BUITENLAND. FTADSNIEUWS, II» ÜIT l)tH OMTREK. UIT DE ZAANSTREEK. IN EN OM HAARLEM. Van de Hederiandiche Bedevaart naar Lourdes. Ingezonden Medeelingan. Nagekomen Kerkbericht OVCRZIOMT. Korte Berichten. Wan onze SHechtbanir' Van pijnen, die jarenlang hadden aangehouden in eenen enkelen nacht verlost Men heeft er op den BALKAN op een bijzon dere manier slag van de zaken zooveel mogelijk te rekken. Men confereert en redeneert honderd uit en de conclusie is ten slotte dat men het toch niet eens wordt en de kwestie waarover het gaat niet of op een geheel andere wijze wordt op gelost, dan de bedoeling was. Zoo wordt nu door .iedereen de wapenstil stand verlangd. Wij hebben reeds aangegeven hoe Bulgarijes hulpeloosheid en onmacht duidelijk uitkomen in zijn verzoeken om beëindiging der vijande lijkheden. Nu heeft blijkbaar Roemenië de rol van be middelaar op zich genomen en zich ermede be last de regeeringen te Athene en Sofia over te halen tot het sluiten van den wapenstilstand. Op deze vertoogen is door deze vorsten geant woord en daarin zegt de koning van Grieken land, dat hij niet de bedoeling heeft Bulgarije te vernietigen, hij wil slechts den waarborg, dat de vrede Griekenland en den bondgenooten de voordeelen zal brengen waarop ze. aanspraak hebben. Een wapenstilstand zonder waarborgen zou Griekenland berooven van de vruchten zijner overwinningen. Indien Bulgarije de vredesvoor waarden althans de voorloopige aan vaardt, is Griekenland bereid gevolmachtigden naar Roemenië te zenden. De koning van Servië heeft een dergelijk antwoord gezonden. De mogelijkheid bestaat nu wel, dat de zaak in orde komt, vooral nu er weer iets anders is tusschen gekomen, dat alle aandacht vraagt: het optreden der Turken. Die hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt en marcheeren overal brandstichtend en op gruwelijke wijze moordend en plunderend op Bulgaarsch grondgebied. Ze zullen het die Bulgaren wel eens betaald zetten dat dezen hen zooveel kwaad berokkend hebben. Dat is ook kort samengevat de bedoeling van hetgeen de voormalige grootvizier van Turkije aan een correspondent van de Lokal Anzeiger heeft gezegd: Wij weten zeer goed, dat ons optreden niet onverdeeld de goedkeuring van alle mogendhe den heeft weggedragen. Doch daarom mogen wij ons thans niet bekommeren. Wij eischen voor ons slechts de toepassing van het volken recht, waarop alle andere staten, zelfs de kleine en kleinste, aanspraak maken. Door den oorlogs toestand zijn alle vroegere verdragen nietig ge worden. Dat grondbeginsel van het internatio naal recht zal niemand kunnen bestrijden. Wij hebben daarom beslist het recht, ons aan het Londensche verdrag niet te houden. Het zou een misdaad tegenover ons volk zijn, wanneer wij thans niet optraden. Wie de troeven in han den heeft kan zijn voorwaarden stellen. Vroe ger waren het de Bulgaren, heden is de beurt aan ons. Wij zullen voortgaan, tenzij een mo gendheid ons in den weg treedt, waartegen te vechten een zelfmoord zou beteekenen, of totdat de tegenstanders de voorwaarden, die wij stel len, aannemen. Wat wij eischen moet rondweg aangenomen worden, Servië, noch Griekenland, noch Roemenië zullen ons tegenhouden. Jammer genoeg zijn wij in zekere mate afhankelijk van twee mogendheden: van Frankrijk financiëel en van Rusland, omdat het onze buurman een zeer machtig buurman is, dien wij niet bui ten rekening mogen laten. Wij willen ons niet in de armen van Rusland werpen, hoewel wij heel goed weten, dat de heeren aan de Newa ons met open armen zouden