fiebt gc een piano, tafel NIEUWS UIT DEN UITREK. Rdotrteer voor 2$ of so corns in do nieuwe Haart. Courant. UIT DE ZAANSTREEK. Verkoopingen, Boel huizen, en, STADSNIEUWS. Rechtszaken. Kunst en Letteren. Sport en Wedstrijden, 25 •f iets ander* dat ge «erkoopeü ®iit* Scheepvaartberichten. BENNEBROEK. men b.v. aan houtgravure, koper- en staal- en heliogravure, koperets, steendruk, photo- lithografie enz. Het is werkelijk de moeite waard die resultaten van deze kunst want we mogen het principe, waarop ook deze techniek berust zeer zeker kunst noemen eens aandachtig te aanschouwen en te ver gelijken, om te zien wat in het illustratie werk, in de prentendruk enz. is te hereiken aan fijnheid van afwerking met een rijkdom van prachtige, fris6che huiten. Naast deze meer aantrekkelijke producten van het bedrijf, behoort men ook te denken aan 'het gewone drukkersbedrijf, want ook dit kan zoo enorm afwisselend zijn. Belangrijke afdeelingen zijn voorts die, waar de clichés en al het daarmee samen hangende worden tentoongesteld, even al3 de resultaten der boekbinderij. Wanneer we nagaan wat in de laatste eeuw op dit gebied is gepraesteerd, dari zullen we zien, dat ook hier groote veranderingen en ook groote verbeteringen zijn aangebracht. Daar het in onze bedoeling ligt nader op de verschillende afdeelingen terug te komen willen wij er thans niet meer van zeggen: maar de moeite loont een bezoek aan deze 'interessante tentoonstelling zeer zeker! Hedenmiddag had de officieele opening der tentoonstellin in tegenwoordigheid van vele genoodigden plaats. De heer B. C. E. Zwart, voorzitter van het hoofdbestuur, hield hierbij een openingsrede, waarna de Commissaris der Koningin, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen de tentoonstelling voor geopend verklaarde. DE NEMESIS DER HISTORIE. In Mei bevatte de N. Arnh. Crt. een fel artikel tegen de Roomscheu. Wij werden daarin genoemd: de aartsvijanden van de gewetensvrijheid; vaderlandloozen gebonden onmondigen in de handen van prifesters; aartsvijanden van zelf denken, van out- wikkeling, van vooruitgang; aartsvijanden van vaderland en regeering; enz. enz. enz. En dit praehtgeschrijf werd besloten met deze verzuchting: „Hoe diep vernederend voor onze fiere Protestantsche Koningin, de afstamme ling van Prins Willem van Oranje, den grondlegger van onze gewetensvrijheid, zich omringd te zien van hare doods vijanden". Niet waar, zegt De Voorhoede, 'twas een afschuwelijk gezicht: onze fiere Koningin, omringd door drie Roomsche ministers aartsvijanden, vaderlandloozen, onmondigen, doodsvijanden, enz. enz. enz. Wie huiverde niet bij dit gruwbaar ge zicht? Gelukkig! De vrijzinnigen hebben ons dierbaar Va derland van deze nachtmerrie verlost. De Roomsche ministers moeten aftreden. En in hun plaats bood dan toch maar of ficieel Dr. Bos, de vrijzinnige Kabinets-for- mateur, H. M. de Koningin „onze fiere Koningin, de afstammeling van Prins Wil- elm van Oranje" als opvolgers voor deze aarts- en doodsvijanden aan., drie sociaal democraten, dus drie revolutionaire repu blikeinen, die volgens het eigen zeggeu yan 't vrijzinnig concentratie-program de grondslagen der maatschappij ondermijnen! De N. Arnh. Crt. kan nu juichen en ju belen: Oranje Boven! Leve de Koningin, tjhans niet meer omringd door Hare aarts- en doodsvijanden, de Roomsehen, maar.... door de leiders van de oranje-vereerende, het Koninklijk gezag hooghoudende, en vader landslievende S. D. A. P.! Inderdaad: De Voorhoede heeft gelijk als tij besluit met den uitroep: De wraakgodin der historie kan soms toch wel bitter sarcastisch zijn! B. EM. KARDINAAL VAN ROSSUM IN ONS LAND. jaren zooveel