WandelscKoentje».iïWJTtveehujjsen aïfeljor 27. Tenniss'chosnon. Van overal. Een voordeelig zaakje. De bekende Poolsche romanschrijver Hendrik 'Sienkie- wiez heeft voor het recht om zijn roman „Quo V adis" a!s film te doen opvoeren, van een Amerikaansche bioscoop-maatschap pij 600.000 gulden ontvangen. Voor het op- voeungsrecht van deze film in Europa werd hem nogmaals dit bedrag uitbetaald. Het brandgevaar ten plattelande in Rusland. De correspondent te St. Peters burg schrijft: De jaarlij ksche verliezen, die de Russische boerenbevolking lijdt tengevolge van bran den, overtreffen het bedrag van alle uitgaven der rogeering ten behoeve van den landbou.w voor geheel Rusland. Terwijl volgens het bud get ongeveer 100 mülioen voor dat doel wordt uitgegeven, bedraagt de totale som van de brandschaden, alleen op het platteland, niet niet minder dan '200 millioen roebels per jaar' Reeds talrijke malen zijn er commis sies, vergaderingen en bijeenkomsten belegd, ten einde te beraadslagen, op welke wijze do boeren in dit opzicht te helpen, en verschil lende vormen 'van brandvrije woningen wer den uitgewerkt, waarbij de beste technische krachten deelnamen aan het werk; doch ver der dan op papier gingen de resultaten niet. En terwijl in andere landen do stroodaken reeds nagenoeg tot het verleden belmoren, is het in een Russisch dorp een groote zeldzaam heid, wanneer een huis op andere wijze ge dekt is. De reden hiervan moet in hoofdzaak gezocht worden in de omstandigheid, dat men hier, in plaats van eenvoudig een voorbeeld te nemen aan het buitenland en zich de re sultaten ten nutte te maken, waartoe jaren lange ervaring op dit gebied geleid heeft, al tijd gemeend heeft, een bijzonder type van woningen te moeten uitvinden, 'speciaal ge schikt voor de Russische toestanden. In 1910 nog bedroegen de uitgaven van de schatkist voor het bouwen van woningen ten platte lande, volgens de begrooting van het ministe rie van binnenlandsche zaken, in 't geheel 15,000 roebels, en dat voor het gelieele Rus sische rijk' Twee jaar geleden ging deze tak van beheer over op het ministerie van landbouw en sedert dien tijd kwam er veel verbetering. Voor het loopende jaar is voor bovenbedoeld oogmerk reeds vijf millioen be schikbaar gesteld. Op verscheidene plaatsen werd het werk ter hand genomen, doch daar bij bleek meteen, waarom men tot dusverre niet verder gekomen was. Het werd name lijk duidelijk, dat al die mooie uitvindingen van brandvrije gebouwen en daken gebre ken hadden: óf de huizen waren veel duurder dan die van gewone baksteenen, óf ze waren inderdaad goedkoop, doch men kon er niet in wonen. In de betonnen boerenhuisjes, waarvoor een groote reclame gemaakt was, bleek de tem peratuur 's winters tot 3 graden boven nul te dalen. En toen men eindelijk besloot, de bouwsystemen te volgen, die in andere lan den al lang werden toegepast, bleek, dat daarvoor in Rusland noch bouwmeesters, noch materiaal te vinden waren. Gewone bak steenen kan men natuurlijk overal krijgen, doch die kosten hier driemaal duurder dan bij ons, omdat zelfs de grootste steenfabrieken voor het meerendeel nog primitief zijn inge richt en vijfmaal meer brandstof verbruiken dan de modern ingerichte buitenlandschc fa brieken. Gewone dakpannen zijn in Rusland in de meeste gouvernementen voor geen goud te koopen; omdat er geene fabrieken zijn en men ze niet weet te vervaardigen. Evenmin zijn er in Rusland architecten, die een een voudige, maar brandvrije boerenstulp kun nen bouwen. Het onderwijs op de speciale technische scholen is daarop niet ingericht. Ingenieurs en architecten zijn in staat, voor treffelijke bruggen en paleizen te bouwen, doch met de behoeften van het platteland houdt niemand zich bezig. Tot voor korten