DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BINNENLAND. ££mrE blad. STADSNIEUWS. BUITENLAND. üiiasiesaitBiiswest 29-3S-@3f H aariean SIAAHOAG 28 JULI 1913 38ste Jaargang Ho. 8197 Bureaux van Redactie en Administratie latereomimiinaial Telefoonnuenmer 1426. GULDEN h3 overlijden. één vgsvingeaw Uit numsner twee Sfeïadep. bastaat uit Haarlemsche Aüadacjes fto. @04. ROOMSCHE WINKELJUFFROUWEN, OPGEPAST! GEMEENTERAAD. OUE&ZiCMT. ■IK HIUUM» COURMT ABONNEMENTSPRIJS» Per i maanden voor Haarlem ril 74» Voor de plaatsen, waar een agent M gevestigd Ikora der gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet - 1.89 Afzonderlijke nummers 003 PRIJS DER ADVERTENTIïN» Van 8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel "4 Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel- Bmteui 20 et Dienstaanbiedingen 25 et (6 regels), driemaal voor 60 et U eontantL 110 Alle betalende almnnfti «p dit blad, die is Kef beult «ener YemAwrliiKspolIa «Sn. *Qn volgeae de bepalluge» «p de polissen vermeld, tegen ongelukken vemkerd voon GULDEN b8 levenslange onge« eohikthoid tot werken, 401 300 GULDEN bg verlies vaa een band of voet 130 GULDEN hg verlies vu «én oog. 100 GULDEN bg verlies vu één daim. SULDEN bg verlies vu GULDEN bg verlies int één anderen vinger. 15® eltkeering deser bedragen wordt gegarandeerd iw» Sn Maataehappg JRoHasdseho Algemeeue Vewekerlngsbank* ie Sebfedam. I AGENDA. Juli. Haarl. Proecesie naar O. L. Vrouw ter Nood, Heilo. Groote Kerk 1—2 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. Hotel Duin en Daal JBloemendaal Matinee van 35 en Avondconcert van 810 uur. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. A poll o-theater Bartel jorisstraat Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R K. Feestdagen. IJMUIDEN 2431 Juli Internationaal Padvinderskamp. Er worden hier ter stede pogingen gedaan, om onder de winkeljuffrouwen een vereeni- ging te stichten. Op zichzelf is dat niets verwonderlijks, uoch iets om tegen te streven. Doch deze pogingen gaan uit van den „so- cialistischen bijwagen", bet N. V. V., anders gezegd het Nederlandsch Vakverbond, de hulporganisatie der S. D. A. P., die de poli tieke partij door sociale middelen zoo krach tig steunt, en wier invloed zich hij de jong ste verkiezingen zoo sterk heeft doen gevoe len. En het opmerkenswaardigste voor ons is, dat vooral katholieke winkeljuffrouwen er zijn er heel wat in Haarlem! door de socialistische propagandisten van heider ge slacht, die zich onvermoeid aan dit werk wijden, worden bezocht. Daartegen gaat onze waarschuwing. Helaas schijnen vroegere pogingen om te komen tot een Roomsche organisatie van employé's in winkels, weinig resultaat te hebben opgeleverd. Althans wij hebben er niet veel meer van gehoord en de Vrouwenr afdeeling van den Volksbond, die hier heel wat had kunnen doen, schijnt daarin óók niet te slagen. De R. K. Vrouwenbond zou méér en heter kunnen werken, en met war me aanbeveling vestigen wij op dezen tak van vromvenorggnisat^/le, aaitdaom der be- ff iiiuroterö. Van den anderen kant is de K. S. A. aan gewezen om voor de mannelijke R. K. win- gelbedieriden een vakvereeniging te stich ten, tenzij dat de bestaande en krachtig-ge- leide bond van Kantoor- en Handelsbedien den zich ertoe laat vinden, een aparte orga