9 GROOTE ZOMER OP XX X 3VE X IDT Cr I „Gezellig KWARTJES- ADVERTENTIËN. LISSE. - üagazï]n „DE ZON" NOORDWIJK, 2 LISSE, 91 NOOROWIJK, Mengelwerk. i ei het lil a g a z ijj n yyD E ZO N"y j Prima Dienstbodenkatoentjes worden nu verkocht voor II'|a cent. Dubbel breed Poolbont nu J5H cent. Een partij Hollandialinnen 2 j> breed voor lakens zullen wij nu verkoopen voor 28 j2 cent* Onze Zomerartikelen moeten weg. Ongekende koopjes zullen wij geven. Dat moet men zien om het te geiooven. Een partij Dameshuishoudschorten Een part ij gekleurde Heeren- nu voor 66 cent. overhemden nu voor 71 cent. ICanaalsfraat. Telefoon 62. Voorstraat. Telefoon 67. LISSE, Kanaalstraat. In een schoolaquarium, zoo schrijft W. A. Jonkers in „De Lev. Natuur," belandde on langs een levende snoek van pl.m. 1.5 d.M. lengte. Zijn gezelschap, voor zoover 't eigen klassegenooten betrof, bestond uit enkele voorntjes en een tiental stekelbaarsjes. Dei weerlooze voorntjes waren natuurlijk spoe- LEEST ONZE Telefoon 62. KOORD WIJK, Voorstraat. Telefoon 67, SI O Grootst, goedkoopst en msest gesorteerd adres uit den geheelen omtrek. Aan onzen stelregel getrouw om elk seizoen nieuwe artikelen te brengen, zijn wij genoodzaakt deze speciale opruiming t te houden. Wie hiervan profiteert bevoordeelt zich zelf. 3. KOfHT, ZIET en OVERTUIGT U en bezoekt deze OPftUIHIIHG, O a Deze opruiming zal elke andere overtreffen. Ook inwoners van omliggende plaatsen kunne? van deze wsikelijk zeldzame gelegenheid profiieeren, daar wij op een koop va» minstens f10.— kW" de reiskosten vergoeden. Alie gekochte goaderen worden o/aral trance thuis bezorgd. "W® Least met aandacht! Onderstaand een kleins opgave van enkele artikelen. bekende „korset Mfwerf'csn" met onbreekbare Statesmen, nu voor 613 cent Afdeeling GEKRAAKTE GOE0ER££L C Damespantalons met feston48 cent. S> Damespantalons, hand feston58 cent. 3 Dameshemden, prima graslinnen.65 cent. 5' Dameshemden met borduursel69 cent. Dameslijfi es met borduursel36 cent. Damesnachthemden88 cent. Damesnachthemden, prima Engelsche keper 118 cent. Aïdeeiing WiT TE GOEDEREN. Prima zwaar geel katoen voor hemden 9^2 ct. Zwaar geel katoen voor lakens 2' s el breed 20 |2 ct. Zware gele keperlhj ct. Prima Tafellakens231 /2 ct. Prima ServettenlU/2 ct. Groote linnen Theedoeken6i/2 ct. Gr. linnen HanddoekenII1/? ct. Oogjes en blokjes voor luiers en handdoeken 9V2 ct. Wit katoen voor sloopen101/., ct. Afdeeling JAPDHS1WFEN. Alles wat wij hierin voorradig hebben moet weg. De fijnste stoffen zullen nu voor de helft van den prijs worden opgeruimd. Prima Mohair Cheviot, dubbel breed Blouse Stoffen in de nieuwste streepjes Mousseline met rand nu voor 29 cent. - 141/2 cent. 0 101/, cent. 5° 8 Afdeeling &EO&EN, ËtESiENS, LEDIKANT ER en WHAT RA SSEN. 5 Een partij ECHTE LEIDSCHE WOLLEMDEKE&S, twee persoons, eenigszins beschadigd, IQ van t 6 nu voor f 2,63. 