde met 5 stemmen tegen 4 stemmen op mej. A. Mentinkberg te Oostzaan. De be noemde stond no. 2 op de voordracht, maar de heer Verton drong er op aan deze te benoemen, omdat haar ouders hier in den om trek wonen, en de kans aldus grooter is dat zij hier langer bij het onderwijs^ verbon den blijft. Toen de uitslag der stemming bekend was zei de de heer OlieAls mej. Mentinkberg hier weer voor een plaats solliciteert, dan mag zij eerst wel haar ouders hierheen sturen (Vroolijklheid.) Na lange stemmingen werd tot lid van de commissie, van advies ingevolge het Werklie den-reglement benoemd de heer Verton, na loting met den heer Cobelens, die evenveel stemmen haalde. Tot plaatsvervanger werd benoemd de heer Cobelens. Aangeboden werd de rekening over 1912. Tot leden der commissie belast met het nazien daarvan werden gekozen de heeren v. Steen, Box en Verkooy. Een nieuwe straat werd Overtonstraat genoemd. Bij de rondvraag herinnerde de heer Ver kooy er aan dat hij en zijn partijgenoot in November een voorstel hebben ingediend tot heffing van progressieve belasting. De behandeling er van is toen uitgesteld, omdat de belastingbiljetten al reeds waren uitgezonden. Thans is het voorstel nog niet behandeld. Tevens wees de heer Verkooy er op dat de belastingbiljetten ook dit jaar we derom zoo laat werdeu verzonden. Zij zijn het op het oogenblik nog niet. In een ver kiezingsvergadering is gezegd dat dit zijn oorzaak vond in de verkiezingen; dat men wilde zien hoe deze afliepen. Dat is niet juist. De reden is dat de biljetten nog niet klaar zijn. De heer Verkooy wees er dan op dat door de late uitzending eenige termijnen van betaling verloopen, en dit zeer ongemak kelijk is voor de arbeiders, vooral in den wintertijd. De voorzitter betuigde zijn spijt over de late verzending der biljetten. De biljetten worden op de secretarie geschreven, doch daar is veel werk geweest in verband met de verkiezingen. Spr. zal er den gemeente ontvanger op wijzen dat hij zelf de biljetten schrijft. Thans zijn 1600 biljetten gereed en liggen ter verzending gereed. Spr. betuigde nogmaals zijn spijt en beloofde fce bevorderen dat de biljetten immer zoo vroeg mogelijk verzonden worden. HALFWEG. Ongeluk. Gisterenmorgen had een knecht van den landbouwer v. B. het onge luk met zijn dorsöhmachine om te slaan en hieronder terrecht te komen. Nadat de man uit zijne netelige positie verlost was, bleek dat hij een zijner beenen gebroken en eenige kneuzingen bekomen had. Hij is ter verple ging naar de Mariastiohting te Haarlem ge transporteerd. Zijn toestand is redelijk. OVERVEEN Verkocht. Door notaris J. Willems zijn verkocht twee heerenhuizen alhier, voor 15,458, gecombineerd aan den heer T. Bruin Pzn. q.q. HEEMSTEDE. Heemstede heeft gisteren op waardige wij ze feestgevierd. Den geheelen dag heerschte er de echte, Hollandsche vreugde en vroolijkheid, die door geen wanklank is verstoord geworden. Den geheelen dag: want ofschoon er voor de ochtenduren geen officieele feestelijkhe den op het programma stonden, heerschte er toch een echte feestvreugde, die geuit werd door de vlaggen, die allerwegen van de huizen wapperden en door het oranje, waarmede ieder getooid was. iWant niet slechts de openstelling van ons Te half drie begon het öfficieele feest met de plechtige opening van het wandel bosch door onzen Burgemeester. Hierover