Wandelschoentjes. tv. ShYeehuyzen.{aartejjor'Jssi'raat 2.7. Tennisschoenen. Stelio Uoor onze jongens en meisjes. d ragen bus. Sanguin os e. Ingezonden Mededeeüng, UIT DE ZAANSTREEK. SUIKERZIEKTE Leger en Vloot. Sport en Wedstrijden. Uit onze West. Beste Urietiflie$ en Vriendinnetjes, ZIJN UW NIEREN VERZWAKT? Mij.Orviëtanöse, gevestigd Nicela!<str.23. Den Haag. EDUKRDHUF) Cigaratten El zuiver handwerk, overal verkrijgbaar. gelijkluidendheid gaat zóó ver, dat hier geen toeval in het spel kan wezen, maar hier een aanwijzing is van de algemeene verwachting in de concentratie, die juist de vorige week een gecombineerde vergadering der vrijzin nige kamerleden belegde. In de geciteerde woorden krijgt men blijk baar den weerklank van die vergadering te hoor en. Men is bij de vrijzinnigen voorbereid op een spoedige hernieuwing van den strijd. Daaraan is geen twijfel. Men voorziet spoe dig een nieuwen oproep tot de kiezers, na dat het, nu nog niet gestichte, Kabinet zal zijn ingestort. Voor onze mannen schrijven "we het bo venstaande als waarschuwing. Verslagenheid is er in onze gelederen God dank niet. Bij de pakken neerzitten zal men niet. Maar dat men reeds nu, van stonde af aan het werk ter hand moet nemen, be denkt men misschien niet algemeen. Laten onze leidende mannen gewaarschuwd zijn door de vrijzinnige stemmen, dien we zoo even het woord gaven. Een intensieve bewerking van districten, door voorlichting en ontwikkeling, door pers en vergadering, door cursus en huisbezoek, moetrieeds in September in gang zijn. Geen oogenblik mag het harnas afgegespt. Op nieuwen strijd moet men voortdurend be dacht blijven en zich voorbereiden. V r. .Wanneer een zittend lid der Tweede Kamer zijn zetel aan iemand anders afstaat, moet dan in het district, waarvoor liij zit ting heeft, nog een stemming worden ge houden om den nieuwen candidaat te ver kiezen. Antw. Ja. V r. Is een eenige zoon en tevens eenig kind vrij van dienstplicht? Antw. Indien de zoon tevens kostwin ner is, wel. V r. Ik heb maandrozenboompjes. Die zitten overvol met bladluis. Ik heb er zeep sop over gegooid en koude aseh en rookende turf er bij gezet, maar niets hielp. Wat moet ik daar tegen doen? Antw. Het best doet u elke ochtend en middag de boompjes sterk te bespuiten met een straal uit een waterleiding, vooral ook aan den onderkant der bladeren. Helpt dit niet, gebruik dan 1 d.L. lysol op 10 Liter water. Goed omroeren en op de boompjes spuiten met een spuit met zeer fijne gaatjes. Deze besproeier kunt u bij alle handelaars in land- en tuinbouwwerktuigen verkrijgen. .V r. van A. J. S. te Haarlemmermeer. Antw. Wendt u tot den kantonrechter, fiadat u zich voorzien hebt van een briefje van onvermogen. Vertel hem het geval. Deze zal u dan wel terecht helpen. V r. Kunt u mij ook een middel aangeven om slakken uit mijn huis te verdrijven. Het huis is kurkdroog. Antw. Zet des nachts een bakje met bier voor de beestjes gereed. Den anderen mor gen vindt u dan een heel gezelschap bij een, dat u kunt doodmaken. Op die ma nier, zult u er na eenigen tijd van verlost zijn V r. Mijn kippen hebben wormen. Wat moet ik hiertegen doen? Antw. Flink voederen met mais en hen nepzaad, dooreen. Vr. Is er in de gemeente Zwolle ook een gemeente-handelsavondschool. Antw. Wij meenen van wel, doch zeker weten wij het niet. y r. Zoudt u mij ook kunnen zeggen hoe veel maal en wanneer Joosten candidaat is geweest van de S. D. A. P. voor den ge meenteraad? Antw. Schrij ver dezes zou het heuscli niet weten te tellen; nog minder de d&ta er van opgeven. Dat zou een te omvangrijk werkje worden 