DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, iSlil 'erii«*vw,eett Iflll wE" flllli nrlU* STADSNIEUWS. BUITENLAND. BINNENLAND. &imdei*biiis%re3t 2H«21i»33s HaarBevn EERSTE BLAD. MAANDAG 21 JULI 1913; 38st« Jaargang No. 819/ ABONNEMENTSPRIJS» Pet mannnen voor Haarlem ƒ1.35 Voor de plaatsen, waar een agent ?8 gevestigd (kom der gem) - 135 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post a 1.80 Afzonderlijke nummer» 0.03 Bureaux van üesfa&fg® est Administratie 3n4erc®B??W8aanbal Telefoonittafimmer 1428. PRIJS DER ADVERTENTWNl Van 1—0 regels SO cent (contant 50 eent). Iedere regel aieer 10 et Bniten Haarlem en de Agentschappen 15 et. per regeL Bnitenl 20 et Dienstaanbiedingen 25 et (6 regels), driemaal voor 50 ot eoataut). GULBEN ba levenslange ongö* oehiktheid tot werken. Alle betalende ahorn»!*» en dit blad, die in Kei bevit «ener verzekeringspoli» zQn, sQn volgen» de bepaling» op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN ba f PU GULDEN b» GULBEN bfl hand of voet 1 U» één oog. 9 :%jm één doiat 3ULDEN bg verlies van één mmvmm* GULDEN ba verlies van één andereg vinger. De eltkeering dezer bedrage» wordt gegarandeerd door do Maatschappij JHoIIanJaeKe Algeneone Verzekeringsbank* fa Schiedam, Dit nummsr twee bladen. bestaat uit AGENDA. 22 Juli. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond half 9 Mariavereeniging. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Matinee vau 35 en Avondconcert van 8—10 uur. Groote Kerk 12 uur Orgelbespe ling door den beer Louis Robert. (Zie Stads nieuws). Schouwburg Jausweg Bioscoop- expl. Herm. Smits. 8K uur „Het Mirakel". Apollo-t beater Bartel jorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Tey Iers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Hh Is hbt duidelijk? In „Het Volk" staan ellenlange artikelen, die op héél geleerden toon en met allerlei spitsvondige argumenten betoogen tegen het nuchtere betoog van Vliegen in dat de socialisten niet aan de regeering moeten deelnemen. Maar al die ellenlange betoogen zijn heel duidelijk en kort samengevat in het enkele zinnetje van Mendels, die te Heerenveen vertelde, dat er van socialistische ministers geen sprake kan zijn omdatin dat geval de socialistische propaganda slagen zou zijn! Juist, dat is het. De socialistische propaganda leeft van on tevredenheid. Van critiek, van afbreken, van haat sto ken. Daar palmen ze de onnoozelen mee in. Als er socialistische ministers zijn, is dat uit. Dan kan men geen ontevredenheid kwee ken om er partij van te trekken, niet af breken niet critiseeren, en dan is de heele propaganda... naar de maan. Waar wilt ge dan onder de arbeiders so cialisten van kweeken? Neen, Hendels zei het terecht: de pro paganda is dan lamgeslagenEn daarom blijft de S.D.A.P., nu ze dan kan tóónen wat ze kan en wil, liever buiten elke regee- •ingl Van een ander, afbreken moeten ze het heblien. Zelf-opbouwen kunnen ze niet, en daar iit voor hen ook geen „propaganda" in! Is het niet duidelijk? wellicht hij den „Gelderschen Koerier", wel nergens geestverwanten vinden. „De Tijd" neemt tegen de zonderlinge stellingen van dezen hoogleeraar al scherp positie, en zoo zal het overal gaan. Maar jammer is en blijft het, dat aldus weer duidelijk uitkomt hetzelfde wat in kleinen kring plaatselijk onder ons katholie ken voorvalt en wat wij met voorbeelden zouden kunnen duidelijk maken! dat er onder de katholieken nog altijd, en werkelijk begaafde menschen zijn, die het gevaar niet zien waar het zit en schuilt, maar die in het zich verbinden met linksche elementen, in navolgen van linksche eisehen en mee ningen, voor de Katholieken redding pogen te zoeken! Haarlemsche