tijd was er in geheel Rusland slechts ééne opleidingsschool voor plattelands-bouwmees ters, doch ook de leerlingen van die school interesseerden zich gewoonlijk meer voor het bouwvak in het algemeen en vonden het voor- deeliger in de stad te blijven, dan naar het platteland te trekken. In den laatsten tijd zijn er nog drie zulke scholen geopend, te Simbirsk, Sara tof en Tambof, doch tot dus verre heeft nog geen enkele leerling de school doorloopen. Elke eenigszins goed ingerichte steenbakkerij of pannenbakkerij is dan ook genoodzaakt, hier deskundigen uit het buiten' land te doen komen. Het ministerie van landbouw schijnt dan ook maatregelen te willen nemen om in de zen toestand verbetering te brengen. Er is een plan uitgewerkt om nog meer scholen te openen, waarvoor het leerplan is opge maakt en de vraag van de vervaardiging van bouwmateriaal is ter ihand genomen. Alle verzamelde gegevens zijn naar plaatselijke comité's in de verschillende gouvernementen gezonden ten einde voor elk gouvernement te j 't begin van de vorige eeuw bouwde men kunnen beslissen, wat in de eerste plaatser een groote badinrichting, waarvan men ondernomen kan worden. Het is te hopen, het honderd-jarig bestaan eerlang dacht te dat deze maatregelen nu eens tot resultaat zul- j vieren. len voeren en dat de plaag van het land, die jaarlijks zulke groote offers eisoht, daardoor zal worden tegengegaan. De eerste reis van de „Imperator." De Hamburg-Amerika Linie deelt eenige bijzon derheden mede betreffende de eerste reis welke hun nieuwe schip, de 50.000 ton nep groot zijnde „Imperator" nar.r New-York en terug naar Hamburg gemaakt heeft. Tot enze vreugde kunnen wij constatee- ren, aldus schrijft men aan de „Tel." dat op de uitreis, zoowel als op de thuisreis, slechts één stem van lof gehoord is over, dit schoone schip. In het bijzonder wordt geroemd den uiterst rustigen gang; want ondanks de machtige krachtsontwikkeling van 62.000 P.K., werd geen schudden of dreunen gevoeld. Ook het somtijds zoo las- tige rollen en stampen van het schip was Maar sedert eenige maanden verminderde de bron gedurig en nu heeft zij geheel en al opgehouden te vloeien. Men denkt, dat door sijpelingen van den Rijn, die in dé nabijheid ligt, de bron bereikt hebben en ze van haar oorspronkelijken weg hebben afgeleid. De werken om haar opnieuw op te vangen zou den lang zijn, zeer kostbaar en daarenboven zeer twijfelachtig. Het is dus waarschijnlijk, dat de zwavelbaden van Oppenheim voor goed verdwenen zijn. Een cycloon. In de nabijheid van Je- katerinoslaw in Rusland heeft een ver schrikkelijke cycloon gewoed. Yterschillende dorpen en kleine steden werden geheel ver woest. Honderden personen werden min of meer ernstig gekwetst, twintig zijn reeds overleden. Een paar treinen ontspoorden. De rivieren Dnjester en Proeth, zijn buiten hare niet te bespeuren, dank zij de z.g. „Frahina-oevers Sweden en hebben groote overstroo- 1 olie slingertanks", waarmede het schip uit- i m.lr!förl V€r00rzaakt- De oogst werd ver- i gerust is. jineid; men vreest, dat op het platteland Meer dan verwonderd waren de passagiers'vie.e'", meri8C'ierL ,omSe^0!riei1 zdn- Het water over de zonder voorbeeld zijnde ruimten, welke hun ten dienste stonden en de doel matige inrichting der kajuiten. Een opgewekt leven heerschte overal aan boord. De promenade-dekken, van vijf tot zeven meter breed, zijn deels open, deels van schuivende glasvensters voorzien, zoo dat ook bij ruw weder een verblijf aan dek zeer aangenaam is. Indien iemand de be weging aan dek niet meer'voldoet, kan hij zich in de turnzaal of het zwembad gaan ontspannen. Het laatste heeft zich in een zeer- bijzonder druk bezoek van heeren en dames mogen verheugen. Voor beide seksen was op verschillende