1 V r. Tot wien moet ik mij wenden om een fotografie of afbeelding te krijgen van het inwendige der nieuwe R.K. Kerk van het H. Hart aan den Admiraal de Ruiterweg te Amsterdam. Antw. Wend u tot den ZeerEerw. heer Pastoor dier parochiekerk. Wellicht kan hij u helpen. Vragen omtrent uitiotingen. Antw. Aan wie wij niet persoonlijk een brief of kaart zonden, deelen wij mede dat hunne loten nog niet zijn uitgeloot. ,V r. Hoe krijg ik meer vruchten van mijn vruchtboomen, die alle jaren goed bloeien, maar slecht dragen? Antw. Door tijdens den bloei eiken avond de wortels geheel te begieten met chilisal- peter, een paplepel vol op een gieter van l Ji. inhoud. ,V r. Kan een hond van 8 maanden oud, nog tot politiehond gedresseerd worden? Antw. Als hij „neus" heeft wel. Vraag om inlichtingen bij den een of anderen po litiek ondeudresseur in den omtrek. Ei" zijn er genoeg en zeer bekende. V r. Hoe verdrijft men ziivermotjes uit een kast? Antw. Door deze flink te luchten en in de naden houtskoolpoeder te strooien. U moet de kast vooral zuiver droog houden. Deze motjes komen veel in papier maar niet in kleeren of pelswerk. V r. Weet u een middel tegen witte vlek ken op mijn rozenbladeren, welke niet af te wasschen zijn? Antw. Bij droog, warm weer goed met zwavelbloem bestuiven. De aangetaste bla deren moet u eerst verbranden. Dan 1 K.G. beendermeel om en op de wortels van elke stam leggen, met wat aarde er over ge strooid. V r. Moeten uitgebloeide seringen en jas mijnen gesnoeid worden? Antw. Ja, direct na den bloei. V r. Hoe maakt men aardbeienpudding? Antw. Wij vinden daarvoor het volgen de recept. U hebt noodig drie vierde liter slagroom; 11/4 K.G. aardbeien; 275 gram suiker, e.en citroen, 55 gr. gelatine. U sor teert de aardbeien, wascht ze en wrijft ze daarna door een paardenharen zeef. De ge latine lost u op in kokend water (11/4 d.L.); u voegt er de suiker en het citroensap bij, dit doet u bij de aardbeienpuree en ver meng het daarna met de geslagen room, onder af en toe roeren. Dan laat u de mas sa bekoelen, tot ze stijf begint te worden en vult er dan den vorm me Ie. Om de kleur mooier te maken, moet u eenige blaadjes roode gelatine bij de witte gebruiken. V r. Kunt u mij ook inlichtingen geven waar ik gratis teekenles kan krijgen voor het timmermans vak, voor jongens van 10 tot ongeveer 16 jaar? Antw. Wend u tot den directeur van de Ambachtsschool aan de Kamperstraat, den heer P. Doorn. V r. Gaarne vernam ik van u hoe ik jonge katjes, die veel last hebben van vlooien, moet reinigen? Antw. U haalt de manden, kattenbak ken en alles waarmee ze in aanraking ko men door water, waarin een d.L. creoline op 10 L. water gegoten is. Hiermede wordt ook de grond opgedweild, waar ze meestal zijn. U kunt ze er geheel mee bespuiten en dan kammen. U moet echter oppassen niet in de oogen te spuiten. Ook mogen de beestjes er niet van drinken. V r. Hoe genees ik roode, kale plekken aan de pooten van mijn hond? Antw. Ga er mede naar een veearts of polikliniek. V r. Ik heb een kanarievogel, die best gezongen heeft. Het beestje is drie jaar oud, doch zingt nu niet meef. Ik geloof dat het kalkpootjes heeft. Wat moet ik daar tegen doen? Antw. moet de pootjes schoonmaken en de nagels knippen als die te lang zijn. Tevens moet u een flierstokje in de kooi hangen en het beestje een stukie kodde aardappel geve<" Vinum Sanguinosum, in vacuo. Bij bleekzucht, bloedarmoede, zenuwzwak te is meestal het gansche gestel lijdende. Storing in de spijsvertering; gebrek aan eet lust; een vale kleur; een onzuivere teint; dat zijn alles teekenen dat de