Allaciacjes No. 898. HANDBAGAGE. Er is, zoo lezen we, bij de Staatsspoor een order uitgevaardigd dat het treinpersoneel moet toezien op het meenemen van bagage in de spoorwagen. Alléén werkelijke handbagage, kleine, lichte voorwerpen en tasschen mogen in de wagens meegenomen worden, de rest moet als bagage worden vervoerd. Uitslag: 1. C.Groeneveld 411/5 sec., 2. T. Tuin 42 2/5, 3. J. Kok 46 2/5, 4. G. Tie- rie 49 sec. Eenzelfde wedstrijd van. meisjes van 14 tot 15 jaar. Aantal deelneemsters 9. Uitslag: 1. M. Hille 37 2/5, 2. L. Prinsen 37 3/5, 3. M. de Boer 38 2/5, 4. N. Jantz 39 3/5 sec. Duiken, borst en rugzwemmen en kunst jes voor jongens van allerlei leeftijd bo ven de 12 en beneden de 18 jaar. Aantal deelnemers 15. Uitslag: 1. C. Baaij 50 punten, 2. G. Le- beau 55, 3. M. Jantz 53, 4. M. de Boer 52, 5. L. Prinsen 51 en 6. L. Lebeau 50 p. In dezen wedstrijd werden verschillende staaltjes van mooi zwemmen te aanschou wen gegeven. Polowedstrijd tussch&n twee zeventallen van de H. V. G. B. Als steeds viel dit nummer zeer in den smaak. De blauwe partij was de witte ver de baas. Uitslag: Blauw 5, Wit 2 doelpunten. Snelborstzweinnien voor jongens van 10, 11 on 12 jaar over een afstand van 25 M. Uitslag: 1. W. Dom 37 sec., 2. K. Souwer 37 1/5, 3. P. v. Zijlberg 39 2/5, 4. H. Knot- ter 40 3/5, 5. R. Doets 414/5 sec. Aantal deelnemers 10. Dezelfde wedstrijd voor jongens van 13 jaar. Aantal deelnemers 11. Uitslag: 1. L. Don 32 3/5 sec., ,2. W. Sclireu- Dat het hoog tijd wordt voor de Holland sche spoor, om óók zulk een order in te voc-dcr 343/5, 3. N. Nicman"262/54. P. Cassé ren, zal wel niemand ontkennen! 37 1/5, 5. O. H. Lebeau 37 2/5 sec. In de vroegtremen b.v. gebeurt het er, datDezelfde wedstrijd voor jongens van 14 lamge- ■h Anders dan anders. In elke partij of fractie vindt men lieden, die er vermaak in scheppen „anders dan anders" te zijn, of in minder gewone volks taal: die in den regel „in de contramine" zijn. Natuurlijk hebben wij die óók in de Katho lieke staatspartij. De redacteur van het Nijmeegsche blad „De Geld. Koerier" b.v. is er zoo eentje die altijd een politiekje op z'n eigen hand er op na houdt en allerlei wonderlijke sententies ten beste geeft, die evenwel door de pers en bet publiek kalm worden opgenomen en al léén besproken, als Mr. Troelstra in z'n verlegenheid om eruit te komen, zich op dezen enkeling en „wilde" in de Katholieke partij beroepen gaat. In den laatsten tijd evenwel toont zich een méér gezaghebbend man, immers hoogleeraar aan een Universiteit, de heer Struijcken uit Amsterdam, óók een liefhebber van katho lieke politiek op eigen hand! Sedert de heer Struycken in „Van Onzen Tijd" schrijft, doet hij openlijk aan politiek en wonderlijk genoeg (of neen, heel natuur lijk) heeft zijn politieke leer bijna geregeld de instemming en goedkeuring van..., de ge een coupé in moet waar vier vischvrou- wen zittengeen kwestie dat gij er in kunt komen, van wege de enorme vischman- den de stank er nog huiten gelaten. En in de avonduren, zoo tegen zes en ze ven, als het marktdag is in Haarlem, is er geregeld geen plaats in de derde klas cou pe's: de Amsterdamsche kooplui die hier op de Botermarkt staan, brengen dan hun hee- len winkel mêe en de coupé's zitten of lig gen vol balen, lapjes en kantjes en weet ik al wat niet meer! Ook op deze dingen kon toegezien worden. Het heeft vaak geërgerd, als hij deze Amsterdamsche koopvrouwen en kooplieden zag reizen voor een paar kwartjes met héél linn negotie, een completen winkel, in de spoorwegcoupé! Wie maakt deze zaak eens aanhangig? en 15 jaar. Aantal deelnemers 22. Uitslag: O. Jacobs 26 1/5. sec., 2. C. H. v. Nieuwenhoven 29, 3. A. Schreuder 30, 4. O. J. Kroese, 5. G. v. Rossum, 6. J. Witkamp, 7. G. Krom, 8. G. D. v. Maas, 9. G. H. Proper. Eenige heeren gaven toen proeven van schoonspringen ten beste, die de algemeene bijval wegdroegen. Snel rugzwemmen voor jongens tot en met 14 jaar. Aantal deelnemers 12. Uitslag: 1. G. II. Proper, 36 sec., 2. J. menig winkelier "met name 'ai s®c-'' 3" W- J- v- Wapeningen 412/5, 4. M. Gutkens en 5. A. Niemann. 