verduurd heeft om zijn heilig geloof, dat ook te midden van alle verdruk king en trots alle vervolging onwrikbaar trouw bleef aan den stoel van Petrus, dat meerderen zijner edelste zonen hun bloed en leven zag geven voor den godsdienst der voorvaderen. Het is de bijzondere godsvrucht van het Brabantsche volk voor de Heilige Moeder des Heeren die hier Hare bijzonder innige uitdrukking vindt in de liefde voor de zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch, die Brabant bewaard heeft voor het katholieke geloof. Daarom was het mij zoo innig aangenaam dat alle katholieke vereen ig-ingen heel de stad door mij een schoone treffende hulde hebben gebracht. Ik spreek hierbij dan ook den wensch uit overeenkomstig de gedachten van onzen H. Vader den Paus: Vereenigt u alle katho lieken bij katholieke vereenigingen, en niet in neutrale bonden. Sinds het woord van Leo: „werklieden vereenigt u" weerklonken heeft en nadat onze Paus Pius daaraan toevoegde: „ka tholieken vereenigt u katholiek," moet ge u in katholieke bonden vereenigen. Moge de godsvrucht tot onze LieveVrouw en vooral tot onze Lieve Vrouw van Den Bosch altijd levendig blijven, zij zal het geloof bewaren in aller harten." Hierna had de plechtige zegen en afkon diging van den aflaat plaats, en zong het koor psalm CXVI van Kallenbach, organist van de Kathedraal, die tot besluit orgelspel deed hooren, terwijl Z.Em. uitgeleide gedaan door den stoet van geestelijken, de kathe draal verliet om zich te begeven naar het klooster der paters Redemptoristen, waar Z.Em. zijn intrek heeft genomen. Nader wordt nog over de buitengewoon plechtige ontvangst van Z. Em. den Kar dinaal in 's Hertogenbosch het volgende ge méld De intocht van kardinaal Van Rossum bin- Hen 's Hertogenbosch was een ware zege tocht. Overal stond langs den weg, dien de lange stoet volgde een dicht opeenge pakte menigte, die den kardinaal geestdrif tig toejuichte. Zoodra Z. Em. de Kathedraal binnentrad, die opgepropt vol geloovigen en vereeni gingen met bun banieren, alsmede vele bur gerlijke en militaire autoriteiten was, hief het zangkoor de Antiphone aan, die voorge schreven is hij de plechtige ontvangst van een Kardinaal-Diaken, in gregoriaansche toonzetting. De hoogeerw. heer mgr. J. Pompen, plaats vervanger van Z. D. H. mgr. W. v. d. Ven, omringd door het hoogwaardig kapit tel en door de verdere seculiere en regu liere geestelijkheid, in breeden stoet opge steld, ontving aan de groote poort der ka thedraal den kardinaal bij diens binnentre den. In plechtige processie trok men daar na op naar het hoog-altaar; de kardinaal werd onmiddellijk voorafgegaan door het Kathedraal-kapittel, waarvoor het kruis werd uitgedragen, zooals bij kardinalen ge bruikelijk is. Intusschen zoog bet koor zes- Btemmig „Tota pulchra es" van Wi, van Be touwen. Aangekomen in het priesterkoor knielde Z. Em. in gebed neer voor het fal- distorium, dat gereed stond voor de treden yan het altaar. De priesterschaar knielde ran hem been, waarna de verdere ceremo- tüeele plechtigheden plaats hadden. Daarna begaf zich Z. Em. voorafgegaan door de hoogwaardigheidsbekleeders en priesters naar een speciaaL voor hem ge- maakten troon. Aldaar richtte de vicaris- generaal van het bisdom mgr. J. Pompen een welkomstgroet tot Z. Em. Na deze toe spraak zong de ganscke menigte een feest lied. Hierna sprak de kardinaal de menigte "als volgt toe: „Hoog Eerwaarde Heer Vicaris. Ik betuig u mijn innigen dank voor de betuigingen van eerbied en liefde mij in naam van uw geliefden bisschop, in naam van het ka pittel, van heel de geestelijkheid der stad en heel de katholieke bevolking van 's Her togenbosch gebracht. De