uren gelegenheid tot baden zoowel als tot zwemmen. In dit zwem bad zijn meermalen interessante sportfees- ten gehouden. De speelplaats der kinderen is op het promenadedek, waar talrijke, groote kisten met zand staan. In den wintertuin gebruik ten de passagiers 's namiddags hun five o'clok tea, onder het genot van de muziek der scheepskabel, welke uit zeer goede kunstenaars it; samengesteld. Indien men rusl prefereerdegebruikte men in de gezelschapzaal de koffie of thee. In dit salon, hielden zich des avonds na het diner meermalen 700 mensclien op. Buitenge woon fraai is ook liet Ritz Carlton Hotel- Restaurant, dat in verbinding met den win tertuin staat. De feest- en balzaal echter j spant de kroon en maakt 'n verrassenden indruk. De zaal is 221/2 meter Lang, 17 meter breed en 6 meter hoog. Het plafond is door een kunstenaarshand geschilderd, de wanden zijn met kostbare antieke gobelins behangen, terwijl de parketvloer met zware tapijten bedekt is. Hier in deze zaal verzamelen de passagiers zich voor de dans, of om naar concerten of andere kunst- voordracliten te luisteren. De tevredenheid en voldaanheid over dit nieuwe schip wa ren zoo algemeen, dat velen, die zich voor de terugvaari voor andere schepen hadden laten boeken, er do voorkeur aan gaven, om met de „Imperator" terug te keeren. Wat van de eerste klasse gezegd wordt, is bijna geheel op de tweede klasse van toepassing. De prijs is hooger gesteld dan bij andere gelegenheden, maar daartegen over staat, dat de tweede klasse van de „Imperator" in ieder opzicht te vergelijken valt met de eerste klasse van andere sche pen. De meeste kamers hebben twee bedden, enkele slechts, zijn voor 3 of 4 personen ingericht. Ook hier heeft de eetzaal niet meer de verouderde lange tafel, maar di- neeren de passagiers met hun eigen ge zelschap aan tafeltjes voor 2, 3 of meer personen. Precies als in de eerste klas heeft men ook hier een rooksalon, een gezelschap zaal, een turnzaal en een hal. Ook een lift staat den passagiers ten dienste, om de ver schillende dekken te kunnen bereiken. De derde klasse-passagiers logeeren in ka mers voor den hoogste zes personen. Eenige mooie breede promenade-dekken, een keu rig aangekleede gezelschapszaal en schrijf kamer, met een behaaglijk rooksalon staan den reizigers ter beschikking. De tusschendeks-passagiers hebben aan boord van de „Imperator" kamers met ruim te voor zes personen. Terwijl deze men sclien vroeger hun maaltijden zelf moesten halen, worden zij nu door stewards bediend in een hiervoor ingerichte eetzaal. Het spreekt van zeL, dat hier ook de wasch- gelegenheden, toiletten enz. van de laatste practische en hygiënische nieuwigheden zijn voorzien stijgt nog steeds. Een groote juweelendiefstal. Een op zienbarende juweelendiefstal is te Parijs be kend geworden. Gedurende het vervoer van Parijs naar Londen is n.l. een paarlencollier ter waarde van 3125.000 francs gestolen. Dit collier werd in een verzegeld pakket van uit Parijs aan het adres van een bekend juweelenhandelaar in Londen gezonden. Toen de besteller in Londen het pakket afleverde, was het zegel volkomen onbescha digd, doch het pakket bevatte slechts stuk jes suiker. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht dat het Fransche stukjes suiker zijn, uit welke omstandigheid men afleidt dat de diefstal op Fransch grondgebied gepleegd is. Opmerkenswaardig is nog dat het pakket bij zijn aankomst in Londen een zegel meer had dan volgens de opgave in Parijs. De Basiliek te Saloniki. De hoofdkerk van Saloniki was, evenals die van Constan- tinopel, toegewijd aan de Goddelijke .Wijs heid, Aya Sophia. Toen de Turken voor ongeveer vijfhonderd jaar Saloniki verover den, ontnamen zij deze kerk aan do Chris tenen, en