ontvangen. Fiere taal, voorzeker, maar de mogendheden zijn het hiermede lang niert eens. Dit optreden van de Turken wordt wel be schouwd als een schending van het Londensche verdrag en zij zullen dit in geen geval toe staan. Hoe men Turkije zal trachten te dwingen is noe niet uitgemaakt. Te St. Petersburg laat men doorschemeren, dat aan een bezetting van Armenië als uiterste dwangmiddel wordt ge dacht. Op voorstel van Rusland aan de mogendheden om te beginnen met een vlootbetooging voor Konstantinopel zijn met name van Engeland ontwijkende antwoorden ontvangen. Een ander middel om Turkije te dwingen is een betooging door de Russische vloot alleen. Daartegen rijzen echter politieke bezwaren. De onlusten in CHINA duren nog steeds voort: het is een geregelde strijd tusschen Noord- en Zuid-China, waarbij dit laatste bijna voortdurend het onderspit moet delven. De troepen der Zuidelijken hebben Woensdag avond ten getale van 3000 nogmaals een aanval beproefd op het arsenaal van Klangnan. Met zeer groot» verliezen teruggeslagen, hebben zij Donderdagochtend hun poging, met hetzelfde resultaat, herhaald. Het gevecht duurde tot in den namiddag toen de Zuidelijken ontmoedigd aftrokken. De regeeringstroepen ondernamen toen een tegenaanval en veroverden een bij het arsenaal gelegen fort op de opstandelingen. Tallooze vluchtelingen komen te Sjanghai aan. De stad ie zoo vol dat duizenden op straat moeten overnachten. Te Canton is de toestand zeer onzeker. De overheid heeft de zijde van den opstand geko zen, de bevolking schijnt het daarmee niet eens en de troepen zijn in twee kampen verdeeld. De opmarsch der Turken. Van officieuse wordt gemeld, dat de Turk- sche troepen den opmarsch op Bulgaarsch gebied voortzetten, overal plunderend en brandstichtend. De Turken bereikten het dorp Karatitej op den weg Kizilagatsj Jamboli. Langs de geheele grens vlucht de bevolking overhaast naar het binnenland. Wreedheden op den Balkan. Volgens een officieele nota plunderden en verbrandden de Montenegrijnen verschillen de dorpen, terwijl zij de bewoners martelden. De Belgische Schoolwet. De rechterzijde der Belgische Kamer kwam gistermorgen onder voorzitterschap van Schollaert bijeen, om te beraadslagen over de houding, welke door baar zal aangenomen worden, inzake de obstructie der linkerzijde tegen het besluit der rechterzijde om niet uiteen te gaan voor bet Sclioolwetsontwerp wet geworden is. Besloten werd, volgens de Msb., om kracht dadig en eensgezind op te treden. De Kamer zittingen zullen eiken dag tot zes uur in den avond duren en de stemmingen zullen ten allen tijde kunnen plaats hebben. Niemand der rechterzijde mag afwezig zijn; wordt bij door een of andere omstan digheid verhinderd, dan moet hij zijn plaats vervanger zenden. Men ziet het, de meerderheid is besloten a]s meerderheid op te treden, en zich niet door de bedreigingen der minderheid van haar zegenrijk werk op 't gebied van school hervorming te laten afschrikken. De socialistische vrijheid! In Frankfurt a. M. heeft dezer dagen de roode vierschaar gezeteld en verschillende vonnissen uitgesproken. Het was naar aan leiding van de jongste verkiezing voor den landdag. Daarbij was gebleken, dat een aan tal socialisten niet hadden gestemd, terwijl eenigen in plaats van op den socialistisclien caiulidaat op den burgerlijken tegenstander hadden gestemd. De meesten van deze socia listen, die op den burgerlijken canclidaat ge stemd hadden, redden zich met de verkla ring, dat zij uit „onwetendheid" gehandeld hadden. Vier partijgenooten van