hulde, dierbare ge loovigen, die gij mij op zoo'n schitterende wijze hebt gebracht, aanvaard ik mot dank bare blijdschap niet voor mijn persoon maar voor onzen Heiligen Vader den Paus, dien ge in mij hebt willen eeren. Het verheugt me mij hier te bevinden in ide hoofdstad Die wisten hun tijd! Tijdens den kin deroptocht bij gelegenheid van de onafhan kelijkheidsfeesten te Vlaardingen, is gister middag ingebroken bij het lioofd der O. L. S., den heer C. Visser. Vermist wordt een spaarbankboekje met ruim f 600, verder f 100 aan los geld, een paar gouden dol lars, enkele sieraden en vermoedelijk ook linnengoed. Kasten en laden waren geheel vernield. Een trambotsing met nog al ernstige gevolgen bad gistermiddag te Amsterdam plaats op de Ceintuurbaan. Een motorwa gen van lijn 4 die achter een wagen van lijn 3 volgde, slipte door gladheid van de rails. Daardoor stopte hij niet intijds en botste tegen het achterbalcon van den bij wagen van lijn 3, ten gevolge waarvan dit achterbalcon geheel werd ingedrukt en van den motorwagen het glaswerk vernield werd. De wagenbestuurder van lijn 4 en vier pas sagiers werden door het glaswerk gewond. De eerlijke vinder beloond. Men meldt uit Apeldoorn aan de Msb.: De eerlijke vin der van een bankbiljet groot 1000, de scho lier H., had zich naar het politiebureau be geven om het gevonden geld aldaar te de- poneeren, toen bij daar den heer O. trof, die aangifte wilde doen van zijn verlies. Dit sa mentreffen van vinder en verliezer maakte het mogelijk, dat de beer O. direct kon wor den schadeloos gesteld en tevens kreeg hij gelegenheid de eerlijkheid te beloonen met10.... een ten. Zoo'n schurk! In de fabriek van den lieer Linschoten aan den Springweg te Utrecht had een der werklieden woorden met den patroon. Op een gegeven oogenblik greep de knecht een hamer en trof daarmee den heer Linschoten, zoodat deze eenige ernstige verwondingen bekwam. Nadat van uit bet militair hospitaal geneeskundige hulp was verleend, is de beer L. per auto vervoerd naar de Rijksklinieken, om daar te worden verbonden. U. D. Bloedige vechtpartij. De Steenweg te Sittard was Zondagnamiddag het tooneel van een bloedige vechtpartij. Een drietal Belgen, mijnwerkers, als kost gangers aldaar bij zekeren W., op den Rijks weg, inwonend, bezochten o.m. ook het Gul pener bierhuis aan den Bergerweg en be gonnen daar, naar men zegt zonder met iemand een woord gehad te hebben, den boel kort en klein te slaan. De herbergier, J. B., wist het drietal buiten de deur te krij gen, daarin krachtig bijgestaan door eenige bewoners van den Steenweg. Met zware stee- nen werden de ruiten gebombardeerd. Een der drie toonde zijn kracht door met zijn hoofd zoo hevig tegen de deur te bonzeu, dat een drietal paneelen aan splinters gin gen. Toen de kraehtmenschen gewaar wer den dat de politie in aantocht was, wilden zij op de vlucht slaan, doch dit werd bun belet. Een ontzaglijke menigte volk verdrong zich op den Steenweg, alwaar op tal van plaatsen de straatkeien als geverfd leken door bet vele bloed, hetwelk bet drietal had vergoten. De marechaussée's zagen zich door het hevig verzet, genoodzaakt assisten tie te vragen om de Belgen in het arrestau- tenlokaal te krijgen L. K. Door den trein gedood. Aan de Lunet ten te Utrecht is gistermildag om ongeveer half zes een man door den trein overreden en gedood. Het hoofd werd den ongelukkige van de romp gescheiden. en al hetgeen daarmee in verband staat, en voorts het verhuren van die sleepboot zoowel ten behoeve der metaalbewerking als ten be hoeve van den sleepdienst, alles in den meest uitgebreiden zin. Voor de eerste maal is be noemd tot directeur de heer