sappen be dorven zijn; en het bloed is niet wat liet wezen moet. In al zulke toestanden is de Sanguinose „het" middel dat u helpt. Bij sgebrek aan eetlust; bij slapeloosheid; gebrek aan kracht; gedurige vermoeidheid. Neem de SANGUINOSE 1 zij bevat de voe- dingszouten uit de plantenwereld in een vorm die gemakkelijk in het bloed wordt opgenomen. Zij vermeerdert de roode bloed lichaampjes; maakt uw bloed weer gezond en rijk en geeft aan uw lichaam binnen kort dat gevoel van opgewektheid dat bij eene volmaakte gezondheid behoort. Hoort eens wat ervaren geneeskundigen aangaande, de Sanguinose getuigen: „Naar mijne overtuiging beveelt de San guinose zich aan voor alle gevallen van uit putting en algemeene verslappingstoestan den. Dr. P. DEMifcDE." H a e 11 e r t, Brussel. „De Sanguinose is het werkzaamste mid del, mij bekend, ter bestrijding van de bloed armoede en al hare gevolgen. Prof. Dr. NESTOR CHARBONNIER." Brussel. Gij behoeft van de Sanguinose geen li keurglaasjes te gebruiken. Tweemaal per dag een eetlepel is genoeg. Sanguinose is te verkrijgen bij alle apothekers en voor name drogisten. Maar zorg dat gij de echte krijgt, en wacht u voor namaak. Sanguinose kost per flac. f 1.50, 6 fl. f8 12 fl. f 15. VAN DAM en Co., den Haag. de Riemerstraat 2c-4. Ieder oogenblik van uw leven worden aan het bloed vergiftige onzuiverheden toe gevoegd uit de stofwisseling, enz. Zij worden evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren wanneer deze organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zij echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk ver richten. Dan blijft een gedeelte der onzui verheden in het bloed achter en verspreiden zij ziekte door uw geheele gestel. Gij begint u dof, zwaar en duizelig te gevoelen, gij krijgt last van hoofdpijn, rugpijn, waterzuch tige zwellingen vertoonen zich in de enkels en onder de oogen, en uw hart wordt aange daan. Ook kunt gij last krijgen van rlieuma- tische pijnen en waterstoornissen. En ge vaarlijke ziekten zullen niet uitblijven, indien de bovengenoemde verschijnselen verwaar loosd worden. Wanneer de nieren niet in orde zijn, is er een nierengeneesmiddel noodig, dat haar heelt. Poster's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig en rechtstreeks op deze organen. Zij helpen de nieren om de schadelijke onzuiver heden uit het bloed te filtreeren en nemen zoodoende de oorzaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Haarlem verkrijgb. bij de hh. K. van Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Poster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. ZAANDAM. MOEDER OSWALDA. Men schrijft ons: lieden, 19 Juli, was het feest te Zaandam, feest vooral in ons anders zoo rustig kalw St. Josephgesticht, De Eerw. Overste, Zuster Oswalda, herdacht met de overige Eerw. Zus ters den dag, waarop zij voor 40 jaren als Zuster van het Gezelschap J. M. J. hare intrede deed in genoemd gesticht, om daar, eerst in vermelde qualiteit en later als Over ste, mede haar leven te wijden aan het on derwijs en de opvoeding van de katholieke jeugd te Zaandam. Had iemand haar toen gezegd, dat die dag liet begin zou zijn van een 40 jaren lang hoogst verdienstelijk leven, hij zou met dien lof der nederige Zuster Oswalda misschien wel geen gewensohten dienst bewezen, maar waarheid, volle waarheid hebben voorspeld. Hare degelijke vroomheid, haar diep besef van het gewicht der taak, waarvoor zij stond geplaatst en andere hoedanigheden, die als noodzakelijke vereisehten allerminst mogen ontbreken aan hen, die belast zijn niet de vorming en leiding