nisatie van winkelpersoneel als afzonderlijk onderdeel van dezen hond te vestigen. Mis schien dat op dit gebied eenige publieke ge- dachtenwisseling klaarheid brengen kan, ook over de' vraag die voor ons géén vraag meer is, maar die sommigen nog altijd be zig houdt, of het niet gewenspht zou wezen één R. K. organisatie voor winkelpersoneel, zoo dames als heeren, te stichten. Wij zetten voor degenen die op deze punten hun inzicht willen publiek maken, gaarne de kolommen onzer courant open! o PERSONALIA. Heden herdenkt de heer Tjipke Tjipkes Draaisma Jr. den dag, waarop hij vóór 25 jaar hij de firma Emrik en Binger in dienst trad, De Raad dezer gemeente zal een openbare vergadering houden op Woensdag 30 Juli 1913, des namiddags ten 114 une, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaïken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ver zoekschrift leoraar H. B. S. 3-j. c. enz., om eervol ontslag. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw inkomende leden. 3. Voorstel B. en W. vaststelling staat betaling uiit onvoorziene uit gaven dienst 1913 met rapport Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën. L Id. id. goedkeuring rekening en verantwoor ding St. Elisabeth's of groote gasthuis, dienst 1912. 5. Id. id. id. begrooting id., dienst 1914. ld. id. wijziging begrooting St. Barbara-gast- nis, dienst 1913. 7. Id. id. verzoekschrift Be- uur Haarl. Politie-Vereeniging „Verbetering b ons streven", vergoeding kosten recbtsk. bij- j"ünd. 8. Id. id. id. Nat. Vereen, tegen werkloos- t® Amsterdam, afd. der intern. Vereen, tot trijding van dc werkloosheid, om jaarl. con tributie. 9. Id. id. id. C. F. van Oyen, stellen zekerheid. 10. Rapport Commissie onderzoek le vensvatbaarheid overdekte zwem- en badinrich ting. Door B. en W. zal worden voorgesteld deze stukken in hunne handen te stellen om ad vies. 11. Voorstel B. en W. vaststelling in structie schoolarts. 12. Id. id. beschikbaarstel ling gelden bouw toren raadhuis. 13. Id. id. schrijven T. M. van Deursen, in zake aankoop grond Iordensstraat. 14. Id. id, verkoop^ grond Iordensstraat aan J. W. Ruinen. 15. Id. id. ver zoekschrift Centraal Comité drankbestrijdende vereeniging, gebruik Hertenkamp. 16. Id. id. vergunning verlenging aftakspoor E. N. E. T. Tempeliersstriaat17. Id. id. ontslag Haarl. Tramweg Maatij. uit huur grond Rozenstraat. 18. Nader voorstel id. regeling werktijden en loonen werklieden gemeente-lichtfabrieken. 19. Voorstel id. gebruik Doelen voor spelleiders cursussen. 20. Id, id. vergunning plaatsen palen Leidsche vaart onder Hillegom. 21. Id. id. ver zoekschriften Bestuur Haarl. grondwerkersver- eeniging „Verbetering zij ons streven" enz., in zake put- en keetbazenstelsel. 22. Nader voor stel Comm. art. 166 gemeentewet, vaststelling verordening in voorraad hebben enz. van ben zine of naphfca en wijziging Alg. Politieveror dening. 23. Voorstel B. en W. verzoekschrift C. Horsmeier, doortrekken Holsteijnstraat. 24. Id. id. benoeming tijd. personeel Meisjesschool M. O. 25. Voordracht id. id. onderwijzer en onderwijzeres gymnastiek opL school voor jon gens en meisjes en school no. 3. 26. Id. id. id. onderwijzer school no. 9. 27. Id. id. id. id. school no. 1. 28. Id. id. id. id. school no. 10. 29. Id. id, id. id. id. 30. Id. id. id. Stads-huloorganiste. 