W. Polderman Jr., werktuigkundig ingenieur, alhier. Boottocht. Gisteren werd door de Christ. Zangvereeniging een boottocht gemaakt naar Schoorldam. Daar deze reis ook door niet-leden kon worden medegemaakt, waren er velen welke daarvan gebruik maakten. Reeds te 6 u. 15 m. vertrok de boot van de Zwaansche hoek met zeer veel passagiers. Te Haarlem kwam een muziekkorps aan boord. HïLLEGOM. Bijna verdronken. Zondagmiddag zeilden twee aankomende jongens, E. v. Winsen en P- Vos, van de kalkovens alhier op de Leidsclie vaart. Bij de Halfwegsche brug sloeg het bootje om. Vos wist zich spoedig te redden, doch van Winsen kon slechts met veel moeie en met be hulp van haken gered worden. Huldiging van Dr. C. J. Klejju. Gisteren avond had in Hotel „Feuz" eene treffende hulde plaats, van den heer C. J. Kleijn, gedurende tal van jaren geneesheer in deze gemeente. De zaal was geheel met belangstellenden gevuld, meest patiënten van den beminden dokter. Te half negen kwam onder hartelijk applaus dok ter Kleijn en diens familie binnen en toen deze gezeten waren sprak de heer J. H. M. Bal vers namens de huldigingseommissie den heer Kleijn toe. Hierna bood mej. B. van Waveren, villa Re- mina, een kostbaar buffet aan met een keurig album, waarin de namen dor gevers. Verder sprak nog de secr. der Tub.-Bestr. een hartelijk woord, waarop de heer Kleijn, ten zeerste getroffen d'oor deze hulde, in gevoel volle woorden dankte. HAARLEMMERMEER. Paardenmonstering. Op de te N.-Vennep ge houden monstering van 4- en meerajrige paarden, werden gisteren door den bekenden paardenhandelaar Herz van de 22 aangevoerde paarden er 6 stuks aangekocht, waarvan de prijzen variëeren van 400600. De paarden zijn bestemd voor uitvoer naar Duitsehland. Karwü. Bij verschillende landbouwers is men begonnen met het afdorschen van de eerste vrucht in 1913, nl. met de karwij. Het zaad blijkt over het algemeen goed te zijn, terwijl het beschot niet meevalt. Het brengt tenminste niet zooveel op als dat het aanvankelijk be loofde. De prijzen van de nieuwe karwij zijn opgaande. Wij hoorden nu reeds van 13.75 ii 14.per 50 K.G. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERMEER. Geboren: D. van O. van Zanten-van Es. Z, van M. de Gans- Hoogenes. Z. van C. J. Holema-Martens. OverledenN. W. M. Troost, 4 weken. BLOEMEND AAL. Eigen schuld. Zondagmiddag is weer een jongen slachtoffer geworden van de roeke loosheid, waaraan velen zich schuldig maken door in volle vaart van de hoogten alhier te fietsen. De 12-jarige Y. M. uit de Lange Hee renstraat te Haarlem reed van de steile hel ling bij Kijkduin naar beneden, kon zijn stuur niet meester blijven en werd tegen den grond geslingerd. Hij werd bewusteloos en ernstig gewond opgenomen. Dr. Brongersma verleende geneeskundige hulp en liet den jongen maar het St. Eliza- bethsgasthuis te Haarlem overbrengen. IJMUIDEN. Electrische metaalbewerking. De St. Crt. be vat de akten van oprichting van de Naamlooze Vennootschap Electrische meaalbewerking Hera I, alhier. Het doel is: de uitoefening der electrische metaalbewerking voornamelijk te waterwaar noodig en Voor zoover te water bereikbaar, het doen van herstellingen aan machines, ketels en casco's van schepen, wiaar zulke wenschelijk wordt geacht met gebruik making van de aan boordi van de daartoe be stemde sleepboot Hera I opgestelde electrische J. R. Hoogkamer, Amsterdam, 116 punten. Dagmedaille, 6 Juli. D. Kroon Hzn., Hoorn, 08 punten. Dagmedaille, 13 Juli. J. J. R. Hoogkamer, Amsterdam, 58 punten. Ie prijs Vrije baan 200 M., W. H. Groenier, Amsterdam, 58 punten. Dagmedaille, 6 Juli, L. Bakker, Hoorn, 29 punten. Dagmedaille, 13 Juli. W. H. Groenier, Am sterdam, 229 punten. Ie prijs Vrije baan, Buks, F. P. Hekker. Overveeu, 99 punten. Dagmedaille, 6 Juli. Paul R-oozen, Over veeu, 50 punten. Dagmedaille, 13 Juli. F. P. Hekker, Over- veen, 50 punten. Kruis voor de meeste tienen op vrije buks, P. J. Hekker, Overveen, met 68 p. VAN ELDERS. Faillissementen. Failliet verklaard: 10 Juli. E. J. Hartman, visehhandelaar te Nijmegen. 