55. Dezelfde wedstrijd voor jongens van 15 jaar. Aantal deelnemers 7. Uitslag: 1. O. Kroese 412/5 sec., 2. A. Sclireuder 44 4/5' 3. K. Hermenus 46 4/5. Gekleed zwemmen voor jongens van 14 en 15 jaar. Aantal deelnemers 9. Het doel van dit nummer was het redden van drenkelingen. Uitslag: 1. A. Schreuder 541/5 sec., 2. G. H. Proper 57 2/5, 3. J. Witkamp 591/5 sec. en 4. G. Krom in 1 min. 9 sec. Vooral de eerste prijs winner werd luide toegejuicht, omdat hij het 's ochtends in de zwemplaats geleerde, zoo uitnemend in prac- tijk wist te brengen. Schoolzwemmen. Hieraan namen deel 5 drietallen van scholen. Uitslag: school 3 eer ste in 46 2/5 sec., school 2 tweede in 1 min. 4/5 sec. Hinderniszwenimen voor jongens tot en met 13 jaar. Aantal deelnemers 12. De hindernissen waren vrij moeilijk, doch PERSONALIA. Bij Kon. besluit is de heer a. E. von Saher alhier, directeur van Museum van Kunstnijverheid, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot gedelegeerde der Nod. Regeering bij het in Juli 1913 te Gent te houden internationaal congres voor decoratieve kunst. MISGEREKEND. Zaterdagavond zeven uur hielden twee woonwagens op den Wagenweg stil nabij het Houtplein; twee vrouwen, (Zigeunerin nen) verlieten de wagens en gingen bood schappen doen. In de Groote Houtstraat stap ten ze de grootste kruidenierswinkels bin- nen, maar bij den een hadden ze geld te kort, j werden over het algemeen good overwonnen, en hij den ander heelemaal gegen geld! Dei Uitslag: 1. W. J. v. Wageningen in 401/5, winkeliers waren echter op hun hoede: één j 2. W. Schreuder in 40 2/5 en 3. A. v. Zijp in zagen wij zelfs zijn deur op slot doen, zoo- j 44 4/5sec. dat deze kunstjes om zonder geld bood- Vierde was W. Cassé en 5e D. Koster, schappen te krijgen, schipbreuk leden. j De prijsuitreiking had nu plaats. De vrouwen betaalden ten laatste in een De hoofdprijzen waren voor de jongens winkel toch maar, en gingen nu met hun;horloges en voor de meisjes naaidoozen, me- boodsehappen naar de wagens terug. daillons enz. Tot slot werd een zeer aardig bedachte pantomime: De kaartspelers, volgens het programma op de pluimveetentoonstelling met goud bekroond,door een tiental der mededingenden uitgevoerd. EINDEXAMEN H. B. S. Voor het eindexamen H. B. S. zijn alhier j van de 2e groep geslaagdJ. Oostenbroek, K. 11. Krijgsman, P. H. Angenent, Mej. N. H. W. M. de Boer, G. F. E. W. Lowensteijn, Mej. M. C. Droste, G. J. Droste, allen Haarlem; M. Drijver, J. H. Brandage, W. J. Maal steed, liberale pers, zooals trouwens het tijdschrift voor het Stadhuis en toch door de straat- ZWEMFEEST VAN DE H. O. Z. Het jaarlijksch zwemfeest van de. Onder- waarin hij schrijft, ook in andere rubrieken coquetteert met het liberalisme. In het laatste nummer geeft de heer Struycken den raad, de vraag „vrijhandel ofdat het openhaar gezag dit verhindert, bescherming" nu voorgoed op zij te zetten, bij een a.s. Grondweteherziening zorgvuldig op te passen voor versterking daarin van het koninklijk gezag, en ten slottealgemeen mannenkiesrecht maar dadelijk in te voe ren!.... Het huismanskiesrecht moet maar meteen van de haan, vindt de professor En op apodictisehen toon schrijft deze ka- tholieke hoogleeraar aldus een nieuw katho-i bliek, waaronder veel ouders, de wedstrij- liek program v,oor, „anders dan anders"!den hij. Dat wij van deze toenadering tot het libe-1 Begonnen werd met snelborstzwemmen ralisme niets hebben moeten, is begrijpelijk. 