maakten er een moskee van. Verleden Zondag nu, heeft de koning van Griekenland, aldus meldt de „Univers", in naam van het Christenvolk wederom bezit genomen van deze moskee. Nadat zij gezui verd was, is de kerk wederom gewijd. De Grieksch-orthodoxe aartsbisschop, Ghena- dios, metropoliet van Saloniki, heeft, na de ceremonie der wijding, geassisteerd door de andere bisschoppen en de geheele geeste lijkheid der stad, een plechtige Mis gecele breerd in de basiliek der Goddelijke Wijs- Na deze Mis opgedragen 482 jaar naclat de basiliek in een moskee veranderd was, werd eén Te Deum gezongen voor den ko ning, den kroonprins, het leger en de vloot. Vei'volg ens had een Requiem-dienst plaats voor de zielerust der officieren en soldaten, die voor vaderland en vrijheid gevallen zijn, alsmede voor de zielen der bisschoppen, priesters en geloovigen die door de Bulga ren in Oost-Maeedonië lafhartig vermpord zijn. (Msb.) Uitvloeiselen der vrouwenregeering in Ca- lifornië. De „rokkenregeering" zooals de „Daily Mail" het niet onaardig uitdrukt in den grootsten suffragistischen staat der Unie, Californië, heeft aanleiding gegeven tot een klaagschrift, gepubliceerd door den Nationalen Bond tegen het Vrouwenkiesrecht. Als gevolg van een enquête, ingesteld door miss Alice Hill Chittenden, verklaart de bond, dat de vrouwen van Oalifornië in haar uitbun dige blijdschap over haar nieuwste speelgoed, het kiesrecht, een tijdperk van verwonderlijke wetgeving en finantiëele uitspattingen hebben ingewijd. „In de laatste zittingsperiode van de Califor- nische Kamers", aldus het bondsmanifest, „wer den er4000 wetsontwerpen ingediend en 1100 aangenomen. Eén dier wetsontwerpen wil de de afmetingen van hoenderhokken vaststel len, en een ander wilde den vorm voorschrijven vian de schoenen, die door schoolkinderen moe ten worden gedragen. In een derde werd zelfs breedvoerig en zwaarwichtig de noodzakelijk heid bepleit, om de grootte van de beddelakens in hotels wettelijk vast te stellen. Er werden 31 nieuwe commissies ingesteld, die den Staat te zamen rond een millioen sgr jaar kosten, aldus eindigt de klacht van den bond tegen het vrouwenkiesrecht. Verboden vliegen op Zondag. Vliegwed strijden en dito vertooningen hebben hier al delijk werd dan ook van zekere zijde tegen dat Zondags vermaak geprotesteerd, maar hier te Londen liet de overheid hot, in weerwil van de oude wet, ongestoord toe. En op een mooien Zondagnamiddag stroomt immer een groote schare naar het vliegkamp van Hendon, of men spoort voor dat genoegen naar het terrein van Brooklands. De Engelsche vlieger Whitehouse gaf Zon dagavond te Huil vliegdemonstraties. De plaat selijke overheid had hem einde der vorige week gewaarschuwd, dat niet te doen, als zijnde in strijd met de wettelijke Zondagsrust. Hij werd eventueel met vervolging bedreigd. „Doe wat ge wilt, maar vliegen zal ik Zondag," ant woordde Whitehouse. Hij hield woord, vloog teD aanschouw© van 5000 aanwezigen, werd door de schare toegejuicht, doch daarna maakte de politie proces-verbaal tegen hem op, alsmede, tegen een paar duizend toeschouwers, wier na men werden opgeteekend een aardig kar weitje. Whitehouse kan tot een bedrag van 1200 worden beboet. Met spanning ziet men ook hier ter stede naar het resultaat dier vervolging uit. Het Crystal Palace te Londen. De „Times" slaagde er in, door binnen twee weken een som van 90,000 pd. st. bijeen te brengen, het wereld beroemde gebouw voor verdwijning te behoeden, aldus schrijft de Londensohe correspondent van de Tel. Aan een gesukkel van vele jaren is daar door thans een goed einde gekomen. In den zomer kunnen de Londenaars en bezoekers der wereldstad daar op den heuvel van Sydenham ontspanning blijven zoeken en in het voorjaar kunen