spraken wij reeds in dit blad. Na afloop van deze plechtigheid maakten de genood igden een omwandeling door Groe- nendaal, waarna bij de Belvedère en in den Koepel verschillende ververscliingen werden aangeboden Op het feestterrein werd een concert ge geven door de Harmonie „Sint Michaël", terwijl in de Pottenlaan een uitvoering werd gegeven door de Ohr. zangvereeniging Ex Animo, afgewisseld door muzieknummers van de Harmonie „Eensgezindheid". Een mooi programma geheel voor dezen dag toepasselijk werd door Ex Animo ten gehoore gebracht. „Oranje boven" en-„Blijf één" van de Waart, „In 't Bosch" van Men delssohn en „1813" van de Zwaan. Intusschen hadden op het Feestterrein ver schillende volksspelen plaats, waarbij oud en jong zich kostelijk amuseerde en voor al de jeugd vond hierbij amusement genoeg, want behalve die volksspelen waren er nog andere vermakelijkheden als draaimolens, poppenkast enz. Men kan zich voorstellen de vroolijkheid en blijheid, die daar heerschte onder Heem- stedes jeugd. Voor de volksspelen waren verschillende fraaie prijzen beschikbaar gesteld, die als volgt werden toegekend: Mast klim men. 1. J. Neeskens; 2. C. Leuven; 3. Korsman. Tobbetje steken. 1. H. Bank2. S. Planting; 3. Korsman; 4. C. v. d. Aar; 5. v. Honschoten. S p r i e 11 o o p e n. A. Spoor. Hardloopen met hindernissen. 1. J. Neeskens; 2. S. Planting; 3. H. Rijkers; 4. B. Neeskens. B o e gs p r i e 11 o o p en. 1. A. Hemel; 2. G. Neeskens; 3. C. .v. d. Aar; 4. H. Hegel. Touwtrekken. Ie trek groep van J. Neeskems; 2e trek groep van A. Kres. Op het weiland bij het Molentje werd vervolgens een voetbalwedstrijd gehouden tussclien de voetbalclubs „Heemstede" en „Concordia", die door „Heemstede" gewon nen werd met 30. Het avondfeest overtrof alles. Van alle kanten voerden de toegangswe gen tot ons dorp de bezoekers van Haar lem en omliggende gemeenten in dichte drommen aan en alles verzamelde zich op het Wilhelminaplein, waar van 8 tot 10 uur door verschillende muziek- en zangvereeni- gingen een concert gegeven werd. Dat was daar een vroolijk gedoë den geheelen avond door, waarbij die honderden op het plein bijeen in de echte Hollandsche feeststem ming verkeerden. De café's, vooral „Het Wapen van Heem stede" en „Het Wapen van Haarlemmer meer" konden den stroom van bezoekers niet bergen en 't was daar' een gaan en komen, en dringen en duwen om het buffet te be reiken: want een verxrissching deed goed bij die drukte en warmte. Het weer hield zich den geheelen dag uitstekend en ook daaraan is voor een groot deel liet welslagen van dit goed georgani seerde feest toe te schrijven. De R.K. vereeniging voor Volkszang en de Chr. zangvereeniging „Ex Animo" wis selden elkander af in de muziektent op het Wilhelminaplein en zongen verschillende, va- derlandsche en volksliederen, die met luid applaus van de vele toehoorders beloond werden, ofschoon door het gegons en ge roezemoes door de drukte op het plein dik wijls veel van den zang verloren ging. Verder op den avond speelden nog in de tent de Harmonie „Eensgezindheid", de Har monie „St. Michaël" en het E. S. M. Fan farekorps met afwisselende programma's. Het feest werd besloten met een groot vuurwerk, door het gemeentebestuur van Heemstede aangeboden en dat uitstekend geslaagd mag heeten. Na afloop vertrokken de extra-trams zwoe gend en puffend met hun lange