1 voor meisjes tot en met 13 jaar over een De Haarlemsche winkeliers waren hen te slim af! Daarop vertrokken zij in de rich ting van Heemstede. Politie volgde hen. GEEN WEEZEN-UNIFORM MEER! In het weeshuis der Gereformeerde ge meente alhier is de nieuwe bepaling in wer king getreden, dat de weezen hoven 18 jaar voortaan gewone kleederen zullen dragen. BETER TOEZICHT NOODIG! Men schrijft ons: Herhaaldelijk komt het voor dat openbare gehouwen geheel aan de willekeur der straat-- T) - - jeugd zijn overgelaten, zonder dat daarop allen Helder; P. J. Boom, D. J. Sieswerda, politietoezicht wordt uitgeoefend. Dit is A-. Snethlagen, allen Alkmaar; Mej. M. J. C. vooral het geval met de ouderwetsche hoofd-1 Hartman, Hoorn; Mej. D. C. Vis, en J. K. de wacht, die de aandacht trekt van landgè- j Jong, beiden Zaandam; Mej. A. C. Schuite- noot en vreemdeling, die onder liet bereik maker, extr. DE BIOSCOOP IN HAARLEM. „Het Mirakel". Schouw burg Jansweg. Het is een oude en typisch-middeneeuw- sche legende, die hier op voortreffelijke wijze iu scène is gezet. Een jonge kloosterzuster is de bewaak ster van het mirakuleuze lieeld der Lieve wijzerszwemclub te Haarlem had gistermid-Vrouwe. Maar de wereld speelt in haar hart, dag plaats in de zweminrichting aan de en l0kt haar, en den waren geest des ldoos- Houtvaart. ters is haar vreemd. De ridder komt, en zij Niettegenstaande het weer allesbehalveverlaat haren post en gaat de wereld, de aanlokkelijk was, woonde toch een groot pu- groote wereld inMaar de Lieve Vrouwe heeft medelijden met die zwakke, die arme zondares, en ziethet wonderdadige beeld begint te leven en het mirakel geschiedt: Maria-zelf neemt de plaats der heengegane staat van den surveilleerenden politie-agent jeugd niet alleen, maar ook door anderen bij herhaling door krijtteekeningen en op schriften wordt ontsierd, bemorst, zonder ziet zonder dat ze het zelf weet de heilige Maagd de nederige diensten der zuster-sleu- telbewaarder vervullen En der jonge vrouw, die door de wereld gelokt werd, gaat het slecht. Zij valt steeds dieper en wij raden de ellende van haar be staan als ze ten slotte, arme verschoppeling, als laagste der dienstmeiden den legertros volgt, loopend achter den trein aan, nu on der het uitvaagsel der maatschappij terecht ggkomen Maar het leger komt in de huurt van het klooster, waar ze zoo gelukkig was. 't Klok kengelui treft deze rampzalige en ze ver langt haar oude huis eens weer te zien.... De booze poogt haar terug te houden, maar ze snelt heeu, en ziet, daar in de kerk wacht op haar de zalige Moedermaagd, die zoolang haar plaats heeft ingomen, en die nu weer den gouden mantel heeft omgehangen en de pij der kloosterzuster weer heeft neerge legd! Het beeld zit nu weer statig op den troon, en de jonge zuster, wier ellende op zoo miraculeuze wijze voor de kloosterge meente verborgen is gehouden, kan door Maria's wonderdadige hulp weer hare plaats innemen: vergeving is er zelfs voor de groot ste schuld! Dat is de oude legende, die gij hier weer vindt in decoratief-schitterende tafercelen. De groote tooneelmeester prof. Max Rein- hardt heeft van deze legende een wondefvol- praehtig schouwspel gemaakt, en dit is weer in de bioscoop gereproduceerd, terwijl hij deze vertooning de oorspronkelijke muziek, door Humperdinck ervoor gecomponeerd, wordt uitgevoerd. Een koor van dames en heeren onder leiding van den heer P. de No bel, zingt de, meest godsdienstige, liederen, die inderdaad