2 persoons molton deken 61 cent. legras bed, peluw en 2 kussens f 4 68 Kapok bedden vanaf f12.60 Prima vesren bed, peluw en 2 kussens voor f20.90 Prima springveeren matrassen 2 persoons f 13.00 Een partij FANTASIE DEKENS in reod en blauw q extra groote 2 persoons van f 10.50 nu voor slechts 3 f 5.65. N LEDIKANTEN, STROO-, ZEEGRAS- en KAPOK MATRASSEN, SPIRAALMATRASSEN, WASCHTAFELS, NACHTTAFELTJES, enz. enz. 160 dozijn slopen met overslag en prima handfeston nu voor 27% cent 400 Huishoudschorten, nieuwste modellen, nu voor 73 en 76 cent. Profiteert van deze gelegenheid. Bezoekt onze Opruiming en U zult ook anderen.recommandeeren om bij ons hunne inkoopen te doen. Een reuzenpartij Lappen van alle soorten Manufacturen zullen tegen ongekend lage prijzen verkocht worden! Om een geregel- den verkoop te bevorderen worden LAPPEN alléén op Dinsdag en Vrijdag verkocht. Afdeeling Kleine Artikelen- Zijden lint in alle kleuren Zakdoeken Zakdoeken met fijn geborduurde letter Zijden fluweel elastiek ceintuurs Waech galon D/2 ot. U/2 ot. A/2 ct. Afdeeling Tapijten- Wat wij nog voorradig hebben in Vloerzeilen, Karpetten, Vitrages enz. zullen wij beneden fabrieksprijzen verkoopen. Vloerzeilen 2i/2 el breed met rooden rug 79 ot. Gordijn franje ll/2 ct'. Mooie sterke gangmatjes 9i/2 ct. Afgepaste glas-, vitrage-,rol- en overgordijnen worden tegen eiken prijs opgeruimd] 3 05 3 DOOR NI KM AND WERDEN OOIT ZULKE VOORDEELIGE AANBIEDINGEN GEDAAN. jn onze Afdeeling Heerenconfecfïe en Wcrkmcnsgoederen hebben wij de prijzen extra verminderd, Dij wie ook vergeleken zullen wij sleede heneden elke concurrentie verkoopen. Die nu goedkoop «ril koopen, spoede zich nu naar dezen groofen Zomer-Uitverkoop in het Afdeeling HEEMSTEDE. R. K. Vereeiriginysgebouw. Maandag 21 Juli Vergadering der Too- tieelyereeiiiging' „Door Eendracht Sterk." Dinsdag 24 Juli Repetitie Gymnastiek- Vereeniging. V r ij d a g 25 Juli. Repetitie Harmonie „St. Michael." Mededeelingen. Het bestuur der Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" is thans samengesteld als volgt: H. G. van Hout, Voortziller; J. Moo- ren, Secretaris Kaadhuisstr. 2; M. Megboom, Penningmeester; A. J. Krielen, le Commis saris; J. C. Luiten, 2e Commissaris. Namens het Bestuur, TH. TELLINGS, 2e Secr. Afdceling BENNEBROEK en OMSTR. Bloemistwerkliedeuvereeniging „St. Jeroen." Onderafdeeling N. R. K. Volksbond. Huishoudelijke vergadering op Dinsdag 22 Juli 1913, 's avonds half 9. Punten van be handeling: Verslag penningmeester. Bespre king tentoonstelling. Namens het Bestuur, M. OTTE, 2e secr. Namens het Hoofdbestuur, J. VAN BAKEL, secr. Afdeeling LISSE. Bondsgebouw Bondstraat H 47. Zaterdag 19 Juli, 's avonds van 8 tot 9 uur Spaarkas en van 8 tot kwart voor 9 uur zitting Winterprovisie voor M. de Zwart. Maandag 21 Juli, 's avonds om 8 uur repetitie Gymnastiek-vereeniging. De onderafdeelingen worden vriendelijk verzocht, als zij iets voor de Agenda hebben, uiterlijk op Zaterdagavond het in te leve ren, daar het op Zondag niet meer kan wor den geplaatst. Namens het Bestuur, C. v. d. VLÜGT, 2e Secr. Afdeeling NOORDWIJK. Zondag 20 Juli om 7 uur een H. Mis foor onzen overleden bondsbroeder Ber- nardus Jeroen Paardekooper, en om 10 uur do Hoogmis als viering van ons Jaarfeest. Het bestuur hoopt dat alle medeleden Zon dag onder de Mis van 7 uur ter H. Tafel zul len naderen voor de zielerust van ons ge noemd lid. Namens het Bestuur, G. v. d. WEIJDEN Wz„ Secr. (FRAGMENT.) Bernard van Clairvoix Bchrijft in de Ree.-B. het volgende stukje, dat wij om de belangrijk heid ervan bij uitzondering de vrijheid nemen over te nemen. 