der jeugd en welke hoe danigheden zij toonde in zuivere mate te be zitten, dat alles verwekte al zeer spoedig in allen, die haar leerden kennen, een vast vertrouwen, dat in hare aanstelling alhier door de Algemeene Overste der Eerw. Zus ters van het Gezelschap J. M. J. een uitmun tende keuze was gedaan. Zuster Oswalda ook liet van haren kant niet na, door een ijver en tactvol optreden en handelen zich dat vertrouwen ten volle waardig te toonen. Als een afdoend bewijs hiervoor mag zeker gol den het feit, dat zij, na een verblijf alhier van enkele jaren, tot Overste van ons Zus- tergesticht wprd aangesteld. In het jaar 1881 n.l. zag onze toenmalige Overste wegens Imo gen leeftijd zich genoodzaakt hare functie neder te leggen, om deze aan jongere krach ten over te laten. Wie zou haar vervangen? Niemand wist het, maar allen vermoedden het. Enkele dagen verliepen en Zuster Os walda hoorde zich door hare omgeving en daar buiten niet meer begroeten als Zuster, maar a's Ré verende M re en Eerwaarde Moe der. Wie onze Feesfcelinge in deze qualiteit is geweest tot op dezen dag, getuigen ons dui delijk en overtuigend de algemeene achting, de vertrouwelijke genegenheid en dankbare liefde, welke zij immer door van hare om geving, maar ook van heel het katholieke Zaandam heeft mogen ondervinden en nog on dervindt, vooral van de zoo vele katholieke j ouders, wien zij in de opvoeding hunner kin- deren een ware steun is geweest, zoo dik- -werf daartoe hare gewaardeerde medewerking j werd gevraagd of het haar wilde voorkomen daarmede van dienst te kunnen zijn. Toch; zouden wij, als wij het hierbij lieten, het verdienstelijke leven onzer Eerw. Feestelinge nog maar ten halve geschetst en het glans- 1 punt van haar leven, zooals ik het zou wil len noemen, onvermeld hebben gelaten, n.l. hare onovertroffen liefde voor de armen, Zus ter Oswalda zelf arm, omdat zij de armoede tot haar deel gekozen heeft, schijnt in an deren geen armoede tie kunnen zien. Dat is bekend, haars ondanks en hoe slimtersluiks ook, zou ik haast wil len zeggen, zij in haar weldoen somtijds te werk kon gaan. Maar Eerw. moeder Oswial- da, begreept gij dan niet, dat- uw gunsteling zoo gemakkelijk kon en meermalen zou wor den overvallen, wanneer hij aan zijn een voudig maar zoo smakelijk maaltje, als hij misschien nooit in zijn leven gegeten had, zat te smullen en dan met- den besten wil van de wereld niet. kon nalaten mij of een ander te vertellen, dat hij het van het Zuster- gesticht gekregen had? Maar troost u, het gebeurt meer, dat op recht deugdzame verstandige vrouwen on doordacht handelen alleen wanneer zij iet-a tersluiks willen doen; ook weet ik zeker, niemand durft u deswege veroordeelen. Ook is het een feit, en niemand van de ve len hier in Zaandam, die onzen armen een warm hart toedragen, zal zich gekrenkt ge voelen, als ik het vertel, dat, wordt ergens een noodlijdend gezin gevonden en valt het ©enigszins onder het bereik van moeder Os walda, men zich haasten moet om haar voor te zijn, ja, men, met de beste pogingen en met den haastigsten spoed om de eerste te wezen, dikwijls nog te laat komt. Al de verdiensten van dit aan verdiensten zoo rijke leven naar waarde schatten en be- loonen kunnen wij niet, dat kan God alleen. Wat wij finnen, willen wij niet nalaten. Bij de vele stoffelijke blijken van waardee- rende belangstelling, die de Eerw. Eeestelinge vandaag heeft mogen ontvangen, ons aller innigen dank voor hetgeen zij 40 jaren lang in het belang van het katholieke Zaandam heeft gedaan en bij dien dank onze vurige wenschen en gebeden voor haar verder