grooten indruk maken, terwijl de instrumentale begeleiding die grootert- deels illustreerend bedoeld is, gelukkige mo menten heeft. Wij gelooven wel, dat deze legende, mits goed begrepen (het tekstboek geeft voortref felijke uiteenzetting), indruk zal maken: de vertooning ervan is waardig, plechtig en ook wat het kerkelijke betreft, vol ernst en schoonheid. Maar 't baat niets. De regeering heeft het leger bevel gege ven Tkracië en Adrianopel te bezetten. In een aan de mogendheden gerichte nota werpt de regeering de verantwoordelijkheid voor eventueele vijandelijkheden op de Bulgaren. Dat is erg gemakkelijk! Welke richting zal BULGARIJE nu gaan? De president Radoslawoff is beslist anti- Russisch gezind, evenals de minister van Buitenlandsche Zaken. Nu zal dus zeker weer heil gezocht wor den bij Oostenrijk. Opmerkelijk is het zeker, dat dadelijk na het optreden van deze mannen berichten de ronde doen omtrent stappen, die door Bulgarije bij Oostenrijk gedaan zouden zijn om de tusschenkomst van dat land ten gun ste van het bedreigde Bulgarije te. verkrij gen. Spoedig zal zich dan waarschijnlijk ook wel de vraag opdringen, welke houding Oos tenrijk in deze nieuwe omstandigheden ten opzichte van den toestand op den Balkan aan zal nemen. Waarschijnlijk zal Oostenrijk wel voor zichtig zijn en zooveel mogelijk trachten ernstige conflicten te vermijden. Voor Bulgarije valt er niet zoo veel meel te redden, doch het is voor Oostenrijk ook. wel veel waard, wanneer dit land krachtig blijft. De vraag is dus nu wat Oostenrijk doen zal. Trouwens, de heer Struycken zal behalve afstand van 25 M. Aantal deelneemsters 8. kloosterzuster in en de kloostergemeente OVERZICHT. De Turksche ruiterij is voor Adrianopel aangekomen. Dat is ongetwijfeld van veel beteekenis voor den verderen loop van den oorlog op den BALKAN. Want het is te verwachten, dat de mo gendheden hiermede geen genoegen zullen nemen, wat dan ook reeds gebleken is. De Russische gezanit heeft op den meest scherpen toon en in tamelijk onomwonden bedreigingen de verklaring van den Turk- sclren groot-vizier verlangd, dat Turkije af ziet van de herovering van Adrianopel. In zijn antwoord wees de groot-vizier echter onverbloemd en niet eens zeer beleefd den Russischen eisch van de hand. Te St. Pe tersburg moet het bericht van den gezant over dit onderhoud groote ergernis en ont steltenis hebben teweeg gebracht. Men staat van deze houding van Turkije wat verbaasd. Iedereen meende, dat dit land wel zoo verzwakt en uitgeput was, dat het niet in staat zou zijn om van de gelegenheid, dat zijn vroegere bestrijders onderling vechten en elkander den buit betwisten, gebruik te maken om zooveel mogelijk van hetgeen verloren was gegaan weer terug te winnen. Begrijpelijk is, dat Turkije allereerst moei te doet om het sterke Adrianopel, dat eerst na zooveel moeite door de Bulgaren en Ser viërs genomen is, weer terug te krijgen. Aan oen telegram van Konstantinopel aan de Lok. Anz. ontleenen wij het volgende: Naar wordt verklaard, heeft de Turksche regecring op het oogenblik wel niet het voornemen om Adrianopel te bezetten of om het te behouden, zij is echter vast besloten om zich van een sterk naar voren gescho ven gunstige strategische grens te verzeke ren, onverschillig of daartegen verzet zal worden aangeteekend. Bedreigingen zouden hier op het oogenblik nauwelijks indruk ma ken, aangezien men de meening is toege daan, dat niemand daartoe het recht heeft. Volgens de hier heerschende meening heeft Europa slechts de rol van bemiddelaar. Wat te Londen door het vredesverdrag tot stand is gekomen, heeft dé daaropvolgende oor log van nul en geene waarde gemaakt. Tur kije voelt