31. Id. id. id. klokkenspeler. GEMEENTEZAKEN De werklieden der lichtfabrieken. De heer Blom, directeur der gemeentegasfa- brisk, merkt in een rapport, naar aanleiding van de regeling door den Okristelijken Bond van Gemeentewerklieden voorgesteld, op, dat onder het drieploegenstelsel 30 man werken. Elke ploeg telt 13 man. Wil men 's Zondags 13 man vrijgeven, dan moeten 13 reserve-werklie den invallen. Dezen werken nu reeds 60 uur per week. Men zou om hen niet eiken Zondag dienst te laten doen, nog 13 werklieden moeten aan nemen. Daardoor zouden de reserve-werklieden om de 14 dagen een Zondag dienst moeten doen. Het gevolg zou zijn, dat de reserve-werklieden in ongunstiger omstandigheden zouden zijn, dan de drieploegenarbeiders, wier hoogst eenvoudige arbeidsprestatie reeds hoven de waarde van dien arbeid betaald wordt, omdat rekening wordt gehouden met nacht- en Zondagsarbeid. Uit de fabrieksarbeiders kunnen slechts een 20-tal reserve-arbeiders gerequireerd worden, de anderen uit timmerlieden, smeden, metselaars. Met een voorbeeld maakt de directeur dit dui delijk. De vorming van twee rcserveploegen zal onge veer 2200 kosten. Omtrent het adres te dezer zake van 'Wveer Nagtzaam wordt ongeveer tctzaltde opgemerkt. Door dit voorstel ook zul len de reserveploegen in ongunstiger omstan digheden komen. De directeur van het gemeentelijk electrisch bedrijf merkt op, dat volgens dit voorstel een dubbele reserveploeg zal noodig zijn. In het rapport over de regeling, voorgesteld door de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Gemeentewerklieden deelt de directeur der gas fabriek mede, dat deze regeling onuitvoerbaar is omdat men stokerswerk niet kan opdragen aan smeden, metselaars, timmerlieden, draaiers; alleen voor exhauster-macbinisten zou men re serve-personeel kunnen vinden. De sub-commissie van bijstand voor de licht fabrieken handhaaft haar vroeger advies maar geeft er haar leedwezen over te kennen dat B. en W. hij hun voorstel aan den Raad niet het geheele advies der subcommissie hebben gevolgd. B. en W. hebben nl. het verhoogingspercen- tage voor werk op Zondag voorgesteld op 25 pet.; de sub-commissie had voorgesteld 50 pOt. Wanneer men het aan het Werkliedenregle ment ten grondslag liggende stelsel ook hier liet doorwerken, moest dit percentage eigenlijk 100 pOt. zijn. 15 candidaten. Geslaagd zijn de dames: H.1 gin van brand, doordat een gummi slang van J. Anthoni; P. J. van Daalen, J. E. Hollmann, i een gasleiding vlam vatte. Met water werd allen te Amsterdam; M. L. Buys, H. M. Groe- bet brandje gebluseht. Eenig bont en de gor- newegen, heiden te Amersfoort; D. Hofman,dijnen verbrandden, te Broek in Waterland; A. Hoogcarspel, te Hoogkarspel; H. H. W. F. Kersten», S. M. Mey- etr, beiden jfceJLaidenA. G. de Jongh, te Pur merend; M. W. A. v. d. Donk,, te Voorburg; F. Emde, te Warmond. EINDEXAMENS H. B. S. 5-JARIGEN CURSUS. Alhier zijn voor het eindexamen H. B. S. 5- jarigen cursus geslaagd: O. C. Duintjer, D. E. L.Kruyt, H.Goutinho. W.L.Cohen, B. Herman. A. M. Dom, allen te Haarlem; mej. A. H. Hoo- gerduin, A. J. Kor ff, L. van Leeuwen. W. T. Oepts, Den Helder; A. J. Broare, A. van Gastel, S. C. Tuyn, allen, te Alkmaar; G. Leeuw G. P. Sehey. H. J. Schouten, allen te Hoorn; D. Dekker en J. Smit te Zaandam. C. J. Feuer- stein en H. J. Dirksen (extern). CRICKET Haarlem—Rood en Wit—Hilv. C. C. De Hilversummers maken 99 runs, Rood e.n Wit 297. Rood en Wit won dus met 198 runs, meldt de M. Crt. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKE LINGEN. Gistermorgen werd in de Bad- en Zwem inrichting aan de Houtvaart wederom een oefening gehouden door groep A van de on- j langs alhier opgerichte reddingsbrigade j voor drenkelingen. Er werden verschillende, uit den aard der zaak dikwijls nogal moeilijke, zwemoefenin- gen gehouden, waarhij b.v. ook het ge kleed zwemmen beoefend werd. CONCERT IN HET BRONGEBOUW. Door de muziekvereeniging Harmonie, di recteur de heer C. F. W. Wornecke, werd Zaterdagavond in het Park van het Bronge bouw een concert gegeven, dat zich- in veler belangstelling mocht verheugen. Het weer werkte hijzonder mede om de bijwoning van dit buitenconcert tot een dub bel genot te maken. Het programma werd 0p uitstekende wijze uitgevoerd, zooals wij dit van de Harmonie gewoon zijn. Het eoneert werd door de vereeniging aan donateurs en kunstlievende leden aangebo den. DIENSTREGELING SPOORWEG. B. en W. maken bekend, dat ter Seóretarie der gemeente (7e afdeeling) tier inzage is ne- dergelegd het ontwerp van de winterdienstre- geling 191314 van de treinen der Noord,- Brabantsch Duitsche Spoorweg Maatschappij! en dat eventueele opmerkingen dienaangaan de Vóór óf op 1 Augustus a.s. rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat zijn in te zenden. LANDWEER. De dienstplichtigen der militie, die 1 Au gustus naar de landweer overgaan, zijn ver plicht in die maand hun zakboekje verlof pas in te leveren bij den burgemeester hunner woonplaats. Die in het buitenland zijn hebben ook deze verplichting, doch mogen dat boekje opzenden, aangeteekend, aan die auto riteit. Ieder Jaar komt het voor dat dit wordt GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te hekomen bij: J. Th. Stoeltjes, Gen. de Wetstraat 63, Schoten, een mes; J. Butes, Seheepmakersdijk 6rood, een R. K. kerkboek; J. RaVens, Romolenstraat 62, een sigaren- pijp; A. Verkerk, concierge Jansstraat 81, twee rijwielen; R. K. Weeshuis, een porte- monnaie met inhoud; C. Heerema, Volders gracht, een zakje met 2 rozenkranzen; C. Teeuwen, Lange Poellaan 5. een broche, waarop een kruis; Bureau van Politie, een huissleutel; A. Spook, Maarten van Heems kerkstraat 44, een rokspeld; J. van Straten, Spoorwegstraat 20, een N. D. H. kerkboekje; A. Kron, Gasthuisstraat 21, een ledige por- temonnaie; D. de Klerk, Doelstraat 2D, een portemonnaie met inhoud; W. Macphorson, Potgieterstraat 26, een ceintuur met gesp; A. Mettheij, Leidsche straat 35, een paar kin derkousen; W. Harhreeht, Leidscheplein 42rood, een zilveren halsketting; A. Houwen, Tetterodestraat 72, een hondje; M. J. Scha kel, Kruisweg 4, een hondje; J. van Oploo, Leidsche straat 32rood, een portemonnaie met geld. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven 15 timmerlieden, 2 ma- cli inale houtbewerkers, 1 meubelmaker, 4 met selaars, 1 opperman, 5 machinebankwerkers, 10 grof bank werkers, 1 vuurwerker, 1 ketelmaker, 4 machinisten, 2 stokers, 1 electricien, 1 in strumentmaker, 3 loodgieters, 4 schilders, 1 be hanger, 1 stoffeerder, 2 bloemisten, 6 slagers, 1 bakker, 7 magazijnknechts, 14 loopknechts, 1 huisknecht, 14 kantoorbedienden, 2 boekdruk kers, 1 letterzetter, 17 losse werklieden, 2 dienst boden, 36 werksters, 7 naaisters, 1 huishoudster, 6 vrouwelijke kantoorbedienden, 5 koetsiers en voerlieden, 11 winkeljuffrouwen, 2 onderwij zeressen, 1 verpleegster, 1 kinderjuffrouw, 7 leerlingen voor verschillende ambachten. Nu is er daaraan een lastige kwestie ver bonden. Door Soenjatsen was n.l. een plan gemaakt, met instemming van de Chineescbe regeo- ring, om in Ohina een grootsch nationaal spoorwegstelsel te scheppen. De spoorwegen zouden door buitenlandscbe kapitalisten wor den aangelegd en geëxploiteerd, maar na veertig jaar zouden de lijnen aan den Ohinee- sehen staat komen, die zich dus ten slotte in het bezit zou zien van een uitgebreid nel I toOderne verkeerswegen. Op hoe grootscha) schaal Soenjatsen zijn spoorwegplant^ i had i ontworpen kan blijken uit de volgende oiij- fers. In 10 jaar tijds zouden 120,000 K.M. spoor moeten worden aangelegd voor een to taalbedrag van 7,200,000,000 gulden. Aan die) werken zouden twee millioen arbeiders em plooi pinden. Na er een breuk is tusschen den president en Soenjatsen is er kans, dat deze plannen stil zullen blijven liggen. Maar nu doet zich de moeilijkheid voor, dat Soenjatsen machtiging had om voor die spoorwegwerken contracten te sluiten met buitenlandsche firma's. Een zoo'n ooiftradt en een tot een zeer hoog bedrag was reeds gesloten en wel met de Britsdho firma Paulings. Wordt nu dit contract van onwaar de? Indien dat het geval is, komt natuurlijk de Chineesche regeering in conflict met En geland. Maar naar thans de correspondent te Pe- I king van de Londensche Times meldt ge looft men in jde Chineesche hoofdstad dat het contract gehandhaafd zal blijven. De noordelijken (de regeeringspartij) kun nen wel eenig succes boeken: zij hebben o.a. Sjoëstjofoe ingenomen en een overwinning be haald bij Sjanghai. De regeering heeft een premie van 300,000 taels uitgeloofd voor wie haar den leider van Iden opstand generaal Hosangsing levend of dood uitlevert. De garnizoenen van de forten aan do Woesoeng (bij Sjanghai) hebben de zijde der Noordelijken gekozen. Een jonge republiek met do allures van een ouden, uiterst revolutionnairen staat. Griekenland was en bleef onwillig om een wapenstilstand te sluiten, zoodat hiervan wel niets zal komen. Oostenrijk en Rusland vooral drongen eij voortdurend op aan om den rust op den BALKAN te herstellen en hierdoor schijnt/ Griekenland geheel en al geraakt te zijn en is de wrok, die het tegen Bulgarije koes terde nog aangewakkerd. iWant men blijft in Griekenland Bulgarije niet vertrouwen, omdat het steeds een twee slachtige houding heeft aangenomen. Koning Ferdinand richt wel verzoeken tot de groote mogendheden om dezen te vra gen, dat zij er voor zullen zorgen, dat de vrede zal gesloten worden, doch hij doet dit met voorbijzien van zijne direkte tegen standers. Zij willen, dat Bulgarije ook tegenover hen zijn volkomen nederlaag zal erkennen en dan eerst zouden zij reden kunnen vinden om een wapenstilstand te sluiten. Griekenland is op dit punt lastiger nog dan Servië, dat zich niet zooveel om die eer Naar aanleiding van de motie-Thiel c. s. (de j bankbiljet van f 40 verzuimd vooral door laatst bedoelden. Het) gQpjjnt te bekommeren en reeds tevreden