en, naar wij allen hopen, nog lang en gelukkig leven in ons midden. Der Eerwaarde Eeestelinge heil 1 Men verzuime niet te lezen de gunstige beoordeeling, geschreven door Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN en opgeno- men in het Maandblad tegen de kwakzal verij (Amsterdam) uitgave Maart 1913 No. 3. Deze blief wordt door de Mij. op aan vraag gratis toegezonden. VEREENIGING TEN BEHOEVE VAN R. K. MARINE PERSONEEL. Aan het jaarverslag der vereeniging ten behoeve van R. K. Marine personeel ontlee- nen wij het volgende: Do vereeniging' verkreeg zoowel van da zijde der geestelijke als der wereldlijke auto riteiten de hulp en de medewerking-, die haar noodig zijn, om haar arbeid in het belang der R. K. schepelingen naar behooren te verrichten en om daarbij tot het gewenschte resultaat te komen. In Nederl. Oost-Indië vond de vereeniging een harer leden te Batavia bereid om als correspondeerend lid op te treden, ook te Constantinopel vond de vereeniging in, den ZeerEerw. Pater Gaëtan van Poppel, Min. Conv. aldaar een correspondeerend lid. Dooi de vereeniging werd een crediet van 100 francs ter beschikking gesteld om den te Constantinopel aanwezigen Nederlansclien schepelingen van de „Gelderland" een gezel- ligen dag te bezorgen. Wat de werkzaamheden der vereeniging in het eigen land betreft, dient er op te worden gewezen, dat Z. E. de Minister van Marine haar zeer welwillend te gemoet kwam. Op het daartoe door de vereeniging gedaan verzoek, is op Goeden Vrijdag aan boord een vischmaaltijd verstrekt. Toezegging is gedaan, dat dit voortaan steeds zal geschie den. Te Den Helder zijn voorts een 50-t-al kerk boekjes, speciaal samengesteld met het oog op gebruik door militairen, beschikbaar ge steld voor de schepelingen. "Het ligt in de bedoeling, deze boekjes ook ruimer te verspreiden en ze o.a. bij het doen van langere reizen aan boord mede te ge ven indien mocht blijken, dat de R. K. sche pelingen daar prijs op stellen. Overwogen wordt op welke wijze in de behoefte aan geschikte lectuur op sommige plaatsen is te voorzien. Overal van heinde en verre wordt er over geklaagd, dat zéér vele bij de Marine dienende katholieken hun plichten verzuimen, doordat een misplaatst gevoel van schaamte tegen over andersdenkende kameraden hen er van weerhoud om waar dit pas hééft voor hun katholiciteit uit te komen. Wat den stand der vereeniging betreft, kan worden meegedeeld, dat het aantal leden thans bedraagt 143 tegen 128 op 30 April 1913. De vereeniging verloor door overlijden 1 be schermend en 1 gewoon lid en door bedan ken 1 gewoon lid; 18 nieuwe leden traden toe. Het Bestuur bleef ongewijzigd. In de ten vorigen jare bestaande vacature werd ter, vorige jaarvergadering voorzien door de ver kiezing van den heer W. B. J. Duyckeideze weigerde echter zijne benoeming te aanvaar den op gronden, die liet Bestuur meende hoewel tot zijn leedwezen te moeten eerbiedigen. Blijkens het financiëel verslag bedroegen de inka|msten f 471.81 de uitga ven f 81.60Y2- Het jaarverslag eindigt met een opwekking, om de vereeniging te steu nen door als lid toe te treden. NEDERLANDSCH CRICKET-ELFTAL. Het Nederlandsche elftal voor den in het begin van Augustus te houden wedstrijd tegen de Grimsby Amateurs, is als volgt samenge steld J. C. Schröder (aanvoerder), Rincker, His- gen, mr. Diemer Kool, Van Waveren, mr. O. W. Eeith Jr., Coops, Van Loon, Van Gogh, La Chapelle en mr. G. Hamburger. Tel. DOODENLIJST VAN AVIATEURS. Donderdag is te Amesbury (Engeland) de majoor A. W. Hewetson, juist terwijl hij brevet vloog, met zijn monoplan gevallen. De