wie vast stond, dat zij bewust voor de burgerlijke partijen gestemd hadden, werden zonder meer uit de partij gezet. Vervolgens moeeten de socialisten verschij nen, die niet gestemd hadden. Tot deze be hoorden ook de socialistische Rijksafgevaar digde dr. Quark en eenige andere vooraan staande roode heeren. Dr. Quark verklaarde tijdens het verhoor, dat hij wegens familie omstandigheden buitenslands was geweest. Deze verontschuldiging hielp niet. De partij ging voor alle familieomstandigheden, ver klaarde de voorzitter en de vergadering nam een motie aan, waarhij de „handelwijze" van Quark ten sterkste wordt afgekeurd. Alles ter wille van de hooggeroemde per soonlijke vrijheid, waarover zij altijd den mond vol hebben. Bij niemand zijn theorie en practijk steeds zoo in tegenspraak als bij de roode broeders! (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). (Particuliere correspondentie). Bordeaux, 24 Juli. .We naderen nu zoo langzaam aan Lourdes. Gisterenochtend in Roosendaal gingen we in den trein, nu is het Donderdagochtend, en staan we op het station in Bordeaux een oogenblikje uit te blazen van den geweldi gen tocht, zoo vier en twintig uren achter een, met alleen te Parijs gisterenavond een oogenblik toevens, toen we op het station een haastig maal gebruikten! De stemming onder de pelgrims is best, al van den beginne af. .Wat was het in Roo sendaal bij het vertrek een treffend gezicht 1 Daar waren niet minder dan 250 zieken in ambulance-trein, een echte „trein van wee," maar ze gingen allen opgewekt en ik zou haast schrijven vroolijk naar Maria's genadeoord, vol hoop en verwach ting, zoo niet op genezing dan toch op Ma ria's hulp, Maria, die op zoo verschillende wijze kan helpen, al zal hare voorspraak ook niet voor allen de lichamelijke genezing geven1 Monseigneur Callier, die met den tweeden trein reist er gaan er driel bezocht op het Roosendaalsche station den zieken- trein, en gaf zijn bisschoppelijken zegen: Ge hadt het moeten zien, hoe gelukkig de zieken waren, en hoe ze blij en geroerd den Bisschop begroetten, die overal met dankbare vreugde werd ontvangen. tWe vertrokken vrijwel op den aangegeven tijd, maar even achter Mons kregen we een „accident",: in den ziekentrein waren de as sen „heetgeloopen" van een der wagens, en deze trein kreeg daardoor een uur vertra ging. Gelukkig bleef het hij deze vertraging, waardoor natuurlijk de heele regeling een beetje verlaat is. Het weer, dat in Roosendaal abominabel slecht was, is nu vrij goed en het betert met het uur, wat ook blij stemt. De stem ming van de pelgrims is best, en wij vragen van de vrienden in -1 Lolland, die wij niet vergeten, een hartelijk, gebed voor ons, onze intenties en onze zieken 1 Straks gaat de trein weg, voor het laatste traject naar Lourdes! Onze Lieve Vrouw, bid voor ons! X. PERSONALIA. Bij Kon. besluit is o. a. benoemd tot lid dei- centrale commissie voor drinkwatervoorzie ning de lieer L. W. Havelaar, directeur der gemeentelijke duinwaterleiding, alhier. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het examen handteekenen L. O. de heeren J. H. Boerstra en C. Mars, alhier. WOONWAGEN-WEE. Donderdag werd de politie gewaarschuwd dat te Schoten een 60tal woonwagens waren die van Velsen kwamen met het doel naar Haarlem te trekken. Te Schoten werden deze Zigeuners door een 70-tal politiemannen verdreven in de richting Haarlem. Nu en dan moest er han delend wot den opgetreden. Verschillende eigenaars der wagens weigerden hunne paar den aan te spannen. Door een zestal paar den der gemeente-reiniging, die inmiddels gerequireerd wareu, werden deze wagens vervoerd tot de Haarleinsche grens, alwaar de Haarlemsehe politie ze overnam. Den ge- heelen middag is de politie er bezig geweest. Op de grens Schoten—Haarlem waren hon derden belangstellenden. Te ongeveer 7 uur trokken 15 wagens door deze gemeente, begeleid door de politie, die heel wat moeite had met dit lastige volkje. Zij werden uit de gemeente Velsen verdre ven omdat ze zich daar schuldig maakten aan verschillende diefstallen en strooperijen een geheel veld met aardappelen b.v. had den zij gerooid; bij een man achter wiens huis zij gebivakkeerd hadden, hebben zij 80 kippen, ongeveer zijn geheele bezit, gestolen en gedood. Op kosten van de gemeente Schoten moest j een paard beslagen en een wiel gerepareerd worden. Te Haarlem werden vier paarden gerequi reerd van den "stalhouder v. d. Berg. Park- laan, omdat enkele Zigeuners weigerden hun paarden aan te spannen. Op de grens van Heemstede werden de wagens aan de Heeinsteedsche politie over gegeven, waar de meesten gisternacht gebi vakkeerd hebben. Gistermorgen zijn drie woonwagens door onze gemeente naar Haarlemmerliede en Spaarnwoude vertrokken, waar zij zullen verblijven, in afwachting van de paarden markt, die heden alhier gehouden werd. Dat dit volkje niet zonder middelen van bestaan is moge hieruit blijken, dat enkele mannen van den troep eenige kilogrammen bankpapier bij zich hadden. Zij knopen zoo goed als niets; wat zij heb ben willen of moeten, nemen zij weg; aan betalen wordt niet gedacht. Het is te begrijpen, dat men nergeus op hun aanwezigheid hijzonder gesteld is. Por eleetr. tram werd Donderdagavond omstreeks kwart over tien een twaalftal Zi-1 geunerinnen naar Heemstede gebracht, welke naar hun wagens moesten, die aldaar bivakkeerden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de St.Crt. kwamen in de week van 16 tot en met 22 Juli te Haarlem de volgende gevallen van besmet- j telijke ziekten voor: 4 gevallen van rood-1 vonk en 4 gevallen van diphtheritis. Te Velsen: 1 geval van diphtheritis. Te Be verwijk: 2 gevallen van diphtheritis. Te Hillegom: 2 gevallen van diphtheritis. (Zitting van Donderdag). EEN RUWIELENDIEF. Een 30-jarige man, pas ontslagen uit de gevangenis had bij den rijwielhandelaar v. i Rooij alhier, twee fietsen gehuurd en die j niet teruggebracht. Hij heeft ze voor f 33 verkocht. Ook te Haarlemmermeer maakte hij zich aan een dergelijken diefstal schuldig. Hij werd achterna gezet door de politie en toen' huurde hij een fiets om ervandoor te gaan. In zijn requisitoir wees het O. M. er op dat deze man misbruik maakt van zijn yrij- held en daardoor reeds zooweel vonnissen achter den rug heeft. Hij moet dus voor langen tijd uit 'de sa menleving, eisch twee jaar en zee maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Willek es Macdonaljd drong erop aan streng op te treden tegen de helers, die dieven kweeken. Bekl. vond de straf veel te zwaar. OPLICHTING. Een negentienjarig meisje was bij oen win kelier in Bloemendaal, den heer O. ge komen, «om drie blouses, een corset, een ceintuur, twee rokken en een paar hand schoenen te koopen. De verkoopprijs was f 30.70. Ze vertelde, dat Mevr. W. bij wie ze dien de alles zou betalen. Later bleek hiervan niets waar te zijn. k Nu stond ze wegens oplichting terecht en hoorde twee weken gevangenisstraf tegen zich eischen. Mr. Wiliekes Macdonald wees erop, dat bekl. reeds drie weken in voorloopige hech tenis zit en vroeg dezen tijd in mindering te brengen, dan behoeft het meisje niet in de gevangenis te komen. Bekl. is nooit veroordeeld geweest. Uitspraak in deze zaken Dinsdag 29 Juli. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 24 Juli. d. van J. H. v. Dor stenBusselman. z. van M. A. J. F. J. W. SmitsStekelenborg. d, van E. Neder- stigtPrins. z. van T. Heiligde Klerk. d. van C. A. Boesmanav. d. Zalm. 25 Juli. z. van W. Overeemv. Dijk. z. van W. P. JansenSouwer. Overleden: 23 Juli. C. v. Niel, 81 j. Jansweg. 21 Juli. J. v. Bruggen, 61 j. Tulpenstraat. P. Hakvoort 62 j. Schoter singel. M. E. 11 m., d. van J. A. A. Brink mans, Nassaulaan. 25 Juli. G. v. .Viegen Wessel, 73 j. Leidscheplein. De werking van een wonderbaar middel. Mijnheer van Vriea schrijft: Als iemand mij' zou gezegd hebben, dat men van chronische pijnen zoo snel verlost kan worden, zou ik dat nooit geloofd hebben 1 Sedert vele j.aren leed ik zoodanig aan zware Ischias en Rbeumatiek, dat ik altijd pijn had. Dat was direkt onverdmge lijk. Ik werd echter van mijn lijidon prachtig verlost door een middel, dat ik met blijdschap aan iedereen bekend wil maken. Het is Kephal- dol en in iedere apotheek te krijgen. Na het innemen van twee tabletten en dan om het uur één, verdwijnen de pijnen terstond. Mijn huis dokter zeid-e mij, dat Kephaldol-tabletten even snel bij spit in den rug, pijnen in de spieren en gewrichten, als voor hoofd- en zenuwpijnen 1 helpen. Ik heb ook gezien, dat een zeer zwaar geval van Influenza in minder dan vier en twintig uren genezen was. Voor zooveel ik weef., wordt dit uitmuntende middel in alle belang rijke ziekenhuizen van Europa gebruikt, omdat zijn hoofddeugd hoofdzakelijk daarin ligt, dat' het snel en zeker werkt en absoluut onscha delijk is. vajo de Alg, Ver. voor Bloembollencultuur, om een kleine afdeel ia gs teuto o ns tolli n g van ge broeide bol- em knolgewassen, is in zooverre met haar werk gereed geücomen, dat het program ma eter tentoonstelling is verschenen. De ten toonstelling aal gehouden worden op 20, 21 en 22 Februari 1914 in een nader aan te geven saai. De Oominisscto heeft besloten, om de vol gende beginselen aan dezo eerste tentoonstel ling van dien aard ten grondslag to leggen: 1. De inzendingen moeten door don inzen der zelf z(jn gebroeid. 2c. Inzenders kunnen uitsluitend zijn loden en lid-leerlingen van de nfd. Noordwljk van de Algemeen* Vercwnlging voor Bloembollencul tuur. 8. Er mogen voor de kaa dar Mealing- geen kosten aan verbonden ziju. 4. De prijzen zullen bestaan uit kunstvoor werpen, beschikbaar te stellen door leden der afdeeling en dooT belangstellende ingezetenen van Noord wijk. 5. De prijzen (vermeld op uit te reiken di ploma's) zijn bedoeld als aanmoedigingsprijzen. Men heeft nog getracht, die bepaling, dat de inzender het ingezondens zelf gebroeid moet hebben, geschrapt to krijgen, doek de Commis sie, overwegende, dat de tentoonstelling wordt gehouden om het broeien aan te moedigen, was unaniem van oordeel, dat deze bepaling gehand haafd moest blijven. Als toch geoorloofd was, mede te dingen met geforceerde bol- en knol gewassen, door anderen dan de inzenders in bloei getrokken, zou het doel der tentoonstel ling niet bereikt worden. Natuurlijk zullen col lecties, niet door den inzender zelf geforceerd, of niet voldoende aan andere voorwaarden, wel worden toegelaten ter opluistering. De Commissie bestaat uit de heerenN. M. Alkemade, voorzitter; J. Braur; A. H. Faase; Job. van Konijnenburg. J. van der Meer Ohrz. A. van der Plas Pz.: Hein Vink Vz.C. Ver- weij, secretaris. St. Hyaointhus. Gisterenavond