'n Ruk aan den koperen knop, de deur van de pastorie knipte achter hem dicht, de jeug dige priester stond weer op straat uit de stilte in de volle beweging van avondgewoel en ge joel; uit de vriendschap in den haat. Voor de derde maal dien dag. Pleizierig Och I zoo gaarne was hij gebleven op zyn stille kamer bij zijn vele vrienden; vrienden van vroeger, die oude, trouwe boeken uit zijn studenten-tijd; vrienden van later, boeken en tijdschriften, die hij op zijn verderen levens weg blij de hand had gereikt, om hem te ver gezellen waar hij ook zou gaan; boeken, die als ernstige menschen de groote vragen van onzen tijd, de gebeurtenissen van vroegere eeuwen uiteenzetten; boeken, die door schoonheid van taal, door rijkdom van gedachten hem opna men en hem als uit deze wereld wegvoerden en zetten in 'n andere, het rijk der schoonheid, waar alle levenswee als terug wijkt en de mensch ademt in andere atmosfeer. O zoo'n avond vrij hebbenEn dan bij die oude trouwe vrienden. Maar zijn plicht als priester gebood hem alkeer. Hij ging en in zijn binnenste zong het woord van den dichter: „Dat is der priesters Heerlijk leven Alles aan allen Nederig geven!" Hij ging in de volle straat, waar de zonnen, door menschenhanden gemaakt en gesteld, den dag als deden voortduren; in de volle straat, waar het geschuif van trams, 't gesnor van rij tuigen, 't gejaag van auto's, waar de groote menschenmenigte, waar het gelach in de café's de drukte in de winkelswaar alles, alles toonde, j dat voor de meesten de dagtaak was voltrok ken. „Uit de stilte in do volle beweging",/ ging hij als een vreemde, iet-wat schuchter,' strak voor zich uitziende, om zoo spoedig mogelijk door de menigte heen te gaan. Vreemde, hij, die toch even goed burger wasl en beter burger was dan zoovelen, die hem met „verlichten", die geen licht, geen geloof meer hebben, wier oogen slechts dan fonkelen, als ze 'n priester zienvan die „medelijdenden", die 'n soort van minachting zagen gaan; van die wellicht nooit een liefdewerk verrichten, die met 'n medelijdend glimlachje een priester zien voorbijgaan. „Vreemde".... terwijl hij een zijstraat voor bijging kwamen drie opgeschoten jongens, ge kleed als heertjes de hoofdstraat in, buitenmate beleefd groetend hij teruggroetend dan op-eens losbrekend in 'n geweldig lachen en achter hem volgend: „Zeg, ken jij die eerwaarde?" „Aloet je niet biechten 1" „Weineen, daar is nu geen tijd voor; hij moet nu wandelen.... „Zeg Pator! waar ga je naar toe? Ja.... jaeen gezellig avondje. Een glaasje wijn.. hé en een lekker sigaartje." Zooals een Japanees. hinderlijk gevolgd door wat straatjongens, die hun heldendaad verrich ten onder goedkeuring van vele voorbijgangers, zooals 'n vreemde bewoog zich de priester door zijn eigen stad. Ten laatste een smalle sleoht-verlichte zij straat in, onder het gejuich van het drietal „ha! hij kiest bei luizen pad!" II. zyn en hij ging de dwarsstraat in, vlak langs de even-nummers voortloopend „tot 52, daar is het Dirk-Jansgangetje." Ten laatste, daar stond hij aan de deur. Hier was niet te bellen, hier was niet te vragen of men gelegen kwam, hier was te durven. Da deur open en der in; de volle duisternis in, stommelend de trap op; „ziezoo dat is er een, nog twee." Met hoort hij een stem van boven: „bè jij daar, Janus?" „Janus? neen; wie bedoel je?" „Wel allemachtig! Janus Blijers, me zoon." „O is U Blijers dat treft, ik moet U juist hebben.' „Mij hebben! Zeg er 'ns wie ben