ongelukkige officier was onmiddellijk dood. De machine vloog in den brand en werd totaal vernield. EEN PRIJS VAN 125.000 FRANKEN EN DAARBIJ EENE BESTELLING VAN EEN MILLIOEN. Het Engelsch staatsbestuur heeft voor 1 Februari eenen prijskamp ingericht van mo tors voor vliegtoestellen. Het Ministerie van Oorlog (War Office) White Hall, London S. W. heeft de voorwaarden van dezen prijs kamp gezonden aan J. Gevers en Co., 70, Sint Jansstraat, Antwerpen, alwaar de be langhebbenden ze kunnen bekomen. Het geldt eenen motor voor vliegtoestellen van 90 tot 200 IIP., hebbende meer dan 4 cylinders, wegende 11 pond per HP., voor eenen gang van 6 uren. De uitvinders van elke nationali teit mogen aan den prijskamp deel nemen. De eerste prijs is 125.000 franken, de 10 volgen de prijzen van 2500 franken elk en daarbij nog is eene bestelling van een millioen be loofd. De deelnemingsaanvragen moeten ge zonden worden aan het secretariaat van de War Office voor 1 Augustus 1913. HET JUBILEUM DER SLA VEN BEVRIJDING. 1 Juli, schreef de „Cur. Cour.", zal het vijftig jaar geleden zijn, dat slavernij in de Nederlandsche W. I. koloniën afgeschaft werd Deze groote weldaad door het Moederland be wezen aan meer dan 50.000 menschen, die onder het slavenjuk gebukt gingen, zal dien dag ook hier feestelijk herdacht worden. Evenals bij het 25-jarig jubileum der eman cipatie, vormde zich ook thans een feestcom missie tot regeling der viering. Blijkens het door deze commissie in de landstaal openbaar gemaakte program, zaj het feest worden ingeleid met het illuminee- ren der haven op middernacht van 30 Juni op 1 Juli. 's Morgens om 8 uur zal een hoogmis in dö St. Annakerk worden opgedragen, besloten met een Te Deum. Om half 10 uur 's morgens houdt de feest commissie receptie in het huis no. 76 Bree- destraat, Overzijde. Verwacht worden de gou verneur der kolonie, de verschillende autori teiten, vertegenwoordigers van de pers, etc). Om 4 uur 's namiddags optocht door de voornaamste straten der stad met Colegiol Santo Tomas als uitgangspunt. Een portret ten voeten, uit van koning Willem III zal in den stoet worden mediegedragen. Om 7 uur 's avonds muziekuitvoering in het Wilhelmina-paviljoen, waarbij de levensgroots portretten van Koning Willem III, Koninginj Sophie en Koningin Willielmina zullen worden vertoond. Op 2 Juli zal dies namiddags tegen 5 uur de feestcommissie zich naar het gouvernements huis begeven ter aanbieding van een zijden vlag aan den gouverneur. De opsomming der namen is nog niet afge- loopen, wij zullen er dus maar eerst mee door gaan. 126. Jozef Nassenstein, Tenierstr. 32, den Haag. 127. Corn. v. Wingerden, tuinier, Kwintsheul. 128. Theo Koemans, Binnenweg 91b, R'dam. 129. Adr. v. d. Geyn, Oranjeboomstraat 114b, Rotterdam. 130. Anna Schrader, C. 118, Stompwijk. 131. Piet Hilgersom, Magdalena Moonstr. 88, Leiden. 132. Jan Koetschreuter, Bloemstr. 69c., R'dam. 133. T. 's-Gra ven dijk, Fahvenheitstr. 102, den Haag. 134. J. Krijgsman, Ramen No. 10, Hoorn. 135. J. Zwart, Heeg (Fr.) 136. G. v. d. Wansem, J. d. Baenstr. 106, 's-Hage 137. O. Bakker, N. Binnenweg 385b, R'dam. 138. Joh. Mar. Stremme, Gouvernestr. 55, Rot terdam. 139. L. v. d. Zalm, Langstr. 77, Wassenaar. 140. F. Schade, Wijnhaven 119b, Z.Z., R'dam. 141- .1 Soentjes, Rob. Fruinstr. 7b. R'dam. 142. 143. 144. 145. 146. 147. 148. 149. 150. 151. 152. 153. 154. 155. 156. 157. 158. 159. 160. 161. 162. 163. Cor. Eutius, Bangert, gem. Westerblokker. R. Brandes de Roos, Stateniaan 39 's-Hage. Rika Voogden, Voorstr. 33, Zwolle. Is. v. d. Ven, Provenierssingel 34, R'dam. Bern. Damen, Oronjestr. 