sleep wa gens, volgepropt met feestgangers naar Haarlem en Leiden en 't duurde lang eer de rust weer op ons dorp was teruggekeerd. De plechtige opening van Groenendaal en Neerlands Onafhankelijkheid zijn voorzeker op waardige wijze door Heemstede herdacht en we kunnen niet nalaten nogmaals een woord van huide 'te brengen aan den Bur gemeester en het gemeentebestuur voor het geen aan de Heemstedenaars is aangeboden en aan de feestcommissie voor de uitsteken de organisatie en regeling der feestelijkhe den. EEN DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Burgemeester van Lennep ontving gister avond van Het Loo het volgende telegram van dank op het aan H. M. geadresseerde huldetelecram: „De Koningin draagt mij op U en allen hoogstderzelver wel gem eend en dank over te brengen voor de betuiging van aanhanke lijkheid aan H. M. en het Kon. Huis, als mede voor de hulde Hr. Ms. voorvaderen aangeboden. è.dj. van dienst, DÜMONCEAU". WARMOND. Gemeenteraadsverkiezing. Voor den ge meenteraad zijn gisteren officieel candidaat gesteld de heeren J. H. Kruseman, lib., en C. van Stijn, R.-K. Voor den heer Kruseman waren er drie lijsten ingekomen: een van liberalen, een van een groep R. K. kiezers en een van Christ.-Hist. en anti-rev. kizers. HAARLEMMERM EER. Herstemming voor den gemeenteraad. Bij de gisteren gehouden herstemming voor den gemeenteraad in district I was de uitslag als volgt: Uitgebracht 743 geldige stemmen. Hiervan verkreeg: F. H. Bos, anti-rev., 351 stemmen en L. van Reeuwijk, lib., 392 stemmen, zoodat gekozen is de heer L. van Reeuwijk, lib. HOOFDDORP Concert. Woensdagavond; na afloop van 't concours-hippique gaf een dubbel kwartet, bestaande uit acht werkende leden der Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap te Haar lem, geëngageerd door den heer Treur, in Hotel de Beurs een concert, dat uitstekend geslaagd mag heeten en waarop de zangers met trots en genoegen kunnen terugzien. De groote zaal, die honderden kan bevat ten, was eivol en er heerschte alle orde en kalmte. Het was een genotvolle avond, die wij nog wel eens meermalen hopen herhaald te zien. BEVERWIJK. Aanbesteding. Bij de gisteren door B. en W. van Voorschoten gehouden aanbesteding van het verbouwen, van de openbare lagere school aan den Rijndijk, waren ingekomen 3 inschrijvingen. Laagste inschrijvers waren R. van Grieken en S. Roschar, alhier, voor 3000. De 900ste wagon aardbeien. Gistermiddag is de 900ste wagon aardbeien in dit seizoen door de tuindersvereeniging Kennemerland bestemd voor Neeke, Berlijn, verladen. Dit getal is vóór deze nog nooit bereikt. Het stationspersoneel had den wagon met groen, vlaggen en een pakkend opschrift voorzien, terwijl vóór het vertrek de tradi- tioneele kiek werd gemaakt. Dank zij het koele weder blijft de verzen ding nog steeds plaats hebben; gisteren ver trokken zelfs nog 30 wagons en het laat zich aanzien dat dit getal nog wordt overschre den. Veel wordt thans in vaten vensonden naar de Conservenfabrieken, daar de vraag voor gebruik versch minder wordt. De prij zen zijn in verband hiermede de laatste da gen dan ook zeer dalend; gister werd slechts 1315 per 100 K.G. besteed. De tuinders kunnen echter tevreden wezen, zij hebben veel, meerderen zelfs zeer veel geoogst. A. H. ZANDVOORT. Voor een gasfabriek. Alhier circuleert een adres, waarin B. en W. wordt