de scharen voetbal-enthusiasten er hun hart blijven ophalen aan den Cup final. De geschiedenis is bekend van dat merkwaar dige gebouw, door Thackeray bezongen als: „That wondthrous thing, The Palace made o' windows." (Het wondere ding: het paleis gemaakt van vensters). Het diende en verrees in Hydepark, voor de eerste internationale tentoonstelling, ten jare 1851 alhier gehouden. De architect ervan, Pax- ton, was een even merkwaardig man, als zijn zijn vrouw een dagje naar buiten gaan. Hfj was juist bezig ziek in de keuken te scheren, toen plotseling zijn prachtige angorakat, die op tafel zat, op zijn schouder sprong. De kop van het dier stootte daarbij tegen het scheer mes; het mes gleed uit en verwondde Hury ernstig. Mevrouw Hury, geholpen door eenige buren, bracht haar man naar bed. Een dokten werd geroepen, maar alle zorgen waren vruch teloos. Een slagader was doorgesneden en Hury stierf kort daarna. Een ambulance in de lucht. De in Enge land wonend© Amerikaansehe vliegenier S. E. Cody heeft een vliegende ambulance ingericht. Te Aldersckot werden de eerste proeven met de vliegmachine, een tweedekker, genomen. Het toestel was van alle instrumenten voorzien. Deze zijn speciaal voor dit doel vervaardigd. Het doel is, zoo spoedig mogelijk heelkundige hulp te ver^eenen, vooral op plaatsen, die door gewone ambulances moeilijk te bereiken zijn. lot de uitrusting behoort een operatietafel eD alles wat de militaire geneesheeren op het oor logsterrein gebruiken. De instrumenten zijn van een uitstekende hoedanigheid en bijzonder licht, zoodat zij de machine niet te veel belasten. Een vergeten raadslid. Zonder het te wil len is een gemeenteraadslid der stad Samara (Rusland) de mededinger geworden van Daniel Selkirk, den Engelseken matroos, wiens avon turen de stof leverden voor den roman Robinson Crusoe. Vorobief, zoo heette onze man, moest voor rekening van de stad hout gaan koopen. Hij had zich daarom naar een der eilandjes in de Wolgu laten brengen, om daar eens te zien. welke boomen bij kon laten vellen. De bootsman die hem er heen gebracht had, keerde met zijn boot terug en liet Vorobief alleen op het eiland achter. Ook de eigenaar der boomen vergat zijn klant en zoo was ons raadslid gedwongen drie dageri en drie nachten alleen op het eiland en van alle verkeer afgesloten te blijven. Hij was wan hopig en zag zich reeds genoodzaakt een leven als dat van Robinson te moeten slijten, toen bij den derden dag op zijn tochten een boer ont moette, die zich bereid yerklaarde voor drie roebels de Wolga over te zwemmen en hem een creatie een merkwaardig gebouw. Hij trad als boot te sturen. Hetgeen geschiedde, tuiniersknaap, tegen een loon van 14 schillings j Schade door dieren toegebracht. In som per week, in dienst van den vroegeren hertog mige landen waren reeds jaren geleden de spoor- van Devonshire. Mooie tuinen aan te leggen was j wegen en telegraafverbinden het slachtoffer zijn lust, schitterende gebouwen te ontwerpen, j van bepaalde dieren, vertelt het R. Nbld. In werd zijn fa^am. Hij werd er rijk door, later par- Canada brachten bijv. de bevers in het begin lementslid en ridder en stierf in 1805 te Syden ham, waar het Crystal Palac zijn roem in aan denken houdt. En in plaats van „glazen paleis," kreeg dat. gebouw een glansrijken naam, waar schijnlijk aan Thackeray te danken. In zijn daar aan gewijd lofdicht komt n.l. dit vers voor- Say, Paxton, truth, Thou wondthrous youth. What stroke of art celestial What power was lind You to invint This combination cristial?" Daar heeft men den naam. Wat met sir Joseph Paxton's reusachtig ten toonstellingsgebouw te doen, werd na 1851 de vraag. Het te sloopen, werd zonde geacht. En te Sydenham was een groot, boschrijk terrein