is, gevolg hiervan is voor straf onder de wape- - - nen en daarna, bij niet opkomen, afvoering als deserteur. Dit kan worden voorkomen, wan neer de familie de belanghebbenden nog eens herinnert aan deze verplichting, die zoo ge makkelijk in den vreemde wordt vergeten. NOG TERECHT GEKOMEN. P. D„ sigarenwinkelier, wonende aan den Koninginneweg, kreeg Zaterdag een jongen in zijn winkel, die een pakje sigaretten kocht, tevens vroeg hij een bankbiljet van CO te wisselen. De winkelier gaf van 60 terug, doch bemerkte eerst later dat het een leden der sub-oommissie) verklaart de directeur van het gasbedrijf met den inhoud in te stem men. Hij verklaart echter nog verder te gaan en te bepalen, dat alle aanstellingen voor dag en Zondagsdienst komen te vervallen. Dat door alle werklieden behalve de drieploogen-arbeiders 60 uur in de week op werkdagen wordt ge werkt, dat alle Zondagsarbeid behalve die der was. Hij telefoneerde de politie en de recherche kwam, doch er was van oplichterij geen sprake. Tegelijk met den rechercheur namelijk arriveerde ook de patroon van den jongen. Deze had zijn baas geld teruggegeven van 60, terwijl de patroon wist dat het een bankbiljet van ƒ40 geweest was. De patroon maakte den winkelier, die niet drieploegen-arbeiders overwerk zal .zijn en dus mig geziei) had of het eetl bankje'van /60 I of van 40 was, op zijn vergissing opmerk- betaald zal worden per uur met 1/60 van het weekloon, verhoogd met 100 pOt zoodat de ,/aak Weer in orde kwam. De sub-commissie van bijstand adviseert dit j voorstel van den directeur te volgen, behoudens DIERENMISHANDELING, dat naar haar meening de eerste en tweede j Tegen den vrachtrijder D. v. S. te Schoten transporteurs, de teerpompers en 2e koolgas-wert[ Zaterdagmiddag door de Haarlemsche stokers belast met het slakken van vuren, aan-1 politie op den Schoterweg proces-verhaal op- gewezen blijven voor dag- en Zondagsdienst en i gemaakt wegens mishandeling van twee dat geen verlaging in loonklasse moet geschie- j paarden, die voor een wagen stonden ge- i spannen. En de twee paarden, die blijkbaar Zij adviseert niet in te gaan op de adressen j vermoeid waren, liet de agent uitspannen van den Bond van Chr. Gemeentewerklieden en door een ander vervangen, en van den Bond van Nederiandsche Gemeente werklieden (afd. Haarlem). EXAMENS HOOFDAKTE. Alhier zijn voor de hoofdakte geëxamineerd BRANDJE. In perceel 15 van de Ken nemerstra at, be woond door C. Horsmeyer, ontstond om tien minuien over één Zaterdagmiddag een be-kingen met hem verbroken. wanneer Bulgarije geheel vernederd wordt. Hoe Roemenië zich ten opzichte hiervan zal gedragen, kan niet gegist worden. Het beschouwt zich wel als den lasthebber van Europa, maar dat het zijn rol als com missionair zoover zal drijven, dat het zijn leger als machtsinstrument tegen Servië en, Griekenland gaat gebruiken, blijft onwaar schijnlijk. Marghiloman liet althans doorsche meren, dat Roemenië zelf zal bepalen wat het zal ondernemen om dó wenschen van Europa te verwezenlijken en hij legde er den naidruk op dat het stellig niets zal doen om dc Turken uit Adrianopel te verdrijven. Vast staat intusschen wel, dat men de Tur ken wil verplichten om Adrianopel te ont ruimen. Een telegram uit Konstantinopel meldt, dat tie gezanten bijeen kwamen om den vorm