verzocht ver gunning te vragen aan de Residugasmaat schappij tot het stichten van een fabriek in de kom der gemeente en tevens te willen zorg dragen, dat de gasfabriek zoover hui ten de kom worde geplaatst, dat zij binnen afzienbaren tijd geen beletsel kan worden voor de uitbreiding der badplaats. Aangekomen vreemdelingen; Fam. S. Tromp, Amsterdam, Stationstraat 18, 4 p.; Jurjens, idem, Hoogweg 86, 7 p.; Q. Colaqo Osoria, idem, Zandv. laan no. 2, 6 p.; L. Fles, idem. Brugstraat 16, 10 p.; A. Schroder, id., Haarlemmerstr. 1, 5 p.; R. J. Heneeker, Han nover, Pension Minerva, 2 p.; Fam. v. d. Brink, Amstei-dam, Haarlemmerstr. 10, 6 p.; Mej. van Schaik, Arnhem, Groote Krocht 8, 1 p.; jongejuffi'. Klinkhamer, Delft, idem, 1 p.; jongejuffr. Mink de Geus, Amsterdam, idem, 2 p.; S. Maris, idem, Groot Badhuis, 5 p.; J. Smulders, Parijs—Utrecht, idem, 3 p.; M. A. Groen, Amsterdam, idem, 2 p.; E. F. Hary, Parijs, idem, 1 p.; E. Trier, Darmstadt, idem, 1 p.; jongejuffr. Lindner, Bloemen- daal, idem, 1 p.; J. M. Donders, "Woensel, idem, 1 p.; O. Schoen, Teelo, idem, 2 p.; N. Hijmans, A'dam, idam, 1 p.; W. Ocock, Brus sel, idem, 1 p.; J. Röntgen, Amsterdam, id., 2 p.; E. Philips, idem idem, 8 p.; M. Dekker, Wormerveer, idem; 6 p.; W. A. Verwey, Am sterdam, idem, 2 p.; J. Elhorst, idem idem, 2 p.; L. Selicher, Bloemendaal, idem, 4 p.; M. Levor, Hannovei-, idem, 2 p. BURGERLIJKE STAND. BLOEMENDAAL. Geborend. v. M. Schon- ten-Wezenaar. d. v. G. van Stekelenburg- Kramer. Getrouwd: B. M. van Zomeren en M. C. A. Ammerlaan. Overleden: A. O. van. IJzeren, 6 j. C. Paans, 42 j. E. Botman, 37 j. C. J. Roozen, 48 j. ZANDVOORT. Getrouwd: J. Bol en J. Mo lenaar. Geboren: Z. van M. DorsmanZwemmer. Z. van M. Bisenbergerde Weet. Z. van A. van der MijeGroen. Overleden: C. W. MaesSmit, 76 jaar. OASTRICUM. Geboren: 20 Juni Krijn, z. v. J. S. G. Bedeke en J. Sclioen. 22 Juni Grietje, d. v. D. Hoogland en T. Kooy. '23 Johan nes Hijdrikus, z. v. S. G. van Zilt en C. M. Latjes. -26 Juni Petrus Johannes, z. v. P. M. Borst en M. Zonneveld. 3 Juli Margaretha, d. v. C. de Zeeuw en A. Briefjes. 5 Juli Adrianus, z. v. A. Kaandorp en M. Brink. Overleden: 23 Juni Hubert Veldt, 4 mnd, 24 Juni Hendrika Catharina Bakker, 34 j. 29 Juni Jacoba Vlaar, 17 j. 9 Juli Geertruida de Graaf, lj. 11 Dieuwertje Zwagerman, 37 j. Getrouwd: 11 Juni. J. Stuifbergen en V. Cas- tricum. 1 Juli O. M. Juffermans en A. B. Theiasling. 16 Juli G. Casteele en P. G. van den Noort. ALKMAAR. Getrouwd: J. Geerding en G. G. Lampe. H. J. H. Schut en T. Blokdijk. Geboren: d. van J. Vermeulen en J. M. de Kruijf. HAARLEMMERMEER. Getrouwd: A. B. Geboren: d. van G. ScholtenTurnhout. Meuldijk en M. O. H. Bos. IAANDAM. Aanbesteding. De Uitslrg van de door de Directie der Artillerie-Inrichtingen alhier ge houden openbare aanbestedis als volgt: lste Perceel: 2800 K.G. Messing Rond D. 68 a 58.5 mM., 1800 K.G. id. id. 52 a 52.5 mM., 1400 K.G. id. id. 42 a 42.5 mM., 2100 K.G. id. id. 34 a 34.5 mM., 7000 K.G. id. id. 31 k 31.5 mM, 450 K.G. id. id. 24 a 24.5 mM., 450 K.G. id. id. 18 a 18.5 m.M., 200 K.G. id. id. 14 a 14.5 mM., 16,200 K.G, te zamen, A. Holtkott te Dusseldorf voor 11,020,86. 2de Perceel: 63,000 K.G. Lood Blok-, N.V. Metaalmiaatschappij van S. A. Vies Zonen te Rotterdam, voor 14,427. 