je dan?" „De Kapelaan ben ik.Och licht me eens wat bij, ik kan niets zien." „Wat doé je ook hier! Afijn wil je me zien, kom maar boven. Zoo, nu kun je ten minste wat zien." Bij het zwakke licht dat het olielampje van boven neerwierp, klom de priester verder, tot hij stond recht tegenover Blijers, die zijn eerste barheid wat liet varen, wiens onverschil ligheid spoedig geweken was, toen hij hoorde, dat die priester opzettelijk nu was gekomen, om ook eens met hem te praten. „Gaat u binnen in de salon, meheer," en hij opende zijn laag en duf kamertje, „mag ik u een gemakkelijke stoel geven," en hij schoof hem 'n stoel toe, die kraakte bij het opnemen; „dan zullen wij er eens een gezelligen avond van nemen." Er klonk in al die woorden iets bitters maar tocli ook iets goeds.'t Stemde den priester tot moed; om zijn zending te vervullen: die barsche man, nu geestig; en wie weet hoe hij aanstonds zal zijn. Ze zaten tegenover elkaar. 't Begon met 'n gewoon praatje over de laat ste gebeurtenissen, over het weer enz. enz., tot dat Büjers, die wel begreep, dat dit alles maar aanloop was, onderbrak: „Maar wat komt u non eigenlijk doen?" „Wat praten." „Nou ja praten, maar. „Ja ook eens hoe het met je godsdienstig le ven gaat?" „M'n godsdienstig leven, ha, ha! Dat gaat zoo best." „Zoo, zoo „Ik vloek niet en ik drink niet, tenminste nu niet meer, vroeger, o, dat kunt u wel zien aan m'n huis en m'n meubels, vroeger was ik 'n echte drinkebroer." „Gelukkig, dat je oogen zijn opengegaan! Maar verder, hoe gaat het verder? Kom je trouw in de kerk en ben je ook met Pasehen geweest?" „In de kerk met Paschen geweest? Neen dat is afgeloopen. Wil m'n vrouw gaan en m'n kinderen, ze kunnen gaan; ik ga niet." „Kom man!. „Kom man!" en er volgde uit Blijer's mond een heele redenatie, waarom of hij nooit meer naar de kerk zou gaan. En de kapelaan kon zeggen, wat hij wilde, 't baatte niets; Blijers werd kriegel, zijn gezicht stond barsch, zijn woord werd scherp. „Nu Blijers jongen, denk er nog eens over na, dan kom ik nog eens terug." „Terug komen kunt u gerust, maar niet lig gen zanikken, alsjeblieft, over de kerk." De priester ging, onder 't weinig licht de trap afdalend. Hij was weer buiten in het Jan Dirksgan getje; terug de Molenpoortsteeg in, die door loopend tot Mattenmakersslob, waar hij insloeg, tot hij stond voor no. 17. Hij rammelde even met den knop van de deur eu deed ze open. „Goeien avond Manssen!" „Zoo kapelaan!" Manssen stond op, zijn vrouw zocht een stoel. „Ook nog laat, Eerwaarde!" „Och ja, ik wou u ook wel eens spreken." „Nu dan hoeft u niet zoo laat te komen. Ik ben al acht weken thuis! Geen werk gehad en geen werk in 't zicht." „Wat is je vak?" „Opperman." „Opperman,' mijmerde de priester en hij over woog bij welken aannemer hij misschien een goed woord zou kunnen doen.... er was een wijle stilte, stilte van Manssen en zijn vrouw, die wisten wat de werkloosheid was, stilte bij den priester, die alweer met dezeff mensch mee leed ,,'k Ben toch blij, Eerwaarde, dat u m'n man thuis treft," en ze deed een heel verhaal, hoe het stond met den godsdienst van haar man, die wel zoo nu en dan onderbrak en zich poogde vrij te spreken, maar toch meest gedwee toe hoorde, wat zijn vrouw den iiriester vertelde. Dan volgde er een heel gesprek tusschen den priester en