te bespreken der collectieve stappen, die on dernomen zullen worden, om Turkije te ver plichten Adrianopel te ontruimen en zijn leger binnen de linie Enos-Midia terug te roepen. Terwijl ook wordt medegedeeld, dat de Turksohe minister van Openbare Werken met een bijzondere missie naar Londen is gezon den. Deze missie zon ten doel hebben En igeland gunstig te stemmen met betrekking} tot die bezetting van Adrianopel. Doch waarschijnlijk zal dit niet veel geven en zullen de mogendheden Turkije veel ver plichten zich te houden aan het verdrag van Londen. De onlusten in CHINA duren nog onver minderd voort. Dr. Soenjatsen heeft zich aangesloten biji de partij van den opstand, de Zuidelijken en daardoor heeft de regeeringen alle betrek- JE CRISIS. Naar de N. Ct. ter oore is gekomen zal a.s. Woensdagavond te 's-Gravenliage een bijeen komst, gehouden worden van de Kamerleden aangesloten bij de Concentratiepartijen. Vooraf zullen de Kamerclubs der verschillende fractie» afzonderlijk vergaderen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit zijn de heeren dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal, en H. A. van IJsselsteyn, directeur- generaal van den arbeid, beiden te 's-Graven- hage, aangewezen als gedelegeerden der Neder iandsche Regeering: a. bij de in Sept. 1913 te Bern te houden int. technische conferentie, waar zal worden besproken liet verbod van nachtarbeid van jeugdige arbeiders en beperking van den ar beidsduur van vrouwelijke en jeugdige arbei ders tot 10 uren per dag; b. in eene int. commissie tot het ontwerpen van de grondslagen voor eene int. conventie in zake periodieke mededeeling van statistische gegevens over de toepassing van wetten tot ar beidersbescherming, welke voor het eerst in Sep, tember a.s. te Bern zal bijeenkomen. Z. EM KARDINAAL VAN ROSSUM. Zaterdagmorgen 11 uur is Z. Em. Kardinaal van Rossum uit Utrecht vertrokken, Voor het Bisschoppelijk Paleis stond een groote menigte, die den Kerkvoogd luide toe juichte. Op het stationsplein stonden dui /.en den en duizenden personen, in geestdril üge huldebetuigingen losbarstend, toen de rijtui gen aanreden. Do Kardinaal werd uitgeleide gedaan door Mgr. Dr. Brouwer, vicaris-generaal, den Pro vinciaal der Redemptoristen, pater Beukers, en de beide secretarissen van den Aartsbisschop. Het ontelbare publiek was in de hoogste ma te enthousiast; het zong „Aan U, o Koning der Eeuwen", „Roomschen, dat zijn wij", 't „Wilhel mus" en onafgebroken hoera's en „Leve Kardi naal van Rossum" stegen op. De Kardinaal dankte voor de schitterends ontvangst. Om 12 uur kwam de trein, waarin de Kardi- naai had plaats genomen, met een half uur ver traging in Zwolle aan. Zijne Eminentie werd aan de coupé ontvan gen door den IIoogEerw. Deken der stad, Mgr. N. A. van Balen, den pastoor der O. L. Vrouwekerk, A. Visser, en Mr. P. A. van der Biesen. De Deken van Zwolle verwelkomde den Kar dinaal. Z. Em. dankte. Het verheugde Zijne Eminentie zeer in Zwolle te zijn, omdat dit zij ne geboortestad is. Onder heerlijk zomerweder werd naar de pas torie aan de Nieuwstraat gereden, waar_ Zijne Eminentie als gast van den Deken zijn intrek nam. Om vier uur reed Zijne Eminentie uit om zij ne familieleden een bezoek te brengen, terwijl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1