3de Perceel2300 K.G. Antimoon Regulus .V. Metaalmaatschappij van W. van Houten Zonen te Rotterdam voor 733.01. Houtsnijwerk. Alhier zal het volgend jaar de vereeniging Huisvlijt haar 10-jarig be staan vieren met een huisvlijttentoonstel- ling op 30 en 31 Mei, 1 en 2 Juni, waarvoor de deelneming openstaat voor ingezetenen uit deze gemeente en de omliggende dorpen NAAR DE MISSIE. De Ze er Eerw. Paters Bonif. van Emmerik uit Maastricht, Alfonsus de Magnée uit Ven- raij, Laurentius van Veen uit Woerden en Robertus Cornelisse uit Vorden zullen in het najaar naar de Missie in Brazilië vertrek ken DE ROZENTENTOONSTELLING TE BOSKOOPt Door den commissaris der Koningin in Zuid- Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh, en de leden van Gedeputeerde Staten dezer provincie, werd 'gisteren, vergezeld van den griffier der Staten, mr. Tavenraat, en van den hoofd-ingenieur van den provincialen wa terstaat, den heer Van Elzelingen, een bezoek gebracht aan de rozententoonstelling te Bos koop, en enkele instellingen aldaar. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben be sloten om dé gesloten-verklaring van het bij hun besluit van 16 September 1901 vermeldle Goudsche Rijpad onder de gemeente Alphen voor alle motorrijtuigen op méér dan twee wielen tijdelijk op te heffen en wel voor den duur der te Boskoop te houden rozententoon stelling. -TOELATINGSEXAMENS RIJKSTUIN- BOUWWINTERSCHOLEN. De directeur-generaal van den landbouw] brengt ter kennis van hen, die tot den cur sus 1913-1914 van ééne dier Rijkstuinbouwi- winterscholen wensohen te worden toegela ten, dat de datum van aanmelding voor de toelatingsexamens aan die inrichtingen als volgt zijn vastgesteld Rijkstuinbouwwinterscihool te Lisse, vóór of uiterlijk op 4 Oct. 1913: Rijkstuinbouwwinterscihool te Aalsmeer, vóór of uiterlijk op 15 Sept. 1913; Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop, vóór of uiterlijk op 15 Aug. 1913; De aanmelding moet geschieden bij den Z. EM. KARDINAAL VAN ROSSUM. Z. Em. Kardinaal van Rossum heeft gis termorgen in de parochiekerk te Roosendaal een stille H. Mi6 opgedragen. Het kerkge bouw was geheel gevuld met gelpovigen. Onder het H. Misoffer reikte Z. Em. zelf de H. Communie uit. Een groot getal geloovi- gen wilde de H. Communie nit de handen van Z. Em. ontvangen. Om kwart over elf vertrok de Kardinaal per auto naar Breda voor een bezoek aan Z. D. H. den Bisschop. Onderweg werd een bezoek gebracht aan het Retraitenhuis te Seppe, waar Zijne Eminentie werd verwel komd door de Zeereerw. Paters Boomaars, Van Ogtrop en Brinkman, en de heeren Vin. centianen, die aldsar in retraite waren. Het bezoek duurde ongeveer twintig minuten, waarna de tocht naar Breda werd voortge zet. Te Liesbosch werd bij de Eerw. Paters van het H. Hart heel langzaam gereden, om den Eerw. Paters en den Broeders gelegenheid te geven den Kardinaal te begroeten. Om half één arriveerde Kardinaal van Rossum aan het Bisschoppelijk paleis te Breda. Een groote menschenmenigte bracht den Kardinaal hier wederom eene ovatie. Aan Z. Em. werd door Z. D. H. een diner aangeboden. Dit droeg een intiem kaï-akter. Om kwart voor drie vertrok de Kardinaal wederom per auto om een bezoek te brengen aan het Gropt-Seminaiüe. Te Utrecht, waar Z. Em. Donderdag 24 Juli a.s. een officieel bezoek zal brengen, wordt den Kardinaal een grootsche ovatie bereid. In optocht zal met fakkellicht en muziek worden gedefileerd langs het Aarts bisschoppelijk paleis, waar de Kardinaal lo geert. NAVERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER. Voor de naverkiezing in district Rotter dam I zal de candidaat der Christelijke par tijen wederom zijn de heer B. J. Gerritson KChrist.