beschikbaar, voor publiek vermaak. Een maat schappij werd gevormd, met een kapitaal van 5000.000 pst., later tot eèn millioen vermeerderd om dat terrein en het gebouw te koopen en ze met elkander te vereenigen. Het gelukte. En 10 van den spoorwegaanleg groote schade aan. Men moest zelfs klopjachten organiseeren, om ze van de spoorbruggen vandaan te houden. Nog in het jaar 1884 ondermijnden zij met hun gra- verij een dijk zoodanig, dat een tredn in den afgrond stortte. Zoo waren de buffels langen tijd gevaarlijke vijanden van de telegraafpalen, die zij als „rugkrabbers" gebruikten. Men kan begrijpen, dat, als aan zoo'n paal een paar honderd van deze dieren zich den rug gekrabd hadden, hij weldra tegen den grond lag. Ook gebeurde het herhaaldelijk, dat buffels aanval len op treinen deden. Bij de beren in Rusland komt iets dergelijks voor. Het geruisch, dat de wind in de telefoonpalen maakt, deed hen aan het zoemen van bijen denken. Daarom probeer den zij de palen om te trekken om er vervolgens den honing uit te halena Er is niets aardiger, zoo vertelt een ooggetuige, overste Dmitri Ja- dorowitsji, dan om hun verrassing en teleur stelling te zien. Wanneer zij er in geslaagd wa ren, de palen door het omwoelen van de aarde met hun pooten en door stooten met hun schou- ders omver te werpen, dan dansten zij er om- Juni 1854 opende koningin Victoria, in tegen- heen, gingen op den grond liggen, drukten hun sinds een paar jaar bij gunstig weer trouw op j Zondag plaats, zoo schrijft de Tel.-correspondent Een minerale bron verdwenen. Nabij j te Londen, d.d. 14 Juli Oppenheim, Hessen, bevindt zich eene zwa-Dat is echter in strijd met de oude Engelsche velhoudende bron, die reeds ten tijde der j wet omtrent Zondagsrust, in de tweede helft woordigheid van den toenmaligen koning van Portugal, het gebouw op zijn nieuwe plaats. Maar later werd het sukkelen, om het Crystal Palace, als plaats van vermaak, op de been te houden. Het lag te afgelegen, voor een geregeld druk bezoek. Door eleetrische treinen is bet ver keer daarheen van Victoria-station in den laat sten tijd veel verbeterd. Maar de maatschappij ging failliet en enkele jaren geleden dreigde het gebouw afgebroken en het schilderachtige ter rein er achter voor woningbouw benut te zullen worden. Taen trad eerst lord Plymouth als redder op. Het gerecht bepaalde de koopsom op 210.000 pst. Persoonlijk deponeerde hij een bedrag van 20.000 pst., als waarborg voor den aankoop. Met andere rijke. Engelschen garandeerde hij de rest-, op voorwaarde, dat het Mansion House een vol doend fonds bijeen zou brengen, om van ben het gebouw voor de natie te koopen. De lord-mayor toog aan 't werk. Verschillende gemeenten van en om Londen garandeerden samen meer dan de helft der koopsom. 90.000 pst. was tenslotte nog slechts noodig, en snel moest dat geld worden bijeen gebracht. De „Times" spande er zich voor in en speelde het klaar. Een „particulier burger", die zijn naam niet genoemd wilde beben, beloofde een derde van die som te zullen geven, als de overige twee derden werden verkregen. Bij duizenden ponden en bij shillings kwam het bedrag er. En het Crystal Palace is gered. Een ongeluk in een klein hoekje. Te Parijs Romeinen, bekend was en bezocht werd. In der zeventiende eeuw uitgevaardigd. Herhaal- zou de vijf-en-veertigjarige Ermond Hury met ooren luisterend tegen het hout en schenen zich dan af te vragen, waar de honig en de bijen gebleven waren. Een andere misdadiger, die als saboteur de opmerkzaamheid trok, daar hij lan gen tijd in Brazilië den telegraafdienst stoorde, is een soort specht, earpintero genaamd. Het goede droge hout der telegraafpalen scheen hem bijzonder geschikt om er zijn nest in te bouwen. Daar hem de draden daarbij in den weg