ver gaderde St. Hyacinthus, onderafdeeling bloe- nnstarbeiders van den Nod. R. K. Volksbond alhier. De voorzitter deelde aan do vergade ring- het resultaat mee van de gevoerde loon- actie. Gelezen werd een schrijven van zeven patroons, door dezen aan de Federatie gezon den, en waarin zij zioh verbinden tot 1 Maart 1915 de volgende regeling in te voeren: Van 1 Maart bot l Juni 6 uur beginnen niet den arbeid van 1 Juni tot 1 Augustus om 5 uur beginnen, na 1 Augustus om half zes. Eu den overigen tijd van donker tot donker. Schafttijden blijven, zooals ze zijn, n.l. van half negen tot 9 uur op den tuin, waar gezorgd zal worden voor een schuurtje of andere goede gelegenheid. Voortsdooreei genomen een loon van f 10,50 en een opzeg gingstermijn van 14 dagen aan beido zijden. Een bestuursvoorstel, om op een nader te bepalen datum iu Maart 1914 een onderlinge tentoonstelling te houden van gebroeide bol- en knolgewassen, werd aangenomen. De leden, die op een of andere wijze daaraan wensohen! mede te werken, moeten zioh voor 15 Aug. a.s. aanmelden bij den secretaris, den heen Jaa Vink. Een commissie uit de deelnemers kan dan de verdere werkzaamheden op zich nemen. De voorzitter bracht hulde aan bo vengenoemde zeven patroons en aan de ar beiders, die den stoot gegeven hebben aan Üo gevoerde actie. BEVERWIJK. Geslaagd. Mej. A. G. Donker alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Engelsch L. O. UITGEEST. Boodeljjke val. Maandag 1.1. terwijl de moe der eenige werkzaamheden op den zolder ver richtte, wilde het tweejarig dochtertje van L. Acquoi in een onbewaakt oogenbilk eveneens de trap opklimmen, die naar den zolder leidde. Het kind had evenwel het ongeluk te vallen, zoodanig, dat het gisterenmiddag aan de ge volgen is overleden. Hoog bezoek. Gisterenmorgen moest Z. K. H. Prins Hendrik alhier even vertoeven om op een volgenden trein te wachten, die Hem zou bren gen naar Petten, alwaar hij door de familie Previniaire uitgenoodigd was een jachtpartij bij te wonen. HILLEGOM. Geen extra-goederentrams. Men deelt ons me de, dat bij dë Directie der N. Z. H. T. Mij. het voornemen bestaat dezen zomer de extra goe derentram niet te doen loopen, doch om met elke tram goederen te vervoeren. 't Ie te hopen, dat deze maatregel voldoende blijkt, want velen met ons zullen zich nog wel de vertraging herinneren in het gewone ver voer die vóór dat de extra goederentram in het drukke seizoen reed, plaats had. NOORDWIJK. Tentoonstellingsplannen. De Commissie, be noemd door het Bestuur van de afd. Noordwijk ASSENDELPT. Geslaagd. De heer H. O; Bakker, onderwijzer aan school no. 3, in deze gemeen te, is Donderdag 1.1. geslaagd voor het examen Hoofdacts. HAARLEMMERMEER. (Aan de Lijnden.) ZONDAG, 7 uur Vroegmis voor Elisabeth en Catharina Smit; 10 uur Hoogmis! 's middags 3 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG, kwart over 8 uur voor Theo- dorus Reiziger. DINSDAG, kwart over 8 uur gez. H. Mi' ter eere van den H. Antonioa, voor, Adriam. van Duinhoven, geb. Stolwijk en overledene familie. WOENSDAG, kwart over 8 uur voor Petrus Melmau en Oomelia Compier. DONDERDAG, kwart over 8 uur voor Hen rietta Meijer en Gijsberta van dien Burg. VRIJDAG, kwart over 8 uur gez. H. Min ter eere van het H. Hart voor de overledene, familie van Hulsen. ZATERDAG, kwart over 8 uur voor Dionv- sius .Vervloet. De gebeden worden verzocht voor Oomelia Beers die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Antonius Smorenburg, en Joannes Wilhelmus de Vlieger die in den Heer