-Hist.) Stand. Voor de naverkiezing voor de Tweede Kamer in district III te Amsterdam werden gisteren ten stadhuize officieel candidaat gesteld de heeren: P. Otto (U. L.); H. Polak l(S. D. A. P.); P. J. Riemeijer (R. K.) en D. Wijnkoop (S. D. P.) De stemming heeft plaats op Donderdag È4 Juli, de herstemming, indien noodig, op Donderdag 31 Juli. Liefde roest niet. Te Stadskanaal trouwt morgen een paartje, waarvan de brui degom 74 en de bruid 81 jaar is. Verdronken. Te Nijmegen is Woensdag middag een 11-jarig knaapje, bij het op laten van een vlieger achteruitloopend, van de kade in de Waal gevallen, en verdron ken. Vechtpartij. Woensdagavond heeft ze kere J. v. d. C, te Asten bij een vecht partij van nakermishouders een steek inden buik opgeloopen, waardoor hij, volgens de 'sfl, Öt„ levensgevaarlijk is gewond. De vermoedelijke dader is aangehouden. Diefstal. De heer S. H„ een alleen wonende heer te Boskoop, is Woensdaga vond bij zijn thuiskomst door een onbe kende, die zich in zijn huis bevond, aange vallen en op het hoofd geslagen, waardoor hij 'bewusteloos werd. Toen hij bij kwam, was de indringer er vandoor, met ongeveer f 600 aan bankpapier. N. R.Ot. Brand. Te Blerik ontstond Woensdag morgen brand in de ijzergieterij van Van der Bergen. Een loods brandde geheel uit. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerenplaats van den heer P. Witema tusscben Kimswerd en Midlum. Oorzaak Vermoedelijk hooibroei. Brand. Gisterenmorgen ongeveer 5 uur is door onbekende oorzaak aan de Markt straat te OLdenzaal een groot gedeelte van het huis der dames Migchorius afgebrand- SCHOTEN. Gemeenteraad. Gisterenavond verga derde de gemeenteraad. Voorzitter was da heer Burgemeester. Afwezig waren de heeren v. Steen en Box. Onder de ingekomen stukken was een adres van Schoterwegbewoners, inhoudende verzoek öm verbetering der bestrating daar ter plaatse. In handen gesteld van B. en W. ter fine van prae-advies. Aan de afd. Schoten van de Ned. Vereeni ging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken werd op voorstel van B. en W„ f25 subsidie verleend. Niet ingegaan werd, op het verzoek om te Schoten een melkoentrale te stichten, om dat Schoten is aangesloten aan den gemeen- XXXVI. VROUW EN BEROEP. (Vervolg.) Bij het verlaten der Bohool doet zich zoo me nigmaal met eenige zorg de vraag voor wat 'het kind worden zal. Bij de jongens is deze over weging reeds een punt van ernstig bezwaar, al ligt het in den aard, dat lang vtan te voren de beslissing reeds overwogen was of in drukke voorbereiding. Het ligt in den gang van. onzen tijd, dat zich idiezelfde vraag ook voordoet ten opzichte van onze jongemeisjes, en zich jrog meer zal voor doen in de toekomst naar gelang de vrouwen beweging zich in eigen natuurlijke ontwikke ling meer en meer baan zal breken. Dit punt is vooral weer actueel in dezen t(jd, waarin het schooljaar ia beëindigd en de meisjes ófwel een afgesloten leertijd achter zich hebben, ófwel voor een nieuwen, meer uitgebreiden leertijd •taan, ófwel keuze zullen moeten doen voor een beroep. Nu is het geenszins