zich lieden weer even vrij als voor de vredesonderhandelingen. Uiterlijk heden in clen loop van den dag zouden in fanterie en artillerie (de vooruitgeschoven po sitie voor Adrianopel bereikt hebben en zich daar verschansen om iederen aanval te kun nen afslaan. De Turken zeggen dus met zooveel woor den: je kunt praten wat je wilt, wij gaan doodgewoon onzen gang: verder dan bedrei gingen komt het toch niet! Behalve de gezant van Rusland hebben ook die van Engeland en Frankrijk den grootvizier aangemaand het leger niet ver der te laten optrekken. De Fransche Legerwet aangenomen. De Kamer heeft de geheeie militaire wet met 358 tegen 204 stemmen goedgekeurd. Zij heeft uitstel toegestaan aan jongelieden, die in het buitenland wonen en geen ge hoor hebben gegeven aan de oproeping om in dienst te treden. Voorts heeft de Kamer een amendement, bepalende dat de regeering binnen zes maan den een ontwerp tot recruteering van in boorlingen uit Algerië, de koloniën en d6 protectoraten zal indienen, aangenomen. NIEUWE NEDERL. POSTZEGELS. Naar de Maasbode verneemt, wordt de uitgifte overwogen van nieuwe Nederland- I sche postzegels, vanaf drie cent en hooger. De uitgifte zal echter niet vóór het volgen de jaar geschieden. I. G. T. A. Naar wy vernemen, vindt de plechtige opening der Intern, graphische tentoonstel* ling te Amsterdam plaats in de Schouwburg zaal van het Paleis voor Volksvlijt, morgenv des namiddags half 3. Nadat de welkomst rede door den voorzitter van het Uitv. Co mité, den heer B. C. E. Zwart, zal zijn uitge sproken, zal de tentoonstelling door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. \V. F. van Leeuwen, officieel geopend worden verklaard, waarop door den aanwezigen een rondgang over de tentoonstelling zal worden gemaakt, i De heer Cornells Immig Jr. te Rotterdam, lid van het Uitvoerend Comité, heeft voor deze gelegenheid een muziekwerk „Feest- klanken" genaamd, gecomponeerd, dat ter gelegenheid van de plechtige opening door een orkest onder leiding van den componist i zelf kan worden uitgevoerd. Des avonds te acht uur is door het comité een feestavond georganiseerd voor genoo- digden. Een ernstig geval. Vrijdagochtend kwam voor de fabriek van gewapenden betonbouw „De Kondor" te Amsterdam een schuit aan, geladen met 5000 K.G. ijzer. De boot meerde aan de Weesperzijde en zou daar door een paar bazen worden gelost. Stakende monier- werkers beletten nu echter, dat werk te ver richten en de schuit bleef volgepakt liggen. Zaterdagavond zoo meldt de Tel. bleek de ge.lieele inhoud in bet water te zijn ge worpen. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een ergerlijk geval van sa botage. De zaak is in handen van de politie. Winkelsluiting. Nadat de politiebepa- ling van 9 uur winkelsluiting gedurende een jaar in Helmond gewerkt heeft, heeft de gemeenteraad besloten deze bepaling weer op te heffen. Een nieuwe bepaling is echter in het leven geroepen, waarhij besloten is,. dat de winkels in het vervolg om 10_ uur moeten sluiten; voor do Zaterdagen is hierop geen uitzondering gemaakt. Een buitenkansje. Toen K. Spierings te Nederhemert zijn pasgeboren kind ter se cretarie kwam aangeven, wachtte hem eene aangename verrassing. De ambtenaar deelde mede, dat zijn kind de 1000e inwoner was en S. kreeg als aandenken aan dit feit een gou den tientje. (Hsgz.) Vergeetachtige menschen. Daar zijn er toch wel eeu boel van! I)at blijkt uit de aan kondiging aan de Staatsspoor, die de vol gende maand te Utrecht publiek zal verkoo- pen een berg gevonden goederen, welke in de treinen zijn achtergelaten. Daaronder 1000 400 300 100 uit l S— w 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1