zijn overleden. XLII. De Zandvoortsche „uitzichttoren." In Zand voort zou een waterleiding komen. Wel, 't is waarlijk al te gek, dat die er al niet veel eerder was, maar dat heb je in dde plaatsjes, die van drie maanden „wereldverkeer" bet hebben moeten, en de overige negen maan-1 den veroordeeld zijn, de onbelangrijkheid i n 1 optima forma te belichamen. Maar d» tijden veranderen. In het buitenland wordt er geadverteerddit of dat plekje is „badplaats" of „Kurort" of welken mooien naam ge wilt...,, en dan staat erbij: gecontroleerde, bacteriolo gisch goedgekeurde waterleiding, of iets van dezelfde kracht! En de Duitscher uit Berlijn of Frankfort, die aan z'n water uit de kraan ia gewend en niet andere kan, kijkt ernaar en let eropen als men ook voor Zand voort nu voortaan die vermelding niet op de reolame- hlljetten kon zetten, dan zou onze Noord-Hol- landsche badplaats wel eens achterop kunnen raken. Zoo vreesde men, en terecht, in Zarud- voort. Vooral omdat een van' de kranten nét in den tijd dat de buitenlanders er op letten, een fulminante campagne begon tegen de gemeente, waarvan onze badplaats nóg de ellende niet te boven is! 't Was dian ook al te voren besprokeneen waterleiding moest er komen in Zandvoort. En toen was het volgende momenteen water toren zou men oprichten. Amsterdam zou het water leveren, maar Zandvoort moest het met krachtige machines opsrtuwen, om het te brengen tot op de bovenste verdiepingen van de huizen aan den Boulevard, eu om voorzien te zijn, als er een» nood kwam bij brand Van de waterleiding kwam het dus tot den watertoren. En toen die besloten was te bouwen, rees er weer een ander idée. Zoo'n watertoren is een dood element, een groote bak in de hoogte waar je niets aan hebt als we dat eens productief maakten ale „uitzichttoren?". Zóó redeneerden de Zandvoortsche vroed» vaderen. En een „uitzichttoren" moest het toen wor den, met breede, gezellige ramen naar alle kan ten, dat je over land en over zee een ruim vergezicht kon krijgen, liefst goed beschut ach ter glazen vensters, waar de storm, als hij heersoht, geen vat op kon hebben. Toen het eerste denkbeeld er eenmaal „door" was, kwamen de verdere ideeën om het geva'l to vervolmaken, vanzelf! 'n Plekje om wat te gebruiken, om by een glas port of 'n kopje thee uit te rusten van die trappendit moet er komen, zoo redeneerde men. En over bezwaren werd heengestapt.... dat zou wel meevallen, kreeg de een of andere zwartgallige te hoore" I De Raad heeft zoo van den watertoren een uitzichttoren, en van den uitzichttoren ten slotte een.alleraardigst koffiehuis gemaakt, en gisteren waren we dan hoffelijk geïnvi teerd door het gemeentebestuur van Zandvoort, om de plechtige inwijding van dit bouwwerk, met uitzicht en restaurant en al, mee te maken 1 Die toren beheerseht inderdaad onze bad plaats. Al van verre zie je hem, met z'n aardige, sierlijke lijnen, en het mooie koperen dak, dat nu nog een beetje vaal i» maar dat strakjes, als de tijd het roode koper wat verweerd heeft, die mooie groene tint zal krijgen die zoo deftig staat en zoo voornaam. Naast het vierkante blok van het Hó tel d'Orange, net in het hartje van de drukte, rijst-ie op, sober, spaarzaam in ver siersels, maar inderdaad rijzig en slank, als een voorbeeld dat van het foei-leeUjke gegeveneen groot reservoir- op een hoogte, tooh wel wvit architectonisoh-mooi te maken is. Toen burgemeester Beeekman gisteren met een aardig speeohje in het mooie Raadhuie den watertoren-belvédère had geopend verklaard (de nieuwsberichten in