onze bedoeling om alle jonge meisjes in een beroep te willen jagen. Wol houden we vast aan hetgeen we vroeger behandelden, en waarbij werd uiteengezet, dat menig jong meisje zich toch wel nuttig kan maken in de maatschappij, zonder dit recht streeks om den broode van noode te hebben. We wenschen thans eerst te behandelen die categorie van meisjes, die voor een nieuwen leertijd komen te staan, dus de meisjes, die i de lagere school doorloopen hebben en in aan merking kunnen komen om zich nog meer te ontwikkelen door middelbaar onderwijs. Hierbij zien we niet over bet hoofd, dat het voor deze meisjes gewensoht is, dat ook dit onderwijs aan een hizondere inrichting moet kunnen worden genoten. Op nog niet vele plaatsen bestaat hier toe de gelegenheid, maar toch willen wij de gewenschtheid van meerdere ontwikkeling in die richting hier behandelen. Er moge uit blij ken hoe noodzakelijk het is, dat ook voor katho lieken dergelijke scholen en gymnasia worden opgericht, om te gemoet te komen aan de ge varen, waaraan ongetwijfeld de jonge meisjes blootstaan, die bij gebrek aan beter wel genood zaakt zijn eene openbare inrichting te volgen. Dat die ontwikkeling voor onze katholieke meisjes gewenscht ie behoeven we nauwelijks meer uiteen te zetten. De tegenwoordige maatschappij eiseht, dat ook de toekomstige vrouwen een degelijke op leiding genieten om later, eenmaal staande, in welke positie dan ook, te midden van het open bare leven, voor anderen niet alleen niet te behoeven onder te doen, maar er naast, ja er boven te kunnen staan, evenals dit dn andere gevallen op sociaal gebied zoo menigmaal en in zoovelerlei opzicht het geval ie. Onze jonge meisje», die gelegenheid tot studeeren hebben, mogen daaraan niet worden onttrokken. De ouders zijm dit verplicht aan de toekomst der kinderen zelf en aan de maatschappij, waar de noodzakelijkheid aan het bezit van goed ont wikkelde, intelligente vrouwen steeds meer blij ken zal. Dit is noodzakelijk op de gronden, wel- ke we VToeger reeds aanvoerden, dat nl. een j vrouw beter eclitgenoote en beter moeder, beter opvoedster harer kinderen zal zijn, naarmate haar katholieke en christelijke geaardheid, welke altijd het eerst noodige blijft, gepaard gaat met booge ontwikkeling van geest en ver stand. Ook in dit opzicht van algemeene ont wikkeling blijft het voornaamste doel der vrouw als zoodanig, eenmaal als vrouw haar vrouwe lijke roeping te kunnen -vervullen, hoofdzaak. Ook in het studeerende meisje kan en moet deze natuurlijke roeping de hoofdgedachte, 't hoofd doel blijven. Een studeerend meisje en ook een studeerende vrouw, zooals we later nog hopen te kunnen behandelen, behoeft en mag voor dit hoofddoel geen beletsel zijn. Integendeel, het is een middel om de hoogste opgave der vrouw in het leven te versterken en baar werk in het gezin meer vruchtdragend te doen zijn. Het is duidelijk dat een verstandelijk goed ontwikkelde vrouw meer bewust de opvoeding der kinderen zal kunnen leiden, haar gevoelens van vrouw en moeder door gaven van verstand meer op het kind zal kunnen overdragen. Zij zal meer en beter de ziel van het kind kunnen vormen en in het kind aan de maatschappij duizendvoudig kunnen teruggeven, wat zij zelf in haar jeugd daartoe heeft kunnen aanieeren. Een ontwik kelde vrouw zal in het gezin als eöhtgemoote tegenover den man meer zijn