16 Juli. R. Wohryzek, koopman en dames- kleermaker, te Amsterdam, Marnixstraat 346. J. J. Christiaanse, aannemer, te Amster dam, Da Co9tastraat 67. J. van Bodegraven, handelend onder den firmanaam Hoogedoorn van Bodegraven, meubelmaker, te Reeuwijk. 18 Juli. K. Schutte, melkboer, te Amsterdam, Cliffordstraat 46 S. G. van Beek, zonder beroep, te Amster dam, Kinkerstraat 348. L. H. Anders, koopman, te 's-Gravenhnge. DE AUTEURSWET. Op de Entos te Amsterdam wordt natuurlijk ook muziek gemaakt. De vertegenwoordigers van de „Société des j Auters Compositeurs et Editeurs 'de Musique" I zijn echter op hun hoedé en doen bun best om te ontdekken of hier en daar niet eens I stukken gespeeld wordén, waarvoor geen op- voeringsreoht is verkregen. En dat is gelukt. De hoofdvertegenwoordiger, de heer Pedro Clignett heeft herhaaldelijk de directie der) N.-Hollandsche Buffetmaatschappij aange schreven: doch men ging rustig zijn gang. De lieer Pedro Clignett, heeft nu gedurende een veertiental dagen op verschillende uren, door getuigen laten constateeren, dat bij her haling werken gespeeld zijn, van leden der „Internationale Société", en een reeks vér- volgingen zullen nu worden ingesteld. De di verse volmachten zijn reeds in het bezit van den advocaat der „Société", Mr. H. J. Bieder- lack. Dat kan die Maatschappij flink wat kosten. Wij wijzen hier vooral op ter waarschuwing van belanghebbenden. ZAANDAM. Het werkliedenreglement. Bij den gemeente raad is ingekomen een voorstel der Raads commissie, die de noodzakelijke wijzigingen, van het werkliedenreglement onderzocht. De commissie hoorde daartoe de afgevaardigden der werkliedenorganisatiee en haar hoofdbe sturen en heeft grootendeels de uitgesproken wenschen ingewilligd. De commissie wenscht de voorgestelde wijzi- gingfen te doen ingaan op 1 Juli 1913 en be cijfert, dat daaruit zullen voortvloeien meer dere kosten voor den reinigingsdienst van 6000, voor de gasfabriek 4200 en voor open bare werken van 600. De wijzigingen, die zijn voorgesteld komen in hoofdzaak op het volgende neer De plaats van een ander in te nemen is niet noodig bij werkstakingen. Het aannemen van fooien is streng verboden. Daarom wordt het loon extra met 54 cent per week verhoogd. De geldstraffen zijn afgeschaft. De werktijd wordt verminderd tot 9 uur daags, en er worden minstens 26 vrije Zonda gen gewaarborgd. De werklieden hebben recht op 10 dagen verlof met een extra-uitkeering van 10. De loonklassen zijn afgeschaft. In de plaats daarvan komen 5 periodieke verhoogingen om de 2 jaren. De gelegenheid wordt geopend, werklieden gedurende een bepaalden tijd: voor gemeente rekening elders te doen verplegen. Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niel teruggegeven. TE VERKOOPEN. 