zaten, verwijderde bij ze eenvoudig met zijn sterken snavel, die alle tangen der wereld over treft en in weinig meer dan een uur tijd holden zij den paal zoodanig uit, dat zij er een groot nest in konden bouwen. Een recept per draadlooze telegraaf. Het stoomschip „Maheno", op weg van Sydney naar Nieuw-Zeeland, kreeg een draadloos bericht van het stoomschip „Wimmera", waarin om een dokter gevraagd werd, daar de kapitein van laatstgenoemd schip ernstig ziek was. De ver schijnselen der ziekte werden vermeld. De dok ter van de „Maheno" schreef een recept, dat per draadlooze telegraaf naar de „Wimmera" verzonden kerd. Mjjnbrand. In de zwavelmijn van San Giova- nello Lobus, waarin 700 arbeiders aan het werk waren, is een brand uitgebroken. Er was slechts één uitgang; 33 konden niet tjjdig naar boven komen. Men vreest dat zij zijn omgekomen. Red ding is onmogelijk door het zwavelhoudend gas. Eeu wolkbreuk. Dinsdag is ten gevolge van een wolkbreuk in Ohio in Amerika een deel van het district, dat onlangs door overstroomingen werd. geteisterd, weder onder water gezet, zoo- HOOFDSTUK XXY. Juist een jaar na de gebeurtenissen, die wij in het vorige hoofdstuk beschreven, reed op een zonnigen Meidag een landauer met vier extra-postpaarden op den straatweg van Warnick naar Worcester. De personen in het rijtuig zijn oude bekenden. Mevrouw Lund, haar zoon Walther en zijn vrouw, Alice Norman. De jongelieden zijn op hun huwelijksreis naar Schotland. Het gesprek was levendig. Wij zullen samen slechts een wil heb ben, namelijk om elkander gelukkig te ma; ken, zeide Walther, hartelijk de hand van zijn vrouw drukkende. Zoo praten de mannen altijd, als ze pas getrouwd zijn, luidde de opmerking van zijn mama, maar het blijft niet zoo. Ik ben een oude vrouw met veel ondervinding en kan daarom een jonge vrouw heel goeden raad geven, lieve Alice. Spreek dan liefst niet van uw laatste ondervinding met Carringshliff, mama! spotte Walther. Alice hoort niet gaarne zijn naam noemen. Je handelt zeer verkeerd met mij tot mikpunt van uw spotternij te kiezen, Wal ther. Ik heb mij in mijnheer Carringshliff vergist, maar hij was toch een gentleman, daar blijf ik bij. En als hij er niet geweest was, dan deed je nu niet deze huwelijksreis, want doordien hij Lord Rumsdale in het duel doodde, kwpm je vrouw in het bezit fvan een der schoonste kasteelen der Rums- dale's Daar moet ik u gelijk in geven, mama, riep Alice, hoewel ik nog niet goed begrijp, hoe ik in het bezit kom van een kasteel, dat eigenlijk voor een ander bestemd was. Naar de letter van het testament was je de rechthebbende, sprak haar echtgenoot. Het bepaalde, dat het kasteel Geraldsgreen zou toebehooren aan Alice, de dochter van wijlen Lord Lodewijk Norman, en dat ben je immers? Of wensch je, dat de strijd over je naam nogmaals ontbrandt, ofschoon die zooveel heete tranen heeft gekost en bijna je dood veroorzaakte? O, Walther, ik bid je, zwijg daarvan. Mijn hart wordt telkens angstig en beklemd, als ik denk aan hetgeen is moeten gebeuren, om mij in mijn recht te herstellen. Laten wij dien ongelukkigen tijd vergeten, do hemel heeft alles tot ons geluk laten gedijen. En hij heeft mijn vurigsten wenseh ver vuld; ik verheug mij in eene lieve, brave echtgenoote. Wacht maar, lieve Alice! Roe hij over een jaar spreekt, en of hij dan nog zoo met je is ingenomen. Je moest eens weten, wat ik daaromtrent beleefd heb. Mijn echtgenoot was ook zoo'n dweper, toen wij pas ge trouwd waren. Hij wou mij op de handen dragen, ik lag in zijn hart begraven en meer zulke dwaasheid, maar dit alles duurde niet langer dan de wittebroodsweken. Toen die voorbij waren, was zijne liefde ook verkoeld. Door ijverig aansporen trachtte ik daar wel verandering in te brengen, maar