104, Schoten. B. v. Lieshout, Oude Weg 30 A, Spaarn- woude. J. Bokkelkamp, Doedijnstr. 85, den Haag. 0. M. v. Haastregt, Noordbuurt 103, Zoe- terwoude. J. v. Dieden, Korte Smeden 8, Zwolle. Piet Orth, Vijverhofstr. 115a, Rotterdam. A. v. Slobbe, Laurensstr. 18, Schiedam. Mar. v. Leeuwen, Noord-Aa, Zoeterwoude. H. Kortekaas Czn., Warmond. H. van Bemmel, Kerkstr. 2, Hillegom. A. W. Brandenburg, Diergaardesingel 35a, Rotterdam. Toos Wijnekus, Delftsche laan 90, den Haag. Theo Strater, v. Swietenstr. 18, den Haag. Chr. Platenburg, Speelmanstr. 69a, R'dam. Th. v. d. Lugt, Haringvliet 56, Rotterdam. Simon Ruyter, Metselaar, Hoogcarspel. Hub. Bank, Vaarstraat 11, Haarlem. Marie Orth, Schiekade 202a, O. Z. Rot terdam. 164. J. v. d. Pijl, Schoolstr. Oegstgeest. 165. Hendr. Wasserman, Vinkstr. 1,Leiden. 166. Wilh.- IJpelaan, Nieuwpoortslaan 45, Alk maar. 167. Henri Pierrot, Maarsmanssteeg 19, Leid. 168. J. v. Krugten, Langstraat, Venray. 169. Arie Bruin, Zandvenne, Schagen. 170. Mina Ouwerkerk, Paradijssteeg 4, Leiden. 171. W. J. Werner, Gasthuislaan 3, Delft. 172. M. 's-Gravendijk, Witte de Withstr. 12, den Haag. 173. Oato Verberckmoes, Tasmanstraat no. 10, den Haag. 174. Thea Peltenburg, Schalkwijkerstraat no. 9, Haarlem. Hè, hè, wij zijn er! Dat is een eerbiedwaar dig aantal, nietwaar? Er zijn nog nooit zoo veel mededingers geweest bij een wedstrijd en het spijt mij alleen, dat ik er nog heb moeten afkeuren. Ik had gedacht, dat de eerste op gave zoo moeilijk was, maar nu blijkt het, dat de meesten, wier opgaven ik heb moeten afkeuren, gestruikeld zijn over opgave no. 2, tiie toch zoo gemakkelijk was; den clown op het tweede rad van de fiets konden zij miaar niet goed in elkaar krijgen. Nu zult ge wel verlangend zijn te weten, aan wie de vijf-en-twintig prijzen zijn ten deel ge vallen, niet waar Welnu, die gelukkigen zijn geweest: Marie Verduin, Uitgeest; M. v. Leeuwen, Leimuiden; Jan Kroes, den Haag; J. Nieuwendijk, Delft; P. v. d. Bol, den Haag; C. van Kemenade, Schiedam; v. Koningsbruggen, den Haag ^Jo zef van Beers, Rotterdam; Jansje Wit, Zijde wind; Cath. Buisman, Westerblokker; P. Jong, Westerblokker; M. Dekker, Spanbroek; Nico v. Noort, den Haag; M. Rademakers, den Haag; Joh. IJdema, den Haag; Jan Koot, Hazers- woude; Bern. v. Oploo, Haarlem; H. Bentvel zen, Naaldwijk; Theo Koemans, Rotterdam; J. Zwart, Heeg (Fr.) Oor. Eutius, Bangert; O. v. Haastregt, Zoeterwoude; A. Brandenburg, Rot terdam; Marie Orth, Rotterdam; Mina Ouwer kerk, Leiden. Aan al dezen zal binnen een veertien dagen een mooi boekwerk worden toegezonden. NIEUWE OPGAVEN. 1. Ik ken een dorp in Noord-Holland, waarvan het begin het einde is v'an alles en waarvan het tweede en laatste gedeelte niet te zien is. 2. Ik ben een riviertje in Nederland, van drie letters; voeg er een letter vóór en ik ben een rivier in Noord-Duitschlandnog een let ter er voor en ik ben een rivier in Engeland. 3. Met a, dat kan een ieder weten, moet men ze met een lepel eten! Inplaats van a met o geschreven, Zal 't ieder meisje vreugde geven! Met jj, behoorlijk volgedaan, Rookt men ze leeg hebt gij 't ver staan 4. Welk soort steen heeft twee stemmen? SCHRALE TROOST. „Na regen komt steeds zonneschijn Zooals het spreekwoord heet. Een schrale troost?" riep Burger Bram die door een stortbui huiswaarts kwam, Hij had zijn aandeel beet. CORRESPONDENTIE. Mijn dank aan allen, die mij raadsels of dergelijke hebben ingezonden! De Raadsel- redacteur houdt zich daarvoor ten allen tijde aanbevolen. DE RAADSELREDACTEUE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8