2 3 Juli. HAARLEM Bank van Leening 10 uur v.m. Verkooping van panden. Algemeen Verkooplokaal 10 uur v.m. Mak. P. Hoogeveen Lzn. Buitenveiling. SASSENHEIM. Op het terrein vtan de R. K. Kerk 10 uur v. m. Deurw, J. E. Teun is Houtwaren. OVERVEEN Café „Van Ouds het Raad- buis» 8 uur n.m. Notaris Wildervanck de Blécourt De kapitale villa „Duinwijk". benevens schuur, tennisbaan, tuin en bosch. Mijnheer de Redacteur! Aan mij en ook aan anderen, wellicht aan alle kiezers in 't district Beverwijk is een circulaire toegezonden, onderteekend „een Roomsoh Katholiek", waarvan ik even wel meen, dat zij niet van een Katholiek uitgaat, want: 1. Geest en strekking zijn lijnrecht in strijd met de Kath. leer. 2. Naam van een drukker komt op de circu laire niet voor. De onderteekening zegt niets, ieder kan dat onder een circulaire laten druk ken. De dingen worden in Alkmaar gepost. Dat alles is veel te geheimzinnig voor Roomsch werk. 3. Ware de steller en verspreider, Katho liek, hij zou lid zijn van een bond of ver- eeniging en had daar gesproken over zijn plan en het zou hem daar zeker ontraden zijn. 4. Iemand, die dat heeft gesteld en zoo sluw verspreidt is een ontwikkeld man, en geen ontwikkeld Katholiek, die den toestand kent en zijn tijd begrijpt, den ernst der tijden voor kerk en vaderland overweegt, en de maat schappelijke en politieke plichten, die nu op onze Katholieke schouders rusten, voelt, zendt zoo'n circulaire de wereld In. 5. 6000 kiezers dat is 6000 Xf 0,05 f 300 Dat is te veel voor een Roomsch Katholiek om zoo te verknoeien. Ieder Katholiek weet wel, dat hij dit geld beter kan besteden. 6. Ware de verspreider Katholiek, hij las de Kath. pers en zou daarin herhaalde malen hebben gelezen, hoe soortgelijke circulaires van tijd tot tijd hier en daar do or, de Evangelische Maatschappij ver spreid, door onze pers zijn gewraakt! Ik geloof dus, dat ieder Katholiek, die iets ka.u mededeelen omtrent steller en versprei- dier, een goed werk zal doen, dit door mid del van de pers bijv., te doen, opdat ons Rojomsch vaandel, onbesmet gebleven vóór en in den strijd, na den strijd niet door een geheimzinnige hand worde benadeeld. Heemskerk, 22 Juli '13. M. M. welinstallatie en boormachines, het exploitee van het katholieke Brabant dat in vervlogen ren van bedoelde sleepboot voor den sleepdienst N.-H. Schietbond. De uitslag der Vrijebaan wedstrijden xan den N.-H. Schietbond Vrije baan, 150 M., te Hoorn gehouden, is als volgt: IJMUIDEN, 29 Juli N. Gearriveerd 22 Juli. Leda, s., Stettin. Leif, s., Uleaborg. Dordrecht, s., Christinest. Ver-trokken 21 Juli. Timandra, s.. Hamburg. Randwijk, s., Archangel. Venus, s., Newcastle. Ida Zelek, s., Hull. Vertrokken 22 dito. Sliedrecht, s., Archangel. Nederlandsche Stoomvaartlijnen. Koning Willem I, van Batavia naar Am sterdam, arriv. 21 Juli te Genua. Gorontalo, van Rotterdam naar Batavia, pass. 21 Juii Ouessant. Menado, van Batavia naar Rotterdam, ver trok 21 Juli van Port Said. Jacatra, van Batavia naar Rotterdam, arriv. 21 Juli te Suez. Bogor, van Hamburg naar Batavia, arriv. 21 Juli te Antwerpen. Hollandia, van Buenos Ayres naar Amster dam, passeerde 20 Juli Teueriffe. Rijnland, van Amsterdam uaar Buneos Ayres arriv. 21 Juli te Bahia. Prins Maurits, van Amsterdam naar Para maribo, pass. 20 Juli Ouessant. Prins Fred. Hendrik arriveerde 20 Juli te New-York van West-Indië. Prins Willem I arriveerde 20 Juli te Para maribo van Amsterdam. Sommelsdijk arriv. 19 Juli te New-Orleans van Rotterdam. Themisto, van Savannah naar Rotterdam, arriveerde 20 Juli te Baltimore. Zaandijk, van Rotterdam naar Savannah, arriveerde 19 Juli te Charleston. Zuiderdijk, van Rotterdam naar Boston en Philadelphia, pass. 21 Juli Scilly. Westerdijk, van Rotterdam naar New-York, pass. 20 Juli Lizard. Rijndam, van Rotterdam naar New-York, pass. 19 Juli Kaap Race. Atlas arriveerde 21 Juli te Carthagena van Faro. Apollo arriveerde 21 Juli te Cuxhaven van Amsterdam. Pluto arriveerde 21 Juli te Piraeus van Pa- tras. Fortuna arriveerde 21 Juli te Barcelona van Alicante. Vulcanus arriv. 