het hielp niets. Hoe meer ik sprak, hoe stiller hij werd. Hier werd de woordenvloed der oude dame gestopt; het rijtuig hield stil voor het krank zinnigengesticht bij Worcester, waar de oude dame bij Dr. Parker eu baar dochter Edith zou blijven, tot Walther met Alice van bun reis naar Schotland zou terugkee- ren. Edith kwam baar gasten aan de buis deur tegemoet. Op den dag, dat Parker en Edith door bet huwelijk vereenigd werden, had Alice hun het gesticht ten geschenke gegeven, zoodat de jonge dokter nu een bestaan en een pas senden werkkring had. Edith kuste en om helsde de een na den ander. Wij verwachtten jelui reeds gisteren, zeide zij, maar ik kon wel begrijpen, dat je om mama slechts kleine dagreizen zoudt maken. Hoe kon je dat denken, kind! Ik ben gelukkig nog wel zoo goed bij krachten, dat om mij geen bijzondere voorzorgen behoe ven genomen te worden. Kom, blijf niet voor de deur staan, gaat binnen, dan zal ik mijn man roepen, zeide Edith. Hij is zeker met zijn patiënten bezig 5n het park. Blijf maar, zusje, zeide Walther, ik zal George wel gaan halen, ik zal hem wel we ten te vinden, het is niet de eerste maal, dat ik hier ben. Hij ging en liet de dames alleen. Het park zag er veel vriendelijker uit dan {e voren; boomen, bloemen en grasperken waren keu rig verzorgd en de paden waren met nieuvf geel zand bestrooid. Ten bij tie hoofdlaan Insloeg, zag hij. den vriend tusschen een groep mannen in een levendig gesprek. Geen der patiënten liet echter het hoofd hangen, niemand keek schuw rond, allen luisterden opmerkzaam naar de woorden van den dokter en zagen hem onbeschroomd aan. Daar bemerkte Parker zijn vriend. Walther! Beste George! Wel, wel, daar krijg ik zulk aangenaam bezoek, terwijl ik hier aan mijn dagelijksche bezigheden ben. Je komt wat later dan ik gedacht bad, maar jongelui zitten niet gaarne den heelen dag in een reiswagen. Maar, kom, laat ik je vrouw en onze mama gaan begroeten. Walther hield hem terug en zei: Ik ben niet zonder reden alleen geko men om je te zoeken, George. Ik wilde je verzoeken geen woord te reppen van de droevige dingen, die hier zijn vooi'gevallen, ik hegeer alle herinneringen aan dien treu- rigen tijd bij mijn vrouw te vermijden. Yan een ervaren arts mag men onder stellen, dat hij uit eigen beweging zoo iets vermijdt. De andere reden, waarom ik je opzocht is: dat ik je de uitspraak over Lord Nor man en zijn medepliehtingen wilde meedee- len buiten de tegenwoordigheid der dames. Zij weten daar nog niets van. En hoe is de uitspraak? Lord Norman is veroordeeld tot vijftien jaren, Carringshliff en Dr. Brown tot tien jaar tuchthuisstraf. De straf ie bard, maar rechtvaardig; weegt niet op tegen de ellende, die zij over je vrouw wilde brengen. De Lord was reeds naar ziel en lichaam geknakt, toen het vonnis werd uitgesproken. Hij zal het einde van zijn straftijd niet be leven. Dr. Brown scheen geheel verpletterd, maar Carringshliff was vroolijk en opge ruimd, en toch was hij de grootste schoft. Ytergeet haar niet, die door haar dood (aan de menschelijke gerechtigheid is oht- Hrokken. Ik geloof, dat zij de misdadige plan nen smeedde. Welk een gedachte, nu zij reeds voor Gods rechterstoel geoordeeld is. Laten wij thans over andere dingen spreken, George. Daar binnen wachten onze jonge vrouwen. Zij traden arm in arm de kamer binnen, waar Parker zijn gasten met de meeste har telijkheid begroette. Wij hebben nog te vermelden, dat Walther en Alice na weinige uren afscheid namen en hunne reis naar Geraldsgreen in Schot land voortzetten en steeds waren zij elkan der tot troost en steun in het gelukkig hu welijk, dat in zulk een reine en opofferende liefde zijn oorsprong had gevonden. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6