dit nummer geven daar by-zonderbeden van), toen beklom het gezelschap het nauwe, glooiende straatje dat tusschen die typische vischexshuisjes door naar den duintop voert die de zee beheerscht, en dra stonden we voor den toren. En nu xoudt ge misschien verwachten een aamenstel van maobineriën, en pijpen en yzeren buizen? Niets daarvan 1 Een wijde ruimte, waar de gemakkeiyke trap met telkens een rustpunt, comfortabel en breed, zich óp-cirkelt naar bovenzóo stygt ge dan 80, 35 Meters hoog naar het nette, sieriyke, gezel lige zitje, waar een knus keukentje en een keu rig buffet u voldoende bevestiging geven dat ook dit deel van deze unieke exploitatie op 't best verzorgd isl Maar ziet nu bier eens naar buiten! Van alle kanten weidt bet oog over een zeldzaam pano rama 1 Daar vóór u da badplaats, het strand met z'n kleurig beweeg, eu al die strandstoelen en bad wagentjes.een schouwspel dat ge zóó niet kent en dat nu nog honderdmaal aardiger en mooier is dan wanneer ge zélf in 't midden van het gewoel meê een onderdeel van dat ge heel rijt! En rechts verlengt zich het glooiende strand totdat de geweldige pier van IJmuiden de recht» Bjn breekt, en ge hebt bier het gezicht op de in- en uitvarende schepen en de levendige drukte der groeiende havenplaats. En links ziet ge in het verschiet Soheveningen en rijn pier opdoemen aan het einde van de ttrandiyn, sn heerlijk is het gezicht over die diuinenigroepen die in hun breeds glooiingen op «n neer nn wel duidelijk van deze hoogt» doen zien, hoe krachtig en forscb de borstwering is, die hier het lage land beschermt tegen de aan» golvende zee! En nu landwaartsdaar rijzen de torens van Amsterdam, en vlak erbij, in één Bjii haast, koepelt rich de nieuwe 8t. Bavo foTsch de luöbt in, en de slanke toren van den ouden St. Baaf rijst er sierlijk neven, ge volgt de spoorlijn, waat witte rookwolkjes hier en daar u zeggen dat H nooit rustende trein verkeer weer nieuwe bezoekers meebrengt voor de badplaats, en naar rechte, daar groênt de ■BBBB- BBt voet der duinen zieh met een breeden rand van boecb en geboomte; daar i» de mooie duin zoom met de glundere dorpen wier torentjes ge ziet opsteken in zóó grooten getale dat ge de praotische aanwijzingen noodig hebt die Zand- voort's gemeentebestuur daar boven, op de open loggia, waaT het vergezicht nog wijder is, deed aanbrengen, om juist to weten waar nu elk on zer dorpen ligt.... Wel, het panorama van dezen uitzichttoren is toch wél héél zeldzaam en iets eeuiga, zooals het de geweldige majestueus» zee en het glooiend* duinlandschap en het heeriyke boschgezicht, en het strandleven, en het schilderachtige dorp Zandvoor-zelf, in alleraardigste afwisseling van zoo alles-beheerachende hoogte laat zien! Inderdaad heeft Zaaudvoort's gemeentebe stuur met dan bouw van dezen toren, en méér, nog: met de gelukkige uitvoering van een ge-- lukkLg denkbeeld, den watertoren te benutten voor een groote attractie der badplaats, een bui tengewoon goed inzicht betoond in wat een in ternationaal gezelsohapeoord als het plaatsje is, prachtig ten goede «al komen! Ik durf het voorspellen aan het wakkere ge meentebestuur dit typische idée, dat zoo netjes en zoo keurig en zoo smaakvol ia verwezenlijkt, zal voor de gemeente bUjken een attractie t< worden van den eersten rang! En wie er nn voortaan in Zandvoort komt, en hij heeft het heeriyke panorama van den uit zichttoren niet gezien, die was te Rome eu zag den Paus niet, om die sterke spreekwijze te gebruiken S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2