21 Juli te Cadix van Puebla Caraminal. Oberon arriveerde 10 Juli te Oatania van Napels. (Zeepost). GEMEENTEZAKEN. Klokkenspeler. B. en W. stellen voor, den heer H. W. Hof meester definitief tot „klokkenspeler" der ge meente op een jaarwedde van f 300.aan te stellen. Waarom, het tijdstip der indiensttre ding nader door B. en W. bepaald moet worden, begrijpen wij uit de stukken niet. Meisjesschool m. o. 5-jarig en cursus. B. en W. stellen voor den heer W. A. E. van der Pluijm voor den cursus 1913—14 te benoemen tot 1 eeraar in de kunstgeschiedenis aan de M. O. Meisjesschool 5-jar. cursus, op een jaarwedde van f 300.— benevens vergoe ding van reiskosten, en tot leeraressen in de Fransche taal en aardrijkskunde aan de zelfde school de dames A. Goustra en W. O. Tide- man, op f 100.per wekelijksohe lesuur, OPPASSEN. In het Kleverpark loopt de laatste dagen weer een man rond, blijkbaar met kwade bedoelingen. Wij deelen dit mede ter waar schuwing voor de ouders om te waken voor hunne kinderen. WAT NU? TROELSTEA BIJ DE KONINGIN. Een prachtig onderwerp om eens goed te gen den rooden Partijleider te fulmineeren, zooals de heeren G. Rijnders en F. Domela Nieuwenhuis gisteravond in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging gedaan hebben. Belangrijk was die vergadering natuurlijk allerminst en er werd door de heeren anar chisten op een manier zooale dit slechts <yj- der roode broeders mogelijk is, uitgepakt over „de weifelende houding van Troel stra". Er was gelegenheid tot debat, waarvan evenwel niet veel gebruik werd gemaakt, slechts de S.DJP'er Visser achtte zich ver plicht een en ander in 't midden te brengen..., ter verdediging van de S. D. A. P., waarvoor hij vooral het medelijden van den heer Nieu wenhuis vroeg. De vergadering werd door een 1300-tal per sonen bezocht en „opgeluisterd" door mu ziek vau „Voorwaarts". „HET MIRAKEL". Onze indruk, bij de generale repetitie op gedaan, dat de tocli wel naïef-roerende mid- deleeuwsehe sproke van de Heilige Maagd, die de plaats wil innemen van de zondige kloosterzuster, in de bioscoopvoorstelling van „Het Mirakel" vrij goed is uitgeheeld, is niet die van alle onze lezers. Er zijn er, die door de inderdaad dikwijls hinderlijke en profane onderdeden en bijkomstigheden, door sommige fragmenten die teveel het to neelmatige doen uitkomen, en niet het minst door de vaak af schuwe! ijk-valsch-klinkende muziek, de bekoring van de middeleeuw- sche legende niet gevoelen, en alleen de zwarte zij der vertooning opmerken. Dit zoo zijnde, moeten wij er nog eens den nadruk opleggen, dat deze vertooning lang niet voor iedereen aanbevelenswaardig is. Dat andersdenkenden van de Katholieke kloosters door een en ander een verkeerden indruk zouden krijgen, gelooven wij volstrekt niet, maar dat het goéd is, zich van een naïef-kinderlijk middeleeuwschen geest te doordringen als men deze uitvoering hij- woont, moet grif worden toegegeven. In het algemeen is het intussehen niet te ontken nen dat dergelijke legenden en sproken Lij het lezen u ontroeren, maar dat de p 1 a st i- sche uitbeelding ervan groote moeilijk heden brengt! HINDERWET. B. en W. doen te weten, dat hij hunne he* schikking van 17 Juli j.l. aan J. Smit ver- gunning is verleend t-ot uitbreiding van cle» bakkerij in het perceel aan de Smedestraat No. 45, kad. sectie C no. 4583, door hijtrek king van een gedeelte der binnenplaats. Aan J. E. A. Kaub en A. Bierboem is vergunning verleend tot uitbreiding van de inrichting voor machinale houtbewer king, gevestigd in het perceel aan de Essen- straat no. 27, kad. sectie D no. 8023, waarhij als beweegkracht een electromotor van P.K. wordt gebezigd; a. door het wegbreken van een gedeelte van den scheidsmuur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2