nog dan een ver standige bestuurster van de huishoudelijke aan gelegenheden. Zij zal deze plachten op de eerste plaats vervullende als katholieke vrouw en moe der in den waren zin des woords de zon zijn, die het katholieke leven in het gezin verwarmt met groote innigheid, omdat zij als vanzelf be grijpen zal, wat door haar en door den. vader harer kinderen in onze tegenwoordige maat schap--'-' voor het openbare leven van het katho lieke leven in het gezin gevraagd wordt. Onze tegenwoordige samenleving vraagt ontwikkelde katholieke moeders in het gezin. Onder deze ontwikkeling behoeft geen groote geleerdheid te worden verstaan, maar ons openbare leven heeft behoefte aan katholieke vrouwen, die innig en innig overtuigd zijn van de noodzakelijkheid, dat zij het zijn, die door haar geestesontwikkeling in den man en dooT het gezin invloed moeten oefenen op den goeden gang in het openbare leven, door den man. Door deze ontwikkeling der vrouwen zal de eerste stap gezet zijn op den weg om de mannen voor het openbare en het politieke leven, te interesseeren. Nog nooit is de noodzakelijkheid hiertoe zoo dringend gebleken als in den laat- sten tijd en hoe deze gedachte is doorgedrongen, was merkbaar in den oproep ook aan katholieke vrouwen gedaan om hare mannen aotief te maken. Zoo blijkt dan wederom hoe in het meisje die toekomst ligt! Niet slechte voor eigen ontwik keling, voor eigen groei eener katholieke vrou wenbeweging, maar ook voor den invloed, welke zij door den man op het leven moet weten uit te oefenen. Dit geldt voor alle rangen en allen stand. Het meisje uit den hoogeren stand zal uit den aard der zaak vanzelf meer in do gele genheid zijn om zich geestelijk te ontwikkelen na het gewone onderwijs, toch zal de hoogere ontwikkeling moeten worden geleid ook in de» praetische richting, welke hierboven is aange geven. Voor het meisje nit den middenstand geldt hetzelfde, omdat de vrouw uit den mid denstand evenals de middenstand zelf, de kern der maatschappij, dus ook van een vrouwenbe weging in den goeden zin, van het toekomstig geslacht en van een goed deel van het leven zal moeten zijn. En niet minder zal een goede ont wikkeling voor het meisje uit den lageren stand moeten zijn, al ie een ontwikkeling van middel- haar onderwijs voor haar niet mogelijk en om hare levensomstandigheden niet op die wijze gewensoht. Maar voor haar is wel gewenscht, dat zij voor den practischen invloed in het gezin evengoed als de andere «tanden moet we ten, welke naar hare omstandigheden haar groote invloed i» op het leven, evengoed ale van de vrouwen der overige standen. Dat in deze richting gewerkt wordt blijkt wel uit hetgeen ook voor deze categoriëm door cursussen enz. nog na het onderwijs, bijv. in de patronaten, wordt gedaan, Zoc zien we hoe overal in meer of minder mate, in ieder opzicht naar gelang van de levensomstandigheden, allee gedaan moet worden om de meisjes en vrouwen op geestelijk en stoffelijk gebied zoo ruim mogelijk te doen beantwoorden aan 'haar katholiek vrouw-zijn met het oog op haar eigen bestaan en haar in vloed op hét openbaar christelijk belang. In een volgend artikel hopen we te kunnen behandelen 'het beroep in het algemeen, dèt de meisjes door het hooger onderwijs kunnen be reiken voor hetzelfde boven omschreven doel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2