Manssen, wiens goedmoedigheid vooral den kapelaan alle hoop gaf. Ten slotte: „Nu Eexw., ik zal er eens over denken." „Goed, Manssen, dan kom ik nog eens terug." Uit het slob ging de priester den weg, dien hij gekomen was, tot hij weer kwam in de volle, nu nog rumoerige straat; zijn oogen als weg- zoekers gericht op de massa rondom hem, zijn gedachten op de beide bezoeken vooral op het laatste, en van al het gelach over hem en de spottende woorden rondom hem verstomd hij weinig, zijn gedachten stonden op Manssen's werkloosheid. En midden in het gewoel rijpte zijn plan„ik zal, ik ben nu toch in deze straat er eens even een poging doen bij de firma Ver- slee, misschien heeft die wel werk voor hem." Hij belde aan en wachtte als hij tegelijk weer de drie bekende heertjes zag met hun spot en hun haat. Maar nu zwegen ze. Totdat ze vlak bij hem waren. Toen moesten ze quasi even bij een etalage kijken, ze gierden het uit van pleizier. Wat ze zeiden Ja, 't was over hem. Maar wat? Ilij belde nog eens, en wachtte. Geen teeken van leven, tot hij ten laatste doorging. „Dan morgen maar." Doorging, gevolgd door de drie: „dat is mis eerwaarde." „Nou jó jij wil toch ook wel ecus 'n gezellig avondje hebben!" Onder dezen en ergeren spot hem volgend tot de deur van de pastorie, schimperijen, die hij hoorde en niet hoorde, die langs hem heen gin gen, want luide er boven uit klonk in hem het woord van den dichter: „Dat is des priesters „Heerlijke leven. Al zijn liefde Al zijne krachten Anderen bieden, Dagen en nachten, Dat is des priesters Heerlijke leven Dervende geven Stervende leven!" SNOEKENSLIMHEID. J Tot op een ochtend hij al te gulzig bleelfl geweest te zijn: in een hoekje stond hij, het lichaam sterk in een bocht gewrongen, als had hij iets ingeslikt, wat hem hinderde'. Een van de gestekelde rakkertjes had zich zeker bij zijn dood gewroken door het opzet ten van zijn wapentjes binnen het snoeken- liji'. Duur was het hapje onzer roover te staan gekomen; die geduchte stekels priem den mogelijk dwars door zijn darmgestel en wij hadden medelijden met den arme, dio zóó voor zijn gulzigheid gestraft werd. Het duurde zoo een paar weken, de ziel at niets, werd, steeds magerder er. ik ver wachtte eiken dag hem dood te vinden. Niets daarvan echter; een snoekenmaag is bi ij k baar, voor geen kleintje vervaard. Alles verteerde en' het snoekenlijf trok weer recht. Er. ziet, op een goeden morgen vonden wij van vier, van onze stekelbaarsjes.... de voorste helften keurig netjes vlak achter de zijstekels afge beten. Den volgenden dag lagen er drie en daarna het restje: alle op dezelfde wijze be handeld. Commentaar overbodig: het gedwongen dig ter ziele, de „uitgebeten" lijken lagen dieet en de doorgestane pijnen hadden ons weldra op den bodem. Het aantal „stekel- j baasje blijkbaar tot nadenken gebracht en tjes bleef echter vooreerst constant: die wis- j tevens do oorzaak van do doorstane ellende ten blijkbaar onzen sinjeur op een afstand helder doen inzien. Een snoek steekt zich houden. I geen tweemaal aan dezelfde stekel. 191 /2 ct. D/2 en 2 ct. AtliU'ï hein vervaagde het rumoer van de groote stad ten laatste en klonk er niets meer dan zijn eigen stappen. „Molenpoortsteeg", in deze steeg moést het Magazijn „de Zon

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 13